Vijftigplusser leeft ongezond Scoccimaro koestert onvolwassenheid PZC De Koning houdt bij zijn aquarellen van opschieten 23 Kampeerboeren helpen gemeenten Outsmarted grijpt naast popprijs Cl000 Domburg beste van Zeeland kunst fÜtëUCHT zaterdag 14 januari 2006 ieder geval weten deze mensen zelf dat ze iets mankeren. Verontrustender is het grote aantal vijftig-plussers dat de eigen gezondheid totaal verkeerd inschat. Dat bleek toen de onderzoekers 50.000 mensen die zichzelf als gezond om schreven, uitnodigden voor een aantal medische tests. Van die groep bleken twee van de drie mannen en één op de drie vrouwen gevaarlijk veel vet op het lichaam te hebben. Bovendien had 12 procent van de mannen en 16 pro cent van de vrouwen last van 'ernstig overgewicht.' Verder had ruim een der de van de 'gezonde' vijftigplussers een te hoog cholesterolgehalte, terwijl een achtste hard op weg was suikerziekte Veel vijftigplussers houden er ongezonde eetgewoontes op na. te ontwikkelen of het al had. Cardio loog A. Liem van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes noemt hart- en vaat ziekten 'de plaag van de moderne maatschappij'. „De cijfers verbazen me dan ook niet. Mensen eten slecht en bewegen te wei nig. Dat baart me al langere tijd zor gen." Fenomeen Hij kent het fenomeen van mensen die zich gezonder voordoen dan ze zijn. „Daar komt een stukje psychologie bij kijken. Kijk naar rokers: die rationali seren de bezwaren weg, ontkennen dat ze een probleem hebben." Dat geldt ook voor mensen die een dieet willen volgen of van plan zijn meer te sporten, denkt Liem. „Zulke plannen zijn er vooral aan het begiri van het nieuwe jaar. Maar voor dat het februari is, komen de smoes jes. Houden ze het niet meer vol." Onderzoeker J. Jonker noemt de uitsla gen zeer verontrustend. „We hadden van tevoren wel wat narigheid ver wacht, maar we zijn overrompeld door de omvang van de cijfers." In Zeeland is de situatie niet beter dan in de rest van het land, geeft Liem aan. „Als je naar buiten kijkt, zie je nogal wat ouderen fietsen en lijkt het wel mee te vallen. In de praktijk blijkt niets minder waar." Jonker kan er wel begrip voor opbrengen dat mensen zich gezonder voelen dan ze zijn. „Hart- en vaatziektes zijn echte sluip moordenaars. Je voelt er een hele poos niets van, tot het opeens tot een explo sie komt." Terwijl kleine veranderingen in de le vensgewoonten grote verbeteringen kunnen brengen, betoogt Jonker. „Mensen weten dat wel, maar zijn te gemakzuchtig. Blijkbaar is er begelei ding nodig om tot inkeer te komen. We hopen dat zorgverzekeraars en de foto Cees Zorn GPD overheid daaraan willen meebetalen." Volgens Liem moeten mensen duidelij ke keuzes durven maken. „Een dieet helpt bijna nooit. Beter zou het zijn om de vraag eens om te draaien. Kijk eens naar mensen die géén overge wicht hebben. Hoe komt dat? Eten die gezonder, bewegen die meer?" Dus: de gezonde mens als voorbeeld en rolmo del. Het onderzoek, uitgevoerd door ver schillende academische ziekenhuizen en wetenschappelijke instellingen, loopt nog tot april. Vijftigplussers kun nen eraan meedoen via de website www.morgengezondweerop.nl. SEROOSKERKE - De Vereniging van kampeerboeren (Vekabo) en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie (ZLTO) in Zeeland gaan gemeenten helpen bij de ont wikkeling van beleid voor het kleinschalig kamperen. Daarmee willen beide organisaties bereiken dat de ver schillende gemeenten op een eenduidige manier omgaan met minicampings. Zo valt te voorkomen dat een boer in de ene gemeente met zijn minicamping aan andere eisen en normen moet voldoen dan een collega in een gemeente