Muziekschool werkt aan omslag PZC -Jtó Wachttijd voor huizen in kleine kernen gering Met zo'n aanvullende verzekering voor jongeren wil iedereen wel jonger zijn. 9,95 Organisatie richt zich met nieuw beleidsplan op een zo breed mogelijk publiek Leen de Broekert wijst de weg in de toonkunst van de twintigste eeuw dinsdag 17 januari 2006 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool wil de komende jaren haar activiteiten aanzien lijk verbreden. De nadruk ligt daarbij vooral op het onderwijs en jongeren. Ook moet er een volwaardige afdeling voor pop, jazz, muziektheater en musical komen. De Zeeuwse Muziekschool, met bijna 5000 leerlingen en cursis ten een van de grootste van het land, vierde het afgelopen jaar haar vijftigjarig bestaan. Het be stuur heeft het jubileum mede aangegrepen om zich te bezin nen op de toekomst. Dat heeft geleid tot een beleidsplan voor de periode tot en met 2010, met als titel Geef ambitie de ruimte. Het plan wordt volgende week gepresenteerd. kunst Het is de bedoeling om de ko mende jaren te werken aan een geleidelijke omslag binnen de or ganisatie. Uitgangspunt is dat, door de deuren figuurlijk wijd open te zetten, een zo breed mo gelijk publiek wordt bereikt. Het cursusaanbod wordt daar om in toenemende mate afge stemd op de aanwezige vraag, terwijl er voorheen vooral spra ke was van een vast aanbod. Vooral voor het basisonderwijs wil de organisatie nog meer bete kenen met lesprojecten en door bemiddeling van het kunstaan bod. De lat wordt hoog gelegd: in 2010 moet het aantal leerlin gen dat op basisscholen wordt bereikt, 'minimaal' zijn verdub beld tot 8000. Daarnaast wil de muziekschool zich richten op mensen met een verstandelijke beperking in het speciaal onder wijs. Op het gebied van jazz, pop en andere 'lichte muziek' zijn de af gelopen tijd al initiatieven on dernomen, door enkele specialis ten op dat gebied in dienst te ne men. Een volwaardige afdeling, en mogelijk zelfs aparte organi satie, komt daarmee in zicht. Die zou ook het accent moeten leggen op muziektheater en mu sical. In 2010 wil de Zeeuwse Muziekschool 'marktleider' zijn op het gebied van pop-, jazz- en mu sicalonderwi j s Verder wil de instelling zich met kortere, op maat gesneden cursussen meer richten op 50-plussers. Ook streeft zij er naar de ondersteuning van ama teur-muziekverenigingen uit te bouwen. In 2010 zou negentig procent van de verenigingen ge bruik moeten maken van de dienstén van de muziekschool. Ook in organisatorisch opzet gaat het een en ander geleidelijk veranderen. Het plan voorziet in de vorming van een centraal be drijfsbureau, waarin alle onder steunende diensten worden on dergebracht. Dat moet leiden tot efficiënter en klantvriendelij ker werken en verbetering van de dienstverlening. Daarnaast wordt meer aandacht besteed aan marketing, communicatie en pr, om de bekendheid van de activiteiten van de school te ver groten. Nu wordt een 'aanzien lijk potentieel aan publiek' nog niet bereikt. De komende jaren wordt tevens geprobeerd de samenwerking met andere kunsteducatie-instel lingen in Zeeland te versterken. De organisaties dienen samen een netwerk te vormen dat heel de provincie 'efficiënt en klant vriendelijk' bedient. Financieel gezien heeft de instel ling de laatste jaren veel aan dacht besteed aan het beperken van de kosten. Dat wordt de ko mende jaren voortgezet, onder meer door de samenwerking met andere instellingen. Het geld voor de ambitieuze plannen van de muziekschool moet voor een groot deel wor den gevonden binnen het huidi ge budget. De gemeenten, die nauw betrokken zijn geweest bij het opstellen van het beleids plan, wordt wel gevraagd er voor te zorgen dat de instelling financieel stabieler en zelfstan diger kan opereren. Per saldo moet de bijdrage van de gemeen ten echter ongeveer gelijk blij ven. De Zeeuwse Muziekschool houdt twee informatiebijeenkomsten over haar beleidsplan 2006-2010: dinsdag 24 januari op de vestiging in Goes en woensdag 25 januari op de muziekschool in Hulst. Aan vang: 19.30 uur. Aanmelden via info@zeeuwsemuziekschool.nl. iter lam ap in» ib door Douwe Eisenga MIDDELBURG - 'Wie is er bang voor hedendaagse mu ziek?' Onder deze titel begint vrijdag een cyclus van vier lezin gen van de Middelburger Leen de Broekert. De serie, georgani seerd