PZC 'Aunty' gaat door Mexicaanse kosmopoliet IAEA zet tact in tegen kernwapens De bankier van de allerarmsten Taizé trekt vooral jonge mensen aan 7 vrijdag 13 januari 2006 door René Schrier Het idee was al in het hoofd van de 25-jarige Zwitserse Roger Schutz gerijpt. Hij wilde andere helpen daarin bijge staan door gelijkgezinden. Met dat doel kocht hij in 1940 een huis met bijgebouwen in het - Franse plaatsje Taizé. Het dorp lag vlak bij de demarcatielijn die Frankrijk tijdens de oorlog in tweeën deelde. Het was een goede plaats om vluchtelingen op te vangen, al moest Roger Broeder Roger zeifin 1942 vluchten toen de Duitsers hem ontdekten. In 1944 keerde hij terug om zijn werk voort te.zetten. Hij was toen niet meer alleen. De eerste broeders hadden zich bij hem aangesloten. Ze verzorgden weeskinderen die in de oorlog hun ouders hadden verloren, maar ontvingen op zondag ook Duitse krijgsgevangenen uit oen kamp in de buurt. Op paas zondag 1949 verbonden zij zich voor het leven in celibaat, ge meenschapsleven en soberheid. Tegenwoordig telt de oecumeni sche gemeenschap van Taizé een hondertal broeders, katho liek en van verschillende protes tantse afkomst, uit meer dan vijfentwintig landen. Vooral jongeren voelen zich erg aangetrokken tot de gemeen schap van Frère Roger. Dat be gon al aan het eind van de jaren vijftig. Elke week, maar zeker in de zomer en rond Pasen, ko men duizenden jongeren uit tientallen landen naar Taizé voor ontmoetingen en bezin ning. Driemaal daags wordt er onder leiding van de broeders gebeden. Oprichter Frère Roger is op 90-jarige leeftijd op 16 augus tus 2005 om het leven gebracht door een gestoorde Roemeense vrouw. Hij werd gedood tijdens het avondgebed. De Franse ka tholiek broeder Alois was daar voor al als zijn opvolger aange wezen. In de Taizé diensten wordt veel met lichtjes gewerkt. De lichtjesdiensten zijn een be grip geworden en worden met enige regelmaat op verschillen de plekken in de wereld gehou den. De Roosevelt Stichting wil ter gelegenheid van de uitrei king van de Four Freedoms ook in Middelburg zo'n dienst hou den en rekent op zo'n achtdui zend jongeren. Carlos Fuentes Mohammad Yunus door René Schrier TV* Aung San Suu Kyi zal helaas verstek la kten gaan bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. Ze krijgt de °m ^r°m *p0ar -Award, maar is op 30 mei 2003 gevangen genomen door het regime van Myanmar en aansluitend onder huisarrest ge plaatst. Zeis de dochter van generaal Aung San, een le gende in Myanmar, die in 1942 eerst met hulp van de Japanners de Engelsen het 'and uit dreef en in 1945 omdraai- en de Britten hielp de Japan ss te verdrijven. Hij werd in 1!)47 vermoord. Toenop23 juli 1988 generaal Ne «in bekendmaakte dat hij aftrad als leider van e junta en er een referendum zou komen over de politieke toekomst van het land, begreep Aung va« uu Kyi dat daar de mogelijkheden voor het m°e^ ^en om ziin toekomst in eigen hand te ne- 0p de symbolische datum van 8 augustus 1988 la Ir mmulenover acht 's morgens begon een k n siaking en honderdduizenden monnik- JIÜ'jStudenten, arbeiders en andere burgers gin- 1 op. Rond middernacht gaf president Aung San Suu Kyi Sein Lwin het bevel het vuur op de menigte te openen. Twee weken later hield Ang San Suu Kyi haar eerste politieke toespraak, namens de Natio nal League for Democracy, het begin van een campagne die nog steeds gaande is. Op 20 juli 1989 begon haar eerste huisarrest, die duurde tot 10 juli 1995. Daarna werd haar doen en laten nog steeds aan banden gelegd. En omdat ze niet in staat was naar de mensen toe te gaan kwamen de mensen naar haar. Elke zaterdagmid dag om vier uur beklom ze een provisorisch po diumpje bij haar huis en hield ze voor de honder den belangstellenden een toe spraak van precies een uur. In sep tember 2000 volgde een tweede pe riode van huisarrest die negentien maanden duurde. De laatste keer dat ze onder huisarrest werd ge plaatst was in mei 2003 tot vandaag. Haar landgenoten noemen de 60-jarige activiste liefkozend' Aunty'. Ze is ook wel eens een 'knap pe Mahatma Ghandi' genoemd. Haar uitspraken zijn bekend over de hele wereld en ze