ZC Klaasen schrijft eigen sprookje Schaatsers rijden een bizar EK Ajacieden hebben de bal als vijand Qualifi 23 er uit Alphen verslaat op WK darts zelfs Raymond van Barneveld Arbiter Luinge verruilt duel voor dartsfinale Wereldrecords Gebrselassie tobben scoort winnende treffer en krijgt rood Truck rijdt kind dood in rally SSV ontsnapt aan eerste nederlaag Indoor Zeeland uit gevarenzone Remise driebanders Ockenburgh ^aCie: 0113-315640 Sfredactie®Pzcnl Sbus 31.4460 M Gobs fewdden-;Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; £1.1:020-4562500. maandag 16 januari 2006 r Eerste grote prijs Westmaas (IIMLEY GEEEN - Jelle KJaasen heeft de officieuze we- jildlitel darts gewonnen. Hij insloeg gisteravond viervoudig titelhouder Raymond van Barne- Teld raet 7-5. )e apotheose van de zinderende finale kwam in de twaalfde set. jiet een knallende finish van 101 eiste de pas 21-jarige Bra- ander de titel voor zich op. Qaasen is de jongste winnaar loitin Frimley Green. Amsterdammer «int 6000 pond met zege Klaasen FRIMLEY GREEN - Een 36-jari- Amslerdammer heeft giste- 6000 Engelse pond, ruim 10 euro, overgehouden aan de toernooizege van Jelle Klaasen. je bezoeker van het toernooi ette vorige week zaterdag te ar. de beste winstkansen 60 wnd in op de eindoverwinning jan het 21-jarige talent. De lookmakers keerden gisteren et honderdvoudige uit. Ie Amsterdammer wilde zijn laam niet noemen. „Dat hoeft e belastingdienst niet te we ten", lachte hij. Een kenner oemde hij zichzelf niet. „Die Ingelse qualifiers ken ik niet oor, maar Jelle is goed. Dat wistik." De opbrengst deelt de fortuinlij- ;e winnaar met een vriend. „Het was een dure week maar met 3000 pond ben ik wel uit de kosten." ANP 'FRIMLEY GREEN - Roelof Luinge had gisteren eigenlijk de wedstrijd tussen Vitesse en Feye- ioord moeten fluiten, maar in plaats daarvan dook de arbiter ineens op in Frimley Green. Luinge wilde de Nederlandse dartsfinale tussen Raymond van Barneveld en Jelle Klaasen graag live zien. „Ik heb Jaap Uilenberg (scheidsrechtersbaas, td.) gevraagd of ik Vites- ïe-Feyenoord mocht ruilen. Ge lukkig heeft Jaap dat geregeld." Luinge floot zaterdagavond Her- ïcles-AZ en kon daardoor op tijd in Frimley Green zijn. GPD PHOENIX - Haile Gebrselassie heeft in de Amerikaanse plaats Phoenix twee wereldrecords ge- «estigd. k Ethiopische atleet deed dat op de halve marathon en de 20 kilometer. Gebrselassie liep op de halve marathon 58.55. Daar mee was hij 21 seconden sneller ®n de Keniaan Samuel Wanji- J vorig jaar in Rotterdam. Op het tussenpunt van de 20 ki lometer passeerde hij in 55.48. Bat was een halve minuut onder do oude toptijd van de Keniaan Paul Tergat (56.18). Tergat ves tigde zijn record acht jaar gele den in Milaan. ANP/DPA BONDEN - Het is niet meer de "aag of Chelsea Engels kam- Pjoen wordt, maar wanneer. De Pbeg moet het wel even zonder ^)en Robben doen, want de ;er kreeg gisteren rood. Niemand hield vooraf rekening met een stunt. Raymond van Barneveld gold als de grote favo riet. Vanaf de start gaven beide darters elkaar geen strobreed toe. Het niveau was bijzonder hoog. De beslissing viel in de elf de set. Van Barneveld miste vier pijlen om die set te pakken. Klaasen hapte als een hongerige haai toe. Daarna maakte hij het karwei op spectaculaire wijze af. Genoten Zo schreef de jonge Nederlan der het laatste hoofdstuk van zijn eigen sprookje. Zonder ook maar een moment last van zenu wen te hebben, onttroonde hij de regerend wereldkampioen. „Ik heb er geen woorden voor", aldus de beduusde Klaasen na afloop. „Ik heb geweldig geno ten en ben intens blij." Veel meer kon hij niet uitbrengen. „Ik zie wel wat er in Nederland allemaal op me afkomt. Hier is het al een gekkenhuis. Dat zal straks niet anders zijn." Pre mier Jan Peter Balkenende bracht telefonisch zijn felicita ties over: „Hij zei me dat hij had genoten. Ik had niet vernacht dat Balkenende me zou bellen." Staatsecretaris Ross van Dorp van VWS was in de Lakeside Country Club aanwezig. Zij ver geleek de doorbraak van Klaasen met het selectiebeleid van Marco van Basten: „Het Ne derlands voetbalelftal straalt jong elan uit. Spelers als Aissati hebben een enorme uitstraling naar de jeugd. Dat geldt nu ook voor Jelle. Van Basten heeft een positieve entourage gecreëerd. Iedere sport heeft voorbeelden nodig." Beide Nederlanders maakten er een demonstratie van. Het merendeels oranje ge kleurde publiek keek ademloos toe. De Engelse dartsliefhebbers spraken openlijk hun waarde ring uit. Aan de overzijde van de Noordzee is de opkomst van de 'Loverboy' niet onopgemerkt voorbij gegaan. „In alle pubs wordt over hem ge sproken. Dat gebeurt normaal nooit. Wij hebben het alleen over landgenoten", aldus Keith Delier, de eerste en tot gisteren laatste qualifier die de Embassy won. Huwelijksaanzoeken Dat was in 1983: „Toen ik Jelle deze week bezig zag, kwam al les weer boven. Ik kreeg ook hu welijksaanzoeken en was 'hot news'. De eerste 54 dagen na mijn overwinning ben ik alleen maar aan het werk geweest." Dell er heeft nog wel een tip: „Je lle moet leren 'nee' te zeggen. Ie dereen wil straks wat van hem. Als hij zijn rust niet pakt, kan dat zijn ondergang worden." Klaasen werd gisteravond ge steund door een contingent ver trouwelingen. Zijn vader en schoonouders waren aanwezig. Net als zijn maten van het darts team Broken Arrows uit Vlij men. Zijn goede vriend Michael van Gerwen (16), die dit jaar Open Noorwegen en Open Noord-Ierland won, moedigde zijn plaatsgenoot fanatiek aan „Geen grappen en gas erop", galmde het door de Country Club. De aanmoedigingskreet ging vaak verloren in de rumoe rige speelzaal. Vader Rob Klaasen (49) keek met gepaste trots toe: „Ik ben verschrikkelijk blij en opgeto gen. Wat Jelle deze week heeft gepresteerd, is geweldig. Ergens heeft dit me niet verbaasd. Ik wist wat hij in zich had. Maar dat hij er nu al zou staan, nee, daar hield niemand rekening mee. Er komt natuurlijk wel een beetje geluk bij kijken." De vrachtwagenchauffeur om schrijft zijn zoon als standvas tig: „Jelle heeft altijd zijn eigen mening gehad. Die laat zich niet gek maken. Ook niet als hij van af maandag in Nederland wordt geleefd. Jelle is een leuke en spontane jongen. Er komt straks ook een hoop ellende op hem af. Mensen die een slaatje uit hem willen slaan. Ik verwacht dat hij met beide voeten op de grond blijft. En als dat niet zo is, druk ik hem terug." GPD Jelle Klaasen kust de beker na de zege op Raymond van Barneveld. foto Gerry Penny/EPA Voor het eerst sinds 1980 geen Nederlander op het podium door Johan Stobbe HAMAR - De Nederlandse schaatsers reden afgelopen weekeinde in Hamar een bizar EK allround. Het was alsof er een vloek rustte op de kleur oranje. Het begon zaterdagochtend met de keu ze voor het verkeerde wedstrijdpak, het eindigde gisteravond met kampioen die voor het eerst in vijf jaar niet uit Neder land kwam. Ondertussen gebeurde er van alles. Dat de 24-jarige Italiaanse stilist Enri co Fabris in het Vikingschip met de gou den medaille om zijn nek stond, daar over sprak niemand in het Nederlandse kamp. Er werd gekeken naar de tegen vallende prestaties van Sven Kramer (4e), Carl Verheijen (9e), Jochem Uytde haage (lie) en Gianni Romme (buiten de topzestien). Voor het eerst sinds 1980 stond geen enkele Nederlander op het podium van het EK allround. Alleen Sven Kramer haalde een vol doende. Op zowel de vijf als tien kilome ter werd hij tweede. Vooral van het zil ver op de langste afstand baalde hij ste vig, „want het verschil met Saetre was maar een paar tienden." Door matige kortere afstanden werd Kramer achter Fabris, Eskil Ervik en Havard Bokko uiteindelijk vierde. En daar was de ne gentienjarige Fries zeker niet blij mee. Hij voelde zich aanvankelijk bestolen door Nike, de makers van het nieuwe olympische schaatspak. Net als de overi ge Nederlanders stelde Kramer teleur op de kortste afstand. „Dat pak vangt veel te veel wind. Ik heb de hele week al gezegd dat ik niet in dat pak wilde rij den. De Noren hebben voor het oude pak gekozen. Dat hadden wij ook moe ten doen. Had ik een acceptabele 500 meter kunnen rijden, dan was het heel anders gelopen." Jochem