Rovers in winters Zeeland PZC 20 De rijschool gaf een slipcursus op het ijs Nieuwe Raadkaart Wenskaorten bluve een weke of wat ange 4?/ dinsdag 17 januari 2006 ■HHHH Gevleugelde winterrovers bejagen Zeeland. Als je deze dagen door het kale winterland schap van Zeeland gaat, zie je vaak roofvogels. Zoals de buizerd langs het spoor op een weipaal, of de torenvalk 'biddend' boven een weg berm. Door het kale land schap vallen ze extra goed op. De buizerd, torenvalk, sper wer en slechtvalk zijn ech te standvogels. Zij vliegen niet naar het zuiden om in het voor jaar weer terug te keren. De boomvalk daarentegen doet dat wel. Het is de enige in Zeeland broedende roofvogel die naar het warmere zuiden trekt en pas laat in het voorjaar weer terug keert. Een deel van de bruine kieken dieven trekt ook naar het zui den, sommige zelfs tot ver in Afrika. Maar opvallend is dat de bruine kiekendieven in Zee land, steeds vaker hier blijven overwinteren. Zijn soortgenoten uit noordelijke streken in ons land trekken wel weg. Vooral de jongere kiekendieven blijven veelal in de winter hier. In Zee land is het gemiddeld één graad warmer dan in noordoost-Neder land, dat zou een reden kunnen zijn waarom bruine kiekendie ven makkelijker hier overwinte ren dan bijvoorbeeld in Gronin gen, Friesland en Flevoland. Ook zijn er soorten, als de blau we kiekendief, die hier niet broe den maar juist in de winter hier heen komen. Soms trekken ze alleen langs, maar soms blijven ze. Deze vogels broeden ten noorden of oosten van Neder land, Arenden, zowel de visarend als de zeearend, trekken hier ook langs. Zij zijn vaak te zien in grote openwatergebieden. On danks hun formaat, worden ze niet altijd direct waargenomen. Grote groepen opgeschrikte wa tervogels verraden vaak de aan wezigheid van dergelijke roofvo gels. Voor de echte scherpe waarnemer is er af en toe kans op een smelleken. Dit is de klein ste onder de roofvogels. Een pijl snelle, laag vliegende vogel, die broedt op kort begroeide vlak tes van het hoge noorden en oos- ten.Roofvogelsoorten hebben al lemaal hun eigen menu. Zo jaagt de sperwer op kleine zang vogels die hij gedurende de win ter moet delen met de blauwe kiekendief. De blauwe kieken dief broedt overigens vrijwel niet meer in Zeeland omdat er onvoldoende kwalitatief goed broedgebied aanwezig is. De wat grotere bruine kiekendief jaagt gedurende de winter bijna alleen op grotere vogels en wil ook nog wel eens aas eten. De bruine kiekendief komt in de winter nauwelijks binnendijks voor. Toch slapen beide kieken diefsoorten vaak dicht bij el kaar op zogenaamde sociale slaapplaatsen in het riet of hoog opgaande ruigtekruiden. Door het tellen van de vogels die rond zonsondergang op de slaapplaat sen arriveren, kan er een schat ting gemaakt worden van het foto Lex de Meester aantal overwinterende kieken dieven. Het tellen gebeurt dit winterseizoen in de gehele del- ta.De slechtvalk zou je de ko ning van het luchtruim kunnen noemen. Hij kan uren lang stil zitten, net als een buizerd, maai de buizerd is juist 'actief' aan het jagen op het moment dat hij ogenschijnlijk lijkt te niksen. Het zijn de twee geduldigste ja gers, waarbij alles van secondes af hangt. De buizerd wacht zijn kans af vanaf weipaal of tak. Heeft hij eenmaal iets in beeld, een muis of een jong konijn, dan laat hij zich vallen. De slechtvalk gebruikt zijn 'zit tijd' juist om op adem te komen, foto Chiel Jacobusse en laat dan zijn slachtoffers ver geten dat hij er is. Plotseling zet hij zijn jacht weer voort en slaat toe. Met hoge snelheid overrom pelt hij een grote groep vogels kiest in een fractie van een se conde de zwakste vogel van de groep en zet een achtervolging in. Hij slaat zijn prooi vervol gens in vlucht. Hoewel hij zijn prooi moet overrompelen, jaagt hij voornamelijk in weidse ter reinen, zoals gebieden in de Oos- ter- en Westerschelde, waar dui zenden watervogels overwinte ren. Torenvalk Misschien nog wel bekender dan een buizerd op een weipaal is het 'bidden' van de torenvalk langs wegberm of dijk. Tijdens het bidden hangt zijn kop stil, terwijl hij verder druk klap wiekt. Gedurende zijn geklap- wiek, speurt hij muizengange tjes af tussen het gras op zoek naar muizen. Zodra de toren valk er één in beeld heeft, zakt hij iets en laat zich vervolgens naar beneden storten. Deze muizeneter kan alleen ja gen bij de juiste wind en droog weer. Een sneeuwdek is ook niet goed, want dan zijn er geen mui zengangetjes te zien. Al deze ei sen maken het erg lastig het eind van de winter te halen. Een