iVmsterdams onderzoek in Borsele PZC PZC De Zeeuwse zon als welkomstgeschenk GRATIS TOMTOM En dan ook een McDonald's in Heinkenszand Goesenaren kunnen raadsleden vragen stellen in politiek café Studenten bestuderen leefbaarheid in acht dorpen ,13 Auto's blokkeren uitgang Terneuzens theater agenda Thema-avond in Krabbendijke Fii over Alzheimer Boete na misbruik 112 Dweilband met De Dijk in Ahoy Snorfiets spoorloos na ongeluk Motorfiets gestolen Schrik leidt tot letsel Aanhouding na bedreiging dinsdag 17 januari 2006 j^Wnnt. Bareman «NEUZEN - Theatergezel schappen die optreden in het Scheldethcater stuiten bij aan- lonsl en vooral bij vertrek op problemen. pe megatrailers die de decor- ?n vervoeren, hebben de crootste moeite om de inpandi- èelaad- en losruimte in en uit te jjden. De ingang wordt bijna dagelijks geblokkeerd door au to's, vooral van bezoekers van de koffieshops. Bedrijfsleidster A. Tanghe van het Scheldetheater kaartte de zaak gisteren aan bij wethouder C. van Schaik (verkeer). Zater dagavond, na de voorstelling van Jos Brinks 'Als op het Leid- seplein...' kostte het de chauf feur van de megatrailer ruim een uur om te vertrekken. Tanghe: „We hebben alles gepro beerd om de weg voor hem wij te krijgen, maar dat lukte niet. De parkeerwachters werken maar tot negen uur 's avonds. En drie agenten die ik aansprak op de foutparkeerders, verwe zen naar de gemeente. Ja, maar het stadhuis is 's avonds natuur lijk wel gesloten." Toen Tanghe hen vroeg de weg- sleepregeling toe te passen, werd haar verteld dat die in Ter- neuzen niet bestaat. „Volgens mij hadden ze ook verbaliserend kunnen optreden, want die au to's stonden daar zonder par keerkaartje en zéker niet met een vergunning. Ik heb niks te gen die koffieshops, maar de be zoekers moeten net als iedereen de regels naleven. En gebeurt dat niet, dan verwacht ik dat de politie optreedt. Wethouder Van Schaik betreurt de gang van zaken. Het kan niet, vindt hij, dat niemand zijn verantwoordelijkheid neemt. „Als niemand iets doet, gebeurt er ook niets. Dat valt natuurlijk niet te verkopen. Daarom moet de bestaande wegsleepregeling strikt worden gehanteerd. Als er geen mensen van het parkeerbu- reau beschikbaar zijn, is dat een taak van de politie. Zij kunnen via een centraal nummer een ta keldienst inschakelen die voor verwijdering van foutgeparkeer- de auto's zorgt. De kosten wor den verhaald op de overtreder." jannen van der Werf NIEUWDORP - Hoe is het om in Nieuwdorp te wonen én oud hulpbehoevend te zijn? Kun- „.n die bewoners (nog) op vol doende zorg van familieleden, bekenden of vrijwilligers reke- i? Het zijn enkele van de vra- 9>j waarop vijftig studenten so ciale geografie uit Amsterdam de antwoorden hopen te vinden met een leefbaarheidsonderzoek inachtBorselse dorpen, waaron der Nieuwdorp. fiet initiatief voor het breed op- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf i centrale redactie nspark 28 j Postbus 31 \agoes Jei: (0113)315500 j Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het in dank aanvaard. Het komt niet alle dagen voor dat een we tenschappelijke instelling inte resse toont voor 'de provincie' en het project is actueel. Alle gemeenten krijgen waar schijnlijk vanaf 1 januari 2007 de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid voor een groot aan tal zorgtaken, zoals huishoude lijke verzorging. Dat gebeurt op basis van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO). Het accent komt op zelfredzaam heid te liggen, op de zorg die fa milieleden, bekenden en/of vrij willigers kunnen geven aan hulpbehoevenden. De overheid geeft in principe pas steun, als die hulp niet aanwezig of niet meer