Nieuwe cao voor transportsector 1 1 Schiphol moet charters naar kleine vliegvelden verplaatsen Kopzorg over andere internetaansluiting Grootste hindoetempel opent in Wijchen Dak- en thuislozen moeten van de straat Kinderjury kiest voor foto van Soedanese jongen PZC C&A-familie Brennikmeijer in plastische chirurgie Nadruk op specialistisch werk Ontruiming van latgebouw Tiel s i 4® F Moederschap is bij vrouwen steeds minder populair Drees beste na-oorlogse premier Super-flesvoeding tegen snotneus Boy Edgar-prijs voor Herman Haren das in scheerkwast Within Temptation wint Popprijs Gestolen bijbel uit 1685 teruggevonden in vijver maandag 16januari 2006 iqNDEN - De a"" tie familie Braminknieijer gelieerde durf- Ltalist Englefield Capital „het punt staan de Britse Liev Medical Group over te *7nien. Dat meldt de Britse taant The Times. De Harley Medical Group is een Britse keten van klinieken voor plastische chirurgie. De Brenninkmeijers, een van Eu ropa's rijkste families, zijn voor al bekend als eigenaren van het kledingconcern C&A. Volgens de Britse krant The Ti mes is Englefield bereid 50 mil joen pond (circa 73 miljoen eu ro) te betalen voor de keten, waar particulieren terecht kun nen voor onder meer facelifts, borstvergrotingen en liposuc- ties. Harley Medical Group heeft mo menteel elf klinieken en is van plan de komende drie jaar nog eens twaalf klinieken te openen in het Verenigd Koninkrijk en Ierland. De keten is in 1983 opgericht door de Nieuw-Zeelandse onder nemer Mel Braham, die in zijn geboorteland grote sommen geld wist te verdienen met on der andere klinieken voor haar- transplantaties. Braham is nog altijd grootaan deelhouder van Harley Medical. ANP ifwSflntina van der Meer ITRECHT Werkgevers in het beroepsgoederenvervoer en vak- bonden hebben hun strijdbijl be- graven. Na onenigheid over on er meer de komst van goedko pe arbeidskrachten uit vooral Polen hebben de partijen in de nacht van vrijdag op zaterdag principe-akkoord gesloten overeen nieuwe cao. 1 Bestuurder J. Heilig van FNV Bondgenoten en werkgeversor- u «msaties TLN en KNV stelden 14 aterdag tevreden vast dat nu 91' de handen ineen worden gesla- m gen. Zo is in de nieuwe cao afge- proken om groot onderzoek te loen naar de perspectieven voor de Nederlandse internationale EL-Een dertigtal mensen is iteravond geëvacueerd we ens een te hoge gasconcentra- in een flatgebouw aan de Sta- ionsstraat in Tiel. )e politie houdt rekening met en explosie, liet een woordvoer- ler weten. lebrandweer verricht metin- en en kijkt of nog meer mensen nde nabije omgeving elders loeten worden ondergebracht, ledertig evacués zijn op het po- iebureau opgevangen, zei de «vrouw. ANP transportsector. Ook het minis terie van Verkeer en Waterstaat zal aan het onderzoek meewer ken. Heilig: „We gaan vanaf nu kij ken naar de kansen. De bedoe ling is inzetten op het bovenseg- ment. Dat betekent investeren in kennis en scholing van je men sen in plaats van concurreren op arbeidsvoorwaarden met Oost-Europa. Want die race naar de bodem winnen we toch nooit." Deelmarkten Daarbij stelt TLN-onderhande- laar H. Poot dat de nadruk steeds meer komt te liggen op specialistisch werk en deelmark ten. De werkgevers zijn daarom ook blij dat de bonden willen meedenken over een raam-cao, zodat op deelmarkten meer reke ning gehouden kan worden met verschillende omstandigheden. „Zo zijn loonsverhogingen nu voor het internationale trans port vaak lastiger dan voor de binnenlandse markt", aldus Poot. Vlak voor kerst vorig jaar liep het cao-overleg