Ontpolderen kans voor boeren Regio tegen versoepeling regels kanaal Minder Europees geld voor Zeeland Overkapping Yersekse oesterputten onzin 13 Hongerstaker terug in ziekenhuis Haagse gevangenis Gedeputeerde Poppelaars: landbouwgrond voor natuur onvermijdelijk Scheldepoort wint juridisch gevecht over verfspetters Verkeer moet in omgevingsplan Werkstraf voor slaan politieagent Roze Zaterdag in Bergen op Zoom Multraship bergt duwboot Lammetjes aaien in Heinkenszand Hennepteler bestraft ff HAAG - De Iiaanse hon- -lakfflMehdi Hooshyar is te- Lbiacht naar het zieken- ,1 van de gevangenis in Den De Immigratie- en Natur- Llicdieiist (IND) heeft hem gis- Lorergebracht vanaf het uit- idcentrnm Zestienhoven in Rot- donderdag 19 januari 2006 ,r zat ook even in het pe nitentiair ziekenhuis nadat hij bij het ministerie van Justitie in Den Haag was aangehouden bij zijn protest tegen zijn uitzetting naar Iran. Vervolgens werd hij overgeplaatst naar Rotterdam, in afwachting van een beslissing op zijn nieuwe asielprocedure. Hooshyars advocaat H. van Zun- dert weet niet waarom zijn cliënt naar het ziekenhuis in Den Haag is gebracht, maar kan niet anders dan vermoeden dat het te maken heeft met zijn ge zondheidstoestand. Hoe die is, kon Van Zundert gisteren aan het begin van de avond niet zeg gen. „Ik heb hem maandag voor het laatst gezien. Toen was hij geestelijk zeer goed, maar zijn li chamelijke conditie kan ik niet beoordelen. Ik ben geen dok ter." Hooshyar wacht nog op een be slissing in zijn asielprocedure. Van Zundert heeft gisteren bij de IND geïnformeerd naar het tijdstip waarop die te verwach ten is, maar dat werd hem niet meegedeeld. „Er is nog niks over te zeggen wanneer we iets horen. Wij hebben wel haast, want als de IND te veel tijd neemt, hebben we op een gege ven moment wel een beslissing, maar geen cliënt meer." De Iraniër gaat vandaag dag 54 van zijn hongerstaking in. Van Zundert gaat vrijdag bij Hoos hyar op bezoek. Maandag wordt Hooshyar op de rechtbank in Den Bosch verwacht voor het kort geding dat door Van Zun dert is aangespannen tegen zijn inbewaringstelling door de IND. Volgens de raadsheer is het wettelijk verplicht dat Hoos hyar bij die zitting lichamelijk aanwezig is. „Als dat niet kan, kan de rechter besluiten naar Den Haag te gaan voor een zit ting, maar daarop wil ik nu niet vooruitlopen." frnrRjnus Antonisse pDELBURG - De plannen vöor ontpoldering langs de Wes- lro3 jschelde bieden kansen voor individuele boeren en de Zeeuw- e landbouwsector. „Je kunt wj. beter gronden afstaan voor k natuurontwikkeling aan de Wes- ilia |(rsc|ielde, dan voor infrastruc- Dir zoals een rondweg", zegt indliouwgedeputeerde A. Pop- m elaars (CDA). Iiesd dsit dj onderstreept dat de provin- plai jt voor de aanleg van 600 hecta- 10 e nieuwe natuur op landbouw- edzj rond wel scherpe voorwaarden bims fceeft bedongen. Minister Veer- DK2 p van Landbouw, Natuur en kwaliteit komt die af- A'raken 30 januari bekrachti- beW I; jppelaars noemt: verkoop in be- ïsel op basis van vrijwillig- jd, tegen een goede marktprijs met daar bovenop een mee- erkbonus van 10.000 euro per «ctare. Bovendien oprichting an een grondruilbank (waarin an ft B(5 miljoen euro gestopt wordt) e i® a vorming van een fonds voor ersterkende maatregelen in de stl) indbouwsector als geheel (ook ufi jvoedmet 6,5 miljoen euro), ie gedeputeerde vindt dat ten orechte aangehikt wordt tegen omvorming van boerengrond üornatuur. „We zijn bijna dage- larii jks bezig met aankopen voor uitbreiding wonen en be lt i rijfsterreinen. Dat levert wei- oi ig discussie op, het hoort erbij ns lis geaccepteerd. Als je grond ill kopen voor natuur is er wel vol iscussie. We moeten eraan wen- ïk.l en dat de natuurontwikkeling door Jan van Ommen DEN