Een villa tussen jetset van Dubai Toekomst in elektrische vloerverwarming Nieuwe lichting bedrijvendokters zuinig op patiënten 23 Steeds meer westerlingen kopen huis in golfstaatje China bouwt in Hongarije ^commercieel bruggenhoofd Drie hypotheekverstrekkers die geen rente vragen JP Morgan Chase verdient meer Verlies American Airlines groter Prijzen VS iets gedaald Meer winst Southwest Airlines Industrie EU zet tandje bij het bedrijf Minder banen bij Swiss Re donderdag 19 januari 2006 Ujg, is in. Een beetje jetset Middels al een woning in I'superrijke golfstaatje en wes- i# investeerders storten zich •Cjad op het land. Toch is nog één Nederlandse makelaar M (jef op de huizenmarkt in het Vegas van het Midden-Oos- „Eigenlijk begrijp ik daar imaalniks van." j.Pff>rtvan Harskamp ill rjpELLE AAN DEN IJSSEL - l - R'ezijn ons nog aan het oriënte- H maar ik denk dat wij wel |«ninvesteren in Dubai", zegt k Ruypers. John en Lydia uypers zijn vast van plan om jS> te kopen in het superrijke gs |es|aatje. Daarom zitten de it! Mnu bij makelaar AA Proper- (S,de enige makelaar die in Ne- iland en België huizen ver- K uopt in Dubai. Hfl 'Ilaanraden van directeur Mar- de Baat van AA Properties lande twee eerst zelf kijken in Midden-Oosten. Het echt- r Kuypers verwacht half fe- aari weer terug te zijn. „Want ei ld februari wil ik alles toch i- ;drond hebben", zegt John. énen Lydia waren al langere i op zoek naar iets tropisch. in: .Wij hebben al huizen in ki iid-Frankrijk, maar het is ook <k> i lekker als wij zelf in het r4 or- en najaar ergens terecht men waar het lekker weer is. zijn op de Kaapverdische Ei- oden geweest, maar ik vind [ronduit gênant om daar een la te kopen. De bevolking is m verschrikkelijk arm. Op de !a rillen vind ik het serviceni- tau in bijvoorbeeld restau rs veel te laag en de reistijd ar de Braziliaanse kust is te Dg. Op Dubai kun je recht- m reeks vliegen." )Sa bbai is in; een beetje jetset ;tn® «ft er inmiddels een woning ül kocht. Voetballers van het En- 1111 Ise nationale elftal hebben al- maal een huis aan dezelfde aat. Bill Clinton heeft er een lla gekocht en autocoureur Mi- lael Schumacher krijgt een ei- en eilandje dat alleen met boot 'helikopter bereikbaar is. BOEDAPEST - China wil de Hongaarse hoofdstad Boedapest een commer cieel centrum bouwen, van waaruit zo'n zeshonderd grote Chinese bedrijven hun producten in de rest van Europa kunnen promo ten en verkopen. Het gaat om een investe- van 1 miljard dollar (828 miljoen euro). Het cen- zou het tweede com bi merciêle Chinese centrum inde wereld worden. De Chinezen hebben ook in Tsjechië en Polen gekeken, maar geven uiteindelijk de voorkeur aan Hongarije, maakte Andras Huszty, re- isverantwoordelijke voor Chinees-Hongaarse betrekkingen bekend. Hongarije en China onder houden al langer innige btf handelsrelaties. Vorig jaar importeerde Hongarije voor 3 miljard dollar uit China, Met 40.000 Chinezen heeft rije de grootste Chi- chap in de re gio. Sinds enige tijd be schikt Boedapest ook over een Chinese internationale school. Afgelopen zomer was de eerste Chinese han delsbeurs in Europa. van handeling: Boe dapest. Giganten Hongarije zijn inmid- s zo'n 3000 Chinese be drijven gevestigd. Daarbij gaat het veelal om kleine endememingen, maar ook Pganten als elektronicafa- Jj^ant Hisense. Dat be- 0 ?Hjf produceerde vorig laar via het in Hongarije ge vestigde Flextronics 150.000 tv-toestellen voor de EuroDese markt. De hopen op meer soortgelijke contracten. nieuwe China Merk Handels Centrum wordt op gezet door het Chinese mi- perie van Handel en boerin Oost-Boedapest ko- "len te staan. Daar zijn nu jd twee private Chinese Handelscentra gevestigd. Directeur Marco de Baat van AA Properties: „Als mensen horen dat Dubai het Midden-Oosten is, krijg je vragen over terreur en of je als vrouw wel veilig over straat kunt." foto Evert-Jan Daniels/GPD Westerse investeerders storten zich massaal op het voormalige