Korsakov dreigt voor jeugd emeente mag foor overlast »oete opleggen U G' Rekening voor Borssele gepresenteerd PZC Korting ier man oor controle ién taaltest Deskundigen voorzien generatie met stoornissen door drank Zwarte Cobra krijgt 20 jaar Ogoni overleggen met Shell Nigeria Twee jongens willen duobaan burgemeester Lundia Leef! Weken Geknoei kilometerstand aangepakt EU bereidt zich voor op vogelgriep Bezoekers Vleeshal mogen dansen Sluiter en Krajicek ronde verder WINNAARS COLLECTIE IP postkantoor brUflG I sHmóssussssïo ochtend middag .^jaargang no. 15 gensdag 18 januari 2006 «nummer 1,25 PZC Rojas geeft demonstratie in Sluiskil EN HAAG - De spraakcompu- sdie minister Verdonk wil in den bij het afnemen van taai en voor immigranten zijn on- jouwbaar. Daarom zijn er bij (negatieve test vier mensen om de uitslag nogmaals te itroleren. immister koos eerder voor de aakcomputer, omdat die «dkoop en efficiënt' zou zijn. tdonk erkent dat weten- appers grote twijfels hebben rde betrouwbaarheid van de raakcomputer, die speciaal ir Nederland is ontwikkeld. systeem toch te kunnen oeren bij 140 Nederlandse èassades en consulaten, wil minister negatieve uitslagen gmaals laten beoordelen door isen. „Dat is zeer zorgvuldig daarmee wordt niemand te rn door de on- ;erheid", aldus Verdonk. Het onduidelijk hoeveel exa- latoren er nu extra nodig i om de spraakcomputer te eken. maatregel is volgens Ver- tótijdelijk. Zij gaat ervan uit de extra controles zullen rijzen dat de spraak- nputer wel degelijk betrouw- ir is. Op dat moment kunnen examinatoren weer verdwij- 1- en inburgeringstesten het land van herkomst had- :per 1 januari ingevoerd moe- maar dat is voorlopig rdonk wil de taaltesten vol- lide maand alsnog invoeren de Tweede Kamer morgen om licht geeft. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Overmatig drankgebruik van de jeugd heeft rampzalige gevolgen. De komende jaren stijgt hierdoor het aantal mensen met lichamelijke ziekten en psychische stoornissen. Deskundigen signaleren al een toename van het aantal jonge Korsakov-patiënten. Zij vinden dat het alcoholgebruik met hoge re prijzen en hogere boetes moet worden ontmoedigd. De helft van de jongeren van vijftien jaar drinkt elke week al cohol. Vooral in combinatie met slecht eten is dat zorgelijk, zeg gen gedragsneuroloog K. Arts van kliniek De Gelderse Roos in Wolfheze en M. Verbaten, oud-hoogleraar psychofarmaco logie. Alcohol heeft op jonge NEW YORK - De rechtbank in New York heeft een Nederland se drugshandelaar, opererend onder de naam Zwarte Cobra, gisteren tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld. De jury vond de Nederlander eind sep tember al schuldig aan het voor bereiden van de smokkel van xtc. Minister Donner (Justitie) heeft de VS om opheldering ge vraagd over een actie van de Amerikaanse opsporingsdienst DEA in Nederland. ANP leeftijd desastreuze gevolgen, omdat in de pubertijd het voor ste deel van de hersenen 'gaat rijpen'. Dié frontale hersen schors is verantwoordelijk voor iemands persoonlijkheid. Alco hol kan dat rijpingsproces ver storen. „Er komt een ramp op ons af", zegt Arts. „Wij zijn een genera tie aan het kweken waarbij straks persoonlijkheidsstoornis sen veelvuldig voorkomen." In zijn praktijk ziet hij steeds meer jonge patiënten met een Korsa- kov-syndroom, een ernstige ge heugenstoornis als gevolg van te veel drinken en slecht eten. Ook 'W -.jaw' or Peet Vogels EX HAAG - Mensen die afval straat gooien of schreeuwend er straat gaan, kunnen wor- beboet door een gemeen- ambtenaar. Een Kamermeer- theid wil dat gemeenten van- 2007 kunnen optreden tegen lerlci vormen van overlast. wens van gemeenten om zelf snelheidscontroles binnen bebouwde kom te houden, in echter niet rekenen op een srderheid in de Kamer, parlement besloot in 2001 [gemeenten zelf de overlast gen bestrijden door middel i geldstraffen, de bestuurlij boete. Door gemeenten in tats van de politie verantwoor- Ü|k te maken voor handha- ag kan maatwerk geleverd arden en kan de overlast effec- 'f bestreden worden. Vijf -later lijkt het er nu van te wen. Maar wat nu voorligt, is onvoldoende, aldus