aantal dagen niet jagen kan in samenhang met kou en slecht weer funest zijn. Maar eenmaal de winter over leefd, beginnen alle roofvogels weer vrij snel aan de voorberei dingen voor het nieuwe broedsei- zoen. Dan stoppen ook de win- tertellingen voor de mensen die vogels kijken en bereiden ook de onderzoekers zich weer voor op het broedseizoen. Wannes Castelijns Wannes Castelijns is medewer ker bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Nog mè nauwelijks bekom- me van aol de kopzurgen, die a sinterklaos ieder jaer mee- briengt, raeke me de twiden elt van december êlemaele in de ban van een ander fenomeen: de kerstkaorte! Staepels kriege m'n d'r en stae- pels verstiere m'n d'r. Vroeger wiere d'r alleen gestierd nè ien- kele goeie kennissen en familie leden, die a mee hröte zurg wie- re geselecteerd. As kind weet ik nog, da'k er een blauwe postze gel op mocht plakke van twi cent. En a de post dan bie ons tuus kwam, dan stoeng je a bie de brievebusse om te kieken van wien of je d'r eên trug kreeg. Ao- le kaorten hienge per post. Zömè in de busse steke bie de mensen was t'r nie bie. Dat von- de ze toen misplaetste zunig- heid. Mè tieden, mensen en post- tarieven verandere. Me geve noe aole mensen in de buurte een kaorte. En buten de buurte neem het ook uut mee de aantallen, die me verstiere. Di bin mensen, die ao je in een rond jaer nie ziet, mè een kaor- tje doe me nog, wan da's toch wè 't leste wi ao je mee opoudt. Eêl vee mensen moete hlad een soort boekouwing' ebbe bie de verwerking van de kerstkaor- ten. 'Tante Pos' elpt ons ook nog een andje, deu decemberzegels uut te geven, die a je een winst oplevere van tien eurocent per kaorte. Ik moet er wè bie zeie, da'ze mien nog nooit énige winst ebbe uutbetaeld, mè het geef je wè 't gevoel, da je nie op een kaortje meer of minder oef te kieken. En dat doe me dan ook nie! Geluudloös Ook het taboe op de illegale post is hlad deubroke. Waere 't eest schimmige figuren, die a 's aevens laete de ronde deeë en geluudloös uldere kaorte in de brievebusse liete glieë, noe kom- me ze op aole uren van de dag mee uldere 'heil en zegen' wen sen. En laete me eerlijk weze. Het zou toch van de zotte weze, as m'n aole kaorten vö de men sen uut de straete eest nè de post zouwe brienge. En dan bin de kaorten ook aolrnè mooier hore. Mensen, di bin echt waere kunststikjes bie. De zelfgemaekte bin natuurlijk de mooiste. Ik weet ook wè, da ze niks meer zeie, dan d'andere, mè toch! Ik ebbe eêl vee bewon dering vö aol die personen, die a ieder jaer wi de moed op kun nen brienge om zelf an de hang te gaen mee een schaere, draed en plaksel. Zukke kaorten krie ge bie vee mensen een aparte plekke tussen de sneêuwlandschappen, de flessen wien en de kerstklokken, die a d'andere kaorten siere. En dan bin d'r ook een êleboel, die a fo to's ebbe nest de goeie wensen. Die laete zie oe of de familie d'r uutziet of die geve je zicht op een tuun of uus op eên van die zeldzaeme daehen, dat het bie ons ei gesneêuwd. En laet ik as jeblieft nie vergete, dat er ook mensen bin, die je, mee een al dan nie zelf gemaekt gedicht, blie maeke. Wensgedichten om te bewaeren! Jae, mensen, die kaorten ebbe wat. Ik kan aol die mensen alleên mè zeie, da ze vol moete ouwe, wan 't oor vee gewar- deerd, a merreke ze di zelf meêstal nie zö vee van. Ik moe julder eerlijk bekenne, da mien weg nè de 'tiene vö drie euro' bie de boekandel geplaveid is mee prachtige gedachten over zelf gemaekte, roöie kerstklok jes, uutgeknipte kaersen en glit ter, vorzie van een zelfbedochte wens of dito gedicht! Verstieren Ieder jaer ebbe ik zö wi m'n ge dachten, as de tied van de kerst- kaorten ankomt. Het is tuus mien werkje en ik zie d'r aoltied wi tegenop om meer dan onderd kaorten te han schrieven. Za 'k het juk van de traditie van 't ver stieren van zövee kaorten van m'n afgooie en eest mè es af- wachte, wat a t'r komt? Of za'k de gemakken van de computer mè es han toepasse? Za'k ook een gedicht han maeke, in 't Zeêuws? Nè buten vliege en fo to's han maeke as t'r even sneêuw op de meulen vö ons uus leit? Ieder jaer plaveisel genoeg vö de weg nè toch mè wi ruum onderd, in ieder geval eihenan- dig geschreve, kaorten van der- tiene in een dozijn. De wensen bin net zo goed gemeênd en ik ope, da ze bie iedereên uut moge komme. A oef 't nie zö letterlijk as bie mien dit jaer. Ik kreeg van iemand, die ook es wat an ders wou schrieve, de wens vö 'veel warmte met Kerst'. Nou, die wens ging drek in vervul ling, wan de volgende dag ao'k koorst en lag ik in m'n bed te zwêten mee