HAAG - In een vast geroest conflict tussen het Vlissingse autotransportbe drijf Compagnie Manuten- tion Ro-Ro (CMR) en scheepswerf Scheldepoort over verfspetters op spiksplinternieuwe auto's heeft de werf aan het lang ste eind getrokken. In een woensdag gepubli ceerde uitspraak heeft de Raad van State vastgesteld icia dat de Vlissingse scheeps werf niet hoeft te worden stilgelegd als het harder waait dan windkracht 4. Daar kwam de eis van Com pagnie Manutention Ro-Ro (CMR) op neer. CMR eiste bij de Raad van State dat de provincie Zee land de Scheldepoort een dwangsom zou opleggen om de werf te dwingen het verfspuiten te staken als de wind harder waait dan vier Beaufort. Boven wind kracht 4 bestaat volgens CMR de kans dat verfspet ters op de gloednieuwe, ge stalde automobielen te rechtkomen. Do Scheldepoort, dat pal aan de Westerschelde ligt, vreesde het ergste aange ven het het hele jaar har der waait dan windkracht vier. Met een verfspuitverbod had de werf net zo goed de Poorten kunnen sluiten. Maar de Raad van State ziet geen enkele reden om de Scheldepoort een verf spuitverbod op te leggen. Aanleiding voor het juridi- sclre gehakketak tussen CMR, Scheldepoort en Zee land is een verfspatinci dent bij CMR. In 2004 za ten een groot aantal bij P® gestalde automobie- drijf was een slecht functio nerende mobiele verfspuit- ■nstallatie van de werf ^enuld aan de schade, be Raad van State heeft Reen harde bewijzen gevon den dat de Scheldepoort jnervoor verantwoordelijk ook een reden is voor grondaan kopen." Hij ziet liever geen ontpolderin- gen ten behoeve van natuur. „Ge let op de Europese regels moeten we er wel rekening mee houden dat het onvermijdelijk is. Ik ver schuil me niet achter Brussel, maar het zijn gewoon de feiten." Poppelaars stelt dat het in Zee land voor activiteiten die ruimte beslaan, onontkoombaar is dat daarvoor een beroep gedaan wordt op bouwland. „Dat moet dan bij voorkeur geen goede landbouwgrond zijn, maar slech te. Zoals gebeurd is met natuur- plan Tureluur in de Prunje op Schouwen. Boeren kunnen er be ter van worden: ze krijgen goe de in plaats van slechtere grond." Grondruilbank In dit verband acht de gedepu teerde de vorming van een grondruilbank erg belangrijk. Dat maakt het voor boeren die moeten wijken en elders hun be drijf voort willen zetten, makke lijk om geschikte grond te ver werven. Poppelaars hoopt binnenkort met boerenorganisatie ZLTO een overeenkomst te sluiten voor vorming van een landbouw fonds. Daaruit worden concrete maatregelen die de hele land bouwsector raken betaald. Zoals verbetering van de zoetwa ter-voorziening, met name voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen, uit werken van de mogelijkheden voor productie van bio-diesel en bio-ethanol (de CZAV is daar voor benaderd), opzet van de kweek van schelpdieren en vis op land (in samenwerking met proefboerderij Rusthoeve) en steun aan verwerkende agrari sche industrie. „We kiezen zes thema's en voor elk thema kun nen we een miljoen euro verspij keren", aldus de gedeputeerde. Het pakket maatregelen maakt het voor hem aanvaardbaar dat er 600 hectare ontpolderd wordt. „De individuele boer en de sector worden er beide beter van. Erg belangrijk is dat er nu snel duidelijkheid komt." Poppelaars heeft de indruk dat de boeren bereid zijn hun kan sen serieus te wegen. „Ontpolde ren gaat een beetje uit het emo tionele. En om een ontpolderd gebied komt geen hek. Je kunt er ook wat mee doen voor bij voorbeeld de zoutwaterland- bouw." Het Schelde-Rijnkanaal met op de achtergrond het haven- en industriegebied van Antwerpen. foto Willem Mieras door Emile Calon SINT MAARTENSDIJK - De provincies Zeeland en Noord- Brabant trekken samen met een aantal gemeenten op tegen een in hun ogen zeer onzinnige maat regel waardoor het alleen maar onveiliger wordt op het Schel de-Rijnkanaal. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is van plan de regels voor de controle van binnen vaartschepen met containers te veranderen. En wel zodanig dat de politie alleen nog mag contro leren als een kapitein aangeeft dat hij afval of gevaarlijke stof fen vervoert. In alle andere ge vallen mogen de ladingpapieren en de lading niet onderzocht worden. Burgemeester J. Nuis van Tho- len toont zich erg bezorgd over dat voornemen van de minister. Hij vindt het plan ronduit onzin nig en trekt de vergelijking met een agent die alleen mag optre den als een gebruiker vertelt dat hij harddrugs gaat gebruiken. „Stel je toch eens voor." Burgemeester Nuis heeft samen met zijn collega J. Hoogendoorn (Steenbergen) de burgemeesters van de andere kanaalgemeenten gewaarschuwd, alsmede de com missarissen van de koningin in de provincies Noord-Brabant en Zeeland. Samen vragen ze minister Peijs terug te komen op haar voorne men dat controlerecht van de po litie zo in te beperken. Informeel overleg met ambtena ren op het ministerie heeft tot nu toe geen enkel resultaat ge had. Om die reden hebben de be stuurders van de gemeenten Ber gen op Zoom, Moerdijk, Steen bergen, Reimerswaal, Tholen en Woensdrecht alsmede de beide commissarissen een brief ge schreven. Veiligheid Daarin merken ze op dat contro le van schepen noodzakelijk is in verband met de veiligheid op en langs het kanaal. In contai ners worden immers ook tal van gevaarlijke goederen als radioac tieve, brandende en bijtende stoffen vervoerd. Die stoffen vor men in potentie een risico voor en de omwonenden van het Schelde-Rijnkanaal en het mi lieu. Als de politie de schepen niet meer preventief mag controle ren, kunnen zich heel gevaarlijk situaties voordoen, vreest Nuis. Vooral ook omdat uit onderzoek door de politie te water blijkt clat in zeker de helft van de ge vallen de papieren van de contai nerschepen op het Schelde-Rijn kanaal niet kloppen. Dat laatste kan de hulpverlening bij een ca lamiteit ernstig benadelen. De brandweer moet immers af kun nen gaan op de juiste ladingge- gevens. De bezorgde bestuurders mer ken in de brief op dat er een groot verschil is in het beleid van het ministerie rondom het transport over de weg en over het water. Het beleid voor het wegverkeer is volgens hen ge richt op het voorkomen van pro blemen. Zo'n pro-actief beleid voor het transport over water ontbreekt. Dat vinden de Brabantse en Zeeuwse bestuurders zeer vreemd, zo laten ze de minister weten. Terrorisme Tot slot wijzen ze ook nog eens op het gevaar van het internatio nale terrorisme. Dat dwingt ons, aldus de bestuurders, een goed inzicht te hebben in het trans port van goederen. Ze wijzen er op dat havenbedrijven allerlei veiligheidsmaatregelen moeten nemen. Ze vinden het dan ook vreemd dat door het intrekken van een verordening de overheid straks niet in staat is om containerbe wegingen tussen havens te vol gen. YERSEKE - Als de oude oester putten in Yerseke overkapt moe ten worden, gaat de aantrek kingskracht voor het toerisme verloren. De Reimerswaalse wet houder J. Bliek (SGP) vindt het trouwens onzin. „Dan moet je ei genlijk de hele Oosterschelde overkappen." Hij zei dit gisteren tijdens een werkbezoek van de Statencom missie Ruimte. Daarbij kwam de toekomst van de oesterputten aan de orde. Gemeente-mede werker S. Reubens vertelde dat een nieuw bestemmingsplan voor de oesterputten (in het laat ste part van de 19e eeuw aange legd) in de maak is. Bedrijfsmatig Daarin gaat de gemeente uit van voortzetting van het be drijfsmatige gebruik van de put ten. In het noordelijkste en oudste stuk uit 1874 moet ook de cultuurhistorie een plaats