elders in Zeeland. Voorzitter W. Jobse van de Vekabo Walcheren/Zuid-Beve land maakte dit gisteren bekend tijdens de viering van het 25-jaarig bestaan van zijn organisatie. Een werk groep van de Vekabo en de ZLTO beraadt zich op de ma nier waarop de hulp zal worden geboden. Op de achter grond speelt het Omgevingsplan van de provincie mee. Dat biedt de mogelijkheid dat een deel van de minicam pings onder voorwaarden kunnen worden uitgebreid tot kleine kampeerterreinen met maximaal 25 caravans en tenten. GRONINGEN - Next Item is winnaar geworden van de eerste PopNL Award. De jury verkoos de Almelose hip- hopgroep boven vier andere kandidaten, waaronder de Zeeuwse band Outsmarted. De nieuwe popprijs is door de koepel van provinciale pop organisaties, PopNL, in het leven geroepen uit onvrede met de nieuwe opzet van de Grote Prijs van Nederland. Aan de hand van demo's werd uit elke provincie een kan didaat voor de nieuwe prijs gekozen. Een jury selecteerde vervolgens de vijf beste inzendingen, die donderdagavond mochten optreden tijdens Euroso- nic, onderdeel van het Noorderslagweekend in Gronin gen. Outsmarted was een van de finalisten, maar moest het uiteindelijk afleggen tegen de Overijsselse kandidaat. Vanavond wordt tijdens Noorderslag de winnaar van de prestigieuze Popprijs bekend gemaakt. De uitslag is, zoals altijd, een goed bewaard geheim. Als een van de kanshebbers, naast met name Within Tempta tion, Kane en Spinvis, wordt de Zeeuwse band Racoon vaak genoemd. De groep treedt in elk geval ook op tijdens Noorderslag. DOMBURG - Supermarkt C1000 de Kok in Domburg is de beste supermarkt van Zeeland. Drie jury's van consu menten, vakspecialisten en ondernemers hebben dat be paald. De supermarkt is daarmee genomineerd voor de landelijke titel 'supermarkt van het jaar'. Het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) organiseert iedere twee jaar de verkiezing in samenwerking met vak bladen Distrifood en Food Magazine. Winkels zijn onder meer beoordeeld op klantvriendelijkheid, hygiëne, assorti ment en personeelsvoorzieningen. Eigenaar Gertjan de Kok heeft de Domburgse super markt in maart 2004 overgenomen. „Dit is een hele opste ker. Niet alleen voor ons, maar ook voor de tachtig perso neelsleden. Zonder hen kunnen we het niet", aldus De Kok. Voor de landelijke titel zijn elf genomineerden. In Flevo land is dit jaar geen winnaar. Welke winkel zich de beste supermarkt van het jaar mag noemen, wordt op 21 maart in theater De Bussel in Oosterhout bekendgemaakt. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Jan de Ko ning uit Middelburg gaat zel den op pad zonder zijn schets boek. Beelden die hem boeien, vooral in de buurt van het wa ter, legt hij direct vast. De schetsen vormen de basis voor zijn aquarellen. Een overzicht van zijn recente werk is sinds deze week te zien in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Zijn werk verraadt direct een nauwe verbondenheid met het water, de zee en de scheep vaart. De Koning is ruim veer tig jaar werkzaam geweest als scheepswerktuigkundige en zag in die functie veel van de wereld. «Zo'n twintig jaar geleden ben 'k een tijd ziek geweest. In die periode ben ik echt met schil deren begonnen. Als kind te kende ik al heel graag, in elk geval meer dan gemiddeld." De Koning volgde jarenlang cursussen bij het Middelburgs mstituut voor Kunstzinnige orming. „Vanwege mijn werk was dat incidenteel. Met hetMlKV had ik wel afgespro ken dat als ik een paar maan den verlof had, dat ik dan zo vaak kon komen als ik wilde." Al snel voelde hij zich het meest thuis in het aquarelle ren. „Ik had het idee dat dat het beste