Bruinisse krijgt weer dorpsraad PZC GRATIS TOMTOM Strandweg wil duinen van weleer terug Collectief dicht voor elke gelegenheid Magere opkomst op ontregelavond Initiatiefnemers: Bevolking komt zonder adviesorgaan op achterstand te staan Laatste kans agressieve man agenda to Comment speelt in Stulp j centrale redactie ,13 Wiettelende buren krijgen boete Diefstal door zin in sigaret Boete na misbruik 112 Inbraak in schip aan Oesterdam Zorgcentra krijgen keurmerk Alert! gaat met nieuwe ploeg verkiezingen in Soesman BRUINISSE - In Bruinisse jordt hard gewerkt aan de op richting van een nieuwe dorps rad. Het dorp moet het zonder i dit orgaan doen sinds het be- jiuur in februari 2005 collectief i haar ontslag indiende. Zonder dorpsraad komt Bruinisse ech- lfrop achterstand te staan, is de (Vertuiging van initiatiefnemer B. de Groot. Samen met dorpsgenoot E. Kie- lietzet hij zijn schouders onder dj vorming van een nieuwe dorpsraad. Op dit moment wordt naar enthousiastelingen «ezocht die bereid zijn zitting te nemen in het adviesorgaan. Er is al contact met de gemeente Schouwen-Duiveland geweest, schetst De Groot de stand van raken. Als er wat mensen zijn ge vonden, kan het verkiezingstra ject worden opgestart. MIDDELBURG - Zijn jeugdige leeftijd behoedde een 22-jarige inwoner van Terneuzen gisteren ,oor een gevangenisstraf. De Middelburgse politierechter - R. Lameijer gaf de verdachte een laatste kans door hem 160 f uur werkstraf op te leggen. Daarnaast vonniste hij een H maand voorwaardelijke gevan genisstraf en 70 euro boete. „Het moet nu klaar zijn", zei de politierechter. De Terneuzenaar had 28 april vorig jaar in Ter- ben ruzie gekregen met een man bij een bushalte. Een wouw die voor de man sprong, incasseerde de klap. „Het ging om niets", erkende de verdachte gisteren. Diezelfde dag had hij ook een jonge vrouw met de dood bedreigd. Zijn vriendin uit Hoek moest het in september ontgelden. Zij werd door hem ge- schopt, geslagen en bedreigd. Een week eerder had hij een be vel van de politie genegeerd. STREEKACTIVITEITEN I IURGH-HAAMSTEDE - Gereformeer- 8 kerk, Platboslaan, 20.00 uur: Kring- rand Oecumenisch overleg over Paas- ake. jlRENESSE - De Haagse forma tie No Comment staat aanstaan- e zaterdag in bar de Stulp in lenesse. De band brengt swin- iende rock. De vier bandleden «haalden hun eerste successen en paar jaar geleden met overs, maar sinds een jaar spe en ze eigen nummers. De groep eeft verschillende prijzen in de vacht gesleept, waar onder de festlandse popprijs, ihet voorprogramma staat zan- [eres Patricia ten Camp met At7. De optreden beginnen om 13.00 uur. Snelle actie is in zijn ogen hard nodig. Een dorpsraad geeft meerwaarde en dat is in tal van praktische zaken merkbaar, be toogt de voormalig gemeentese cretaris van de vroegere gemeen te Bruinisse. Neem het Galm- project (bewegen voor ouderen), wat tot nu toe gericht is op de Westhoek en Midden-Schou wen. „Hoe zit dat met Duive- land? Is daar geen belangstel ling?", illustreert De Groot de waarde van een organisatie die de belangen van het eigen dorp kritisch in de smiezen houdt. Juist ook vooraf, zoals onder meer essentieel is met woning- ZIERIKZEE - 'Een kunstwerk is een liefdesbrief aan de we reld'. Aldus luidt de werktitel die initiatiefneemster Agaath van Zeventer het Schouws Dich terscollectief heeft toebedeeld. De eerlijkheid gebiedt haar te zeggen dat ze de omschrijving even leent van Charlie Chaplin. De groep poëten verenigd in dit collectief presenteert zich tij dens de Nationale Dichtersdag op donderdag 26 januari offici eel bij boekhandel De Vries in Zierikzee. „Het is een proefproject voor een jaar. Op 26 januari 2007 be kijk ik of het initiatief is aange slagen en kan worden voortge zet", zegt