PZC Ergernis over prijs dorpshuizen Spitzen van danseressen uit Tatarstan 8 II Bruiden van Burgh lichten tipje van sluier op leefbaar Schouwen-Duiveland vindt dat gemeente accommodaties verkwanselt erneuzen wacht iet aanpassing an drugsbeleid Chipz op Aemstie Alive Man mishandelt ex-vriendin Acties in havens op komst Rijbewijs kwijt na dronken rijden D66 wil ruimte voor Topsy Baits Acties voor Iraanse hongerstaker Hooshyar KIA DRIVING EXPERIENCE 2006 zeeuwse almanak Harig Redactie: 0113-315649 SSctie® pzc.nl S 31,4460 AA Goes BsntiMxploitatie: K3 en Midden-Zeeland: 0113-315520; £„s-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. maandag 16 januari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jfonr Marcel Modde Z0IKZEE - Het is niet de eer de keer dat hij het roept, maar taxatiewaarde van de jrpshuizen 'op straat ligt', Jjp volgens raadslid R. Lie- vense van Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) nog eens de gemeente haar accommo- ities 'verkwanselt'. bwoest' is Lievense, over de j»ng van zaken. In de discussies I raad en commissie over de «koop van de dorpshuizen en Lfc's was de raadsleden uitdruk kelijk verboden over cijfers te preken. Er moest immers voor nomen worden dat potentiële ko- L voor een dubbeltje op de Vste rang wilden zitten. Lie- jense heeft namens zijn partij L een poging gedaan dat de- |at dan maar achter gesloten leuren te houden, maar daar- loor was geen meerderheid te Knden. Groot was dan ook zijn lerbazing toen hij vorige week |ide PZC en op de gemeentelij- fie internetpagina las dat de vijf- Tjen gebouwen samen minimaal h miljoen euro moeten opbren- >n. erplicht iddels heeft het LSD-raad- jzich door de raadsgriffier la- uitleggen dat die bekendma- ingverphcht is volgens de Eu- ipese aanbestedingsregels. aar dat gegeven maakt zijn on- er niet minder groot op. Dat er Europees moest worden anbesteed. wisten we toen ook Dus waarom moest er dan zo rheimzinnig gedaan worden rer die 4,5 miljoen? Waarom an dat bedrag in de discussie iet gewoon genoemd worden, ERNEUZEN - Met een even- uele aanscherping van het ge- aogbeleid drugs wil burgemees- !t J. Lonink van Terneuzen achten tot na de internationa- conferentie over drugs in tot in mei. internationaal Forum rugstoerisme zou in eerste in- 6iantie op 1 februari plaatsvin- in De conferentie is nu uitge lid tot 24 mei. „De universi- it Gent kon het programma et op tijd rondkrijgen", zegt ink, „Daarom leek het ons Iter de conferentie uit te stel- Dan kun je tenminste een twaardig programma opstel- iemers aan het forum zijn Ier meer de provincies Zee- 1, Oost- en West-Vlaanderen Franse departement ffdPas de Calais. Doel van de ferentie is om een euregio- beleid uit te stippelen in de iijd tegen het drugstoerisme, "fel op beleidsmatig, als justi- en politioneel vlak. lende partijen in de ge- ïteraad van Terneuzen dron- er bij Lonink op aan nog de- raadsperiode een evaluatie te aken van het lokale gedoogbe- kl. Dat was immers afgespro- zodat we met elkaar hadden kunnen bepalen of we onszelf daarmee niet tekort doen? Over tien jaar zijn we de dorpshuizen kwijt, want dan mag de koper op die locatie mooie woningen zetten. Een goudmijntje! Knap verdiend dus. Ik voel me als raadslid flink voor joker staan." Lievense betijfelt overigens ook of de taxatiewaarde van 4,5 mil joen euro een reëele marktprijs is. „Dat bedrag is gewoon toege schreven naar Zeeuwland. Van begin af aan is toch duidelijk dat de gemeente niets liever wil dan verkopen en terughuren van Zeeuwland. Ik weet bijna ze ker dat er een heel ander bedrag uitrolt, wanneer we Bijdevaate daar op zouden afsturen om te taxeren." Wethouder R. van der Wekken (CDA) erkent dat het college heel bewust de openbare discus sie over de waarde van de vijf tien panden heeft willen vermij den. „Dat zou ongetwijfeld zijn verzand in een heleboel gesteg gel over meer of minder geld en daar koop je helemaal niets voor. Want hoe kun je dan als raad je inhoudelijke uitgangs punten in deze materie nog ver dedigen? Inschrijvers op de ac commodaties zouden de manier waarop de uiteindelijke vraag