PZC De president zit vol mooie ideeën Duizendpoot met drukke agenda Organisatie legt de lat nog hoger 19 jean Claude Dupont droomt met zijn wereldbond van het snookermodel ^WERELDBEKER SLUISKIL 2006 Zuykerbuyk is de Pietje Bell van het biljart Lidwien de Bruijn hoofdarbiter Finale rechtstreeks op tv Zuid-Amerikaanse show Wedstrijden te volgen op website Rankingpunten en prijzengeld donderdag 19 januari 2006 Frits Bakker GENT-Dc kunst van het biljar ten was hij al vroeg meester, jean Claude Dupont, president van de wereldbond (UMB), slond als twaalfjarige jongen al bijna dagelijks aan het biljart bijjos Vervest in Gent. Hij was „iet verstoken van enig talent, maar bleek in zijn latere leven meer bedreven in het besturen van een organisatie dan in het biljartspel zelf. |Toen hij in 1984 vlak bij huis jmet een gebroken lichaam uit een frontale botsing werd ge taald, was zijn sportieve loop- Ibaan definitief voorbij. Vanaf [1997 geeft Dupont leiding aan een bond met 500.000 carambo le-biljarters. De 55-jarige Gentenaar, in de wandelgangen een beminnelijk mens, heeft een rotsvast vertrou wen in de toekomst van zijn sport. De stormen van een woe lig tijdperk (de broedertwist met de profbond BWA) zijn ge luwd en hebben de weg vrijge maakt voor een vernieuwde en professionele organisatie. Du pont stelt vast dat het een moei- aam proces is, maar neemt in de komende jaren zelf het voor touw. i\ls hij tenminste in april wordt herkozen als voorzitter. De mondiale bond moet naar het voorbeeld van de snooker- bond meer structuur krijgen, door beroepskrachten worden geleid vanuit een permanent be reikbaar bureau, volle interna tionale kalenders krijgen, de top- biljarters moeten naar status en klasse worden beloond en de po pulaire spelsoort driebanden moet veel meer een tv-sport wor den. Het zijn vooralsnog onver vulde wensen, maar de urgentie gt Dupont en zijn gevolg Idoor Joop van den Oudenhoven OUDENBOSCH - Hij staat te boek als een Pietje Bell. Biljar ter Nick Zuykerbuyk, die uit- voor tweede-divisionist [Veilingzicht, heeft lak aan de ge vestigde orde. Volgende week doel hij mee aan de wereldbeker driebanden in Sluiskil. Zijn Opa Theo de Jong, in het biljartwereldje ook geen onbe kende, noemt zijn kleinzoon een aparte. „Hij is er een met een ge bruiksaanwijzing. Dat heeft-ie van mij, zegt zijn moeder." Jk bepaal het liefst mijn eigen regels", zegt de 19-jarige Zuy kerbuyk. „Ik laat me niet al te veel opleggen. Ik zoek het zelf wel uit." In de biljartzaal wil hij een enke le keer nog wel eens blijk geven van zijn korte lontje. Als een spe ler vijf minuten tijd neemt om een patroon te bekijken, gaat re kenen en dan nog mist, dan schieten zijn ogen vuur. Als een partij over veertig punten zo'n tweeëneenhalf uur duurt, wil hij nog wel eens zijn ongenoegen la ten blijken. Dat stelt niet ieder een op prijs weet ook Zuyker- toyk, „Soms doe ik nog wel rens uitspraak waar ik later spijt van heb, maar zo ben ik nu eenmaal", zegt hij verontschul digend. „Ik vind dat het biljar- ten een kijksport moet blijven. Het is geen wonder dat het niet meer op tv komt. De invoering van de tijdklok heeft wel wat ge- nolpen maar het gros van de spe lers stoot bij elke beurt pas af als de klok de veertig is gepas seerd, Het duurt vaak veel te lang. iheo de Jong: „Hij kijkt en re kent razendsnel. Het is net een computer." Zuykerbuyk is al driejaar op rij Nederlands kam- P'oen op de kleine tafel bij de inogd. In december werd hij Ne derlands kampioen op de match- 'afel (1.013) bij de jeugd en vo- ng jaar (in het Franse