Van Zeven ter. Zij heeft een glasheldere visie op kunst: „Het moet goed voor mij, jou en ons allen zijn. Kunst kan als vitamine C bij scheur buik zijn. Een tekst kan je leven leven blijvend beïnvloeden. Een gedicht geeft rust aan een onrus tig hoofd." Op basis van deze transparante filosofie heeft ze ook de werkwij ze voor het Schouws Dichters collectief vastgesteld. Zelf spreekt ze over een 'sesamstraat- beleid' om de eenvoud ervan te benadrukken. Het is er Van Ze- bouwplannen. Er is dringend be hoefte aan woningbouw in Brui nisse. Er staan de Bruenaren in dat verband, met de voor nieuw bouw noodzakelijke verhuizing van het sportpark in de toe komst, ook ingrijpende verande ringen te wachten. „Dan is het prachtig als er een dorpsraad is", vindt De Groot. Om de vin ger aan de pols te houden en de belangen van de dorpsbewoners te behartigen. De Groot taalt er niet naar zelf deel uit te gaan maken van de Bruse dorpsraad. „Ik ga ervan uit dat er voldoende bekwame mensen zijn." Kieviet is wél tot venter immers om begonnen poë zie dichtbij de mensen te bren gen. Zelf is ze wars van verhe ven toestanden en opgeklopt doen. „Het gaat alleen om de es sentie, ontdaan van alle onzin. Zonder computer, maar met een pen kun je ook gedichten schrij ven en een mobiele telefoon is ook niet per se nodig. Het gaat me om eenvoudige, degelijke kwaliteit. Dus eerder een rubbe ren bal in plaats van een ongrijp bare ballon", aldus de beeld spraak van de initiatiefneem ster. Haar groep levert in feite gedich ten als toegepaste kunst. Ieder een die behoefte heeft aan een gedicht voor een speciale gele genheid kan bij Van Zeventer aankloppen. Zij zoekt er de ge schiktste dichter bij. Daarvoor kan ze inmiddels putten uit een kaartenbak met de namen van vijftien poëten die hun bijdrage leveren aan dit opmerkelijke col lectief. Volgens Van Zeventer is het lan delijk bezien een uniek project. Ze kwam op het idee in haar po ging een variant te lanceren op het fenomeen 'stadsdichter'. „Bijna overal was daar gelazer over en werd neerbuigend over elkaar gedaan. Daar houd ik niet van." Ze wil zelf ook geen waardeoor- deelname bereid. Ook het voor malige bestuur is benaderd. Voor zover bij De Groot bekend, voelt niemand van de oude dorpsraad de behoefte om weer mee te doen. De Groot weigert een oordeel te vellen over de crisis die er bijna een vol jaar geleden toe heeft ge leid dat de volledige dorpsraad besloot af te treden. Frustraties over onder meer de slechte com municatie met de gemeente heeft de betrokkenen daartoe aangezet. „Ik ben niet betrok ken geweest, maar ik heb grote waardering voor de dorpsraad van toen. Zij zijn geweldig in de deel vellen en trekt geen drasti sche grens tussen poëzie en rij melarij. Zelf lardeert ze haar ge spreksstof veelvuldig met punt dichten. Humor heeft haar voor keur, maar een gedicht vol ernst weer geweest." Voor zijn dorp is het echter van cruciaal belang dat er wederom met een dorps raad wordt begonnen en hij heeft er alle vertrouwen in dat het nu goed zal gaan, stelt hij desgevraagd. Signalen Dat geldt ook voor N. de Dan- schutter, die spreekt van een 'fantastisch idee'. In het Bruse CDA-raadslid vond De Groot meteen een medestander toen hij tijdens een bijeenkomst her oprichting van de dorpsraad op perde. Als raadslid kan (en wil) De Danschutter verder niet bij en tragiek kan uiteraard ook zeer welkom zijn. Wat ze niet to lereert binnen het collectief zijn discriminerende, seksistische, racistische of godslasterende teksten. het orgaan betrokken zijn, maar juist ook vanuit zijn positie als gemeentelijk politicus onder streept hij het initiatief van harte. „Een dorpsraad kan signalen uit de gemeenschap op pikken en ze zo kanaliseren dat het bij het gemeentebestuur