phef over regels voor kinderzitjes Nieuwe opsporingsmethode groepsverkrachting bepleit IZC Miljoenen voor Nieuwe de la Mar 0}VB krijgt veel vragen Eis acht jaar en tbs voor doden Savanna Korporaals onderscheiden 16.000 taxichauffeurs halen pas Eerlijke producten veroveren schappen supermarkt Jongens spieken met mobieltje larokkanen gaan naar België Angels blijven ioorlopig op Irije voeten ;iW o r Proef met gezondheidstest Boete vanwege nieuwe bank fiscus Moeder vermoord meisje deed zelfmoordpoging Marktplaats.nl extra beveiligd Rechtbank Amsterdam beproeft supersnelrecht vrijdag 13 januari 2006 ■hooLÊlooiJJslyoet den HAAG - De nieuwe regels ,0or kinderzitjes in auto's lei den lot grote verwarring. Politie justitie weten nog niet hoe zij i je moeten handhaven. Hoewel Jïe regels al op 1 maart ingaan Ein februari een voorlichtings- ■gjpagne moet beginnen, 1 "ordt nog volop overlegd. Bij B stromen de telefoon- je, binnen van verontruste le- ft. je problemen schuilen vooral y. jde uitzonderingen op de ver- lichting om alle kinderen on- jerde 1.35 meter in een kinder- jtje of op een zittingverhoging f vervoeren. Automobilisten lf' lagen zich af wanneer zij zich w rel of niet aan de regel moeten S ouden en een boete van 45 euro lij dceren. Er is veel onzekerheid, oj onstateert de ANWB. |p grond van de nieuwe regels 10gen automobilisten tijdens lorte, incidentele' ritjes, zoals estjes en het vervoer van een wrtteam naar een uitwed- rijd, van de regel afwijken, et eigen kind moet in zulke ge- allen wél van het zitje gebruik- S iken, maar de andere kinde- >n kunnen met een gordel om meereizen. Wie een auto zonder gordel heeft, mag kinderen van af drie jaar 'los' op de achter bank meenemen. Een andere uitzondering wordt gemaakt voor kinderen die wel klein zijn, maar zwaarder zijn dan 36 kilo. Zij kunnen vanaf maart volstaan met een gordel. De ANWB noemt dit 'verbazing wekkend', vooral vanuit het oog punt van rechtsgelijkheid. De automobilistenbond vraagt zich af hoe de politie zal controleren of een kind te zwaar is, zegt een woordvoerder. GPD door Haro Halkema DEN HAAG - De advocaat-ge neraal heeft gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag acht jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de moeder en stiefvader van de Alphense peuter Savanna. De 33-jarige moeder en de 28-ja- rige stiefvader zouden het 3-jari- ge meisje zodanig hebben mis handeld dat ze er in september 2004 aan stierf. Daarmee pleeg den ze volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) doodslag. De gruwelijke zaak kwam aan het licht toen politieagenten in Holten (Overijssel) op 21 septem ber 2004 tegen half twee 's nachts een auto zagen op een weg die op dat tijdstip verboden is voor gemotoriseerd verkeer. Ze dachten met een benzinedief te maken te hebben, of met in brekers. In de kofferbak van de auto von den ze echter het lijk van een peuter, gewikkeld in dekens en een vuilniszak. Mogelijk wilden de verdachten het kind in het bos begraven. Uit het onderzoek van- politie en justitie bleek dat het 3,5 jaar oude meisje een groot deel van haar leven allerlei mishandelin gen te verduren had gehad. De rechtbank was vorig jaar al van mening dat de vrouw dood slag had gepleegd op Savanna en veroordeelde haar tot zes jaar celstraf en tbs. De recht bank vond de man alleen schul dig aan mishandeling met zwaar lichamelijk letsel tot ge volg. Hij kreeg twee jaar cel zon der tbs. De vrouw ging in hoger beroep omdat ze haar straf te hoog vond en van de tbs-maatregel af wilde. Het OM ging in beroep te gen de straf van de man. Vol gens aanklager in hoger beroep M. van der Horst zijn de twee even schuldig aan de doodslag op Savanna. Het hof doet 26 januari uit spraak. ANP BARNEVELD - Twee korporaals die zijn gelegerd in Ha- velte, hebben uit handen van brigade-generaal A. van Loon het rode erekoord ontvangen. Dat is een onderscheiding voor militairen die een levens reddende handeling hebben verricht. De korporaals over meesterden zaterdag in Bameveld een hond, die een kind uit een wandelwagentje had gesleurd. ANP RIJSWIJK - Zestienduizend taxichauffeurs hebben het verplichte diploma voor hun vak gehaald en zijn in het be zit van een chauffeurspas. Die is per 1 januari verplicht. Bijna 4000 chauffeurs is het niet gelukt om het papiertje tijdig te behalen. „Zij mogen het beroep niet uitoefenen," liet een woord voerder van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen gisteren weten. De chauffeurs konden vanaf 1 juli 2004 bij het bureau terecht voor de twee examens die recht geven op het vaardigheidsbewijs. ANP 1NHAAG - Marokkaanse Ne- erlandcrs verhuizen naar Bel- i, omdat de sfeer in Neder- md jegens hen de afgelopen ja- Hinegatiever is geworden. at heeft de voorzitter van het imenwerkingsverband van Ma- ikkanen en Tunesiërs, S. Bou- juft, gisteren voor de EO-ra- gezegd. Hij schat dat vorig tweehonderd Marokkaanse ederlanders naar de zuiderbu- zijn vertrokken. ANP/Belga u, MSTERDAM - Alle van be- okkenheid bij een criminele or- 15 anisatie verdachte Hells An- 31 els blijven op vrije voeten. Dat eelt de raadkamer van het ge- jj: chtshof in Amsterdam giste- ,5 en besloten, tf lel Openbaar Ministerie verzet- zichbij het hof tegen de recen- i) vrijlating van Hells Angels 3 it voorarrest. Die was door de 5 adkamer van de rechtbank in 'j msterdam gelast. De politie ar il steerde op 17 oktober 45 Hells l ogels. i eworden verdacht van betrok- 5 ftheid bij een criminele organi se. Ook brengt het OM een Ktal van hen in verband met ïse misdrijven, waaronder persing, mishandeling, bedrei- ng en handel in drugs. Vol- ps de rechtbank heeft justitie ivoldoende aannemelijk ge laakt waarom het nodig is ze og langer vast te houden. Het lof heeft dat besluit nu bekrach- igd .ANP De introductie van Fair Trade-artikelen werd publiek gemaakt tijdens een perslunch. door Robert Verkerk AMSTERDAM - De Nederland se ontwikkelingsgroothandel Fair Trade wil doorbreken naar het grote publiek. Daarom gaat de organisatie een deel van de producten verkopen via de su permarkten. Albert Heijn biedt ze al aan en SuperdeBoer begint er dit jaar mee, zo maakte Fair Trade gisteren bekend. Lange tijd moest de consument bewust op zoek naar Fair Tra- de-producten om mee te doen in de trend naar het eten van eer lijk gemaakte producten. Ze wa ren alleen verkrijgbaar in we reldwinkels en enkele Fair Tra- de-shops. Omzet Via de supermarkten hoopt Fair Trade binnen drie jaar de han- delsomzet te verhogen van 20 naar 30 miljoen euro per jaar. Om de verkoop bij het super- marktpubliek te stimuleren be gint de organisatie met een cam pagne met als thema 'Change the world shopping'. Verder komt er de nieuwe eigen merk naam 'Fair Trade Original' om te benadrukken dat de organisa tie in 1967 als eerste begon met de handel in eerlijke producten. De nieuwe slogan wordt 'Fair Trade Original. For a change'. De ontwikkelingsgroothandel begon pas flink te groeien in de periode 1988 en 1991 bij de in- trodcutie van eerlijke koffie. Die bepaalt inmiddels een derde van de totale omzet, die verder bestaat uit andere voedingspro ducten (een derde) en handnij verheid (een derde). Dat nu de twee grote supermarkten zich openstellen voor Fair Trade is volgens de directeur de nieuwe grote stap. Met de andere super markten is de organisatie nog in Niet alle Albert Heijn- en Super deBoer supermarkten gaan het volledige assortiment van de uit eindelijk veertien producten ver kopen, maar de meeste wel. foto ANP Albert Hein en SuperdeBoer zeg gen dat het opnemen van zulke assortimenten past in de strate gie om maatschappelijk verant woord te ondernemen. Wel moest de Fair Trade Organisatie wat winstmarge inleveren om in de schappen van de twee grootgrutters te komen. ANP SPl)T 30 CH door Remko Tanis ROTTERDAM - De Rotterdam se politie is een groot aantal groepsverkrachtingen op het spoor gekomen door een nieuwe werkwijze. Doordat die nog niet in andere steden wordt toege past, blijven groepsverkrachtin gen daar langer verborgen of worden ze zelfs nooit ontdekt. Die conclusie wordt getrokken uit een onderzoek van het pro ject Politie en Wetenschap. Groepsverkrachtingen vinden