DFS weigert leges te betalen PZC Kerk moet een ontmoetingsplaats zijn Recordaantal nieuwe bedrijven opgestart Magazine over reis van Jong Ambon naar Molukken .19 kreniging neemt geen genoegen met antwoord B en W op boze brief Pieter Mogge Academie maakt doorstart Verken op de inderboerderij Odink voorzitter Productschap Vis Collecte blijkt oplichting Diefstal uit bedrijfsbus Werkstraf voor huiselijk geweld Fracties vinden besluit Ganseman verstandig zaterdag 14januari 2006 70IKZEE - De Pieter Mogge Atadcmie. die afgetopen septem- 'had moeien beginnen, is bc- Ljn een doorstart. Initiatief- L,P. Groen heeft zijn plan- lorn financiële redenen rnoe- bijstellen en gaat nu uit van volledig virtuele universi- Si; januari moet de nieuwe ijbsite, www.pmvu.nl, besehik- Je baar zijn, in maart hoopt Groen via de site de digitale studiegids te kunnen presenteren. De initia tiefnemer wil, net als in zijn eer ste opzet, gebruikmaken van les materiaal dat universiteiten in Amerika (MIT) en India (RAI) via internet vrij toegankelijk ter beschikking stellen. Hoewel de studiegids nog niet klaar is, zegt Groen een verge lijkbaar lespakket als in zijn eer ste plannen te willen aanbieden. Toen werd er gesproken over vakken als geologie, Engelse lite ratuur, Nederlands recht en par lementaire geschiedenis. Docent De eerder beoogde cursusblok- ken van tien klassikale lessen onder leiding van een docent ko men te vervallen. De studenten zullen voor hun studie geheel op internet en zelfstudie aangewe zen zijn. Daarmee handhaaft Groen zijn idee om de inwoners van Schouwen-Duiveland een academische studie aan te bie den zonder dat zij ervoor hoe ven te reizen. Maar de interactie tussen docent en student en stu denten onderling is met deze op zet verdwenen. Op de eerste plannen van Groen, die een jaar geleden naar buiten kwamen, bleken vooral docenten positief te reageren. Op bestuurlijk vlak zat het Groen tegen. Het lukte hem niet om bestuursleden aan te trek ken, ook heeft hij nooit namen kunnen presenteren van leden van de programmaraad. Financiële problemen zorgden er vervolgens voor dat de wer ving van studenten niet van de grond kwam. Groen besloot in mei 2005 de opening van het aca demische jaar in september door burgemeester J. Asselbergs in de Nieuwe Kerk van Zierik- zee op te schorten tot januari 2006. Ook die datum is uiteinde lijke niet gehaald niaar de pro jectleider blijft positief over de mogelijkheden van zijn virtuele universiteit. joorMarceHyiodde BiBGH -HAAMSTEDE - Sport- trenigüig DFS uil Burgh- laamstede betaalt de leges voor en gebruiksvergunning van de emeente niet. Secretaris K. de fijter is allerminst overtuigd eraakt door de uitleg van bur- emeester en wethouders in eaclie op een boze brief van de vereniging. Pit is een standaard antwoord, id ik zelf ook kunnen ver- i. Hier neem ik geen genoe- ^nmee.': DFS zet grote vraagte- bij de hoogte van de leges de gemeente in rekening igt voor afgifte van een ge- idksvergunning voor brand- alige gebouwen. De inspectie au de sportkantine legde geen mstige gebreken bloot. Kosten: Ijl euro. Het college zegt daar diter niets aan te kunnen ver- sderen, zo blijkt uit de raads- sef die gisteren werd ver breid. )e toeslag is gebaseerd op de (nvang van de kantine en de ad- ainistratieve vexwerking van einspectie. Zou van deze syste matiek worden afgestapt, aldus W, dan ontstaat 'rechtson- dijkheid' ten opzichte van an- sre organisaties die ook al voor gebruiksvergunningen heb- ai moeten betalen. Het college enadrukt dat de raad de hoog- deze leges in de begro- Dgsvergadering eind vorig jaar 1 ieuw heeft goedgekeurd, in- ief een verhoging met de in- ïliecorrectie. Iedere andere rekening van de vergunning ip [Am Bezorgklachten: Ö800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ZIERIKZEE •Tel: 0111-454647 Fax: 0111 -454657 