Aanleg containerterminal loont Philippiense wint nieuwsquiz PZC T unnelmaatschappij en gemeenten praten over kosten veiligheid Van Gelder trekt ten strijde tegen de Zeeuwse paradox 21 Nucleaire branche tevreden Meisje gewond bij aanrijding Werknemers Emergis voor rechter Ingreep staatssecretaris onnodig Aanjaagpremie voor oplossen spoorproblemen VERBOUWINGS UITVERKOOP iWCT zit al in 2020 vol Economische voordelen groter dan de nadelen Driekoningen Mlddemur9 "KJ tOt 70% Korting zaterdag 14 januari 2006 Door Paul Begijn PHILIPPINE - Elly Wil- le-Neuféglise uit Philippine is een echte spelletjesfanaat. Maar dat zij de nieuwsquiz 2005 van de PZC zou winnen, was buiten iedere verwachting. „Een goed begin van het nieuwe jaar", al dus de blij verraste Wille. Aan Willes nieuwskennis hoeft niemand te twijfelen. Het invul len van de vragen ging dan ook jM: moeiteloos. „Het eerste wat ikjj^a doe als ik opsta, is het open slaan van de krant", vertelt ze. Vooral het regionale nieuws krijgt haar aandacht. Ook kijkt zij iedere avond naar het nieuws op Omroep Zeeland. Verder is zij goed op de hoogte van het landelijke- en buitenlandse nieuws. Geen enkel actualitei tenprogramma gaat aan haar voorbij. Vanaf het moment dat de PZC-quiz bestaat doet Wille mee. „Nooit eerder won ik een prijs. En nu meteen de eerste", roept ze verbaasd. Zij vond het gemakkelijker dan voorgaande jaren. Met behulp van het archief van de PZC en de internetzoekma- chine Google wist ze uiteinde lijk alle vragen in anderhalf uur tijd te beantwoorden. De oplos sing bleek 'We zitten nu op het dieptepunt, het kan nu eigenlijk alleen nog maar beter worden', een citaat van de voormalige Middelburgse wethouder Adrie an 't Westeinde. Hij deed die uitspraak eind februari naar aanleiding van het fiasco rond de bouwput van het A-theater in de Zeeuwse hoofdstad. Met het citaat vervolgde ze haar speurtocht, want de persoon uit wiens mond die woorden kwa men, moest ook worden gevon den. En dat viel tegen. „Ik ben er bijna net zo lang mee bezig ge weest als het vinden van het ci taat zelf", lacht ze. De eerste ge dachte ging uit naar Ajax-trai- ner Danny Blind, met wie Elly (Advertentie) .5/„: Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) BRUSSEL - Het Europese nucleaire bedrijfsleven is zeer te spreken over het kabinetsbesluit om de kerncentrale Borssele twintig jaar langer open te houden. „Plet toont het groeiend besef dat kernenergie de beste oplossing is te gen onzekere levering, de klimaatverandering en hoge kosten", stelde de brancheorganisatie Foratom in Brussel vrijdag. De regering wil de kerncentrale tot 2033 in be drijf houden, twintig jaar langer dan gepland. Voorwaar de is dat de energie-installatie van Essent en Delta tot de veiligste kerncentrales van de EU. VS en Canada blijft be horen. Foratom ziet Nederland als voorloper in het debat over het alsnog openhouden van kerncentrales. ANP MIDDELBURG - Een zeventienjarig meisje uit Middel burg is gisterochtend gewond geraakt toen zij op de Pot- tenmarkt in Middelbui'g met haar fiets tegen de uitlaad- klep van een stilstaande vrachtwagen reed. Zij hield er een pijnlijke schouder en been aan over. Het meisje is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. KLOETINGE - De drie ontslagen werknemers van Emer gis in Kloetinge worden vervolgd voor verduistering en fraude. De leidinggevenden van de facilitaire dienst heb ben het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg voor enkele tienduizenden euro's benadeeld. Begin maart moe ten ze voor de Middelburgse politierechter verschijnen. De diefstallen, onder meer van goederen voor eigen ge bruik, vonden plaats over een reeks van jaren. Hoffmann bedrijfsrecherche, door Emergis ingeschakeld nadat de diefstallen aan het licht kwamen, kon niet meer achterha len voor hoeveel geld precies is gestolen. Volgens woord voerder M. Pilaar van het OM worden de drie niet ver dacht van het bestelen van cliënten van Emergis. Eind ok tober werden het hoofd van de facilitaire dienst en het hoofd van het magazijn op nonactief gesteld toen er onre gelmatigheden bleken bij controles. Begin november volg de dezelfde maatregel tegen een derde medewerker van de facilitaire dienst. Goesenaar mag raadsman danken MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- j