nog vast. Bonden waren furieus over voor stellen van werkgevers om chauffeurs die bijvoorbeeld voor het grootste deel in Oost-Europa werken ook vol gens de arbeidsvoorwaarden in deze landen te belonen. De bonden namen vorige week weer plaats aan de cao-tafel, na^- dat werkgevers ook hun eisen hadden ingetrokken over min der betalen van overuren en schrappen van de toeslag voor u' anonze redactie binnenland 35 0; IEN HAAG - Het wisselen van 35' iternetprovider, (mobiele) tele- 45 loon- en televisieaansluiting is ■f' joor veel consumenten een pro- leem. Ongeveer een op de drie nensen die het afgelopen jaar is iTergestapt, heeft daar dusda- 1 tig veel moeite voor moeten 4jj i loen dat hij of zij het niet nog 50 ens wil proberen. 15' 55 lat blijkt uit een onderzoek dat feliview in opdracht van het mi- jj; isterie van Economische Za- 2E en heeft verricht. Een woord- roerster van het ministerie stel- a zaterdag dat momenteel met leeomtoezichthouder Opta tordt gekeken wat de grootste Irempels zijn voor consumenten m over te stappen en wat de «ste manieren zijn om deze aan Ie pakken. Vorig jaar zomer lanceerde mi- iter Brinkhorst van Economi sche Zaken ook al het actieplan Vor W\_ -Y - werken op zaterdag. De nieuwe cao kent een looptijd van twee jaar en duurt tot april 2007. De circa 135.000 werknemers in de transportsector, waarvan 95.000 chauffeurs, krijgen deze maand een structurele loonsverhoging van 2 procent en in oktober volgt nog een salarisstijging van 0,75 procent. ANP door Heieen Paalvast DEN HAAG - Schiphol zou het aantal nachtvluchten sterk kun nen beperken als het verder wil groeien, zoals de luchthaven graag wil. „Laat vakantiecharters naar Te- nerife overdag vertrekken vanaf Rotterdam, Eindhoven, Maas tricht of Groningen. Een hoop vakantiegangers zullen dat prachtig vinden in plaats van naar Schiphol te moeten rei zen", bepleit oud-CDA-senator Eversdijk. Hij leidt een commissie van des kundigen die gisteren advies uit bracht aan het kabinet over het vliegtuiggeluid rond Schiphol. Een ruimer gebied rond de lucht haven dan nu, 'globaal van Cas- tricum tot Leiden', moet via dui delijke en controleerbare wette lijke geluidsgrenzen beschermd worden, aldus de commissie. Dat wil niet zeggen dat de groei van Schiphol moet worden ver boden. De luchthaven zou meer dan nu het vliegen met stillere vliegtuigen kunnen belonen en luchtvaartmaatschappijen die te veel herrie produceren, kun nen bestraffen. Maar Schiphol zou ook het aantal nachtvluch ten sterk kunnen beperken. Een nachtvlucht geldt voor tien dag vluchten, legt Eversdijk uit. „In 2004 had Schiphol 13.500 nacht vluchten. Dat staat voor 135.000 dagvluchten. Beperk de nacht vluchten tot het noodzakelijke en laat vakantiecharters elders vandaan vertrekken." De ande re hoofdboodschap van de Com missie Deskundigen Vlieggeluid is dat het vliegtuiglawaai dat nu wordt berekend moet worden ge meten. Proefmetingen laten zien dat het geluid bijna overal ho ger is dan berekend. ANP pagina 13 minder nachtvluchten 'Een slimme consument in een snelle markt' voor de geliberali seerde en geprivatiseerde elek tronische communicatiesector. De bewindsman wil met markt partijen en organisaties als de Consumentenbond afspraken maken over keuzevrijheid, objec tieve informatie en klachtenaf handeling. Verder zijn regels in de maak over contractduur, stilzwijgen de verlenging van overeenkom sten en opzegtermijnen. De Consumentenbond zou graag zien dat mensen 'net als bij verzekeringen en energie' niet meer zelf hun overstap hoe ven