Recordaantal nieuwe bedrijven Gemeenten nog niet op biotoer PZC PZC Voor een tientje naar de bios en terug Goes peilt tevredenheid bij jonggehuwden I Niuzck CU Reimerswaal wil openheid over tekort Joenemend vertrouwen in economie stimuleert starters Verken op de kinderboerderij Sobere herdenking ramp Werkstraf voor negeren rijverbod Odink voorzitter Productschap Vis Collecte blijkt oplichting Aanvragen Fonds van Kazernering Botsing lezers schrijven Westerkerk zaterdag 14januari 2006 bl9 jowWefemderJa3t (ESMarktonderzoek, klant- rtiendelijkheid, kwaliteitsstu- L een zichzelf respecterende kan niet meer zon- J De gemeente Goes reali- zich dat terdege en maakt studie van de tevredcn- l,iJ onder gehuwde koppels. 55 «emeente wil niet weten of huwelijkse staat zelf goed be- valt, maar wel of alles tijdens de huwelijksplechtigheid naar wens is verlopen. De gemeente kan nog zulke mooie trouwloca ties hebben, nog zulke aardige ambtenaren van de burgerlijke stand; er kunnen altijd zaken op duiken die voor verbetering vat baar zijn. Eerste vraag op het enquêteformulier is de reden om Goes als trouwplaats te kiezen. De gemeente wil weten of het aanbod van locaties daarbij een rol speelt en of dat kan worden verbeterd. Verder komen alle contacten aan bod die stellen vanaf de eerste afspraak voor de ondertrouw tot aan de huwe lijksvoltrekking hebben. In hoeverre stellen tevreden zijn over bereikbaarheid en toegan kelijkheid, kunnen ze in een an dere tabel aangeven. Goes vraagt vex-der een rapportcijfer en biedt de getrouwde koppels aan nog eens mondeling van ge dachten te wisselen, als ze dat willen. Jonggehuwden krijgen de enquête kort ha het huwelijk toegestuurd. Alternatief Goes heeft al eerder aan marke ting gedaan rondom de huwe lijksdag. Nadat de monumenta le Grote Kerk trouwlocatie werd als alternatief voor de min der toegankelijke trxmwzaal met zijn bordestrappen, kwa men er twee locaties bij: de loods van de stoomtrein en zeil schip De Avontuur. Ook andere gemeenten komen op de markt met nostalgische of juist hypermoderne trouwloca ties. Als een echte ondeimemer is de gemeente Goes nu in de concurrentiestrijd gesprongen. j^nrlfiffrev Kutterink jüDDELBURG - Een record aantal mensen is vorig jaar een eisen bedrijf begonnen. In 2005 rijn er in Zeeland 1600 nieuwe ondernemingen ingeschreven in handelsregister van de Ka- van Koophandel voor Zee- lid. Dat zijn er dertig meer dan in het vorige recordjaar het als in 2004 is de regio Tho- hn relatief de sterkste groeier, aldus de Kamer. Daar kwamen iet afgelopen jaar 122 onderne mingen bij. Een stijging van uim 18 procent ten opzichte 2004. Ook de andere x-egio's Jjn gegroeid. Op Schou- len-Duiveland zijn 164 bedrij- Ka opgericht 4,5 procept). Op Walcheren kwamen er 444 ®ge ondernemers bij; een stij- ing van bijna 11 pi'ocent. In «uws- Vlaanderen werden er drie starters meer geteld dan in Ö04 (in totaal 394). lil de pas egio de Bevelanden liep be- oorlijk uit de pas. Weliswaar samen daar in totaal de mees- istarters bij (476), maar die re- ioliet een daling van zo'n 8 pro- at zien ten opzichte van het jarervoor. ooral de sectoren bouw (217 tarters), detailhandel (285) en ersoonlijke dienstverlening 13), zoals kappers en schoon- idspecialisten, zijn in trek bij jonge Zeeuwse ondernemers. - abelangrijke oorzaak voor de - erke groei is het toenemende rtrouwen van mensen in de QDDELBURG - Op woensdag S januari kunnen kinderen van es tot twaalf jaar weer aan de i, sbgbij kinderboerderij de Klep- terhoeve in Middelburg, e mogen, onder begeleiding an medewerkers, hokken shoonmaken en beesten voe- tn. Kinderen die elke keer een indere diersoort verzorgen, kxij- Fneen poepcertificaat. De vrij- medewerkers zijn wei- En om 13.30 uur, kosten: één (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag Pdurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 1460 AA