oliestaatje. Steeds meer Europe anen zoeken hun heil in het Mid den-Oosten. Vijfduizend Neder landers hebben zich er al defini tief gevestigd. De bouwdrift in Dubai is zon der weerga. De voor de kust op gespoten palmeilanden begin nen langzaam vorm te krijgen. Volgend jaar worden de eerste huizen opgeleverd, met interi eur, privéstrandje en volledig aangelegde tuin. Prijzen varië ren van ruim twee ton voor een appartement tot meer dan een miljoen euro voor een villa. „Maar bij doorverkoop zijn vil la's van 950.000 euro nu al voor 1,6 miljoen verkocht", zegt Mar co de Baat. De makelaar is er van overtuigd dat het vastgoed zijn geld dubbel en dwars terug verdient. „Ik begrijp eigenlijk niet dat ik nog steeds de enige makelaar in Nederland ben die zich op de huizenmarkt van Du bai heeft gestort. Ik kan maar één reden bedenken: de provisie is niet hoger dan 1 a 2 procent. Voor een huis in Spanje of Frankrijk steekt een makelaar al gauw 10 tot 15 procent provi sie in zijn zak." Het valt De Baat echter op dat van onze redactie economie CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Om een hy potheek te krijgen in Dubai kan de koper in zee met drie lokale banken. Buitenlandse banken hebben nog geen toegang tot de hy potheekmarkt, daarvoor moet de wetgeving worden aangepast. Huizen in Dubai zijn vooral voor kapitaal krachtige kopers toegankelijk. Banken fi nancieren maximaal 70 procent van de tota le waarde. De overige 30 procent moet de ko per direct kunnen aanbetalen. Ook banken in Dubai berekenen de hoogte van de hypotheek aan de hand van de hoog te van het inkomen. Volgens de islam mogen zij echter geen rente in rekening brengen. De banken brengen ongeveer 6 procent ad ministratiekosten in rekening over de totale hypotheeksom. Makelaars leggen voor buitenlandse huizen kopers wel contacten met banken in Dubai. De makelaar rekent 1 tot 2 procent provisie van de koopsom. De maandelijkse vaste las ten worden verhoogd met servicekosten voor bijvoorbeeld het onderhoud van het privéstrand. Servicekosten bedragen per jaar 10 procent van de oorspronkelijke waarde van een wo ning, maandelijks te voldoen. GPD geïnteesserden nog wel worste len met vooroordelen. „Vaak we ten ze niet eens waar het ligt. Als ze horen dat Dubai het Mid den-Oosten is, krijg je vragen over terreur en of je als vrouw wel veilig over straat kunt. Maar Dubai kent de laagste cri minaliteitscijfers ter wereld. Je kunt je portemonnee open en bloot in de auto laten liggen. Daarom raad ik ook iedereen aan om eerst even te gaan kij ken om de sfeer te proeven voor dat zij werkelijk een huis ko pen." Praktische vragen John en Lydia Kuypers zitten zelf ook met praktische vragen. Lydia vindt vooral het privé strand erg fijn. Maar wat heb je aan een privéstrand als je er niet in bikini zou mogen liggen? „Dat is juist de reden dat veel rijke Arabieren zelf een tweede huis in Dubai hebben", zegt De Baat. „Daar kunnen ook hun vrouwen op het strand liggen en is het mogelijk om een flesje wijn te drinken." Maar toch is Dubai niet voor ie dereen het walhalla, zegt de ma kelaar eerlijk. Natuur- en cul tuurliefhebbers en rustzoekers kunnen hun woongenot beter op andere plekken in de wereld be proeven. Het staatje, dat niet groter is dan 60 bij 60 kilome ter, moet in 2010 onderdak kun nen bieden aan 15 miljoen inwo ners. Het uitgaansleven beperkt zich tot de entertainmentbusi- ness. „De stad is eigenlijk het Las Vegas van het Midden-Oos ten. Alles is nep. Het enige ver schil is dat Las Vegas echt van plastic is en in Dubai alles van marmer en edelsteen. Duikers kunnen terecht in de speciaal aangelegde kunstriffen. Daar voor zijn oude schepen en een boeing 747 in zee gelegd waar je tussendoor kunt zwemmen. Bin nenkort is het mogelijk om te skiën, daarvoor is een grote koe pel in aanbouw met kunstber gen. En als het nieuwe vliegveld van Dubai klaar is, dat vier keer zo groot wordt als Schiphol, zijn alle grote steden direct