Cabesta- ny) Europees kampioen. Hij Presteerde het onlangs in een Jean Claude Dupont wil zich hard maken voor een nieuwe fase in het driebanden, foto Wim Kooyman tot snelle actie. „Wij moeten als sport meer internationaal aan zien krijgen", is de voornaamste insteek van het beleid. De Belg reist met zijn echtgeno te vele toernooien af om zijn mis sie uit te dragen en was zelfs be reid om er zijn werk als mana ger in de verzekeringssector vo rig jaar december voor op te ge ven. Nu kan hij ongehinderd het pro ces leiden. „De eerste belangrij ke opdracht, waaraan we hard hebben gewerkt, was het op waarderen van de toernooiserie voor de wereldbeker", stelt hij aan de vooravond van het nieu we seizoen met de start in Sluis kil. „Daar zijn we in geslaagd. Zoals het er nu naar uitziet is het al zeker dat er zes toer nooien zijn dit jaar: Sluiskil, Porto, Saloniki, Hurghada, Ba- rendrecht en afsluitend Istan bul. Het schijnt dat Oosterhout ook interesse heeft getoond, maar veel ruimte op de kalender hebben we niet meer over." De organisatie jnoet gestalte krijgen met het opzetten van "een professioneel bureau. Du pont: „De aanzet is gegeven met het plan en de bemanning van een bureau dat de sporttechni- sche en administratieve zaken van de UMB gaat verzorgen. Daar zijn we heel ver mee in het Duitse Bottrop, maar het wordt pas officieel na het congres in april. We willen ons herstructu reren door in de eerste plaats de toegang tot toernooien gemakke lijker te maken en de diensten te automatiseren." De verschraling van de kalen ders, waarop WK's en EK's in andere spelsoorten dan drieban den zelden meer voorkomen, is een bron van zorg. „Wij kunnen niet verhullen dat biljarten een zware periode heeft doorge maakt, vooral in de traditionele landen. Alleen in België al zijn we van 9000 aangesloten leden teruggevallen naar 4000. En nog zorgelijker is de verdwijning van veel clubs en lokaliteiten. Ik ken de oorzaken van het verval. Jonge mensen hebben keuze ge kregen uit een massaal aanbod van sporten. Die ontwikkeling heeft ook de biljartsport getrof fen, maar gelukkig staat daar te genover dat de sport zich in lan den als Turkije, Zuid-Korea en Spanje enorm heeft ontwik keld." „Wij moeten het starre denken achter ons laten", vindt Dupont. „Het is zaak dat we naar een be tere vorm van samenwerking met de snookerbond en de pool- bond streven, willen we een schijn van kans maken om ooit een olympische sport te worden. Dat is een van onze grootste wensen. En wij moeten ons nog meer focussen op waar we sterk in zijn: de discipline drieban den, die spectaculair is en veel meer aandacht van televisie ver dient. Ik heb me eerlijk gezegd zaterdag in Nederland weer eens zeer geërgerd aan het be leid van de tv-makers. Het WK artistiek biljarten in Amster dam werd welgeteld vier minu ten uitgezonden en begon met een demonstratie, waarin een biljarter de bal over veertig gla zen bier moest stoten. Dat is do delijk voor onze sport." Revolutie Hij wil zich hard maken voor een nieuwe fase in het drieban den. De worldcup, ooit het gees teskind van de Duitser Werner Bayer, die met zijn proforganisa tie een revolutie teweegbracht bij de bonden, is met zijn inter nationale uitstraling een pronk stuk van de UMB. Dupont: „Het kan nog beter dan we doen, maar we zijn buitengewoon goed op weg. Met zes toernooien is het al uitgegroeid tot een vol waardige cyclus dit jaar. Waar wij voor moeten blijven ijveren, is meer spreiding over de conti nenten. Het zou pas optimaal zijn als we ook weer toernooien in Azië en Amerika op de