goes Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Koe'n de Vries (sport) barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes TeM0l 13)315500 Fa*: (0113)315669 S-mail; redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl economie, stelt woordvoerder M. Volleman van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. De recessie is ook aan Zeeland niet voorbijgegaan. „Mensen raakten hun baan kwijt en ko zen ervoor om een eigen zaak op te zetten. Maar Volleman heeft nu niet de indruk dat het verlies aan ba nen, de groei van het aan tal nieuwe bedrijven veroor zaakt. „De gemiddelde leeftijd van de zogenoemde starters ligt tussen de 30 en 35 jaar. Dus het gaat niet om mensen op leeftijd die niet meer aan een baan kunnen komen en dan maar voor zich zelf beginnen. Het komt eerder doordat het makkelijker is ge maakt een eigen onderneming op te richten. Vroeger had je al lerlei diploma's nodig, dat is niet meer zo." Het grote aantal starters is voor de Kamer van Koophandel geen ï'eden om actief te volgen of be drijven massaal onderuitgaan. De Kamer waarschuwt er al ja ren voor dat onder meer door een slechte vooi'bereiding veel beginnende bedxijven binnen vijf jaar mislukken. Volleman: „Het is onbegonnen werk om per ondernemer te controleren of het allemaal wel goed gaat. Wel zien we veel van die mensen tijdens bijeenkomsten van het startersnetwerk. Ook zien we er veel bij woi'kshops en seminars. Als er aanleiding is, kunnen we advies geven of op een andere manier hulp bieden." i ij Den Dekker APELLE 0113-330330 iww.dendekkermuziek.com De Movie Tour-bus uit Borsele is aangekomen bij Cine City in Vlissingen. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - De sfeer zit er vrijdagavond tegen zes uur gelijk in, als de Movie Tour-bus Borsele de eei'ste hal teplaats heeft vei'laten. Tien jongeren zijn ingestapt in 's-Gravenpolder. Ze gaan naar Cine City in Vlissingen. Nog vier haltes te gaan in evenveel dorpen. Vlissingen here we come. Marlies Eestermans uit Oudelande, lid van de jongerenraad Borsele, is in de middag al begonnen met de voorberei dingen. Zij is uitverkorenen tot - om in filmtermen te blijven - mystery guest op de alweer vierde Movie Tour. Als een goede fee heet zij alle instappers wel kom en wenst hen feeëngeluk. De in 's-Gravenpolder aan boord van de grote AMZ-bus gekomen jongeren laten het over zich heenkomen. Ze zijn vooral met elkaar bezig. Kletsen, over de stoe len hangen. Het maakt Marlies en de meereizende Borselse jongerenwex'ker Arno Wouters niets uit. „Als ze plezier hebben, is het goed." Jongeren uit Borsele, tieners, een aax-dig avondje uit bezox-gen, dat is de simpele opzet van de Movie Tour. Een filmpje pikken in het 'verre' Vlissin gen. „We wilden als jongerenraad Borsele eerst zelf films gaan draaien in De Sten- ge in Heinkenszand", doet Marlies de voorgeschiedenis van de Movie Tour uit de doeken, „maar dat bleek niet te doen. Je wilt toch een beetje px'ofessio- naliteit kunnen bieden. Anders lijkt het nergens op, maar daarvoor heb je de goede apparatuur nodig. Dat was duur en ook onhandig. Een professionele filmprojector weegt wel 2500 kilo en is zo groot dat die bijna niet te vervoeren is. Dat ging dus niet." List 'Oké, leuk idee, jammer, maar helaas, het kan niet', hadden leden van de jon gerenraad vexwolgens kunnen zeggen, maar ze verzonnen een list. Maidies: „Als we films niet naar de jongeren kun nen brengen, dan brengen we de jonge ren toch naar de films." Ad Weststrate, directeur van Cine City, gebeld. Die had er wel oren naar. „Goeie vent, die Weststrate", prijst Marlies. En het in Borssele gevestigde busbedrijf AMZ wil de ook meewerken. De Movie Tour was geboren. Een scher pe prijs werd afgesproken: een tientje voor de busreis Borsele-Vlissingen en terug, inclusief filmvoorstelling. Dat is geen geld. Een bioscoopkaaxtje zit al snel op zeven, acht euro. Veel meer dan