Plan voor Franse jeugdwerklozen PZC Invloed van YS op Zuid-Amerika slinkt Ook Poetin zet Iran onder druk Kans op uitbraak vogelgriep daalt Geweld in buurprovincie van Uruzgan laait op Rusland en Oekraïne ruziën over vuurtoren in Jalta froeftijd van twee jaar maakt werknemers kwetsbaar v bij bed finest voor eksleven Presidente van Liberia beëdigd Sharon zou ogen hebben geopend Duitse politie grijpt bankrovers Herdenkingspalen na tsunami Reis naar het hart van de aarde Chirurgen vergissen zich in orgaan dinsdag 17 januari 2006 OSKOU - Rusland en Oekraï- Lken amper twee weken na .i-~ «.tïo over een vuur- in Jalta aan de Zwarte 1 Oekraïne heeft de controle „t(|t vuurtoren op de Krim „.fflOinen en weigert Russi- !j, functionarissen toe te la- Bi: it De vuurtoren is volgens de Rus sen cruciaal voor de veiligheid van de Zwarte Zeevloot, die Oekraiense faciliteiten op de Krim huurt. De Russische mari nestaf noemt de 'bezetting' een 'pure provocatie'. Volgens de Russen hebben Oekraiense func tionarissen zelfs geprobeerd een tweede vuurtoren te veroveren. De bewaking op andere locaties is verscherpt. Oekraïne vindt dat de Russen ten onrechte claimen de baas te zijn over de vuurtoren. Volgens de Oekraiense minister van Bui tenlandse Zaken, Tarasjoek, con troleert Rusland 'onwettig' 35 van de honderd hydrografische locaties op de Krim. In 1997 sloten Rusland en Oek raïne een akkoord over de verde ling van de Zwarte Zeevloot en de huur van Oekraiense facilitei ten door de Russische marine. Rusland betaalt jaarlijks tach tig miljoen euro. Maar beide lan den kibbelen al maanden over de marinebasis op het schier eiland de Krim, dat in 1954 door Chroesjtsjov aan Oekraïne werd geschonken. Twee weken geleden escaleerde een conflict over gasprijzen. Rus land stopte de toevoer van aard gas, omdat Oekraïne niet ak koord ging met een hogere prijs. Het buurland dreigde op zijn beurt de huur voor de Zwarte Zeevloot te verhogen, hoewel het contract pas in 2017 afloopt. Ook dat conflict lijkt nu uit de hand te lopen. GPD Rivier van Beemen ert iii PABUS - Speciale arbeidscon- jaden met een proeftijd van lit,, Uee jaar moeten Franse jonge- [jweer aan een baan helpen. lit is één van maatregelen die leiden tot een daling pJ de jeugdwerkloosheid. Nu fjt die op bijna 23 procent. Na ipra proeftijd geldt het ar- i'd lidscontract voor onbepaalde rat; beeft de Franse premier De m ilepin gisteren aangekondigd. Teopzet lijkt op een eerder in- •oêrd arbeidscontract voor #iurig werklozen. Volgens iregering hielp dat in een half eds ir 280.000 mensen aan een eig u. itnu toe kregen werklozen die Frankrijk weer aan het werk >eneen tijdelijk contract van 'half jaar dat één maal met "i nzelfde periode verlengd kon Ml orden. Binnen dat tijdelijke jllli mtract bestond er bovendien ;prs g een proeftijd van één tot aas iemaanden. de nieuwe opzet kan el- werkloze die aan de gang at gedurende de eerste twee nK et op elke gewenst moment t jii or de werkgever ontslagen act orden. in Iritiek llinkse partijen en de vakbon- w«azijn zeer kritisch over de latregelen voor de langdurig 'I bklozen. Werknemers worden iscr jjens hen veel te kwetsbaar Gi kunnen straks veel te makke- zeki ;ontslagen worden. [rjs ids begin vorig jaar daalt de iddoosheid in Frankrijk lang- t-m maar gestaag. Officieel is )ME - Stellen die een televisie de slaapkamer hebben staan, ebben de helft minder seks dan lillen die dat niet hebben. it blijkt uit een enquête onder ara vijfhonderd koppels waar- a een Italiaanse seksuologe de sultaten gisteren bekendmaak- Gemiddeld hebben Italianen egeen televisie in hun slaapka- hebben, acht keer per aand seks. Met televisie is dat rr keer. Stellen boven de vijf die vanuit hun bed tv kun- i kijken doen het gemiddeld ïhts anderhalf keer per land .ANP/AFP 9,6 procent van het arbeidspo tentieel werkloos. Onder jongeren daalt de werk loosheid echter nauwelijks. On der jongeren zonder diploma's ligt de werkloosheid op 40 pro cent. Maar ook een universitaire opleiding vormt in Frankrijk geen garantie voor een baan. Ne gen maanden na beëindiging van de studie is 20 procent van de oud-studenten nog werkloos. Volgens