kalen der krijgen. Daarover zijn we met organisatoren in onderhan deling." En er zijn de voortdurende bot singen met de topspelers over de honorering in toernooien. Dick Jaspers maakte vorig jaar na zijn overwinning in Sluiskil openbaar dat hij vijfduizend eu ro voor de winnaar van een WB-toernooi een schandalige be loning vindt. Maar toch: hij hield tenminste wat over aan het toernooi. Voor andere spe lers, die niet in de toptien staan, is het al haast onmogelijk om uit de kosten te komen. De UMB staat in de onderhande lingen met de rug tegen de muur. „Wij hebben de finan ciële middelen niet om de pre mies omhoog te jagen", moet Du pont bekennen. „En we kunnen organisatoren er ook niet mee opschepen, omdat het budget van de toernooien al hoog is. We zijn er al gelukkig mee dat ze willen organiseren. Ik heb wel alle begrip voor de spelers. Wij zullen op zoek moeten naar een of twee grote sponsors, die zich verbinden aan de wereldbeker. Want natuurlijk vind ik zelf ook dat profspelers een betere belo ning verdienen." De naweeën van de BWA-jaren spelen de bond ook in die zin nog parten. Onder het bewind van Werner Bayer konden de driebanders opeens wel gouden bergen verdienen met hun sport en leken de bonden op een zij spoor gezet. Het heeft in die ja ren geleid tot veel spanningen, schorsingen van alle topspelers door de traditionele bonden en uiteindelijk tot een proces dat slechts verliezers heeft opgele verd. „Wij hebben dat proces tenslotte toch gewonnen", be aamt Dupont zonder zijn bond erover op de borst te slaan. „Het heeft ons allemaal enorm veel pijn gedaan. De BWA is veroor deeld om ons een bedrag van 150.000 Zwitserse francs te beta len. Dat is nooit gebeurd, omdat de BWA over de kop is gegaan. Ik zal u zeggen: was de uit spraak andersom geweest, dan was de UMB de zaak ook niet te boven gekomen." Met zijn bond is Jean Claude Du pont daarna de weg ingeslagen om het mondiale karakter terug te krijgen. De UMB, met 45 aan gesloten landen, kijkt in zijn ont wikkeling met jaloerse blikken naar de concurrerende biljar ters. „De snooker- en poolspe- lers hebben een organisatie ach ter zich waar wij alleen van kun nen dromen", bekent Dupont. ...JU een sene van te maken. „Jammer genoeg was He partij toen afgelopen en ®°est ik stoppen. Zo zullen we "ooit weten hoe ver ik had kun- neo komen." Pat Hij met zijn talent nog ver •'an reiken wil hij volgende weekin Sluiskil alvast eens toet en Wim de Kok uit Lewedorp, ^n van zijn tegenstanders, wacht een warm onthaal. Silvia Eckel is tijdens worldcup één van de vier vrouwelijke deelnemers door Barry van der Hooft GOES - Een vrouw aan het bil jart; dat is eerder uitzondering dan regel. In de door mannen geregeerde wereld van de keu en het laken heeft Silvia Eckel (33) haar plaats echter al lang gevonden. De Hansweertse is vanaf haar veertiende actief als biljartster en maakt volgen de week haar debuut in de strijd om de worldcup. „Het lijkt me prachtig om tijdens zo'n happening te kunnen bil jarten", vertelt ze opgetogen. In Sluiskil is ze straks naast Gerrie Geelen, Therèse Klom penhouwer en de Turkse Gul- sen Degener één van de vier vrouwen die zich in de strijd om een plaats in het hoofdtoer nooi mengen. Silvia Eckel kijkt reikhalzend uit naar de twee partijen die ze voor de boeg heeft, al had ze bever andere te genstanders getroffen. „Het leek me leuk om bijvoorbeeld tegen een Turk en een Griek te spelen", vertelt ze. „Nu tref ik net een Belg en een Zeeuw. Zo dachten meer Zeeuwse biljar ters er na de loting over. Ik ga natuurlijk wel proberen