twee, drie eui-o kost het vervoer dus niet. Geen ouder die daarvoor kan rij den naar Vlissingen. „En", mei'kt de 'goede fee' Maidies op, „jongeren willen ook wel eens zonder hun ouders naar een film en andersom denk ik ook. Wat jongeren een leuke film vinden, valt niet altijd bij hun ouders in de smaak." Het mes snijdt dus aan verschillende kanten. De AMZ-bus is bijna bij Ovezande, de tweede halteplaats. Daar wacht een ver- i'assing. Niet alleen jongei'en van dei- tien tot en met pakweg zestien jaar staan bij het dorpshuis. Ook drie oude ren, 65-plussers, willen mee. En zij gaan mee. Jongerenwerker Arno Wou ters wist ervan. „Ze hebben gebeld. Ook senioren uit Borsele komen niet zo ge makkelijk in de bioscoop. Of ze een keer met de Movie Tour mee mochten? foto Lex de Meester Natuurlijk, waai'om niet? Hoe meer zie len hoe meer vreugd. En wij kunnen sneller uit de kosten komen. Met veertig reizigers spelen we quitte." De eerste Movie Tour in oktober lukte dat nog net niet. Zesendertig jongeren pakten de bioscoopbus. „Niet slecht voor een eerste keer", vindt Woutex-s. De tweede keer, in november, werd de limiet al overschreden met zevenenveer tig passagiei's. De rit in december, de bus rijdt één keer per maand, viel daar op tegen met tweeëndertig man. „Ik denk dat er nogal wat op vakantie wa ren", veronderstelt Woutei's. „Maar kijk nu om je heen, het zijn al meer dan in december. We halen weer zeker de veertig." En dat klopt. Na Ovezande vol gen nog 's-Heei-enhoek, Heinkenszand en Lewedorp. De teller loopt op tot vijf enveertig. „Niet slecht", vinden Marlies en Wou ters, „zeker niet om de aankomsttijd in Vlissingen nog ongelukkig is. We ko men aan als de meeste films net begon nen zijn. Dat gaan we verandei'en de volgende keer, 10 febxnxari, zodat we een kwartier eerder in Vlissingen zijn." Marlies heeft haar keuze gemaakt. Ze gaat naar hoiTorfilm Saw 2. Lekker griezelen. En als de laatste film klaar is, weer veilig in de bus terug naar huis. door Mieke van der Jagt GOES - De provincie mag de Zeeuwse gemeenten dan op de biologische toer willen sturen, onder de huidige regelingen valt het overschakelen van dieselmo toren op koolzaadolie nog niet mee. De gemeente Noord-Beve land liet een wagentje van de mi lieustraat ombouwen, maar dat kost wel een paar centen extra. Een dosis idealisme blijft nood zakelijk. Toch hebben de Bevelandse ge meenten er al, in meer of minde- i-e mate, over nagedacht. Beke ken is wat de ombouw van een dieselmotor kost, wat de milieu winst is en hoe de prijs van kool zaadolie zich verhoudt tot die van gewone diesel met een bio brandstoftoevoeging van twee procent. Al die factoren bijeen genomen hebben ertoe geleid dat alleen de gemeente Goes stappen voorbereidt om Noord-Beveland te volgen. Koolzaadolie, de brandstof die geperst wordt uit het ouderwet se gewas dat zo mooi geel bloeit, is veel minder vervuilend dan diesel uit fossiele olie. Niet al leen komen bij de verbranding minder schadelijke stoffen vrij, ook de winning, de ï'affinage en vervoer van fossiele brandstof fen gaan gepaard met veel meer milieuschade en risico's dan al les wat er met koolzaadolie moet gebeuren. Als de zogenaamde milieuge bruiksruimte van diesel zou wor den afgezet tegen die van kool zaadolie en zou worden omgesla gen in euro's, zou het prijsver- schil aanzienlijk zijn. Maar de prijzen worden nog altijd bei'e- kend via de wetten van vraag en aanbod en subsidiesystemen, Eu ropees en nationaal, zijn op heel andere doelen gericht dan op het sturen naar milieuvriende lijk consumentengedrag. Zo maakt de accijns op koolzaado lie een litertje in Nederland duurder dan een litertje diesel. Ook de Europese landbouwsub sidies zijn nog niet voldoende hexwormd om de productie van duurzamer brandstoffen te sti muleren. Een boer die koolzaad verbouwt, waar dan ook in Euro pa, moet nog maar afwachten of hij het kwijt kan. De