toereikend is. Om te kunnen nagaan of de ge dachte achter de WMO kans van slagen heeft, is het aldus onder zoeksleider F. Thissen belang rijk te weten 'hoe groot de span kracht is van degenen die zorg nodig hebben'. En of zij kunnen terugvallen op een sociaal vang net, op familieleden, bekenden en/of vrijwilligers. Voor elk van de acht Borselse dorpen zal dit in kaart worden gebracht, door mensen individueel te benade ren, met groepsinterviews en door gesprekken met dorpsra den. Het bijzondere is dat dit in Borsele eerder is gebeurd. Een vergelijkbaar grootschalig leef baarheidsonderzoek is in 1987 gedaan, waarbij Thissen ook be trokken was. En Amsterdamse sociaal geogra fen die pas waren afgestudeerd, zijn in 1991 in Borsele geweest om te helpen met het schrijven van dorpsplannen. Thissen: „Wij borduren daarop voort, waardoor het mogelijk is om te zien wat in Borselse dorpen is veranderd." Nieuwdorp, Lewedorp, 's-Hee- renhoek, Ovezande, Driewegen, Oudelande, Nisse en Kwaden- damme doen mee aan het onder zoek. Voor de dorpsraden uit de acht dorpen wordt woensdag 8 februari een informatieavond ge houden in het Borselse gemeen tehuis in Heinkenszand. de week van 24 april wordt gehouden, is genomen door de Universiteit van Amster- De gemeente Borsele heeft KBABBENDIJKE - In zorgcen- Ter Weel in Krabbendijke wordt donderdag een thema avond over dementie, de ziekte 3van Alzheimer, gehouden. Paulien Tazelaar van Emergis, de instelling voor geestelijke ge zondheidszorg, geeft voorlich- ting over de geheugenpoli en de eten rondom dementie. De bijeenkomst voor iedereen die in het onderwerp is geïnteres- I seerd of die met de ziekte van Alzheimer in aanraking komt, om 190 0 uur en duurt tot 21.00 uur. ISTREEKACTIVITEITEN ÖES - Leger des Heils, Leliestraat )L9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: oop van kleding en meubelen Sfibate van maatschappelijke dienst- Het Snooker Centrum, J|l3.30-16.3O uur: Biljart voor oude- tn,buurtwerk Goese Polder; Grote k, 13.30 uur: Carillonbespeling door joerd Tamminga; Revalidatiecen- imDeLindenhof, 16.45-17.45 uur: be- Tiegen voor Astma- en CODP-patiën- p; -tKAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga: 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: felfarewerk; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, I3.0fl-17.00 uur: Biljartclub senio ren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senio- Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Squajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- fe; OUDELANDE - Dorpshuis d'n Ostpit, '330 uur: informatiebijeenkomst over «tpolderingsplannen. IVEMELDINGE - De Wemel, 13.00 tui: 13.00 uur: Soos; biljarten en harten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 or. Biljarten. Fred Landsbergen: „Sommigen vinden het een leuk idee, anderen doen er een beetje lacherig over." door Willem van Dam GOES - Vrijwel dagelijks rijdt hij van Bergen op Zoom naar Goes. En tijdens een van die ritjes over de A58 ontstond Het Idee: zoals New York zijn Vrijheids beeld heeft, Brussel zijn atomium, Pa- rijs zijn Eiffeltoren en Berlijn zijn Bran denburger Tor, zo moet Zeeland zijn Zeeuwse Zon krijgen. Fred Landsbergen (woonachtig in Ber gen op Zoom, werkzaam als leerkracht aan De Kring, school voor kinderen met hoor- en spraakmoeilijkheden te Goes) ziet het al helemaal voor zich: ergens langs de A58 moet een torenhoge instal latie komen; een reusachtige zon, die in het duister en bij mist of regen oplicht tot een oranje-gele bol. Want bestaan de veelgeroemde Zeeuwse luchten niet bij de gratie van de zon? Is Zeeland niet de provincie met de meeste zonuren? En, al reacties op uw