van af het staatje bereikbaar." GPD NEW YORK - De Amerikaanse zakenbank JP Morgan Chase heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een winststijging van 62 procent geboekt tot 2,7 miljard dol lar vergeleken met een jaar eerder. De omzet nam met 6 procent toe tot 13,7 miljard dollar, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. In het winstcijfer is een boekwinst van 752 miljoen dollar verwerkt, die JP Morgan verdiende met de verkoop van de online effectenhandelaar BrownCo in september. De zakenbankier kon verder profiteren van toegenomen com missies voor investeringsadviezen. Deze stegen met 8 pro cent tot 1,2 miljard dollar. De opbrengsten uit de regulie re effectenhandel waren teleurstellend. ANP NEW YORK - Het Amerikaanse concern AMR, moeder maatschappij van de luchtvaartmaatschappij American Airlines, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een verlies geleden van 604 miljoen dollar. Dezelfde periode van 2004 had een negatief resultaat op geleverd van 387 miljoen dollar. ANP WASHINGTON - De consumentenprijzen in de Verenig de Staten zijn in december iets gedaald. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid meldde gisteren dat de prijsindex met 0,1 procent op jaarbasis omlaag is gegaan. De daling is verrassend, aangezien de meeste analisten op een stij ging van 0,2 procent hadden gerekend. De daling is geheel toe te schrijven aan de lagere energie prijzen. Die hadden in november ook al tot een daling van de prijsindex (van 0,6 procent) geleid. Worden de sterk schommelende energie- en voedselprijzen uit de gegevens gehaald, dan was er in december sprake van een stijging van 0,2 procent. ANP DALLAS - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Southwest Airlines heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een nettowinst geboekt van 86 miljoen dollar. Dat is 54 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, toen de winst uitkwam op 56 miljoen dollar. De winst per aandeel kwam uit op 10 dollarcent. Analis ten gingen in doorsnee uit van een winst per aandeel van 13 cent. De omzet steeg met 20 procent tot 1,99 miljard dollar. Analisten rekenden op een omzet van 1,95 miljard dollar. ANP LUXEMBURG - De industrie in de Europese Unie heeft haar productie verhoogd. In november is 1,0 procent meer geproduceerd dan de voorgaande maand en 2,1 procent meer dan een jaar eerder. Het Europees statistisch bureau Eurostat heeft dat giste ren gemeld. De groei van 1,0 procent volgt na een daling in oktober en slechts marginale toename in de voorgaan de maanden. Nederland behoort tot de top drie EU-lan- den met de grootste productiestijging gedurende novem ber. De toename in Nederland was 5,0 procent, na Ierland (10,6 procent) en Litouwen (9,5 procent). ANP door Ben Jansen THOLEN - Ze hebben al eens uitgedokterd dat het wegdek van de Zeelandbrug met behulp van elektrische verwarming ijs- en sneeuwvrij te houden is en ze hebben ook ideeën voor zo'n zelfde voorziening in de op- en afritten van de Westerschelde- tunnel. Elektrische vloerverwar ming leent zich voor meer dan de vloer van de badkamer. Mag num Holland in Tholen heeft de kennis en de producten. Het be drijf is marktleider in de Bene lux op het gebied van elektri sche vloerverwarmingssystemen en strekt zijn activiteiten ook naar andere Europese landen uit. Magnum - spreek het maar ge woon uit zoals het er staat om verwarring met het ijsje te voor komen - levert via de groothan del een uitgebreid pakket van vloer- en muurverwarmingssys- temen, plafondstralers en vorst- vrijinstallaties. Daarbij gaat het om kabels, linten, draden, mat ten, elementen en folies die alle maal gemeen hebben dat de stroom die er doorheen loopt warmte produceert. Daarbij ho ren thermostaten, sensoren, transformatoren en schakelma teriaal. Voor huishoudelijke en industriële toepassingen. Mag num betrekt die onderdelen van diverse leveranciers..