te regelen. Volgens de bond maken vooral internetproviders het overstap pen vaak zo lastig dat mensen blijven zitten waar ze zitten. „Daardoor betalen mensen soms honderden euro's te veel voor hun internetaansluiting of blijft de kwaliteit achter", stelt de bond. ANP Na een voorbereiding van negen jaar is gisteren in Wijchen Nederlands grootste hindoetempel 'Shree Raam Mandir' onder grote be langstelling ingewijd. Dit gebeurde door het inzegenen van beelden. foto Koen Suyk/ANP door Hans Walraven WIJCHEN - In Wijchen staat de grootste hindoetempel van Nederland. Gisteren werd de Shree Raam Mandir, het Huis van Heer Raam, ingewijd. Het pand, waarin ook een cul tureel centrum is gevestigd, heeft 1,3 miljoen euro gekost. Dat bedrag is voor bijna de helft bijeengebracht door de Hindoestaanse gemeenschap in Nederland. De Wijchense be volking was in eerste instantie niet blij met de plannen, zeg gen gemeenteraadsleden. Het heeft heel wat uitleg gekost om duidelijk te maken dat er wei nig 'engs' is aan het hindoege- loof. Nu na bijna tien jaar pra ten en plannen het in gele en witte baksteen opgetrokken ge bouw er staat, lijkt iedereen trots op de tempel. Het is een multiculturele droom. In lang, kleurrijk gewaad geklede Hin doestaan en witte Nederlander in trui gebroederlijk naast el kaar in het gebedshuis, de een legt de ander met gedempte stem uit wat de betekenis is van elk ritueel - en dat zijn er nogal wat bij de inwijding van een hindoetempel. Wie wil, kan gewoon even weglopen. Hindoestanen doen niet moei lijk. Iedereen is welkom, niets is verplicht. De religieuze cere monies van de Shree Raam Mandir in Wijchen nemen de hele zondagmiddag in beslag. Centraal in de feestelijkheden staat de inwijding van de moer- ties, de kleurig en vrolijk ge schilderde beelden van de In diase godheid. De hindoepries ters wassen en reinigen de beel den stuk voor stuk en zeer zorg vuldig met water, honing en melk. Dit om leven in de afbeel dingen te krijgen. Ondertussen klinken er hypnotiserende man tra's en in hindi gezongen gebe den. Belletjes en trommels zor gen voor de passende begelei ding. De sfeer is ongedwongen, maar ook sereen. Tenslotte krij gen de moerties bloemenslin gers omgehangen en sluit een meditatie de middag af. Voor de buitenstaander mag drie uur een lange zit zijn, de hin- doestaan lijkt zich uitermate prettig te voelen bij zo'n ont- haastingsbijeenkomst. De moertiereiniging moet de ko mende drie dagen herhaald worden, dan is de inwijding voltooid. Hindoes kwamen tot nu toe vooral in huiselijke kring bijeen. Alleen Rotter dam, Den Haag en Amsterdam hadden enkele kleine tempels. GPD/ANP U ZicH CiEEAJ Z-ORJ^EIKJ IK. KJ EEC S DE VLOE-15- AAE-T HEM. AAAJ DEN HAAG - Vrouwen kiezen minder vaak voor het moeder schap. Bijna driekwart van de kinderloze vrouwen tussen de 27 en 42 jaar denkt dat de com binatie van kinderen met een veeleisende baan niet haalbaar Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Intomart en televisiepro gramma Netwerk. Daarvoor werden zeshonderd jonge vrou wen ondervraagd. Van hen denkt 44 procent ook in de toe komst geen kinderen te willen, 13 procent twijfelt nog. Tachtig procent vindt dat jonge kinde ren het recht hebben een moe der bij zich te hebben. Als deze trend zich doorzet, zal het ge boortecijfer in de nabije toe komst drastisch dalen. In 2000 werden nog 207.000 kinderen ge boren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ver wacht dat dit aantal over vijf jaar zal zijn gedaald tot minder dan 180.000. Tweederde van de