plan ontvangen Landsbergen: „Een stuk of tien. De meeste reacties heb ik van mijn colle ga's hier op school gekregen. Sommigen vinden het een leuk idee. Anderen doen er een beetje lacherig over, nemen het niet helemaal serieus." Fred Landsbergen werd de afgelopen dagen in de Zeeuwse media geaffi cheerd als kunstenaar. Hij voelt zich daardoor zeer gevleid. Maar kunste naar, nee, zo zou hij zichzelf niet willen noemen. Hij beschouwt zich meer als een ideeënproducent. Gans Landsbergen mag na schooltijd graag iets leuks verzinnen. Onlangs nog stuur de hij naar de gemeente Goes een idee tje om bij het nieuwe stadskantoor op een tien meter hoge constructie een gro te gans te plaatsen die als windwijzer kan fungeren. De enige reactie tot dus ver vormt een bevestiging van ont vangst. „Ik heb een keurig briefje terug gekregen met de mededeling dat mijn suggestie in behandeling is." Landsbergen (55 jaar) lanceerde meer van die ideetjes. Zo verzon hij Rounda bout Ronnie; al die rotondes - een paar uitzonderingen daargelaten - zijn het toonbeeld van saaiheid. Dus, bedacht Landsbergen, waarom geen grote mol maken, die z'n kop uit de bult van een rotonde steekt - precies, zo wordt het net een molshoop! Nog meer? Jazeker. Het zou, schoot hem eens te binnen, aardig zijn om bij Dor drecht de oevers van de Oude Maas, Mer- wede en Noord te 'verbinden' met laser stralen. Dat zou, veronderstelde hij, een aardig lichtspel kunnen opleveren. Schreeuw Zijn Zeeuwse zon-plan is, schreef hij op het omslag van het epistel dat hij naar het provinciaal bestuur zond: Een idee met een 'schreeuw' om ondersteuning. Dat idee werd een week of wat geleden geboren. En nadat hij het eerst aan zijn vriendin ('Zij fungeert meestal als toets- foto Willem Mieras steen') had voorgelegd, besloot hij zijn gedachten op papier te zetten. De instal latie die hem voor ogen staat, zal - schat Landsbergen - al gauw ergens tus sen de tweehonderd en driehonderddui zend euro gaan kosten. Maar dat geld is het object, vindt hij, meer dan waard. Alleen al uit marketingoverwegingen. Want zo'n reuzenzon is heel wat aardi ger dan een saai bord met een weinig in ventieve tekst als 'Welkom in Zeeland'. En, zegt Landsbergen ook, hoe leuk zou het niet zijn om allemaal miniatuurzon netjes te produceren, die toeristen bij het verlaten van de provincie als souve nir mee naar huis kunnen nemen? Landsbergen geeft het opgewekt toe. Al zijn mooie ingevingen bleven tot op he den helaas even succesvol als het geldtrommeltje dat hij destijds bedacht; een trommeltje dat is voorzien van een paar magneten en zich daardoor gemak kelijk aan de onderkant van - bijvoor beeld - een bureau laat bevestigen en al dus aan het zicht van eventuele inbre kers wordt onttrokken. Tweeduizend van die blikjes liet hij vervaardigen. „Maar het loopt voor geen meter." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Voor leer lingen van groep acht van open bare basisschool De Linden in Nisse hoeft het niet, een middel bare school in Heinkenszand. „Goes is veel leuker." Vier leer lingen van groep acht van de rooms-katholicke Jan van Schengenschool in Heinkens zand denken er een tikkeltje an ders over. „Als er dan ook maar een McDonald's komt." De PvdA Borsele heeft de proef ballon opgelaten. De partij wil een onderzoek naar de haalbaar heid van een junior college in Heinkenszand, staat in haar ver kiezingsprogramma 2006-2010. Een kleine school moet het wor den. voor de eerste twee klassen in het middelbaar onderwijs, waar leerlingen beter hun weg kunnen vinden. Komt een partij met zo'n idee, dan gaat het al snel over de kos ten. Maar wat vinden leerlingen van groepen acht, de doelgroep, er