tring heeft gisteren een 37-jari- ge Goesenaar voor het bezit van verdovende middelen veroor- uw deeld tot twintig uur werkstraf, iecföfficier van justitie M. Over- eiste in eerste instantie 64 dai uur werkstraf, maar zag zich ge- 1.35 noodzaakt na het verweer van raadsman A. Sol haar eis flink naar beneden bij te stellen. Sol attendeerde de officier en de itierechter er op dat er ruim grani bruin poeder door het lerlands Forensisch Instituut heroïne was getest die niet te ;en viel met de in beslag ge nomen spullen bij zijn cliënt. TERNEUZEN - Staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezond heid) had niet hoeven ingrijpen als de pleegouders van het te laat teruggebrachte pleegkind in Terneuzen direct contact hadden opgenomen met de directie van Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ). Door interventie van Ross - die was ingeseind door D66-Kamerlid Bakker - werd het ne genjarige meisje op Nieuwjaarsdag weggehaald bij haar ouders die haar vijf dagen eerder al hadden moeten terug- brengen. De pleegouders alarmeerden op Nieuwjaarsdag de Tweede Kamer, nadat ze onvoldoende gehoor kregen bij BJZ en de stichting AZZ. BJZ heeft de gang van zaken geanalyseerd en rapport uitgebracht aan cle Inspectie Jeugdzorg. De veiligheid van het meisje is nooit in het ge ding geweest, luidt de conclusie, maar aan de pleegouders is onvoldoende recht gedaan. BJZ hoopt te leren van het feit dat het kennelijk niet vanzelfsprekend was de direc tie te benaderen en wat hieraan kan worden verbeterd. BJZ heeft gisteren oveiieg gehad met de pleegouders en de pleeggezinbegeleider, maar doet daarover geen nadere mededelingen. door Emile Calon GOES - De NV Westerschelde- tunnel en de gemeenten Borsele en Terneuzen overleggen over de financiering van de vei ligheid in de tunnel. Ze hopen na de zomer een akkoord te bereiken over een gezamenlijke oplossing, aldus burgemeester J. Lonink (Terneuzen). Voor lopig kiezen ze volgens hem niet voor verhoging van het toltarief om die kosten te dekken. Terneuzen en Borsele hikken al lang aan tegen de vele extra kos ten die ze moeten opbrengen voor de brandweerzorg in de Westerscheldeturinel. Ze vinden dat de tunnelmaatschappij mini maal een flink gedeelte van die kosten voor haar rekening moet nemen. Lange tijd wilde de NV daar ech ter niets van weten. De maat schappij stelde dat de tunnel niets meer is dan een stuk open bare weg en dat de gemeenten, net als bij alle andere wegen, de verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheid. De gemeen ten daarentegen zien de tunnel als een bedrijf en vinden dat de tunnelmaatschappij, net als el ke ander groot bedrijf. verant woordelijk is voor de veiligheid op het eigen tei*rein. Overleg Tijdens een overleg eind vorig jaar met de ministers Remkes (Binnenlandse Zaken) en Peijs (Verkeer en Waterstaat) hebben die bewindslieden laten weten dat beide gemeenten en de tun nelmaatschappij samen verant woordelijk zijn voor de veilig heid in die tunnel. Ze stelden dat de drie partijen samen moe ten overleggen over de verdeling van de kosten. Het eerste over leg vond deze week plaats. Volgens Lonink blijft de tunnel maatschappij op het standpunt staan dat brandweerzorg een verantwoordelijkheid is van de gemeenten. Wel is ze bereid te praten over andere veiligheids aspecten. Dat biedt volgens de Terneuzense burgemeester ge noeg ruimte om te komen tot een voor alle partijen acceptabe le oplossing. Brandweerkosten In de Eindrapportage Rampen bestrijding Westerschelde, en kele weken terug gepresenteerd aan Remkes en Peijs, staat dat een verhoging van het toltarief met een dubbeltje een manier is om de extra brandweerkosten te dekken. Lonink laat echter weten dat voor die oplossing van het financieringsprobleem voorlopig niet wordt gekozen. „We willen het tarief niet verho- gen." Een werkgroep gaat de komen de tijd op zoek naar andere ma nieren om ervoor te zorgen dat veiligheid in de tunnel niet te zwaar di'ukt op de financiën van de gemeenten. Volgens hem moet het bijvoorbeeld mogelijk zijn de veiligheid slimmer te or ganiseren. Burgemeester J. Gelok (Borsele) en directeur T. Buis (NV Wester- scheldetunnel) wilden gisteren niet inhoudelijk reageren. (Advertentie) DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) trekt tot 2020 een bedrag