Topbiljarters vertonen kunsten Caudron is een avontuurlijke realist amateurs in een PZC Semih Sayginer straks ook in de eredivisie actief Profbiljarters en ongelijk gevecht Toernooi om de wereldbeker driebanden begint in Sluiskil sJ .WERELDBEKER x SLUISKIL _2006 donderdag 19 januari 2006 Dick Jaspers won vorig jaar het tooernooi om de wereldbeker in Sluiskil. foto Camile Schelstraete Gulsen Degener is net als vorig jaar ook dit jaar weer van de partij. foto Philip van Waesberghe door Frits Bakker SLUISKIL - De magische sto ten van Semih Sayginer, de schoonheid in het spel van Dick Jaspers, de artistieke ballen van Roberto Rojas, maar ook de gra tie in de bewegingen van Gulsen Degener. Het is in de komende week allemaal te bewonderen in het toernooi voor de wereldbe ker in Sluiskil. Van maandag 23 tot en met zondag 29 januari wordt het evenement in het Meu- lengat gehouden. Voor 132 biljarters uit twintig verschillende landen wordt het startschot gegeven voor een nieuwe jaargang in het drieban den. De vorige cyclus is afgesloten met de 37-jarige Belg Frédéric Caudron als eindwinnaar en Jas pers, Forthomme, Blomdahl en Merckx als winnaars van de vier toernooien. De opening van de nieuwe serie in Het Meulengat in Sluiskil zal volgende week een nieuwe lei der van die ranglijst opleveren. Het Zeeuwse toernooi is de voor loper van nog vijf andere in de serie, die verder nog Porto, Salo- niki, Hurghada, Barendrecht en Istanbul aandoet. Voor de tweede keer verschijnt de wereldtop van de drieban- ders in Sluiskil aan het biljart, wat in de lange historie van de wereldbeker, met toernooien in Parijs, Tokio, New York, Seoul en Athene al hoogst uitzonder lijk mag heten. De welhaast unieke combinatie van deskundige organisatoren, enthousiast gemaakte geldschie ters en harde werkers maakt het 23 T/M 29 JANUARI mogelijk in een dorpskern van 2411 inwoners een toernooi met een budget van 180.000 euro en met de hele wereldtop te organi seren. Dat is voor Meerten Dal- linga en zijn ploeg een prestatie om buitengewoon trots op te zijn. De speelzaal, waar van miaan- dag vrijdag 27 tot en met zon dag 29 januari het hoofdtoer nooi wordt afgewerkt, is jam mer genoeg in capaciteit niet ruim genoeg om in de grote vraag naar toegangskaarten te voorzien. Meer dan vijfhonderd toeschouwers, inclusief de vele sponsors, kunnen er op de finale dag niet in het Meulengat. De overvolle zaal zorgt wel voor prachtige beelden, want zelden spelen biljarters ook op dit ni veau voor volle zalen. De voorronden, die maandag morgen om 10.00 uur beginnen met een delegatie van Zeeuwse figuranten, zijn wel voor ieder een te aanschouwen. Vanaf maandag tot en met donderdag spelen elke dag 36 spelers in poules van drie om twaalf posi ties in de volgende ronde en voor de volgende dagsessie. Zo zullen er uiteindelijk twaalf win naars overblijven uit de kwalifi catie, die worden samengevoegd met de toptwaalf van de wereld en acht biljarters met een wild card. Hoofdtoernooi Donderdagavond wordt in het stadhuis van Terneuzen met de 36 overgebleven spelers geloot voor de wedstrijden in het hoofdtoernooi, dat vrijdag tot en met zondag wordt gespeeld volgens het knock-out systeem. De winnaar komt zondagmid dag uit de finale, die al vanaf de start van de voorverkoop is uit verkocht, maar rechtstreeks wordt uitgezonden op Omroep Zeeland tv. Wie de opvolger wordt van Dick Jaspers is zelfs door insiders op