PvdA wil Melkertbanen terug Is zelfdoding crimineel? PZC PZC Twijfelaars kunnen de doorslag geven bij verkiezingen in Chili Four Freedoms Sociaal-democraten vinden dat regering gemeenten meer ruimte moet geven Alternatief banenplan voor werkloze jongeren u 13 januari 1956 vrijdag 13 januari 2006 door Hans van Soest Het aantal bijstandsgerech tigden dat een baan vindt, is de laatste jaren sterk ge daald. Oppositiepartij PvdA vindt dat het roer om moet en pleit voor herwaardering van de Melkertbaan. Grote groepen werklozen drei gen langdurig aan de kant te ko men staan. Volgens PvdA-Ka- merlid Jet Bussemaker heeft het kabinetsbeleid een hoop schade aangericht. Als er niets tegen wordt gedaan, zullen veel bij standsgerechtigden vast blijven zitten aan hun uitkering. „Door de opeenstapeling van be zuinigingen vallen zij tussen wal en schip. De gemeenten heb ben te weinig armslag om hun perspectief te bieden"zegt ze. Waarom hebben gemeenten zo veel moeite bijstandsgerechtig den aan een baan te helpen? „Het Rijk heeft de gemeenten verantwoordelijk gemaakt voor het aan het werk helpen van bij standsgerechtigden, maar tege lijkertijd hebben de gemeentebe sturen weinig middelen gekre gen om die taak uit te voeren. Enerzijds hebben ze te weinig geld, doordat er is gesneden in het budget voor arbeidsmarktbe leid en anderzijds moeten ze zich aan regels houden die het lastig maken om oplossingen te verzinnen en uit te voeren. Ge meenten moeten meer vrijheid krijgen om mensen aan het werk te helpen. De PvdA ziet als oplossing on der méér herinvoering van ge subsidieerde banen. „Veel gemeenten zijn op een gra nieten bestand gestuit van men sen die heel moeilijk aan werk te helpen zijn. Er is wel werk voor hen, maar niet in het be drijfsleven. Tegelijkertijd zijn bij scholen de conciërges wegbe- zuinigd, zijn er minder stads wachten, beheerders van speel tuinen en andere functies die de leefbaarheid in een gemeente ten goede komen. Wethouders moeten dan ook de ruimte krij gen om met bijstandsgeld derge lijk werk te scheppen. Nu mag dat volgens de Haagse regels niet. Ook moet het makkelijker worden om met bijstandsgeld werkgevers te paaien langdurig werklozen in dienst te nemen." Moeten gemeenten niet gewoon strenger zijn door Hans van Soest Werkloze jongeren die na een half jaar nog geen baan hebben gevonden, moeten gedwongen meedoen aan een nieuw op te richten banenpool. Dat bepleit oppositiepartij PvdA in een plan dat gisteren werd gepresenteerd. De partij wil dat er weer een jeugdwerkgarantieplan in het le ven wordt geroepen, zoals we dat voorheen ook kenden. Ge meenten moeten werkloze jonge ren verplicht een baan aanbie den, een zogeheten 'jonge- ren-ontwikkelingsbaan' (job). Jongeren krijgen een vergoe- Ook de PvdA is voor een harde aanpak: niet zomaar een uitke ring, eerst proberen aan het werk te komen. Maar daar moet wel zicht op zijn. Er is een grote groep mensen die te goed is voor de sociale werkplaats, maar die grote problemen heeft om in het bedrijfsleven aan de bak te ko men. Mensen zonder opleiding die de taal niet goed spreken, ex-gedetineerden, mensen met een verslavingsverleden of men sen die gewoon langdurig werk loos zijn. Als een bedrijf de keu ze heeft, zal de keus nooit op één van hen vallen. Naar schat ting gaat het om 100.000 tot 120.000 personen die zonder sub sidie niet aan het werk zullen ko- Het PvdA-plan lijkt veel op het voormalige project met de Mel kertbanen. Het nadeel daarvan was dat mensen die er in zaten er nooit meer uitkwamen. „Ja, met de oude Melkertbanen was best wat mis. Maar het kind is nu met het badwater wegge gooid. De gesubsidieerde arbeid is destijds niet voor niets uitge vonden. Er zal altijd een groep mensen blijven die niet zonder kan. Wel moeten we ervoor zor gen dat mensen regelmatig rou leren naar een andere baan: dan "weer eens op de kinderboerde rij, dan weer eens toezichthou der. Er is te lang met dédain over gesubsidieerde banen ge sproken: alsof het niet om nut tig werk gaat. En de mensen die dat werk doen hebben vaak geen keuze voor een reguliere ding en scholing. Wie niet mee doet, krijgt geen geld.. Uitein delijk moet een jongere in zo'n job worden klaargestoomd voor een reguliere baan. Werkgevers die hen