P-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl houdt in dat de kostendekkend heid in gevaar komt, betoogt het dagelijks gemeentebestuur. De Feijter windt zich hevig op over de door het college gevolg de redenering. „Je hebt het over een gebouw dat spiksplinter nieuw is, waar niks aan man keert. Ze zijn even binnen ge weest en daar zijn later twee A-viertjes uitgerold. Dan moe ten ze niet aankomen met die flauwekul over kostendekkend werken. Laat ze maar eens écht aantonen waar die kosten wat ons betreft dan zijn gemaakt." Volgens de secretaris van DFS beseft de politiek ook dat de ver eniging het door deze werkwijze onnodig moeilijk wordt ge maakt. „Ik heb het er pas nog met Ad Verseput van de WD over gehad. Hij gaf toe bij het aannemen van de nieuwe veror dening niet te hebben gereali seerd dat het deze gevolgen zou hebben. Dan denk ik: jullie heb ben je werk niet goed gedaan." Een oplossing is volgens De Feij ter helemaal zo moeilijk niet. „Laat ze die verordening lekker zo houden voor commerciële or ganisaties en creëer een uitzon deringspositie voor verenigin gen. Voor mijn part door de helft van de leges in de vorm van een subsidie te compense ren, maar doe iets! Want dit treft niet alleen ons, maar alle verenigingen die het moeten heb ben van een beetje contributie en de inzet van vrijwilligers." Deze week is het periodiek over leg tussen de regiocommissie van voetbalclubs op Schou wen-Duiveland met wethouder A. Croné (WD, financiën en sportzaken). De Feijter zal de kwestie daar opnieuw aankaar ten. De hoogte van de leges van de gebruiksvergunningen lag al eerder onder vuur. Eind 2003 kwamen de gezamenlijke kerk voogdijen van de hervormde ge meenten op Schouwen-Duive land in het geweer tegen deze re kenmethode op basis van vier kante metex-s oppervlakte van gebouwen. Het protest had geen effect. DDDELBURG - Op woensdag januari kunnen kinderen van is tot twaalf jaar weer aan de bgbij kinderboerderij de Klep- erhoeve in Middelburg, mogen, onder begeleiding medewerkers, hokken Koonmaken en beesten voe- ffl, Kinderen die elke keer een dere diersoort verzorgen, krij- aeenpoepcertificaat. De vrij- ige medewerkers zijn wei- om om 13.30 uur, kosten: één Advertentie Den Dekker uziek WELLE 0113-330330 lww.dendekkermuziek.com Ds. Piter Goodijk wil dat de kerk midden in de drukbezochte badplaats Renesse altijd openstaat. door Piet Kleemans RENESSE - Het godshuis staat midden in het dorp, de geloofsgemeenschap mid denin de samenleving. En niet alleen op zondag. De Jacobuskerk in Renesse be staat dit jaar 500 jaar. Dat wordt het he le jaar 2006 op allerlei manieren ge vierd. Voor iedereen in het dorp. Kerk gangers én onkerkelijken. De kerk. Lang geleden was het een machtscentrum en de predikant een van de notabelen. Anno 2006 is de kerk een ontmoetingscentrum en de dominee dorpeling onder de dorpelingen. En dat wil Piter Goodijk, predikant te Renesse, graag zo houden. „Een kerk moet altijd openstaan. Iedereen moet er binnen kunnen lopen." Goodijk zit inmiddels alweer tien jaar op zijn stek in de populaix'e badplaats en hij voelt zich eerder raadsman voor een ieder die behoefte heeft aan raad of bijstand. „Ik probeer altijd heel bewust om van de kerk een open dorpskerk te maken. Dat was, herinnert recreatiepastor Sjaak Lemsom, in de tijd van dominee Leen de Wit (1969-1979) niet anders. „Het massatoerisme op Schouwen-Dui veland was toen in opkomst en de kerk in Renesse zat vol. Vier diensten per zondag, waaronder één in de Duitse taal. Het waren hoogtijdagen voor de kerk en ook in die tijd traden we al ac tief naar buiten met allerlei activitei ten." De jaren zeventig waren de jaren van de buitenslapers. Jongeren zochten na het stappen een slaapplaatsje op het gras rond de kerk. De kerk ging met hen in gesprek en dat leidde uiteinde lijk tot de beroemde 'sleep-in' in Renes se. Jongeren verruilden het