zelf van? Allereerst de hoog ste klas van De Linden in Nisse. Zeven leerlingen telt die: Wiebe, Thomas, David, Joey, Sifra, Ed dy en Chris. „Ik ga liever naar Goes", geeft Wiebe de aftrap. „Je kunt nog even de stad in of naar McDonald's. Die heb je niet in Heinkenszand." En het fietsen? Heinkenszand ligt dich ter bij Nisse dan Goes. Wiebe en vijf van zijn klasgenoten vinden dat geen probleem, integendeel. Joey: „Dat fietsen naar Goes is juist gezellig." Om de extra kilo meters maalt hij niet. „Als je aan het praten ben, merk je dat niet eens." „Val ik nog wat af", ziet Thomas als een bijkomend voordeel. „En", voegt Sifra toe, „Heinkenszand is maar een dorp, Goes is een stad, daar leer je beter om in het verkeer te rij den." Chris, die in Kwadendam- me woont, is de enige die naar Heinkenszand wil. Vanwege de afstand. „Kom eerst naar Nisse, dan rijden we samen", halen me de-leerlingen hem over. „Is veel gezelliger, hoor." Gemakkelijker Voor de groep achters uit Nisse hoeft het dus niet, een middelba re school in Heinkenszand. Op de Jan van Schengenschool in de centrale kern van Borsele ligt dat anders. Vier leerlingen zit ten in de lerarenkamer rond de tafel: Bryan, Nadia, Roy en Jes sie. Bryan begint kritisch. „Als ze de eerste twee klassen in Heinkenszand willen hebben, moeten ze de rest ook doen." Hij voelt er dan wel voor. „Het is veel gemakkelijker. Je hoeft niet zover te fietsen." Nadia valt hem bij. „Dat scheelt elke schooldag een uur, een half uur heen en een half uur terug. Kun je mooi in die tijd huiswerk ma ken, aan sport doen of voor je paard zorgen." Bryan denkt dat Heinkens zand er ook mee zal opschie ten, met een middelbare school. „Wordt Heinkenszand misschien wel groter. Maar als er zo'n school komt, moeten ze ook een McDonald's bouwen." „Ja, dan krijg je misschien ook meer winkels", gaat Nadia ver- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Yerseke bij verstek veroordeeld tot 400 euro boete. De man had in mei vorig jaar misbruik gemaakt van het alarmnummer 112. KLOOSTERZANDE - De dweilband Windkracht 9 uit Kloosterzande speelt zaterdag 4 februari in Ahoy in Rot terdam, in het voorprogramma van De Dijk. Deze groep verzorgt dan een jubileumconcert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Windkracht 9 verzorgt eerst in de foyer, en later in de zaal, de warming up voor de ruim 10.000 fans. Ze spelen alleen nummers van De Dijk. Als slotnum mer brengen ze Als het golft, samen met De Dijk. De muzi kanten uit Kloosterzande oefenen nu twee keer per week. De dweilband dankt de uitnodiging vooral aan gitarist Jan Bart Meijers van De Dijk. Deze uit Hulst afkomstige muzikant speelde jaren zijn partijtje mee in Windkracht 9. Hij zette de band op de kandidatenlijst voor het voor programma. MIDDELBURG - Een 61-jarige Middelburger is zijn elek trische snorfiets kwijt. De man was vrijdag met het voer tuig gevallen op de Berkenlaan in zijn woonplaats. Voor dat hij naar het ziekenhuis werd afgevoerd voor onder zoek, beloofde een jongen dat hij de snorfiets bij de man thuis zou afleveren. Dat is nooit gebeurd. De elektrische snorfiets type Helio, merk Amazing Wheels is sindsdien spoorloos. Hij kan 25 kilometer per uur. De jongen die hem thuis zou bezorgen is ongeveer veertien jaar oud. 