>zc ensionado's dagen Nederlandse staat Paarden dood door Jakobskruid «SfefgiN Korting Getuige verzint igen verklaring Belangrijke Rembrandt te koop Puntenrijbewijs heeft weinig effect moord op dochtertje )uders in verzet egen kinderverhoor Zweeds cadeautje voor Aviodrome lorgpremie buitenlandpolissen onevenredig gestegen Moeder verdacht van Vrouw ligt ruim Jaar dood in huis Man gedood door ongeval tractor Noord-Holland wil Texel houden Trajectcontrole grote steden helpt Travestieten gezien bij kemphanen Duitse prijs voor filmer Verbong Comité zoekt vrij heidsliederen VERBOUWINGS UITVERKOOP Mdde,bur9 10 tot 70% zaterdag 14 januari 2006 pTinnetvan Eenennaam 0 HAAG - Nederlandse ge- insioncerden die permanent in il buitenland wonen, gaan de laat der Nederlanden voor de ■chter dagen. Advocaat P. Bos de Vereniging Nederlandse jensioneerden in Spanje if| dat gisteren bekendge- Sakt. j Staat, in feite het ministerie Volksgezondheid, heeft de pensioneerden slecht voorge- cht over het nieuwe zorgstelsel at per 1 januari 2006 is inge- iL to stelt de vereniging. De sionado's eisen dat ze daar- aanspraak kunnen blijven iken op hun oude verzeke- jspolissen van voor de stelsel- nging. oor de rechtbank in Den Haag iende gisteren een kort geding al de gepensioneerden eind vo ir jaar hebben aangespannen gen drie zorgverzekeraars. Vol gde pensionado's hebben de ««verzekeraars Ohra, Delta ayd en Achmea, na de invoe ring van het nieuwe zorgstelsel, de polissen van de gepensioneer den in het buitenland op zeer on redelijke wijze aangepast. De ge pensioneerden moeten hierdoor veel meer premie betalen, soms het dubbele van vroeger. Vol gens Bos hebben de verzeke raars in veel gevallen niet eens de moeite genomen om hun Man ten uit te leggen waar de pre mieverhogingen op zijn geba seerd. Klachten De gepensioneerden hebben de drie zorgverzekeraars voor de rechter gedaagd waarover de meeste klachten binnenkwa men. In feite willen ze dat alle zorgverzekeraars de oude polis sen aanbieden aan hun Manten in het buitenland. Volgens de advocaten van de drie zorgverzekeraars zijn de ge pensioneerden aan het verkeer de adres. De pensionado's moe ten minister Hoogervorst van Volksgezondheid voor de rech ter dagen en niet de verzeke raars, zo stelden de advocaten. BIS! line iTERDAM - Van A tot Z ver- ,Een broodjeaapverhaal. gehangen om van het gezeur an de politie af te zijn. „Ik had tl nog mooier kunnen maken", Jamal B. gisteren oor de rechtbank tijdens het roces legen de Hofstadgroep. De verwachtingen omtrent de itnigenis van Jamal waren ««gespannen. Het Openbaar inisterie had hem op de val- ep, een paar dagen geleden, por Jan Salden EN HAAG - De politie stuit ij het verhoren van kinderen toenemende weerstand van uders. Het vertrouwen van iders is sinds alle ophef over (Schiedammer parkmoord ern- iggeschaad. In sommige geval- n gaan de ouders alleen ak- aord als ze bij het verhoor aan- aig mogen zijn, ook al vindt politie dat ongewenst. it verklaren diverse politie- Jrpsen en betrokkenen. Zij hrijven de onrust onder iders toe aan de missers van - politie Rotterdam-Rijnmond Bide geruchtmakende Schie- uüimer parkmoord. Die had- in lot gevolg dat verdachte B. in 2000 ten onrechte Mm vast te zitten voor de lust oord op de negenjarige Nien- Pas vier jaar later, nadat de thte dader de moord opbiecht- .werd B. vrijgelaten, j 'ooral de harde manier waarop