Berlijn ontkent rol invasie Irak Huiskamer-antisemitisme bedreigt Russische joden V eiligheidsraad moet oordeel over Iran vellen Jpruimmg George Bush ziet grote vooruitgang in New Orleans Verkoop ongebruikte verlofdagen mag niet Dader aanslag paus Johannes Paulus II vrijgelaten Transseksueel krijgt spijt Dronken non koopt politie om Duitse kannibaal weer voor rechter Blair wil tweede motor JSF Planten produceren broeikasgas uitse spionnen zouden Amerikanen hebben geholpen ederlander explosief in to vervoerde "België vast ongo stemde issaal voor euwe grondwet vrijdag 13 januari 2006 5 LONDEN - Een transseksueel die zich als eerste gedeti neerde in Engeland in 2001 liet ombouwen tot vrouw, laat weer een man van zich maken. Jane Anne kwam tot haar besluit tijdens haar verblijf in een vrouwengevange nis in Londen. Dat meldden Britse media gisteren. Toen Jane nog John Pilley was, veroordeelde de recht bank hem tot levenslang voor een poging tot moord. Na de nieuwe operatie keert hij terug naar een mannengevan- genis. Pilley moest zeven jaar een hormoonbehandeling ondergaan voor hij zich mocht laten ombouwen. ANP WARSCHAU - Een Poolse non heeft een agent 800 euro zwijggeld betaald nadat hij haar voor de derde keer dron ken achter het stuur had betrapt. De agent verlangde 800 euro opdat hij de gerechtelijke stukken niet naar het klooster van de dorstige non zou sturen. Pech voor de non en de agent, want een politiewoordvoer der wist niets van het gekonkel en stuurde berichten over de zaak naar de media. De non, die zich dubbel bedrogen voelt, liet de agent voor de rechter te slepen. ANP/DPA FRANKFURT - De Duitse man die in januari 2004 werd veroordeeld in verband met kannibalisme, stond gisteren opnieuw voor de rechter. In hoger beroep bepaalde een fe deraal hof vorig jaar dat de straf van 8,5 jaar cel die Ar- min Meiwes toen voor doodslag kreeg opgelegd te licht was. Meiwes staat nu terecht wegens moord uit seksuele motie ven. Duitsland kent geen wet tegen kannibalisme. De kan nibaal doodde zijn slachtoffer en at hem gedeeltelijk op. ANP/AFP LONDEN - De Britse premier Blair heeft er gisteren bij de Amerikaanse president Bush op aangedrongen het mil jardencontract voor Rolls Royce om een tweede motor te ontwikkelen voor het nieuwe gevechtsvliegtuig JSF te red den. Dat meldt de Financial Times gisteren. Het Pentagon besloot de twee miljard euro die zijn uitge trokken voor de ontwikkeling van een tweede motor uit bezuinigingsoverwegingen te schrappen. Blair wil nu dat het Witte Huis dat besluit corrigeert. Aan het JSF-pro- gramma nemen de VS, Groot-Brittannië, Nederland, De nemarken, Italië, Turkije en Noorwegen deel. De toeleve ranciers komen in de problemen als toegezegde compensa tieorders worden gereduceerd. GPD HEIDELBERG - Groene planten produceren het broeikas gas methaan. Van de totale jaarlijkse methaanuitstoot van 600 miljoen ton zouden levende planten 10 tot 30 pro cent voor hun rekening kunnen nemen. Wetenschappei's dachten dat methaan alleen ontstond in een zuurstofloze omgeving, zoals in moerassen en rijstvel den. De ontdekking kan gevolgen hebben voor de uitvoe ring van het Kyoto-protocol. Onderzoekers van het Max Planck Instituut in het Duitse Heidelberg hebben de met- haanproductie van groene planten vastgesteld. ANP/AFP door Wierd Puk BERLIJN - De VN-Veiligheids raad moet een oordeel vellen over de nucleaire activiteiten van Iran. Onderhandelingen met het islamitische regime in Teheran zijn doodgelopen. Dit maakte de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Stein- meier (SPD) bekend na overleg met zijn Britse en Franse colle ga's Straw en Douste-Blazy. De drie vormen de zogenoemde EU-troika. Bij het beraad was ook EU-buitenlandcoördinator, Solana aanwezig. De Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Rice, sloot zich bij de uitkomst van het overleg aan. Haar Russische collega Lavrov, zei dat Iran de nucleaire activi teiten moet staken, wil het de steun van Rusland behouden. De VS hebben ook tot een spoed beraad van het Internationaal atoomagentschap IAEA opgeroe pen om Iran te veroordelen. De