Geen erkenning voor shopaholics - PZC PZC Balkenende predikt nieuw optimisme Liever een kroket Hoofdpijn van het kinderzitje dan broodje gezond De regels per 1 maart Koopverslaving in Nederland een groeiend probleem Zelftest voor koopverslaafden 16 januari 1956 De Gezonde School Sam maandag 16januari 2006 De winkels lonken bijna perma nent met kortingen en velen gaan voor de bijl. Erg? Wel als je de artikelen na aankoop thuis meteen verstopt, knoeit met be talingen om je partner niet te alarmeren en de volgende dag in nerlijke onrust opnieuw leidt tot een gang tiaar de winkel, Dan ben je koopverslaafd. door Eelco van der Linden Dat geldt ook van Ankie Jan sen „Als ik een rok zie hangen of een mooi servies zie staan gaat het mis. Het wordt steeds stiller om me heen. De adrenaline jaagt door mijn lijf, het hart bonkt, de ogen staan op steeltjes. Ik ga een tunnel in en kom eruit met tassen in de hand en dozen onder de arm. Doodmoe kom ik thuis. Vol daan, maar helaas duurt dat ge voel maar erg kort. Snel voel ik me schuldig, een loser. Daarna slaat weer de onrust toe en moet ik op pad." Jansen, 60 jaar, is verslaafd. Ernstig. „Ik heb vroeger alcoho listen en liefhebbers van drugs begeleid in een inrichting, dus ik weet waarover ik het heb", zegt ze met een vrolijke lach. Kom bij Ankie niet aan met het verhaal dat haar ziekte - koop verslaving - te maken heeft met een gat in je hand. En noem het helemaal geen 'vrouwenkwaal tje'. „Het is iets heel fysieks, compleet met ontwenningsver schijnselen. Ik word er gek van en wil hulp." Uitverkoop uitgaven opschrijven. Maar als de dwangmatigheid groot is, moet je in therapie en misschien zelfs aan de medicijnen - meest al antidepressiva." In ons soort maatschappij ko pen we allemaal, en allemaal meer dan nodig. Maar er zijn ook grenzen en die worden regel matig overschreden. Nederlan ders - geen verrassing - blijken op koopjes te vallen, en daarin sluipt volgens Karsten steeds meer dwangmatigheid. Mannen vormen met 13 procent een min- derheid onder de koopverslaaf den, maar dat is geen troost voor de 46-jarige it'er Hans „Ik ga de winkel in en zie alleen 'van voor, van voor. van voor'. Buiten struinen de hordes weer door de winkelstraten, aange trokken door de zoveelste uitver koop, Hoeveel verslaafden zit ten er tussen? „Zeker één mil joen", zegt Carien Karsten. een psychotherapeut die in Neder land al jaren, als enige,, onder zoek doet naar het fenomeen en mensen behandelt. Binnenkort start ze met 'afkicktraiiïingen' voor shopaholics. „De meesten kunnen er van af komen met een paar goede tips, zoals elke week een vast bedrag pinnen en alle De winkels lonken bijna permanent met kortingen en velen gaan voor de bijl. Bij zeker een miljoen mensen is er sprake van koopversla ving. foto Bram Lammers/GPD Psycholoog Carien Karsten heeft een test ontwikkeld om te bepalen of iemand koopverslaafd is. Via haar website vvww.ca- rienkiarsten.nl is deze in te vullen. Als de uitslag positief is (je bent koopverslaafd), is het mogelijk om je direct aan te melden voor de afkicktraining: een training die meer inzicht moet geven in de vorm van de koopverslaving en wat kan helpen. Wie de vragenlijst doorleest, kan snel in zicht krijgen in de verschijnselen van de ver slaving. Zo wil Karsten weten of de invuller dingen koopt en verbergt voor partner, kinderen of ouders. Of hij of zij koopt omdat het een kick geeft. Of er geldzorgen zijn, het ene gat met het an dere gevuld wordt en het gevoel overheerst dat het geld door de vingers glipt. Ook kan het een indicatie zijn als iemand impulsief dingen koopt die niet nodig zijn, zich niet aan een boodschappenlijstje kan houden, gaat winkelen omdat hij zich som ber voelt en zo de stemming wil verbeteren, onnodige aankopen rechtvaardigt door te zeggen dat ze afgeprijsd waren, dat ze voor werk nodig