voorhand niet te voorspellen. Wel is zeker dat Frédéric Caudron in de recente partijen voor de competitie de beste vorm heeft getoond. De Spaanse wereldkampioen Daniel San chez, de Zweed Torbjörn Blom dahl, de Turk Semih Sayginer, de Duitser Martin Horn, de Belg Eddy Merckx en misschien ook de Zeeuw Jean Paul de Bruijn zijn de meest geduchte concur renten. door Joop van den Oudenhoven OOSTERHOUT - Hij is straks niet alleen tijdens de Outo- kumpu wereldbeker drieban den in Sluiskil te bewonde ren. Semih Sayginer zal in de tweede competitiehelft ook in de Nederlandse eredivisie uit komen. Hij gaat incidenteel voor Rüttchen Advies uit Oos terhout spelen. Ook al roept het aantrekken van Semih Sayginer her en der wat irritatie op - er wordt zelfs over competitieverval sing gesproken - feit blijft dat de Turk een aanwinst is voor de eredivisie en voor het pu bliek. Teamleider Evers van Aarts- bouw uit Sprundel is iemand, die fel heeft geageerd tegen de komst van Sayginer. Hij beweert dat de Turkse balvir tuoos te laat zou zijn aange meld, drie dagen na de laatste wedstrijd van de eerste com- petitiehelft. En op dat mo ment was de inschrijftermijn verstreken, volgens Evers. Evers dreigt zelfs met een gang naar de rechter. Of het zo ver gaat komen is de GE! vraag. De steun bij de oveji teamleiders is mimmaélw gens wedstrijdleider Hüdepohl van de biljartte is de overgang van Sayg? wel degelijk reglementair.! is drie dagen voor het van de tweede compete «a helft aangemeld, geheel ïff form de reglementen. (1D Jan Kerkoerle, teamled L van BC Den Hoek, is neti Aartsbouw en Rüttchen^ vies betrokken bij de om lijfsbehoud in de eredil sie. Ook hij is benaderd do; Evers om het protest te once steunen. Kerkoerle 1 geen behoefte aan. „De Ij, jartsport is al te vaak n© tief in het nieuws. Ik heb; wel op aangedrongen da'; [MI regels worden aangeschej; Kt zodat dit soort verwikkel;. gen in de toekomst zijn uit aa] sloten." Ad Broeders de: aai tor van Rüttchen Advies ij joj; grijpt alle commotie niet z „We waren op tijd met de: L-b melding. Omdat er een c,-; kaartje hangt aan de kta rili van Sayginer, komt hij n* m twee dubbelweekeindenia;- Kn bruari en maart in actie BI praten dus over vier wet' den." Semih Sayginer. foto Camile Schete ulc Colombiaanse Paola schenkt biljarter het volmaakte geluk door Frits Bakker ANTWERPEN - De volmaakte partij bestaat niet en veel beter dan nu zal het nooit meer worden. Frédéric Caudron (37) speelde vorig jaar dik wijls partijen van ver boven de drie en soms zelfs boven de vier gemiddeld driebanden. Het zijn nog altijd zeldza me uitschieters in de top. De Belgische winnaar van de wereldbe- - ker vorig jaar, titelverdediger bij de start van de cyclus in Sluiskil, gelooft niet in wonderen op het biljart. De ul- tieme grens in moyennes en series is al bijna bereikt, vindt hij. Zoals het zeker ook een utopie is om ooit de honderd meter in vijf seconden te lopen. Zijn rivaal Torbjörn Blomdahl is veel gewaagder in zijn uitspraken. De Zweed heeft in zijn optimisme wel eens uitgeroepen dat er ooit een partij van vijftig caramboles in één beurt zal wor den uitgemaakt. „Ik droom er ook wel eens van, maar het zal nooit uitko- men", durft Caudron te beweren. Zo avontuurlijk als hij aan het biljart is, zo realistisch kijkt hij in de toekomst. „Het zal heel lang duren voordat er ie mand komt die over een heel jaar twee gemiddeld kan spelen. Ik heb het