De verzekeraars zijn immers door de besluiten van het kabi net gedwongen om de buiten landpolissen van de Manten aan te passen. De zorgverzekeraars betwisten dat de premies on rechtmatig zijn verhoogd. De president van de rechtbank doet woensdag 25 januari uit spraak. ANP door Marilou Nillesen DOMMELEN - De 31-jarige moeder van de zesjarige Kelly uit Dommelen wordt verdacht van moord op haar dochter. Ver stikking wordt door het open baar ministerie als mogelijke doodsoorzaak genoemd. De 28-jarige vriendin van de moeder is ook verdachte, maar haar rol in dit misdrijf is nog niet duidelijk. Justitie beslist daarom pas na het weekeinde hoe lang zij moet blijven vastzit ten. De rechter-commissaris be sloot gisteren dat de moeder voorlopig niet op vrije voeten komt. Kelly wordt maandagmiddag be graven na een uitvaartdienst in de St, Martinuskerk aan de Bergstraat in Dommelen. Haar lichaam is gisteren door justitie vrijgegeven. GPD medegedetineerde Bilal L. ge hoord dat de vermeende leden van de Hofstadgroep van tevo ren op de hoogte waren van de plannen van hun radicale mos limbroeder Mohammed B. om ci neast Theo van Gogh te vermoor den. Bilal zei ook dat hij Moham med B. de fiets en het vuurwa pen had geleverd, die B. bij de moordaanslag op Van Gogh had gebruikt. Dit verklaarde Jamal allemaal op 17 december tegen de Amsterdamse politie en hij heeft nu alles ingetrokken. ANP de elfjarige getuige Maikel werd verhoord, deed veel stof op waaien. Zo werd hij, ook al was hij zwaargewond, eerst als ver dachte gezien en vervolgens on der grote druk gezet om voor B. belastende verklaringen af te leggen. Volgens diverse politiemedewer kers heeft dat het vertrouwen van veel ouders in de manier waarop de politie kinderen ver hoort geschaad. „Ze durven hun kind niet meer alleen in de ver- hoorstudio achter te laten," zegt psycholoog Jannie van der Sleen van het adviesbureau Kin- terview, dat studioverhoorders traint. Vooral de Rotterdamse politie zou de zure vruchten plukken van de Schiedammer park moord. Dat verMaren diverse bronnen die in nauw contact staan met het Rotterdamse kox-ps. „In Rotterdam moeten ze nu op de blaren zitten", zegt een politieman, die anoniem wil blij ven. GPD door Peter Kuijt DEN HAAG - Op de internatio nale kunst- en antiekbeurs TE- FAF in Maastricht zal een por tret van de apostel Jacobus de Meerdere van Rembrandt te koop worden aangeboden. Dit late religieuze schilderij van Rembrandt heeft op vele ten toonstellingen gehangen. Het was de laatste zestig jaar in Amerikaans privébezit. Salan- der-O'Reilly Galleries, New York, biedt het nu te koop aan op de beurs, die van 10 t/m 19 maart in het MECC in Maas tricht wordt gehouden. TEFAF-woordvoerster T. Vel- lenga noemde vrijdagmiddag als indicatie van de verkoop prijs een bedrag van ruim 37 miljoen euro. De verkopende galerie wilde over de te ver wachten opbrengst geen mede delingen doen. Het 92 bij 75 centimeter grote schilderij, dat voluit is gesig neerd en gedateerd 1661, ont stond in een moeilijke periode van Rembrandts leven. In 1656 had de schilder zijn huis en goederen-moeten afstaan. Maair geestelijk en artistiek was hij gerijpt en zijn produc tie nam opvallend toe. In deze tijd ontstond een aantal levens grote halffiguren van aposte len en evangelisten. Een zelf portret als Paulus geeft aan hoezeer Rembrandt zich door Paulus aangesproken voelde. In