in alle grote steden plaats, maar nergens zijn zoveel gevallen be kend als in Rotterdam. Volgens het onderzoek betekent dat niet dat het gaat om een typisch Rot terdams verschijnsel, maar dat groepsverkrachtingen in de an dere steden vaker verborgen blij ven. Zedenrechercheurs uit di verse politieregio's onderschrij ven die conclusie. In het gisteren gepresenteerde onderzoek wordt uitvoerig inge gaan op een groep van twaalf jongens uit Rotterdam-West die tussen de zomer van 2003 en fe bruari 2004 acht meisjes meerde re keren in groepsverband heb ben verkracht. Na de eerste aan gifte onderzocht de politie de achtergrond van de tot dan toe enige verdachte. Daarbij kwa men jongens van 13 tot 17 jaar oud in beeld als mededader. Toen ook de gangen van die jon gens werden nagegaan kwam de politie op het spoor van nog meer verdachten en delicten. Op deze manier kwamen de Rotter damse rechercheurs een hele reeks groepsverkrachtingen en meerdere slachtoffers op het spoor. Elders lukte dat niet, om dat de politie daar alle aan dacht richtte op de ene zaak waar aangifte van was gedaan. Er werd niet gekeken naar het netwerk van de verdachte. De Rotterdamse methode kost veel tijd en strookt daarom volgens de onderzoekers niet met het be leid van de politie waarin de re cherche wordt afgerekend op het aantal zaken en de snelheid waarmee die worden afgehan deld. Zedenrechercheurs vinden dat daar verandering in moet ko men. Opvallend is overigens dat niemand in het netwerk van jeugdzorg en jongerenwerk in Rotterdam-West iets van de groepsverkachtingen in de ga ten heeft gehad. Vijf van de twaalf verdachten waren we gens opvoedingsproblemen wel bekend bij de kinderbescher ming. Buurtagenten geven aan te weinig kennis te hebben om afwijkend seksueel gedrag on der de jongens te signaleren. De meisjes die slachtoffer zijn ge worden, waren helemaal niet bij de wijkagenten bekend. GPD Joop en Janine van den Ende bekijken een maquette van het beoogde nieuwe theatercomplex. foto Marcel Antonisse ANP van twee zalen met respectievelijk 600 en 850 stoe len: de Nieuwe de la Mar Theaters. De Founda tion stelt ook nog een decennium lang jaarlijks een miljoen beschikbaar voor de programmering. Die moet in de stijl van het oude Nieuwe de la Mar blijven, dus zowel toneel als cabaret en zowel vrije als gesubsidieerde producties omvatten. Het is geen 'Joop van den Ende-theater', al zullen er wel eens voorstellingen van Joop van den Ende Theaterproducties te zien zijn. ANP door Barenda Grutterink AMSTERDAM - Het culturele hart van Amster dam moet in 2008 een beetje mooier ogen dankzij Joop en Janine van den Ende. De VandenEnde Foundation steekt 45 miljoen eu ro in het verbouwen van het aftandse Nieuwe de la Martheater en de dito aangrenzende bioscoop aan de Marnixstraat tot één groot nieuw complex AMSTERDAM - Bijna één op de tien jongens in de laatste twee klassen van havo en vwo gebruiken hun mobiele tele foon om te spieken. Meisjes, doen dit een stuk minder (3 procent), hoewel zij wel vaker een mobieltje hebben (93 procent) dan jongens (82 procent). Dat blijkt uit onderzoek van TKMST Monitor 2005, waar voor jaarlijks 30.000 jongeren in het voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs ondervraagd worden. Meisjes houden het vooral bij bellen en sms'en met hun mobieltje, jongens houden zich daarnaast ook bezig met games, internet, agenda en foto's. ANP AMSTERDAM - De verzekeraars Ohra en Delta Lloyd gaan bij wijze van proef een jaarlijkse gezondheidstest aan hun klanten aanbieden. Hierdoor kunnen veelvoorko mende ziekten als kanker, diabetes en hart- en vaatziek ten in een vroegtijdig stadium worden opgespoord. De jaarlijkse test bestaat uit een vragenlijst, een lichame lijk onderzoek en een laboratoriumonderzoek van bloed, urine en ontlasting. Op basis van de resultaten hiervan kan de verzekerde worden geadviseerd preventieve maat regelen te nemen of worden doorverwezen voor aanvul lend onderzoek of behandeling. ANP DEN HAAG - Bedrijven dreigen massaal een boete van de Belastingdienst te krijgen doordat de fiscus voor