krijgt van alle kanten steun. Van de popgroep U2 tot de Ver enigde Naties wordt er druk uitgeoefend op het regiem van Myanmar om haar vrij te laten, maar die weten van geen wijken. In 1991 kreeg ze de Nobelprijs voor de vrede voor haar geweldloze strijd voor democratie en mensenrechten. door Rolf Bosboom In de dagen voordat jaarlijks in oktober de win naar van de Nobelprijs voor literatuur bekend wordt gemaakt, duikt zijn naam steevast op als mogelijke kandidaat. Carlos Fuentes geldt dan ook als de voornaamste Mexicaanse schrijver van dit moment en, samen met onder anderen Gabriel Garcia Marquez en Mario Vargas Llosa, als een van de grootste vertegenwoordigers van de heden daagse Latijns-Amerikaanse literatuur. betrekkingen van het Mexicaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Halverwege de jaren zeven tig was hij korte tijd ambassadeur van zijn land in Frankrijk. Momenteel woont Fuentes afwisse lend in Londen en Mexico. Als schrijver debuteerde hij in 1954, met de ver halenbundel Los dias enmascarados. De interna tionale doorbraak kwam in 1962, dankzij de ro man De dood van Artemiö Cruz. Andere bekende en ook in het Nederlands vertaalde boeken van zijn hand zijn onder meer Aura (1962), Diana, de eenzame jachtgodin (1972), De oude gringo (1985, in 1989 verfilmd met Grego ry Peck en Jane Fonda), De grens van glas (1995), De jaren met Lau ra Diaz (1999) en Instinct van Inez (2001). Vorig jaar verscheen De stoel met de adelaar, de Nederland se vertaling van La silla del aguila (2003), een fas cinerende brievenroman gesitueerd in 2020, over een machtsstrijd in Mexico naar aanleiding van conflicten met de Verenigde Staten. De geschiedenis van Mexico, de identiteit van het land en de moeizame relatie met Amerika zijn thema's die keer op keer terugkeren in het werk van Fuentes, een groot voorvechter van de vrij heid van meningsuiting. Rechtstreekse kritiek op politiek, cultuur en economisch imperialisme uit bijvoorbeeld directeur internationale culturele hij regelmatig in onder meer het dagblad El Pais. Hoezeer leven en werk van Fuen tes ook zijn verbonden met Mexi co, vele jaren heeft hij buiten de grenzen van dat land doorge bracht, waardoor hij zich heeft ont wikkeld tot een kosmopoliet bij uit stek. De nu 77-jarige schrijver werd zelfs niet ge boren in Mexico, maar in Panama, waar zijn va der werkzaam was als diplomaat. In zijn jonge ja ren woonde hij ook onder meer in Chili en Argen tinië maar vooral in de Verenigde Staten, in Was hington. Pas op zijn zestiende kwam hij naar Mexico, waar hij rechten ging studeren. Naast zijn schrijversbestaan bouwde Fuentes, net als zijn vader, een indrukwekkende staat van dienst op als diplomaat. Eind jaren vijftig was hij Carlos Fuentes Mohamed el Baradei foto's RTR door Ben Jansen Directeur-generaal Moha med el Baradei van het In ternationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) haalt de laatste tijd de ene na de andere prestigieuze onderscheiding op. Samen met zijn IAEA ontving hij 10 december vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede. Nu is hem ook de Four Freedoms Award 2006 toegekend. Beide eerbewijzen zijn op de zelfde overwegingen gebaseerd. Ze vormen een erkenning dat de pogingen van het IAEA en Mohamed el Baradei zijn directeur-generaal te voor komen dat kernenergie voor mi litaire doeleinden wordt ge bruikt en te bereiken dat deze energievorm vreedzaam en vei lig wordt toegepast. De chef van het Internationaal Atoom Energie Agentschap - een onderdeel van de Verenigde Naties - is geen specialist op het gebied van kernfysica. Daar heeft hij zijn mensen voor. De directeur-generaal van de atoomwaakhond van de interna tionale gemeenschap heeft ande re vaardigheden nodig. El Ba radei (Cairo, 1942) is dan ook in de eerste plaats diplomaat. In die kwaliteit heeft hij de afgelo pen jaren de handen vol gehad aan de nucleaire programma's van staten als Noord-Korea en Iran. Daarbij komt het aan op omzichtigheid en tact. Landen zie zich van kernwapens willen verzekeren, laten zich meestal niet tot de orde roepen door pro vocerende uitspraken. Mohamed el Baradei is opgeleid als jurist. Hij