Beboetende gemeente slecht idee Slapeloze nachten door aggregaat wmnm Maak nu kans op een TomTom (apelse veelpleger omt goed weg Maatschappelijk ondernemen goed voor leefbaarheid ethouder Croné vreest dat nieuwe aanpak overlast uitmondt in politiestaat 17 Drugs in bloed nekt automobilist Geen straf voor mishandeling Automobilist mishandeld in Sluis zeeuwse almanak Boom ^0113-315649 ""a?edactie®Pzc-nl '31,4460 AA Goes ^en Midden-Zeel a n d0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; >0204562500. iderdag 19 januari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland (Advertentie) erveernu (0118 - 886 886) n. exemplaar van Guld Waerrelt ondere huisnaamwereld 1 Middelburg door - >-de Graaf verschijnen (28 januari) 49.50 daarna €35,00 navond vanaf 17.30 uur itasseriemenu et witlof-camembertsoep, :nletmet ontbijtspek of trtjevan spinazie en polen en American pancakes 2,50of€10,00 (vegetarisch) erveren: 0118 - 886 866 tentoonstellingen •tin zonder titel ■Vim Hofman uur der begoochelingen |rkt5i Middelburg (Advertentie) De zendmast met het luidruchtige aggregaat aan de Boerenweg wekt zorg en ergernis op bij bewoners in de naastgelegen woonwijk. foto Dirk-Jan Gjeltema lf Ma reel Modde „JlllKZEE - Wethouder Croné (VVD) van Schou- af,i j-Duiveland voelt mets voor j uitschrijven van boetes aan nsen die overlast veroorza- Gemeenten die zich daar- inlaten, dreigen volgens hc-lX'nfte glijden naar een soort ikt: itiestaat'. Dat is slecht voor iel de eigen inwoners als het irisine, aldus Croné. Het plan de lokale overheid meer handvatten te geven om op te treden tegen de dagelijkse problemen op straat, komt van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het parle ment opende vijf jaar geleden al de deur voor deze aanpak en sinds deze week lijkt zich er ook in de Tweede Kamer een meer derheid voor af te tekenen. Stre ven is de mogelijkheid volgend jaar in te voeren. luAector Doorns ;e; JdDELBURG - Officier van iaj!i tilie G. Oosterveld was giste- in Middelburg on verbidde in de strafzaak tegen een hij" Ipleger uit Kapelle. Ze eiste !D de 42-jarige verdachte een hè;'" ind gevangenisstraf voor een ikeldiefstal. Verder vorderde officier ook de vijf maanden ngenisstraf waarvan de in zijn proeftijd zat. In to- eiste ze dus een half jaar Het verweer van zijn advo- vond echter gehoor op de arjj tierechter: de straf viel be- nsi idend lager uit. atiei Dei idsman E. Smit meende dat \ijf maanden gevangenis- af, die eerder voor geweldsde- enzijn opgelegd, niet gerela- mochten worden aan het nogensdelict. „Mijn cliënt it voor de tweede keer van leven een winkeldiefstal ge- I, De eerste keer dateert van twintig jaar geleden. Het valt niet te ontkennen dat hij straffen heeft uitgezeten voor ge weldsdelicten, maar dit delict heeft daar niets mee te maken." De advocaat vroeg om de verlen ging van de proeftijd en stelde een werkstraf voor. Het betoog van de strafpleiter sprak politierechter G. van Un- nik wel aan. De man werd ver oordeeld tot vijftig uur werk straf en de proeftijd van vijf maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf werd met een jaar verlengd. „U staat bekend als ge weldpleger, maar zorg ervoor dat u ook geen veelpleger op het gebied van vermogensdelicten wordt", waarschuwde de politie rechter. De Kapellenaar had 31 decem ber vorig jaar vijf pakjes zalmfi let en een blikje krabsalade, ter waarde van twintig euro, bij een plaatselijke supermarkt gesto len. De jaarwisseling bracht hij in de gevangenis door. Het gaat in het nieuwe beleid vooral om mensen die afval op straat gooien, hun hond laten poepen waar het niet mag of graffiti op muren spuiten. Maar ook wildplassers en lawaai schoppers zouden straks vol gens het VNG-voorstel door een gemeente-ambtenaar op de bon mogen worden geslingerd. Door deze taak niet langer over te laten