Keihard werken en geen poespas PZC Opdam maakt het AZ moeilijk Sexy Baghdatis als rock-'n'-roll-violist Serena Williams neemt in Melbourne twijfels weg Van Triest bij rentree pechvol in zeilrace Duitse regering niet in paniek om stadions Olympische Spelen voor Jan Bos belangrijker dan WK sprint in Heerenveen 17 Escudé gaat per direct naar Sevilla Elfstedentocht start zonder rennen Vreven mag vertrekken bij Vitesse Slippens-Stam wint ook in Bremen Gerrans wint etappe Down Under FC Utrecht haalt Caluwé en Ramzi PSV legt Amerikaan Nguyen vast Voetballer van 'araguay moet nkerarm missen jjvotioega start ipWK sprint !NVB stelt voor Mgdvoetbal een gedragscode op donderdag 19 januari 2006 ipjj LA terug was Jan Bos de 0 Nederlandse wereldkam- '0 sprint- In Thialf gaat hij B weekeinde op jacht naar zijn Ii$ «de mondiale titel. Het gaat e| 0(/oed met de schaatser. m jdK. wnanny van den Broek f nhs HARDERWIJK - In een hoek 9* jg de kamer staan flessen ster- t drank. Niet van de avond er- por, maar omdat Jan Bos nog ize& «en plek vond om ze op te ber- L, Neemt niet weg dat de Ovij diaatser anderhalf jaar terug ivkj isschien wel enkele flessen pwillen grijpen. I ijs Dirk Scheringa de stekker ijitde DSB-ploeg trekt, staat de l-wereldkampioen sprint bij |(t start van het vorig seizoen -it lege handen. „Ik had geen jieg, geen sponsor, geen sui lach", kijkt Bos terug. Dan «pt hij Kosta Poltavets tegen sa, iiijf, Net als Bos heeft de Oek- ïeke [ner geen ploeg. „Het enige lid j atje bindt, is eikaars leegte. 1.1 'e zijn terug naar de basis ge in ;j jan.Intensief. En het klikte." m lp houtje bijten looffl Stefan Groothuis sluit zich aan ocosj i het duo. De liefde voor het eiss taatsen houdt het gezelschap e a ®de been. „Maar het was voor pos |op een houtje bijten", erkent js, die dat seizoen wel goede iet i lizendmeters rijdt en op die af- n pi land tweede wordt bij het WK. iji de aanloop naar het olym- ■hsi iisch jaar gaat Groothuis naar nvsj m Telfort, verhuist Poltavets iets BarTVM en is Bos weer alleen, in 18 rzijn plannen met Rintje Rits- 'anl a een commercieel team te vor- letü «n, maar dat draait op niets inl! it, „Ik zat met de handen in het aaii aai'''', bekent Bos. Dan rinkelt etp e telefoon. Ingrid Paul nodigt n 6 ai uit te praten over Team Tel- paj iri, „Ik merkte aan Ingrid dat ale ijdacht dat ik een enorme een- acte ag was met wie moeilijk viel sa- enli ien te werken. Ik kan inder- au.. ad goed alleen trainen, maar ten it is de afgelopen jaren uit rip ood geboren. Liever train ik in en ploeg. En Telfort had Stefan roothuis, Remco Oldeheuvel en Ralf van der Rijst." Met de Spelen op komst kiest Bos voor Paul. „Ze heeft een enorme pas sie voor de sport. Een geweldige drive en energie." Hij roemt de sfeer. „Echt een no-nonsense ploeg. Keihard werken, geen poespas." Ook buiten de baan is de ploeg hecht. „Laatst hadden we het kerstdiner bij Ingrid thuis. Ieder een was er. Met aanhang. Ingrid had de kalkoen geregeld. Ralf was verantwoordelijk voor het toetje, ik deed het voorafje." Hij grijnst. Bos voelt zich goed. Alles past weer. Zoals in 1998 toen hij als eerste Nederlander wereldkampioen op de sprint werd. „Die twee jaar ervoor werd ik 24e en 13e, en toen plots wereldkampioen. Het laatste rechte stuk van de laatste 1000 was één grote triomftocht! Erben Wennemars pakte