studeerde rechten in Cairo en later in New York. In 1964 begon hij zijn loopbaan in de Egyptische diplomatieke dienst. Hij werkte voor de per manente missies van zijn land bij de Verenigde Naties in New York en Genève, waarbij hij on der meer met wapenbeheer- sings vraagstukken te maken kreeg. In 1980 stapte El Baradei over naar de Verenigde Naties, eerst als hoofd van de cursus interna tionaal recht bij het opleidings- en trainingsinstituut en vanaf 1984 als staflid op het secreta riaat van het IAEA. Dertien jaar later werd hij directeur-ge neraal, een functie waarin hij vorig jaar september voor de derde keer is herbenoemd. Tijdens de uitreiking van de No belprijs voor de Vrede wees El Baradei erop dat de neiging van landen om zich van kernwapens te voorzien alles te maken heeft met de verschillen tussen arm en rijk op de wereld. Onder de vlag van het IAEA hebben internationale deskundi gen afgelopen najaar de veilig heidsvoorzieningen van de kern centrale Borssele geinspecteerd. door René Schrier Een gesprek in 1976 in Bang ladesh tussen de econoom Mohammad Yunus en een vlechtster van bamboe-stoelen zette het balletje aan het rollen. De vrouw vertelde dat ze stoe len kon verkopen voor een klei ne winst, maar dan moest ze wel geld lenen tegen een zeer ho ge rente. Degene die het geld verdiende was haar geldlener, de woekeraar. Dat leidde in datzelfde jaar tot de oprichting van de Grameen Bank, dorpsbank, door Yunus. De bank hield zich bezig met le- Mohammad Yunus ningen van kleine bedragen aan armen. Het systeem werkte: het leven van honderden armen werd door de kleine leningen drastisch veranderd, en de te rugbetaling van die leningen verliep zonder problemen. De Grameen Bank is geen lief dadigheidsinstelling; de lenin gen moeten terugbetaald wor den, met rente. Wie geld leent belooft zich te houden aan 16 regels, onder meer dat de kinde ren naar school moeten, dat het systeem van bruidsschatten ach terwege wordt gelaten. En de leners moeten lid worden van een kleine groep van leners. Die groepjes zorgen voor sociale controle en discipline, waar door de terugbetalingen ook ef fectief worden gedaan. Gram een scoort wat dat betreft zelfs aanzienlijk beter dan klassieke banken. Mohammad Yunus, de bankier van de armen, is volgens de meest gerespecteerde bladen in het Aziatische zakenleven een van de 25 meest invloedrijke Aziaten. Zijn bank is inmiddels de grootste van Bangladesh met ongeveer twee miljoen klanten, voor meer dan 90 procent wou wen verspreid over 35.000 dor pen. Zijn idee is niet alleen in de Der de Wereld aangeslagen. Het werkt inmiddels in 58 landen, verspreid over de wereld. Toen malig president Bill Clinton van de VS heeft hem gevraagd iets soortgelijks op te zetten voor kansarmen in Amerika en ook daar werkt het onder de naam Good Faith Fund. Microkredieten richten zich vooral op vrouwen. Van de naar schatting 1,5 miljard mensen die moeten rondkomen van min der dan 1 dollar per dag, is twee derde vrouw. Economische pro gramma's onder vrouwen dra gen vaak meer bij aan het wel zijn van de familie. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat vrouwen betere terugbetalers zijn. Vorig jaar was prinses Maxima adviseuse van de Vere nigde Naties, in het VN-jaar van het Microkrediet, en be zocht zij projecten in onder meer Uganda en Kenia. Aung San Suu Kyi Broeder Roger Sinds in 1982 prinses Juliana als eerste niet-Amerikaan de Four Freedoms Me dal omgehangen kreeg, zijn in de loop van de jaren heel wat vooraanstaande wereld burgers in de Middelburgse Nieuwe Kerk onderscheiden. In Zeeland zijn in totaal zestig Four Freedoms Awards uitgereikt. De onderscheidingen zijn bedoeld voor mannen, vrouwen en instellingen die in hun denken en handelen inhoud hebben ge geven aan de Vier Vrijheden die president Roosevelt verwoordde in zijn historische re de tot het Amerikaanse Congres op 6 janua ri 1941. Die vier vrijheden zijn de vrijheid van meningsuiting en van godsdienst, vrij waring van gebrek en van vrees. De vijfde algemene onderscheiding die wordt uitge reikt is de Four Freedoms Medal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7