te recht komt", aldus de CDA'er. „Ik heb het heel gek gevonden dat Bruinisse geen dorpsraad heeft", verwijst De Danschutter naar de omvang van de kern. Na Zierikzee en het uit verschil lende kernen samengestelde Burgh-Haamstede is Bruinisse het grootste dorp op Schouwen- Duiveland. Verdere richtlijnen zijn dat de klant koning is, de dichter tegen kritiek moet kunnen, zich aan de gemaakte afspraken houdt, weet om te gaan met vertrouwe lijke informatie en niet meer dan een redelijke vergoeding vraagt aan de klant. Zelf verricht ze de organisatie en bemiddeling voor het collec tief op vrijwillige basis. De bij drage van 500 euro die haar initiatief dankzij wethouder W. Renden heeft gekregen, is be stemd voor de kosten van tele foon, papier, mappen en verga deringen. De presentatie van het Schouws Dichterscollectief op donderdag 26 januari bij boekhandel De Vries in Zierikzee begint om 14.00 uur. Van Zeventer vertelt iets over de inhoud, het vooraf gaande en over haar fantasieën voor de toekomst van deze groep dienende poëten. Wethou der W. Renden houdt een korte toespraak. Vervolgens lezen de dichters voor uit eigen werk en citeren ze een gedicht dat ze in opdracht van een klant hebben geschreven. Mensen die een gedicht voor een specifieke gelegenheid willen, kunnen hun opdracht inleveren bij boekhandel De Vries of bij Van Zeventer, telefoon: 0111- 416480. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De speciale ont- regelavond van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft slechts vijf reacties opgeleverd. De initiatiefnemers C. Boogerd (CDA) en H. Winfield (PvdA) blikken desondanks redelijk te vreden terug. „Al had ik wel op meer reacties gehoopt", zegt Boogerd. Drie raadsleden, een wethouder en twee ambtenaren waren er helemaal klaar voor gister avond. Beneden werden belang stellenden keurig opgevangen door raadslid Winfield, boven stonden de koffiekopjes klaar. Negen inwoners namen daad werkelijk de moeite om de gang naar het gemeentehuis te ma ken. Onder hen twee belang stellenden, een aankomend raadslid 'die ook even komt kijken' en iemand die niets te ontregelen had maar juist wil dat de gemeente regels stelt. „Komt er ook een re- gel-avond?", wilde hij weten. Zo'n avond komt er niet, zo bleek al snel. „Maar suggesties zijn welkom." De overgebleven inwoners kregen de kans om in een persoonlijk gesprekje him suggestie toe te lichten. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Politieke partij Alert! gaat stevig vernieuwen. Van de huidige fractie is alleen fractievoorzitter Joost van Fe- lius herkiesbaar. Hij is bij de ko mende verkiezingen weer lijst trekker. Vier jaar geleden stond Van Fe- lius ook al bovenaan de lijst van de toen nieuwe partij Alert!. Hij is vervolgens wethouder gewor den. In 2003 is hij afgetreden naar aanleiding van de zogehe ten 'Nobelgate-affaire' en keer de hij als fractievoorzitter terug in de raad. Op plaats twee staat Jos Hoeij- makers uit Zonnemaire. Hoeij- makers heeft zich in het afgelo pen jaar flink in de kijker ge speeld met zijn vasthoudende pleidooi om het ambtelijk appa raat door te lichten. Hoeijma- Zo wilde een van de bezoekers nog eens aandacht voor de tuin huisjes-problematiek. In de meeste gevallen kunnen tuin huisjes zonder vergunning in de achtertuin geplaatst worden. Maar in zijn geval niet, omdat hij op een hoekje zit. Een regel die volgens deze inwoner snel van tafel moet. „Daar moeten we van af." Iemand anders kwam uitleggen dat het toch merkwaardig is dat inwoners eerst bouwtekeningen moeten laten maken en een ver gunning moeten aanvragen om vervolgens pas te kunnen horen of het plan eigenlijk wel moge lijk is op die plek. „Dat is toch raai'? Ik moet dan veel kosten maken om vervolgens te horen