„Wij ma ken er niet alleen een totaalpak ket van, maar we ontwikkelen ook nieuwe toepassingen en nieuwe producten en we komen desgewenst met maatwerk", zegt adjunct-directeur Alex van Haaren. „Het is heel goed moge lijk een woning of een bedrijf heel comfortabel volledig te ver warmen met behulp van elektri citeit." Het bedrijfsgebouw van Magnum in de Slabbecoompol- der in Tholen is er een voor beeld van. Elektrische vloerverwarmings systemen hebben de naam dat ze in een hogere energiereke ning resulteren dan een in de vloer verwerkt buizenstelsel dat aan een cv-ketel is gekoppeld. „Het vooroordeel", noemt Van Haaren dat. Een vooroordeel dat, zo geeft hij toe, in strikte zin klopt. „Daarbij moet je wel de voordelen van elektrische vloerverwarming bedenken. Ka bels en folies zijn vaak makkelij ker in een vloerconstructie te verwerken dan buizen waar heet water door loopt. Als je daar niet de ruimte voor hebt, is Alex van Haaren van Magnum Holland in Tholen: „De hogere energiekosten van elektrische vloerverwarming wegen op tegen een grotere flexibiliteit vergeleken met aan de cv gekoppelde systemen." foto Willem Mieras elektriciteit dus de enige optie voor vloerverwarming. Daarbij komt nog dat een elektrisch ver warmde vloer eerder op tempe ratuur is, geen onderhoud nodig heeft en flexibeler kan worden gebruikt." Een voorbeeld van dat laatste: een aan een cv-installatie gekop pelde vloerverwarming van een badkamer is koud op momenten dat de cv is uitgeschakeld. Dat betekent koude voeten voor ie mand die 's nachts even in de badkamer moet zijn. Berust die vloerverwarming op een elek trisch systeem, dan kan de tem peratuur van de vloer toch op een aangenaam niveau worden gehouden. Sportvelden Elektrische verwarming wordt ook steeds meer toegepast bij sportvelden van kunstgras. Die zijn in het verleden vaak ijs- en sneeuwvrij gehouden door mid del van een buizensysteem met warm water. Daarvoor is dan een ketelhuis nodig met een toe- voerleiding voor gas. Een elek trisch verwarmd kunstgrasveld Naam: Magnum Holland Plaats: Tholen Opgericht: 1993 Aantal medewerkers: 19 Omzet: 6 miljoen euro kan in winterse omstandighe den bespeelbaar worden gehou den door in voorkomende geval len eenvoudig een stroomaggre- gaat te plaatsen. De technieken van Magnum worden verder toegepast om leidingen vorstvrij of op een ho gere temperatuur te houden. Voor de verwarming van verblij ven in schepen worden ook vaak systemen uit Tholen ingezet. Het bedrijf levert voorts kabels en regelapparatuur voor de verwarming van hellingbanen bij parkeergarages. Die ap paratuur zorgt ervoor dat de ver warming alleen wordt ingescha keld bij de combinatie van vocht en temperaturen beneden 0. Op die manier blijft het stroomverbruik binnen de per ken. Magnum is de handelsnaam van Cleophas en Fiebig Technieken BV, een onderneming die in 1993 in Huijbergen is opgericht. Enkele jaren later vestigde het bedrijf zich in Tholen. Het huidi ge pand is in 1999 betrokken. De afgelopen jaren heeft Mag num zich sterk geconcentreerd op het verwerven van een goede positie op de markt in de Bene lux. Die is bereikt, mede door de ontwikkeling van nieuwe toepas singen en de manier waarop Magnum installateurs adviseert, traint en begeleidt. Nu het be drijf marktleider is binnen de Benelux, wil het zich richten op expansie in andere landen. Er zijn divisies opgericht in Enge land, Duitsland en China. In on der andere Spanje, Portugal, Finland, Griekenland en Tur kije is een begin gemaakt met het leveren van een aantal pro ducten uit het assortiment. Er gaan vanuit Tholen ook gere geld zendingen naar de Scan dinavische landen, Duitsland en Oostenrijk. Magnum levert bij voorkeur onder zijn eigen han delsnaam, maar als belangrijke afnemers die producten liever onder een andere naam aan de man willen brengen, dan kan dat ook. Van Haaren is ervan overtuigd dat elektrische verwarmingssys temen met het oog op de schaars heid van fossiele brandstoffen kansrijk