tijdens dat WK in Berlijn brons. Hij en Bos zorgden ervoor dat Neder land uitgroeide tot een serieuze sprintnatie. Ze leken onafschei delijk, maar zijn dat acht jaar la ter niet meer. „Het is met ons ge gaan als met de Spice Girls. Die werden ook bij elkaar gedouwd, het klikte en er kwamen enorme successen. Dat gebeurde met Er- ben en mij ook. Maar uiteinde lijk scheiden de wegen weer om dat je uit elkaar groeit. Zeker in de zomer. Erben is inmiddels ge trouwd. Hij heeft al twee kinde ren. Die heb ik nog nooit gezien. Plet komt er gewoon niet van." Ook dit weekeinde treffen ze el kaar niet. Terwijl Bos het NK sprint in Assen liet schieten om dat de bond hem al aanwees voor het WK, sneuvelde de we reldkampioen van 2004 en 2005 kansloos. Bos verdedigt met Ste fan Groothuis, Beorn Nijenhuis en Gerard van Velde de nationa le driekleur. Maar ook dit WK staat in de schaduw van Turijn. Twee keer (Nagano 1998 en Salt Lake City 2002) veroverde Bos zilver op de 1000 meter. In Italië wil hij zijn eerste gouden me daille. „Natuurlijk zal ik in Thialf zo hard mogelijk rijden. Maar als dit WK in Korea was, had ik zwaar getwijfeld of ik mee zou doen." GPD AZ-speler Stan Huysegems ontwijkt ADO-doelman Dorus de Vries, maar kan niet meer bij de bal. foto Marcel Antonisse/ANP door Norbert Kleinherenbrink ALKMAAR - Vooraf leek het thuisduel van AZ met ADO Den Haagsen eitje. Maar dankzij verdediger Barry Opdam, die al in de zesde minuut uit het veld werd gestuurd, groeide het op papier ongelijke duel uit tot een interessante krachtmeting. Uit eindelijk won AZ geflatteerd met 3-1, mede dankzij twee tref fers van aanvoerder Landzaat. In de beginfase opende Land zaat de score na een actie van Arveladze. Een minuut later stond AZ met tien man. Opdam ging er veel te fors in bij Kolk- ka. Arbiter Bossen kon niets an ders doen dan de rode kaart trekken. Met tien man was voor aanvoerder Landzaat zijn offen sieve rol voorbij. De middenvel der vormde met Mathijsen het verdedigingshart, maar ogen schijnlijk veranderde er weinig. Probleem was dat enkele spelers geen vorm toonden. Vooral Meerdink en Huysegems deden in de eerste helft vrijwel niets goed. Tien minuten voor rust had trainer Van Gaal genoeg van al het geklungel. Hij haalde Huysegems naar de kant en bracht De Zeeuw als centrale middenvelder in. Perez verhuis de naar de linkerspitspositie. In de slotfase van de eerste helft zette ADO het gekortwiekte AZ onder druk. Stroeve schoot eerst op de paal, kort daarna bracht doelman Timmer redding. Met een schot van Kolkka op de paal begon ADO dreigend aan de tweede helft, maar het ontbrak de ploeg aan kracht en kwali teit. Een sluwe actie van Arve ladze, die zich gewillig liet val len in een loopduel met Saave- dra, hielp de thuisploeg aan de tweede treffer. Landzaat benut te de strafschop: 2-0. Ikedia be sliste de wedstrijd in de counter (3-0) en in de laatste minuut scoorde Stroeve 3-1. Drie goals van Niedzielan brachten NEC de zege bij Sparta. De Pool was voor rust eenmaal en na de pau ze tweemaal koelbloedig. De Belg Van Tornhout bepaalde de eindstand: 1-3. In de slotfase moest Sparta-speler Bruma met twee gele kaarten er uit. ANP AMSTERDAM - Juli en Escudé gaat per direct van Ajax naar Sevilla FC uit Spanje. Het contract van de 26-jarige Franse verdediger met Ajax liep nog tot