Oorlog om olie teistert Nigeria PZC Miljoenen Afrikanen getroffen door altijd weerkerende droogte PZC El Baradei kan bestuurders nog een lesje leren Haatzaaiers Aanslagen op installaties in Niger Delta zijn aan de orde van de dag te gast 'H ww THtomtè mi. 17 januari 1955 dinsdag 17 januari 2006 In Nigeria is een ware olieoorlog uitgebarsten. Militante inwo ners van de Niger Delta voeren bijna dagelijks aanslagen uit op olie-installaties en gijzelen me dewerkers van oliemaatschappij en. door llona Eveleens Het Biits-Nederlandse olie concern Shell heeft uit vei ligheidsoverwegingen 330 werk nemers teruggetrokken uit de olierijke Niger Delta. Enkele personeelsleden van het con cern raakten zondag gewond toen een groep militanten van de Ijaw, het grootste volk in de delta, een aanval uitvoerde op een olie-installatie. „De aanvallers kwamen met speedboten, staken twee perso- neelsonderkomens in brand, ver nielden een vei'werkingsvoorzie- ning en gingen weg", aldus een verklai-ing van het concern. Nigeriaanse soldaten schoten op de aanvallers. In het vuurge vecht kwamen enkele militairen om het leven. Vorige week werden vier onder aannemers van Shell ontvoei'd. Zij zijn nog altijd in handen van hun gijzelnemers. En dagelijks wordt met dynamiet wel ergens in. de delta schade toegebracht aan een olie-installatie waai~- door de pi'oductie tijdelijk is ver minderd. De Beweging voor de emancipa tie van de Niger Delta eist de aanslagen op. De leden willen de vrijlating van Ij aw-1 eider Mu- jahid Dokubu Asari, die vastzit op beschuldiging van verraad, en Diepreye Alamieyaseigha, een voormalige staatsgouver- neur, verdacht van het witwas sen van geld. Asaiï staat aan het hoofd van militante Ijaw-jonge- ren die in het vex-leden pijplei dingen saboteerden, de olie af tapten en vei'kochten. „Dat is geen diefstal want de olie is van ons. De mensen in de Niger Del ta zijn de eigenaren van het zwarte goud", verklaarde hij vo rig jaar. In het najaar van 2005 was de maat vol voor de Nigeriaanse au toriteiten. Asari werd geaires- teex*d en is in afwachting van zijn rechtszaak. Direct na zijn arx-estatie vex-klaarden Ijaw-jon- geren de olieproductie de oor log, maar pas de laatste weken zijn de aanslagen in alle hevig heid toegenomen. Ondanks afkeuring van de da den van de Ijaw-militanten be staat er enige sympathie voor hun situatie. De olieproductie in de Niger Delta levert de rege ring en internationale oliemaat schappijen enorm veel geld op, terwijl de meeste bewoners er in bittere armoede leven. Het groot ste deel van de jongex'en is werk loos. Minder begrip is op te brengen voor de eis tot vrijlating van staatsgouvemeur Alamieyasei gha. De Ijaw was in Groot-Brit- tannië gearresteerd op verden king van het witwassen van een kleine twee miljoen Britse pond. Borgtocht Hij werd op borgtocht vrijgela ten en wist het land te ontvluch ten om in Nigeria op te duiken, tot grote schaamte van de autori teiten. Hij werd uit zijn ambt ge- ze,! en gearresteerd. Al jaren eisen de inwoners van de Niger Delta meer ontwikke ling. Oliemaatschappijen bouw den de laatste jaren scholen en ziekenhuizen om de bevolking gunstig te stemmen. Daarbij werd over het hoofd gezien dat in de Delta de Ijaw weliswaar de meerderheid vormen, maar er ook andere stammen leven, zoals Itsekeri en Urhobo. Die stammen leven met elkaar in on min. „Het systeem wekte af gunst bij degenen die geen pro ject kregen. Onbedoeld werd het de oorzaak van fricties tussen volken", gaf vorig jaar de Ameri kaanse oliegigant Chevron Texa co toe. De oliemaatschappijen en de Ni geriaanse regering hebben te lang de eisen van de bewoners van de Niger Delta naast zich neergelegd. Te laat is begonnen met een poging tot ontwikkeling van het gebied. Ongenoegen maakte de bevolking extremis tisch. De duizenden militaix-en door Marten Wiersma Het is een uitstekend idee onx Mohanxed el Baradei de Four Freedoms Award toe te kenixexx. Er kan imnxers niet genoeg gewicht worden gehecht aan het voorkomexx van nucleaire ongelukken. Zo bezien hebben de Ameri kanen en Zeeuwen een goede keus gemaakt. En dat schept verplichtingen. El Baradei wordt gehuldigd in een pi'ovincie waar een po litieke meex-dei'heid staat te juichen nu de kerncentrale Boi'sele nog pakweg 25 jaar wordt opengehouden. En waar het dagelijks provincie bestuur, slaafs