Wierden laten zich lezen PZC Internationale fiets- en wandelbeurs Expositie en jeugd Inpakken met deskundigen zaterdag 14 januari 2006 Het wordt een internationale gebeurtenis, cle Fiets- en Wandelbeurs op 18 en 19 februari in de Amsterdamse RAI. Duitsland, Groot-Brit- tannië, België, Frankrijk en Ierland hebben een stand en ook de verkeersbureaus van Po len, Tsjechië, Kroatië, Zwitserland, Catalonië en Aragón laten zien wat zij te bieden heb ben. Fiets- en wandelvakanties zitten in de lift: in totaal zijn bijna 200 standhouders aan wezig in de RAI, de oppervlakte is bijna het dubbele van vorig jaar. Behalve informatie óver bestemmingen is er ook aandacht voor materialen en voorberei ding. Op het fietsparcours kunnen de bezoe kers de nieuwste vakantiefïetsen testen en op het nordic walldng circuit kan men onder des kundige begeleiding kennismaken met deze nieuwste manier van wandelen. Verder wor den er lezingen gegeven door bekende au teurs en enthousiaste fietsers en wandelaars. De beurs is geopend op zaterdag 18 en zon dag 19 februari van 10-18 uur. De toegang is 10 euro. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. www.fietsenwandelbeurs.nl Motortours op GPS Vrij Uit motortours zijn ook op GPS verkrijg baar. In'totaal staan in het aanbod 52 verschil lende tochten in zestien landen die zowel in dividueel als in groepsverband gereden kun nen worden. Alle tours zijn te vinden in de nieuwe Vrij Uit brochure Motorvakanties 2006. De route op GPS kan via een mail aan gps@mro-reizen.nl onder vermelding van de reis en het reserveringsnummer worden aan gevraagd en wordt vervolgens gemaild. De route kan op vrijwel alle navigatiesystemen gelezen worden. www.vrijuit.nl Kampeerbeurs in Autotron In het Autotron in Rosmalen is van vrijdag 20 tot en met zondag 22 januari de beurs Kampe ren Recreëren. De beurs beleeft de derde editie en het aanbod is dit jaar uitgebreid. Al le facetten op het gebied van kamperen en re creëren in binnen- en buitenland zijn aanwe zig. Aan de beurs is ook een website gekop peld waar bezoekers alvast een voorproefje kunnen krijgen. Op de beurs zelf wordt drie maal daags een tombola gehouden, waarbij het entreebewijs geldt als lot. Autotron ligt aan de Graafsebaan 133, in Ros malen. De beurs is gedurende drie dagen open van 10 tot 17 uur. Entree volwassenen 7,50 per persoon. www.kamperenenrecreeren.nl Campingverbalen op televisie In samenwerking met Vacansoleil start SBS 6 vanaf 21 januari met een nieuwe docusoap, getiteld Campingverhalen: Nederland in Tos cane. In deze serie worden Nederlandse va kantiegangers op een speelse manier gevolgd op camping Norcenni Girasole Club in Figline Valdarno, Toscane. In de docusoap staat de charme van kamperen centraal, en wordt ant woord gezocht op de vraag waarom Nederlan ders op vakantie in het buitenland elkaar toch altijd weer opzoeken. Daarnaast is er aandacht voor de werkzaamheden van het campingpersoneel. Ook zijn beelden te zien van de excursies die de campinggasten ma ken naar steden als Pisa, Florence en Sienna. Het landschap bedriegt het ongeoefend oog. Natuurlijk, iedereen ziet wel die bulten tegen de lage Groningse horizon. De meesten weten ook wel dat ze wierden heten, of in Friesland terpen. Maar verder gaat het niet. Toch lezen al die verhogingen, kromme weggetjes en smalle stroompjes in de akkers en weiden als een spannend boek. Nu is het de tijd om daar eens te gaan kijken. Omdat in het Groninger Museum de tentoonstelling 'Professor Van Giffen en het geheim van de wierden' loopt. rinnrTHOM PUNKI We kijken vanuit de kerk in Ezinge naar buiten, naar beneden. Voorbij een grafsteen, op het veel lager gelegen land vertrekken jonge zwaluwen met oudere gidsvo- gels naar het zuiden. Er hangt een doodse stilte tussen de handvol hui zen van dit dorp boven Groningen. Dit is Middag-Humsterland, het oudste, niet verkavelde cultuurland schap van Nederland en binnenkort Werelderfgoed. Wanneer we naar buiten lopen en luisteren naar Harry Ferwerda, con servator van het Museum Wierden- land schijnt er plotseling verhelde rend licht over het landschap. 