aan de politie, kan de over last effectiever worden be streden, denkt de VNG. Gemeen ten weten immers het best waar burgers zich in hun woonplaats aan storen en waar de overlast het grootst is. Daarnaast zijn er onder het CDA en PvdA in de Tweede Kamer voorstanders om ook de snelheidscontrole in der- tigkilometerzones aan de ge meente over te laten. Stille ambtenaar Croné loopt niet weg met de VNG-opzet, zegt hij in een reac tie. „Het is niet onze taak boetes te gaan uitschrijven voor dit soort dingen. Voor je het weet loopt er straks een stille ambte naar rond, die in de gaten houdt of iemand toevallig een snoeppa- piertje op straat gooit. Ik denk niet dat we daar naar toe moe ten. Zo glijden we af naar een soort politiestaat. Misschien dat we op een gegeven moment niet anders" kunnen - dat kan ik nu niet overzien - maar wat mij be treft stellen we dat zo lang moge lijk uit. Want welk middel heb je na de boetes nog? Gevangenis straf? Boetes zijn voor mij toch een beetje een eindstation. Voor je naar dat middel grijpt, kan het ook nog anders, denk ik dan." De wethouder vertrouwt wat dat betreft meer op de kracht Gemeentes mogen in de toekomst waarschijnlijk overlastveroorzakers zelf gaan beboeten. Als het aan wethouder Croné ligt, zal de gemeente Schouwen-Duiveland echter geen gebruik maken van die be voegdheid. foto Dirk-Jan Gjeltema van de sociale controle. „Wan neer mensen durven elkaar aan te spreken op hun gedrag, bij voorbeeld in het geval van de hondenpoep, werkt dat vaak veel beter dan bekeuren. Waar ik dan nog eerder voor zou plei ten, is een bredere toepassing van het principe 'de vervuiler betaalt', zoals we met graffiti doen. Dus de hardleerse eige naar van een hond eens een dag je laten meedraaien op de poep- zuiger. Of iemand die stelselma tig z'n rommel op straat gooit, laten meewerken met de schoon maakploeg." Maar ook de gemeente zelf kan goed gedrag stimuleren, geeft de wethouder aan. „Kijk naar de stranden. Op het moment dat je daar de boel goed bijhoudt, wordt de neiging afval neer te gooien een stuk kleiner. Croné erkent dat inkomsten uit een eigen boetesysteem een aar dige opsteker kan zijn, afgezet tegen het weggevallen deel op brengst uit de onroerendzaak- belasting. Toch laat hij zich ook op dat punt niet verleiden om het VNG-voorstel te omarmen. „Ik vraag me af of het prin cipieel juist is om boetes te ge bruiken om inkomsten te genere ren. Zodra je financiële tegenval lers gaat compenseren met boe tes, betreed je een hellend vlak." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoge, zangerige tonen van een aggregaat bij de zendmast op het bedrijventer rein aan de Boerenweg bezorgen sommige bewoners van de Krab- straat in Zierikzee slapeloze nachten. Daarnaast speelt bij en kelen de zorg over het gevaar dat deze mast voor de volksge zondheid kan opleveren. Inwoonster G. Kok-van der Veen uit deze bezwaren in een brief aan het college van B en W en aan de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. „Ik heb die brief op persoonlijke titel ge schreven, maar weet dat veel buurtbewoners zeer teleurge steld zijn over het feit dat die mast vorig jaar is geplaatst op het bedrijventerrein grenzend aan onze woonwijk. Voorheen stond die apparatuur aan de Pro vinciale Weg, zeker vierhonderd meter weg van een woon- en werkgebied", zegt Kok-van der Veen. Volgens haar wordt de situatie 'van kwaad tot erger'. Zij doelt op het feit dat er met regelmaat onderdelen aan de mast worden toegevoegd. „Bovendien is er een aggregaat bijgezet dat gedu rende lange perioden overdag en 's nachts irritante geluiden maakt. Dat wil niet zeggen dat er heel veel herrie wordt ge maakt, maar wel hoge zangerige tonen die vooral 's nachts na drukkelijk doorklinken, waar door je niet meer kunt slapen." Kok constateert dat de meeste bewoners in de