Rembrandts late werk neemt De apostel Jacobus de Meerdere een aparte plaats in, doordat de figuur vrijwel ge heel 'en profil' naar rechts is geschilderd, een uitzonderlijke pose. Onthoofd De heilige Jacobus is in het jaar 44 onthoofd en zijn been deren werden nadien overge bracht naar Santiago de Com- postela. Sinds de negende eeuw trekt zijn graf grote aan tallen pelgrims. In de beelden de kunst wordt de apostel sinds de late middeleeuwen af gebeeld als pelgrim, met als at tributen de lange mantel, reis staf en Jacobsschelp als insig ne op hoed en Meding. Rembrandts schilderij, dat door TEFAF als 'sensationeel hoogtepunt' wordt bestem peld, heeft een herkomst die aantoonbaar teruggaat tot de achttiende eeuw. Via de kunst handelaar Joseph Duveen kwam het doek naar Amerika. Sindsdien bleef het in privé-be- zit. Recentelijk maakte het deel uit van de tentoonstelling over de late religieuze portret ten van Rembrandt in de Natio nal Gallery te Washington en het Paul Getty Museum in Los Angeles. GPD Rembrandts doek De apostel Jacobus de Meerdere, geschilderd in 1661, komt te koop op de kunst beurs TEFAF, die medio maart in Maastricht gehouden wordt. Het schilderij was zestig jaar lang in Amerikaans privébezit. foto ANP -Tor Vol Gen dl: Jakobskruiskruid rukt op in na tuurgebieden, weilanden en ber men. De gifstoffen in de plant, pyrrolizidine alkaloïde?i ge noemd, kunnen leverkwalen ver oorzaken bij paarden, runderen en geiten. De ziekteverschijnse len ontwikkelen zich langzaam. De dieren eten de plant meestal in gedroogde vorm in hooi, maar verorberen soms ook groe ne planten. door John van Miltenburg DEN BOSCH - Zeven trekpaar den van Sjaak van Olmen von den afgelopen jaar de dood. En begin deze maand stierf een jaar ling die uit zijn stal afkomstig was. Vermoedelijk zijn ze alle maal geveld door 'de gele sluip moordenaar', Jakobskruiskruid, die oprukt in Zuid-Nederland. De gestorven paarden hebben al lemaal in het begrazingsgebied Dintelse Gorzen gelopen nabij het Haringvliet, dat wordt be heerd door Natuurmonumenten. Bovendien kregen zij hooi uit een natuurgebied in de omge ving van Den Bosch waar veel JakobsM'uiskruid staat. De paarden hadden de typische ziekteverschijnselen, als gevolg van de vergiftiging van hun le ver: ze vermagerden sterk, kre gen oedeemvorming, gele slijm vliezen en vertoonden tekenen van verlamming. Soms hadden ze ook diarree en vaak waren ze sloom. Sommige merries ver wierpen hun veulen. Dierenarts Jantina Bruurs uit het Belgische Aren donk heeft de zieke dieren behandeld. „Ik kan het niet hard maken, maar feit is wel dat de dieren in een natuurgebied hebben gelopen waar Jakobs kruiskruid aanwezig was." Geen goede test Volgens Hanneke de Brouwer uit Moergestel van de werk groep die in Brabant het offen sief tegen de giftige plant coördi neert is het wetenschappelijk nog niet mogelijk door middel van sectie op overleden paarden onomstotelijk aan te tonen dat Jakobskruiskruid de dodelijke ziekte veroorzaakt. Daar wordt bij de faculteit diergeneeskunde van de Utrechtse universiteit wel aan gewerkt. „Onze actie slaat wel aan en zorgt voor een versnelling in ontwikkelingen. Maar een goede test is nog niet beschikbaar." De fokker uit Ne- tersel, die een goede naam heeft in de trekpaardenfokkerij, voelt zich geruïneerd. Ten einde raad heeft hij aan de bel getrokken bij de landelijke werkgroep die de