Slachtofferrol treft Cees Freeke zelf ÉT Boogaard weg bij PvdA Sluis Harnas voor oude Sint-Baafskathedraal Magazine over reis van Jong Ambon naar Molukken Tintoretto Haastklus van minstens 15 jaar IVinter Visite n Biervliet reer succes Geen bankjes bij ABC-complex Reynaertcollege schenkt geld Oplossing voor parkeren in Sluis Dissident raadslid tot aan verkiezingen verder onder eigen naam Restanten wintercollectie aan -50%. op op door Wout Bareman GENT - De statige Sint-Baafskathe- draal in het hart van Gent wankelt. De stabiliteit van het enorme bouwwerk is zodanig aangetast dat, om scheurvor ming en andere beschadigingen te voor komen, de afgelopen jaren een groot aantal noodmaatregelen moest worden getroffen. Drukschoren en spankabels moesten de zaak bij elkaar houden. Des kundigen van de provincie Oost-Vlaan- deren hadden twee jaar geleden al een plan klaar voor een grote restauratie- en renovatiebeurt. Nu pas is de kogel door de kerk. De Vlaamse Gemeen schap stelt ruim 25 miljoen euro be schikbaar voor een opknapbeurt. Het had niet veel langer moeten duren. Toeristen, concertgangers en gelovigen kijken al jaren aan tegen een enorme, overdwars aangebrachte ijzeren con structie die het hoogkoor van het Vlaam se wonder van de gotiek tegen gedeelte lijke instorting moet behoeden. Het is geen fraai gezicht en tegelijkertijd be angstigend. Het gevaarte werd in aller ijl aangebracht nadat specialisten groot alarm hadden geslagen over de bouw kundige staat van grote delen van de ka thedraal. Want die is er, zo blijkt uit een grondig onderzoek, slecht aan toe. Gewelven zijn doorgezakt, de kapcon structie van de lichtbeuk van het hoog koor is in verval, het natuursteen van de kranskapellen, van de zuidelijke en de noordelijke zijbeuk en aangrenzende zijkapellen brokkelt af en vertoont scheuren, de hoekstenen, de steunberen en de raamomlijstingen van de toren zijn er slecht aan toe en ook de kruis- beuk, het schip en de zijbeuken moeten dringend onder handen worden geno men. Tijdens de restauratie worden ook de verlichting, de verwarming, de ge luidsinstallatie en de beveiliging aange pakt. Bovendien wordt de kathedraal toegan kelijk gemaakt voor rolstoelers. Een lift moet toegang verlenen tot het hoog koor, de crypte en de sacristie. De cryp te wordt ingericht als permanente ten toonstellingsruimte en 'schatkamer' en er worden ook voorzieningen getroffen voor concerten. De Sint-Baafs werd tussen 1274 en 1569 opgetrokken rond een uit 942 date rende kapel. De bouw van de toren al leen al vergde bijna een eeuw. De kathe draal herbergt een schat aan kunstvoor werpen, waarvan Het Lam Gods van de gebroeders Jan en Hubert van Eyck het pronkstuk is. Een woordvoerder van de provincie: „Het moet worden toegege ven dat met dit belangrijke erfgoed door de jaren heen wat al te slordig is omgesprongen. De Sint-Baafs trekt jaar lijks horden toeristen van over de hele wereld. Die worden, eenmaal binnen, geconfronteerd met scheurvorming, met steigers en netconstructies die val lende stenen moeten opvangen en ande re vormen van verval. Als Gentenaar schaam je je toch dood?! Foto's Gistermiddag dromden, zoals iedere dag, grote groepen (vooral) Chinezen en Japanners de kathedraal binnen. Een enkeling schrok zichtbaar, maar men liet zich niet uit het veld slaan; gefoto grafeerd móest er worden. Belemmer den die steigers en andere bouwattribu- ten het zicht op het hoogkoor en de fraai aangeklede zijbeuken? Niet ge treurd, dan maar een groepsfoto op het Sint-Baafsplein vóór de kathedraal. Steigers Vanaf volgende week wordt ook dat plaatje een probleem. Maandag begin nen de bouwvakkers immers met het aanbrengen van een harnas van steigers en zeilen aan de buitenzijde van het bouwwerk. Volgens optimisten nemen de immense restauratiewerken zo'n vijf tien jaar in beslag, volgens realisten moet worden gerekend op twintig jaar, terwijl pessimisten uitgaan van vijfen twintig jaar. Een haastklus, die