Goes moet regelzucht aanpakken PZC PZC Samen spelen is het mooiste Spitzen van danseressen uit Tatarstan Nieuw comité voor veteranen in Zeeland ,11 yVD-voorman Heijning wil daden zien van burgemeester agenda Vluchtelingenwerk in het gedrang Rijbewijs kwijt na dronken rijden Picknicktafel Kattendijke in brand Jongetje gewond bij aanrijding Huisvredebreuk in Vlissingen Terneuzen wacht met aanscherping drugsbeleid maandag 16 januari 2006 ■wifHarmen van der Werf GOES - Het moet eens afgelo- ,01 lijn met (le regelzucht van J,gemeente Goes. VVD-fraetie- voorzitter S. Heijning heeft in w open brief burgemeester D. oi der Zaag om actie ge raagd- (si der Zaag zette zich vorig STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl I Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam i Mieke van der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te,: (0113)315500 Fa*: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^wvw.pzc.nl E-mail: Web@pzc.nl nieuwe winkels kwamen on langs bij de gemeente binnen. Eén voor een tweedehandswi- nel, de ander voor een winkel in natuurvoeding". De eerste mocht wel, de tweede niet. „Kunt u dit de Goese burger uitleggen?", vraagt de liberaal aan Van dei- Zaag. Hij kan het zelf kennelijk niet. Zo gaat de WD-voorman nog een tijdje door. De nieuwe eigenaar van een makelaarskan toor wilde de bestaande licht bakken aan de gevel een ander kleurtje geven. Mocht niet van de 'in Goes almachtige wel standscommissie'. Een bakker in de binnenstad wilde in zijn raam een loket maken om beleg de broodjes te verkopen. Hij moest zes keer een plannetje in dienen, voordat er één werd goedgekeurd. De Grote Markt is sinds vorig jaar autovrij, maar verbodsborden ontbreken. Er staan geregeld auto's. Het plaat sen van de borden kost echter nog enkele maanden, kreeg een raadslid te horen. Een doorn in het oog van Heijning is ook hoe de Goese brandweer met het sys teem van gebruiksvergunningen omspringt. 'Dit lijkt alle andere vormen bureaucreatie te over treffen', stelt Heijning, waarbij hij erop wijst dat bij aanpassin gen aan gebouwen de brand weer gaandeweg weer met nieu we eisen komt. Heijning, die tot 2002 wethouder was, spreekt burgemeester Van der Zaag er persoonlijk op aan 'uw verant woordelijkheid' waar te maken en te zorgen voor snellere proce dures én begrijpelijke regels. jaar wc lei J. Gelok in een interview in deze krant af tegen de toenemen de regeldruk vanuit Den Haag. Hel kabinet-Balkenende had irel bij zijn aantreden de ambi- ne uitgesproken te willen snij den in het woud aan regels, naar in de praktijk van alledag komt daarvan bitter weinig te recht, luidde de kritiek van bei de Ziiid-Bevelandse burgemees- Iers. Meetlat ijning, voorzitter van het ü-smaldeel in de Goese ge- __enteraad, heeft die kritiek Joed in zijn oren geknoopt en de jneetlat langs het beleid van de Sgen gemeente gelegd. Hij zette jijn bevindingen onlangs in een ----aan de criticaster van Ie rijksoverheid, burgemeester ander Zaag, op papier. De pot erwijt de ketel dat die zwart iet, luidt kortweg de conclusie an Heijning. ;eel gemeentelijke bestem- aingsplannen kennen nog altijd over bijvoorbeeld dak en - helling, begint de VD'er zijn opsomming, maar ok over het gebruik van ruim- woningen als slaap- en lobbykamer. Slapen mag niet te icht bij de erf af scheiding, naar het uitoefenen van hob o's wel. Volkomen nutteloze re ds, oordeelt Heijning, laat de urger toch zelf bepalen hoe leil een dak moet zijn en waar lij wil slapen. Heijning