EU-troika steunt dat initiatief. Het beraad zou nog voor 1 fe bruari moeten plaatsvinden. De troika stelde dat het geduld van de internationale gemeen schap met Iran op is. Het Wes ten vreest dat Iran het kernener gieprogramma indirect gebruikt voor het maken van een atoom wapen. Volgens Steinmeier worden alle voorstellen om te komen tot een gemeenschappelijke oplossing van de kwestie door de regering in Teheran afgewezen. De Iraanse president Ahmadi- nejad vindt dat zijn land, als souvereinde staat, recht heeft op een eigen kernprogramma. Volgens Teheran dient het ato maire onderzoek, waaronder ook experimenten met de verrij king van uranium, uitsluitend vreedzame doeleinden. In het licht van Ahmadinejads uitspraken te streven naar 'ver nietiging van de staat Israël' en de 'verplaatsing van de joodse staat naar Duitsland' maakt het Westen zich zorgen over een de stabilisering van de regio als Iran een atoomwapen krijgt. Iran heeft een slechte reputatie: het verzweeg eerder nucleaire activiteiten. GPD door Gijs van Wetten NEW ORLEANS - De Ameri kaanse president George Bush heeft gisteren een bezoek ge bracht aan New Orleans, de stad die nog altijd goeddeels on bewoonbaar is door de gevolgen van de orkaan Katrina in sep tember. Tijdens een onderhoud met bur gemeester Ray Nagin noemde Bush, die drie maanden geleden voor het laatst in New Orleans was, de veranderingen in de stad 'vrij dramatisch'. Hij zei dat New Orleans, dat afgelopen nazomer wekenlang onder wa ter stond, hem weer doet den ken aan de stad cÜe hij vroeger graag bezocht. Veel bewoners van New Orleans zijn echter woedend over de we- deropbouwplannen die het stadsbestuur eerder deze week presenteerde. De commissie die de plannen heeft opgesteld, wil wijken waar maar weinig oor spronkelijke bewoners van plan zijn terug te keren, plaats laten maken voor bijvoorbeeld par ken. Met name bewoners van de ar me, voornamelijk zwarte wijk Lower Ninth Ward zijn woe dend. Zij vrezen dat hun wijk de finitief van de kaart zal verdwij nen als de bouwplannen door gaan. De federale regering houdt zich buiten die discussie, en noemt de wederopbouw van de stad een lokale aangelegen heid. ANP IXEMBURG - Werknemers jn een jaar niet hun Lumaantal vakantiedagen lemen, kunnen daarvoor in jaar daarop van hun baas 0 vergoeding ontvangen. Nederlandse wet biedt daar- toe weliswaar de mogelijkheid, maar die bepaling is in strijd met het Europees recht. Dat is de conclusie van de advocaat-ge neraal van het Europees Hof in Luxemburg. Zijn advies is niet bindend. Een bindende uit spraak van het Hof wordt over enkele maanden verwacht. Maar in de praktijk volgt de Eu ropese rechter vrijwel altijd de aanbevelingen van de advo caat-generaal. Plet Gerechtshof in Den Haag wilde van het Hof in Luxemburg weten of de Ne derlandse bepaling, die het mo gelijk maakt om schriftelijk vast te leggen dat niet opgeno men vakantiedagen een latei- jaar worden vergoed, spoort met het gemeenschapsrecht. Aanlei ding voor het geschil was een brochure van het ministerie van Sociale Zaken uit 2001 waarin de mogelijkheid om vakantieda gen te 'verkopen' wordt aange prezen. De FNV stapte naar de rechter, omdat de bond vindt dat het ministerie de Nederland se wet verkeerd uitlegt. De Ne derlandse rechter legde het pro bleem voor aan de EU-rechter, en de FNV lijkt nu gelijk te krij gen. GPD {LIJN - De Duitse regering iekt tegen dat de Duitse ge- me dienst BND de Amerika- 03 hielp bij de invasie rak. Minister Steinmeier van enlandse Zaken stelde giste- dat de vorige regering ook op de hoogte was van V-activiteiten in Irak. Tijdens de Navo-bombardemen- ten op Joegoslavië in 1999 had de aanval op de Chinese ambas sade in Belgrado geleid tot span ningen met Peking. Zeker één van de Duitse agen ten ontving voor zijn inzet een Amerikaanse militaire onder scheiding. Een voormalige medewerker van het Amerikaanse ministerie van Defensie wees de Duitse zen der ARD op de 'uiterst belangrij ke' Duitse ondersteuning. Hij re fereerde aan 'directe hulp bij het bepalen van doelen' in april 2003. Toen werd volgens de bron op Duitse