decen nia beslaat... Oost-Vlaams gedeputeerde Jean-Pierre Van der Meiren vindt dat de opknap beurt niet al te lang mag duren. „Ieder een ziet toch in dat niemand gediend is met een Sint-Baafskathedraal die der tig jaar in de steigers staat." Dertig jaar. Nóg langer dan de meest pessimis tische voorspelling dus. Steigers en andere bouwconstructies voorkomen dat de eeuwenoude kathedraal in Gent nog verder in verval raakt foto Peter Nicolai zaterdag 14 januari 2006 IER VLIET - Het Biervlietse «bliek wist gisteren de Winter 'kite in het plaatselijke dorps- lisgoed te vinden. Ruim zestig elangstellenden luisterden die en avond naar de drie «tellers. üssen vijf en hal negen ronds vermaakten vertellers ilvan de Vijver, Thea de Bruin Johan de Dreu de toehoor- ss. Thea de Bruin met spook- erhalen, waarmee ze passend speelde op het fenomeen 'vrij- ig.de dertiende'. Rien Marijs tt een diapresentatie zien met uit eigen streek. Tussen bedrijven door lieten de toe- ;nstd wders zich de versgemaakte jana met brood goed smaken: n,tts rgmg 25 liter doorheen. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN «Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: 10114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fa* (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hij maakt sinds twee jaar geen deel meer uit van de Lijst Pim Fortuyn. Niet omdat Terneuzenaar Cees Freeke zijn grote voorbeeld en inspiratie bron loochende. Maar omdat veel volgelingen er een zootje van maakten en Freeke vond dat LPF niet langer stond voor het uitdragen van ideeën in de geest van Pim. Freeke wil dat in Terneuzen wel doen en gaat daarom sinds november 2004 door als Lijst Cees Freeke. door René Hoonhorst Dik tweeënhalf jaar later begint het verhaal van de LCF wel erg veel op het verhaal van de LPF te lijken. Hoewel Freeke alle val kuilen zou moeten kennen, slaagde hij er niet in zijn eigen Terneuzense partijtje te vrijwa ren voor het onderlinge gekisse bis dat leidde tot de roemloze on dergang van veel lokale LPF-af- delingen. Fx-eeke laadt de ver denking op zich, zelf voor een groot deel schuldig te zijn aan de ruzie die twee maanden voor de gemeenteraadsverkiezingen leidde tot het vertrek van twee LCF-kanonnen die hoog op de kieslijst stonden. Want Freeke wierp zich de afge lopen drie jaar op als de grote voorvechter van de lokale demo cratie. Hij deed zich voor als strijder tegen ondoorzichtig heid, vijand van achterkamer tjespolitiek en voorstander van een maximum aan inspraak en betrokkenheid van inwoners van de hele gemeente bij zaken die hun eigen woonomgeving aangaan. Geen belangetje zo klein of Fi-eeke stormde er de barricaden voor op. Geen mis standje te futiel om er schiiftelij- ke wagen over te stellen. De zittende machthebbers lach ten eerst een beetje om hem, er gerden zich niet lang daarna 'vragen over niets' die wél geld en tijd kostten en lieten hem ver volgens uitrazen om al zijn voor stellen met de grootst mogelijke meerderheid weg te stemmen. Freeke zat er niet mee. Hij werd niet moedeloos, kroop niet in zijn schulp en bleef de samenle ving belagen met voorstellen, aanklachten en schotschriften. Hij zorgde er wél voor dat hij maximale aandacht voor al zijn hersenspinsels kreeg, want geen brief die Freeke schreef of geen ideetje dat hem inviel dat niet ook bij de media belandde. Politieke tegenstanders zeiden het altijd al: het gaat hem alleen maar om de aandacht. „Het don dert niet waarmee, als hij maar in de krant komt." In een goed lachse bui in de wandelgangen kon hij daar zelf een eind in mee- analyse gaan. Als politicus heb je de me dia nou eenmaal nodig om je standpunten kenbaar te maken, weet hij. In het openbaar blijft hij volhouden dat al zijn theater- alleen maar is bedoeld ter be- strijding van lokale misstanden en het helpen van burgers die vermalen dreigen te worden door ambtelijke molens. Maar de laatste tijd trekken niet alleen politieke tegenstanders