buurt bij haar vooral over dat geluid klagen. Enkelen maken zich echter ook zorgen over het stralingsgevaar. „Je ziet dat veel vroegere gsm- masten in het land worden om gebouwd tot umts-masten met veertigmaal meer straling dan die oudere exemplaren", zegt Kok. Zij vreest dat dit met de huidige mast op het bedrijven terrein aan de Boerenweg ook kan gebeuren. Zij verzoekt het gemeentebe stuur de betreffende mast naar een geschiktere plek te verplaat sen, ver genoeg van een woon- en werkgebied. De brief van Kok-van der Veen staat op de lijst van ingekomen stukken voor de gemeenteraads vergadering op donderdag 26 ja nuari. B en W stellen echter voor dit schrijven te betrekken in de discussie over de plaatsing van zendmasten die gepland staat voor de vergadering van de commissie Openbare Ruimte op maandag 30 januari in het Zierikzeese gemeentehuis. Gemeenteraadslid R. Raats van de gelijknamige eenmansfractie heeft in afwachting van die dis cussie een motie betreffende het verwijderen van zendmasten tij delijk ingetrokken. „Ik vind echt dat we hierin als gemeente een duidelijk beleid moeten voe ren. Ik heb het gevoel dat het mi nisterie van Vrom een spelletje met ons speelt. Van die zijde wordt beweerd dat de gemeen ten zich geen zorgen hoeven te maken, maar er wordt geen be wijs geleverd dat umts-masten niet gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid", zegt Raats. Hij vindt dat de gemeente een al gehele voorzorgsmaatregel moet nemen zolang de negatieve in vloed van zendmasten op de volksgezondheid niet volledig kan worden weerlegd. Goede reis Word nu óók lid van de ANWB met k Wegenwacht-service, al voor 49,75. Oat is nog geen 1,- per week. Bovendien maken nieuwe leden deze maand kans op één van de TomTom "avigatiesystemen. ie voor de actievoorwaarden op anwb.nL Jan Bos zit bij Team Telfort lekker in z'n vel MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een dertigjarige Axelaar voor het rijden onder in vloed van softdrugs en het veroorzaken van een verkeers ongeval conform de eis 710 euro boete en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. De Axelaar wil de maar niet snappen dat er sporen van cannabis in zijn bloed werden aangetroffen nadat hij vorig jaar in Terneu- zen na de botsing was afgevoerd naar het ziekenhuis. „Ik heb die dag niet geblowd", zei hij. De politierechter ging af op het rapport van het Nederlands Forensisch Instituut dat in zijn bloed restanten van cannabis had aangetrof fen, te vergelijken met een alcoholpromillage van 1,1 mil liliter. De politierechter merkte op dat na het roken van joints de drugssporen nog zes weken in het bloed kunnen zitten. Ook het ambulancepersoneel vermoedde dat de man drugs had gebruikt. Het ongeval vond plaats op de kruising van Rijksweg N61 met de Koegorsweg. De ver dachte gaf geen voorrang aan een auto. De 48-jarige be stuurster van die auto geraakte gewond en ondervindt nu nog de naweeën van de klap. Ze ziet nog steeds dubbel. Zelf werd hij in bewusteloze toestand afgevoerd. MIDDELBURG - Een 67-jarige inwoner van Kloosterzan- de moest in Middelburg als verdachte van een mishande ling voor de politierechter verschijnen. De rechter oor deelde dat de man fout was geweest, maar meende dat er geen straf moest volgen. Op 16 september ging de man de mist in, toen hij zich ergerde aan een man die zijn honden uitliet. Een van de honden kwam op hem af, terwijl hij voor zijn woning stond te praten. „Houdt die rothonden bij je", had hij geroepen. Dat pikte de hondenuitlater niet. Die verkocht hem een klap, waarna de Kloosterzan- denaar terugmepte. „Bij mij ging het licht uit", zei hij. Toen de hondenbezitter de 67-jarige man op een karate trap trakteerde voelde hij zich nog meer genoodzaakt om terug te schoppen en te slaan. „Ik heb me verdedigd", vond hij. „U had zo naar binnen kunnen