Uytdehaage wordt op de been geholpen nadat Carl Verheijen tegen hem aan gebotst is. foto Robert Vos/ANP Maar na vier afstanden moest Kramer ook constateren dat de benodigde vorm voor een Europese titel er niet is. Dat gold ook voor zijn ploeggenoten Carl Verheijen en Jochem Uytdehaage, die er nog wel in slaagden drie Nederlandse startbewijzen voor het WK, over twee maanden in Calgary, te verovei-en. En dat mocht nog een klein wonder he ten. Verheijen en Uytdehaage kwamen hard met elkaar in botsing tussen de fi nish van de een en de start van de ander op de 1500 meter. Op het moment dat Verheijen teleurgesteld over de streep kwam, nam de onttroonde Europees kampioen zijn startpositie al in. Met het hoofd in zijn handen knalde Verheijen vervolgens op Uytdehaage. De laatste klapte achterover, kreeg even geen adem en kampte later met een pijnlijk en vooral stijf linkerbeen. Twee jaar gelden waren de twee in Ha- mar ook al hoofdrolspelers in een bizar incident. Op de inrijbaan fungeerde Uytdehaage bij het WK allround korte tijd als gangmaker voor Verheijen. De eerste werd daarna uit het toernooi ge zet. Bult Deze keer was het dus een flinke crash. Bij Verheijen kwam er zelfs bloed aan te pas. Twee sneeën in zijn vingers, een dikke bult op het hoofd en plekken op zijn knie en dijbeen. Over de schuld vraag was Verheijen duidelijk. „Vol gens mij hoort Jochem uit te kijken. Dit was niet handig. Ik heb geen rare gevoe lens, maar hij moet beter uitkijken." Coach Gerard Kemkers wees Verheijen aan als de man die moest uitkijken, maar outsider Gianni Romme, die er niet in slaagde het vierde WK-ticket te veroveren, vond juist van niet. En Uyt dehaage zelf, die hield zich niet bezig met de schuldvraag. „Ik stond naar het scorebord te kijken en bam, daar lag ik. Wat een raar weekeinde." Dat vond ook Verheijen. „Hopelijk heb ben we alles nu gehad voor de rest van het seizoen. Een bizar weekeinde." Dat was het zeker, want de mannen moesten gisteren drie keer in actie ko men. Zaterdagmiddag vielen de vrie- smachines uit en werd de vijf kilometer van de mannen naar zondag verplaatst. En zo werden voor het eerst in de ge schiedenis van het EK de 1500, 5000 en 10.000 meter op één dag geschaatst. Krook uitte daarover zijn vrees. „Voor al voor een jonge schaatser als Sven Kramer is dat niet bevorderlijk. Zeker nu hij met zijn rug zit." Zelf maakte de negentienjarige Fries zich minder druk. „Drie afstanden is misschien niet bevor derlijk voor het herstel van mijn rug, maar het is niet anders", zei hij noncha lant. „Was mijn 500 meter beter ge weest, dan was het misschien zelf wel een voordeel geweest. Maar nu niet, want na zaterdag waren we al verlo ren." Dat constateerde ook TVM-coach Ge rard Kemkers. Al te veel conclusies wil de hij dan ook niet aan het matige EK van zijn olympiagangers Kramer en Ver heijen verbinden. „Het zegt me hele maal niets. Carl rijdt het hele voorsei zoen prima. Mag die jongen ook eens een mindere wedstrijd hebben? Mis schien is dat juist wel goed. En Sven heeft het behoorlijk gedaan. Bovendien was dit niet een belangrijke wedstrijd voor ons. Die komt nog." GPD DAKAR - Een Nederlandse begeleidingstruck is tijdens de voorlaatste etappe van de Dakar Rally betrokken ge weest bij de dood van een twaalfjarig jongetje. De truck, bestuurd door Jos Smink, kon bij een passage in Kaffrine het kind niet ontwijken. Vrijdag was al een tienjarig kind overleden door een botsing. Instanties in Senegal gaven gisteren aan dat de Nederlandse chauffeur weinig te ver wijten valt. pagina 17 Stacey glorieert in zwartgerande rally GOES - De voetballers van SSV'65 waren zaterdag dicht bij de eerste nederlaag van dit seizoen. Op eigen veld had de koploper van de eerste ldasse C het moeilijk tegen Achilles Veen, maar kwam met een 2-2-gelijkspel weg. SSV nam vlak voor rust de leiding via Arjan Koopmans. In de tweede helft kreeg Achilles Veen waar het recht op had en kwam op 1-2. Een naar buiten spel neigende goal van Christiaan Boon voorkwam dat de ploeg van trainer Cees Houtepen voor het eerst verloor, pagina 