ge daan, in december, met veel hoge series op de top van mijn vorm. Ik speelde met het gevoel dat ik alles kon en dat al- S les lukte, maar ik weet dat er straks weer een mindere periode komt. Zo gaat het met alle topspelers, al jaren. En dat weet Blomdahl ook maar al te goed. Het niveau is al verschrikkelijk hoog", oordeelt Caudron. Hij doet zijn verhaal op een trainings middag in de Matchroom in Antwer- pen, waar de populariteit van snooker het ruimschoots wint van het gewone biljarten. Caudron, tussen twee happen in een broodje door: „Kom hier niet op - maandagavond om een partijtje te bil jarten. Wij spelen hier met de thuiswed strijden met ons team, maar op de maandag komen alle Chinese restau ranthouders uit Antwerpen snookeren tot zes uur onder de morgen. Dan is het in de biljartzaal een gekrioel van Chine zen." De Belgische alleskunner, die titels ver zamelt in alle disciplines van het biljar tten, ziet snookeren als een vorm van I amusement. Het heeft hem nooit kun nen boeien, omdat hij nu eenmaal is op- gegroeid met de klassiekere vorm van biljarten. Fredje, zoals hij onder vrien den wordt genoemd, is opgegroeid in een café in Bergen en heeft zijn hele le- - ven nooit anders gedaan dan met de keu tegen de drie ballen tikken. Vaak deed hij dat in de schaduw van Ray mond Ceulemans, de levende legende in België, die nu op jaren is en door Frédéric Caudron: „Ik zal nooit van de daken schreeuwen dat ik goed kan biljarten." Caudron is overvleugeld in moyennes. Zo veel winnen als zijn illustere voor ganger zal Caudron nooit meer doen. „We leven in een heel andere tijd, met veel meer topspelers die niet veel voor elkaar onder doen. Pas op, ik wil de prestaties van Ceulemans niet kleine ren. Hij was in zijn tijd een groot kam pioen, de allergrootste. Nu jagen we el kaar op. Alle topspelers trainen veel, spelen veel wedstrijden tegen elkaar en hebben het driebanden verder ontwik keld. Maar we winnen en verliezen van elkaar. Het kan niet meer gebeuren dat één van ons in een jaar alles wint. Kijk maar naar mij. Ik heb een buitenge woon goed jaar gehad en toch heel wei nig gewonnen. En niet alleen Sanchez, Sayginer, Blomdahl of Jaspers zijn las tige tegenstanders. Ik verloor in de we reldbekerfinales van Forthomme en Merckx, die soms ook dagen hebben dat ze bijna niet te verslaan zijn." Het verschil met het Ceulemans-tijd- perk is ook, dat veel spelers nu als prof- biljarters leven. Caudron heeft zijn ca fé al lang van de hand gedaan en reist nu van de ene biljartzaal naar de ande re. Hij speelt competitie in zes landen: België, Nederland, Duitsland, Frank rijk, Spanje en Portugal. „En als ik geen wedstrijd speel, geef ik trainin gen, demonstraties of train ik zelf thuis. Mijn leven staat in het teken van het biljart. Voor andere zaken is geen tijd over. Ik lees wel eens een boek als ik in het vliegtuig zit of in een hotel in het buitenland. Kranten kijk ik alleen in als ze voor me liggen. Ik zal ze nooit gaan kopen. En voor andere sporten is al helemaal geen tijd. Af en toe speel ik een partijtje tennis met Eddy Lep- pens." Het grote geluk vindt Caudron thuis, op de avonden dat hij de keu even niet hoeft te beroeren. Met zijn negen jaar jongere Colombiaanse vrouw Paola woont hij sinds enkele jaren in Balen. foto Peter Nico la i „We zijn allebei veel weg, maar als we een dag thuis zijn, komen we zelden buiten. Tom Boonen en Sven Nys wo nen ook in