Freekes onbaatzuchtigheid in twijfel. De twee geroyeerde par tijleden Paula Stoker en John Lindgreen stellen dat zijn leus 'alles voor een stem' wel heel let terlijk moet worden genomen. „Freeke stelt alleen zoveel schriftelijke vragen om er goede sier mee te maken in de publici teit. De antwoorden interesse ren hem niet zo veel", verklaar de Stoker. Zelf ergerde ze zich aan eeuwi ge stokpaardjes als gratis school zwemmen. „Een mooi en sympa thiek idee, waar iedereen met schoolgaande kinderen achter staat. Maar ik heb eens nage vraagd wat het kost om alle kin deren uit groep 3 of 4 school zwemmen te geven. Dat is ge woon onbetaalbaar. Als je dat dan tegen Cees zegt, blijft hij doof voor de argumenten. Gra tis schoolzwemmen is nou een maal een prachtig verkiezings item." Freeke kruipt graag in een slachtofferrol, onthulde Stoker. Een rol waarin hij als underdog opkomt tegen de an*ogantie van de macht. De LCF-topman doet de klaagzang van zijn geroyeer de rechterhand af als frustratie van een in haar ambities ge sneefde oud-politicus. Freeke zegt alweer vele steunbetuigin gen te hebben gekregen van bur gers die blijven vinden dat hij als enige voor hun belangen op komt. En - houdt hij vol - die vier tot zes zetels komen er 7 maart echt wel. Het lijken wanhopige bezwerin gen van een geplaagd raadslid dat zijn dromen uiteen ziet spat ten. Vooral ook omdat de twee oud-LCF'ers niet alleen staan in hun kritiek. Bevolkingsgroepen voor wie hij zegt op te komen, la ten onverbloemd weten dat ze geen prijs (meer) stellen op zijn hulp en steun. Sassenai-en die bevreesd waren voor de komst van een woonwagencentrum in of bij hun wijk hebben hem ge vraagd zich niet meer met de zaak te bemoeien. Bewoners van de Terneuzense wijk Oudeland- se Hoeve hebben hem opgedra gen niet meer te ageren tegen de komst van zendmasten. Zij vre zen dat Freekes acties - vooral door zijn agressieve, confronte rende presentatie - slechts con traproductief werken. Het ziet er dan ook naar uit dat Freeke na de verkiezingen het slachtoffer wordt van de rollen die hij zichzelf de afgelopen ja ren heeft aangemeten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Nus Taniwel uit Vlissingen gaat in maart weer naar Ambon. Voor meer dan vakantie. Zeker sinds de trip van de Middelburgse voet balclub Jong Ambon naar de Molukken. „Ik ga er ook kijken wat we verder kunnen doen om hulpprojecten op te zetten, met name voor de voetbalsport." Jong Ambon presenteerde giste ren een magazine over de reis van de club naar de Molukken, in augustus en september vorig jaar. Het eerste exemplaar werd door Jim Pentuiy overhandigd aan gedeputeerde George van Heukelom (ontwikkelingssamen werking). De reis is gesubsidi eerd door de provincie. „Voor ons was het heel positief om daar iets te kunnen doen", zei Taniwel. „De reis heeft nog lang nagegalmd in ons lichaam." Ervaring Dat is ook te lezen in het magazi ne. De voetballers van Jong Am- bon, van wie de meesten ook fa milie op de Molukken hebben wonen, vertellen daarin over hun ervaringen. En er wordt uit gebreid verslag gedaan van de gespeelde wedstrijden, de clinic voor jonge voetballertjes, de hulppi'ojeqten en de bezoeken aan vluchtelingenkampen, een huis voor straatkinderen en een school voor gehandicapten. Het leed dat de Molukkers is overko men tijdens het geweld dat Am- bon jaren in de greep hield, komt schrijnend naar voren in een interview met een vrouw die vluchtte voor de oorlog. Bij de presentatie van het maga zine zijn gisteren ook filmfrag menten vertoond van het be zoek. Van de gewonnen én veilo- ren wedstrijden van Jong Am- bon, de hartelijke ontvangst van de voetballers en van de viering van 430 jaar Ambon, waarbij ook burgemeester Anneke van Dok van Vlissingen aanwezig was, omdat Vlissingen een ste denband met Ambon onder houdt. Projecten Gedeputeerde Van Heukelom vond het mooi om te zien hoe sport verbroedert en wat er met het geld van de provincie