het liberale overheidsbedrijf Delta vol gend, de ruimte aan het voor bereiden is voor een tweede nucleaire centrale. El Baradei weet dat er in 1968 al een verdrag is geslo ten waaraan alle Europese landen meedoen. Dat verdrag beoogt de invoering van kern energie, onder de voor-waai de dat de deelnemende lan den hun kernwapens weg-on- derhandelen. Amerikanen met kernwapens en Zeeuwse bestuurdei-s met kerncentrale- plannen vormen kortom niet de meest aangewezen part ners om El Bai'adei en zijn werk in het zonnetje te zet ten. Ook niet als de andere 'gangbare' argumenten voor kernenergie in de discussie worden betrokken. Bijvoor beeld dat we meer kerncen trales nodig hebben om het broeikaseffect te voorkomen. Of dat we afhankelijk zijn van de Russen. Dat wax-en we (in Europa) altijd al, en de Russen zijn betrouwbaar ge bleken. De x-uzie met de Oe- kraïners wordt er nu met de haren bijgesleept. Beiden heb ben volstrekt verknoopte eco nomieën en cultuur. Geen wonder dat er spanning zit tussen die twee. Hun ruzie lijkt de pleitbezorgers van kernenergie wel zeer goed uit te komen. En dan dat eeuwig lijkende verhaal over de tech nologische sprongen. Wei'd ooit beloofd dat de proble men met het afval zouden worden opgelost, nu zijn er nog twee potten goud aan de horizon geplaatst. Die van de 'inhei'ent veilige centrales' en de bewerking van laagwaar dig uranium om dreigende te korten te voorkomen. Deze beloften zijn nooit ingelost. Zeeuwse bestuurders maken zich op om de Zeeuwen een tweede kerncentrale op te dringen. Maar eex-st gaat men zich richten op duui'zaam- heid, volgens gedeputeei'de Suurmond. Dat wox-dt tijd. Al tien jaar ligt er de verplich ting om 250 megawatt wind energie te plaatsen. Er is pak weg slechts eendei-de daar van gerealiseerd. Het voedt de twijfel aan de politieke in tenties en bestuurskracht. Op het vlak van toepassing van bio-energie wordt geen enke le activiteit vex-nomen en vrij wel alle energiebedrijven in Nederland hebben projecten om energie te winnen bij tuin bouwkassen. Delta niet. Ren dabel? Veelzeggend is de vi sie van Nuon, die zegt niet in kemenei-gie te stappen. Dat is namelijk niet rendabel. Onbegrijpelijk Het blijft onbegrijpelijk dat de meest rendabele vorm, energie besparen, niet cen traal wordt gesteld. Met een fractie van de investeiingsgel- den, benodigd om een paar procent extra stroom op te wekken, kan 30 procent ener gie worden bespaard. Daar lijken Zeeuwse noch Neder landse noch Eui'opese be- stuux-dei's aan te denken. In mei ontvangt El Baradei de Four Freedoms Award. Ho pelijk brengt deze laureaat met een heldere rede de Ne derlandse en Zeeuwse be- stuui'dei's nog eens onder de aandacht welke voorwaarden er aan kerncentrales gesteld moeten worden. Marten Wiersma is lid van Pro vinciale Staten voor Groen- Links die in de regio zijn gestatio neerd worden vaak verrast dooi de guerrilla-achtige aanvallen, uitgevoerd door groepjes man nen die zich in het moerasge bied verplaatsen in snelle en wendbare speedboten. Het leger kan niet met groot geweld optx-e- den, omdat de gi-oep nog altijd de vier buitenlandse ondex-aan- nemers van Shell in gijzeling heeft. Een anonieme bron binnen het concern in Nigeria verklaarde eerder: „Er bestaat een kans dat we al het personeel uit de delta terugtrekken totdat de regering de situatie onder controle heeft." Maar gistei'en verklaax-de Shell officieel geen plannen te hebben zich terug te trekken uit de Nige riaanse riviex-delta. Zo'n maatre gel zou enoi'me gevolgen hebben voor de pi-oductie en de prijs van olie. Volgens een woordvoex-- der van het olieconcern is er in ieder geval één persoon omgeko men, die niet bij Shell onder con- tx-act stond, maar bij een bedrijf dat diensten aan de Brits/Nederlandse onderneming levei-t. Het gaat om een catering medewerker, Het Duitse persbureau DPA, dat de Nigeriaanse krant Daily ..wtw tm wli, kü Honger dreigt voor ruim dertig miljoen mensen in Oost-Afrika, een regio geteisterd door droog te. In de getroffen landen be staan ideeën om de telkens te rugkerende ramp te voorkomen. Maar het voorzorgsmaatregelen treffen, mist de ondersteuning van de regering. door llona Eveleens Naomi Musingila laat met een zucht de jerrycan met klotsend water van haar rug glijden. „De zeven kilometer naar de rivier lopen valt wel mee, maar terug is