fteen tweede ontslaggolf Allévo PZC Schroeven, zout, borden: alles gaat mee Ruijtenberg heeft zijn taak volbracht bij het waterschap GroenLinks: gratis parkeren bij strand voor eigen inwoners 11 Aalscholvers zijn niet bang voor zwarte zwanen Jkuiszorgorganisatie denkt met facilitair bedrijf een miljoen euro te besparen agenda 6 lerdenking ratersnoodramp Bijboot binnenvaartschip gestolen Vuilniszakken met een luchtje Aanhoudingen na vechtpartij Vlissingse betrapt speelgoeddieven Vlissingse VVD wil geld van Rijk voor daklozen donderdag 19 januari 2006 •cArRaymonddeFrel iin'GE - Aalscholvers zijn I bang voor zwarte zwanen, «liegt M. van Roomen van vo- n, ftfschermingsorganisatie So- „in Beek. bij Nijmegen. L Roomen doet de veronder- «jmgaf als een broodjeaapver- j en vernacht daarom ook ,jat de vogels voortaan de Zestigvoetkreek in Clinge zul len mijden. Visclub De Clingse Hengelaars dropte daar onlangs zes zwarte, plastic zwanen in zijn visput, omdat de visstand de laatste jaren flink is afgeno men. Oorzaak: frequente bezoek jes van aalscholvers, een vogel soort die dagelijks een halve tot hele kilo vis tot zich neemt. De visliefhebbers lazen in het blad van de Organisatie voor de Bin nenvisserij dat aalscholvers bang zijn voor zwarte zwanen. En dus startten de Clingse hengelaars een experiment met dobberende, zwartgeschilderde kunststofzwanen. ,,Het is mij niet bekend dat aal scholvers bang zijn voor knob belzwanen", zegt Van Roomen. Van Roomen kan niet zeggen of het aantal aalscholvers in Zee land het afgelopen jaar is geste gen. Het voorbije weekend hield Sovon vogeltellingen in Neder land, maar de definitieve cijfers laten nog een tijd op zich wach ten. „In januari 2005 telde Zee land duizend aalscholvers. Deze vogel overwintert in toenemen de mate in Nederland, maar ik vind het te ver gaan om van een explosieve stijging te spreken. Voorzitter A. Wieland van de Vogelwerkgroep van natuurver- eniging De Steltkluut heeft ook niet het idee dat de aalscholver in Zeeland veel terrein wint. „Deze vogel heeft het tot tien jaar geleden moeilijk gehad vanwege waterverontreinigin gen. Daarna kwam er meer aandacht voor het milieu, met als gevolg dat het aantal aal scholvers weer toenam. De laat ste jaren is dat aantal stabiel ge bleven. rFrank Balkenende Bij thuiszorgorganisa- |j Allévo verdwijnen in de twee- |asc van een omvangrijke re alisatie geen banen. Vorig loi lar was Allévo gedwongen 35 beidsplaatsen te schrappen. Ihuiszorgorganisatie moet ij een miljoen euro besparen denkt dat te kunnen bereiken jorefficiënter te werken. jévo, werkzaam in de Ooster- Jelderegio, verwacht goedko- i te kunnen werken door de Kg en facilitaire zaken van el- ar los te koppelen. Doel is sa- met dienstverlener Vebego snieuw facilitair bedrijf op te tien. Daarin worden alle Al- to-medewerkers die zorgon- isteunend werken, onderge- acht. Het gaat om tachtig tot da tcderd van de 2200 personeels- i die Allévo in dienst heeft, overstap naar het nieuwe einjfheeft geen rechtspositio- ie gevolgen. Ze blijven vallen der hun huidige cao. Kr joint venture met Vebego net medio dit jaar zijn beslag jjgen, zegt Allévo-directeur van Campen, die erop wijst thet om een voorgenomen be lt van de Raad van Bestuur at. De knoop wordt pas door bakt als de ondernemings iaden cliëntenraden hun zegje rer het plan hebben gedaan, ip Campen ontmoet tot nu toe jan negatieve reacties op de irming van een apart facilitair adnjf. „De reacties variëren ai neutraal tot positief." let nieuwe bedrijf wordt verant- oordelijk voor onder meer de thoonmaak van de Allévo-ge- STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a iB ZIERIKZEE [Tal: 0111-454647 0111 -454657 E-mail: redzzee@pzc.nl [Marcel Modde (chef) Rat Kleemans Ali Pankow |Esme Soesman [Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^AAGOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl E-mail; web@pzc.nl bouwen en ruimtes die de thuis zorgorganisatie huurt (44 in to taal), het beheer van gebouwen, de linnendienst, reproductie en post, de inkoop en de catering en thuiszorgkeukens. Allévo heeft ervoor gekozen met Vebe go in zee te gaan, omdat dit in verschillende Europese landen actieve bedrijf veel ervaring be zit op gebied van schoonmaak en facilitaire dienstverlening. Ook is het de moeder van ver schillende uitzendbureaus. Vebe go telt 26.000 medewerkers. Van Campen denkt dan ook dat een interne besparing van één miljoen euro mogelijk moet zijn. „Er is onderzoek naar verricht, waaruit blijkt dat we dat be drag moeten kunnen halen. Het is daarbij zo dat we niet alleen kosten besparen door een apart en efficiënter werkend facilitair bedrijf op te zetten. Ook in de zorg zullen we winst boeken, omdat personeel wordt verlost van allerlei taken die het facili tair bedrijf straks uitvoert. Dat betekent dat zorgpersoneel meer tijd krijgt om zorg te verle nen." Voorlopig zal het nieuwe bedrijf alleen voor Allévo werken, maar Van Campen sluit niet uit dat in de toekomst ook diensten wor den verricht voor andere instel lingen en bedrijven. In de tweede ronde van de reor ganisatie is dit de eerste ef- ficiëncyslag, maar de directeur zegt dat er nog meer zullen vol gen. „Ik kan daar nu echter nog niets over zeggen." Allévo moet bezuinigen omdat er volgens Van Campen steeds minder geld beschikbaar komt voor zorg. Dat er ook andere thuiszorg aanbieders, zoals het Walcherse Zorgstroom, proberen voet aan de grond te krijgen in het werkgebied van Allévo, baart Van Campen minder zorgen. „Wij gaan uit van onze eigen kracht." E - Gemeentehuis, 20.00 uur: adsledenspreekuur. OSTERLAND - In Oosterland lorden woensdag 1 februari de herdacht van de wa- moodramp in 1953. bijeenkomst begint om één in het dorpshuis. Een half ariater is het vertrek naar de ^raafplaats, waar om stipt sart voor twee een minuut ilte wordt gehouden en leden fflde dorpsraad een krans leg- wordt er een ge- ntê tht voorgedragen en tenslotte er nog een nazit in de Ooster- Zelfs de zomerlinde die tot voor kort bij het kantoor in Burgh-Haamstede stond, is naar het nieuwe gebouw van District West verhuisd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq RENESSE - De nieuwe gemeentelijke werkplaats in District West is op een paar kleinigheidjes na klaar. Stukje bij beetje worden alle spullen vanuit de drie oude werkplaatsen naar het nieu we pand op bedrijventerrein Duinzoom in Renesse gebracht. Volgende week moet de boel gaan draaien. „Dit gebouw is schoon en dat willen we graag zou houden", staat te lezen op de toegangsdeuren. Binnen is alles indei*- daad spie en span. Het ruikt er zoals nieuwe gebouwen ruiken: een mengel moes van vloërlijm en schoonmaakmid del. Districtshoofd Erik Dalebout zit in een vrijwel leeg kantoor. Een bureau, een tafel en een mobiele telefoon, meer heeft hij niet. De computer en alle pape rassen staan nog in het oude kantoor in Burgh-Haamstede. Hij pendelt wat heen en weer, net als de meeste mede werkers. Als er even tijd over is, wordt een van de vrachtwagens volgeladen met spul len om te verhuizen. „Scharendijke is helemaal leeg en we zijn nu bezig met Renesse", zegt Dalebout. Terwijl hij een kopje koffie haalt, komt buiten een vrachtwagen aanrijden. Peter Kouwen, Marco van de Zande en René Oosterboer hebben weer een la ding spullen uit de oude werkplaats van Renesse gehaald. Achter op de laadbak liggen de meest uiteenlopende zaken: verkeersborden, kerstverlichting, zak ken cementmortel en sneeuwschuivers. Alles gelijk opruimen lukt niet. De hangbeugels voor het gereedschap zijn er nog niet, dus staan alle schoffels, har ken en spades tijdelijk tegen een muur. Netjes ophangen komt later wel. De nieuwe werkplaats bestaat uit twee gebouwen. Een hoofdgebouw met ruim te voor de administratie en de verschil lende werkplaatsen, en daarnaast een stallingsruimte voor voertuigen en de opslag van chemische en gevaarlijke stoffen. Het gebouw ziet er prachtig uit zonder dat er sprake is van overdadige luxe. Er zijn kleedruimten met douches en was gelegenheid, een ruime kantine met kof- fieautomaat en aansluiting op het inter ne computernetwerk van de gemeente en veel ruimte om spullen op te slaan, en te werken. Dalebout laat de opslag ruimte zien. Rekken vol met rioolpij- pen, bochten en eindstukken, maar ook verkeersborden variërend van 'fietspad' tot 'omleiding' tot straatnaambordjes met 'Rampweg' er op. Het zijn er nogal veel. „Ja, maar je gebruikt ze ook heel veel want er wordt jammer genoeg nog al eens wat gesloopt." Kouwen, Van de Zande en Oosterboer staan in een van de magazijnen te over leggen. Wat is de meest praktische plaats voor de werkbank en hoe lossen ze het probleem op dat de verwarming in de weg staat? De medewerkers zijn nauw betrokken bij de uiteindelijke in richting van het pand en ze verhuizen ook alle spullen zelf. Bijvoorbeeld ook de acht meter hoge zomerlinde die op het terrein staat. De boom stond tot voor kort op het terrein in Burgh-Haam stede en is per vrachtwagen naar Renes se gebracht. „Net als de leilindes aan de voorkant van het gebouw, die komen daar ook vandaan." Een verhuizing van drie gemeentewerk plaatsen heeft nogal wat voeten in de aarde. Want het gaat niet alleen om ma chines en duizenden schroeven. Ook de wintervoorraad strooizout, pallets met stoeptegels en straatstenen en de stem hokjes moeten weer een plek krijgen. „En natuurlijk de spullen van de red dingsbrigades, want die slaan wij ook hier op." Als volgende week het district vanuit Renesse gaat werken zal het pand in Burgh-Haamstede nog niet leeg zijn. „Daar staan veel strandspullen. Die laten we staan, want het is gekken werk om dat twee keer te verplaatsen in twee maanden tijd. Die spullen gaan straks het strand op en als ze daar weg gehaald worden, komen ze hier naar toe." Over enkele maanden wordt het ge bouw officieel geopend en dan wordt er ook een open dag georganiseerd. door Inge Heuff RENESSE - Vandaag zit Ad Ruijtenberg precies zeventien jaar in het dagelijks bestuur van wat nu het Waterschap Zeeuwse Eilanden heet. Met de afronding van de grote infrastructurele werken op het gebied van de wa terzuivering - zijn aandachts veld - vindt hij dat het mooi is geweest; hij is niet herkiesbaar. Een fusie met eerst het water schap op Tholen en direct daar op de waterschappen van de Be- velanden en Walcheren, een stra tegienota Waterzuiveringsbe- heer die goed was voor 65 mil joen euro; Ruijtenberg heeft de afgelopen jaren genoeg spannen de zaken meegemaakt bij het waterschap. „Het is een dynami sche organisatie waar ik veel van geleerd heb. Ik heb respect en waardering gekregen voor de mentaliteit van de hardwerken de mensen bij het waterschap." Hij kwam achttien jaar geleden als vertegenwoordiger voor de categorie bedrijfsgebouwd in de algemene vergadering van het waterschap van Sehouwen-Dui- veland, een jaar later nam hij zit ting in het dagelijks bestuur. „Begin jaren negentig kwam er steeds meer wet- en regelgeving op ons af. Het waterschap werkt zonder subsidies en ik voorzag dat we, om aan deze eisen te kunnen voldoen, de inwoners van Schouwen-Duiveland met te hoge