die voorronden door te komen. Die Belg ken ik niet en Berry Dal- linga is normaal gezien te sterk voor mij. Daar ligt dus een mooie uitdaging." Dat ze tegen over twee mannen komt te staan is voor Eckel geen enkel probleem. Ze is nauwelijks an ders gewend. „Ik speel ook lie ver tegen mannen dan tegen vrouwen", erkent ze. „Met vrouwen onderling is er altijd sneller onenigheid tijdens een partij. Mannen zijn vaak relax ter. Met de vrouwen zijn we in de biljartwereld duidelijk in de minderheid. Ik denk dat er in Zeeland maar vijftien tot twin tig vrouwen op een redelijk ni veau biljarten. De bond pro beert er wel iets aan te doen, maar het zal denk ik altijd een mannenwereld blijven. Dat is ook helemaal niet erg, je moet er gewoon tegen kunnen." Fanatiek Zelf is ze al die jaren niets an ders gewend. Haar vader en moeder beoefenden de sport, haar twee broers eveneens en daardoor rolde ze er als veer tienjarige eigenlijk vanzelf in. Silvia Eckel: „Ik ga geconcentreerd spelen en laat me nie t mijn spel halen." foto Wim Kooyman Silvia Eckel: „Op een gegeven moment hadden mijn broers nog een teamgenoot nodig en toen ben ik mee gaan doen. En nu ben ik de enige die de sport nog fanatiek beoefent. Thuis heb ik op zolder een biljart staan, maar ik probeer ook nog tijd aan andere sporten te beste den. Om mijn agressie kwijt te raken tennis ik en ik ben ook lid van een schietvereniging in Brabant. Mijn broer woont in de buurt van Schijf en ik ben twee jaar geleden eens met hem meegegaan. Ik bleek wel aanleg te hebben voor het schie ten met een geweer, dus ben ik dat ook gaan doen." Veel vrije tijd heeft Eckel, die werkzaam is bij accountants kantoor WEA in Goes, daar door niet. Zo speelde ze maan dagavond met haar team van BV Kwadendamme een thuis wedstrijd, volgde een dag later met dat team een inhaalduel in Eede, was ze gisteren van de partij tijdens het toernooi van Wissenkerke en is ze vanavond aandachtig toeschouwer tij dens de lezersavond van de PZC in Sluiskil. „Tijdens zulke weken ben ik dus amper thuis, maar het heeft wel altijd wat met biljarten te maken." Dat komt ook door het feit dat ze tevens nog actief is als bil jartarbiter. „Dat doe ik nu ook een jaar of zes", vertelt Silvia Eckel. „Ik werd er voor ge vraagd en het leek me meteen leuk. Je kunt als arbiter best wat leren van het spelletje, want je staat er bovenop. Ik heb eei*st een cursus van tien weken gevolgd om districtsarbi ter te worden en twee jaar later heb ik de cursus voor geweste lijke arbiter afgerond. Ik kijk altijd naar wat het hoogst haal bare is, dus misschien wil ik straks ook nog wel landelijk gaan arbitreren. Alleen weet ik niet of ik daar ook werkelijk de tijd voor heb, want ik heb nu al een agenda nodig om alles bij te houden." Stootbeeld Volgens Eckel wordt de rol van een arbiter onderschat. „Je moet als arbiter heel geconcen treerd zijn, omdat de spelers je niet in de gaten mogen hebben. Je moet bijvoorbeeld niet in hun stootbeeld of achter ze gaan staan. Vooral bij het drie banden nemen spelers vaak de tijd om een stoot voor te berei den. Een partij kan dan zo een paar uur duren. Dan is het soms best moeilijk om de con centratie vast te houden." Van de deelname aan de world cup wil ze volgende week genie ten. Het moet een hoogtepunt worden in haar biljartcarrière, waarin ze al eens Nederlands kampioen is geworden. „Ik speel één keer per jaar in een team met de beste zes vrouwen van Zeeland. Daarmee zijn we in Nieuwegein Nederlands kampioen geworden. Daar speelden we dus wél alleen te gen vrouwen. Het was een mooie