's-HEER ABTSKERKE - Een motorfiets is maandagoch tend vroeg gestolen van de Kerkring in 's-Heer Abtsker- ke. Het gaat om een Suzuki DR 600 met het kenteken MG61RK die er om kwart over negen 's avonds was neer gezet. De motor is enkele honderden euro's waard. NIEUWERKERK - Op de Burgemeester van Veenstraat in Nieuwerkerk is gistermiddag rond half zes een 17-jari- ge bromfietsster gewond geraakt bij een eenzijdig onge luk. De bromfietsster uit de gemeente Schouwen Duive- land reed over de weg, toen zij schrok van een bromfiet ser die vanaf de Deltaweg kwam aangereden. Zij raakte in een slip en kwam hard ten val. Een ambulance is ter plaatse gekomen en heeft het meisje meegenomen naar het ziekenhuis. Vermoedelijk heeft zij kneuzingen aan haar rug opgelopen. De andere bromfietser is spoorloos. TERNEUZEN - Een 45-jarige man uit de gemeente Ter- neuzen is gistermiddag rond kwart voor zes aangehouden in de Terneuzense Van Bovenstraat. De man wordt er van verdacht een 30-jarige vrouw te hebben mishandeld en be dreigd met een steekwapen. De man zat gisteravond nog vast, in afwachting van zijn verhoor. door Frank Balkenende GOES - Goesenaren kunnen donderdag 9 februari in een poli tiek café leden van raadsfracties aan de tand voelen over hun par tijprogramma's en het gemeente lijk beleid in de afgelopen vier jaar. Het politiek café is een opmaat naar de gemeenteraadsverkiezin gen op 7 maart. Goesenaren kun nen vragen afvuren op (kandi daat-) raadsleden. „Het moet een debat worden tussen bur gers en politici, niet tussen raadsleden onderling. Dat leidt vaak alleen maar tot gekisse bis", zegt initiatiefnemer W. de Koster, gepensioneerd lucht machtofficier en voorzitter van de wijkvereniging Goes-Oost. Beloften Een makkie wordt het niet voor de deelnemende raadsleden. De Koster is in het bezit van alle partijprogramma's uit 2002, op basis waarvan hij wil nagaan welke beloften in de afgelopen vier jaar in daden zijn omgezet en waarom sommige voorne mens niet uit de verf zijn geko men. Ook de nieuwe partijpro gramma's worden vergeleken met die uit 2002. Soms zullen op merkelijke verschillen opdoe men. Zo heeft bijvoorbeeld het CDA een ommezwaai gemaakt op het gebied van het gedoogbe leid voor koffieshops en water bij de wijn gedaan waar gaat om het aantal toegestane koop zondagen. Omdat niemand in Goes aanstal ten maakte een politiek café op touw te zetten, pakte de in poli tiek geïnteresseerde De Koster de handschoen op. „Ik ben aan gespoord door Goese burgers. In de Goese samenleving bestaat, heb ik gemerkt, behoefte aan duidelijke antwoorden van poli tici." De Koster kreeg hulp van CDA-raadslid A. de Kok, die in het verleden vaker politieke ca fés organiseerde. De Kok polste raadsfracties of ze mee willen doen. Hij heeft inmiddels toezeg gingen van alle fracties. Wie wel ke partij afvaardigt, is nog niet bekend, maar verwacht mag worden dat de lijsttrekkers/ fractievoorzitters aantreden. Het politiek café vindt 9 februa ri plaats in café Baarends aan de Voorstad in Goes en begint om 17.00 uur. (Advertentie) der, „kun je lekker shoppen." Bryan en Nadia zijn vóór, Roy en Jessie zijn dat niet. „Voor Borsele zou het goed zijn", ver wacht Roy, „en het is wel leuk een middelbare school vlakbij te hebben, maar een grotere school lijkt me toch leuker. En het fiet sen naar Goes is gezellig." Hij krijgt bijval van Jessie. „Zoveel maakt dat niet, het fietsen naar Goes. Ik vind dat niet erg. Het hoort erbij." Nadia laat zich niet uit het veld slaan. Als er één voor een junior college in Heinkenszand is, is zij het wel. Ze reageert fel, als ze hoort dat leerlingen van groep acht in Nisse het helemaal niet met haar eens zijn. „Ze komen er nog wel achter dat een mid delbare school in Heinkenszand veel handiger is." Nokia 2600 TomTom One navigatie-kit Goes 0113-323S55 Vlissingen 0118-430290 Middelburg 0118-651691 reinemen 0115-616121 Bergen op Zoom 0164-233403 Breda 076-5141945 Oosterhout 0162-420033 Roosendaal 0165-521952 Dordrecht 078-6351441

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25