>ZC iddelburg eist ruimte voor groei Ouderen op de bres voor gratis sjoelen Wethouder fel tegen geluidsschermen bij Vrouwenpolder 1 op de 3 mensen heeft pech 1 op de 2 mensen heeft geluk KS'ctieSP20-"1 tyad kan de benodigde woningen niet bouwen binnen de eigen grenzen ft Joese Lyceum aat verbouwen Meerderheid voor behoud brug Zorgcentra krijgen keurmerk Veertien laptops uit auto gestolen Snorfiets spoorloos na ongeluk SGP-ChristenUnie wil in Veere de grootste worden TILROE OPTIEK zeeuwse almanak Lang jdactie: 0113-315649 us 31.4460 AA Goes ipntie-exploitatie: JVn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; anaal: 020-4562500. 117 januari 2006 Eriksson in lastige spagaat editie Walcheren DDDELBURG - De gemeente jelburg wil haar mogelij khe- nom tc kunnen groeien zwart vil zien. Het ontwerp-omge- jixsplan van de provincie nt nu een te grote bedrei- j^voor de gewenste groei van bevolking en voor de econo me ontwikkeling, vinden zo- gemeenteraad als het col evan Ben VV. weken vocht wet ter H. Kool-Blokland BA) het meningsverschil met provincie publiekelijk uit partijgenoot T. Poppelaars. i sprak het onaanvaardbaar :over het plan van de provin- bezwoer dat Spuug niet bang hoeft te ivoor gebrek aan groeimoge- beden. Inmiddels is er zowel ambtelijk als op bestuurlijk iu overleg geweest. Kool ide dat overleg gisteren tij- as commissie ruimte 'con- ctief' en 'vruchtbaar'. De ovincie zou hebben toegezegd het omgevingsplan geen idelijke gevolgen mag heb- yoor de ontwikkeling van idelburg. [knellend jdelburg vindt de grens van Nationaal landschap zoals irovincie die trekt te beknel- IBinnen het Nationaal land- ap mag alleen voor de eigen olking worden gebouwd. De Kkerheid of en waar er ge- (rd mag worden, maakt het .ogelijk om plannen te ma ai grond te kopen. Daar- it denkt de gemeente dat de van de provincie om de helft de nieuwe woningen binnen IES - Het Goese Lyceum it over twee jaar een forse iep; een stuk nieuwbouw en verbouwing aan de westzij- van het hoofdgebouw aan de iDusseldorpstraat. de bebouwde kom te bouwen voor Middelburg on haalbaar is. Bovendien heeft de gemeente be zwaar tegen de bemoeizucht van de provincie. „Bouwhoogtes zijn primair de verantwoorde lijkheid van de gemeentes", zei Kool gisteravond. De provincie wil daar regels voor opleggen. Aan de rand van de stad zou de bebouwing niet hoger mogen zijn dan twaalf meter. Een plan als het appartementencomplex op het Arduinterrein, waar vo rig jaar - juist vanwege de hoog te - veel ophef over ontstond, zou dan niet gerealiseerd kun nen worden. „We willen harde afspraken over woningbouw en inbrei- ding", zei Kool. „Na 2009 heb ben we geen ruimte meer. Op het moment dat je dat nu al weet, moet je daar nu al afspra ken over maken." Ze kreeg steun van een ruime meerder heid van de commissie. Het eni ge kritiekpunt was het schrap pen van de vierde kanaalkrui sing, de brug die de Stromen- weg met de Torenweg had moe ten verbinden. „Die heeft het college weggegeven", zei J. Kod de (CDA). GroenLinks stelde voor om bij het Veerse Meer een nieuw dorp te bouwen, waar de gemeente de bevolkingsgroei kan realiseren. Op die suggestie werd door andere partijen niet ingegaan. is niet het pro- De sjoelers van de Kwikstaart verzetten zich tegen de vrijwillige bijdrage van vijf euro per maand die ze sinds kort voor het sjoelen moeten betalen. foto Lex de Meester Modern onderwijs geven ua indeling achterhaalde iaa wel. „We zijn bezig met concept van de kleine wLDat wil zeggen dat je bin- i het lyceum kleinere eenhe- met eigen voorzieningen pt, bijvoorbeeld voor de en het vmbo." zegt or A. Wevers. huidige