de Oeso, de organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling, doen jon ge Fransen er acht tot elf jaar over om een vaste werkkring te vinden, leeftijdgenoten uit ande re Europese landen hebben daar maar drie tot vijf jaar voor no dig. De hoge jeugdwerkloosheid is één van de hoofdredenen voor de slechte omstandigheden in veel stadswijken in Frankrijk, waar het in november vorig jaar tot hevige rellen kwam. De Ville- pin moedigde ouderen aan lan ger door te werken. Er komen speciale tijdelijke arbeidscon tractenvoor 57-plussers. GPD Afghanen verzamelen zich na de aanslag voor een getroffen winkel in Kandahar. door Robert Bloemen KANDAHAR - De Afghaanse provincie Kandahar gaat steeds meer gebukt onder aanvallen van rebellen. De regio, die in het noorden aan de provincie Uruzgan grenst, was gisteren het doelwit van twee aanslagen. Zeker 24 mensen kwamen om. Door een explosie op de markt van de grensstad Spin Boldak bij Pakistan stier ven zeker twintig mensen. Nog eens twin tig mensen raakten gewond, meldde de gouverneur van Kandahar. De extremis tische Taliban hebben de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeëist. De gouverneur sprak van een motorrij der die zich tot ontploffing zou hebben gebracht, terwijl de opstandelingen meld den dat zij op afstand een bom liet explo deren. Op de markt waren honderden mensen verzameld om naar een wor stelwedstrijd te kijken als onderdeel van de vieringen voor het islamitische offer feest. Een zelfmoordenaar sleepte eerder op de dag in de stad Kandahar minstens vier Afghaanse militairen en burgers mee de dood in. De dader wierp zichzelf voor een legervoertuig en bracht zijn explosie foto Ismail Sameem/RTR ven tot ontploffing. Door de aanslag raakten tien burgers en zes militairen ge wond. In Kandahar waren zondag een Canadese diplomaat en twee Afghaanse burgers omgekomen door een aanslag. De daders, die zich onder meer verzetten tegen de aanwezigheid buitenlandse mili tairen in Afghanistan, lijken met de aan slagen verzetsstrijders in Irak na te apen. ANP je verkiezing van Michelle 'Bachelet tot president van i heeft de linkse opmars in (M-Amerika bestendigd. In :on wordt deze ontwik- a-De meeste landen hebben 'progressieve regeringen die ffltrika wantrouwen. jSglfrans Lindenkamp PlAGO - De Chileense pre- ®ntskandidaat Sabastian P®a uitte vorige week nog i zorg over de gevolgen van oprukkende linkse populis- 'n Latijns-Amerika. On- zijn waarschuwing kozen fChilenen zondag toch de so- kiste Bachelet tot president. Melet is niet blij dat zij in jj rijtje van presidenten als Fi- Castro van Cuba en Hugo wez van Venezuela wordt ge- j aarfl- Want zij ziet zichzelf een verlicht socialist, die terugdeinst voor 'rechtse' ^kegelen. Zij blijft het herha al-naar regering zal niet afwij- ■ï'Van de liberale economische •ers. Wel wil Bachelet zich ^hten op hen die tussen „en schip dreigen te vallen. a! unks onder de kiezers in La- Ij15-Amerika in zwang is, komt """s Bachelet door de ongelij - Ivaartsverdeling. Eind ja- ^tig, toen de rechtse dic- Hp het continent als do- [e weh minostenen omvielen, kwamen overal presidenten aan de macht die vrijhandel en privati sering van verliesgevende staats bedrijven voorstonden. De jaren lange lobby van de VS en het In ternationaal Monetair Fonds wierp daarmee zijn vruchten af. Maar aan het einde van het mil lennium kwam de kentering. De bevolkingen hadden genoeg van de mooie praatjes. Ondanks toe zeggingen dat vooral de armen zouden profiteren van de hervor mingen, bleek de kloof tussen analyse arm en rijk alleen maar groter geworden. In Chili - waar het economisch al vijftien jaar voor de wind gaat - gold dat nog meer dan elders. De verkiezing in Venezuela van ex-kolonel Hugo Chavez, een rasprovocateur die eerder een mislukte staatsgreep pleegde, zette in 1998 de ruk naar links in gang. Bolivia werd het laatste in de rij landen met een uitge sproken linkse president. Evo Morales, een indiaan die volgen de week aantreedt, zit op de lijn van Chavez en Castro. Ook hij schuwt de confrontatie met het 'imperialistische' Amerika niet. Eind december, vlak voor zijn bezoek aan