een baan aanbieden, hoeven geen premies voor WW, Ziektewet en WIA te betalen. Verder wil de PvdA dat er 200 miljoen euro uittrekken om de gesubsidieerde arbeid bij ge meenten (voorheen de Mel kertbanen) nieuw leven in te bla zen. Met dat bedrag zouden 8500 mensen aan werk worden gehol pen, die nu niet aan de bak ko men. In totaal denkt de partij 50.000 banen te kunnen schep pen. GPD door Hans Heijt In de prognoses voor de presi dentsverkiezingen zondag in Chili ligt de sociaaldemocrate Michelle Bachelet 4 tot II pro cent voor op haar rechts-libe- rale tegenstrever Sebastian Pinera. Het is echter geen uitge maakte zaak dat de 54-jarige Ba chelet de eerste vrouwelijke pre sident van het Zuid-Amerikaan se land wordt. Haar voorsprong in de peilingen is in de laatste maanden geslon ken. Bovendien blijkt uit een opinieonderzoek van de Chileen se krant La Tercera dat 22 pro cent van de kiezers nog niet weet op wie ze gaan stemmen. Bachelet kreeg op 11 december in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen bijna 46 pro cent van de stemmen. Haar voor- De Chileense presidentskandi date Michelle Bachelet tijdens een campagnebijeenkomst in de Noord-Chileense stad Antofa- gasta. Bachelet is favoriet voor de verkiezingen, maar haar voor sprong in de peilingen is de voor bije weken wel geslonken. foto RTR sprong op nummer twee Pinera (25 procent) was comfortabel, maar niet groot genoeg om al in de eerste ronde het president schap in de wacht te slepen. Om dat doel te bereiken, had ze de steun van zeker 50 procent plus een van de stemmen moeten krij gen. Bachelet is presidentskandidate voor de centrumlinkse coalitie Concertación, die sinds het ein de van de dictatuur van de Au- gusto Pinochet in 1990 alle pre sidenten heeft geleverd. Haar vader Alberto Bachelet was een luchtmachtgeneraal die direct na de coup van Pinochet in 1973 werd opgepakt, omdat hij de staatsgreep afkeurde. Alberto Bachelet overleed in gevangen schap aan een hartaanval nadat hij was gemarteld. Michelïe Ba chelet vluchtte daarop met haar moeder naar het buitenland en keerde pas in 1979 terug in Chi li. De alleenstaande Bachelet heeft drie kinderen uit twee hu welijken en is opgeleid tot arts. Onder de huidige president Ri- cardo Lagos was ze eerst minis ter van Gezondheid en daarna minister van Defensie. Bachelet dankt haar populari teit onder meer aan haar be heerste optredens in de media en haar inlevingsvermogen. Ver der spint ze garen bij de presta ties van het regeringsteam van Lagos. Het Zuid-Amerikaanse land maakt onder Lagos een pe riode van economische groei door en profiteert onder meer van de hoge prijzen op de we reldmarkt voor koper, het be langrijkste exportproduct van Chili. De werkloosheid daalde eind vorig jaar tot 7,6 procent. Het laagste percentage van de afgelopen zeven jaar. Armoedegrens Uit de vorige week gepubliceer de cijfers over de werkloosheid blijkt echter ook dat er in 2005 minder nieuwe banen zijn ge creëerd dan in de jaren daar voor. Bovendien profiteren lang niet alle Chilenen van de wel vaart, ongeveer 18 procent van de bevolking leeft nog immer on der de armoedegrens. Bachelet belooft dat als ze tot president wordt gekozen ze on der meer de pensioenen zal ver hogen, overal in het land gezond heidscentra zal inrichten en meer geld gaat uittrekken voor onderwijs. Met die beloftes lonkt ze nadrukkelijk naar de kiezers die in de eerste ronde hun stem gaven aan de linkse kandidaat Tomas Hirsch. Mede dankij de steun van de Commu- Het is te hopen voor de korpschef van de regiopolitie Utrecht, Stof fel Heijsman, dat hij door een aantal kranten verkeerd is geciteerd. Want zou dat niet zo zijn, dan past hem niet langer een leidinggevende functie bij de politie. In zijn nieuwsjaartoespraak zou Heijsman gezegd hebben, ik citeer de website van de politie Utrecht, dat 'het zeer waardevol zou zijn als ook DNA-afname standaard plaatsvindt bij elk niet-natuurlijk overlijden (bij voorbeeld bij zelfdoding).' Als argument daarvoor noemt hij twee voorbeelden uit zijn regio. Het ene be treft een man die zichzelf doodde, waar na uit DNA-onderzoek bleek dat deze de dader moet zijn geweest van een moord in 1986 op een elfjarige jongen. Het andere was een geval van verdrin