bij me paste. Het lijkt me een hele toer om iets te maken met olieverf, want ik werk vaak heel snel. Ik wil nu eenmaal opschieten. Als ik mijn hoofd ervoor kan vrijma ken, werk ik aan één stuk door." Hij wil zich ook niet verliezen in allerlei details, maar pro beert vooral met de combina tie van vlakken en het mengen van kleuren impressies en sfeer weer te geven. „Ik hou niet zo van het priegelwerk bij een aquarel. Daarnaast werk ik veel op kleinformaat. Dan gebruik ik wel een -klein pen seeltje." Voor zijn aquarellen hanteert De Koning een grote, dikke kwast van eekhoornharen, waarmee hij naar eigen zeggen 'heel snel en iets te driftig' werkt. Hij gebruikt veel water en laat door het papier scheef te houden de verf uitlopen. Te gelijkertijd houdt hij witte vlakken open, zodat verschil lende oppervlaktes en dieptes in het werk ontstaan. Zijn onderwerpen mogen dan traditioneel zijn, de uitwer king weet toch te verrassen door de trefzekerheid waar mee hij met ogenschijnlijk een voudige middelen de sfeer van vaak vertrouwde omgevingen neerzet, zoals het strand bij Vrouwenpolder, de Heeren keet of paalhoofden bij West- kapelle. Nog altijd reist De Ko ning veel, vooral naar Bretag- ne en Normandië. Ook die tochten vinden hun weerslag in zijn werk. Zijn maritieme verleden ver loochent hij allerminst. Boten en schepen keren regelmatig terug, soms in enkele lijnen verrassend goed weergegeven, maar op enkele werken ook preciezer, zoals bij de aquarel len van het werk in de haven en in het dok. Expositie: 'Langs waterkanten en zo', aquarellen van Jan de Ko ning, t/m 18 februari in Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg. Geopend: ma. 17.30-21 uur, di.-vr. 10-21 uur, za. 10-13 uur. Franse kunstenaar exposeert in deWillem3 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - In de hal van het Vlis- singse kunstcentrum deWillem3 staat een opvallende Mini geparkeerd. De fraai 'gepimpte' wagen is in vlammende lak gespoten. In het dashboardkastje is een cd-speler gemonteerd waaruit mu ziek klinkt van, naar keuze, onder ande ren Bob Marley, The Offspring, Rage Against The Machine en Beastie Boys. De auto is behangen met religieuze sym bolen en teksten, zoals In God we trust en Real men love Jesus. Dezelfde bood schappen keren terug op de surfplanken die op het dak zijn gemonteerd. Het is een op z'n minst opvallende entree voor de expositie Custom Made van de Franse kunstenaar Lionel Scoccimaro (1973), die morgen wordt geopend. In de zaal zelf staan drie gelijkvormige sculptu ren van polyester. Ze doen menigeen den ken aan groot uitgevallen bowlingkegels of Russische poppetjes. Scoccimaro noemt ze culbuto's of tuimelaars. Ze zijn beschilderd in een uiteenlopende patro nen en kleuren. Op de zwarte wand achterin hangen acht foto's die de kunstenaar heeft gemaakt. Dezelfde tuimelaars, maar ook andere, keren daarop terug. Ze worden gekoes terd, begeerd lijkt het wel, door schaars geklede schoonheden. De foto's dragen ti tels zoals Troy vs. Chloé, Evel vs. Jenny- fer en David vs. Wendy. Iconen Scoccimaro trekt de bezoeker mee in zijn eigen wereld, naar iconen uit zijn leven, de culturen die hem intrigeren en hebben gevormd. De drie sculpturen noemt hij Russ, Troy en Jerry, verwijzingen naar pomofilmkoning Russ Meyer, motorde signer Troy Lee en Jerry Garcia, zanger en gitarist van The Grateful Dead. Drie andere tuimelaars heeft de kunstenaar in middels verkocht, maar zijn toch aanwe zig dankzij de foto's waarop ze figure ren. Ze heten, verklaart hij, Evel (Evel Knievel, motorstuntheld), Harmony (Har mony Korine, regisseur en scenarioschrij ver van onder meer de film