vervolgt set een in zijn ogen vreemde be- lissing als het gaat om de vesti- ing van winkels in de Voorstad Goes. De Voorstad is van sdsher een gemengd gebied, foningen, winkels, horecabe- rijven en kantoren zijn er te inden. Aanvragen voor twee - Bethelkerk, Tulpstraat 2, 19.30 urSing-inn gospelkoor Happiness. IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: eniorensoos; lEINKENSZAIMD - Achter de Hervorm- ikerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; APELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- asclub; 10.00 uur: Internationaal dan- ai; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 ur-Gymnastiek; slGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- aen voor carapatiënten; ÜUININGEN - Ons Dorpshuis, 300-17,00 uur: Biljartclub senioren; schaakclub de Zwarte Dame; mriibad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jging; 19.30 uur: Aquarobics; CHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer wegen voorouderen; (EMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 3-COuur en 10.00-10.45 uur: Meer be sgen voor ouderen; 13.00uur: Soos; :n en kaarten; 14.00 uur: Koers- lilLHELMINADORP - Het Loze Visser- 19.30 uur; klaverjasavond. RSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 0.30 uur: Bewegen voor ouderen; 3.30uur: Biljarten in de hal; ^Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Het jeugdorkest van Euphonia speelt in Sportpunt Zeeland door Harmen van der Werf GOES - Eén van de grote gymzalen van Sportpunt Zeeland is omgetoverd in een theater. Het jeugdorkest van de Goe se muziekvereniging Euphonia speelt zondag tegen twaalf uur bij binnen komst. De zaal stroomt langzaam vol. Het nieuwjaarsconcert van fanfare Euphonia én brassband Excelsior uit. Kloetinge kan beginnen. Jeugdleden Peter Wondergem (16), Na- dine Theune (20) en haar zus Danja Theune (15) stappen zo van het jeugdor kest over in de fanfare. Ze spelen ook al een tijdje. Peter, vwo 5-leerling aan het Buys Ballot College, zit in z'n vierde jaar. „Mijn broer speelde eerst bugel bij Euphonia. Toen hij ging studeren, kon ik zijn instrument overnemen. Ik heb eerst wat geoefend. Om te kijken of het wat voor me was. En dat was het, zeker het spelen in het jeugdorkest van Euphonia. Samen muziek maken is het mooiste, vind ik." Peter is dus via zijn broer bij Euphonia terecht gekomen. Danja, die ook het vwo op Buys Ballot volgt, is er acht jaar geleden op haar eigen houtje op afge stapt. Het leek haar 'wel leuk' en vooral gezellig. Nee, haar ouders speelden niet. Haar vader is later accordeon gaan spelen bij Concertina. Danja voorzich tig: „Misschien heb ik hém wel op het idee gebracht." Wie Danja zeker op een idee heeft ge bracht, is haar oudere zus Nadine die een toerisme-opleiding in Middelburg doet. „Ik ben een paar keer bij het jeugdorkest gaan kijken, op dinsdaga vond in De Legerdiek. En toen is de vonk overgesprongen." Omdat er te wei nig leden waren die bugel speelden, heeft zij voor dat instrument 'gekozen'. Haar zus Danja speelt cornet. Elke week op dinsdagavond van zeven tot vijf acht oefenen met het jeugdor kest in De Legerdiek én elke week les bij de muziekschool. De twee zussen spelen ook nog elke1 avond een halfuur tje. Ontspannend vinden ze dat. En de buren? „Die zijn het gewend. En bij ons in de buurt doen meer mensen aan mu ziek." Peter is niet zo gedisciplineerd. „Ik zou het ook moeten doen, elke avond spelen, maar het komt er niet al tijd van." Computerspelletjes, hè, be kent hij