gebouwen voldoen aan het streven naar kleine heden en zijn door hun geda ne structuur ook lastig te «uwen. (Advertentie) van de reepe SCH0ENM00E I "-ASTISCH AFGEPRIJSD door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De een sjoelt al twintig jaar, een ander tien jaar, weer een ander is vo rig jaar begonnen. De ouderen sjoelen in de Kwikstaart in Oost-Souburg, gratis. Tot deze week, toen een medewerker van de Vlissingse welzijnsorganisa tie Palladium hen verzocht om contributie te betalen. „Dat weigeren we", zegt me vrouw De Koeijer, namens de circa vijftien sjoelende vrou wen. „Een keer in de week sjoe len we drie uur achter elkaar. We werden door de medewerker naar huis gestuurd. Daar ben je dan 83 jaar voor geworden." „Het is een deel van ons leven geworden. We voelen ons er fit en gezond door en we houden een goed humeur. We verzetten onze gedachten als we sjoelen, omdat we helemaal in het spel opgaan", merkt mevrouw Poste- ma op. Directeur P. Gillissen van Palla dium zegt dat alleen de sjoelers in de Kwikstaart problemen met de eigen bijdrage en met de inning een keer per maand van het geld hebben. „In alle wijk centra in Vlissingen is de nieu we regel al doorgevoerd en daar verloopt alles soepel." Palladium streeft uniformiteit na; door dit soort maatregelen moet de ongelijkheid worden op geheven. Gillissen: In alle wijk centra wordt eenzelfde bijdrage voor activiteiten gevraagd en ook voor de consumpties geldt overal hetzelfde tarief. Palla dium redeneert dat de sjoelers tegensputteren omdat de lessen in de Kwikstaart gratis waren." „Dan valt het tegen. In andere wijkcentra werd al een tege moetkoming in de kosten ge vraagd. Maar kosteloos mee doen kan niet meer." De sjoelers laten het er niet bij zitten. Uit protest sjoelden de vrouwen daarom gisteren voor de ingang van de Kwikstaart. „Net nu we weinig geld hebben en we gekort worden op alles, moeten we ook nog eens vijf eu ro per activiteit per maand gaan betalen. Er zijn vrouwen bij die aan drie activiteiten meedoen. (Advertentie) Eén op de drie automobilisten krijgt pech. Gelukkig is één op de twee automobilisten lid van de ANWB met Wegenwacht-service. Word nu óók lid, al voor 49,75. Dat is nog geen 1,- per week. Kijk op anwb.nl of bel 0800 0503. Goede reis ANWB door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - 'Onaanvaard baar'. Zo noemde wethouder M. te Roller van Veere gister avond de komst van een geluids scherm langs de nieuwe N57 bij Vrouwenpolder. In een vurig pleidooi riep ze de medewerkers van Rijkswaterstaat op een an dere oplossing te bedenken. Te Roller deed haar oproep tij dens de presentatie van de uit komsten van het zogenoemde Belvedere-onderzoek. Het land schapsarchitectenbureau Okra heeft in opdracht van de provin cie onderzocht hoe de nieuwe N57 zo verantwoord mogelijk kan worden ingepast in de omge ving. Over tien voorstellen van Okra hebben de provincie, Rijks waterstaat, de gemeenten, het waterschap en de betrokken dorpsraden inmiddels overeen stemming bereikt. De resultaten werden gisteravond aan de inwo ners van de gemeente Veere ge presenteerd. Aantasting „Helaas blijft een punt lastig tot onaanvaardbaar", zei Te Roller. „En dat is het geluidsscherm bij Vrouwenpolder. Als college wil len wij een dringend beroep doen op de creatieve geesten van Rijkswaterstaat. Doe alstu blieft nog een ultieme poging om iets anders te bedenken. We weten dat het moeilijk wordt, want we zijn nu eenmaal gehou den aan de geluidswet. Maar zo'n scherm is een genadeloze aantasting van ons landschap." Gedeputeerde T. Poppelaars kondigde aan dat Rijkswater staat samen met de