ondervraagde vrouwen vindt dat werkgevers het gemakkelij ker moeten maken om werk te kunnen combineren met zorgt aken. Ook B. Wientjes, voorzit ter van de werkgeversorganisa tie VNO-NCW, wil dat bedrij ven zich meer aanpassen aan de eisen van werknemers. GPD RIJSWIJK - De Krantenfoto Kinderjury (KfKj) heeft zaterdag de foto van een 'hongerlijdend jon getje in Soedan' uitgekozen als beste krantenfoto van het afgelopen jaar. De foto toont het vierjarige kind dat slachtoffer is geworden van de hongersnood in het zuiden van Soedan. Fotograaf Antony Njugana van het Brit se persbureau Reuters heeft de foto gemaakt. Het HILVERSUM - Willem Drees is voor de meeste Nederlan ders de beste premier van de afgelopen zestig jaar. Joop den Uyl volgt als tweede. Dat blijkt uit de internetverkie zing Kies de premier na Wereldoorlog Twee van het radio programma OVT. Daarin werd Jan Peter Balkenende niet alleen 'met straatlengte voorsprong' gezien als de slecht ste premier, maar ook nog eens als de minst sexy minis ter-president. Bij de ongeveer vijfduizend deelnemers aan de verkiezing bleek Ruud Lubbers de nummer een wat betreft sexap- peal en imago. Opvallend was dat socialistische minis ter-presidenten (Drees, Den Uyl en Kok) over de hele li nie hoog scoorden. ANP GRONINGEN - Flessenbaby's hebben vaker snotneuzen en buikgriep dan borstbaby's en dat komt doordat er af- weerstoffen in de borstvoeding zitten. Fabrikanten van babymelk zijn daarom flessenvoeding aan het ontwikke len met toegevoegde 'afweersuikers'. Babymelkfabrikant Numico heeft een melkpoeder ontwik keld met toegevoegde 'oligosacchariden'. Dat zijn suikers die ook in moedermelk zitten en de afweer stimuleren. „Het is al op proefdieren getest en kleine groepen baby's en het bleek inderdaad te werken", zegt onderzoekster Annemieke Eisses. GPD AMSTERDAM - Altsaxofonist, componist en bandleider Benjamin Herman krijgt op woensdag 26 april de VPRO/Boy Edgar-Prijs 2006 uitgereikt, de belangrijkste Nederlandse prijs op het gebied van jazz en geïmprovi seerde muziek. „Een voorbeeldig jazzmuzikant: open, nieuwsgierig, ener giek en geëngageerd", zegt het juryrapport onder meer. En: „Welk genre Benjamin Herman ook beoefent, zijn mu zikale en artistieke inzet is altijd maximaal." GPD HILVERSUM - Het haar van dassen wordt nog steeds ge bruikt in scheerkwasten, zowel dat van de niet-bescherm- de varkensdas uit China als van de beschermde Euraziati- sche das (Meles meles). Dat zei onderzoeker H. Jansman van bureau Alterra gisteren in het VARA-radioprogram- ma Vroege Vogels. In het verleden was het moeilijk aan te tonen van welke dieren het haar in scheerkwasten was, maar door DNA-onderzoek kan dat nu wel. De natuurbescherming profiteert van wat er op forensisch gebied gebeurt. GPD GRONINGEN - De Nederlandse gothic rockband Within Temptation heeft de Popprijs 2005 gewonnen. Dat maak te de jury zaterdagavond bekend tijdens het Noorderslag- festival in Groningen. „Dankzij deze groep heeft gothic metal in ons land een nieuw ijkpunt gekregen", aldus de juryvoorzitter. De metalgroep trad niet op, omdat zangeres Sharon den Adel van de band net is bevallen. De mannelijke bandle den namen de prijs in ontvangst. ANP door Marcel Wiegman AMSTERDAM - In de grote ste den moeten binnen zeven jaar al le tienduizend dak- en thuislo zen van straat zijn. Minister Ger- rit Zalm van financiën wil daar voor 170 miljoen euro uittrek ken. Zalm heeft deze week over een nog vertrouwelijk plan van de vier grote steden een akkoord bereikt met de wethouders Han nah