'Kijk naar de ijsbaan beneden, ooit ook woonheuvel. Daar heeft Van Giffen deze wierde afgegraven. Ezinge was in 1930 wereldnieuws.' Eeuwen voor Christus woonden men sen in een waddengebied met een zee die tot aan de stad Groningen liep. Ze kwamen uit het zuiden, Drenthe en verder. En op de opgespoelde zandri- chels bouwden ze wierden, of terpen of wurthen. In Friesland, Groningen, Duitsland en Denemarken. Om in een streek die telkens als een schotel vol water liep droog en in leven te blij ven. Er zijn vele honderden van die wierden, maar er waren er meer. Streeklcenner Ferwerda houdt de vin ger op. 'Ze werden namelijk ook weer afgegraven. Omdat de bewoning, het boerenbedrijf door de eeuwen heen mest had opgeleverd. ZO veel dat de heuvels telkens hoger werden. In de 12de eeuw bouwde men dijken, voor al de monniken. En waren de wierden en terpen overbodig. Zes eeuwen la ter bedacht men dat die vruchtbare mestgrond, de wierden- of terpaarde, handel was, beste handel.' Boerdenjem We lopen naar beneden in Ezinge - de hoogste wierde in Groningen staat plus minus negen meter boven de om geving - en horen dat die aarde in het verleden zo'n vijftig miljoen, in die tijd keiharde guldens opleverde. Veel mestaarde ging naar Drenthe waar de grond schraal was. In het Museum Wierdenland in het dorp met de een zame kerk - de toren staat verderop - krijgt een gezelschap les over de ont staansgeschiedenis van de streek. Over wat verloren is gegaan en behou den kon worden. En dan zijn we bij professor Van Gif fen. Harry vertelt: 'Hij had al in Dorlcwerd onderzoek gedaan, vooral naar been- derresten en toen een deel van de Van Giffen in het Groninger Museum. Ezinger wierde ook kon worden afge graven besloot hij zeer grondig te werlc te gaan. Het was 1930.' Al lang waren bij het slopen van de wieren oude gebruiksvoorwerpen en skeletdelen gevonden, gekocht, verza meld en gecatalogiseerd. Van Giffen wilde meer en hij kreeg toestemming om de woonheuvel tot bijna tegen de fundamenten van de Ezinger Kerk Stilte in het schop voor schop af te graven. Het le- wierdendorp gertje werklozen ruimde twintig dui- Ezinge. zend ton aarde op. foto's GPD Hunze 'En toen', vertelt onze gids, 'toen vond hij de funderingen van woon- stalhuizen, kromme stammen met vlechtwerk. Dat, eenmaal aan de lucht bloot-gesteld, verpulverde. Nu bazuinde Van Giffen in archeologisch Nederland rond dat in al die vooraf gaande eeuwen ten onrechte was ge loofd in de optekeningen van de Ro meinen. Niks armzalig volk, niks vis- vangers, geen zwervers. Op de heu vels leefde een boerenvolk met vele beesten en kleine landbouw. Europa stond op zijn kop; het 'Pompei van het Noorden' was opgedolven. Van Giffen was plotseling heel beroemd en daardoor nog zelfverzekerder.' Later op de dag zien wij nu ook overal heuvels of resten ervan, leren we over dijken, die langs de Hunze lagen, de weg naar open zee. En wat we in on wetendheid eerder voor slootjes had den aangezien bleken prielen te zijn, waddenbeekjes zoals nu nog bijvoor beeld op Terschelling. In het wierden dorp Niehove kwamen we bij van al die kennis, met koffie en Groninger koek zonder opsmuk. 