medio 2007. Es cudé kwam in 2003 van Stade Rennais FC. In totaal speel de hij 61 competitieduels en scoorde zes keer. GPD LEEUWARDEN - Als het aan de Vereniging De Friesche i Elf Steden ligt, rennen de wedstrijdschaatsers niet langer naar de start. Nu draven ze nog van het Frisian Expo Cen tre (FEC) zo'n twee kilometer naar de start op de Zwette. De wedstrijdrijders mogen een loods aan de Zwette als startplek gebruiken. Als gemeente, brandweer en politie akkoord gaan, verdwijnt de hardloopstart. ANP ARNHEM - Stijn Vreven is uit de selectie van Vitesse ge zet. De Belgische verdediger kreeg te horen dat hij naar een andere club mag. Vreven (32) liet zich onlangs in de media weinig vleiend uit over zijn medespelers, die hij een gebrek aan passie verweet. Het kwam hem op een tij delijke verbanning te staan, nu mag de Belg weg. ANP BREMEN - Robert Slippens en Danny Stam hebben in Bremen hun tweede opeenvolgende zege in het zesdaagse circuit behaald. Vorige week wonnen de wielrenners de Zesdaagse van Rotterdam. In Bremen troefden Slippens en Stam de thuisfavorieten af. In de ultieme sprint eindig de Slippens juist voor Erik Zabel, waardoor het Neder landse duo in totaal 389 punten verzamelde. Zabel behaal- de er met zijn Italiaanse maat Marco Villa 386. GPD ANGASTON - De Australische wielrenner Simon Ger rans won gisteren de eerste etappe van de Tour Down UnT der. Na 148 kilometer van Mawson Lakes naar Anagston was hij de sterkste van een kopgroep vier. De Spanjaard Luis Leon Sanchez werd tweede. Gerrans nam ook de lei ding over van Robbie McEwen, die dinsdag de proloog won. McEwen was elf tellen later dan Gerrans. ANP/AFP UTRECHT - FC Utrecht heeft zich versterkt met Tom Ca luwé en Adil Ramzi. De Belg Caluwé komt per direct van Willem n. De middenvelder heeft bij de club een contract getekend voor 3,5 jaar. Utrecht huurt Razmi voor de rest van dit seizoen van AZ. De Marrokaanse international heeft in Alkmaar nog een contract tot medio 2008. ANP EINDHOVEN - De Amerikaanse jeugdinternational Lee Nguyen (19) voetbalt de komende drieëneenhalf jaar voor PSV. De in de Verenigde Staten geboren Vietnamees te kende gisteren een contract na een geslaagde dubbele sta ge. Nguyen (19) is afkomstig van Dallas Texans. ANP OME-De Paraguayaanse voet- alinternational Julio Gonzalez tót vier weken geleden als ge- van een auto-ongeluk in Ita- zijn linkerarm verloren. Dit laiü laakte zijn club Vicenza giste- en bekend, il s)74 124-jarige aanvaller bracht jj* i22 december ploeggenoot Ge- tdo Grighini naar het vlieg- Id van Venetië toen hij betrok- SH' in raakte bij een verkeersonge- 1 Gonzalez verblijft sinds- in het ziekenhuis, g ju linkerarm is geamputeerd. Mizalez zit in zijn tweede sei- 5,i3 aen bij Vicenza in de serie B. acht goals in vijftien duels hij clubtopscorer. GPD/RTR EERENVEEN - Schaatsster bzjelika Kotioega doet komen- [weekeinde mee aan het WK ttij tint in Heerenveen. De Wit- isische kreeg dispensatie van (internationale unie ISU. otioega werd in september be- -i apt op het gebruik van anabo- steroïden. De ISU schorste if voor twee jaar. In decem- 8,3 r draaide de beroepscommis- "jj de straf terug, maar Kotioe- kreeg nog geen toestemming schaatsen. Het hof van sport te (CAS) behandelt de 'g, maar vindt het goed at Kotioega meedoet. ANP 1EIST - De KNVB heeft een be- jifóeps- en