B. Slangen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). „Ge meenten mogen volgens de voor stellen fout parkeren en stil staan op de weg beboeten. Wij willen graag dat gemeenten ook mogen optreden tegen rijden door rood licht en te hard rij den, zoals in woonwijken." Het Rijk loopt jaarlijks zo'n 250 miljoen euro mis als deze twee overtredingen voortaan door ge meentes wordt beboet. En dat is veel te veel, vindt het CDA. Maar de VNG wil hoe dan ook dat veel meer overlast met een bestuurlijke boete kan worden bestreden. „In de huidige voor stellen gaat het over graffiti, hondenpoep en afval op straat. Wij willen ook de overlast van geluidshinder, zwerfafval en het illegaal crossen kunnen aanpak ken", aldus Slangen. Voor die wens is wel een ruime Kamermeerderheid van VVD, CDA en PvdA te vinden. GPD Een Nigeriaanse vrouw droogt tapioca (cassavesnippers) tegen de achtergrond van een affakkelende olie-installatie van Shell. foto Onome Oghene/EPA van onze redactie buitenland LAGOS - De Nigeriaanse Ogo- ni-minderheid vormt een team om te onderhandelen met de Ne derlands-Britse oliemaatschap pij Shell. De bevolkingsgroep ru ziet al dertien jaar met de multi national over milieuverontreini ging in het gebied waar de Ogo ni wonen, de delta van de Niger. De stap volgde op een vergade ring van de beweging die zich in zet voor de belangen van het Ogoni-volk, de Mosop. De Mo- sop reageerde op het besluit van de regering om een vredescom- missie in het leven te roepen. Shell, de grootste olie-exploi tant van Nigeria, zag zich in 1993 gedwongen het Ogoni-land te verlaten door groeiende on rust onder de'bevolking. President Obasanjo van Nigeria heeft een commissie gevormd Dl HAAG - De actiegroep |nes D heeft gisteren in Den tog gedemonstreerd tegen het ln»er openhouden van de kern- We in Borssele. De in het 11 geklede Rob Boogert en Eli- Rbeijten deelden aan Kamerle- wnota's uit 'van de voorstan te van kernenergie voor het tod van de rekening'. Daarop 'aren do nadelen en gevaren 15 kernenergie opgeteld, met 'uitkomst: 'onbetaalbaar', wssele wordt later gesloten, !™al sluiting in 2013 een mil- fd euro aan schadevergoeding kunnen kosten", aldus Boo- "'•uMaar dat bedrag valt in tniet bij de schade die het lan- tr openhouden van de centrale 311 ^'oorzaken." De actie- j^P drong bij de passerende Jerleden aan op een hoofde is stemming over Borssele. SM: „Wij willen de politici ti ,°P hun geweten en ie at ze zich verschuilen ach- lfr partijpolitiek." foto Evert-Jan Daniels/GPD die de vrijlating van vier vorige week ontvoerde mensen moet be spoedigen. De vier buitenlan ders werken in de olie-industrie en in dienst bij een bedrijf dat in opdracht werkt van Shell. Maandag lieten zij van zich ho ren. Zij zeiden dat het goed met hen gaat, maar zij waarschuw den dat hun leven gevaar loopt als pogingen worden gedaan hen met geweld te bevrijden. De gijzelaars komen uit Groot-Brittannië, de VS, Hondu ras en Bulgarije. Zij lazen op last van hun ontvoerders een lijst van vijf eisen voor, waaron der de vrijlating van twee lei ders van de Ijaw-stam. De vier werden vorige week ontvoerd in de onrustige rivierdelta in het westen van Nigeria, het grootste olieproducerende land van Afri ka. Zwaarbewapende militan ten hebben daar dè afgelopen dagen meerdere olie-installaties aangevallen. Door de onrust trok Shell zondag 326 werkne mers en aannemers van vier pompinstallaties uit het gebied terug. ANP/RTR/AFP andere drankgerelateerde ziek ten als maag- en slokdarmkan ker en leverbeschadigingen zul len vaker voorkomen. „Over twintig jaar wordt de rekening gepresenteerd", voorspelt Arts. Oud-hoogleraar M. Verbaten van de Universiteit Utrecht noemt het 'niet verrassend' dat het aantal jonge Korsakov-pa tiënten toeneemt. In 1960 dronk iemand gemiddeld nog - omgere- kend - 2,6 liter pure alcohol per jaar. In 2003 was dat al 7,9 liter. „Dus is het logisch dat het aantal probleemdrinkers stijgt en daarmee het aantal patiënten met Korsakov en een reeks andere gezondsheidsklachten." Onbegrijpelijk Verbaten noemt het 'een volko men onbegrijpelijke stap' dat dit jaar de accijnzen voor gedis tilleerd zijn verlaagd. In 2001 was het aantal