Meditatie rukt op naar kantoor ïr komt orde in prijzenjungle van luchtvaart Typerende scherpte en een slijper .Nieuwe Steen Investments plust 7 procent Begroting geeft inzicht in financiën De bijkomende vliegkosten Spiritualiteit als tegenhanger van prestatiedrift RS 25 Arcadis krijgt spoorcontract China Japanners dumpen aandelen Organon breekt met Ligand Winst Sony Ericsson sterk gestegen profijt AMSTERDAM - Wie met z'n tweeën met Transavia naar Mallorca vliegt, betaalt op de heenvlucht 26,44 euro passa gierstoeslag, 25,56 euro veilig- heidstoeslag, 24 euro brand stof- en verzekeringstoeslag en vier euro toeslag voor Ge luidsisolatie. Terug vraagt de luchthaven van Palma 2,84 eu ro veiligheidstax en 8,38 'uit- staptoeslag' en rekent de maat schappij zelf opnieuw 24 euro brandstoftoeslag. In totaal is de reiziger ruim 115 euro kwijt aan toeslagen, op een ka le reisprijs van 420 euro. Ook vraagt de instantie waar wordt geboekt tussen de tien en vijftig euro 'reserverings- kosten' per persoon. GPD lm doet ook meditatie op 'kerkvloer haar intrede als uidel tegen ziekteverzuim. De j is gekomen dat werknemers Tooral kantoorpersoneel - hun tcht op meditatie claimen, gdt vakbond CNV Publieke Maar nog niet iedereen is Dit land gaat nog onder aan de versof- andere vakbond ontplofte. „Dit land gaat nog eens ten onder aan de versofting", brulde hij. Nu, bijna een jaar later, heeft Smits hem overtuigd. „Hij is mijn grootste medestander ge worden." De tijd is rijp om te oogsten, stelt Smits. Het Kadas ter neemt meditatie al op in zijn scholingsprogramma en bij de Rijksmusea en verpleeg- en ver zorgingstehuizen overweegt de CNV het thema op de CAO-agen- da te zetten. In de geestelijke ge zondheidszorg is de instelling Emergis min of meer aangewe zen als proeftuin. Daar volgen zo'n 250 medewerkers een medi tatiecursus, tijdens werktijd en op kosten van de baas. Dat meditatie haar intrede doet op de werkvloer zat er al langer aan te komen, stelt trend- watcher Goos Eilander van Trendbox. De zoektocht naar zingeving is al langer bezig. Spi ritualiteit, religie, yoga, boed dhisme, zen, ze vormen de tegen hangers voor het gejaag naar carrière en prestatie. „De één maakt zich hard en taai door fit ness, de ander zoekt de softere kant. Maar voor beide geldt: het is puur voor je eigen ik." Mediterende managers bestaan al langer. Icoon is topman van PEN HAAG - Mooi warm licht jat door de ramen op het tapijt pil, zachte pasteltinten op de muren, kussens op vloer, een aar stoelen. Tegen de wand een oekenkastje met een bijbel, ko- ,n. spirituele verhalen. Lizelot- Smits, bestuurster bij vak- and CNV Publieke Zaak, schil led de ideale meditatieruimte p kantoren. „Een stilteruimte aoet schoonheid uitstralen." UV Publieke Zaak richt dit aar haar pijlen op een nieuw oei het recht van werknemers meditatie. Nu bedrijfssport langzamerhand raakt inge- •gerd, wil de bond aandacht ir de mentale conditie van Hsoneel. Smits: „Ik zie het als odemisering van arbeidsvoor- len. Bedrijven verwachten mensen dat ze zichzelf blij- ontwikkelen. Het geeft je icht over complexe situa- is heel goed voor mensen een burn-out." ig jaar stelde ze het recht op litatie of een stilteplek op itoor al eens voor binnen De- ie. Een oud-militair van een Meditatie op het werk wordt door vakbond CNV gezien als 'modernisering van arbeidsvoorwaarden'. foto Maartje Blijdenstein/GPD OORN - De vastgoedbelegger Nieuwe Investments (NSI) heeft vorig jaar ijna 