gedragscode voor het «voetbal opgesteld. In sa- ^werking met de jeugdoplei- &en van de clubs in het be- dvoetbal is een brochure ge- j Doel is wangedrag op en «develden uit te bannen. e brochure is voor de hoofden ^leiding, trainer/coaches en be nders van het jeugdvoetbal. e«p is dat het plezier en res- I °P en rond de voetbalvel- Palief wordt beïnvloed, j heeft in vergaderin- -j. L de hoofden opleiding J beroeps-en gedragscode 4 oproken. De Eredivisie CV en Cypriotische dankt Griekse steun tijdens Australian Open door Gertjan van Geen MELBOURNE - Geen Australian Open zonder luidruchtige tennisfans. Aussies, Nederlanders, Zweden, Kroaten en Brazi lianen zorgen al jaren voor een Daviscup- sfeer in Melbourne. Gisteren schreeuw den de Grieken hun Cypriotische held Marcos Baghdatis naar de zege. Dat Baghdatis, nummer 54 van de we reld, zo'n gevolg heeft, is geen verrassing gezien de populatie Grieken in Australië. Melbourne telt na Athene de meeste Griekse inwoners. Griekenland is niet verwend met grote tennissers, dus verleg gen de fans hun interesse naar de dichtst bijzijnde landgenoot. Ook heeft Baghda tis een prima band met Melbourne. In 2003 won hij het juniorentoernooi, vorig jaar haalde hij de vierde ronde, waarin hij van Roger Federer verloor. Het was een pandemonium op showcourt 2, die in een voetbalstadion niet had mis staan. Het waren ook vooral voetbalfans die hun semi-landgenoot in de armen slo ten. Petjes en shirts van Angelos Charis- teas - nog steeds een held na zijn winnen de treffer in de EK-finale 2004 - Griekse en Cypriotische vlaggen en een constante stroom liederen, aanmoedigingen én scheldpartijen aan het adres van tegen stander Radek Stepanek. Het ging op een gegeven moment zo ver, dat de veilig heidsfunctionarissen een prominente plaats innam tussen de joelende menigte. „Geweldig zo'n publiek. Het voelde alsof ik thuis was", zei Baghdatis (20). Hap pend naar adem sleepte de tennisser uit Limassol zich voort. De aanmoedigingen hielden hem op de been en werkten als bloeddoping. „Ze sleepten me er door heen. Ik was misselijk, had last van mijn maag. Aan het begin van de vijfde set ging mijn hele lichaam heen en weer." Tennisacademie Baghdatis is op weg een fenomeen te wor den. Zijn vader spoorde hem aan op het voetbalmaffe eiland een van de slechts 2000 tennissers te worden. Als dertienja- door Cilya van der Kooy MELBOURNE - Serena Willi ams zette gisteren bij de Austra lian Open met duidelijke cijfers de zaken recht. Na de openings- partij rezen twijfels over haar vorm en fitheid, maar in de par tij tegen de Fran^aise Camille Pin gaf ze een waarschuwing af. rige vertrok hij naar Parijs om bij de ten nisacademie van Patrick Mouratoglou zijn talent te ontwikkelen. „Ik was een zaam, sprak geen woord Frans, maar heb veel geleerd. Ik ben vroeg zelfstandig ge worden." Parijs is nu nog zijn uitvalsbasis. Naast zijn ouders, twee broers en adoptiezusje, heeft hij zijn pleegfamilie in Parijs tot zijn echte gemaakt. Toen hij zijn oplei ding had voltooid, was hij de nummer 1 van de wereld bij de junioren en de eer ste Cyprioot met een tennistoekomst met een aantrekkelijke spelopvatting. Bagh datis heeft een exceptioneel balgevoel en is niet bang in de steeds verzakelijkende tenniswereld zijn racket te gebruiken als een rock-'n'-roll-violist. Hij