zwaar met twintig liter water, en heuvelop waarts", vertelt de jonge vrouw. Ze strekt haar rug en pakt een vrucht van de ape- broodboom die ze openbreekt. Ze knabbelt aan de zoute za den. „We eten de laatste jaren maar een keer per dag. Voor vanavond maak ik soep van de ze zaden." De vruchten zijn, zoals uit de naam blijkt, geliefd bij apen. Maar in tijden van droogte en honger wordt het ook etenswaar voor mensen. Grote delen van Oost-Afrika kampen al ruim een jaar met droogte, de bevol king van Ikutha heeft al vijf jaar geen regen gehad. Honger lijden is een levensgewoonte ge worden. Ikutha ligt in de Oostelijke Pro vincie van Kenia, waar de Kam- bastam woont. Al jaren trekken de inwoners aan de bel over hun situatie. Pas toen regeringsle den in de hoofdstad Naix*obi tv-beelden kregen voorgescho teld van de eex-ste hongerdoden werd de noodtoestand uitgeroe pen. Het gx-ootste deel van de oostkant van Afrika is getroffen door droogte en voor ruim der tig miljoen mensen dreigt hon ger. Er heerst altijd ergens op het continent gebrek aan voed sel. Ideeën voor het voorkomen van honger bestaan, maar deze wox-den niet of nauwelijks omge zet in maati'egelen. „Droogten komen hier vaker voor, maar zo erg als nu hebben we sinds 1961 niet meer meege maakt", herinnert Nicolas Mu singila zich. Plij is boer en de schoonvader van Naomi. „Waar om slaat de regering geen water putten? Met water zijn al onze problemen opgelost." Een veelgehoorde opmerking op het Yatta-plateau waarop Ikut ha ligt, maar het grondwater is te zout voor iriïgatie. Er be staan slechts enkele stroompjes op de hoogvlakte en die staan een paar dagen na regenval al weer droog. Boeren in dit ge bied zijn gezegend met vruchtba re rode aarde. Maar ze zijn ook volkomen afhankelijk van regen water. „Dit gebied is beter geschikt voor veeteelt. De bevolking leeft hoofdzakelijk van de landbouw. De veeteelt is bijzaak. Het zou precies andersom moeten zijn", legt Humphrey Kimani uit. Hij is projectleider van de ontwikke lingsorganisatie Adi'a, die sinds enkele jaren de boeren in de re gio probeert te overtuigen van omschakeling. „De droogten zul len telkens terugkeren. Daar moeten we mee leven. Structure le veranderingen zijn nodig." Cursus De eerste groep boeren heeft in middels een cursus gevolgd over hoe ze van landbouw op veeteelt moeten overstappen. Zo'n veran dering van de plaatselijke econo mie betekent een kleine revolu tie en vereist ondersteuning van de regering. „Wij geven informa tie en suggesties hierover aan de lokale ambtenaren, maar of het bereikt de regering in Nairobi niet of de ministers zijn te veel bezig met politiek in plaats van hun departementen te leiden", meent Humphrey Kimani. Voortekens Iedereen reageerde te laat op de voortekens van droogte en de daarmee gepaard gaande hon gersnood. Nu pas koopt de over heid koeien van nomaden ter wijl het landschap al bezaaid ligt met karkassen. Ook boei'en en nomaden bleven te lang op re gen hopen. Hulporganisaties namen veelal een afwachtende houding aan. Een onderzoek toont aan dat mo menteel 20 procent van de 3,5 miljoen Kamba's enig aanvul lend voedsel ontvangt, terwijl in middels de helft van het volk volledige voedselhulp nodig heeft. De veixleling van voedsel gaat Independent aanhaalt, spreekt over een gx-oot aantal slachtof- fers, de afgelopen vijf dagen. Bij de aanvallen zijn volgens het persbureau minstens 22 perso nen omgekomen. Dertien daarvan zouden solda ten zijn, die het olieplatform be waakten. Verder zouden er vele gewonden zijn gevallen en wor den meerdere personen nog ver mist. G PD Kamate Ngui en zijn buurman bij de ineengevallen opslagplaats voor voedsel. Al jaren trekken de inwo ners van Ikutha aan de bel over hun situatie, maar veel gebeurt er niet. foto llona Eveleens/GPD nogal eens gepaard met cliënte- lisme en corruptie. Dorpschefs, verantwoordelijk voor de verde ling, voorzien eerst familie en kennissen. „En als je dan wat voedsel krijgt, eist de dorpschef soms dat je een deel afstaat aan iemand die hij aanwijst", weet Kamate Ngui uit eigen ervaring. Zijn akkers staan leeg en zijn op slagplaats is ineengestort. Hij ziet geen noodzaak om het bouwsel te reparex-en. Aan het begin van de droogte be zat hij zeven koeien en dertig geiten. Nu zijn er nog respectie velijk twee en vier over. „We moesten verkopen. We