Belliot (Amsterdam), Ma rianne van den Anker (Rotter dam), Jetta Klijnsma (Den Haag) en Hans Spekman (Utrecht). Ook minister Alexan der Pechtold van grotestedenbe- leid en staatssecretaris Clémen- ce Ross van Volksgezondheid, Welzijn en Sport waren bij het overleg betrokken. Volgende maand neemt het kabinet defini tief een beslissing. Voor het opvangen van daklo zen, die vaak met bijkomende problemen kampen als versla ving of psychiatrische stoornis sen, kregen de steden al geld, maar dat was niet voldoende voor (gedwongen) zorg. Alle daklozen krijgen straks een individueel behandelplan voor de kiezen, onder begeleiding van een persoonlijke 'lifeguard'. Dat moet leiden tot huisvesting, medische behandeling en als het kan een baan. De overlast die de ze groep de omgeving nu be zorgt, moet in 2013 met 75 pro cent zijn verminderd. Voor bijna twaalfduizend men sen in de grote steden die drei gen te verloederen en dakloos te worden, worden preventieve maatregelen getroffen. Daartoe moet onder meer een einde ko men aan huisuitzettingen en moet de opvang na een gevange nisstraf worden verbeterd. Eind 1997 beloofde wethouder Jikkie van der Giessen in Am sterdam al dat in 2000 geen dak loze meer tegen zijn zin op straat zou moeten slapen. Haar opvolgster, Guusje ter Horst, nu burgemeester van Nijmegen, maakte er 'eind 2000' van, maar ook dat wilde niet lukken. Afwijkend gedrag Het huidige plan, schrijven de wethouders van de vier grote ste den, moet ertoe leiden dat 21.800 kwetsbare mensen bin nen hun mogelijkheden weer kunnen deelnemen aan de sa menleving. Maar dat wil vol gens hen niet zeggen dat afwij kend gedrag zal verdwijnen en dat niemand meer dakloos zal worden. „Afwijkend gedrag heeft altijd bestaan en de samenleving zal dat ook moeten aanvaarden." GPD De jury toonde zaterdag in Rijswijk de winnende foto. De Krantenfoto Kinderjury (KfKj) koos de foto van een 'hongerlijdend jongetje in Soedan' uit als beste krantenfoto van het afgelopen jaar. foto Koen Suyk/ANP Eindhovens Dagblad zette de foto in de krant. De jury bestond uit dertig leerlingen van de groepen zeven en acht van basisscholen in heel het land. Zij moesten in totaal uit honderd foto's kiezen in de categorieën regionaal, binnenland, buitenland en sport. De beelden waren geselecteerd uit inzendingen van de fotoredacties van bijna alle landelijke en regionale kranten. ANP van onze redactie binnenland IJSSELMUIDEN - De trots van de Hervormde kerk in IJs- selmuiden, een uit 1682 stam mende kanselbijbel, ligt zwaar beschadigd in de diep vries. Het kostbare boek werd vrij dagnacht gestolen en zater dag teruggevonden in de vij ver van een nabijgelegen park. Het advies om het doorweek te boek in een diepvrieskist te leggen, is afkomstig van des kundigen van het Bijbelmu seum in Amsterdam. Door na het invriezen de om gevingstemperatuur van de bijbel heel geleidelijk te ver hogen kan het water er gelei delijk uit verdampen. Of het boek ooit weer als kanselbij bel dienst zal kunnen doen, is nog de vraag. De geldwaarde van de IJssel- muider bijbel is vooralsnog onbekend. Soortgelijke bij bels in goede staat werden en kele jaren geleden geschat op een waarde van 15.000 tot 20.000 euro. De dorpsbewo ner die de bijbel vond, ver moedt dat de dieven zijn uit gegleden op een glad brugge tje en de de bijbel in het wa ter hebben laten vallen. In 2002 was een groot aantal kerken in dezelfde regio het doelwit van inbrekers. Uit ne gen kerken verdwenen antie ke kanselbijbels. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3