later. Filmmuziek De fanfare van Euphonia gaat spelen. Yves Wuyts dirigeert de muzikanten al lereerst door het nummer Centennial Prelude van Jan Van der Roost. Vervol gens zet het gezelschap een bekender deuntje in, de filmmuziek van Pirates of the Caribbean. Peter: „Veel muziek die wij spelen, vind ik mooi, maar filmmu ziek is bij mij favoriet. Ja, omdat die be kender is." foto Willem Mieras Of zij echt verder willen in de muziek, weten de drie jeugdleden van Euphonia niet. Ze zijn zeker van plan bij de Goese fanfare te blijven. „Want er zitten aar dig wat jongeren op." Voorzitter Dick de Pee zou er graag meer zien komen en wil dit jaar daarom extra aan de weg gaan timmeren. „Vorig jaar hebben we ons gezicht vaker later zien in Goes tij dens activiteiten voor Goes 600 jaar stad. We willen daarop voortbouwen." Euphonia telt momenteel vijfenveertig actieve leden. De Pee: „Tien erbij zou mooi zijn." De Kloetingse brassband Excelsior sluit het nieuwjaarsconcert met de Prai se March van W. Heaton af. In een hand omdraai veranderen vrijwilligers het theater weer in een gymzaal. Het jeugd orkest van Euphonia kan zich gaan voorbereiden op het jaarlijkse jeugdfes- tival in Schoonhoven. „Vorig jaar zijn we daar als derde geëindigd", meldt Danja niet zonder trots. En in februari wacht de fanfare van Euphonia een spe ciaal optreden, tijdens het carnaval in het Duitse Aken. Staatsballet uit Russische republiek in Middelburg door Edith Ramakers MIDDELBURG - Ineens was er contact tussen de danseressen van het staatsballet uit Tatar stan en die van de Kunsteduca tie Walcheren. Daar was nog geen sprake van op het podium van de Middelburgse Stads schouwburg, toen Walclierse danseressen zich voor de war- ming-up voor de uitvoering Sneeuwwitje mochten mengen met de professionals. Later, toen de spieren los waren, kwa men de profs de zaal in. Ze wil den spitzen verkopen, ballet schoenen met harde neuzen. Nieuwe tegen een tweedehands- prijs van tien euro. De Walcherse amateurdanseres sen dachten even dat ze een ca deautje kregen. „Maar een tien tje voor spitzen is echt heel wei nig. Dat is bijna een geschenk. Hier kosten ze zo'n 60 euro", zei Marieke, een van de danseres sen, die meemaakte hoe de pro fessionals zich voorbereidden op de balletuitvoering. „Nu zijn ze heel anders. Toen we daar stonden, gingen ze op in de oefe ning en ze keken, maar zagen ons niet", zei ze. „Ze waren hele maal niet gespannen, dat niet, eerder ontspannen. Alsof ze het al jaren doen." Ouders werden gebeld. Camilla, Balletdanseressen uit Nederland en Tatarstan ontmoeten elkaar in de zaal van de Stadsschouwburg in Middelburg. foto Lex de Meester 11 jaar, kreeg toestemming om de spitzen aan te schaffen. „De ze zitten goed, zeker als ik er teenbeschermers in doe. En nu zou ik ook nog graag een handte kening erop willen van de hoofd rolspeelster, Sneeuwwitje", zei Op spitzen beweeg je mooier en sierlijker. „Het is zeker geen marteling. Gewoon niet te lang doen", zei Camilla. Camilla was een van de weini gen die met het 'koopje' naar huis kon gaan. De balletdanse ressen uit Tatarstan hadden klei ne maatjes meegenomen. Tot maat 38. „En kijk naar onze Ne derlandse danseressen. Nie mand staat er van te kijken als een meisje van tien al maat veer tig heeft", zei dansdocente Isa- belle Zwaan. „In Nederland be ginnen we pas met spitzen op twaalfjarige leeftijd. Uitzonde ringen, zoals Camilla, daargela ten." De uitnodiging voor de gezamen lijke warming-up was een initia tief van het