zijn betalingsverkeer is overgestapt van de Rabobank naar de Postbank. Dat heeft de Nederlandse Federatie van Belastingadvi seurs (NFB) gisteren gezegd. In de oude situatie kostte het één werkdag voordat hun betalingen van belasting schulden op de bankrekening van de Belastingdienst stond. Overschrijvingen naar de nieuwe girorekening van de fiscus duren echter vijf werkdagen. Volgens de NFB heeft de fiscus bedrijven dit niet verteld, waardoor veel ondernemingen te laat komen met hun be talen. En dat kan een boete tot gevolg hebben. ANP van onze redactie binnenland DOMMELEN - De 31-jarige moeder van het vermoorde meis je Kelly uit Dommelen en haar 28-jarige vriendin hebben in een caravan in het kerkdorp Bor- kel een mislukte zelfmoordpo ging gedaan. In dié plaats zijn ze woensdag middag door de politie aange troffen en naar het ziekenhuis gebracht, zo heeft de politie be kendgemaakt. De caravan staat ongeveer drieënhalve kilometer van de plek waar de twee vrou wen dinsdagnacht met hun auto tegen een boom reden. Direct na de aanrijding trof een buurtbe woner de twee in de auto aan. „De auto is tegen een boom gere den die pal voor ons huis staat. Ik zat televisie te kijken toen ik een enorme knal hoorde. Buiten zag ik een auto op z'n kop in de sloot. De twee vrouwen waren al bezig om uit te stappen", al dus buurtbewoner W. de Krom. Hij hielp ze verder uit het wrak en liep naar binnen om zijn gsm te halen om de hulpdiensten te bellen. „Toen ik weer buiten kwam, zag ik ze gearmd verder lopen. Ik vermoedde dat ze ge dronken hadden." Hij heeft niet gezien of de twee gewond wa ren. De politie heeft die nacht geen verdere actie ondernomen toen bij het wrak van de auto geen bestuurder werd aangetrof fen. Volgens een politiewoord voerder is dat een standaardpro cedure. „Dagelijks gebeuren aanrijdingen waarbij bestuur ders er vandoor gaan. We zoe ken in de nabije omgeving en als dan niets wordt aangetroffen, wordt het kenteken nagetrok ken." Volgens buurtbewoners zouden de vrouwen in de caravan ge poogd hebben hiin polsen door te snijden. De politie kan nog niet zeggen hoe en wanneer Kel ly is overleden. Dat moet uit een gerechtelijke sectie uitwijzen. GPD EMMELOORD - De koopjes website wwvv.marktplaats.nl biedt klanten sinds gisteren een extra beveiliging. Klanten die een aankoop doen en geen spullen ontvangen, krij gen van Marktplaats het aan koopbedrag vergoed. Verder wordt de identiteit van de verko pers nagetrokken. De website was de afgelopen tijd vaak in het nieuws. Begin deze week werd een man aange houden op verdenking van op lichting via Marktplaats. Hij liet mensen betalen voor spullen die hij nooit leverde. Dinsdag stond een advertentie op de site waarin een kind te koop werd aangeboden. Het bleek een grap van een vijftien jarige jongen te zijn. GPD door Eric Wendel AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam begint vanaf vol gende week woensdag een proef met supersnelrecht. De recht bank zal eenvoudige zaken met bekennende verdachten binnen drie dagen en 15 uur na de aan houding voor de politierechter brengen. De verdachte wordt dan niet meer voorgeleid voor de rechter-commissaris, aldus de rechtbank gisteren. Het gaat om zaken als winkel diefstal, het bezit van een vals paspoort of een inbraak waarbij de verdachte op heterdaad is be trapt. De proef, die tot de zomer duurt, betreft alleen zaken in de Amsterdamse binnenstad. Als na een evaluatie blijkt dat de proef is geslaagd, wil de recht bank het supersnelrecht toepas sen voor zaken in de hele stad. Supersnelrecht bespaart zeeën van tijd, zei een woordvoerster van de rechtbank. Bij supersnel recht bepaalt de politierechter of iemand op goede gronden is gearresteerd, een taak die nor maliter bij de rechter-commissa ris ligt, Door het wegvallen van dit werk hebben rechter-com- missarissen meer tijd over voor omvangrijke of complexe zaken. Daarnaast hebben verdachten snel duidelijkheid en hoeven ad vocaten de gang naar de rech ter-commissaris niet meer te ma ken, aldus de rechtbank. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3