veiwerken-. de fabrieken zijn nog erg klein schalig, al zijn er overal initiatie ven. Een grootschalige aanpak zal niet eerder plaatsvinden dan wanneer de marktfactox-en gun stiger zijn. Voor lang niet alle boeren is koolzaad een alternatief. In noord-oost Nederland zijn de bo demgesteldheid, de gemiddelde bedrijfsgrootte en vooral de schaal van de percelen beter ge schikt dan in Zeeland. Van een hectare koolzaad kan een boer maar 600 euro oogsten en de op brengst van tarwe voor bio-etha- nol, wat in kleine hoeveelheden bij benzine wordt gemengd, is groter. Zeeuwse boeren zullen daar dus eerder voor kiezen. Niettemin heeft ook de gemeen te Goes het idee van koolzaado lie omarmd. Wethouder S. van 't Westeinde is al gaan praten met J. Tazelaar uit Colijnsplaat, die zich heeft gespecialiseerd in de ombouw van dieselmotoi-en. Ondanks wat haken en ogen wist de wethouder het college geestdriftig te maken voor een soortgelijke proef als op Noord-Beveland. ,,Er zijn nog wat zaken die opgehelderd moe ten worden, zoals de gai'antie op dieselmotoren die zou vervallen bij de ombouw. We hebben het in handen gegeven van Stadsbe heer. Die hebben er meer vex-- stand van dan wij. Zij gaan uit zoeken welke auto's of machi nes bij .ombouw het meeste ren dement opleveren. Binnenkort hoi'en we ervan", aldus de wet houder. In de andere gemeenten is er wel over biobrandstof gespro ken maar de colleges wachten de proeven van anderen liever af. Hoeveel bediïjven vorig jaar fail liet zijn gegaan, weet de Kamer nog niet pi-ecies. Wel zegt Volle man dat er vorig jaar minder on dernemingen op de fles zijn ge gaan dan in 2004. De Kamer van Koophandel voor Zeeland verwacht ko mende week exacte cijfers daar over naar buiten te kunnen bx'en- gen. OUWERKERK - De slachtoffei^s van de watersnoodramp van 1953 op Schouwen-Duiveland worden woensdag 1 fe bruari herdacht met een korte en sobei'e plechtigheid bij het watei'snoodmonument bij de caissons in Ouwerkerk. Na een kranslegging" door burgemeester en wethouders volgt een korte toespraak van burgemeester J. Asselbei'gs. Vervolgens klinkt de Last Post en volgt een minuut stilte. Aansluitend volgt als sluitstuk het zingen van het Wilhel mus. Oostexdands Fanfare zorgt voor de muzikale begelei- ding. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Sint Maar tensdijk is gisteren door de Middelburgse politierechter I. Woltring voor het rijden tijdens een rijontzegging ver oordeeld tot 36 uur werksti-af. De man kwam op 26 fe bruari vorig jaar in Sint-Maartensdijk op de Provinciale- weg met zijn bedrijfsauto op zijn kant in de sloot terecht. Na het ongeval was hij naar huis gelopen, waar even later de politie voor zijn deur stond. De verdachte vertelde niet te weten dat hij een rijvei'bod had. Hij had na een vei-ooi- deling tot een lij ontzegging in 2003 verzuimd het rijbe wijs in te leveren, zodat het xrijverbod van kracht bleef. RIJSWIJK - Oud-staatsseci'etaris J. Odink (LPF) die in het eerste kabinet-Balkenende was belast met onder meer visserijzaken, wordt de nieuwe voorzitter van het Pro ductschap Vis in Rijswijk. Hij volgt P. Loonen op die sinds 2002 de publiekrechtelij ke organisatie heeft vooi'gezeten. De 61-jai'ige Odink was voor zijn benoeming tot staatssecretaris werkzaam als se cretaris bij het Productschap voor Vee en Vlees. MIDDELBURG - Het Rode Kruis waarschuwt voor een oplichter in Middelburg. Het gaat om een vrouw van tus sen de twintig en dertig jaar. Zij doet zich voor als collec tant van het Rode Kruis, maar dat houdt op dit moment geen collecte. De organisatie heeft de afgelopen dagen vier meldingen ontvangen van mensen in Middelbui'g die slachtoffer zijn geworden van de poging tot oplichting. De vrouw zette de mensen onder druk om een bank- of gi ronummer en een handtekening te geven. Ook bij de poli tie heeft een mevrouw aangifte gedaan van poging tot op lichting. ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering - ooit opge richt om inkwaiiieiing van militairen te bekostigen - biedt ook dit jaar weer financiële steun voor eenmalige so ciaal-culturele activiteiten. Voorwaarde om hiervoor in aanmerking te komen is dat het een activiteit moet zijn die in Zierikzee wordt gehou den of in ieder geval gericht is op inwoners van Schou- wen-Duivelands centx'umstad. Het Fonds wil die zaken ondersteunen die verder niet voor subsidie in aanmerking komen. Wie een aanvraag wil indienen moet zich voor 1 april schriftelijk tot het fonds (Postbus 5555, 4300 JA Zie rikzee) wenden. door Mieke van der Jagt YERSEKE - De gemeenteraads fractie van de ChristenUnie in Reimerswaal is boos over de ma nier waarop het college de einde loze problemen rondom Yerse- ke-West benadert. In een open brief maakt CU-raadslid Andries Jumelet duidelijk wel ke druppel de emmer heeft doen overlopen: het voornemen om de raad in beslotenheid voor te lich ten over een aanzienlijk tekort. Het plan Yerseke-West is voor Reimerswaalse begrippen een ui terst ingewikkeld plan, waarin veel verschillende belangen op elkaar moeten worden afge stemd. De gemeente had voor de zorgvuldige begeleiding een bu reau ingehuurd dat inmiddels is weggestuurd. Over de redenen daarvoor is de x*aad nog steeds niet ingelicht. Wat als een paal boven water staat, is dat het plan flinke vertraging heeft op gelopen. Wie daarvoor verant woordelijk zijn, blijft duister. Onlangs is bekend geworden dat de gemeente veel geld tekort komt voor de uitvoering van het plan. De raad wil weten hoe gi'oot de financiële strop is en hoe die zou moeten worden op gelost. Het college weigert de raad die informatie in openbaai'- heid te geven met als argument dat het bij de inschrijvingen de prijzen kan opdrijven. Jumelet vindt dat grote onzin. De gemeente heeft met de mond beleden dat ze meer openheid naar de burgers wil beti'achten. Volgens de CU moet juist in dit soort zaken zonneklaar worden waar het gemeenschapsgeld blijft. Het CU-raadslid maakt duide lijk dat de raad helemaal geen gespecificeerde exploitatie-op zet verlangt, alleen een ant woord op de vragen: wat gaat het kosten en hoeveel is er te weinig? Aannemers krijgen daar mee geen enkel inzicht in de af zonderlijke budgetten. In zijn open brief vraagt Jume let zijn collega-raadsleden niet akkoord te gaan met de besloten heid. MIDDELBURG - Op de Grena- dierweg in Middelburg vond gis teravond een ongeval plaats. Een 54-jaxïge automobilist uit Oost-Souburg reed over de Gre- nadiei*weg in de richting van de Waldammeweg. Door onbeken de oorzaak botste hij tegen een trailer die aan de rechterzijde van de weg geparkeerd stond. De man bleef ongedeerd; zijn au to x-aakte total loss. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. In de PZC van 10-01 wordt ge meld dat de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt vanwege de hoge aankoopprijs niet heeft kunnen overgaan tot aankoop van de Westei'kerk in Goes. Als leden van deze kerk moeten wij tot onze spijt opmerken dat de prijs van dit monumentale ge bouw geen rol van betekenis heeft gespeeld. Het enige argu ment dat ons is meegedeeld is het gebrek aan functionaliteit dat met een gebouw als de Wes terkerk samenhangt. Dat er al lerlei mogelijkheden zijn om de Westerkerk met behoud van haar unieke karakter wel func tioneel te maken, is helaas nooit serieus onderzocht. Het is tiiest en beschamend te moeten con stateren dat het niet mogelijk is gebleken om SOW en Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt tot een constructieve onderhande lingssituatie te bewegen. Daar door kent dit drama enkel verlie zers en zal een beeldbepalend godshuis en tevens cultureel erf goed binnenkort voorgoed van bestemming veranderen. Dat is een kerk onwaardig. A.Mol, W.Schiebaan E. Zwiep Klaproos 4 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63