liters pure alco hol per hoofd van de bevolking nog 8,1 liter. „De daling in 2003 was het gevolg van de duurdere sterke drank. Maar een borrel wordt goedkoper. Zo laat de re gering het behoorlijk afweten." De deskundigen zeggen dat voor lichtingscampagnes de jeugd er amper van weerhouden om te drinken. Het is volgens hen be ter om prijzen te verhogen en het aantal verkooppunten te ver minderen. Ook zouden aan ko pers en verkopers van drank die zich niet aan leeftijdsgrenzen houden, hogere boetes moeten worden uitgedeeld. GPD pagina 4 alcoholmisbruik maakt een hele generatie kapot DONGEN - Twee negentienjari ge vrienden gaan samen voor het burgemeesterschap van Don gen. Paul Verschuren vult vak ken in de supermarkt van 's Gra venmoer en beschikt dus over veel sociale contacten. Harm Dankers studeert bedrijfskunde in Eindhoven en durft het door lichten van de gemeente Dongen wel aan. „Wij gaan ervoor", zegt Harm over het burgemeesterschap van Dongen. „Het is ons menens", vult Paul aan. Op 30 januari mogen de twee vrienden uit Dongen-Vaart als sollicitanten hun opwachting maken bij de Brabantse com missaris van de koningin Maij-Weggen. Zij zullen haar voorstellen van het burgemees terschap in hun Dongen een duo- baan te maken. „Dat is vernieu wend", aldus Harm. Bovendien heben zij getweeën 'dubbele daadkracht en draagkacht', pre cies datgene waarop Dongen zit te wachten. Knipoog (Advertentie) ag n Kunstig licht in Vlissingen Het terugdraaien van de kilometerstand van een auto is in Nederland nog niet strafbaar. Daar komt mogelijk bin nenkort verandering in. Gisteren diende een kort geding tegen een garagist die in opdracht van anderen kilometertellers manipuleert. Zijn eventuele veroordeling levert jurisprudentie op. De Europese Unie over weegt een enorme voorraad antivirale middelen in te slaan om een uitbraak van vogelgriep bij de mens te kunnen bestrijden. In april wordt het opzetten van zo'n voorraad binnen de unie E' besproken. Entree. Zo heet het dans- project dat Krisztina de Chatel, een vooraanstaand choreografe in Nederland, heeft gecreëerd voor De Vleeshal in Middelburg. De bedoeling is dat de dans sa men met bezoekers van de expositieruim te wordt uitge- voerd. I De enige twee Nederlandse deelnemers aan de open Australische tenniskampioenschappen hebben gisteren de tweede ronde bereikt. Raemon Sluiter won in Melbour ne van de Tsjech Pavel Snobel (6-4 2-6 6-2) en Michaëlla Krajicek worstelde zich langs Kris- ri| tina Brandi (6-4 7-6). Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio en Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 (Advertentie) Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie 1 o.a. verkrijgbaar bij I I Naam: I l Uw postcode: J Uw huisnummer: j WA Deze bon ingevuld inleveren bij iifi v!j bovenstaande verkooppunten. I U ontvangt 2,55 korting op een Norm. prijs e 7,50 boek uit de Winnaars Collectie. /f\ Voor abonnees: qt U www.winnaarscoilectie.nl het alfabet van Zeeland (Advertentie) Hun leeftijd is ook een pre, vindt Paul. „Wij kunnen in ieder geval niet een relatie krijgen met iemand die dertig jaar jonger is", zegt hij met een knipoog in de richting van hun voorganger, wiens privéle- ven een voortijdig vertrek inluid de. Rest de vraag of het wel kan, met zijn tweeën de burgemees ter uithangen. Een woordvoer der van Maij-Weggen brandt zich er niet aan: „Dat is aan de Kroon. In elk geval gaven de sol licitatiebrief en het cv van deze twee kandidaten aanleiding om ze voor een gesprek met de com missaris van de koningin uit te nodigen." GPD jelefoon: (postlbanktekeningnummor O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dn bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen - proefabonnement gehad w Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso (€20,55)". O per kwartaal met automatische incasso (€59,75)". per jaar met automatische incasso (€229.20)". met gratis PZC-paraplu fCijk op wtw.prc.nl/abonneren. bel gratis 0800 -0231231 of stuur dete bon naar: PZC. afdeling lezersservice Anrvtoordnummet 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland <twm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1