PZC N57 wel sneller voor vrachtauto Schijnveiligheid bij een zebrapad bil Axel Devries wil naar Eurovisie Songfestival Ambon mengt zich in conflict verpleegkundigen Marifoons voor brugwachters Platform wijst Rijkswaterstaat op fout in berekening over Dammenroute Zeeuwse avond in Ellewoutsdijk Nog geen groen licht overname onderdeel Lété Gospelkoor geel optreden in Goi agenda weekenddiensten vrijdag 13 januari 2006 doorSelma Osman SEROOSKERKE (W) - Rijkswa terstaat baseert zich op verkeer de gegevens om aan te tonen dat de snelwegen rond Zeeland snel ler zijn voor het vrachtverkeer dan de nieuwe N57. Dat zegt J. Vergroesen van het Platform N57. Het bureau Goudappel Coffeng heeft in opdracht van Rijkswa terstaat onderzocht welke rou tes de voorkeur hebben van het vrachtverkeer tussen Rotterdam en Gent: de nieuwe Dammenrou te, de Midden-Zeelandroute (via de Zeelandbrug, Goes en de Wes- terscheldetunnel) of de hoefij zer-constructie rond Zeeland (Al 6 en A4). Sneller Daaruit blijkt dat het vrachtver keer zal kiezen voor de snelwe gen rond Zeeland. Die route is weliswaar 39 kilometer langer dan de Dammenroute, maar wel negentien minuten sneller. Het bureau baseert zich daarvoor op de routeplanner Easytravel. Vergroesen meent een fout te hebben ontdekt in de berekenin gen. Hij zegt dat die neerkomen op een gemiddelde snelheid van 98,5 kilometer per uur. „Dat kan helemaal niet. In Nederland ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) biedt vrijdagavond 20 januari een Zeeuwse avond met als the ma 'Van varrewig en dichtebie'. Medewerking wordt verleend door dichter Hans Dingemanse (Vlissingen), organist en pianist Wim van de Wege (Kloetinge), zanger Jan Gunter (Goes) en panfluitiste Ankie Kaljouw (Ar- nemuiden). De presentatie is in handen van Engel Reinhoudt, die ook enkele van zijn liedjes zal zingen. Het programma begint om 20.00 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De onderhan delingen over de overname van het integratiebedrijf Lété door Maecon Groep BV uit Heerlen zijn nog niet afgerond. Het be drijf wil een omzetgarantie van de drie Walcherse gemeenten. Afgelopen najaar tekende het be stuur van Lété een intentieover eenkomst met Maecon over de overname. Maecon zou het on derdeel arbeidsintegratie per 1 april van dit jaar willen overne men. En dat is nog steeds het uit gangspunt, zegt bestuursvoorzit ter E. Walrave-Troost, die ook wethouder is in Vlissingen. Maecon krijgt het bedrijfsonder deel zonder overnamesom. Bo vendien wil het bedrijf een om zetgarantie van de gemeenten. Volgens Walrave wordt nog on derzocht of de lopende contrac ten kunnen worden overgeno men door Maecon. Er wordt ook onderzocht of dat wel volgens de (Europese) regels is en of de sociale dienst, die reïntegratie- trajecten uitzet bij bedrijven, dat wil. Tijdens de commissie maat schappelijke zaken in Middel burg was er woensdagavond nogal wat kritiek op de eis van het bedrijf. Een omzetgarantie kan meehelpen om een gezond bedrijf te creëren, zei een ambte naar toen. „En dat is ook in het belang van de mensen van Lété." Het bestuur van Lété wil af van het onderdeel arbeidsintergratie omdat het geen taak van de ge meente is, zegt Walrave. Mae con werkt al langer samen met Lété, het Limburgse bedrijf heeft eerder al een reïntegratie- bedrijf in Limburg overgeno men. „Het is gewoon een goed bedrijf. Ze willen een markt op Walcheren en misschien zelfs wel in Zeeland", aldus Walrave. „Wij stellen als voorwaarde dat de tracjecten dicht bij de men sen aangeboden blijven wor den." Als de overname door gaat, blijft bij Lété de sociale werkvoorziening over. Op dit moment loopt bij dat bedrijf een reorganisatie. Lété krijgt deze zomer een nieuwe directeur. Tot de reorganisatie is besloten na dat de tekorten bij het bedrijf omliepen door een dalende om zet. Maecon Groep BV wilde gis teren niet reageren. Ook het ma nagement van Lété wilde niet op de zaak ingaan. mag geen enkele vrachtwagen harder rijden dan 80." Hij vindt