strijkt geen voorgevormde partituren, maar improvi seert de meest uiteenlopende composi ties. Gisteren bedacht een oplossing die slechts weinigen in hun hoofd zouden ha len. Als ze al de moeite hadden genomen de bal terug te slaan. Verbouwereerd Baghdatis rende achter een lob aan die in 99,9 procent van de gevallen winnend was geweest. Hij liep om de backhand heen en ramde, met zijn rug richting Ste panek en de ogen op de fans, de bal enke le centimeters voordat die de grond voor de tweede keer raakte, achterwaarts met de forehand langs de verbouwereerde Tsjech. De sfeer werd er alleen maar beter op. Ook toen Baghdatis de krachten voelde wegvloeien (Stepanek sleepte er na 6-4 en 6-3 via 3-6, 0-6 een vijfde set uit) ble ven de Grieken achter hun held staan. De spreekkoren varieerden van 'Sexy Baghdatis' en 'Heb mededelijden met Ste panek' tot de nodige Griekse verwensin gen aan Stepaneks adres. Baghdatis rechtte de rug om na drie uur en tien mi nuten op 5-5 te breken en een game later de partij te beslissen. Hij balde de vuist en tikte hem twee keer op het hart, als blijk van dank. „Want zonder het pu bliek was het heel moeilijk geworden om dit te overleven." GPD De Cyprioot Marcos Baghdatis is op weg een fenomeen te worden. foto Darren Whiteside/RTR j "'viöicuiuus (CED) on- pchrijven deze. GPD Williams ontdeed zich in de eer ste ronde na veel moeite van de Chinese Na Li en leek met wei nig titelaspiraties naar Melbour ne gekomen. Gisteren maakte ze duidelijk dat ze de strijd aan gaat en geen last heeft van ver moeidheid: 6-3, 61. „Ik voel me goed, ben er klaar voor", zei ze. „Al is het nooit zo makkelijk als het lijkt. Maar ik ben blij dat ik een ronde verder ben gekomen." Williams' rivalen Lindsay Da venport en Justine Henin-Hard- enne hadden in hun tweede duel meer moeite om de volgende ron de te halen. Davenports oppo- nente Karolina Sprem bood uit stekend tegenstand en boog in de eerste set pas in de tiebreak. Pas in het tweede bedrijf drukte de nummer één van de wereld haar stempel op de partij: 6-3. Ook Henin werd beproefd. Ze is bij de bookmakers een grote fa voriete voor de titel en Henin maakte in aanloop naar Mel bourne indruk met de toernooi zege in Sydney. Maar ze had ge luk dat de Tsjechische Hanna Sromova in de tweede set gebles seerd raakte: 7-6, 6-1. Sromova speelde daarvoor sterk en Henin had haar dag niet, gezien de 41 afzwaaiers en negen dubbele fouten. De als voerde geplaatste Russische Maria Sjarapova on dervond meer last van een blaar aan de voet dan van Ashley Har- kleroad (6-1, 7-5). Bij de mannen vloog de Ameri kaan Robby Ginepri eruit tegen de Duitser Denis Gremelmayr. Ginepri's landgenoot Andy Rod dick ging overtuigend naar de derde ronde. De nummer twee van de plaatsinglijst speelde bijna foutloos tegen de Zuid- Afrikaan Wesley Moodie. Rod dick noteerde slechts negen af zwaaiers en won met 7-5, 6-3, 6-2. De Zweed Thomas Johans son werd op de proef gesteld door de Belg Xavier Malisse, maar won in vijf sets. ANP door Peter van der Meeren DEN HAAG/ALBANY - Marcel van Triest had zich een andere terugkeer voorgesteld in de Vol vo Ocean Race. Als navigator stapte de Zwollenaar bij de start van de tweede etappe van Kaapstad naar Melbourne, op 2 januari, aan boord van de Brazi liaanse boot. Al na 24 uur moest de wal worden opgezocht we