dansgezelschap uit Tatarstan en bedoeld als promo tiestunt. De jonge danseressen uit Tatarstan, van gemiddeld cir ca 1,50 meter groot, zagen er af getraind uit. „Wij trainen dage lijks en als we tien jaar zijn, mo gen we op spitzen", zeiden ze. De Walcherse danseressen ke ken met afgunst. „Dat wil ik ook", zei een 13-jarige. Ze zwak te het af: „Ik wil in elk geval be ter worden dan ik nu ben." De vijf uitverkorenen, Nikie, Vera, Tialda, Veere en Marieke (tussen 14 en 16 jaar) zeiden rea listisch te zijn. „Voor ons is het te laat om ooit dit niveau te be reiken", wisten ze. „Wij trainen drie keer per week. Dat is hart stikke leuk. Maar ik denk niet dat ik het op had kunnen bren gen om helemaal voor klassiek ballet te leven", zei Vera. Docente Isabelle Zwaan weet dat de balletwereld niets en nie mand ontziet. „Het leven van een professional is een leven met een beperkt zicht. Je bent met je lijf bezig, met pijntjes, met de bewegingen. Voortdu rend stel je jezelf de vraag: ben ik wel goed genoeg? Het is een harde wereld." VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van GroenLinks houdt de vinger aan de pols over het voornemen van de college van B en W om de subsidies aan de Stichting Nieuwkomers en Vluchtelingenwerk Walcheren te stop pen. De fractie wil weten of het de bedoeling van het college is om de stichting in 2007 volledig te liquideren. Groen Links stelt de vraag of er een andere instelling is die mo gelijk de taken van de stichting ovei'neemt. De stichting krijgt nu geld van de gemeente voor de inburgering van nieuwkomers. Door nieuwe wetgeving vervalt die subsi die. 's-GRAVENPOLDER - Een 43-jai*ige automobilist uit Zie- rikzee kon zaterdagavond even na half tien zijn rijbewijs inleveren bij de politie, toen hij op 's-Gravenpolderseweg in 's-Gravenpolder was betrapt op het rijden onder in vloed. De man had drie keer zoveel gedronken als mag. Een 22-jarige inwoner van de gemeente Goes liep later, kort na twaalf uur zaterdagnacht, tegen de lamp in de Piet Heinstraat in Goes. Hij bleek ook te veel gedronken te hebben. Zijn rijbewijs is ingenomen. De politie gaat nog bekijken of de man in staat is om een auto te besturen, omdat hij eerder is ge snapt met een slok te veel op en omdat hij een beginnend bestuurder is. KATTENDIJKE - Een houten picknicktafel op de Katten- dijksedijk bij Kattendijke heeft het afgelopen weekeinde, moeten ontgelden De tafel is in brand gestoken. De poli tie gaat de vermoedelijke eigenaresse, de gemeente, bena deren om aangifte te doen. Een schadebedrag is dan ook nog niet bekend. MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de Spinhuisweg in Middelburg is zaterdagmorgen rond 11.00 uur een ne genjarig jongetje uit die stad gewond geraakt. Volgens de 29-jarige Vlissingse automobiliste stak het jongetje plotse ling de weg over. Hij kwam op de motorkap van de auto terecht en viel voor de auto op de grond. Het jongetje kon direct weer opstaan. Hij is ter observatie meegenomen naar het ziekenhuis. VLISSINGEN - In een pand aan de Piet Heinkade in Vlis singen zijn gistermiddag twee mannen aangehouden. Een van de twee, een 42-jarige Vlissinger, was in de veron derstelling dat de woning leegstond. Plij dacht dat hij dan wel in het pand kon gaan wonen. De eigenaar van de wo ning kwam thuis en waarschuwde de politie, omdat de 42-jarige man hem niet binnen wilde laten. De man is aan gehouden en overgebracht naar het politiebureau waar hij is verhoord. Een kompaan van hem, een 53-jarige Vlissinger, was