zijn. „Wij zitten in een markt van de toekomst. Onze doelstelling is voor elk verwar mingsprobleem een passende op lossing te bieden en in die markt willen we groeien." Kopen, uitkleden en met winst verkopen. Het personeel van uit gever VNU en logistiek dienst verlener TNT ziet een mogelijke overname van hun werkgever door buitenlandse investerings maatschappijen met ivantrou- wen tegemoet. Onterecht, zeg gen de meeste betrokkenen. Ze willen hun aankopen laten flore ren en het uitkleden van een be drijf draagt daar niet aan bij." door Mathijs Rotteveel AMSTERDAM - Bouwbedrijf Van Wijnen kwam zes jaar gele den in contact met het Britse 31, met een investeringportefeuille van bijna 6,3 miljard euro een van 's werelds grootste investe ringsmaatschappijen. Het be drijf had destijds een omzet van zo'n 500 miljoen gulden. „Dat was in 2004 weer 500 mil joen, maar dan in euro's", zegt directeur Cees van Bemmel. „En 31, dat nu voor 25 procent aan deelhouder is van ons bedrijf, heeft indirect meegeholpen om deze groei te bewerkstellen." Een vertegenwoordiger van 31 kwam in de Raad van Commissa rissen van Van Wijnen, om zo de ontwikkelingen bij deze 'investe ring' in de gaten te houden. „En om ons advies te geven", aldus Van Bemmel. „31 is een van de grootste spelers in de internatio nale financiële wereld en wij hebben daarvan, bijvoorbeeld bij het opzetten van bepaalde fi nanciële constructies, goed ge bruik van kunnen maken." Volgens Van Bemmel gaat de be moeienis van de Britse commis- FRANKFURT - Swiss Re gaat 1700 banen schrappen. Daar mee verdwijnt de komende twee jaar 15 procent van het perso neel van de herverzekeraar. Dat heeft de topman van het Zwitserse concern, Jacques Ai- grain, gezegd in een gisteren ge publiceerd interview in de Duit se editie van de Financial Ti mes. De krimp is een direct ge volg van het inlijven van GEIS, het verzekeringsbedrijf van Ge neral Electric. RTR saris niet verder dan die van zijn Nederlandse collega's. „Er zijn hier sinds hij in de Raad van Commissarissen zit geen ontslagrondes geweest en het be stuur is mans genoeg om zelf het bedrijf te leiden. Wél heeft 31 een financiële bijdrage geleverd aan onze groei, zodat wij ons be zig konden en kunnen houden met waar we goed in zijn: bou wen en projectontwikkeling." Ook Jurgen van Breukelen, als voorzitter van KPMG Corporate Finance betrokken bij veel trans acties van buitenlandse inves teerders, ziet vooral de voorde len in de belangstelling van de Angelsaksische financiële groot machten als 31, KKR, Apax, Per- mira en Blackstone „Ze kopen een bedrijf of een ge deelte ervan omdat ze denken dat er groeimogelijkheden in zit ten", zegt hij. „Ze proberen wel te snijden in de kosten, de finan cieringswijze te veranderen en het management te stimuleren. Alleen dat eerste kan eventueel ten koste gaan van het perso neel, maar ik heb het in Neder land nog niet zien gebeuren." Volgens Van Breukelen moet eer der het hogere management dan het vloerpersoneel vrezen voor ontslag, als er een Britse of Ame rikaanse investeerder aanklopt. „Ze eisen goed management", zegt hij. „Als de zittende be stuurders aan hun voorwaarden voldoen, mogen ze meeprofite ren van de groei van het bedrijf. Ze krijgen dan hoge beloningen die gekoppeld zijn aan de groei cijfers. Als ze niet voldoen, dan vinden ze snel genoeg een ander die het beter kan." Geen ervaring De Nederlandse vakbonden we ten echter nog niet zo goed wat ze moeten denken van de nieu we generatie bedrijvendokters. „We hebben er in onze sector nog geen ervaring mee", zegt een woordvoerder van Abvaka- bo. „Nu is er belangstelling voor TNT en mogelijk voor KPN. Wij houden vast aan ons standpunt: geen verlies van werkgelegen heid. We zijn nu aan het uitzoe ken welke werkwijze deze inves teerders bij eerdere aankopen hebben gehanteerd, maar dat is niet eenvoudig. Het is een zeer ondoorzichtige wereld." GPP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23