dat mijn idee onbespreekbaar is. Maar ik heb nu begrepen dat ik wel degelijk eerst mag komen praten, alleen dat weten ze dan aan de balie weer niet." De vijf onderwerpen van gister avond worden bij de eerder bin nengekomen reacties gevoegd. In totaal staat daarmee de teller op 44 suggesties. Ideeën kunnen nog tot 31 januari ingeleverd, daarna worden de suggesties be keken en uiteindelijk zal de raad dit voorjaar beslissen wel ke ideeën uitgevoerd kunnen worden, en welke niet. kers vindt dat de gemeente toe kan met minder ambtenaren. Plaats drie wordt ingenomen door Jos Bei je uit Zierikzee. Beije is lid van de Derde Kamer (een schaduwparlement met een adviserende rol naar de Tweede Kamer) en lid van Stad en Lan de. Juridisch adviseur Eef van Rotterdam (Zierikzee) staat op plaats vier en Aldo de Spirt uit Burgh-Haamstede staat op de vijfde plaats. De enige vrouw op de kandida tenlijst is de secretaris van de partij, Regina Op de Beek. Zij staat op plaats zeven. De huidige raadsleden Chris Schoneman en Hans Koopman staan op respectievelijk acht en tien. Beiden hebben aangegeven dat het raadslidmaatschap moei lijk te combineren valt met hun eigen bedrijf en wilden daarom niet meer op een verkiesbare plaats. [I Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) ark 28 Postbus 31 a goes Tel: (0113)315500 Fox: (0113)315669 I ^"mailt redactie@pzc.nl i 'nternet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl (Advertentie) www.ritel.nl Nokia 2600 TomTom One navigatie-kit Vlisslngon 0118-430290 Middelburg 0118-651691 n 0115-616121 Bergen op Zoom 0164-233403 Breda 076-S14194S Ooilerhout 0162-420033 Roosendaal 0165-521952 Oordretht 078-6351441 dinsdag 17 januari 2006 MIDDELBURG - Een 52-jarige inwoner van Hulst werd gisteren, uitgerekend op zijn verjaardag, door de politie rechter getrakteerd op een boete van 1500 euro. Bij een in val op 1 juni vorig jaar in Hulst trof de politie 147 hennep planten aan. „Ik heb een uitkering. Ik wilde geld hebben om nieuwe spullen voor mijn woning te kopen", zei de ja rige Hulstenaar. Zijn 47-jarige buurman onderging het zelfde lot. In zijn woning vond de politie die dag 149 hen nepplanten. Deze verdachte had het geld willen gebrui ken voor een vakantie met zijn jongste zoon. De Hulste naar werd eveneens veroordeeld tot 1500 euro boete. 7 :1 'f* 'jj»- J*;. -jsc: - Vr- "■■f4" j" -N. v Door bomen en struiken te rooien en delen van het gebied te plaggen, hoopt de stichting weer het lichtgolvende, schrale en vrijwel onbegroeide landschap weer terug te krijgen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Het open duin landschap van vroeger weer terughalen. Dat is de doelstelling van de Stichting Open Duinen, opgericht door een aan tal bewoners van Nieuw-Iiaamstede. Er zijn vergevorderde plannen voor het rooien van bomen en struiken en het ge deeltelijk plaggen van een terrein langs de Strandweg bij Nieuw-Haamstede. Een van de drijvende krachten achter de Stichting Open Duinen is F. Bu- ningh, bewoner van de Strandweg. Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij aanvankelijk puur uit eigenbelang ging onderzoeken of er mogelijkheden waren het in de loop der jaren dichtge groeide terrein tussen de Strandweg en de duinenrij weer open te krijgen. Hij wilde graag zijn uitzicht op de duintop pen behouden en kwam er vervolgens tot zijn verrassing achter dat zijn idee naadloos aansloot op het Beleidsplan kop van Schouwen. In dat plan staat dat de overheid het ge bied aan de rand van Nieuw-Haamste de terug wil brengen in de staat waarin het rond 1980 verkeerde: open, met uit zicht op de brede duinenrij. Dat sterkte Buningh in zijn ideeën en gaandeweg namen die steeds groter vormen aan. „De reacties waren dermate positief dat ik vreesde