bij de man op bezoek. Hij werd eveneens aangehouden en ver hoord. Vervolgens zijn beiden weer vrij gelaten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Een nieuwe ge neratie de fakkel laten overne men. Dat is de achterliggende gedachte van het comité Zeeuw se Veteranendag, dat zaterdag in Terneuzen is opgericht. Het eerste doel van het comité is het organiseren van een Zeeuw se veteranendag op 1 juli in Ter- neuzen. De organisatie ver wacht zo'n 700 deelnemers. Jonge veteranen die aan vredes missies in landen zoals Irak, Bosnië, Cambodja, Libanon en Afghanistan hebben meege daan, zijn zwaar ondervertegen woordigd bij herdenkingen. En volgens voorzitter Fanny Vonck van het comité Zeeuwse Vetera nendag moet dat veranderen. „Als we jongeren niet sterker gaan betrekken bij herdenkin gen, dan sterven veteranenda- gen uit. Dat willen we niet. Ter wijl er zoveel jonge veteranen zijn, die aan vredesmissies heb ben deelgenomen." De Zeeuwse Veteranendag komt er na felle kritiek op de landelij ke veteranendag die vorig jaar in Den Haag werd gehouden. Daardoor ontstond het initiatief om ze voortaan op regionaal ni veau te houden. Niet alleen in Terneuzen, maar ook in Hel mond en Zutphen staan ze in de steigers. Vonck: „Een landelijke vetera nendag heeft als nadeel dat er heel weinig veteranen aan kun nen deelnemen. Op zo'n bijeen komst lopen namelijk nogal wat genodigden rond. Dat gaf ook wat onvrede bij een aantal vete ranen. Als je een regionale vete ranendag organiseert, kun je daar veel meer veteranen bij be trekken. En krijg je ook meer er kenning bij de bevolking." De Zeeuwse Veteranendag moet een jaarlijks evenement op steeds een andere locatie wor den. Vonck: „Wij doen het dit jaar, maar dat wil niet zeggen dat we het volgend jaar weer or ganiseren. We streven ernaar dat steeds andere mensen het ie der jaar op een andere locatie in Zeeland organiseren." Een mogelijke locatie in Terneu zen is volgens Vonck sportcen trum Vliegende Vaart. Programma-ondei-delen zijn in ieder geval een kranslegging en een ongedwongen samenzijn on der het genot van muziek en een hapje en een drankje. door Jan-Lou de Gucht TERNEUZEN - Met een even tuele aanscherping van het ge doogbeleid drugs wil burgemees ter J. Lonink van Terneuzen wachten tot na de internationa le conferentie over drugs in Gent in mei. Het internationaal Forum Drugstoerisme zou in eerste in stantie op 1 februari plaatsvin den. De conferentie is nu uitge steld tot 24 mei. „De universi teit Gent kon het programma niet op tijd rondkrijgen", zegt Lonink. „Daarom leek het ons beter de conferentie uit te stel len. Dan kun je tenminste een volwaardig programma opstel len." Deelnemers aan het forum zijn onder meer de provincies Zee land, Oost- en West-Vlaanderen en het Franse departement Nord Pas de Calais. Doel van de conferentie is om een euregio- naal beleid uit te stippelen in de strijd tegen het drugstoerisme, zowel op beleidsmatig, als justi tieel en politioneel vlak. Lonink wil ook de uitwerking van de zogenaamde Cannabis- brief van minister Donner van Justitie afwachten. Voor de grensgemeenten draait de Can- nabisbrief om de aangekondig de nieuwe instrumenten tegen het drugstoerisme. Met het expe riment in Maastricht waarin bij wijze van proef de verkoop aan buitenlandse klanten wordt ver boden, is nog niet begonnen. „Plet is verstandig om de discus sie in Terneuzen in te bedden in het landelijk kader", stelt Lo nink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27