gemeente Veere nog eens goed naar het ge luidsscherm gaat kijken. Enkele aanpassingen die door toedoen van Okra in het plan zijn opgenomen zijn de aanleg van een kleine duingordel langs de parkeerplaats bij de Veerse- gatdam, de komst van hagen in plaats van een vangrail tussen Vrouwenpolder en Serooskerke en de komst van beplanting aan de zuidkant van Serooskerke. Hoewel veel bezoekers zich kon den vinden in de aanpassingen, bleven er genoeg punten voor hen over om zich zorgen over te maken. Zo ligt de N57 bij de Van 't Hoffweg bij Sint Laurens ruim drie meter boven het maai veld. De weg ligt daar volledig in het zicht, tot groot ongenoe gen van de buurtbewoners. Ook de rotonde bij Vrouwenpol der baart de inwoners van het dorp zorgen. Net als bij Sint Laurens komt ook daar de weg ruim drie meter boven het maai veld te liggen. Bovendien komen de parallelwegen eveneens uit op deze rotonde. „Het blijft dus toch een vliegveld", stelde E. Jo- ziasse van de dorpsraad Vrou wenpolder vast. Knuijt moest er kennen dat het asfalt daar veel plaats in beslag zal nemen. MIDDELBURG - De meerderheid van de gemeenteraad in Middelburg wil de monumentale voetgangersbrug over het spoor voor de stad behouden. Dat bleek gisteren tij dens de commissie ruimte. De brug, die naast het station stond, ligt sinds 2000 opgeslagen. Herplaatsing van de brug kost, met aftrek van een subsi die, nog een half miljoen euro. Deze zomer wordt er een definitief besluit genomen als de uitgaven voor de komen de jaren worden vastgesteld. MIDDELBURG - Centrum voor reactivering en Zorg 't Gasthuis in Middelburg en zorgcentrum Simnia in Dom burg krijgen vandaag het bronzen keurmerk in de zorg voor verpleeg- en verzorgingshuizen uitgereikt. Beide cen tra zijn door Stichting Perspekt en de Stichting Cliënt en Kwaliteit beoordeeld op twaalf criteria. Daarvan zijn kwaliteit van zorg, welzijn en veiligheid de belangrijkste. De twee zorglocaties van cle Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland scoren op alle onderwerpen een voldoen de. Het afsluiten van contracten met CZ zou voor een ge certificeerd zorgaanbieder gunstiger zijn. De verzekeraar is namelijk van mening dat de instelling daarmee laat zien dat het bewust met kwaliteit voor zorg bezig is. Het is de bedoeling dat vóór 2007 alle zorginstellingen in Zee land het bronzen keurmerk in bezit hebben. M. Leers, voorzitter van de Raad van Bestuur van CZ reikt om 14.00 uur in 't Gasthuis en om 16.00 uur in Simnia een plaquette uit. MIDDELBURG - Uit een geparkeerde auto aan de Vuur toren in Middelburg zijn tussen zondagavond en maan dagochtend veertien laptops gestolen. De eigenaresse van de auto had de draagbare computers 's avonds ingeladen. De diefstal werd maandagochtend rond half acht ont dekt. Aan de auto is voor bijna duizend euro schade aan gericht. De laptops zijn eigendom van het bedrijf waar de Middelburgse werkt. MIDDELBURG - Een 61-jarige Middelburger is zijn elek trische snorfiets kwijt. De man was vrijdag met het voer tuig gevallen op de Berkenlaan in zijn woonplaats. Voor dat hij naar het ziekenhuis werd afgevoerd voor onder zoek, beloofde een jongen dat hij de snorfiets bij de man thuis zou afleveren. Dat is nooit gebeurd. De elektrische snorfiets type Helio, is sindsdien spoorloos. Hij kan 25 ki lometer per uur. De jongen die hem thuis zou bezorgen is ongeveer 14 jaar oud. De politie is naar beide op zoek. Dat wordt dus 15 euro", rekent De Koeijer uit. Volgens Gillis sen worden er kortingsregelin gen onderzocht voor frequente bezoekers van activiteiten. Het gebouw De Kwikstaart in Oost-Souburg is onlangs opge knapt en