zijn of dat ze alvast bewaard worden voor de verjaardag van een vrien din. Tenslotte moeten mensen zich zorgen ma ken als ze grapjes maken over de overvloed aan spullen die ze hebben. GPD Het zijn mokerslagen. Ik kan er niet aan voorbijgaan. Kom ik weer thuis met een dvd-speler of de zoveelste boor." e die in een kledingzaak werkt, worstelt permanent met de verleiding. „Ik kan geen koopje laten liggen, vooral kle ren en schoenen. Het beurt me op. Maar het resultaat is ook dat ik daardoor soms niet op vakan tie kan." Ze beschouwt zichzelf als 'redelijk verslaafd' en weet dat de ziekte wijdverbreid is. „Bij ons in de zaak kennen we ze allemaal. De rijke alleskoper, voor wie we de hele collectie al klaarzetten, maar ook de finan ciële knutselaar, die een deel wil pinnen een deel cash wil be talen om manlief koest te hou den." Er zijn volgens Karsten vele soorten verslaving en ook vele oorzaken. „Vaak kopen mensen om onvrede te verdrijven; de meesten hebben een negatief zelfbeeld. Maar ik stuit ook nog al eens op jeugdtrauma's, vooral in de sfeer van seksueel mis bruik." De professionele verslaafden- hulp, waar Karsten zelf ook van daan komt, blijkt koopversla ving nog niet echt te hebben er kend. Ze vindt dat niet terecht. „Obsessief kopen kan mensen en hun relaties kapot maken en leiden tot torenhoge schulden." Ankie Jansen kan daarover mee praten. De afgelopen jaren gin gen de erfenissen van haar ouders in rook op. Tegelijk bouwde ze een schuld op van 56.000 euro. „Ik heb een afbeta lingsregeling getroffen met de banken. Gelukkig heb ik nog een redelijk goede baan." Ankie overweegt om echt 'diep' te gaan bij Carien Karsten. „Ik wil vooral van die fysieke onge makken af", kreunt ze. Maar een leven zonder kopen, kan ze zich ook niet echt voorstellen. „Ik vind het namelijk zo ontzet tend leuk en ik kan het goed. Mooie dingen, nooit een mis koop. De Kringloopwinkel zal ze missen." GPD 7 namen zijn op verzoek gefin- door Hans van Soest Na jaren van pessimisme over de staat waarin Ne derland verkeert, vindt pre mier Jan Peter Balkenende nu dat we met zijn allen wat optimistischer moeten zijn over ons land. De verkiezin gen komen eraan. PvdA-leider Wouter Bos is maar een vervelende pessi mist. „Wie zegt dat hij Neder land zijn trots wil terugge ven, doet dat vanuit een nega tieve visie op de samenle ving", zegt CD A-leider en premier Jan Peter Balkenen de verwijzend naar het the ma van het boek dat Bos on langs schreef. „Nederland is al een land om trots op te zijn." Op 7 maart zijn de verkiezin gen voor een nieuwe gemeen teraad. Landelijke politici werpen zich in de strijd om him lokale partijgenoten te ondersteunen in de campag ne. De CDA-top heeft dit weekeinde Rotterdam uitge kozen. Vruchten Balkenende en zijn collega's willen vooral optimisme uit stralen. „Ik wil vooruit met dit land!", houdt hij zijn ge hoor voor. In zijn speech op de CDA-bijeenkomst wordt met geen woord meer gerept over broodnodige ingrepen in de sociale zekerheid, over het gevaar van het oprukkende terrorisme of over de ruzie in de regeringscoalitie over de militaire missie naar Afgha nistan. „Laten we alle som berheid van ons afschudden. Na 7 maart gaan we in Den Haag weer aan het werk om te doen wat nodig is voor Ne derland. Het CDA heeft de moed om verantwoordelijk heid te dragen. Het kabinets beleid zal vruchten afwer pen. En moed en karakter in de politiek worden altijd be loond!" De peptalk van de partijleider valt in goede aar de. „Moed inpraten is ook precies wat we nodig h& ben", zegt een oud-Kamer^ van het CDA. Zestien was hij lid van de fractie mag het natuurlijk niet j» gen, maar ik weet wat er in de koppies in Den Haag. We staan op vg lies in de peilingen en de slag op 7 maart heeft veel u. vloed op hoe iedereen in De Haag zich straks voelt." Voorbeeld Fractievoorzitter Maxuj