krijgen. Reubens onderstreepte dat uitbreiding en vernieuwing van het oesterbedrijf niet in de putten mogelijk is. Dat kan wél in de Olzendepolder. „Maar de sector is gehecht aan het huidi ge complex." Ze wees overigens op de slechte staat waarin de putten verke ren. „Er is onmiskenbaar sprake van verloedering. Zo verkeert de kade langs de Oosterschelde op verschillende plaatsen in een erbarmelijke staat." Reubens merkte op dat instandhouding van de huidige, open situatie be langrijk is uit oogpunt van cul tuurhistorie en toerisme (70.000 bezoekers per jaar). Daar ligt echter wel een span ningsveld met de milieu-eisen en de voedselveiligheid. Van daar dat de gemeente er in het nieuwe bestemmingsplan door een zekere scheiding rekening mee wil houden. MIDDELBURG - In het nieuwe omgevingsplan Zeeland is onvoldoende rekening gehouden met de plannen op het gebied van verkeer. Die zijn in de milieubeoordeling ten onrechte niet meegenomen, vindt de Statenfractie van GroenLinks. Als voorbeelden noemt de fractie: de ver- keerseffecten van de groei in de havens Sloe en Kanaalzo ne, de verbreding van de Tractaatweg en het verbeteren van de N61 (Hoek-Breskens), de ontwikkeling van de N57 (dammenroute), de mogelijke verbreding van de N59 op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, de aanpas sing van de Midden-Zeelandroute rond Goes. Volgens GroenLinks heeft dit allemaal gevolgen voor het gebruik van de ruimte. De fractie vraagt het dagelijks provinciebe stuur de ruimte- en milieugevolgen van de verkeersont- wikkelingen alsnog in het omgevingsplan te verwerken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een achttienjarige inwoner van Oost-Souburg voor het plegen van geweld tegen de politie honderd uur werkstraf opgelegd. Aan een hoofdagent moet hij honderd euro smartengeld betalen. De proble men ontstonden tijdens de oudejaarsnacht toen de Sou burger als verdachte van een mishandeling in het cen trum van Goes werd aangehouden. Dat ging met geweld gepaard, omdat de jongeman zich hevig verzette. De Sou burger sloeg tijdens de worsteling de hoofdagent in het ge zicht. Bij de arrestatie kreeg hij ook klappen te incasse ren. „Eigenlijk zou ik een schadevergoeding moeten krij gen", reageerde hij. Van de mishandeling van een man werd hij vrijgesproken. De politierechter achtte de mis handeling van de politieman en het verzet tegen de politie bewezen. De verdachte werd gisteren in vrijheid gesteld, nadat hij zeventien dagen heeft vastgezeten. BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom mag op 30 juni volgend jaar de Roze Zaterdag organiseren. De landelijke stichting Roze Zaterdag, die streeft naar een positieve beeldvorming rond homoseksualiteit, heeft dat bekend ge maakt. Het COC in Bergen op Zoom bestaat in 2007 der tig jaar. Voor de festiviteiten, die zullen aanvangen met een oecumenische dienst, worden 10.000 tot 15.000 bezoe kers verwacht. Op het programma komen in ieder geval een parade door de stad, een infomarkt, een grote manifes tatie en verschillende feesten. Dit jaar wordt Roze Zater dag op 24 juni in Zwolle gehouden. TERNEUZEN - De drijvende bok Cormorant van het sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Terneuzen heeft op de Donau ter hoogte van het Roemeense Giurgiu de Slowaakse duwboot Polana geborgen. Die was vlak voor Kerst na een zware brand in de machinekamer die zich bo vendeks uitbreidde, gezonken. Multraship dirigeerde de Cormorant en de sleepboten Fonda en Herman naar de plek, waar na de nodige voorbereidingen zondag werd be gonnen met het takelen van het wrak. De Terneuzense bergers werden geassisteerd door duikers van het Britse bergingsbedrijf Titan. De berging werd bemoeilijkt door slecht weer, maar uiteindelijk werd het