is ge daan. Voor subsidieverzoeken voor nieuwe sportprojecten op de Molukken verwees hij Jong Ambon door naar zijn collega Harry van Waveren van sport. „Maar voor onderwijsprojecten hou ik me wel aanbevolen." Jong Ambon wil zeker nog meer doen, kondigde Pentuiy aan. De voetbalclub wil met hulp van de Nedeiiandse voetbalbond een voetbalcompetitie opzetten. Praktijkschool De Sprong in Terneuzen is volgens Pentury be reid om zich in te zetten voor een schoolproject op Ambon. Taniwel is van plan in maart te bekijken waaraan op korte ter mijn behoefte is. „Onze trip was een eerste aanzet. Ik ben be nieuwd hoe het nu gaat. Het da gelijks leven moet weer zijn loop krijgen. Een voetbalcompe titie kan daarbij helpen." Het magazine is voor 5 euro te koop in het clubgebouw van Jong Ambon aan de Kruitmolen- laan in Middelburg. De op brengst gaat naar hulpprojecten en de voetbalbond op Ambon. Advertentie TERNEUZEN - De gemeente Texmeuzen plaatst voorlo pig geen bankjes op het pleintje bij het ABC-complex. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van Cees Freeke (LCF). Plet ï'aadslid wees op de onvrede die er bestaat bij de ondernemers rond het pleintje over het voornemen van de gemeente. Ze vi'ezen namelijk dat het pleintje in de avondui'en een hangplek wordt voor jon- geren en zijn bang voor vandalisme en overlast. Freeke he kelde wat hij noemde het 'gedram' van de gemeente om te gen de zin van de ondernemei-s de bankjes toch te plaat sen. Maar volgens het college is er helemaal geen sprake van 'gedram van de gemeente'. B en w constatei'en wel dat er grote verschillen bestaan tussen de visie van diver se ondernemers en de ondernemersvereniging. „Momen teel wordt in hauw overleg met alle belanghebbenden ge zocht naar ene breed gedragen oplossing", schrijft het col lege. Inmiddels heeft de gemeente al twee keer overleg ge had met de ondernemers van het ABC-pleintje. Afgespro ken is dat de ondernemers zelf met voorstellen zullen ko men voor de inrichting. „Vooi'alsnog wachten wij die voor stellen af", stellen B en W. „Vooralsnog zal niet tot plaat sing van de bedoelde bankjes worden overgegaan." HULST - Tijdens het Nieuwjaarsbal van het Reynaertcol lege in Hulst is de opbrengst van een sponsorloop voor goede doelen bekendgemaakt: 15.000 euro. Marije Joosse en Amber van der Sijpt, de twee leerlingen die indivi dueel de hoogste bedragen inzamelden, reikten twee cheques van 5000 euro uit: één aan oud-leerlinge Micaëla van Bunder en één aan oud-docent Frans Gelissen. Van Bunder is nauw betrokken bij Bum Nyakwere Kenia en haar cheque gaat naar de stichting Buru Nyakwere Neder land. Gelissen mag het geld gebruiken voor de bouw van een schooltje annex ziekenhuis in Banjul in Gambia. De leexiingen liepen een tocht van enkele kilometers over de historische stadswallen van Hulst. Deze kilometers wer den door veel mensen uit de gemeente Hulst gesponsord. Zo werd een recordbedrag van 14.990,33 euro gehaald. De school had gehoopt op ongeveer 10.000 euro. Besloten is, de 5000 euro extra die is binnengekomen, over te ma ken op giro 555, waarvoor dan tenten voor Pakistan wor den aangeschaft. SLUIS - Het is gelukt een goed evenwicht en een goede balans te vinden tussen parkeei-plaatsen voor de bewo ners van de Sluise binnenstad en voldoende parkeergele genheid voor bezoekers en personeel van de bedrijven in de binnenstad. Voorzitter Willem Behr van de Stadsraad Sluis trekt deze conclusie na een proef met het zogeheten selectief vei'gunningensysteem in het nooi-doostelijk deel van de Belfortstad. Dit deel wordt begrensd door de Sint Jacobstraat, Dinsdagstraat en Kloostersti-aat. Voor zo'n dertig procent van alle beschikbare parkeerplaatsen geldt een parkeervei'gunning. Deze zijn niet kenteken- of huis gebonden. De overige parkeerplaatsen blijven beschik baar voor het personeel van de bedrijven en voor toeris ten. In de praktijk blijkt het systeem goed te werken. Ge zien het succes