king, geen zelfdoding overigens, waar na DNA-onderzoek op de verdronkene aanwees dat hij twee verkrachtingen op zijn geweten moest hebben. Maar wat deden de kranten? Volks krant en Telegraaf hebben van Heijs- mans toespraak berichten gemaakt met daarboven koppen als: 'Korpschef: DNA afnemen na zelfmoord' en 'DNA-test na zelfmoord lost meer mis daden op'. Afgezien van de merkwaardige ingreep van beide kranten om van Heijsmans term zelfdoding zelfmoord te maken, een woord dat meteen al iets crimineels suggereert, valt in het Volkskrantbe richt het volgende op. Daarin wordt He ijsman geciteerd met de volgende, tus sen aanhalingstekens geplaatste, uit spraak: 'Zelfmoord is een drama waar vaak een ander drama achter zit'. Als hij dit inderdaad gezegd heeft, dan niet in zijn toespraak maar in een toe lichting voor de pers, is hij ver buiten zijn boekje gegaan. Want met het dra ma dat 'vaak achter zelfdoding zou zit ten', bedoelt hij natuurlijk ernstig cri mineel gedrag door de zelfdoder. In ons land vinden jaarlijk naar schat ting zo'n 1400 zelfdodingen plaats. Ik kom dadelijk terug op wat 'vaak' is op 1400 gevallen. Maar alleen al door het woord 'vaak' te gebruiken, criminali seert Heijsmans in één klap de totale groep zelfdoders, maakt ze tot verdach ten. Hij is zich daar misschien niet van bewust, maar die opvatting over zelfdo ding doet ons ook in één klap terugval len in de middeleeuwen. Toen heerste algemeen de opvatting dat zelfdoding een criminele daad was die onder in vloed van kwade krachten werd ge pleegd en die een duidelijk bewijs was voor de kwade inborst van de dader. Niet zelden werd de zelfdoder afge beeld met de duivel achter hem staan de, die hem hielp zich op te hangen. Het was in veel gebieden gebruik het dode lichaam van de zelfdoder voor een rechtbank te slepen, te beschuldigen van dit (de zelfdoding) en andere mis drijven en te veroordelen. Het vonnis luidde dikwijls 'ophanging', waarna het lichaam voor de tweede keer werd opgeknoopt. Dan is er dus ook nog de vraag wat voor bewijs Heijsman heeft voor de kwalificatie 'vaak'. Laten we eens een heel bescheiden schatting nemen en vaak als vijf procent definiëren. Dan heeft Heijsman met zoveel woor den gezegd dat er onder de 1400 men- jprH baan. Zij hebben alleen de keu ze tussen gesubsidieerd werk of de bijstand." Het kabinet wil bijstandsgerech tigden dwingen te werken met behoud van uitkering. Is dat niet hetzelfde? „Nee. Veel mensen die een Mel kertbaan hadden, zitten nu in de bijstand. Zij moeten straks hun oude werk weer gaan doen zonder dat ze er iets voor terug zien. Zo komen ze niet uit de ar moede." GPD Net iel: Mohamed el Baradei is een te besche plomaat om het zelf te bevestige de toekenning van de Four ft Award mag worden uitgelegd als een kaanse erkenning voor zijn inspanningen "1 jaar waren de VS er fel op tegen dat del naar de Nobelprijs voor de Vrede deeld. Niet dat de protesten veel uithaalde op 10 december kreeg El Baradei de pres: vredesprijs uitgereikt. Ook probeerden de kanen te voorkomen dat El Baradei eind vt zou worden herbenoemd voor een derde als hoogste baas van het Internationaal schap voor Atoomenergie (IAEA). Ook datjT verloren zij. En dan nu, weliswaar niet uil ker van de regering-Bush maar op insti^ het Roosevelt Institute, is er alsnog Amerjfen waardering. Ook al moeten we erbij bedeni de democraat Franklin Roosevelt heel and: de kritische opstelling van El Baradei zouz gegaan dan de republikein George Bush. El Baradei volgde in 1997 de Zweedse dip Hans Blix op als secretaris-generaal van de; on staten van het IAEA, maar kreeg wereldfaa: aanloop naar de oorlog in Irak. Hoewel de, kaanse veiligheidsdiensten en het Pentago hielden dat het Irak van Saddam HoesseLj massavernietigingswapens beschikte, hield radei voet bij stuk: hij had niets gevonden aantijgingen onderbouwde. Sterker nog, injv« ligheidsraad wees hij erop dat de Amerikaife twee maten meten: „Het kan niet zijn dat h;5C van kernwapens voor het ene land verwerp ge en voor het andere noodzakelijk voor zijn heid." De beschuldigingen van de Amei deed hij af als 'vervalsingen'. Maar omdat de IAEA door de VS moeitelol"1' de kant werd gezet en El Baradei weinig v gang boekte in andere door Bush als 'schuri