Balen. Ik heb ze in het echt nog nooit gezien en zij zullen mij ook wel niet kennen. Op zo'n dag thuis zit ten we graag samen op de bank naar de tv te kijken. Of een beetje koken. Het le ven is al jachtig genoeg." Colombia De mooie Paola leerde hij kennen in 1998 tijdens een toernooi voor de we reldbeker in Colombia. Caudron had net een relatie achter de rug en woonde alleen in een klein voorstadje van Ant werpen. „Ik heb zelden zo'n slopend toernooi ge speeld als toen in Bogota", vertelt hij met een glimlach. „Paola deed iets in de organisatie. We raakten bevriend en gingen tot diep in de nacht op stap. Toch kon ik aan het biljart nog goed wakker blijven. Ik versloeg Sayginer in de halve finale en won de finale van de Amerikaan Hallon, van wie we later nooit meer iets hebben gehoord." Getrouwd Caudron droomde in de dagen voor de finale meer over zijn nieuwe liefde dan over de beker. „Paola dacht dat het maar een vluchtig avontuurtje was. Ze geloofde er niet in dat we elkaar na het toernooi nog zouden zien, maar ik ben haar blijven schrijven toen ik terug in België was. Binnen een jaar zijn we ge trouwd in Bogota. Paola kwam uit een gezin met dertien kinderen. Ze woont nu bij mij in België, maar gaat twee keer per jaar een maand op vakantie in Colombia. Met de kerst wonen ze in een huis waar ze met vijftig mensen sla pen. Ik ga af en toe ook wel mee, in een periode dat we niet moeten biljarten. En ik heb er op 1 augustus in een kli niek mijn ogen laten laseren. Of dat de reden is weet ik niet, maar sinds die in greep is het alleen nog maar beter ge gaan met biljarten." Hij won de wereldbeker, dankzij finale plaatsen in Hurghada, Istanbul en Ba rendrecht, schitterde in de competitie bijna wekelijks voor Cristal Kelly, toverde in een week tijd vijf series van tussen de vijftien en de twintig uit zijn keu en won het Kersttoernooi in Zun- dert met een bovenaards gemiddelde in de finale (4.166). Die magistrale reeks van partijen maakt hem tot de onbe twiste kanshebber voor het toernooi in Sluiskil. Frédéric Caudron, die door zijn vrouw thuis vertederend met Osito (Spaans voor Beertje) wordt aangesproken, schat dat de wereldbeker opnieuw een strijd wordt tussen de topvijf. Hij kent ze door en door, zijn concurrenten. Se mih Sayginer: de geslepen tegenstan der, met zijn onnavolgbare techniek, die onder de partij probeert te intimide ren, maar buiten de wedstrijden een aangenaam mens is. Torbjörn Blomda hl: onberispelijk aan het biljart, grillig in de omgang. Daniel Sanchez: de meest toegankelij ke en vriendelijkste van alle topspelers. En Dick Jaspers: een aardig mens, een buitengewone biljarter, maar nooit te verleiden om een biertje mee te drin ken. En Frédéric Caudron zelf? „Ik zal nooit van de daken schreeuwen dat ik goed kan biljarten, omdat dat niet in mijn aard ligt. Ik weet dat ik van ieder een kan winnen, maar ook nog veel par tijen kan verliezen." Hij oogt niet als een vechter, omdat het lijkt alsof zijn briljante techniek hem toestaat een par tij laconiek uit te spelen. Maar Caudron is een gevreesd tegenstander, zeker na het glorieuze jaar dat hij ach ter de rug heeft. Hij is klaar voor een nieuwe greep naar de macht. door Frits Bakker SLUISKIL - De Goesenaar Piet Koek en de Axelaar Theo Plat- jouw moeten in hun lange bil jartcarrière grofweg gerekend ie der goed zijn voor zo'n tiendui zend partijen. De twee Zeeuwse routiniers gaan volgende week