te worden meegezogen in een voor mij veel te groot project", schrijft Buningh in een brief aan de provincie waarin hij zijn plannen uit de doeken doet. Buningh vond steun bij Stichting Land schapsbeheer Zeeland en dat had zijn weerslag op de ontwikkeling van de plannen. „Gaandeweg begon ik te besef fen dat het behoud van het open duin landschap op een zo groot mogelijk deel van dit gebied tussen duinen en Strand weg van belang is voor de natuurwaar de van het hele gebied. Plaggen De Stichting Open Duinen heeft het vi zier gericht op het terrein begrensd door Verklikkerpad, Strandweg en Mid denpad. Door bomen en struiken te rooien en delen van het gebied te plag gen, hoopt de stichting weer het licht golvende, schrale en vrijwel onbegroei de landschap weer terug te krijgen. Dat zal nog niet meevallen want het duin struweel is volgens de beschrijving van Buningh vrijwel ondoordringbaar. Ge bruik van machines zal daarom onver mijdelijk zijn. Het is de bedoeling dat verspreid voorkomende duindoorn en rozenstruiken zoveel mogelijk gespaard worden. Recreatie Genoemde beheermaatregelen zijn, be nadrukt Buningh, niet alleen interes sant voor de bewoners van de Strand weg. „Het beheersgebied biedt interes sante mogelijkheden voor recreatie. Door het vroonlandschap te herstellen zal de aantrekkelijkheid voor fietser, wandelaar en ruiter toenemen. De Stichting Open Duinen heeft inmid dels een zogeheten 'aanlegvergunning' gekregen van de gemeente Schou wen-Duiveland. Inmiddels is al een be scheiden begin gemaakt met de werk zaamheden. GOES - Personeel van een winkel aan de Oostwal in Goes heeft maandagmiddag een 62-jarige Goese winkel dieveg ge aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. De vrouw werd betrapt toen ze een pakje sigaretten in haar zak stak en vervolgens niet afrekende. Op het politie bureau verklaarde de vrouw te zijn gestopt met roken en plotseling zo'n zin te hebben gekregen in een sigaret, dat ze niet meer wist wat ze aan het doen was. De vrouw kreegt een boete van 160 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Yerseke bij verstek veroordeeld tot 400 euro boete. De man had in mei vorig jaar misbruik gemaakt van het alarmnummer 112. TRIOLEN - Uit een schip dat lag afgemeerd aan een stei ger aan de Oesterdam in de gemeente Tholen, zijn een plotter en computerapparatuur gestolen. De waarde van de ontvreemde spullen bedraagt enkele duizenden euro's. De diefstal is gepleegd tussen vrijdag tien uur 's avonds en gisterochtend zes uur. MIDDELBURG - Centrum voor Reactivering en Zorg 't Gasthuis in Middelburg en zorgcentrum Simnia in Dom burg krijgen vandaag het bronzen keurmerk in de zorg voor verpleeg- en verzorgingshuizen uitgereikt. Beide cen tra zijn door Stichting Perspekt en de Stichting Cliënt en Kwaliteit beoordeeld op twaalf criteria. Daarvan zijn kwaliteit van zorg, welzijn en veiligheid de belangrijkste. De twee zorglocaties van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland scoren op alle onderwerpen een voldoen de. SVRZ heeft als eerste in Zeeland op verzoek van zorg verzekeraar CZ aan het kwaliteitsonderzoek meegedaan. Het afsluiten van contracten met CZ zou voor een gecerti ficeerd zorgaanbieder gunstiger zijn. De verzekeraar is namelijk van mening dat de instelling daarmee laat zien dat het bewust met kwaliteit voor zorg bezig is. Het is de bedoeling dat vóór 2007 alle zorginstellingen in Zeeland het bronzen keurmerk in bezit hebben. M. Leers, voorzitter van de Raad van Bestuur van CZ, reikt om 14.00 uur in 't Gasthuis en om 16.00 uur in Simnia een plaquette uit. Op beide locaties wappert voortaan een bronzen wimpel waaruit blijkt dat de instelling gecertifi ceerd is. door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29