gaan, want de voordeur stond open", reageerde officier van justitie G. Oosterveld. De man kon zijn emoties niet meer bedwin gen. De officier en de politierechter hielden rekening met de omstandigheden van het incident, het blanco strafblad en de rol van het slachtoffer. SLUIS - Een 65-jarige automobilist uit Sluis is gistermor gen rond elf uur in zijn woonplaats mishandeld. De Slui- senaar is in de Hoogstraat door een 32-jarige man uit de gemeente Gent in zijn gezicht geslagen. Aanleiding was het weggebruik van beide automobilisten. Het slachtoffer liep een gebroken neus, een gebroken tand en een wond onder zijn oog op. De man uit Gent is aangehouden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zonder finan ciële steun van fondsen en het bedrijfsleven is het tegenwoor dig nauwelijks nog mogelijk spe cifieke projecten voor zwakke ren binnen de samenleving van de grond te krijgen. Een con creet voorbeeld daarvan biedt het project Space Station van Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei in Zierikzee. Het betreft belevingstheater voor mensen met een meervoudi ge handicap. Door middel van een specifiek ingerichte ruimte, licht en muziek worden via de zintuigen de creatieve mogelijk heden van de deelnemers gesti muleerd. „Zonder u zou Space Station er niet zijn", benadrukte sectorma nager A. Klein-Zoutendijk van SCW De Lichtboei gistermid dag tijdens een bijeenkomst met de geldgevers. Zij trok het be lang van maatschappelijk onder nemen breder dan alleen de on dersteuning aan Space Station. „Doordat de overheid zich steeds verder terugtrekt, wordt financiële steun van bedrijven en fondsen voor ideële organi saties als de onze steeds be langrijker om activiteiten te kunnen blijven uitvoeren", al dus Klein. Gevaar „Het is wel jammer dat die nood zaak zich voordoet", vindt woordvoerster L. Zijlstra van het VSB-fonds regio Zeeland. Zij erkent het gevaar dat de ge meenten op den duur steeds min der geld beschikbaar stellen voor sociaal-culturele activitei ten die juist zo waardevol zijn voor de leefbaarheid. Het VSB- fonds tracht dit overigens te voorkomen door alleen een bij drage beschikbaar te stellen als de gemeente zelf ook over de brug komt. C. Dogger en M. Koole van hotel en congrescentrum De Zeeuwse Stromen in Renesse maken een duidelijk onderscheid tussen sponsoring en maatschappelijk ondernemen. „Bij sponsoring verwacht je iets terug of zie je de voordelen ervan voor je eigen bedrijf. Bij maatschappelijk on dernemen geef je geld aan een initiatief dat je goed vindt voor de samenleving en in het volledi ge vertrouwen dat het goed be steed wordt, zoals in dit geval van Space Station", zegt Dog ger. 'Geef kleur aan het leven' luidt het thema van het Monuta Cha rity Fund van deze landelijke uitvaart- en verzekeringsorgani satie. „Dat sluit zo mooi aan op de doelstelling van jullie pro ject dat het verzoek om een bij drage zonder aarzelen, is geho noreerd", motiveert H. Hoorn weg de gift vanuit zijn organisa tie. Hij voegt eraan toe dat Mo nuta zich als bedrijf weliswaar richt op uitvaart, maar zich ook bekommert om het leven dat daaraan vooraf gaat en om het feit hoe bewust mensen in dat le ven staan. Als andere voorbeelden van za ken die dankzij maatschappe lijk ondernemen binnen deze re gio kunnen bestaan, werden ook genoemd de producties van de Stichting Historische Spelen en het Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Drei- schor. Opa en oma uit Zeeland wa ren afgelopen weekeinde op bezoek bij hun oudste zoon in een lieflijk dorpje in de Rand stad. Samen met de kleinkinderen wandelden ze langs één van de vele sloten. Treurwilgen aan de oever van het water stonden stram voorovergebo gen. „Kijk 's, oma", wees de jong ste van zes, „een hele rij slap- zielig-bomen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31