Verhagen schudt handen^ veel lokale lijsttrekker! Waarom de partijtop uitgere- kend Rotterdam gekoze heeft om de campagne af] trappen? „Het CDA is h$ nooit echt groot geweest' zegt hij. „Maar Rotterdam wel een voorbeeld. Hier met het CDA in het collep veel beleid tot stand geb men dat wij ook landelijk doorvoeren, zoals de aanpai van integratie, criminality en armoede. Het is belangrij om te zien of het lokale CD- daar steun voor krijgt." Tod mag de uitslag in Rotterdam niet worden gezien als voorbode voor de landelijk verkiezingen volgend jae waarschuwt campagneleide Jack de Vries. „Daarvoorj Rotterdam met een grote lo kale partij als Leefbaar terdam toch te atypisch voce het landelijke beeld." Rotterdam lijkt in de peilin gen af te stevenen op een col lege van Leefbaar Rotterdam en PvdA. Reden voor ende om uit te halen naars sociaaldemocraten: CDA is dapper geweest door de uitspraken van Marco Pas tors over criminaliteit en is lam niet te tolereren. En dat zegt de lokale lijsttrekka van de PvdA hier, naar ver luid gesteund door zijn land- lijke partijtop, dat hij hetzelf de had kunnen zeggen. heel onverstandig. Het CDA was kritisch over de multicul turele samenleving. Maan? moeten de islam niet hoek drijven." GPD Scholen moeten in hun kantines gezonder eten aanbieden. In de praktijk komt daar nog niet zo veel van terecht. „Kinderen wil len alleen maar vet eten. door Sevan Barsamoqlu Anatascha is duidelijk in haar mening: „De kantine is echt niks man, verbrande to sti's en bedorven broodjes ge zond." Anatascha en haai vrien dinnen gaan tussen de middag liever naar de snackbar of de su permarkt om de hoek. Voor chips, cola en Turkse pizza. Net als Robin en zijn vrienden. ..Wij halen elke dag iets lekkers buiten de deur." In de kantine van hun middelbare schooi. De Populier in Den Haag, eten ze zelden. „Veel te klein en veel te druk." De fruitautomaat kan er nog wel mee door, vindt Ana tascha, maar verder is het prut. Steven gaat met zijn maten van middag frikadelbroodjes en croissants halen bij de super markt even verderop. En twee keer per week eten ze in een snackbar. Ondanks het ongezonde eetpa troon van deze jongeren mag het aanbod in de kantine van hen wel gevarieerder en gezon der worden. Volgens de scholie ren worden ze door het karige aanbod niet gestimuleerd om ge zond te eten. Van de landelijke campagne van het Voedingscentrum om meer gezond eten de kantines in te krijgen, hebben ze nog nooit ge hoord. De campagne begon ruim een jaar geleden en moet scholen helpen om leerlingen zo ver te krijgen dat ze gezonder eten en meer bewegen. Een gezonder aanbod via de kan tine loopt voor een belangrijk deel via cateringbedrijven. Die bedienen ongeveer 400 van de 1200 middelbare scholen. Cor- met, Avenance en Markies cate ring hebben bij elkaar 170 scho len in het voortgezet onderwijs onder hun hoede en werken vol gens richtlijnen van het Voe dingscentrum. De rest van de scholen, zoals De Populier, heeft nog steeds eigen mensen in dienst. Cateraar Ave nance stelt dat de campagne van het Voedingscentrum wel werkt. Cormet heeft echter twij fels. Volgens de woordvoerder hebben cateraars tot nog toe weinig gezonde voeding in hun assortiment. „Scholen denken nog vaak volgens het oude pa troon: kinderen willen alleen maar vet eten." Goedkoper Toch merken de cateraars dat leerlingen na een jaar anders zijn gaan kiezen in de schoolkan tines; er is veel meer gezond eten verkocht dan ongezond. Dit komt ook doordat gezonde producten als een broodje kaas of fruit goedkoper zijn dan een broodje hamburger of kroket. Een pistoletje kaas kost bij Mar kies tachtig eurocent en een broodje hamburger kost liefst twee euro. Volgens Cormet kiezen leerlin gen voor het goedkope alterna tief, omdat ze nu eenmaal niet veel hebben te besteden. „Een bijkomend voordeel is dat kinde