7 procent meer winst geboekt. De nststijging tot 57,1 miljoen euro kwam oeddeels op het conto van de boek- insten die verkochte panden oplever- torRon de Groot en !aul van der Zanden Dat blijkt uit de jaarresultaten die de on derneming gisteren heeft gepresenteerd. Het directe resultaat bedroeg vorig jaar 46,6 miljoen euro tegen 45,3 miljoen euro in 2004. De verbetering komt voort uit hogere huuropbrengsten en iets lagere be heerskosten. Doorgerekend per aandeel bedroeg het directe beleggingsresultaat 1,37 euro. Voor het lopende boekjaar voorziet NSI een lichte daling van dit resultaat tot 1,36 euro per aandeel. Het directe resul taat geeft weer hoeveel NSI verdient met de exploitatie van vastgoed. Het indirecte resultaat steeg van 8,1 mil joen euro tot 10,5 miljoen euro. Volgens NSI was dat geheel te danken aan boek winsten op de verkoop van gebouwen. Het investeringsbedrijf zal dit jaar de portefeuille uitbreiden met 100 miljoen euro aan nieuwe beleggingen. NSI stelt dat het vastgoedbezit slechts met een be perkt aantal nieuwe gebouwen kan wor den vergroot, omdat de lage rentestand en het gebrek aan alternatieve beleggin gen de prijzen van onroerend goed hoog houden. Nieuwe Steen koopt louter vastgoed, zo als kantoren, winkels, woningen en be drijfsgebouwen. ANP telefombedrijf Scarlet, Paul Gel derloos. Hij beweert dat hij zijn zakelijk successen mede heeft te danken aan meditatie. Meer ma nagers volgen. Een bureau als Inner Sense traint zelfs vrijwel alleen leidinggevenden. „Medita tie geeft ze rust en reflectie voor dat ze overgaan tot handelen", zegt coach Brigitte van Baren. Die aandacht voor innerlijke re flectie lijkt nu ook door te sijpe len naar de werkvloer. Trainer Mark Teijgeler bij ABC-van-Me ditatie in Amsterdam - zelf af komstig van ABN Amro - merkt een toenemende belangstelling. Opvallend vaak melden perso- neelsdirecteuren zich voor een sessie om te kijken of het iets is voor hun bedrijf. „Ik verwacht dat meditatie op het werk een trend wordt. Met de fysieke kant van verzuimpreventie zijn we in Nederland wel klaar, nu komt de mentale kant. In New York is het al heel normaal dat yoga en meditatie op kantoor worden ingezet." Eigen tijd Onomstreden is 'kantoormedita tie' nog niet. Volgens werk geversorganisatie VNO-NCW zit de economie er niet op te wachten. Innerlijke reflectie doe je maar in je eigen tijd, stelt VNO-NCW. Als een bedrijf cur sussen wil vergoeden, prima, maar de werkgeversvereniging zal zoiets zeker niet stimuleren. Aan de andere kant staat compu terbedrijf IBM. Dat biedt al veertien jaar ruimte voor medi tatie. Op kantoor zijn kleine stil teruimtes en zo'n honderd mede werkers volgen zen-cursssen. „En meditatie is niet zweverig hè", benadrukt Evelien Vrede- veld. „Het vormt onderdeel van ons verzuimbeleid, net als be drijfsfitness. De één maakt zijn hoofd leeg met sporten, de an der mediteert." Dat samenspel werkt, stelt IBM. Het ziekteverzuim ligt extreem laag: 2,9 procent, tegen een lan delijk gemiddelde van rond de 4,5 procent. „Wij zijn een dienst verlenend bedrijf. Daarin zijn je mensen heel waardevol. Zij moe ten zich goed voelen." GPD rijzen van vakantiereizen en igtickets mogen vanaf eind jaar alleen inclusief alle toe- agen worden vermeld. Dat be ien de luchtvaartmaatschap- jen en reisorganisatoren in regeling die onlangs aan Ieatssecretaris Van Gennip erd voorgelegd. „Het is uit de "iuwen gelopen." »rHerman Stil iMSTERDAM - Geen branche ♦last zijn