Larry Clark.) en David (surflegende David Nuuhiw). „Het zijn allemaal belangrijke figuren binnen mijn Amerikaanse referentieka der." Het zijn uiteenlopende (sub)culturen waarnaar Scoccimaro verwijst, zoals de surfwereld, motorcross, Harley Davidson en de popmuziek. Hij gaat daarbij nauw gezet te werk. De beschildering van bij voorbeeld de Jerry-tuimelaar bevat de psychedelische patronen en het grijze me tallic die passen bij de muziek van The Grateful Dead. De dame op de foto's die met hetzelfde beeld poseert, toont aller lei kenmerken van de rockcultuur. „Alles moet tot in detail kloppen", zegt Lionel Scoccimaro bij zijn culbuto's of tuimelaars. Scoccimaro. „Het is geen grap wat ik doe. Wat ik laat zien, bestaat ook in wer kelijkheid. Ik verplaats het alleen naar een museale omgeving. De Mini-surfauto doet het ook echt. Je mag erin zitten, mu ziek draaien, door de tijdschriften blade ren, maar tegelijkertijd zie ik het als een sculptuur, als een installatie. Die stickers hóren erbij. Amerikaanse sur fers zijn vaak erg gelovig, in de hoop dat God hen beschermt tegen de gevaren van hun sport." Fun Een ander deel van zijn oeuvre, dat niet in Vlissingen wordt getoond, zijn foto's van ouden van dagen die zich met spelle tjes als kinderen uitleven. Ook in deWil- lem3 zet de Fransman vooral werelden van 'fun' neer, van het onbekommerde, van ontspanning, van amusement dat doorgaans niet als hoogstaand wordt be schouwd. „Ook de Mini is in feite speel goed voor volwassenen. Mijn werk gaat steeds over spelen en over wat als poli tiek incorrect wordt beschouwd. Ik noem het onvolwassenheid die ik op een vol wassen manier probeer te presenteren." Met zijn werk wijkt Scoccimaro zelf ook bewust af van de ongeschreven regels binnen de gevestigde kunst. Zijn tuime laars zijn minimalistisch van vorm, maar als contrast juist uitbundig beschilderd. De pin-ups op de foto's, van relatief on- foto Lex de Meester schuldig tot neigend naar pornografie, zijn in een dergelijke omgeving evenmin „Ik was in motorsportbladen op zoek naar patronen die horen bij die wereld. Dan stuit je onvermijdelijk voortdurend op naakte vrouwen. Dat is nu eenmaal onderdeel van die cultuur. Daarom heb ik ze ook gebruikt. Bovendien, ik kijk graag naar naakte vrouwen." Expositie: 'Custom made' van Lionel Scocci maro, t/m 5 maart in deWillem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Geopend: di.-zo., 12-17 uur. De tentoonstelling wordt morgenmiddag om 15.00 uur, tegelijk met een expositie van de Duitse kunstenares Regine Schumann, ge opend. Hart- en vaatziekten ^Marlijn de Koning Ouderen kennen hun eigen lichaam niet goed. Die conclusie kun je trekken uit de resultaten van een on derzoek via de website morgengezond- weerop.nl. Driehonderdduizend vijf tigplussers deden mee aan de enquête. Van degenen die zichzelf gezond noem den, bleek een aanzienlijk deel na na der onderzoek nogal wat gebreken te vertonen. De onderzoekers zijn er niet gerust op. „We zijn op weg naar een epidemie van hart- en vaatziekten." De vragenlijst op internet vraagt vijf tigplussers naar hun ervaringen met hart- en vaatziekten. Eén op de tien deelnemers blijkt daar zelf last van te hebben gehad, bijvoorbeeld door een hartinfarct of een beroerte. Verder heeft 6,5 procent suikerziekte en bijna een kwart een te hoog cholesterolge halte. Belangrijkste redenen: stress, te veel buikvet, een hoge bloeddruk, ro ken, diabetes, overmatig alcoholge bruik, te weinig groente en fruit, te weinig beweging. Het zijn geen leuke gegevens, maar in 'i 1 Scheepskerkhof, een aquarel van Jan de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75