ren in de kantine blijven", zegt de woordvoerder. GPD Het idee achter het pian De Gezonde School is dai jon geren in toenemende mate onge zond leven. Ruim de heiit van de scholieren tussen twaalf ea achttien jaar rookt, bijna de helft drinkt alcohol en heeft te weinig lichaamsbeweging. Amper tien procent eet genoeg groente en fruit en tussen de ze ven en zestien procent is veel te zwaar. Gezond eten in de kanti ne is een onderdeel van de aan pak om leerlingen gezonder ie laten leven. Ze krijgen ook les sen over gezond gedrag, zowel tijdens de uren lichamelijke op voeding als in de lessen verzor ging, biologie en maatschappij leer. Docenten moeten het goede voorbeeld geven en krijgen daar bij hulp van organisaties als de GGD, instellingen voor versla vingszorg en bureaus jeugdzorg. De scholen moeten daarnaast zorgen voor een gezonde en veili ge omgeving, zodat kinderen op het plein onbevangen kunnen be wegen. Leerlingen die veel pro blemen met hun gezondheid heb ben. kunnen speciale hulp krij gen. GPU Verwarring alom over de nieu we regels voor kinderzitjes. Als je na 1 maart je kleine kind met de auto 500 meter verder naar school brengt, moet het in een speciaal veiligheidszitje. Maar breng je het kind van de buren naar een verre uitwedstrijd van de sportclub, dan hoeft het niet. En hoe zie je of het kind een kilo te zwaar voor een zitje is? „Moet er een weegschaal mee in elke politieauto?" door Floor Liqtvoet In alle vroegte vertrekt Wille- mijn Wilms Floet 's zaterdags met dochter Juno (8) naar het Delftse hockeyclubhuis. Daar staan zeven andere meiden al te wachten op vervoer naar de uit wedstrijd. Snel kruipen er drie bij him coach op de achterbank. Gordels om en ze zijn klaar voor vertrek. Soms zitten vier jonge meisjes bij haar achterin in de auto. „Dan gaan er gewoon twee samen onder de gordel." Vanaf 1 maart is deze hockey- coach eigenlijk in overtreding. Alle kinderen kleiner dan 1.35 meter moeten dan zowel voor als achterin de auto in een goed gekeurd kinderzitje of op een zit- tingverhoger zitten. „Maar ik ga niet voor ieder kind een zitje ko pen", zegt Wilms Floet resoluut. „Je moest eens weten hoe het vroeger bij mij ging. We werden met z'n achten in de Volvo sta tionwagen gestopt, op de achter bank en in de achterbak." De Nederlandse regels komen voort uit Europese wetgeving. Dat ge beurt in twee stappen. Een deel van de regels gaat in 2006 van start, een ander deel in 2008. Want het moet veiliger, is het de vies. De veiligheidsgordels zit ten nu te hoog voor kleine kinde ren, waardoor ze bij een onge luk of noodstop zwaar gewond kunnen raken. Vorig jaar stier ven in Nederland vijf jonge kin deren bij een ongeluk in een per sonenauto. Niemand durft te roepen dat de nieuwe veiligheidsmaatregels overbodig zijn. Maar praktisch? De uitzonderingen zaaien grote verwarring. Tot 2008 mag Wille- mijn Wilms Floet de drie hockey- vriendinnen van haar dochter met alleen een gordel om in haar auto vervoeren. Als de gor dels op zijn, mag het ook zon der. Maar dochter Juno moet wél in een kinderzitje plaatsne men. Want ouders en pleeg ouders moeten vanaf maart hun eigen kinderen wél extra be schermen. „Raar dat voor de an deren een gordel dan wel vol staat", zegt Wilms Floet. „Ik zou toch niet snel grotere risi co's nemen met andermans kin deren." Het vervoeren van een jeugdteam naar een uitwed strijd is slechts één van de uit zonderingen op de nieuwe kin- derzitjesregel. Ouders die tij dens een feestje of partijtje meer kinderen vervoeren dan er gordels of zitjes zijn, zijn tot 2008 ook vrijgesteld van de ver keersboete van 45 euro. Overleg Wanneer krijg je als automobi list eigenlijk wél een prent? De overheid is er, anderhalve maand voor de regels ingaan, nog niet uit. „Daarover wordt nog met justitie ovei'legd", zegt een woordvoerder van het minis terie