grasveld voor een plaatsje in die slaapschuur. Kwaliteit Het kerkbezoek is door de jaren heen minder geworden. Goodijk laat zich daardoor niet ontmoedigen. Het gaat, stelt hij, niet om de kwantiteit maar om kwaliteit. „Vroeger móest je naar de kerk en wie nu naar de kerk gaat, kiest daar bewust voor. En er zijn ook een he leboel mensen die wel gelovig zijn maar niet naar de kerk gaan. De kerkdienst is alleen een middel om dienstbaar te zijn." De hervormde gemeente Renesse/ Noordwelle is van oudsher een geloofs gemeenschap die verder kijkt dan kerk- bankjes en preekstoel. In de tijd van do minee De Wit gingen vrijwilligers uit kerkelijke kring de campings langs waar ze allerlei activiteiten aanboden. Veertig jaar later is er het recreatiepas toraat, worden er musicals op poten ge zet en zorgen vrijwilligers ervoor dat de kerk in ieder geval in de zomermaanden open is en de toren beklommen kan wor den. De geest van naar buiten treden met je geloof hangt in Renesse al meer dan 40 jaar, stelt recreatiepastor Lemsom. Hetgeen volgens Goodijk ook geldt voor de oecumene, de samenwer king tussen verschillende kerkgemeen schappen. „Wat dat betreft is er altijd foto Dirk-Jan Gjeltema een gx-oot verschil geweest tussen Renes se en bijvoorbeeld het oosten van het ei land." Dat de Jacobuskei'k een kerk van heel Renesse is, wordt onderstreept in het feestprogramma. Er wordt gewerkt aan een jubileumbundel over vijf eeu wen Jacobuskerken en er staan verschil lende ludieke acties op stapel. Tijdens Renessedag (27 mei) is de kerk open en kunnen bezoekers naar muziek luisteren. In juli en augustus is in de kerk een expositie te zien over vijfhon derd jaar kerkgeschiedenis in Renesse. Verder komt er een speciaal feestcon- cei't, vrijwilligers wei'ken al enkele maanden aan een wandkleed en het Ja- cobustheater gaat optredens verzorgen met als thema een pelgiimsreis door de tijd. Dorpsmaaltijd Zatei'dag 23 september wordt wat Goodijk betreft een van de hoogtepun ten van de festiviteiten. Die dag is er een feestmaal voor het hele dorp en de predikant rekent toch op zeker honderd a tweehonderrd mensen. Zondag wordt met een speciale kerkdienst de aftrap gegeven voor de feestelijkheden. Toenemend vertrouwen in economie stimuleert starters door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Een record aantal mensen is vorig jaar een eigen bedrijf begonnen. In 2005 zijn er in Zeeland 1600 nieuwe ondernemingen ingeschreven in het handelsregister van de Ka mer van Koophandel voor Zee land. Dat zijn er dertig meer dan in het vorige recordjaar 2004. Net als in 2004 is de regio Tho- len x-elatief de sterkste groeier, aldus de Kamer. Daar kwamen het afgelopen jaar 122 onderne mingen bij. Een stijging van ruim 18 procent ten opzichte van 2004. Ook de andere regio's zijn ge groeid. Op Schouwen-Duive land zijn 164 bedrijven opge licht 4,5 procent). Op Walche ren kwamen er 444 jonge ondex- nemers bij; een stijging van bijna 11 procent. In Zeeuws- Vlaanderen werden er drie star ters meer geteld dan in 2004 (in totaal 394). Regio de Bevelan- den liep behoorlijk uit de pas. Weliswaar kwamen daar in to taal de meeste starters bij (476), maar die regio liet een daling van zo'n 8 procent zien ten op zichte van het jaar er voor. Vooral de sectoren bouw (217 startei-s), detailhandel (285) en persoonlijke dienstvexiening (203), zoals kappers en schoon heidspecialisten, zijn in trek bij de jonge Zeeuwse ondernemers. Een belangrijke oorzaak voor de sterke groei is het toenemende vertrouwen van mensen in de economie, stelt woordvoerder M. Volleman van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. De ï-ecessie is ook aan Zeeland niet voorbijgegaan. „Mensen ï-aakten hun baan kwijt en ko zen ervoor om een eigen zaak op te zetten. Diploma's Maar Volleman heeft nu niet de indruk dat het verlies aan ba nen, de groei van het