'Dit dorp was na de inbraak van de Lauwerszee de hoofdplaats van Hum- sterland, hoger gelegen dan de belen dende weidsheid en dus eigenlijk een waddeneiland', vertelt de eigenaar van het café. Een tocht door dit Groninger wierden land vol geheimen, die je moet leren zien, moet wel voeren naar Aduard, ooit een van de grootste kloosters van Europa, bevolkt door ettelijke duizen den Cisterciënzers. Een kruispunt van devotie en universitaire kennis, gesticht in 1192 door Willebrandus en zijn elf broeders. In de strijd tus sen Staatsen en Spanjolen, tussen ka tholieken en protestanten ging het klooster ten onder, onttakeld. De mil joenen stenen werden elders in Gro ningen gebruikt. Nu staat er nog de kerk, die ooit ziekenzaal was voor de hogere geestelijken in dit enorme complex. En we horen dat de Cisterciënzers zeer werkzaam waren en in hun ge leerdheid grote weg en waterbouw kundigen. Hun arbeid vormde ook het Groninger landschap, met zijn wa ter, dijken en sluizen. Het toeval wil dat we 's avonds, terug in stad, in gesprek raken met een fa milie, die nota bene uit Ezinge blijkt te komen. Als we vragen wat al die be langstelling voor de tentoonstelling 'Professor Van Giffen en het geheim van de wierden' en de bijbehorende excursies en streektochten zullen uit halen is het antwoord zeer Gronings: 'Het komt toch zoals het komt.' De tentoonstelling 'Profes sor Van Giffen en het ge heim van de wierden' is ei genlijk de aftrap van het Groninger Forum, een sa menwerking van de Open bare bibliotheek'Gronin gen, het Groninger Mu seum en het Noordelijk Scheepvaartmuseum. Het forum maakt een pro gramma met tentoonstellin gen, debatten en lezingen, waarin ook andere instellin gen deelnemen. Het Gronin ger Forum zal een eigen ge bouw krijgen. De titel van de huidige expositie - als een jongensboek - verraadt al de inspanning om ook jeugd binnen te krijgen. De tentoonstellingen zelf is spannend ingericht door conservator dr. Egge Knol, zeer multimediaal en voor zien van schitterende docu mentatie en tot in kleinste onderdelen verzorgd. Zelfs de petitfours in het ca fé-restaurant dragen de beel tenis van Prof. Van Giffen. De scholen in Stad Gronin gen en Ommelanden zijn nauw betrokken bij het pro ject. Voor de vele excursies, wier- dentochten, bijzonderhe den, prijzen en toegangscon- De professor op petitfours dities: www.qroninqermu- seum.nl Professor Van Giffen en het ge heim van de wierden loopt tot 9 april 2006. Een prachtig uitge voerd boek met dezelfde titel is verkrijgbaar voor €34,95. De dj Sander de Heer: radio-dj, pre senteert op Radio 1 het reispro gramma 'Weg met BNN'. Gaat weg met: een rugzak. Ging er al mee naar: Australië, Zuid-Amerika, Thailand. Voordelen van reizen met een rugzak: 'Je komt overal. In Thai land sliep ik in zo'n huisje aan net strand. Om daar te komen moest je wel eerst een stuk door het zand. Met een koffer wordt dat een an der verhaal.' Inpakadvies: 'Met luchtdichte rakken kun je kleine pakketjes Het hoort bnjj vakantie- stress: inpakken. Je doet het eigenlijk nooit goed, want eenmaal weer terug van vakantie ontdekken we schone onderbroeken en bloesjes in de koffer. Weer veel te veel meegenomen. Vijfervaren reizigers laten zien hoe het wel kan en gun nen ons voor een keer een blik in hun reisvalies. Tekst CAROLINE GOTTGENS foto's GPD maken van grote kledingstuk ken als jassen en truien.' Onmisbaar op reis: 'Oordop pen voor een ongestoorde nacht rust. Erg