klanten met zoveel «rplichte bijkomende kosten Is de luchtvaart- en reissector, •e eindafrekening van een vlieg- nkantie kan zelfs veertig pro- ttiit hoger uitvallen dan de prijs ie in de folder staat vermeld. fie de reisadvertenties door- nuffelt, verse reisgidsen voor omende zomer doorbladert, of p websites van luchtvaartmaat- Khappijen rondkijkt, vindt zon- ier uitzondering kale prijzen. In k meeste gevallen duiken de en pas op de eindafreke- op. Eind dit jaar moet het fgelopen zijn met de misleiden- leprijzen. len geweigerd te hebben fis aan de misstanden te doen, jfbben de luchtvaartbranche en s reissector onderling afspra- maakt: in de wintergid- i dit jaar moeten prijzen nclusief alle heffingen staan vermeld. Vanaf de wintergidsen '006 gelden 'eerlijke prijzen'. -Het kan straks niet langer zo nin dat een klant die een prijs in de krant ziet, later tientallen euro's meer blijkt te moeten be talen", zegt Frank Allard van de Barin, die vrijwel alle maat schappijen in Nederland verte genwoordigt. Volgens de concept-gedragsco de die nu is opgesteld, moeten al le kosten waar de passagier niet onderuit kan, in het vervolg wor den vermeld. Het gaat dan voor al om luchthavenbelasting, vei ligheidsheffingen en brandstof toeslagen. „Alle elementen van de prijs voor een vliegreis of een ticket die onlosmakelijk deel uit maken van het product, moeten dan worden vermeld", zegt di recteur Romana Engeman van de ANVR, de organisatie die de meeste touroperators en reisbu reaus in Nederland vertegen woordigt. Zeezicht Erik Varwijk, directeur Neder land van de KLM, wil wel 'enke le uitzonderingen' maken. „Bij voorbeeld daar waar de klant een keuze kan maken: zoals bij het kiezen voor een papieren ticket in plaats van een elektro nisch ticket." Ook voorkeuren als 'zeezicht', volpension of last-minutetoeslagen vallen bui ten de voorstellen. Er is nog een belangrijke uitzondering: de kos ten die een reisbureau of websi te rekent voor het boeken. Wie een KLM-ticket via een site van de maatschappij boekt, betaalt daarvoor tien euro kosten. Het zelfde ticket kost, geboekt via het callcenter van de maatschap pij, 25 euro en bij het KLM-tick etoffice 45 euro. Een reisbureau kan tussen de tien en vijftig eu ro reserveringskosten rekenen. „Van de NMa mogen wij geen prijsafspraken maken", zegt En geman. „Wij mogen reisbureaus dus niet opleggen hoeveel ze voor hun dienstverlening vra gen." Prijsbrekers Wat de ANVR betreft, wordt de gedragscode weer de standaard voor de branche. Volgens Enge man heeft de reisbranche lang alle prijzen inclusief heffingen vermeld, totdat veel prijsbre kers in de luchtvaart en reis branche met kale prijzen gingen koketteren. Dat bleek te wer ken. „De consument kiest dan toch voor de optisch lagere prijs", zegt Steven van der Hei den, topman van de grootste Ne derlandse reisorganisatie TUI. „Maar het is volkomen uit de klauwen gelopen." Barin en ANVR willen dat de re gels ook gelden voor internatio nale treinreizen, verblijf in ho tels, bungalowparken of cam pings en zelfs aan jachthavens. Engeman en Allard gaan er daarbij van uit dat een 'consu mentenautoriteit' dat op zich neemt. Die onafhankelijke toe zichthouder is al een tijdje in op richting. Volgens Allard zou de Reclame Code Commissie toe zicht moeten houden op eerlijke prijzen. Het ministerie van Eco nomische Zaken juicht de af spraken toe. GPD Luchthavenbelasting, veiligheidsheffingen en brandstoftoeslagen moeten volgens