aantal nieuwe bedrijven verooi'zaakt. „De gemiddelde leeftijd van de zogenoemde starters ligt tussen de 30 en 35 jaar. Dus het gaat niet om mensen op leeftijd die niet meer aan een baan kunnen komen en dan maar voor zich zelf beginnen. Het komt eerder doordat het makkelijker is ge maakt een eigen onderneming op te richten. Vx-oeger had je al lerlei diploma's nodig, dat is niet meer zo." Het grote aantal starters is voor de Kamer van Koophandel geen reden om actief te volgen of be drijven massaal onderuitgaan. De Kamer waarschuwt er al ja ren voor dat onder meer door een slechte vooi'bereiding veel beginnende bedrijven binnen vijf jaar mislukken. Volleman: RIJSWIJK - Oud-staatssecretai'is J. Odink (LPF) die in het eerste kabinet-Balkenende was belast met onder meer visserijzaken, wordt de nieuwe voorzitter van het Pro ductschap Vis in Rijswijk. Hij volgt P. Loonen op die sinds 2002 de publiekrechtelij ke organisatie heeft voorgezeten. De 61-jai-ige Odink was voor zijn benoeming tot staatssecretaids werkzaam als se cretaris bij het Productschap voor Vee en Vlees. MIDDELBURG - Het Rode Kruis waarschuwt voor een oplichter in Middelburg. Plet gaat om een vrouw van tus sen de twintig en dertig jaar. Zij doet zich voor als collec tant van het Rode Kruis, maar dat houdt op dit moment geen collecte. De organisatie heeft de afgelopen dagen vier meldingen ontvangen van mensen in Middelbux'g die slachtoffer zijn geworden van de poging tot oplichting. De vrouw zette de mensen onder druk om een bank- of gi ronummer en een handtekening te geven. Ook bij de poli tie heeft een mevrouw aangifte gedaan van poging tot op lichting. Het Rode Kruis collecteert nu niet, zegt G. Wolters van de Middelbui'gse afdeling. De jaarlijkse collecte vindt plaats in juni. Collectanten kunnen zich dan legitimeren. Wol ters waarschuwt mensen niet in te gaan op vei'zoeken van mensen die nu langs de deur komen en zich voordoen als iemand van zijn organisatie. Mensen die dat overkomt, moeten de politie daarover informeren, adviseert Wolters. De politie vex*zoekt die mensen niet te bellen maar per soonlijk aangifte te doen op een politiebureau in hun ge meente. MELISKERKE - Uit een bedxijfsbus die geparkeerd stond in de Jan Vaderstx-aat in Meliskerke zijn instrumen ten ter waarde van meer dan 3000 euro gestolen. De diefstal vond plaats tussen donderdagmiddag kwax-t voor vijf en gisterochtend tien voor half acht. De buit be stond uit een laserappai'aat, een waterpasinstinment en statieven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gistei'en een veertigjarige inwoner van Roosendaal voor huiselijk geweld conform de eis tot 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met verplicht reclasseringscontact. De man woonde in Tholen toen hij tussen 1 juli 2002 en maart 2004 zijn vriendin (die in mei 2003 zijn echtgenote werd) meermalen mishandelde. Zelf vertelde hij dat hij haar twee keer na een ruzie had geslagen, maar hij wist het zich niet meer goed te herinneren. De geweldsuitbars tingen leidden uiteindelijk tot een echtscheiding. Volgens de verdachte had zijn ex in 2005 aangifte gedaan, omdat er problemen waren met de omgangsx-egeling. „Ik ben levenslang gesti'aft, omdat ik mijn zoontje niet mag zien", was zijn reactie. Raadsman B. Vermeirssen vond één mishandeling bewe zen. Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf. De officier verzette zich daartegen. In haar eis liet ze meewegen dat de Brabander al eerder voor huiselijk geweld is vex-oor- deeld. „Het is onbegonnen werk om per ondernemer te controleren of het allemaal wel goed gaat. Wel zien we veel van die mensen tijdens bijeenkomsten van het startei-snetwerk. Ook zien we er veel bij woi'kshops en seminars. Als er aanleiding is, kunnen we advies geven of op een andere manier hulp bieden." Hoeveel bedxijven voiig jaar fail liet zijn gegaan, weet de Kamer nog niet pi'ecies. Wel zegt Volle man dat er vorig jaar minder on dernemingen op de fles zijn ge gaan dan in 2004. De Kamer van Koophandel veiwacht ko mende week exacte cijfers daar over naar buiten te kunnen bren gen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Nus Taniwel uit Vlissingen gaat in maart weer naar Ambon. Voor meer dan vakantie. Zeker sinds de trip van de Middelburgse voet balclub Jong Ambon naar de Molukken. „Ik ga er ook kijken wat we verder kunnen doen om hulpprojecten op te zetten, met name voor de voetbalsport." Jong Ambon presenteerde giste ren een magazine over de reis van de club naar de Molukken, in augustus en september vorig jaar. Het eerste exemplaar werd door Jim Pentury overhandigd aan gedeputeerde George van Heukelom van ontwikkelingssa menwerking. De reis is gesubsi dieerd door de provincie. „Voor ons was het heel positief om daar iets te kunnen doen", zei Taniwel. „De reis heeft nog lang nagegalmd in ons lichaam." Dat is ook te lezen in het magazi ne. De voetballers van Jong Am- bon, van wie de meesten ook fa milie op de Molukken hebben wonen, vertellen daarin over hun ervaxingen. En er wordt uit gebreid verslag gedaan van de gespeelde wedstrijden, de clinic voor jonge voetballertjes, de hulpprojecten en de bezoeken aan vluchtelingenkampen, een huis voor straatkinderen en een school voor gehandicapten. Het leed dat de Molukkers is ovex-ko- men tijdens het geweld dat Am- bon jaren in de greep hield, komt schiijnend naar voren in een interview met een vrouw die vluchtte voor de oorlog. Presentatie Bij de presentatie van het maga zine zijn gisteren ook filmfrag menten vertoond van het be zoek. Van de gewonnen én verlo ren wedstrijden van Jong am- bon, de hartelijke ontvangst van de voetballers op Ambon en van de viering van 430 jaar Ambon, waarbij ook burgemeester Anne ke van Dok van Vlissingen aan wezig was, omdat Vlissingen een stedenband met Ambon on derhoudt. Gedeputeerde Van Heukelom vond het mooi om te zien hoe sport verbroedert en wat er met het geld van de provincie is ge daan. Voor subsidieverzoeken voor nieuwe sportprojecten op de Molukken verwees hij Jong Ambon door naar zijn collega Hax'ry van Waveren van sport. „Maar voor onderwijsprojecten hou ik me wel aanbevolen." Jong Ambon wil zeker nog meer doen, kondigde Pentury aan. De voetbalclub wil met hulp van de Nederlandse voetbalbond een voetbalcompetitie opzetten. Praktijkschool De Sprong in Terneuzen is volgens Pentixry be reid om zich in te zetten voor een schoolproject op Ambon. Taniwel is van plan in maart te bekijken waaraan op korte ter mijn behoefte is. „Onze trip was een eerste aanzet. Ik ben be nieuwd hoe het nu gaat. Het da gelijks leven moet weer zijn loop krijgen. Een voetbalcompe titie kan daarbij helpen." Het magazine is voor vijf euro te koop in het clubgebouw van Jong Ambon aan de Kruitmolen- laan in Middelburg. De op brengst gaat naar hulpprojecten en de voetbalbond op Ambon. KAPELLE - Alle fracties in de gemeenteraad van Kapelle vin den dat wethouder P. Ganse man (Gemeentebelang) er goed aan heeft gedaan zijn ontslag in te dienen. Niet alleen de oppositiepartijen spreken van een 'verstandig be sluit', ook woordvoerdei's van coalitiegenoten VVD en CDA menen dat de omstreden (inmid dels ex-) wethouder een juiste beslissing heeft genomen. Het vertrek van Ganseman opent overigens nieuwe perspec tieven voor fractievoorzitter C. Vleugel van Gemeentebelang. Vleugel kondigde eerder aan, dat hij zich niet beschikbaar wil de stellen voor een nieuwe peiïo- de in de gemeentex'aad. Aanlei ding vormde een vertrouwens breuk met Ganseman. Die zou afspraken hebben geschonden. Nu Ganseman is opgestapt en heeft laten weten dat hij zich ook terugtrekt als lijsttrekker van Gemeentebelang, stelt Vleu gel zich alsnog kandidaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71