aanwijzing een gebouw in een buitenwijk van Bagdad gebombardeerd, omdat de toenmalige president Sad dam Hoessein zich er zou ophou den. Er vielen door de aanval zeker twaalf burgerdoden. De onthullingen over de BND kwamen kort voor het vertrek van de huidige christendemocra tische bondskanselier Merkel naar de Verenigde Staten, waar zij de onder Schroder verslech terde onderlinge verhouding weer wil verbeteren. Merkel spreekt vandaag met president Bush. ANP i: - De Belgische politie Ali Agca verlaat onder politiebegeleiding de gevangenis in Istanboel. Hij werd meteen meegenomen naar een medische keuring, omdat hij zijn dienstplicht nog moet vervul- gisteren een Nederlander resteerd die een explosief kjndere wapens in zijn auto a ïtmijningsdienst van het le- naakte de bom onschadelijk industrieterrein van Zele, provincie Oost Vlaande- auto bevonden zich verder alarmpistolen, een seinpis- en een grote hoeveelheid itie. De man droeg een dolk de gordel. Hij werd over- iterd. Bij de Nederlandse po- staat de 37-jarige bekend ijzonder labiel en agressief, explosief bestond uit een lel vuurwerk rond een pro- el voor een seinpistool. Vol- i de ontmijners had het tuig |!jke gevolgen kunnen heb- in een omtrek van enkele irs. ANP/Belga SHASA - Bij het referen- i in december heeft 84,3 pro van de kiezers in de Demo- ische Republiek Congo p) zich uitgesproken voor ieuwe grondwet. heeft de kiescommissie tisdagavond in de hoofdstad ihasa bekendgemaakt. 1998 tot 2002 woedde in 'go een oorlog waarbij tal ^buurlanden betrokken raak- en die aan circa vier miljoen tëen het leven heeft gekost. Internationaal Strafhof in Haag doet onderzoek naar Jgsmisdaden in de RDC. d 2002 werd een vredesak- Jd bereikt dat, na de intro- [ie van de nieuwe grondwet, t dit jaar moet leiden tot e Parlementsverkiezingen, ■erste in de geschiedenis van Afrikaanse land ANP/EFE door Floris Muller en Aad Luymes ISTANBUL - De Turkse man die in 1981 paus Johannes Pau lus II probeerde te vermoorden, is gisteren vrijgelaten uit de ge vangenis van Istanboel. Ali Agca zat eerst negentien jaar vast in Italië in verband met de aanslag en moest daarna nog in Turkije een gevangenis straf uitzitten wegens moord en een bankroof. Een aantal sympa thisanten, waarschijnlijk Turk se ultranationalisten, gooiden bloemen op de auto waarin de 48-jarige Agca werd weggere den. Hij zat eind jaren '70 zelf bij een rechtse militante groepe ring. De Turk kan zich echter nog steeds geen vrij man noemen. Hij verliet het detentiecentrum onder begeleiding van politie agenten die hem naar een mili tair centrum brachten voor een medische controle. Vervolgens zal hij zijn dienstplicht nog moe ten vervullen, waar geen Turk boven de 18 jaar onderuit komt. Of Agca lang van zijn vrijheid kan genieten is nog niet duide lijk. De Turkse minister van Jus titie, Cemil Cicek, zei dat hij een nieuw onderzoek wil naar het dossier Agca. „Ik zeg niet dat de vrijlating verkeerd is, maar mis schien zijn er fouten gemaakt", aldus de bewindsman. Tegenstrijdig Er bestaat weinig duidelijkheid over de werkelijke motieven van Agca voor de aanslag. Tegen over de Italiaanse justitie hing de verdachte tegenstrijdige ver halen op. Zo zou hij in opdracht van de Sovjetunie gehandeld hebben. De Bulgaarse geheime dienst zou hem daarbij terzijde hebben gestaan. Moskou vond dat de kerkvorst het communis tische regime in zijn geboorte- (Advertentie) land Polen ondermijnde. Justi tie in Italië achtte deze zoge noemde 'Bulgaarse Connectie' echter onvoldoende bewezen. Agca schoot in 1981 de paus in zijn buik. De kerkleider bezocht hem jaren later in de gevangenis om hem te vergeven. Agca die zich tijdens zijn gevan- foto Tolga Bozoglu/EPA genschap bekeerde tot het chris tendom, noemt zichzelf een reïn carnatie van Jezus. AFP/RTR door Remco Reidinq MOSKOU - Nadav Zavilinski zet zijn keppeltje recht en ver telt hoe hij woensdagavond in het naastgelegen kamertje ge schreeuw hoorde. 