de nieuwe gedragsco de in de reissom zijn inbegrepen. foto Phil Nijhuis/GPD donderdag 19 januari 2006 ARNHEM - Ingenieursbureau Arcadis heeft als deel van een consortium het eerste spoorcontract in China binnen gesleept. De opdracht heeft een waarde van 16 miljoen eu ro, waarvan ongeveer 20 procent voor Arcadis is, meldde de onderneming gisteren. Het betreft de begeleiding bij de aanleg van de 247 kilo meter lange hogesnelheidslijn tussen Wuhan en Hwadu in het oosten van China. Arcadis is verantwoordelijk voor de kwaliteitsbewaking tijdens de uitvoering. ANP TOKYO - Japanse beleggers dumpten gisteren hun aande len uit angst voor een mogelijk boekhoudschandaal bij het Japanse internetbedrijf Livedoor. Dat bracht het be stuur van de Nikkei 225, de belangrijkste aandelenindex in Japan, tot het uitzonderlijke besluit de handelsdag vroeger te beëindigen dan normaal. Het beursbedrijf vreesde dat het handelssysteem in zou storten, omdat er enorme verkooporders werden afgege ven. Daardoor ontstonden grote koersdalingen. Bij het schorsen van de noteringen stond de Nikkei 2,94 procent lager dan aan het begin van de handelsdag. Het internet bedrijf Livedoor dat onder verdenking van fraude staat, ontkent dat het de aandeelhouders heeft misleid. Volgens de topman van de beurs in Tokyo, Taizo Nishimu- ro, was er vandaag sprake van 'een uitzonderlijke piek in het aantal handelsorders'. GPD ARNHEM - Akzo Nobel-dochter Organon en de Ameri kaanse farmaceut Ligand stoppen met de gezamenlijke verkoop van de pijnstiller Avinza. Dat heeft het verf-, che mie- en farmacieconcern gisteren bekendgemaakt. De samenwerking is per 1 januari beëindigd, maar met in achtneming van een overgangsperiode staken de twee de gezamenlijke verkoopinspanningen per 30 september 2006. Organon zal alle rechten op het medicijn overdragen aan Ligand. Organon en Ligand hadden aanvankelijk onenig heid over de vergoedingen die onder de promotieovereen komst zouden worden betaald. Dat geschil is inmiddels bijgelegd. Ligand zal Organon ui terlijk 30 januari 14,75 miljoen dollar betalen. Omdat de samenwerking voortijdig beëindigd is, betaalt het Ameri kaanse bedrijf nog eens een som van 37,75 miljoen dollar voor 15 oktober van dit jaar. ANP LONDON - De winst van Sony Ericsson is in het vierde kwartaal sterk gestegen. De Japans-Zweedse mobieltjes fabrikant verdiende netto 144 miljoen euro tegen 55 mil joen euro in de laatste drie maanden van 2004. Het winst cijfer overtrof de verwachtingen van analisten. Sony Ericsson verklaarde gisteren vooral te hebben gepro fiteerd van de introductie van de Walkman-telefoon. Daar zijn sinds augustus al drie miljoen stuks van ver kocht. In het vierde kwartaal wist de onderneming in to taal 16,1 miljoen mobiele telefoons te slijten, 28 procent meer dan een jaar eerder. De omzet kwam in het afgelo pen kwartaal uit op 2,3 miljard euro, iets minder dan ana listen hadden verwacht. De omzet in het laatste kwartaal van 2004 bedroeg 2 miljard euro. ANP Breekt er nog wel eens ergens revo lutie uit? Jazeker, vraag maar aan «n reclametekstschrijver. Breng hem fen doosje lucifers. Zeg dat hij er een piltige tekst over moet schrijven die "tosen ervan moet overtuigen dat ze ^nder het doosje geen leven hebben. '"evolutie in de aanstekerij", zal hij rijven. „Men strijkt het zwarte kop- K°p het blanke stokje langs de zijkant doosje en uit het niets brandt droom van een vlammetje op ^steeltje." Ik ontvang vaak persbe- •y'en