happening. Later ben ik tijdens het NK voor arbiters tweede geworden. Ik verloor met slechts één carambole ver schil, van iemand die veel va ker dan ik biljartte. Toen dacht ik: ik kan het dus wel en daar om heb ik me voor het toernooi in Sluiskil ingeschreven. Ik ga geconcentreerd spelen en laat me niet uit mijn spel halen. Dan ben ik namelijk op mijn best: als ik rond me niets hoor SLUISKIL - De Zeeuwse biljartscheidsrechter Lidwien de Bruijn, die bevoegd is om op internationale toernooien op te treden, is in Sluiskil aangesteld als hoofdarbiter. Per dag komen veertien arbiters in actie, in totaal zijn in de wereldbeker 75 scheidsrechters actief. Lidwien de Bruijn heeft een schema aangelegd met de in deling per partijen. „Voordat het toernooi start, zal ik nog instructies geven om alle regels nog eens op te fris sen." Zelf zal De Bruijn ook arbitreren tijdens het toer- nooi. SLUISKIL - De speelzaal van de wereldbeker in Sluiskil was lang voor de start van het toernooi voor de final eda- gen al uitverkocht. Alleen voor de voorronden op maan dag, dinsdag en woensdag zijn nog toegangskaarten ver krijgbaar. De finale op zondag wordt rechtstreeks op tv uitgezonden door Omroep Zeeland. De uitzending begint omstreeks 13.30 uur. SLUISKIL - Drie Zuid-Amerikaanse deelnemers aan d'e wereldbeker verzorgen zaterdagavond na de laatste par tijen een show. De Mexicaanse artistiek biljarter Roberto Rojas, Ramon Rodriguez uit Peru en Luis Aveiga uit Ecua dor zullen de toeschouwers vergasten op een combinatie van kunststoten en muziek. Rojas is veelvoudig kampioen artistiek. Aveiga is behalve een uitstekend driebander een virtuoos in het carambole ren met de vingers en Rodriguez is in zijn land een gevier de muzikant. De show begint op de zaterdag van het toer nooi (28 januari) omstreeks 22.30 uur. SLUISKIL - De organisatie van de worldcup zal de uitsla gen van de partijen in de voorronden en het hoofdtoer nooi zo snel mogelijk op de eigen website zetten. De infor matie over het toernooi is te vinden op www.worldcupbil- liard.com. Daar zal onmiddellijk na de loting voor het hoofdtoer nooi, op donderdagavond in het stadhuis van Terneuzen, de indeling van de wedstrijden op de finaledagen bekend worden gemaakt. De loting voor het toernooi wordt verricht door burge meester Jan Lonink van Terneuzen, in samenwerking met Jean Claude Dupont van de wereldbond en wedstrijdlei der Louis van Ingelgem. SLUISKIL - De winnaar van het wereldbekertoernooi in Sluiskil krijgt tachtig rankingpunten, de verliezend fina list 54, de nummers drie en vier 38 en 26 punten. Alle 32 spelers worden gerangschikt op basis van wedstrijdpun- ten. Het toernooi in Sluiskil is net als vorig jaar de opening van de cyclus. De winnaar van Sluiskil krijgt een cheque van 5000 euro, de nummer twee van 3000 euro, de verlie zende halve finalisten 1800 euro. Daarna loopt het sche ma af tot 500 euro. Het totale prijzengeld bedraagt 30.000 euro. door Jan Dagevos SLUISKIL - Het is zes dagen voor het begin van de wereldbe ker driebanden en het is een drukte van belang in Het Meu- lengat. Tal van vrijwilligers to veren de speellocatie in Sluiskil om tot een heus biljarttheater. „Dit kan alleen op een dorp", zegt voorzitter Meert en Dallin- ga van de organisatie. „Als we al die vrijwilligers niet hadden, zouden we niet eens een wereld beker hebben", gaat toernooidi recteur Jaap Hennekeij nog een stapje verder. Sluiskil maakt zich op voor de tweede Outkumpu wereldbeker driebanden. „Het is nog span nender dan vorig jaar", zegt Meerten Dallinga. „De