prijs tot stand was gekomen, kunnen aanvechten. En wat krijg je dan: voor je het weet gaat het meer over geld dan over de inhoud." Van der Wekken benadrukt bo vendien dat de raad zelf de mo gelijkheid van een besloten de bat over de centen niet heeft ge wild. Eveneens hamert de wet houder er nog maar eens op dat de koper ook over tien jaar af hankelijk blijft van de gemeente of hij op de plek van een dorps huis woningen mag bouwen én dat de nieuwe eigenaar in dat ge val opdraait voor de bouwkos ten van een alternatieve locatie voor dorpsactiviteiten. De taxatiewaarde is volgens de wethouder dus wel degelijk con form de marktprijs. Hij ziet niet in hoe de gemeente zichzelf daarmee tekort zou doen. „Wat het oplevert, weten we pas als al le inschrijvingen binnen zijn en de briefjes worden geopend. Na- oor Jan-Lou de Gucht door Marcel Modde NOORDGOUWE - Onwillekeurig dwaalt de blik omhoog, naar de machtige eiken houten balken en het rieten vlechtwerk. Zonde dat dit moet verdwijnen, oordelen de spelers van de Stichtig Historische Spelen Zierikzee onafhankelijk van el kaar, zodra ze de schuren van Dalebout in Noordgouwe binnenstappen. Vervallen als ze is, komt de schuur weer helemaal tot haar recht met de toneelspe lers als entourage. Hier en daar een gat in de plankenwand en wat los stro op de vloer past nu eenmaal helemaal in de sfeer die regisseur Cees Möhlmann wil oproepen wanneer hij zich in gedachten verplaatst naar 927. Het jaar dat woeste Noormannen met hun boten weer op het eiland Schouwen zijn geland. De rode draad in de nieuwste productie van de stichting, De Bruiden van Burgh. In Noordgouwe werd zaterdag een tipje van de sluier opgelicht voor wat betreft de aankleding van het stuk. Een deel van de spelersgroep onderging in de histori sche ambiance een fotosessie. Het ging om een blauwdruk van de meer dan hon derd verschillende types in origineel na gemaakt kostuum, die komende zomer tij dens de vijf uitvoeringen van het stuk in Burgh te zien zijn. Hoofdman Olrich en zijn zoons Dierick en Zierick, tempelbe waarder Gandert en genezeres Hade- wich, abt Adrianus met zijn kloostermon niken en zusters, boeren, krijgsvrouwen met hun niet minder heldhaftige kinde ren, de graaf van het toenmalige Scal- den, de groep oudere, wijze vrouwen en natuurlijk de gehelmde 'beesten uit het noorden'. Ook voor Möhlmann was het de eerste keer dat hij een greep uit de kostumering te zien kreeg, het werk van de eigen naai- ploeg en rekwisietenmakers van de stich ting. „Wat ziet dat er gaaf uit! Echt mooi. Ik ben er helemaal kapot van." De Bruiden van Burgh wordt gespeeld op de origininele Karolingische Burcht in Burgh. De première is op vrijdag 23 juni. Staatsballet Tatarstan in Middelburgse Stadsschouwburg Wtenlanders ^Igens fractievoorzitter C. van lrgvan de SGP is er al genoeg sderzocht en kan er nu best devaluatie volgen. Hij wijst 1 twee onderzoeken naar het toieuzense drugsbeleid. „85 roeent van de bezoekers aan de ieshops in Terneuzen je buitenlanders. En het ge nbeleid was helemaal niet wr buitenlanders, maar voor eigen bevolking." 0ch vindt Lonink dit niet het jjste moment om te evalueren, wil ook de uitwerking van zogenaamde Cannabisbrief ao minister Donner van Justi- afwachten. Voor de grensge- soten draait de Cannabis- idom de aangekondigde nieu- 'mstrumenten tegen het drug- "•nsme. Met het experiment Maastricht waarin bij wijze '0 proef de verkoop aan buiten ge klanten wordt verboden, ^tog niet begonnen. el's verstandig om de discus- 'inTerneuzen in te bedden in LL deHjk kader", stelt Lo- door Edith Ramakers MIDDELBURG - Ineens was er contact tussen de danseressen van het staatsballet uit Tatar stan en die van de Kunsteduca tie Walcheren. Daar was nog geen sprake van op het podium van de Middelburgse Stads schouwburg, toen Walcherse danseressen zich voor de war- ming-up voor de uitvoering Sneeuwwitje mochten mengen met de professionals. Later, toen de spieren los waren, kwa men de profs de zaal in. Ze wil den spitzen verkopen, ballet schoenen met harde neuzen. Nieuwe tegen een tweedehands- prijs van tien euro. De