opmars van Jakobskruis kruid een halt wil toeroepen. Zijn onheilsverhaal staat inmid dels op de internetsite www.kruislcruidinfo.nl, om an deren te waarschuwen. De trek paarden van Sjaak van Olmen - hij heeft er veertig - lopen al ja ren in natuurgebieden. De eer ste jaren had hij geen last en uit de natuurgebieden kwam prach tig hooi, vertelt Van Olmen. „Ik kan nu met een eerlijk gezicht geen paard meer verkopen." GPD van onze redactie binnenland LELYSTAD - Honderden vliegtuigspotters zagen gistermiddag hoe de Zweedse straaljager Saab-Viggen op Lelystad Airport landde. Een ca deautje van het Zweedse ministerie van defensie voor luchtvaartthemapark Aviodrome, dat zich naast het vliegveld bevindt. Een feest voor de vliegtuigspotters, maar voor het toestel een vlucht met een rouwrandje: het was de laatste vliegreis. De Saab-Viggen komt te staan ROTTERDAM - De politie heeft maandag in een woning aan de Hendrikstraat in Rotterdam het stoffelijk over schot gevonden van een 71-jarige vrouw. Ze is vermoede lijk al in oktober 2004 overleden. De 46-jarige zoon van de vrouw is in de woning aangehouden. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren gemeld. De politie was aanwezig om een deurwaarder te begelei den. Die wilde de woning ontruimen vanwege een huurachterstand. In de woning vertelde de verward over komende man dat zijn moeder in de voorkamer lag. De doodsoorzaak van de vrouw is nog onbekend. De rech ter-commissaris heeft de zoon voor veertien dagen in be waring gesteld. Hem wordt doodslag verweten en het niet verlenen van hulp aan een persoon in nood. ANP HENDRIK IDO AMBACHT - Een ongeval met een trac tor in Hendrik Ido Ambacht heeft gisterochtend een man het leven gekost. Volgens de politie raakte hij bekneld, toen zijn kleding bleef haken aan een draai-as. Het slacht offer is een 47-jarige man uit Ridderkerk. Het ongeval ge beurde in een wijk in aanbouw. De man was bezig met pompwerkzaamheden. ANP TEXEL - De provincie Noord-Holland wil Texel niet kwijt. Het waddeneiland overwoog zich bij Friesland te voegen of een status aparte aan te vragen. De aanleiding was de opmerking van commissaris van de koningin H. Borghouts dat kleine gemeenten moeten fuseren. De ideale gemeente heeft volgens Borghouts minimaal 30.000 inwoners. Texel heeft er 13.000. „Als de plannen beleid worden, dan moeten we de provincie misschien maar verlaten", zei burgemeester J. Geldorp. Zover laat Borghouts het niet komen. „Texel vormt een uitzonde ringspositie", zei zijn woordvoerder gisteren. ANP RIJSWIJK - De trajectcontrole rond Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag heeft ervoor gezorgd dat het aantal weggebruikers dat harder rijdt dan toege staan sterk daalt. Dat meldde gistex-en het Bux-eau Ver- keershandhaving Openbaar Mixiistex'ie (BVOM). Volgens BVOM houdt 85 tot 99 procent van de automobi listen zich aan de snelheidslimiet. Voor de invoering van de controle x-eed naar schatting 20 procent te hai'd. ANP GRONINGEN - Populaties kemphanen blijken voor een tot twee procent te bestaan uit homoseksuele travestie ten. Dat meldde gistex-en de Rijksuniversiteit Groningen. Het gaat om mannetjes die in kleur en vox-m nauwelijks te onderscheiden zijn van vrouwtjes. Ze werden daarom tot nu toe aangezien voor uit de Muiten gewassen vrouwtjes. De travestieten pax-en met mannetjes. De ontdekking is gedaan door de Friese aardappelteler en vogelkenner Joop Jukema. Zijn bevindingen leidden tot een wetenschappelijk artikel van hem en Theunis Piex-s- ma, hoogleraar diei'ecologie aan de Rijksunivex*siteit Gro ningen, dat deze week verscheen in Biology Lettex-s. ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Het puntenrijbe wijs voor nieuwe bestuurders heeft weinig effect op de ver keersveiligheid als de politie niet vaker verkeerscontroles uit voert. Dat stelt de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). „Het ef fect van het puntenrijbewijs ebt weg als duidelijk wordt dat poli tietoezicht (te) laag is." Het SWOV reageert hiex-mee op cijfei'S van het Bureau Verkeers handhaving van het openbaar ministerie. Dat meldde een maand geleden dat van de 640.000 mensen die de afgelo pen 3,5 jaar hun rijbewijs heb ben gehaald, er mini 4500 een strafpunt hebben geM'egen. Hon derdachtenzestig mensen heb ben twee strafpunten en twintig mensen drie waardoor ze hun rij bewijs alweer in hebben moeten leveren. Het SWOV noemt deze cijfers TEGELEN - Regisseur Ben Ver bong (56) kreeg gisteravond in München de prestigieuze Bayeri- scher Filmpreis uitgereikt voor zijn film Es ist ein Elch ent- sprungen. Die familiefilm trok de afgelo pen maanden x-xxim 1,2 miljoen bezoekers in 550 Duitse biosco pen. Eex'der maakte Verbong Het meisje met het rode haar, De flat en De caissière. GPD 'bescheiden' en wijst erop dat de punten sterk vex'spreid over het land zijn uitgedeeld. Dat be tekent dat er minder punten zijn uitgedeeld in de gx-ote ste den en meer op het platteland. Het SWOV vermoedt dat er eer der sprake is van verschillen in priox-iteit van de korpsen, dan dat er in de grote steden minder ovex-tx-edingen zijn. Het SWOV waai-schuwde al eer der dat uit internationaal onder- zoek blijkt dat het puntenstelsel weinig effect heeft. Desalniette min is het in veel landen inge voerd. „Deze populariteit komt zeer waarschijnlijk doordat het publiek het als rechtvaardig be schouwt dat veelplegei-s harder worden aangepakt", stellen de onderzoekers. GPD AMSTERDAM - Het Nationaal Comité 4 en 5 mei roept creatie- velingexx op hun eigeix versie te maken op het Lied van de Vrij heid, dat vorig jaar werd geïn troduceerd door Thé Lau. Wie voor 1 maart een eigen intex- pretatie van het Lied van de Vx'ijheid inzendt, loopt de kans ex-mee een plek te kinjgen op een van de dertien bevrijdingsfesti vals op 5 mei. Mensen die willen deelnemen aan de wedsti'ijd kunnen zich aanmelden via www.liedvande- vxnjheid.nl, aldus het comité. Op de website is de originele vex-sie van In Vrijheid van Thé Lau te beluisteren. ANP (Advertentie) Op het Nationaal Luchtvaart-themapark Aviodrome komt de Zweedse straatljager Saab Viggen aan. Op de voorgrond een Dakota. foto GPD bij onder meer de Lockheed Constellation (de 'Connie'), een Jumbo 747, de Uiver en de Hawker Hunter, een collega-straaljager van de Saab-Vig gen. Het Aviodrome had zijn oog laten vallen op de Zweedse jager, omdat die oox-spx-onkelijk een van de belangx'ijkste kandidaten was voor vervan ging van de Nederlandse Starfighters. Het werd de F-16. Het themapark had Zweden geruime tijd geleden gevraagd naar de mogelijkheden om een Saab-Viggen naar Nedei-land te laten komen. Het antwoord kwam laat, maar was verrassend: „Oké. En het is gratis." GPD Gortstraat 28 yjvNDAAG LAATSTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3