van de proef wordt het selectief vergunnin gensysteem uitgebreid. Deze week is begonnen met de voorbereidingen voor de wijk, gelegen tussen de Grote Maagdenstraat tot aan restaurant De Lindenhoeve. De Stadsraad wil overigens toch meer parkeerplaatsen. Advertentie Den Dekker \Muziek PÉLLE 0113-330330 ra.dendekkermuziek.com j^Frankvan Cooten jjjjIS Het Sluise raadslid J. Roooaard is met onmiddellijke tong uil de PvdA gestapt. Hij n «aal <ot aan de verkiezinSen m 'nJ naart door onder zijn eigen naam: Lijst Boogaard. M afdelingsvoorzitter A. Ooster- ;,e|i jjj was gisteren met stomheid igen. „Ik weet van niets, hele vreemde gang van za- Het afdelingsbestuur heeft jet" Boogaard afgelopen maan- een goed en construc- gehad. In dit ge- k prek zijn bepaalde afspraken :e[|f" waakt over hoe we met elkaar en,ï !ouden doorgaan tot 7 maart. ;jjn vertrek bij de partij was in eder geval geen onderdeel van eafspraak." oogaard beaamde gisteren het pele en constructieve gesprek gt zijn afdelingsbestuur. „We samen tot de conclusie dat ik staan de verkiezingen gewoon I id zou blijven van de PvdA en 'en™ k zodanig ook gewoon mijn Serk voor deze partij in de ge- neenteraad zou blijven doen. [t navraag bij het landelijk be- tuur in Amsterdam blijkt ech- ïdat dit in strijd is met de sta- .aten Daarom heb ik besloten enb e direct mijn lidmaatschap ar,de PvdA op te zeggen", zegt lij® Bogaard. Heros leglementen inZei )e reglementen van de PvdA :enici taan niet toe dat een is ïdA-raadslid op de kandicla- dijst staat van een andere par- •jnoji j. Zoals bekend staat Boo- aard op de tweede plek van de andidatenlijst van Gemeente- x* tangen voor de komende ge- leeateraadsverkiezingen. [delingsvoorzitter Oosteiiing seft niets van het hoofdbestuur gehoord. „Alle contacten tussen het hoofdbestuur en onze afde ling lopen via mij. Het kan dat Boogaard een telefoontje van het hoofdbestuur heeft gekre gen. Dan was het toch netjes en galant van Boogaard geweest contact met mij op te nemen. Dat heeft hij niet gedaan. In een kleine gemeenschap als Sluis moet je toch normaal met elkaar om kunnen gaan. Het bestuur en de fractie willen in ieder ge val op een fatsoenlijke en galan te manier afscheid nemen van Jacky Boogaard. We komen el kaar immers na 7 maart toch weer tegen in de politiek. Daar naast betreuren wij als PvdA zijn stap om de partij te verla ten." Afgesneden Boogaard voelde zich echter niet geroepen zijn voorzitter te informeren over zijn beslissing. „Ik moest van het hoofdbestuur in Amsterdam mijn lidmaat schap opzeggen en mijn raadsze- tel opgeven. En toen kreeg ik donderdagavond ook nog een brief van de fractie in de bus met de mededeling dat ik geen fractievoorzitter meer mag zijn. Alles is dus afgesneden. Ik ben daarom verplicht onder mijn ei gen naam door te gaan tot aan de verkiezingen. Want natuur lijk zeg ik mijn zetel niet op. Ik vertegenwoordig nog steeds die mensen die op mij hebben ge stemd." Boogaard heeft burgemeester Jaap Sala gisteren in een brief formeel op de hoogte gesteld van zijn besluit om zelfstandig door te gaan tot aan de verkie zingen. „Een kopie van de brief stop ik in de bi'ievenbus van Ad- ri." De fractie van de PvdA be sloot donderdagavond Robert Evers te benoemen tot tijdelijk fractievoorzitter totaan de ver kiezingen. Boogaard kan vol gens de fractie geen voorzitter meer zijn omdat hij zich verkies- baar stelt voor Gemeentebelan gen. Dat zou niet uit te leggen zijn aan de kiezers. Joop Wielak ker, de huidige plaatsvervan gend fractievoorzitter, ziet af van het opvolgen van Boogaard als fractievoorzitter. Wielakker vindt dat met het oog op de komende verkiezingen het partijbelang is gediend met de keuze voor Evers. Robert Evers staat immers op de tweede plaats op de kandidatenlijst als beoogd fractievoorzitter. maakt zich op voor de nieuwe voorjaarscoliectie! Noordstraat 83 Terneuzen 0115-615564 www.tintoretto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 81