door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, geeft een over zicht van de klassieke muziek uit de twintigste eeuw. Wie iets te weten wil komen over een bepaald aspect van de klassieke muziek, heeft drie mo gelijkheden. De nieuwsgierige muziekliefhebber kan te werk gaan volgens de grondige metho de. Die bestaat uit het raadple gen van de New Grove Dictiona ry of Music, anderhalve meter encyclopedie met daarin alles, maar dan Ook alles over muziek. Van de eeuwenoude snorrebot- muziek uit Tytsjerksteradiel tot het nieuwste van het nieuwste uit downtown New York, de New Grove heeft er wat over te melden. De haastige muziekliefhebber vervolgens, sprokkelt met Goog le op het internet wat informa tie bij elkaar. Het woord 'snorre- bot' levert al gauw 617 verwij zingen op. De kennis die deze snelle methode oplevert is, hoe wel wat willekeurig, soms heel aardig. U kunt bijvoorbeeld bin nen een halve minuut te weten komen hoe een snorrebotorgel (echt waar) klinkt. De verstandige muziekliefheb ber tenslotte gebruikt de verre weg leukste methode: het bijwo nen van een lezing van Leen de Broekert. Het hoofd van deze pianist zit stampensvol kennis over klassieke muziek. De Broe kert koppelt een enorme reper toirekennis aan een gedegen in zicht in stijlen en genres. Nog be langrijker is dat hij over elk mu- ziekonderwerp weet te praten met een aantrekkelijk gevoel voor humor. Zijn lezingen zitten vol grappen, woordspelingen en onweerstaanbare anekdotes. Wie dus na, pak 'm beet, de mu ziek van Debbusy de weg is kwijtgeraakt in het toonkunst woud van de twintigste eeuw, doet er goed aan de komende vrijdagen deze lezingen bij te wonen. De Broekert heeft zijn verhaal in vier stukken ver deeld. De eerste lezing van ko mende vrijdag gaat over - zoals hij ze noemt - de AAArtsvaders van de moderne muziek. De drie a's staan voor Arnold, Alban en Anton, de voornamen van de drie componisten die aan het be gin van de vorige eeuw de disso nant lieten evolueren van nako mertje tot volwassen lid van de familie: Schönberg, Berg en We- bem. In de tweede lezing richt De Broekert zich op Stravinsky, Sjostakovitsj en Gubaidulina, de belangrijkste Russische com ponisten uit de vorige eeuw. Van de eerste is het roemruchte balletstuk Le Sacre du Prin- temps uit 1913. Dit werk i§ dé mijlpaal van de twintigste eeuw, vergelijkbaar met de sta tus van de Negende van Beetho ven uit de eeuw daarvoor. De première van 'de Sacre' in Pa rijs werd een enorm schandaal, hoewel de ontsteltenis bij het pu bliek vooral werd veroorzaakt door de choreografie van Nijins- ki. In plaats van gracieus op de tenen balancerend, bewogen de dansers stampvoetend over het toneel, bezig met het uitbeelden van een uiterst heidens offerri tueel. Een concertante uitvoe ring van het stuk, nog geen jaar later, werd een groot succes. Heelal De derde lezing gaat over de ja ren vijftig, wanneer de muziek van de twintigste eeuw op z'n modernst is. Waar componisten uit de negentiende eeuw al mee waren begonnen, het compone ren van steeds weidsere en onbe kendere vergezichten, wordt nu tot in het uiterste doorgevoerd. Componisten als Boulez en Stockhausen verkennen delen van het muzikale heelal waar geen mens ooit is gegaan. In 1964 schreef de Amerikaanse Leen de Broekert componist Terry Riley zijn stuk In C. De titel is veelzeggend. Het stuk begint met een pulse rend C-majeurakkoord. De mu ziek is na vele omzwervingen weer thuis. Over deze periode, met componisten als Steve Reich en John Adams, gaat de laatste lezing van De Broekert. Lezingen Leen de Broekert, op vrij dag 20 en 27 januari en 3 en 10 fe bruari-, telkens van 16.45 tot 18.45 uur in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7, Mid delburg. door Martijn de Koning GOES - Wie niet te veel eisen stelt, kan in Zeeland snel een huurhuis vinden. In veel kleine kernen ben je binnen enkele we ken onder dak. In de steden is de wachttijd veel langer. Dat blijkt na een rondje langs een aantal Zeeuwse woning bouwcorporaties. De situatie in Zeeland is over het algemeen gunstiger dan die in grote delen van het land. Volgens Aedes, de koepel van woningbouwvereni gingen, liep de gemiddelde wachttijd in 2005 op tot bijna 3,5 jaar. R en B Wonen in Heinkenszand, dat huizen in de gemeenten Bor- sele en Reimerswaal