gens een scheur in het dek en gis teren was het drama nog groter. De mast brak in drie stukken. De kwetsbaarheid van de 70- voeters neemt onderhand grotes ke vormen aan. Gisteren was het de beurt aan de Braziliaanse boot, die wegens een eerder de fect in deze etappe al meer dan duizend mijl achterop ligt. Niet in een gierende storm, maar bij slechts 18 knopen wind (wind kracht 5) kwam de 31 meter lan ge mast naar beneden. Na een noodreparatie vaart de Brasil-1 nu als aangeschoten wild naar Australië. Zo goed als zeker zal aan de westkust, in Albany, wor den aangelegd om een nieuwe mast te plaatsen. Haast is gebo den, want zoals het er nu naar uitziet, wordt het moeilijk om op tijd in finishplaats Melbour-s ne te zijn. Daar is al op 4 februa ri de proloog van de derde etap pe naar Rio de Janeiro. Ook een andere Nederlander had weer pech. De Pirates-boot, met Dirk de Ridder, kwam als vierde voorbij Eclipse Island, maar legde daarna aan in Alba ny. Weer waren er problemen met de kantelkiel. Er werd een noodreparatie uitgevoerd; schip per Paul Cayard wil pas na de fi nish de gehele kiel vervangen. Hij hoopt op halve kracht zon dag te finishen en dan nipt de nummer vijf, de met Nederlands geld in de vaart gehouden Au stralische boot, voor te blijven. De Nederlandse boten hebben niets te klagen. De grootste pech die koploper ABN Amro-1 gisteren overkwam, was het. sneuvelen van de toiletdeur. Na een hoge golf verloor Brian Thompson bij de sanitaire stop het evenwicht. De boot moet nog ruim 500 mijl afleggen, de wind is nu matig. De finish wordt morgen verwacht. De de butantenboot van het team Roy Heiner vaart op 50 mijl achter stand. Bouwe Bekking is met de Spaanse boot derde, op 495 mijl van de koploper. GPD door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse regering ziet geen gevaar voor de levens van de honderdduizenden voet balfans die komende zomer het WK voetbal bezoeken. „We zien geen reden tot paniek of hyste rie", zei Christoph Berger van het ministerie van binnenlandse zaken in een reactie op kritiek van de consumentenorganisatie Stiftung Warentest. Die organisatie acht de veilig heid in vier van de twaalf WK- stadions onder de maat. In nood gevallen zouden bezoekers in Gelsenkirchen, Berlijn en Leip zig elkaar onder de voet lopen wegens een gebrek aan uitgan gen. Het stadion in Kaiserslau- tern zou te brandgevaarlijk zijn. Berger relativeerde die conclu sies. „Sinds 1946 hadden er in Duitse stadions geen rampen plaats van het type waar de Stif tung Warentest op doelt." Het organisatiecomité is woe dend op de critici. Volgens toer- nooi-organisator Franz Becken- bauer heeft de Stiftung Waren test weliswaar verstand van de kwaliteit van olijfolie, maar niet van voetbalstadions. Het onder zoek wordt 'oneerlijk en opper vlakkig' genoemd. Zo zouden de onderzoekers geen rekening heb ben gehouden met moderne eva- cuatiescenario's voor stadions,, waarin de bezoekers niet op het veld worden samengebracht,, maar buiten de stadionmuren. De regering wil het imago van de organisatie oppoetsen en op treden als intermediair. „We nej, men de testresultaten zeer se rieus", zei Berger. „Maar we be vinden ons niet in een acute ge varenzone." Duitsland gaf 1,5 miljard euro aan de renovatie van de WK-stadions. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17