van 300 miljoen euro uit als 'aan jaagpremie' voor gemeenten die problemen willen aanpakken van spoorlijnen die het stedelijk gebied doorsnijden. Zeeuwse ge iten als Goes, Kapelle en lelburg zouden daarop een kunnen doen. gaat om een subsidierege- waardoor gemeenten een vergoed krijgen van het dat nodig is om hinder nemen van een spoorlijn delijk gebied doorsnijdt, an dat gemeenten indie- zijn de et spoor of te verminderen, criteria waarnaar geke- rdt zijn het streven om en trillingshinder weg n, de luchtkwaliteit te of grond te verwer- x' een verdiepte ligging Van belang zijn van de veilig- van de Met het geld wil Peijs partijen, inclusief het prikkelen creatie oplossingen aan te dragen 2 Binnenkort publiceert zij een 3 absidieregeling. Gemeenten win aanmerking denken te ko men kunnen tot 1 juni 2006 een pvraag indienen. MIDDELBURG - SDe Vrije School Zeeland voert op woens- a219 januari een driekoningen- sPd spel op in de kloostergan gen van het abdijcomplex in Middelburg. |it Driekoningenspel hoort tot jr Oberufer kerstspelen, die z'jn ontstaan in het Duitse Oberufer. De toegang is er is chocolademelk en nvein. Het spel begint om Commissaris van de koningin Wim van Gelder (rechts) zingt uit volle borst het Zeeuwse volkslied mee tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie. door René Schrier MIDDELBURG - Alle Zeeuwen, en de commissaris van de koningin W. van Gel der voorop, moeten ten strijde trekken te gen de Zeeuwse paradox. Zeeland moet namelijk naar buiten toe het gezicht krij gen dat deze provincie verdient. Van Gel der leidt zelf deze imagocampagne. Van Gelder heeft zichzelf dat voornemen gesteld en hij uitte het gistermiddag op de nieuwjaarsreceptie van de provincie. De Zeeuwse paradox is, zo legde hij uit, het gegeven dat Zeeland beschikt over al lerlei sterke punten, kampioenen voort brengt op verschillende terreinen en toch buiten (maar ook binnen) de provincie grenzen met een negatief imago kampt en slecht scoort. Enkele voorbeelden van Van Gelder: de provincie ligt strategisch in de Rijn-Schelde delta, heeft een prima on derwijsaanbod en prachtige bedrijven, maar toch wordt nog altijd in mineur over de Zeeuwse economie gesproken; de schoonheid van de Zeeuwse woonomge ving is bekend en er zijn uitstekende cul turele voorzieningen, maar toch hebben bedrijven moeite jongeren aan te trek- ken; Zeeland heeft de mooiste sti'anden, prima faciliteiten, een rijke historie en mooie steden, dorpen en natuur, maar toch loopt het toerisme terug. Een belangrijk deel van die paradox wordt volgens Van Gelder in stand ge houden door het verkeerde beeld dat veel mensen van Zeeland hebben: „Dat is het beeld van een periferie, van een achterge bleven gebied. Van een gebied dat in die verbeelding te veraf ligt. Moeilijk bereik baar is. En van een gebied waar toch niets gebeurt en niks te halen valt. Het zou allemaal ergens anders gebeuren. En veelal dient het Randstedelijk denken dan als referentiekader." De commissaris van de koningin voegde er aan toe dat hij zich wel eens ergert aan dat beeld, omdat de werkelijkheid anders is. Om dat te onderschrijven wees hij op het Zeeland Nazomer Festival en Film by the Sea, waai-van de uitstraling tot ver over de provinciegrenzen heen gaat, de Hooizolder bij Westkapelle als populairste discotheek van Zuid-West Nederland en tal van Zeeuwse kampioe nen op het teiTein van de keuken, de sport, cultuur, de wetenschap en onderne- merschap. Verschillende van die kampioenen waren foto Lex de Meester vrijdag ook op de nieuwjaarsreceptie aan wezig. Een ander thema in de toespraak van Van Gelder waren de vrijwilligers. Hij vond dat meer Zeeuwen het voor beeld van koningin Beatrix moeten vol gen en als vrijwilliger de handen eens uit de mouwen moeten steken, want er dreigt volgens hem een tekort aan vrijwil- ligers. Enkele vrijwilligersorganisatie wa ren ook met kraampjes op de nieuwjaars receptie aanwezig om vooiiichting te ge ven. De oproep van Van Gelder om massaal naar de receptie te komen heeft in ieder geval gehoor gekregen. Ondanks het feit dat voor de receptie naar een ruimere lo catie - de Nieuwe Kerk in Middelburg - was uitgeweken, moest een honderdtal belangstellenden achter in de kerk staan om het programma te volgen. Elly Wille-Neuféglise uit Philippine, winnares