Cuba, noemde Mora les president Bush een 'terro rist', vanwege de inval in Irak. Castro, Chavez en Morales de len een grondige afkeer van het neoliberalisme. In hun ogen pro fiteren vooral de VS en een handvol rijken daarvan, niet de armen. De drie weten zich ook gesteund door president Néstor Kirchner van Argentinië. Maar die kan niet anders; Kircher is nergens zonder Chavez die met zijn oliedollars voor miljarden aan waardeloze Argentijnse schuldpapieren opkocht. Lula da Silva van Brazilië en Ta- baré Vazquez van Uruguay wa ren uitgesproken links voordat zij tot president gekozen wer den, maar varen nu een midden koers. Angst dat Bachelet tot de 'as van het linkse kwaad' toetreedt, is er in Washington niet. Daar voor zijn handelsbelangen van Chili met de VS te groot. Wel vreest Bush dat nog meer lan den in linkse handen vallen. In Peru, waar in april presidents verkiezingen gehouden worden, ligt een nationalistische kandi daat op kop die niets van de VS moet hebben. Ook in Mexico maakt links in juli een kans op het presidentschap. Het enige land waarvoor Bush zijn handen in het vuur durft te steken, is Colombia. President Alvaro Uribe Vélez, bondgenoot in de strijd tegen de drugshan del, wordt in mei hoogstwaar schijnlijk herkozen. GPD MONROVIA - Ellen Johnson Sirleaf (1) is giste ren beëdigd als president van Liberia. Zij is daarmee de eerste vrouw die president is van een Afrikaans land. Onder de aanwezigen wa ren Laura Bush, vrouw van de Amerikaanse president, en Condoleezza Rice, minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Sirleaf (67) is opgeleid in de Verenigde Staten tot econome. Zij versloeg bij de verkiezingen van 8 november oud-topvoetballer George Weah. Sirleaf eindigde met 59,4 procent van de stemmen. De 'IJzeren Dame' eiste de verkie zingsoverwinning al op 10 november op. Haar uitdager diende echter een klacht in wegens fraude. De kiescommissie wees dal af, waarop Weah zijn juridische strijd om het president schap staakte. Internationale waarnemers noemden de verkiezingen in het land, dat veer tien jaar burgeroorlog achter de rug heeft, 'eer lijk en vrij'. foto Candace Feit/EPA JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft giste ren voor het eerst even zijn ogen geopend. Dat meldden medische bronnen bij het Hadassah-zieken- huis in Jeruzalem op basis van anonimiteit. Een woord voerster van het ziekenhuis sprak de berichten tegen en zei dat familieleden van Sharon een 'onbewuste beweging van de oogleden' verkeerd hebben geïnterpreteerd. Sharon ligt in coma sinds hij op 4 januari werd getroffen door een zware hersenbloeding. ANP/AFP POTSDAM - De Duitse politie heeft een bende bankover vallers opgerold die in de afgelopen vier jaar 52 overval len pleegde in zeven deelstaten. De Pools-Duitse bende ging er in totaal met 3,6 miljoen euro vandoor, meldde de deelstaat Brandenburg gisteren. „Dit is de grootste landelijke reeks overvallen sinds de Tweede Wereldoorlog", zei een woordvoerder van de poli tie in Potsdam, de hoofdstad van Bx-andenburg. In april 2004 nam de bende de politie in Bi-andenburg onder vuur en een jaar later schoten de banki-overs op een taxichauf feur toen een overval mislukte. ANP/AFP TOKIO - Japan gaat in het Indonesische Atjeh palen plaatsen die zo hoog zijn als de tsunamigolven van eind 2004. Dat betekent dat sommige palen tien meter de lucht in steken. Het project is bedacht door de Kyoto Universi teit. Een woordvoerder stelde gisteren dat het belangrijk is dat het volk de gevai'en van de tsunami nooit onder schat. „De slachtoffers willen de ramp het liefst zo snel mogelijk vergeten, maar dat moeten ze niet doen", aldus hoogleraar Hirokazu Iemura. Zijn team onderzocht de geofysische gevolgen van de tsunami. ANP/AFP LONDEN - Japanse onderzoekers begonnen gisteren een speurtocht naar het binnenste van de aarde. Vanaf een schip boren zij tot zeven kilometer diep in de oceaanbo dem, drie keer dieper dan ooit tevoren. De Japanners hopen materiaal op te halen, dat aantoont hoe het leven is ontstaan. De Britse ki'ant The Times meld de dat gisteren. Het Japanse project is het eerste dat de aardmantel onder zoekt, de