PZC IP Meeste mensen draaien bij voorkeur naar links stamgast RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Dopamine in hersenen stuurt ons zaterdag 14januari 2006 Heeft u zich al eens afgevraagd waarom alle draaideuren in winkels en kanto ren naar links en dus in tegen de wijzer in draaien? Of waarom in snelheidswedstrij den als lopen, fietsen en schaatsen, systema tisch naar links wordt gedraaid? Weten schappers hebben dat fenomeen onder zocht. Het blijkt dat onze voorkeur voor links te maken heeft met de ongelijke ont wikkeling van onze hersenhelften. De Olympische Spelen in de Griekse Oud heid worden beschouwd als de bakermat van onze moderne sportbeoefening in com petitieverband. Wij weten dat bij snelheids wedstrijden te paard of al lopend, systema tisch linksom of 'tegen de wijzer in' werd gedraaid bij keerpunten. Ook vandaag wer ken lopers, schaatsers, wielrenners, paar den en honden hun snelheidswedstrijden nog steeds linksom af. Hebben wij dat van de oude Grieken ge woon overgenomen of is het aangeboren dat de meeste mensen bij lichamelijke pres taties een voorkeur voor links hebben? Hoe valt dat te rijmen met het feit dat de meer derheid van ons bij dagelijkse handelingen de rechterhand prefereert boven de linker? Die vraag intrigeerde het team van profes sor Matthieu Lenoir van de Vakgroep Bewe- gings- en Sportwetenschappen van de uni versiteit Gent. „Onze dagelijkse omgeving biedt weinig goede mogelijkheden om onze natuurlijke draaivoorkeur te toetsen", zegt Lenoir. „De richting waarin wij draaien wordt ons im mers vaak opgelegd door verkeersregels, door geleide looprichting in winkelcentra, sportaccomodaties en openbare gebouwen. Wanneer wij in een neutrale omgeving, dus zonder paden, wegwijzers of doelen om naartoe te gaan, van richting veranderen, dan doen wij dit meestal linksom." „Tijdens het wandelen draait iets meer dan 40 procent van de volwassenen bij voor keur naar links, minder dan 20 procent ver kiest rechtsom te draaien en de resterende 40 procent heeft geen uitgesproken voor keur. Deze voorkeur verandert echter duide lijk wanneer wij overschakelen naar een in tensievere activiteit zoals lopen. Bij ver hoogde inspanning gaat 70 procent liever linksom draaien tegen 20 procent rechtsom en minder dan 10 procent heeft geen voor keur." Wanneer de taak dus meer energie vereist en het dus belangrijk wordt op een zo eco nomisch mogelijke manier van richting te veranderen, dan komt de voorkeur voor een bepaalde draairichting, dus links voor de meeste mensen, sterker naar voren en er zijn steeds minder mensen die nog in beide richtingen draaien. „Dit fenomeen vinden wij ook terug bij het gebruik van rechter- of linkerhand", verdui delijkt Lenoir, „want naarmate de taak moeilijker wordt, wordt onze voorkeur voor één van beide handen veel sterker." Deze natuurlijke voorkeur wordt waar schijnlijk veroorzaakt door een ongelijke of assymetrische ontwikkeling van beide her senhelften. Men kan dat merken aan de con centraties van dopamine die niet gelijk zijn in beide hersenhelften. Nu blijkt dat wij de neiging hebben te draaien in de richting van de hersenhelft met de laagste dopamineconcentratie. „Bei de hersenhelften zijn bij iedereen zonder uitzondering assymetrisch, vooral vanwege de functie", besluit Lenoir. „Logisch denken en taal zijn functies die ook in verschillende hersenhelften hun ana tomische en functionele oorsprong hebben. Voor zover ik weet is dit fenomeen alleen bij de mens aanwezig, want bij primaten is die assymetrische ontwikkeling niet of veel minder aanwezig. Over het waarom van de ongelijkheid van dopamineconcentraties in beide hersenhelften, kan ik enkel zeggen dat het genetisch bepaald is." Johan Lamoral Sporters werken hun snelheidswedstrijden nog steeds linksom af. archieffoto Jan deVn^fip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26