verhuurt, heeft nauwelijks problemen om mensen snel te huisvesten. „Al leen in grotere kernen als Hein kenszand, 's-Gravenpolder en Yerseke moeten mensen wat lan ger op met name eengezinswo ningen wachten", vertelt M. Boerbooms. C. Reinhoudt van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren laat soortgelijke geluiden ho ren. „Wie geen voorkeur voor be paalde plaatsen heeft, is vrijwel direct aan de beurt." De gemiddelde wachttijd in het zuiden van de provincie is een maand of zeven. „Maar daar zit ten mensen bij die bewust wat langer wachten om in het huis of het dorp van hun voorkeur te kunnen wonen", legt de direc teur uit. Alleen voor plaatsen in woonzorgcomplexen is meer vraag dan aanbod. „Daar moe ten we echt kijken hoeveel zorg iemand nodig heeft. De meest ur gente gevallen gaan dan voor. Anders is de situatie in de Zeeuwse steden. J. van Beekhui zen van L'Escaut Woonservice in Vlissingen schat de gemiddel de wachttijd in die plaats op twintig maanden. Wie geen ei sen stelt, moet zo'n 6 tot 9 maan den geduld hebben. Van Beekhuizen wijt die lange periode vooral aan de stijgende huizenprijzen. „Vroeger stroom den veel mensen uit een huur- ijvfn Da; ibetg huis door naar een Doordat die steeds duurder^ den, komen steeds minder h% ders daar aan toe. Er komt ccLndeli minder vrij." Vooral starters zijn daarvan »|80 dupe, weet hij. Die kunnen^ „ar. koophuis niet betalen, maark )Venie men ook voor een huurhii Lei vaak niet aan de bak. „Wep-j ,armc beren dat nu op te lossen door ie ver seniorenwoningen te bouy£ >cjf Die mensen verlaten daarvoj j hun oudere, goedkopere wonL gen, die dan vrijkomen voorsts jveme ters." f fle, Ook Woongoed Middelt^ cdn heeft een eigen beleid voor j& jthij. geren. „Normaal gesproken^ jeilai ken we vooral naar de watfc v.rdip tijd", legt E. de Ceuster c j'aj „Mensen tot 23 jaar staan n ïSn niet lang op onze lijst. Bov& [{akl dien hebben ze vaak eenlaagij Bi komen. Vandaar dat ze bij°o$ 5i een aparte categorie vormenjj.. Jongeren zonder verdere eise belas hebben in Middelburg binnu an een half jaar een woning, verzt- kert de directeur. Op een eenge- zinswoning moet je drie jyj jcurri wachten, op huizen met vier!! [voor vijf slaapkamers zeker nog e door jaar langer. In en rond Goes is de situai 1' niet veel beter. „Wie in derd Lv wil wonen, moet rekenen op® jvoeg wachttijd van drie jaar", \~- M. van der Poort van wonk;- bouwvereniging RWS. Voor Noord-Bevelandse kernen is d? $da; korter: ruim een jaar. koepel Aedes verwachten Uric Zeeuwse woningbouwverenigb mlvoi gen dat de wachttijd de komen- Jkelir de jaren zal afnemen. De bon de be van goedkope huurwoningenil sdsv diverse Zeeuwse gemeente igvai moet daaraan meehelpen. idetv De vraag naar huurhuizen ïsi riiculi Zeeland een stuk lager dan ine; aren rest van het land. De meeste s;- ningbouwverenigingen mensen zelf inschrijven op vit adtdc komende huizen. Afgelopen] kwamen er landelijk gemiddö jÜach 118 reacties op zo'n woning;! sniter Zeeland waren dat er 27, Mts sber: in Drenthe lag dat aantal met li orove: nog lager. ijven di] uit (Advertentie) Bij CZ vinden we dat niemand standaard is. Daarom hebben we nu speciaal voor jongeren iets nieuws ontwikkeld: een heel aantrekkelijke aanvullende verzekering, afgestemd op mensen tussen de 18 en 30 jaar. Deze kun je afsluiten naast je basisverzekering. En daarmee kun je rekenen op ruime vergoeding van sport-medisch advies, contactlenzen, psychologische zorg en nog veel meer. Bovendien worden tandartskosten ruim vergoed, zodat je daarvoor geen aparte aanvullende verzekering hoeft af te sluiten. En dat alles voor maar 9,95 per maand! Tja, met zo'n aanbod wil iedereen wel jong zijn. Meer weten over deze of een andere passende aanvullende verzekering? Kijk op www.cz.nl, bel 0800 - 0195 of vul de bon in. Onze aanvullende verzekering voor jongeren. De voordelen op een rij: Inclusief inentingen voor verre reizen Inclusief sport-medisch advies Inclusief tandarts Inclusief orthodontie Inclusief brillenglazen en contactlenzen Inclusief psychologische zorg Inclusief 100 gratis condooms En nog veel meer! Slechts per maand! De premie geldt alleen als u ook uw basisverzekering bij CZ afsluit. Bel 0800 - 0195 of kijk op www.cz.nl CP Zorg kan altijd beter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14