19 geluk SSV kan niet eeuwig duren GOES - Libéma zal Indoor Zeeland de komende jaren niet belasten met hoge huren. De eigenaar van de dit jaar te bouwen nieuwe Zeelandhallen heeft de voorzitter van het paardensportevenement Piet Huige verzekerd reke ning te houden met de begroting. „Libéma vindt Indoor Zeeland van groot belang", zegt Huige, die bang was voor het voortbestaan vanwege torenhoge vaste kosten. „Het bedrijf wil zelfs meedenken over het aantrekken van spon sors en de organisatie van het evenement." De 27e editie van Indoor Zeeland kende meer betalende toeschouwers dan vorig jaar. Dat kwam vooral door de grotere belangstelling voor de hengstencompetitie en doordat er voor het eerst entree werd geheven voor de showcompetitie. Mede als gevolg daarvan werd het gat in de begroting van 20.000 euro teruggebracht tot minder dan de helft, pagina 24 reis naar Goes eindelijk lonend GOES - De driebanders van Delta/Ockenburgh hebben gisteren een 4-0-voorsprong weggegeven. Nadat Jean Paul de Bruijn en Ad Koorevaar hadden gewonnen, leden Martin Spoormans en Roland Forthomme een nederlaag, pagina 24 Ockenburgh met geluk naar remise over maar onder de lat had ge kopt. De tweede doelpoging (tweede minuut) was van Tomas Galasek, maar NEC-keeper Ga- bor Babos had goed het oog in het afstandsschot van de Tsjech, die deze week beslist of hij er nog een jaar aan vastplakt bij Ajax. Huntelaar heeft nog niet gescoord in het Ajax-shirt. De spits zegt dat het niet aan hem knaagt. „Of ik scoor is niet zo belangrijk. Belangrijk is dat Ajax wint en dat hebben we niet gedaan." Wel was hij blij dat Ajax met vleugelspitsen en een schaduwspits speelde. „Het is jammer dat we vaak onnodig de bal kwijtraakten, dan kom je niet in een aanvalsritme. Maar dit is wel de manier van spelen waarbij ik me het prettigst voel." door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax trad giste ren tegen NEC vijf minuten bui ten zichzelf. In die hemelse tijd spanne viel de club aan en kreeg twee heuse doelkansen. Daarna landden de Amsterdammers met een smak terug op aarde: 1-1. Het spel van Ajax was, op die eerste vijf minuten na, een aan eenschakeling van misverstan den en knullige fouten. Het gros van de Ajacieden wankelt op zijn benen en beschouwt de bal als zijn natuurlijke vijand - die kun je dus maar beter aan ie mand met een afwijkend shirt geven, of over de zijlijn spelen. Het chronisch gebrek aan zelf vertrouwen bij de Amsterdam mers is de laatste jaren slechts één periode (tijdelijk) wegge weest: de eerste anderhalf jaar onder de vorige trainer Ronald Koeman. Na diens vertrek leek Danny Blind de selectie nieuw leven in te blazen, maar inmid dels zijn er ook onder zijn be wind nog maar weinig spelers die lachen. Woensdag oefende Ajax in Haar lem (0-0) in een 4-4-2-formatie. Dat zag er niet uit. De 3-4-3 van gisteren was qua uitvoering niet veel beter. Positieve uitzonde ring was Markus Rosenberg, die als linksbuiten na twaalf minu ten de eindstand - Rob Wielaert had na zes minuten de score ge opend met een kopbal - op het bord zette. Ajax had zijn beste fase toen al achter de rug. Klaas-Jan Huntelaar had zich onsterfelijk kunnen maken bij het Ajax-publiek, als hij zijn eer ste kans (eerste minuut) niet In het zadel Wellicht dat de terugkeer van Wesley Sneijder (gisteren ge schorst) de kopsterke aanvaller volgende week tegen FC Twente in het zadel kan helpen. Ajax stichtte tegen NEC weinig ge vaar met vrije trappen, corners en schoten uit de tweede lijn. Bo vendien voetbalde Sneijders ver vanger, Boukhari, allerbelab berdst. Het stadion juichte toen de Marokkaan na 72 minuten door Blind uit zijn lijden werd verlost. Ajax eindigde het duel met An gelos Charisteas en Rosenberg in de spits, met Huntelaar daar kort achter. Een aanval ter waarde van twintig miljoen eu ro, maar er kwam geen kans uit. Het viel de drie niet eens kwa lijk te nemen. Doelpunten ko men zelden zomaar uit de lucht vallen. GPD Klaas-Jan Huntelaar treurt over een gemiste kans. foto Olaf Kraak/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15