handig in lawaaiige hostels en een klamboe, want ik haat muggen. En mijn iPod.' Vooral thuislaten: 'Zo veel mo gelijk kleding. In veel landen koop je shirtjes voor een paar euro en dan is het ook niet erg ze helemaal af te dragen en weg te gooien.' Gouden tip: 'Op de bagageband lijken al die rugzakken op el kaar. Ilc plak er altijd een hoop BNN-stickers op.' De manager Jan Beider: productmanager van Thule. Gaat weg met: een dakkoffer. Kan vanwege zijri functie de nieuwste modellen uitprobe ren. Gaat ermee naar: Zuid-Frank rijk, Ardennen, Voordelen van een dakkoffer: 'Komt van pas wanneer je spul len meeneemt met een groot vo lume. Slaap- en kampeerspul- len, kinderwagens. Zo blijft er meer ruimte over in de auto zelf.' Inpakadvies: 'Verdeel de baga ge gelijkmatig over de koffer en maak de bagage vast. Let op het gewicht dat de auto officieel mag dragen.' Onmisbaar op reis: 'Goede dak dragers en leuk gezelschap.' Vooral thuislaten: 'Zware din gen, zoals aardappelen, horen niet in een dakkoffer. Die kun nen er bij een noodstop voor zorgen dat de lading naar voren schiet.' Gouden tip: 'Let er op dat je met een dakkoffer hoger bent. Dat vergeet je wel eens als je on der tunnels of poortjes door moet.' dat je meer ruimte overhoudt als je elk type kledingstuk bij el kaar inpakt. Dus eerst de broe ken, dan de bloezen, enzovoort. Zware dingen als schoenen en toiletartikelen, gaan in hét mid den. Laarzen trek ik aan en avondkleding gaat in een kle- dingzak.' Onmisbaar op reis: 'Mijn iPod. Muziek onderweg vind ik be langrijk. En mijn laptop.' Vooral thuislaten: 'Ik neem een föhn of dergelijke appara ten nooit mee, die hebben ze in hotels ook wel.' Gouden tip: 'Te veel meene men voor een korte reis kun je heel eenvoudig voorkomen door na te gaan wat voor weer het wordt.' De redacteur Aad van der Poel: redacteur van Kampeer- en Caravan Kam pioen, test caravans, campers en kampeerauto's. Gaat weg met: caravan of cam per. Ging er al mee naar: Engeland, Frankrijk, Spanje. Voordelen van reizen met ca ravan: 'Dat er wielen onder zit ten. Je kunt er overal mee naar toe en als het daar niet bevalt trekje weer verder.' Inpakadvies: 'Zware dingen moeten boven de as gezet wor den. Bij sommige types cara vans is op die plek geen kast. Ik zet mijn spullen dan altijd goed tegen elkaar aan op de grond. Koop je een caravan, dan hoort daar overigens ook een instruc- tieboekje bij.' Onmisbaar op reis: 'Een zoge naamde mover om de caravan zelf op zijn plek te kunnen zet ten. Dat scheelt duw- en trek- werk, zeker als je al wat ouder bent. Kampeer je op plekken waar geen of weinig stroom is dan is een accu ook nooit weg.' Vooral thuislaten: 'Pakken wa ter, potten pindakaas en aardap pelen.' Gouden tip: 'Verdeel je bagage over auto en caravan zodanig dat de auto 20 tot 25 procent zwaarder- is dan de caravan. Zo biedt hij genoeg tegen(ge)wicht bij harde (zij)wind, een lange af daling of een plotselinge uit wijkmanoeuvre.' De ondernemer Sylvia Tóth: ondernemer, was directievoorzitter van Content Beheer, runt nu Toco D'Azur dat vermogende Nederlanders die in Zuid-Franlcrijjk willen wo nen bijstaat. Gaat weg met: kleine trolley koffer. Gaat ermee naar: Zuid-Frank rijk en New York. Voordelen van een klein kof fertje: 'Met handbagage weetje tenminste zeker dat je alles bij je hebt. Vroeger raakte mijn kof fer regelmatig zoek. Stel je voor: ga je naar een gala in het buitenland, komt je avondjurk niet aan. Dat soort dingen over komt me niet meer.' Inpakadvies: 'Ilc heb ontdekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49