ook van start in de Outokumpu worldcup in Sluiskil, maar er is nog geen kans van één op tien duizend dat ze het toernooi win- Met moyennes onder de één kun nen ze in de eerste plaats nooit winnen van de topspelers in het driebanden. Maar om tegen die toppers te mogen spelen, moe ten Koek en Platjouw ook nog eens een lange weg van voorron den zien te overleven, zodat het al haast onmogelijk is dat ze het hoofdtoernooi halen. Zo zit nu eenmaal het systeem van de worldcup in elkaar. De beste spelers op de wereldrang lijst krijgen een bevoorrechte po sitie. Dick Jaspers, Semih Sayginer, Torbjörn Blomdahl en de ande re prominente spelers worden op basis van hun ranking pas op vrijdag in de arena geroepen om met 32 spelers te strijden om de hoofdprijzen. Overleven Piet Koek en Theo Platjouw be ginnen samen met tien andere Zeeuwse spelers op maandag al aan het toernooi. Dat betekent in de praktijk dat ze dertien par tijen moeten overleven om het toernooi te winnen. Dick Jas pers moet maar vijf keer eerst bij de finish zijn om de Outo- kumpu-wereldbeker en een pre mie van 5000 euro te mogen op halen. De op het oog (en op papier) on eerlijke strijd is niet alleen voor biljarters in de worldcup be dacht. Om Wimbledon te halen moeten de kleinere tennissers ook eerst een voortoernooi over leven en darter Jelle Klaasen moest zich eerst kwalificeren voordat hij werd toegelaten tot de Embassy. Het lange voorspel maakt het weer wel aantrekkelijk, want tot vorig jaar was het voor Zeeuwse spelers niet weggelegd om op eigen grond tegen eil uit gerenommeerde biljaii est den te spelen. Op de woii loei in Sluiskil wordt die mo» heid geboden. Elke speleri aangesloten bij een bond, hoe laag zijn moye «ij; ook.is, krijgt voor tweeW en euro inleg een startbewijs, Piet Koek begint maandags m: gen om tien uur tegen de Oi an Georgios Papageorgiou, Baart tegen de Turk Bi Gündogdu, Theo Platjouw li eri de Griek Alex Balomenose eel basis van de loting is eri el ook een Zeeuw-Vlaams os onsje: Jens van Dam moetl len tegen John Bakker. Het toernooi begint op dei vier dagen telkens om tieni morgens, om negen ik avonds beginnen de laari i partijen. ar De opening van het hooier r nooi is vrijdagmorgen or as uur. Zaterdag worden om l len uur de achtste finales gfe? en en vanaf 20.00 uur de kwart: m\ les. Op de slotdag (zondag)! een. len de vier overgebleven sp4 ipi; om 10.00 uur de halve fel Sn De finale om de Outoü ig. pu-worldcup begint om ten uur. De poule-indeling is als volgt' jj le A: Piet Koek (Ned), Georja* 0| pageorgiou (Gri), Georges w (Bel). Poule B: Jeffrey (Ned), Kimmo Pankow (Mj thieu Vlerick (Bel). PouleW K cis Bosseloirs (Fra), Cees (Ned), Efstratios Stavrakm Poule D: Fons Baart (Neil" tin Gündogdu (Tur), Dor,9 Pakloglou (Fra). PouleE:K"' dervaart (Ned), Steven w» (Ned), Koray Kirman (M F: Theo Platjouw (Ned), menos (Gri), Manolis MM jg (Tur). Poule G: Jens Wy (Ned), John Balcker (Neil,S Leroy (Fra). Poule H: Glfl' man (Ned), Jan Schollief K Dirk Vlerick (Bel). Poule t Breddels (Necl), Jan vw (Ned), Mehmet Yavas (Tur). n J: Patrick Vasseur (Neil1' Pankow (Ned), Jin R'M't Poule K: Wim de Kok (MJ Zuykerbuyk (Ned), Joël yj (Fra). Poule L: Gertie of i (Ned), Erilc Vijverberg calo Rodriguez (Por). Poule* M ry Dallinga (Ned), Sy 1™* (Ned), Pierre Comelis&S L Poule N: Erwin van den (Ned), Roland Uy (Ned), Eddy Willems (Bi lei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18