eerste editie was een succes. Daar bor duren we op verder, maar we leggen de lat wel hoger. We stre ven naar perfectie. Iedereen moet aan z'n trekken komen, pu bliek, sponsors en biljarters. De eerste keer konden we ons nog wel een foutje permitteren, maar nu pikken de mensen dat niet meer van ons. Ze willen top niveau. Terecht hoor, maar het geeft wel wat extra druk." De organisatie heeft zich bijna een jaar lang een slag in de rond te gewerkt om het evenement weer van de grond te tillen. Er werden 120 sponsors binnenge haald, het bestuur werd uitge breid en verder werden net als vorig jaar zo'n 20 vrijwilligers ingeschakeld. „We hebben een brede organisatie", stelt Dallin ga, „en dat zie je bij veel andere evenementen niet. In Baren- drecht, waar ook een wereldbe ker werd gehouden, heb je één organisatie, die een sporthal af huurt en laat inrichten. Vervol gens wordt het toernooi afge draaid. In mijn ogen houdt men het daar te simpel. Wij richten de boel zelf in en organiseren er allemaal dingen omheen, zoals demonstraties en een business- meeting. Wij willen het cachet geven." Hennekeij: „Ik ben ooit eens naar een toernooi in Antwerpen mee geweest en daar schrok ik. Kosten noch moeite waren ge spaard, maar er hing helemaal geen sfeer. Het enige dat be woog, waren de spelers." Dallin ga: „De ambiance is o zo belang rijk. Kijk, een kenner kan kwij len van een mooie stoot op het biljart, maar wij willen ook de doorsnee liefhebbers iets bie den. Die mensen willen aan de bar een pilsje drinken, een beet je ouwehoeren en ook eens naar een leuk optreden kijken." Meerten Dallinga is voorzitter van de organiserende stichting Best (Biljart Evenementen Sluis kil Terneuzen) en Jaap Henneke ij is tegenwoordig toernooidirec teur. „Ik had hiervoor helemaal niets met biljarten", vertelt voor malig gedeputeerde Hennekeij. Hij bemoeit zich onder meer met de wedstrijdleiding, zorgt voor de opvang van sponsors en begeleidt spelers. „Vorig jaar werd ik gevraagd voor het comi té van aanbeveling. Ik werd toén voor een vergadering uitge nodigd en van het een kwam het ander. Ik vind het hartstikke leuk om ermee bezig te zijn en ik ben al meer biljartliefhebber dan vroeger." In de aanloop naar het toernooi is al menig uurtje vergaderd, en straks tijdens het evenement zelf wordt er ook niet op een uur meer of minder gekeken. Van 's morgens vroeg tot in de nachtelijke uurtjes is de organi satie paraat. „Als je vijf uur per dag kunt slapen, is dat veel", zegt Hennekeij. „Het is allemaal heel intensief, maar dat heeft ie dereen er graag voor over. Ieder een heeft zijn rol en wil er een mooi evenement van maken. We inspireren elkaar. Daarom ook wordt het nooit een sleur." Ondertussen werken de vrijwilli gers stevig door. De vip-boxen worden ingericht en de tribunes worden in orde gemaakt. Op de finaledag van het toernooi biedt het Meulengat aan 500 toeschou wers plaats. Nu al is er geen kaartje meer te bemachtigen. De belangstelling is enorm. Van daar dat Dallinga en zijn mede werkers al eens is geadviseerd om naar een grote locatie, bij voorbeeld in Terneuzen, uit te wijken. Dallinga: „Denk je dat je die vrijwilligers van het dorp hier ook naar Terneuzen of Axel krijgt? Nee, dit zijn mensen van het dorp. Mensen, die in de vut zitten of gepensioneerd zijn, en altijd bereid zijn om iets voor het dorp te doen. Dit zijn ook de mensen die bij het voetbal aller lei dingen doen. Ze willen graag iets omhanden hebben en zijn trots als ze voor Sluiskil iets kunnen betekenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35