ten' aangeduide landen als Noord-Koreae werden er wel vraagtekens gezet bij de toek n. van de Nobelprijs. Het Nobelcomité gaf erd ke de draai aan dat de prijs vooral als een aam ging moest worden opgevat. De Four Fr r Award mag gerust hetzelfde karakter J want El Baradei en de IAEA staat nog een taak te wachten nu de anti-Iraanse sentirae Bn de Westerse wereld toenemen. Te hopen v un de IAEA in die kwestie niet zo snel bui! se wordt gezet en zijn belangrijke onderzoekr feiten kan uitvoeren. De vier vrijheden van! lin Roosevelt zijn daarbij actueler dan ooit. nistische Partij (CP) haalde Hirsch in die eerste ronde een score van 5,4 procent. Voor de tweede ronde heeft lei der Guillermo Tellier van de Communistische Partij zijn ach terban opgeroepen zich achter Bachelet te scharen om een ver kiezingszege van rechts te voor komen. De sociaaldemocrate kan die steun gopd gebruiken. De 56-ja- rige Pinera, presidentskandi daat voor Nationale Vernieu wing (RN) en een van de rijkste mannen van Chili, heeft zich voor zondag namelijk verzekerd van de steun van Joaquin Lavin van de conservatieve Onafhan kelijke Democratische Unie (UDI). Lavin werd in de eerste ronde als de nummer drie uitge schakeld, maar kreeg wel de steun van 23 procent van de kie zers. Pinera voelt zich nog lang niet verslagen en trok in de verkie zingsdebatten fel van leer tegen Bachelet. Hij noemde zijn rivale een 'bekwame vrouw', maar sug gereerde tegelijkertijd dat het Bachelet ontbreekt aan 'leider schap en karakter'. Kwaliteiten die volgens Pinera onontbeer lijk zijn om met succes het presi dentschap van Chili te kunnen uitoefenen. ANP GULDEN - Maandag worden de nieuwe zilveren guldens in omloop gebracht. Op de voor zijde staat de beeldtenis van koningin Juliana, op de achter kant het rijkswapen. De papie ren guldens blijven in omloop, maar er worden geen muntbil jetten meer uitgegeven. RADIOACTIEF - Een elektro- monteur uit het Amerikaanse Milford heeft twee dagen rond gereden met een capsule met radioactief kobalt in zijn auto. De man had het kleine blauwe dingetje aan een touw zien ben gelen en losgemaakt, omdat hij een touw nodig had. De cap sule had hij eerst in zijnB! daarna in zijn handset kastje gestopt. De auto: 6 hebben twee dagen kooi tig gezocht naar de ven! capsule. De arbeider m het ziekenhuis onderzot RIJBAAN - Rijkswat laat een tweede rijbaan; gen ten noorden van Er 58 bij Kruiningen. He n( om anderhalve kilometi die los komt te huidige rijbaan. Tussen gen komt een groenste ja extra rijbaan is nodig tet oversteken op de drukk e weg makkelijker te mafc sen die zichzelf jaarlijk doden, er ten minste zo'n zeventig zijn die een of meer ernstige misdaden op hun gewe ten hebben. Maar in werkelijkheid heeft hij er tot nu toe 'maar' één gevonden. Stel nu eens dat onder de 900 dodelijke ver keersslachtoffers die er jaarlijks vallen bij DNA onderzoek blijkt dat er één is, die een moord op zijn of haar geweten heeft. Zou dat dan ook al voldoende re den zijn om alle verkeersslachtoffers te criminaliseren en voortaan aan een DNA-test te onderwerpen? De vraag stellen is haar beantwoorden. We weten dat vrijwel alle zelfdodingen de tragische uitkomst zijn van een lan ge lijdensweg, van de persoon in kwes tie en van diens directe omgeving. Als Heijsman goed geciteerd is, dan heeft hij daar op een onbillijke wijze extra lijden aan toegevoegd. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur V 623 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar: €229.20 Voor toezending per post geldt B E-mail: lezersservice@pzc.nl 3eëindiging van abonnementen Q uitsluitend schriftelijk, 1 maand v; M einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 j. Alle bedragen zijn inclusief 6%Bil V Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordend overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV? de Regelen voor het Advertentie* n. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleint]»" Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroer Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverterei nt r: Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener i de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt t zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4