Walcherse amateurdanseres sen dachten even dat ze een ca deautje kregen. „Maar een tien tje voor spitzen is echt heel wei nig. Dat is bijna een geschenk. Hier kosten ze zo'n 60 euro", zei Marieke, een van de danseres sen, die meemaakte hoe de pro fessionals zich voorbereidden op de balletuitvoering. „Nu zijn ze heel anders. Toen we daar stonden, gingen ze op in de oefe ning en ze keken, maar zagen ons niet", zei ze. „Ze waren hele maal niet gespannen, dat niet, eerder ontspannen. Alsof ze het al jaren doen." Ouders werden gebeld. Camilla, 11 jaar, kreeg toestemming om de spitzen aan te schaffen. „De ze zitten goed, zeker als ik er teenbeschermers in doe. En nu Balletdanseressen uit Nederland en Tatarstan ontmoeten elkaar in de zaal van de Stadsschouwburg in Middelburg. foto Lex de Meester zou ik ook nog graag een handte kening erop willen van de hoofd rolspeelster, Sneeuwwitje", zei ze. Sierlijker Op spitzen beweeg je mooier en sierlijker. „Het is zeker geen marteling. Gewoon niet te lang doen", zei Camilla. Camilla was een van de weinigen die met het 'koopje' naar huis kon gaan. De balletdanseressen uit Tatarstan hadden kleine maatjes meegeno men. Tot maat 38. „En kijk naar onze Nederlandse danseressen. Niemand staat er van te kijken als een meisje van tien al maat veertig heeft", zei dansdocente Isabelle Zwaan. „In Nederland beginnen we pas met spitzen op twaalfjarige leeftijd. Uitzonde ringen, zoals Camilla, daargela ten." Want om op de toppen van de te nen te dansen moet je sterke en ontwikkelde voeten hebben. „Wij vinden dat zolang de voe ten in de groei zijn, extreme be lasting gemeden moet worden." De uitnodiging voor de gezamen lijke warming-up was een initia tief van het dansgezelschap uit tuurlijk kan het bedrag best ho ger uitpakken. Het ligt er maar net aan hoe graag ze de dorps huizen willen hebben." Of en wie naast Zeeuwland de andere kandidaat-kopers zijn, mag de gemeente volgens de aanbeste dingsregels nog niet bekend ma ken. Dat gebeurt op 24 februari, wanneer de gunningsprocedure achter de rug is. Lievense laat het er niet bij zit ten, zo zegt hij. „Ik heb sterk het gevoel dat er hier een spelle tje wordt gespeeld. Wat mij be treft krijgt dit nog een staartje." SCHARENDIJKE - In bungalowpark Port Zélande aan de Brouwersdam is zaterdag een 22-jarige man uit Den Haag aangehouden. Hij wordt er van verdacht zijn acht jaar oudere ex-vriendin te hebben mishandeld. De vrouw werd meerdere keren op de grond gegooid en ook zou cle man haar keel hebben dichtgeknepen. Het slachtoffer liep bij het handgemeen diverse blauwe plekken op. De verdachte is ingesloten voor verhoor in afwachting van het verdere politieonderzoek. VLISSINGEN - Havenarbeiders in Rotterdam, Amster dam en Vlissingen voeren vandaag actie tegen het voor stel van de Europese Commissie om het havenwerk te libe raliseren. Door dit voorstel zou bijvoorbeeld het vaak goedkopere personeel op de schepen een deel van de ta ken kunnen overnemen van de havenarbeiders. FNV Bondgenoten verwacht dat achthonderd havenwerkers het werk een paar uur zullen neerleggen. De actie concen treert zich in Amsterdam en Rotterdam, maar de vakbond rekent ook nog op actievoerders uit de haven van Vlissin gen. 's-GRAVENPOLDER - Een 43-jarige automobilist uit Zie rikzee kon zaterdagavond even na half tien zijn rijbewijs inleveren bij de politie, toen hij op de 's-Gravenpolderse- weg in 's-Gravenpolder was betrapt op het rijden onder invloed. De man had drie keer zoveel gedronken als mag. Een 22-jarige inwoner van de gemeente Goes liep later, kort na twaalf uur zaterdagnacht, tegen de lamp in de Piet Heinstraat in Goes. Hij bleek ook te veel gedronken te hebben. Zijn rijbewijs is ingenomen. De politie gaat nog bekijken of de man in staat is om een auto te bestu ren, omdat hij eerder is gesnapt met een slok te veel op en omdat hij een beginnend bestuurder is. GOES - Zagerkwekerij Topsy Baits moet de ruimte krij gen om op individuele landbouwbedrijven uit te breiden, vindt D66-raadslid R. de Koster. Hij maakt zich zorgen over het bedrijf dat een hoofdvestiging heeft aan de