'Joden, ik ben gekomen om jullie allemaal te vermoorden. Heil Hitier!' De stem behoorde toe aan een kaal geschoren jongeman die met zijn jagersmes de ene na de ande re aanwezige te lijf ging. Zavilinski leunt tegen de deur post van het vertrek waar de 20-jarige Rus Aleksandr Kopts- ev vier medewerkers van de Cha- bad-synagoge neerstak. Hoe hard de schoonmaaksters ook boenen, ze krijgen de bloedvlek ken niet weg. Acht mensen raak ten gewond, Zavilinski bleef on gedeerd. De rabbijn en zijn zoon over meesterden met blote handen de aanvaller. De bewakers waren weggerend om wapens te zoe ken. Russische journalisten he kelen het gebrek aan daad kracht van de bewakers. De hamvraag - waarom bewakers nodig zijn bij een gebedshuis - wordt echter niet gesteld. Zavi linski: „De laatste tijd wordt het antisemitisme erger. Als we langs het park lopen, worden we uitgescholden. Zaterdag is hier nog een bezoeker in elkaar geslagen." Rabbijn Izaak Kogan herinnert zich nog de bom die het hele ge bouw in 1999 had kunnen opbla zen, ware het niet dat zijn zoon het explosief vond en onschade lijk maakte. Bewaking moet, maar is kennelijk niet afdoende. „De regering veroordeelt de vreemdelingenhaat. Maar parle mentsleden en gouverneurs creeëren met hun xenofobische retoriek tegelijkertijd de atmos feer waarin dit soort zaken plaatsvinden", zegt Aleksandr Tsjerkasov van de mensenrech tenorganisatie Memorial. Vooral de politie faalt. „Altijd wijten ze incidenten aan vanda lisme, aan kattenkwaad van de opgeschoten jeugd", stelt Zavi linski. „Er zijn foto's gemaakt, terwijl die man hier de mensen neerstak. Maar de politie heeft alle camera's afgepakt en ver nield." De hoogste openbaar aanklager leidt nu het onderzoek. Een te ken dat het Kremlin genoeg be gint te krijgen van extreem rechtse jongeren. In december arresteerde de politie al een na tionalistische voorman en drie kamaraden. Moordenaars van buitenlandse studenten werden voor de rechter gebracht. Schuldig In de zwaar beveiligde Mos- kou-synagoge wrijft Leopold Kajmovski over een litteken in zijn gezicht. „De joden zijn schuldig. De Tsjetsjenen zijn schuldig. De buitenlanders zijn schuldig", schampert hij. Kajmovski voelde de pijn terug keren in zijn elf wonden, toen hij hoorde van de gebeurtenis in de Chabad-synagoge. Zes jaar geleden stak een jongeman hem neer. De aanvaller werd na een jaar vrijgelaten omdat hij han delde in een vlaag van verstands verbijstering, weet Kajmovski. „Maar hij ging niet zo maar er gens heen. Hij had bewust een synagoge gekozen. In zijn kamer werden 150 antisemitische boe ken aangetroffen, maar dat vond de politie geen bewijs." Toen hij jong was, blokkeerden de antisemitische Sovjet-autori teiten toegang tot hoger onder wijs en een goede baan. Nu is niet de overheid, maar het volk het probleem. „Het huidige huis kamer-antisemitisme is extre mer en gewelddadiger", stelt Ka jmovski. „Ik heb medelijden met de daders, die jongelui. Ze zijn slachtoffer van de so ciaal-economische situatie en zoeken een zondebok. In de Sov jet Unie schreef de jeugdorgani satie Komsomol voor wat goed en slecht was. Nu is de jeugd de weg kwijt." GPD Joden lezen de Thora in de Chabadsynagoge, een dag na de aanslag. foto Alexander Natruskin/RTR Ueier was destijds als top- if 'tionaris op het kantoor van sociaaldemocratische bonds- J lüer Schroder verantwoor- k voor de Bundesnachrich- ienst. Hij erkende dat de twee medewerkers in de kse hoofdstad Bagdad had. ioesten in opdracht van Ber informatie vergaren over verloop van de oorlog en de re ontwikkelingen in Irak, sde bewindsman. De mede- rers zouden niet betrokken "P geweest bij operaties rond >1 val. hadclijk ]0 meier reageerde op onthul- m in Duitse media, dat Duit- iichtingenoffieieren in Bag- l! de Amerikanen zeker één t voor een luchtaanval aan- in. Een actieve Duitse be ll eenheid bij de oorlog in kan schadelijk zijn voor mi- r Steinmeier. De toenmali- gering van sociaaldemocra- c n Groenen had publiekelijk n nd genomen van de inval. de krant Süddeutsche v ing was het de taak van de lil se agenten om de Amerika- j te wijzen op ziekenhuizen j nbassades zodat deze loca- liet zouden worden gebom- eei-d. net nog heel veel keus lange vorststraat goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5