van Vei'keer en Waterstaat. De tijd begint ondertussen te dringen. In februari begint een landelijke voorlichtingscampag ne met televisiespotjes. Onder tussen krijgt de ANWB veel vra gen van haar leden binnen over de nieuwe kinderzitjesregel. „Maar ook wij worstelen met de uitzonderingen", zegt woord voerster Annelies Tichelaar. Vooral de uitzonderingen voor incidentele korte ritten naar een feestje of sportwedstrijd zijn vaag. „Het is totaal onduidelijk wat een korte afstand is." Er zijn nog meer onduidelijkheden. Zo hoeven kinderen die kleiner zijn dan 1.35, maar meer dan 36 kilo wegen, zich van het open baar ministerie niet in een zitje te wurmen. Maar hoe ziet een agent of een kind zwaarder dan 36 kilo is. „Moet er straks in el ke politieauto een weegschaal mee", vi-aagt de ANWB zich af. Schrap die uitzondering maar, vindt de bond. Hockeycoach en moeder Wilms Floet hoopt juist dat de uitzon deringen gehandhaafd blijven. „Anders moet elk kind straks naast een hockeystick ook een ei gen zitverhog'ing meenemen. Wat een geregel!GPD door Floor Liqtvoet Het juiste type zitje voor in de auto is afhanke lijk van het gewicht van een kind. Tot der tien kilo kan een kind in een babyautostoeltje. Tussen de negen en achttien kilo in een kinder- autostoeltje, daarna op een zittingverhoger. Alleen bij kindei'en groter dan 1.35 nieter of zwaarder dan 36 kilo volstaat een autogordel. Al le zitjes moeten voorzien zijn van het keuringsla- bel ECE 44/03 (of later) of voldoen aan de EU-richtlijn 77/541/EEG. Iedere automobilist die kinderen kleiner dan 1.35 HERBOUW DORPEN - De her bouw van de dorpen op Schou- wen-Duiveland verloopt an ders dan na de watei'snood- ramp wenselijk werd geacht. Het plan was enkele dorpen te 'bevriezen' en Serooskerke te laten uitgroeien tot middel punt. Maar in de praktijk zijn Scharendijke en Kerkwerve de centrumdoi-pen gewoi'den. VERNIELING - Tegen 17 Am bonezen van het Middelburgse kamp Nadorst is vier maanden celstraf geëist wegens vernie ling. De zeventien zijn leden van de niet ei'kende Partai Na- sional Maluku Selatan. Zij va zetten zich tegen de regering politiek om Ambonezen teas mileren in de Nederlandse a menleving. Uit protest braks: ze op oudjaarsavond de k< kens af die in aanbouw ware KOPPOSITIE - De voetballa van Vlissingen hebben dele ding genomen in de eersteklas se. Zelf behaalde de ploeg punt in Broek-Sittard, een aanvankelijke 2-0 voor sprong tegen Almania uitlie: op een gelijspel: 3-3. Dit blea echter genoeg om de koppefi tie te pakken. Verwarring alom over de nieuwe regels voor kinderzitjes. Als je na 1 maart je kleine kind met de auto vijfhonderd meter verder naar school brengt, moet het in een speciaal veiligheidszitje. foto Evert-Jan Daniels/GPD vervoert, is verplicht om voor en achter in de auto een zitje of verhoger te gebruiken. Maar er zijn uit zonderingen. De belangrijkste: - In een auto zonder gordels mogen alleen kinde ren vanaf drie jaar vervoerd worden. Kinderen die kleiner zijn dan 1.35 mogen Tos' achterin. - Kinderen die bij ouders of pleegouders in de au to zitten, moeten altijd in een autozitje of op zit tingverhoger zitten. Andere kinderen waarvoor geen zitje is, kunnen volstaan met een gordel. Als die al in gebruik zijn, kunnen ze Tos' op de achter bank zitten. Dit geldt voor incidentele, korte xït- ten. De uitzondeiïngen komen te vervallen in 1 mei 2008. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc,nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nt Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhs einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uilgev»' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voc ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of doe de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit s Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4