geschikt gemaakt voor ouderenactiviteiten. „Daar zijn we blij mee. Maar ouderen lo pen weg. Het ouderenwerk wordt onderuitgehaald", zegt C. Hendriks van de algemene ouderenbond Souburg-Ritthem. „De gemeente wil dat de oude ren naar buiten komen, actief zijn, dat is dan gelukt, en nu moeten ze weer achter de gera niums. Het is onaardig en een nodeloze, harde opstelling. Ze ker als je ziet hoe de vrouwen ge nieten van het sjoelen", vult Hendriks aan. Wethouder E. Walrave-Troost zegt dat Palladium of de ge meente niemand wegsturen. „Er mag gesjoeld worden, maar daar moet voor betaald worden. Ik denk dat het een redelijke bij drage is", zegt ze. Ze legt de eerste verantwoorde lijkheid bij Palladium. „Het is een eigen bedrijf. Maar duide lijk is wel dat die organisatie het recht heeft om een eigen bij drage te vragen." Palladium wordt door de ge meente Vlissingen gesubsidi eerd met een bedrag van 1,2 mil joen euro. De Kwikstaart is ei gendom van de gemeente. Palla dium huurt dat gebouw. Walra ve-Troost: „We staan achter dit beleid van Palladium. Ik denk dat we onze sociale verantwoor delijkheid nemen. Het is niet te veel gevraagd. Je moet een keer beginnen met het vragen van contributie." Er is in de Kwikstaart voor een overgangsregeling gekozen. Tot medio 2006 moet er 2,50 euro per maand worden betaald. „Daarna wordt het vijf euro. En als ouderen weglopen en daar door de zaal niet meer gebruikt wordt, dan huren we de ruimte niet meer van de gemeente", zegt Gillissen. DOMBURG - Al twee keer eer der wilden de SGP en de Chris tenunie in Veere samenwerken, maar het kwam er steeds niet van. Nu is de samenwerking offi cieel geregeld. Beide kandida tenlijsten zijn in elkaar gescho ven en na de verkiezingen zul len ze in de raad zitten onder de naam SGP-ChristenUnie. „Duidelijkheid voor de burger is de belangrijkste reden voor de samenwerking", zegt beoogd fractievoorzitter R. de Visser van de SGP. „We hebben zo veel gelijkenissen op praktisch en principieel vlak, dat we net zo goed kunnen samenwerken. De tijd is er rijp voor." „Als je het aantal stemmen van ons van vier jaar geleden bij el kaar optelt, hebben we er meer dan het CDA", zegt Maris frac tievoorzitter van de Christen- Unie. De discussie over vrouwen op de kandidatenlijst, heeft in Veere nauwelijks gespeeld, zeg gen beide mannen. Op de geza menlijke kandidatenlijst staat één vrouw. (Advertentie) OP DE GEHELE COLLECTIE BRILMONTUREN EN OOK NOG OP ALLE SOORTEN GLAZEN DEZE KORTINGEN GELDEN BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE BRIL (MONTUUR GLAZEN) DE COLLECTIE BRILMONTUREN ZIJN ALLEMAAL UIT DE COLLECTIE 2005/2006 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl Enkele jaren geleden schafte die inwoner van Zuid-Beve land een bijna klassieke auto aan. Een niet meer geprodu ceerd model van Scandinavi sche makelij met een verbluf fende schoonheid. „Een lang gekoesterde ivens is in vervul ling gegaan", juichte hij. Terecht is de trotse eigenaar buitengewoon zuinig op zijn bezit. Het voertuig wordt met grote regelmaat liefdevol ge poetst en technisch nauwge zet onderhouden. Laatst kwam hij tot het in zicht dat het niet verstandig is zo'n bijna-klassieker bloot te stellen aan zure regen, op trekkend vocht en vandalen. Hij besloot een garagebox te huren. Met routineus gemak reed hij zijn auto binnen, stap te uit en maakte aanstalten om de box te sluiten. Daarbij kwam hij tot een ver velende ontdekking: de auto nam twintig centimeter meer in beslag dan de garagebox aan ruimte bood. Sindsdien heeft hij het over zijn te lang gekoesterde wens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11