rand van de Oosterschelde bij het Goese Sas. De eigenaar wil zagers gaan kweken voor visvoer en zoekt daarvoor kweeklocaties bij boeren, maar ontmoet daarbij verzet van gemeenten die dit niet als een agrarische activiteit zien. De Koster wil van het Goese college van B en W we ten hoe Goes daarmee omspringt. In het verleden hebben B en W overigens al eens aangegeven mee te willen wer ken aan 'een dependance' van Topsy Baits. In Noordgouwe werd zaterdag een tipje van de sluier opgelicht voor wat betreft de aankleding van het stuk De Bruiden van Burgh. Een deel van de spelersgroep onderging in de historische ambiance een fotosessie. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers VLISSINGEN - Leden van het Platform 'Red Mehdi' hebben za terdag in de Vlissingse binnen stad flyers uitgedeeld om bezoe kers op de hoogte te houden van de situatie waarin de Iraanse asielzoeker verkeert. Mehdi Hooshyar, die in Vlissingen woonde, verblijft sinds vorige week in het uitzetcentrum Zes tienhoven. Hij was zaterdag vijf tig dagen in hongerstaking. Het platform wil 'deze onmense lijke mijlpaal herdenken' met de flyeractie. Zij pleit voor een A-status voor Mehdi Hooshyar. Het. Platform heeft inmiddels 200 leden. Het bereidt een de monstratie voor voor de deuren van de Tweede Kamer in Den Haag. Dinsdag willen ze begin nen op het Plein Den Haag, op de hoek Korte Vijverberg. De de monstratie duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Op de site: www.redmehdi.com zijn enkele opmerkelijke bijdra gen verschenen. Een negenjari ge jongen uit Veere schrijft dat hij speciaal voor Mehdi een spreekbeurt houdt, omdat hij het erg vindt dat Mehdi na al die jaren terugmoet. „Als ik de baas van Nederland zou zijn, dan mocht je van mij zeker blij ven! Want ik ben een goed mens en wil graag dat andere mensen ook veilig in leven kunnen blij ven. Hoe gaat het met jou? Ik hoop goed en dat je ook weer wat gaat eten!" (Advertentie) Tatarstan en bedoeld als promo tiestunt. De jonge danseressen uit Tatarstan, van gemiddeld cir ca 1.50 meter groot, zagen er af getraind uit. „Wij trainen dage lijks en als we tien jaar zijn, mo gen we op spitzen", zeiden ze. De Walcherse danseressen ke ken met afgunst. „Dat wil ik ook", zei een 13-jarige. Ze zwak te het af: „Ik wil in elk geval be ter worden dan ik nu ben." De vijf uitverkorenen, Nikie, Vera, Tialda, Veere en Marieke (tussen 14 en 16 jaar) zeiden rea listisch te zijn. „Voor ons is het ■te laat om ooit dit niveau te be reiken", wisten ze. „Wij trainen drie keer per week. Dat is harst- ikke leuk. Maar ik denk niet dat ik het op had kunnen brengen om helemaal voor klassiek bal let te leven", zei Vera. Docente Isabelle Zwaan weet dat de balletwereld niets en nie mand ontziet. „Het leven van een professional is een leven met een beperkt zicht. Je bent met je lijf bezig, met pijntjes, met de bewegingen. Voortdu rend stel je jezelf de vraag: ben ik wel goed genoeg? Het is een harde wereld. Je moet er maar tegen kunnen om altijd te zoe ken naar de fysieke en geeste lijke grenzen." De vijf meiden waren blij dat ze achter de cou lissen hebben mogen meekijken. „Als je de dansers op het po dium ziet, heb je niet in de ga ten dat ze erg gespierd zijn. Van dichtbij zijn sommigen mager. In onze ogen dan." Sportievelingen gezocht voor de Picos de Europa. Ben je sportief, hou je van autorijden en ga je geen uitdaging uit de weg? Dan zoekt AutoTrack.nl jou! Geef je op en ga de strijd aan van 8 t/m 16 april tijdens de KIA Driving Experience 2006. Bezoek snel www.autotrack.nl voor meer informatie en maak kans op de 8-daagse rit van Nederland naar de woeste Picos de Europa, in de Spaanse Pyreneeën. AutoTrack.nl „Die hond van jullie, is dat een jongen of een meisje?", vroeg Rayrnon tijdens een middagje spelen bij klasgen ootje Tanne. Hond. Tirza is rustig en aanhalig, dus had zijn hart al snel gestolen. „Het is een meisje", antwoord de Tanne. „Ja, dat zie je bij honden na tuurlijk nooit zo gemakkelijk. Want bij honden kunnen jon gens én meisjes lang haar heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29