laag na de kilometersdikke aardkorst. De aard- mantel ligt tot ongeveer 2900 kilometer diep vanaf het aardoppeiwlak. ANP TAEJON - Zuid-Koreaanse chirui-gen hebben per onge luk de maag van een patiënt verwijderd die geopereerd zou worden aan haar schildklier. Een vrouw wier schild klier weggehaald zou moeten worden, werd juist aan haar maag geopereerd. Medici merkten de verwisseling pas op toen zij na de ope raties het papierwerk in orde brachten, maakte het zie kenhuis in de stad Taejon gisteren bekend. Artsen voer den later alsnog de juiste operatie uit. Ook wisten zij de maag weer terug te plaatsen in de buik van de vrouw met schildkliei'pi'oblemen. ANP door Esther Gotink en Remco Reidinq MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren de in ternationale druk op Iran opge voerd. Hij zei dat Rusland 'heel dicht' bij de Verenigde Staten en Europese Unie staat in het conflict over het atoomprogram ma van Iran. Volgens Poetin heeft Iran een Russisch vooi'stel om uranium te laten verrijken in Rusland niet afgewezen. 'Uiterste voor zichtigheid' is daarom geboden om escalatie van het conflict te voorkomen en een compromis alsnog mogelijk te maken. Het Westen wil Iran geen atoom programma toestaan uit vi-ees dat verrijkt uranium wordt ge bruikt voor nucleaire wapens. Volgens de Iraanse president Ahmadinejad heeft zijn land ï'echt op een nucleair program ma. Dat zou louter vi'eedzame doeleinden dienen. Onderhandelingen met het regi me liepen na twee jaar dood. Te heran ging vorige week verder met zijn nucleaire activiteiten. Daarmee was het geduld in het Westen op. De VS, Frankrijk, Engeland en Duitsland willen de zaak aanhangig maken bij de Veiligheidsi-aad van de Verenig de Naties. De verwachting was dat Rusland een beslissing zou tegenhouden door gebruik te ma ken van het vetorecht. Nu lijkt Rusland een doorverwijzing naar de Veiligheidsraad niet lan ger te dwai'sbomen. Hoewel Poetin niet expliciet zei dat zijn land zich zal onthouden van stemming, vormden zijn uit spraken het sterkste signaal tot nu toe dat Rusland genoeg heeft van de starre houding van zijn partner. Iran raakt daardoor steeds meer geïsoleerd. Iran heeft een slechte reputatie. Het verzweeg eerder activiteiten op het gebied van atoomenergie. Uitspraken van Ahmadinejad hebben de zorgen in het Westen alleen maar doen toenemen. Hij ontkende de holocaust, riep op tot de 'vernietiging van de staat Israël' en verplaatsing van het joodse land naar Duitsland. Ook in Londen speelde gisteren de kwestie-Iran. Diplomaten uit de VS, Rusland, China en Frank rijk waren bijeen om te overleg gen over stappen tegen Iran, on der leiding van de Blitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Straw. De vijf landen hebben binnen de VN vetorecht. De Veiligheidsraad kan sancties tegen Iran afgekondigen. Iran heeft al aangegeven in dat geval de oliekraan te zullen dicht draaien. GPD door Robert Bloemen ANKARA - Het gevaar dat on der mensen in Turkije de vogel griep uitbreekt, neemt gestaag af. Dat heeft de hoogste afge vaardigde van de VN-gezond- heidsorganisatie WHO in Tur kije gisteren gezegd. Volgens WHO-gezant Rodier, een expert op het gebied van be smettelijke ziektes, kan het nog wel even duren voor de vogel griep geheel uit het land is ver dwenen. Hij verwacht nog een aantal nieuwe gevallen omdat het een tijdje duurt voor het vi- ï'us bij vogels is verdwenen. „Er blijft een zeker risico door het intensieve contact tussen men sen en vogels, maar wij geloven dat dat dagelijks afneemt", al dus Rodier. Zijn verklaring kwam op de dag dat het Turkse ministerie van Volksgezondheid het vierde sterfgeval door de vogelgriep meldde. Een Turkse meisje dat in het weekeinde overleed, bleek besmet te zijn met H5N1, de gevaarlijke vaxiant van vogel griep. Het meisje was enkele dagen ge leden opgenomen in het zieken huis van de plaats Van, waar al drie kinderen aan de ziekte stier ven. In totaal zijn er in de streek in het oosten twintig mensen be smet geraakt met een vogelgriep- variant. Gi'iekenland gaf gisteren een ne gatief reisadvies af voor zijn buurland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5