van de PZC-nieuwsquiz van de PZC. foto Wim Kooyman jpnrRïniis Antonisse si MIDDELBURG - De Wester- scheide Container Terminal rtVCT) levert zijn geld dubbel en e dwars op. Uitgaande van inge- H: bruikname rond 2010, zit de m voorziening al in 2020 vol. Bij Dni /heel) langzame groei van de containeroverslag is dat 2030. iké ;ni De eerste resultaten van een on- er3 Irzoek naar de kosten en baten Lij van de WCT wijzen uit dat we- Mfi idwijd tot 2020 een verdubbe tel iiing optreedt van het container- j vervoer. Meer bepaald in Noord west-Europa is dit het geval. S Containerkades aan diep vaar- >jèc water - zoals bij de WCT het ge- val is - oefenen extra aantrek kingskracht uit. H Thomaes, hoofd economie tv van de provincie Zeeland, gaf dit gisteren aan tijdens een bij- Ka eenkomst in Middelburg, waar isi Statenleden werden bijgepraat ziéover het WCT-dossier. Hij maak- proj He duidelijk dat in economisch opzicht de lusten van de WCT M5 groter zijn dan cle lasten. 1ej initiatiefnemer havenschap Zee- ips land Seaports en beoogd exploi ts(atant Hesse-Noord Natie kun- fei nen een dikke plus verwachten en ook de werkgelegenheid, zo- ,OTi direct als afgeleid, heeft veel voordeel bij een WCT, al dus Thomaes. De mate waarin hangt af van de precieze invul ling die aan de containerover slag wordt gegeven. Als er sprake is van een WCT met daaraan gekoppeld enige verwerking van containers, zijn de baten het hoogst. Wanneer de activiteiten beperkt blijven tot overslaan vanuit container schepen op andere vervoermid delen (kust- en binnenvaart, spoor, weg) zijn er minder eu ro's te verdienen. De verschillende varianten wor den alle in het kosten-batenon- derzoek bekeken. Ook het inrich ten van bestaande mogelijkhe den in het Sloegebied voor con tainers komt aan de orde, even als de plussen en minnen die ont staan als er niks gebeurt. Het kosten-batenonderzoek is nog niet klaar, omdat gewacht wordt op een herzien milieu-ef fect rapport. Gegevens die daarin staan zijn onder meer van belang om de na delen goed in beeld te kunnen brengen: schade aan natuur en milieu, kosten natuurcompensa tie, maatregelen langs de spoor lijn. Thomaes verzekerde dat niet over één nacht ijs gegaan wordt. Het onderzoek bestrijkt bijvoorbeeld de effecten voor Zeeland, Nederland en Vlaande ren. Voor alle zekerheid wordt gerekend met een hoog renteper centage van zeven. Dat kan mee vallen, maar dekt ook eventuele tegenvallers. Aanleg van de WCT komt niet in het nieuwe omgevingsplan Zeeland te staan. Dat stellen de Staten in juni vast en in het na jaar moet dan meteen over een aanpassing voor de WCT wor den beslist. Als de Staten een uitspraak hebben gedaan, is het aan de gemeente Vlissingen om een bestemmingsplan vast te stellen. Vertraging Als de nieuwe gemeenteraad van Vlissingen daaraan onver hoopt niet wil meewerken, dan kan de provincie zelf een be stemmingsplan maken, zei C. Co- lijn, directeur ruimte, milieu en water. Hij maakte duidelijk dat door vertraging van de onderzoe ken (milieu-effect rapport, kos- ten-batenanalyse) deze wat om slachtige manier van werken on vermijdelijk is. Het dagelijks provinciebestuur komt dit voor jaar met een voorstel. Gedepu teerde M. Ie Roy wilde zich niet vastleggen op een concreet tijd stip. „We willen eerst zekerheid. Het is teleurstellend als je een datum weer moet inslikken." Wille meeleeft. „Hij heeft het niet makkelijk." Blind bleek niet het juiste antwoord. Door een deel van het citaat in te vul len in het archief van de PZC, werd uiteindelijk de juiste oplos sing gevonden. Elly Wille krijgt binnenkort de eerste prijs van 200 euro overhandigd. En daar is ze maar wat blij mee, al was de nieuwsquiz 2005 in. Uit de in zenders zijn, naast mevrouw Wille-Neuféglise, de volgende prijswinnaars getrokken: 2e prijs (100 euro): C. Joosse uit Goes; 3e prijs (50 euro): E. de Bruyne uit Oost-Souburg; extra prijs (50 euro): L. Stouten uit Oosterland. de reden om mee te doen toch anders. „Ik ben altijd erg be nieuwd naar mijn nieuwsken nis. Voor het testen van mijn kennis is deze quiz dus ideaal." De puzzelliefhebster is vastbe sloten om haar kennis opnieuw te testen in de PZC-nieuwsquiz 2006. Bijna achthonderd men sen stuurden hun oplossing van Gortstraat 28 v^NDAAG LAAtSTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21