waarin zo een revolutie wordt Fgekondigd. Zoals een paar weken Wen dit bericht: „De revolutie van dhandvat! Zwilling Henckels heeft ^rgonomie van het koksmes gerevo- 'oneerd. De Twin Cuisine heeft een komisch handvat dat zonder klink nagels is samengesteld en is daarmee het eerste mes ter wereld in zijn soort." Dat is veel tegelijk. Ergonomie is de leer van de last die mensen van de din gen hebben. Of het gemak. Een stoel die goed zit en geen rugklachten geeft is ergonomisch in orde. En mes dat tus sen je ribben belandt als je een rollade probeert aan te snijden ligt beroerd in de hand. Dus een ergonomisch onding. Maar om nou van een revolutie te spre ken en de eerste in zijn soort. Handvat ten zonder klinknagels zijn er in soor ten en maten en heel wat keukenmes sen liggen als een huis in de hand. Deze nieuwe van Zwilling ook. Ik kreeg er een op proef uit een serie van dertien verschillende. Om aan te voe len. Voelt geweldig. En om mee te snij den. Snijdt geweldig. En ik weet waar om: het is scherp. Ja natuurlijk is een goed keukenmes scherp. Daar hoeven we het niet over te hebben toch? Het persbericht wel: „De messen zijn niet alleen ergonomisch perfect, maar kenmerken zich ook door de typerende scherpte van Zwilling J.A. Henckels." Laat ons niet lachen, typerende scherpte! Het mes met een lemmet van 14 centimeter lang is abso luut een goed mes. Maar het overdre ven persbericht schept eerder wantrou wen dan begeerte. Moet een mes in balans zijn? Nee, dat is nergens voor nodig. Een onoverzichte lijk aantal factoren maakt dat een mes je goed ligt en wat je er mee moet doen maakt ook wat uit. Franse keukenmes sen hebben vaak kinderachtig kleine handvatjes. Meidige mesjes zijn het. Een woeste kok (m/v) met grote handen kan beter uit de voeten met een mes met een kloek handvat. Het mes dat ik te beoordelen kreeg, een zogenoemd santoku-mes dat veel in Aziatische keu kens wordt gebruikt, heeft een fors en prettig handvat. En is volledig uit ba lans. Het handvat is veel zwaarder dan het lemmet. Geeft niks. Maar de recla metekstschrijver gaat als volgt tekeer: „De unieke constructie garandeert een uitgebalanceerde gewichtverdeling en daarmee een perfecte balans van het mes." Daar staat twee keer hetzelfde en het is niet waar. Het mes zelf is er niet minder om. Kost het? Ik zag op internet (shop.olden- hof-kookkado.nl) zes messen van dit type samen met een schaartje in een blok aangeboden voor 329 euro. Andere revolutie. Een slijpertje. Ook goede keukenmessen zijn waardeloos als ze niet meer scherp zijn. Zelf slijpen blijkt vaak een drama. Maar nu is er de Vulkanus. Een Oostenrijkse slijper van Harald Stalleger die niet zo hard schreeuwt maar in zijn reclame wel durft te zeggen: You will be amazed! Een verbazend goede slijper. Een X met op het kruispunt twee blokjes hard- metaal met de fijne structuur van kera miek. De gekruisde benen van de X ve ren, ze kunnen van stand veranderen. Zo past de hoek zich aan aan de hoek van de snede van het mes. De hyper- scherpe randen van de metalen blokjes slijpen het mes als vanzelf als het losjes door de X wordt getrokken. Er zijn drie Vulkanussen. Een X aan een stalen standaard, 90 euro. Kunststof, 45 euro en een prachtig reisslijpertje voor 25 eu ro. In keukenwinkels van stand. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Een nieuw zorgstelsel, de introductie van de levens loopregeling, toeslagen van de belastingdienst en andere veranderingen in wet- en re gelgeving zorgen ervoor dat menigeen toch wat onzeker is over wat 2006 financieel zal brengen. De gebruikelijke koopkracht plaatjes geven alleen een glo baal inzicht in hoe het diver se groepen Nederlanders zal vergaan. Wilt u een persoon lijk koopkrachtplaatje voor 2006, dan kan een gemiddel de maandbegroting veel dui delijkheid verschaffen. Een gemiddelde maandbegro ting is een overzicht van wat er over een heel jaar gezien gemiddeld genomen aan in komsten en uitgaven zijn. Een begroting van een wille keurige maand zegt niet zo veel, want de maanden zijn immers niet allemaal gelijk. Het vakantiegeld komt bij voorbeeld een keer per jaar; de kinderbijslag vier keer per jaar. De rekening voor de vas te telefoon komt elke twee maanden en de gemeentelijke heffingen maar één keer per jaar. Daarom moeten alle bedra gen omgerekend worden naar een bedrag per maand. Het vakantiegeld deel je dus door twaalf; de telefoonreke ning door twee, enzovoorts. Tel alleen die inkomsten mee, waarvan u zeker bent dat u ze krijgt. Voor het nettosalaris heeft u het eerste loonstrookje nodig. Ook dit jaar zijn er veel wijzi gingen die via het loonstrook je zichtbaar zijn. Een verla ging van de eerste twee belas tingschijven en de WW-pre- mie, hogere heffingskortin gen en het wegvallen van de ziekenfondspremie kunnen ervoor zorgen dat het netto bedrag hoger is dan vorig jaar. Maar doordat er nu belasting betaald moet worden over de bijdrage van de werkgever over de ziektekostenverzeke ring kan het netto bedrag ook lager uitvallen. Wie voor heen een tegemoetkoming van de werkgever voor de ziektekosten ontving, zal die doorgaans niet meer krijgen. Werknemers met een lea seauto merken dat de fiscale bij telling voor het privége- bruik van de auto voortaan maandelijks via het loon strookje verloopt. Deelname aan de levensloopregeling zal het netto bedrag op het loon strookje ook lager doen uit vallen. Dat het netto salaris anders uitpakt zegt op zich niet zo veel. Aan de uitgaven kant verandert er immers ook het nodige. En er kunnen nieuwe inkomstenbronnen tegenover staan, zoals de zorgtoeslag, of een hogere kinderopvangtoeslag. Afschriften Veel uitgaven zijn te vinden op uw bankafschriften, zoals huur/hypotheek, contributies en telefoon. Uiteraard vult u bij de zorgverzekering de nieuwe bedragen van uw ver zekeraar in. Of werk voorlo pig met het bedrag van de of ferte. De gemeentelijke hef fingen zullen als gevolg van het wegvallen van het gebrui kersdeel van de ozb zo'n 140 euro per jaar lager uitvallen. Als u een kasboek bijhoudt of wekelijks een vast bedrag voor de boodschappen op neemt, heeft u de huishoude lijke uitgaven snel gevonden. Zo niet, dan zult u een schat ting moeten maken. Volgens het Nibud moet er voor kle ding ten minste 40 euro per maand per persoon gereser veerd worden. Een meerper- soonshuishouden moet maan delijks ten minste 35 euro per persoon reserveren om meu belen en apparaten te kun nen vervangen; een alleen staande ten minste 60 euro. Juist door alle inkomsten en uitgaven eens te inventarise ren, weet u of u uitkomt met uw inkomen. Zo nodig, kunt u op bepaalde posten bespa ren. Houdt u geld over? Dan kunt u aan bepaalde posten juist meer uitgeven of geld op zij zetten om te sparen. Al dan niet via de levensloopre geling. Met een gemiddelde maandbegroting kunt u uw financiële keuzes bewuster maken. GPD Meer informatie: wivw.mbud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25