karwei gisteren succesvol afgerond. Ook Suurmond gaat daarom voorlopig uit van een lagere bij drage voor de ontwikkeling van de regio. Toch denkt hij dat Zee land minder slecht uit is dan veel andere Nederlandse re gio's. Uit het EFRO gaat 190 miljoen naar de zuidelijke pro vincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Zij moeten het onderling eens worden over de besteding daarvan. Daarnaast verwacht Suurmond geld op basis van de grensover schrijdende samenwerking met Vlaanderen. Nieuw is dat Zee land ook kan profiteren van een maritiem budget voor grensoverschrijdende samen werking tussen Nederland, Bel gië, Frankrijk en Engeland. On duidelijk is nog om wat voor be dragen het gaat. Suurmond: „Ik hou er rekening mee dat we in Zeeland vanaf 2007 minder projecten met Europese subsi die kunnen steunen. Dat is zor gelijk. Maar omdat we in meer Europese programma's mee doen dan voorheen, kunnen we een deel van de teruggang mogelijk compenseren." Ko mende zomer moet duidelijk zijn waar het Europese geld naartoe gaat. Op sommige plekken verkeert de kade in een zeer slechte staat. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Europese sub sidies voor regionale ontwikke ling gaan omlaag. Voor de perio de 2007-2013 krijgt Nederland één miljard euro minder dan voor de periode 2000-2006. Ge deputeerde J. Suurmond (WD, Financiën) verwacht dat ook Zeeland er flink op achteruit gaat, maar mogelijk minder dan andere regio's in Nederland. In Den Haag en op de provincie huizen circuleert een advies aan het kabinet voor de verdeling van de Europese subsidies. Van 2007 tot 2013 is in totaal onge veer 1,7 miljard euro beschik baar, een miljard minder dan in de voorgaande zeven jaar. Het voorstel is 738 miljoen euro te re serveren voor het Europees So ciaal Fonds (ESF). Daarvoor kunnen bijvoorbeeld zorginstel lingen projecten indienen. Naar het Europees Fonds voor Regionale Onwikkeling (EFRO) gaat ook 738 miljoen. Provincies kunnen daarop een beroep doen als ze innovatieve projecten wil len ondersteunen. Volgens het principe van co-financiering moeten ze zelf ook een bedrag bijpassen. Het voorstel is verder 213 mil joen euro te bestemmen voor grensoverschrijdende samenwer king. Omdat Nederland een miljard euro minder krijgt, moeten alle regio's rekening houden met een terugloop van de Europese subsi dies. In de huidige periode van zeven jaar, die in december af loopt, wist Zeeland ongeveer 30 miljoen euro te incasseren. „Dat het minder wordt, is duidelijk", zegt Suurmond. Compensatie De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Inter provinciaal Overleg (IPO) heb ben minister Zalm (VVD, Finan ciën) gevraagd een miljard euro extra uit te trekken voor regiona le ontwikkeling. Nederland heeft eind vorig jaar de jaarlijk se bijdrage aan de Europese Unie met een miljard euro weten terug te schroeven. De gemeen ten en provincies zouden graag zien dat Zalm een gedeelte daar van als compensatie in de regio stopt, maar vooralsnog heeft hij daar op de rijksbegroting geen rekening mee gehouden. HEINKENSZAND - Het laatste Lammetjesweekeinde van dit jaar is zaterdag en zondag in de Schaapskooi bij Heinkenszand. Tussen half december tot begin januari is de kudde van stich ting De Zeeuwse Schaapskudde gegroeid met zo'n 140 lamme tjes. Ze zijn zaterdag en zondag te zien en te aaien tussen 13.00 en 16.00 uur aan de Nieuwe Ka- merseweg 3 bij Heinkenszand. Beschuit met muisjes staat er ook klaar. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un nik heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Yerseke voor hen nepteelt conform de eis veroor deeld tot 180 uur werkstraf. Bij de man waren in zijn woning 88 hennepplanten gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13