tarieven zouden opzade len. Tholen zat met hetzelfde probleem en dus zijn we gefu seerd. Direct daarop, op 1 janua ri 1996, vormden we met de Be- velanden en Walcheren het Wa terschap Zeeuwse Eilanden." Ruijtenberg vindt het jammer dat de fusie met Zeeuws-Vlaan- deren op het laatste moment is afgeketst. „Onze doelstelling is onze taken zo bedrijfsmatig en efficiënt mogelijk uit te voeren. De fusie van de vier waterschap pen heeft zeker kostenbespa rend gewerkt." In zijn aan dachtsveld heeft Ruijtenberg zich de afgelopen jaren gestort op een verdere professionalise ring. De strategienota Waterzui- veringsbeheer die hij in 1999 heeft opgesteld, zal met de ope ning op 8 februari van de riool waterzuiveringsinstallatie Wil lem Anna bij Goes zijn hoofd doel bereikt hebben, namelijk een waterzuiveringssysteem dat voldoet aan de Europese wet en regelgeving. „Een mooi punt om te stoppen", meent Ruijten berg. „Dit werk kost flink wat tijd en een nieuwe vertegenwoor diger kijkt met een frisse blik te gen de zaken aan." Ad Ruijtenberg houdt het na ze ventien jaar voor gezien bij het waterschap. foto Dirk-Jan Gjeltema THOLEN - De bijboot van een binnenvaartschip is vorige week in de nacht van woensdag op donderdag gestolen. De schipper heeft daar gisteren aangifte van gedaan bij de waterpolitie. De diefstal vond plaats in de vluchthaven van Tholen. De 47-jarige schipper uit Korendijk kwam op 13 januari na enkele vrije dagen weer aan boord en zag dat de bijboot niet meer op het dak van de woning van zijn schip lag. De boot is van het merk Fun-Yak, type Secu 12, oranje/rood van kleur en voorzien van een witte zitplank. Onbekenden hadden zich via een ingeslagen raam ook toe gang verschaft tot de woning maar daar wordt niets ver mist. MIDDELBURG - Een 68-jarige inwoner van 's-Graven polder had er geen kwaad in gezien om vuilniszakken bij een growshop op verzoek van twee vrouwen naar de milieustraat te brengen. Toen een opzichter de man vroeg om de vuilniszakken open te maken bleken er 8 au gustus vorig jaar restanten van hennepplanten (twintig ki lo) in te zitten. „Er had een belletje bij u moeten gaan rin kelen. Als het zo gegaan is als u zegt dan had u de inhoud van de vuilniszakken moeten nagaan", meende gisteren de Middelburgse politierechter G. van Unnik. Hij veroor deelde verdachte conform de eis tot tachtig uur werk straf. Nadat cle ambtenaar van Olaz in Kruiningen de vuilnis zakken voor de politie in beslag had genomen was de man in zijn auto ervan doorgegaan. Aan de hand van het kente ken werd hij opgespoord. Tegenover de politie had hij leu genachtige verklaringen afgelegd. Hij vertelde zijn auto aan een ander te hebben geleend om de zakken weg te brengen. Latei* kwam hij hierop terug. Voor de politie rechter aanleiding om weinig waarde te hechten aan zijn verhaal. De man vond de straf onterecht. „Ik wist niet wat erin de zakken zat." MIDDELBURG - De politie heeft gisteren vier Middelbur gers aangehouden vanwege hun vermeende betrokken heid bij een vechtpartij op 11 januari. Op die dag werden in een horecabedrijf aan de Bos- schaartsweg in Middelburg twee 19-jarige Vlissingers aangevallen na een woordenwisseling. Toen de politie arriveerde waren daders verdwenen. De politie is een onderzoek gestart en heeft als gevolg gisteren vier Middel burgers van vijftien tot en met zeventien jaar aangehou den. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissingse heeft gistermid dag twee mannen betrapt die uit haar schuur speelgoed hadden gestolen. De vrouw liep in de Bonedijkestraat in haar woonplaats toen ze twee mannen zag lopen met hetzelfde speelgoed als zij in de schuur had liggen. De vrouw volgde het twee tal en belde naar huis om na te gaan of het speelgoed in derdaad uit de schuur verdwenen was. Dit bleek het ge val. Hierop heeft de vrouw de politie gebeld die de man nen heeft aangehouden. De twee Vlissingers van 29 en 36 jaar zijn verhoord en ingesloten. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - GroenLinks wil dat eigen inwoners van de ge meente Schouwen-Duiveland gratis kunnen parkeren bij de stranden. Dat staat in het verkie zingsprogramma. Het betaald parkeren van 1 april tot 1 no vember is volgens lijsttrekker T. de Gelder 'een beetje peste rij'. „De inwoners hebben al genoeg overlast", zegt De Gelder. „Je zou alle geregistreerde inwoners van Schouwen-Duiveland een ontheffingspas moeten geven. Dat kan dan tegen een symbo lisch bedrag van bijvoorbeeld tien euro, dan hoeft het niet kos tenverhogend te werken." Een ontheffing voor alle inwo ners betekent wel dat de ge meente minder inkomsten heeft. „Ter compensatie kan de toeris tenbelasting omhoog." De Gelder benadrukt dat deze ontheffingspas alleen zou gaan gelden voor de parkeerplaatsen bij de stranden. In de binnenste den blijft de huidige regeling van la-acht. GroenLinks vindt daarnaast dat het seizoen van de periode van betaald parkeren ingekort moet worden tot 1 september in plaats van de huidige regeling tot 1 november. „Dat is de perio de dat de gemeente toch niet zo nauw controleert." Om de eigen inwoners verder te gemoet te komen, pleit de partij ervoor om drukke centra als Burgh-Haamstede, Zierikzee en Renesse autoluw te maken. Par keren in de kernen moet voorbe houden blijven aan eigen inwo ners. Toeristen moeten de auto aan de rand van de kern wegzet ten. GroenLinks wil verder de con tacten met de burgers uitbou wen. Daarom moeten er brain storm- en themabijeenkomsten komen met breed samengestelde groepen inwoners en moet het raadgevend referendum worden ingevoerd op Schouwen-Duive land. De partij wil verder het ambte lijk apparaat omsmeden tot een kleine, efficiënt werkende club. Ambtenaren moeten projectma tig werken en de partij wil kwa liteitsmanagement introduceren op het gemeentehuis. De toeristische sector moet in zetten op kwaliteit. Volgens de partij raakt het niveau van de voorzieningen steeds verder ach terop in vergelijking met plaat sen als bijvoorbeeld Domburg. Uitbreiding van de sector kan in de ogen van de partij alleen als er sprake is van innovatieve ini tiatieven of bij natuurcompensa tieregelingen. Uitbreiding van permanente gebouwen op het strand is - als het aan Groen Links ligt - niet mogelijk. Om de economie te stimuleren, wil de partij industriegrond te gen spotprijzen van de hand doen, startersinitiatieven stimu leren en innovatieve samenwer king met andere gemeenten op het gebied van scholing, visserij en recreatie. De agrarische sec tor moet volgens de partij de ba sis blijven voor een vitaal platte land. Nieuwe economische acti viteiten in het buitengebied zijn alleen mogelijk in combinatie met agrarische bedrijfsvoering. Bedrijven die niets met de agra rische sector te maken hebben, horen wat GroenLinks betreft niet thuis in het buitengebied. VLISSINGEN - De Vlissingse WD fractie vindt dat de ge meente ook in aanmerking moet komen voor een bijdrage voor opvang van dak- en thuislozen. Ze draagt het college van B en W op om er bij het kabinet op aan te dringen dat Vlissingen recht heeft op extra geld. Minis ter Zalm heeft onlangs bekend gemaakt dat hij 170 miljoen eu ro uittrekt voor medische behan deling en dagopvang aan daklo zen in de vier grote steden. De motie wordt vanavond in de ge meenteraadsvergadering van Vlissingen ingediend. Advertentie Den Dekker Muziek KAFÉLLE 0ÏT3-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33