griep. Nog bedankt! Ons ebbe de kaorten in een hröte, platte mande onder de kerstboom geleid. En toen a m'n het skelet van die boom nè bu ten aode gesleept, ebbe me de mande nog en stuitje laete leie stae, zö as bie vee mensen de kaorten nog een weke of wat blu ve ange. Vö iedereên die komt om te bekieken, vö ons as een eeste baken in de zeê die 2006 eêt. Wanneer as ze weggae wete me nog nie. Het oud papier komt pas d'eeste zaeterdag van februari Frans van der Heide Dat het om ijsvermaak op een Middelburgse vest gaat, hadden de vele inzenders op de raadkaart van vorige week - op één na, die Goes ver meldde - allen bij het juiste eind. Het aangeven van de juiste plek was wat moeilijker. De af gebeelde vest is die bij het Vlis- sings Bolwerk, tegenover de Poe- lendaelesingel. Vandaar dat me nigeen het over de Poelendaele- vest heeft. Blikvanger op de kaart is de gro te ronde stellingmolen De Hoop, in 1736 als pelmolen gebouwd en na brand in 1754 hersteld. Met maar liefst vier koppels maalstenen en twee pelstenen. Al in 1902 werd er een stoomma chine in geplaatst en omstreeks 1920 werd het malen op de wind voorgoed gestaakt. In 1932 verhuisde het grootste deel van het zogeheten gaande werk naar de molen in Borsele en werd De Hoop een meelfa briek. In de Tweede Wereldoorlog raak te de grootste molen van Zee land zwaar beschadigd, later volgde restauratie. „Thans is de gemeente Middelburg eigenaar en wordt de molen gebruikt als repetitielokaal voor het muziek korps Juliana", schrijft C. F. Ste- vense uit Middelburg. Hij voegt eraan toe dat de molen opge richt is door de Sociëteit der Boekweytmaelders, om gerst en rijst te pellen. J. Moens uit Middelburg en an deren herinneren aan de melkfa briek die aan de Poelendaelesin- gel stond, waar nu het kantoor van nutsbedrijf Delta staat. De huizen links van de molen staan aan de Vlissingsesingel (vroeger Tramsingel), met op de hoek van de singel en de Vlissingse Molen straat de woning en praktijk van dokter Simons. „Je ziet ook nog de schoorsteen van Louwer- se en De Priester, aan de Lange- vieleweg. Dat is nu de Willem Barentzstraat", aldus Moens. Dokter Simons was zeer begaan met het lot van poezen, weet R. Schout uit Middelburg. „In de wachtkamer kon je dat ook rui ken. Mijn vader, die lang op de melkfabriek aan de Poelendae- lesingel heeft gewerkt, zag de beste dokter op een dag heel vroeg in zijn (lange?) onder broek in de vest staan om een poes te redden. Met wat hulp is dat ook gelukt." Verschillende inzenders wijzen op de strenge winter van 1962/63. „Ik herinner me dat er een auto op het ijs reed met een ijzeren hekwerk erachter. Daar mocht je dan aan vasthouden en werd je over het ijs voortgetrok ken", weet J. van Waarde uit Ar- nemuiden. Anderen geven aan dat autorijschool Jasperse die winter op de vest een slipcursus J. C. Volk uit Middelburg vertelt over de woningen rechts naast molen De Hoop. „Het huis meest rechts is het ouderlijk huis van mijn moeder; op de voorgrond een schuurtje dat na derhand is afgebroken. Het huis is nog steeds in bezit van de fa milie." S. Kole-Meliefste uit Goes werd in 1923 in een van de huizen rechts geboren. Als bu ren noemt ze molenaar Minder - houd en de families Meijer en Poortvliet. „Als kind speelde ik altijd rond de molen en we kon den op het bolwerk blijven wo nen toen in 1944 de dijken door braken." J. Strooband uit 's Gravenpol der merkt op dat de Tramsingel terecht zo heette. „Daarover reed oorspronkelijk een stoom tram en later (tot 1945) een elec- trische tram naar Vlissingen." J. A. Schrier uit Oost-Souburg stond voor het laatst op de Poe- lendaelevest op de schaats en stopte ermee na een flinke val. „Ik had dat seizoen nog een stel nieuwe losse noren onder mijn schoenen gezet, omdat van de oude tijdens een dorpentocht over de watergangen van Wal cheren de ijzers waren ge scheurd. Ik ben toen in Veere ge strand." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: K. H. Coppoolse, Middelburg, R. Smits, Goes en L. Wouters, Vlissingen. De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh is vrij jong, uit 1959. In de afgebeel de, vredige buurtschap is sindsdien heel veel ver anderd door de komst van industrie. De vraag is: om welk dorpje/gehucht gaat het? Nadere informatie over de situatie toen en nu is van harte welkom. Reacties kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 21 januari worden gestuurd naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Jjfsuermask - Yes',- Itfidöelbur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20