hadden geld nodig voor voedsel, school geld en medicijnen." De kinderen in zijn familie gaan naar de basisschool die gratis is en waar leerlingen een maaltijd krijgen. Maar de oudere kinde ren kunnen niet meer naar de middelbare school die wel geld kost. „Ik gun mijn kinderen een makkelijker bestaan dan het mij ne", zegt Kamate Ngui. „Maar als ze niet naar school gaan, zul len ze nooit verder komen dan boeren in Ikutha." De CD A-fractie in de Tweede Kamer vj dat mensen, organisaties en politieke \,v tijen die oproepen tot haat en terreur i hard moeten worden aangepakt. Haatzaaiers i% ten direct uit hun functie kunnen worden gjU Ook willen de fractieleden dat zij het steniredj kwijtraken en dat ze hun paspoort moeten inleyj ren. Organisaties die zich op het verkeerde padfo geven dienen onverwijld ontbonden en verbod) te worden. In de notitie Alles van Waarde, is Weerbaar de CDA'ers nog verder. Zo wensen ze een verdgj aanscherping van de Strafwet en het Burgerij» Wetboek om mensen die verdacht worden van It aanjagen van ongenoegen op religieuze of politie ke grondslag makkelijker en sneller te kunnenve volgen. Het CDA wil dan ook nog een speciale ca:, missie waar burgers kunnen klagen over kwetsT de uitlatingen. Die commissie zou dan de bevow heid moeten krijgen om 'gezaghebbende uitspi. ken te kunnen doen'. Dit alles onder het motto'da de weerbaarheid van de Nederlandse democraö tegen het extremisme wordt vergroot'. De spierballentaal die de CDA'ers mooi in de retoriek die her en der opwelt in loop tot de gemeenteraadsverkiezingen, maa meer is het niet. De Nederlandse wet- en regeljj ving biedt vooralsnog voldoende mogelijkheds om haatzaaiers te vervolgen en te neutralises Het optreden van minister Verdonk tegen de haai predikende imams in Eindhoven getuigt daarva Ook het instellen van een speciale klaagcommis is verre van functioneel. Iedere Nederlanden! door anderen gekwetst of beledigd wordt staat hi vrij om naar de rechter te stappen, die dan de juii dische ruimte heeft om 'gezaghebbende uitsprs ken te doen'. Met dit voorstel voor een hardere aai pak van de (moslim)terreur gaat het CDA voort aan de mening van de meerderheid van de landse moslims die liever onder de beschermii van het Nederlands recht leeft dan onder het ja van de sharia. Die meerderheid stoot de fracü met deze nota voor het hoofd. De christen-democraten gaan met hun pleidc* voor hardheid ook voorbij aan de waarschuwu van de nationale coördinator terrorismebestr ding, T. Joustra, die vorige week nog stelde dat k optreden van overheden geen gevoelens van discn minatie en stigmatisering mag veroorzaken, ft beurt dat wel - en dat zal de CD A-aanpak zeki doen - dan leidt dit alleen tot een verdere polaria tie en radicalisering. BUSONGELUK - Bij een ern stig busongeluk in Enschede zijn zeven personen zwaarge wond geraakt. De overige 23 inzittenden raakten lichtge wond. De bus, die elke dag per soneel voor de Enschedese tex tielfabrieken ophaalt, botste bij het passeren van een ande re bus tegen een boom. Twee personen wei-den uit de bus ge- slingerd. De gewonden werden overgebracht naar het zieken huis. CULTUREEL CENTRUM - Kattendijke krijgt een fraai cuitureel-sociaal centrum. De Kattendijkenaren hebben zich lang moeten behelpen,, de gemeente er financieel dij middelen niet voor had, maai over een paar maanden zal tó gebouw er staan. In het ga- bouw is plaats voor een toned zaal, kleuterschool, badhuis r consultatiebureau. OVERVALLEN - Een fietsea winkel in Amsterdam is gister middag overvallen. De gewa pende overvaller bedreigde Ie winkelpersoneel en eiste Drie personeelsleden mo zich ontkleden, waarna dt overvaller vijfhonderd gulds uit de kassa griste en ervar- door ging. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar; €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgw® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt* de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgw Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Auteursrechten voorbehouden i Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvt>0 "j. (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 8?®,.jj. de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden Di|. zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoorttot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4