dat de overheid zich baseert op gekleurde informatie. „Er wordt bewust naar een oplos sing toe gewerkt. „Als je uitgaat van een gemid delde snelheid van de maximale tachtig kilometer per uur, zijn de routes via Goes en Middel burg nu al sneller", zegt Ver groesen. Als de nieuwe weg op Walcheren er ligt, wordt de reis tijd minstens een kwartier kor ter, denkt hij. „Dan ga je bij Nieuw- en Sint Joosland zo een vierbaans weg op." Vrachtroute Hij voorspelt dat straks per et maal tweeduizend vrachtwa gens meer over Walcheren zul len rijden. „Onder het mom van een weg om verschillende eilan den met elkaar te verbinden, wordt gewoon een doorgaande vrachtroute gecreëerd." Transportondernemer J. Volmer uit Middelburg bevestigt dat de route Gent-Maasvlakte via de Al6 niet in twee uur kan wor den afgelegd. „Dat is erg posi tief gedacht. Kunnen die onder zoekers zelf niet rekenen?" Vol mer denkt dat een vrachtwagen er al gauw drie uur over doet. Een flinke file bij de Moerdijk heeft hij dan nog niet meegere kend. Zelf rijdt hij over de Zeeuwse eilanden. „Dat is een stuk korter. Ik denk dat ik er een goeie twee uur over doe: in een half uur naar de Wester- scheldetunnel en vanaf de tun nel in anderhalf uur naar de Maasvlakte." De bezwaren van het platform tegen de aanleg van de N57 worden in februari door de Raad van State behan deld. Daarom wil projectleider H. Koevoets van Rijkswater staat nu niet op de zaak ingaan. Wel geeft hij aan dat op het rap port van Goudappel Coffeng in het verleden een second opinion is uitgevoerd door TNO. „Die heeft het rapport goedgekeurd. Ik kan me niet voorstellen dat ook deze specialisten een foutje hebben gemaakt." Axel Devries uit Sluiskil hoopt straks, begeleid door zijn vriendin Sabina den Hartog, mee te doen aan het Eurovisie Songfestival. foto Camile Schelstraete door René van Stee SLUISKIL - De carrière van de Vlaam se zanger Axel Devries uit Sluiskil staat nog in de kinderschoenen. Hij heeft in zijn geboorteland al een artiestencon tract bij Ais Productions, het grootste onafhankelijke platenlabel in Vlaande ren. Maar deelname aan de Belgische voorronde van het Eurovisie Songfesti val moet voor de zo vurig gewenste doorbraak zorgen. „Eurosong wordt mijn vuurdoop op de Belgische televisie. Heel spannend en te gelijkertijd een enorme uitdaging. Want de beoordeling van de vakjury is niet mals. Dat bleek al tijdens de audities. Vooral ten opzichte van hen hoop ik er ongeschonden uit te komen", vertelt De vries (31). Voor Eurosong heeft Devries samen met zijn neef Ronald Vanhuffel het num mer 'Alleen jij' opgenomen, een popach tig lied over de liefde en zielsverwan ten. Vanhuffel werkte in het verleden als producer mee aan cd's van onder meer Blof en Volumia. Mede daardoor beschikte hij over de juiste ingangen. „Vanhuffel is ook mijn manager. We zijn bezig met opnames voor een single die van de zomer moet uitkomen. Ik zing uitsluitend Nederlandstalig. De nummers schrijf ik bijna allemaal zelf." Devries kan tijdens zijn optreden voor Eurosong niet alleen rekenen op zijn be geleidingsband, ook zijn (Nederlandse) vriendin Sabina den Hartog doet mee. Zij begeleidt haar partner tijdens de competitie op akoestische gitaar en als achtergrondzangeres. „Dat maakt alles extra speciaal. Vooral ook omdat we elkaar leerden kennen bij Never too late, een band waarin ik nog steeds speel. En hoewel alles om Axel draait, ben ik trots dat ik een steentje mag bijdragen", aldus Den Hartog. De concurrentie tijdens Eurosong is zwaar. Want Devries neemt het in de voorronde op tegen artiesten als Kate Ryan en Peter Everard, de eerste win naar van het Vlaamse Idols. Bovendien kan hij moeilijk inschatten of zijn Hol landse tongval goed zal vallen bij de ju ry- Stemmen Het kijkerspubliek bepaalt in belangrij ke mate wie verder gaat. Vanuit Neder land is sms'en echter niet mogelijk. De vries vreest dat hij daardoor een hoop stemmen mist. „Dat schiet dus niet echt op. Verder is er ook de concurrentie van Engelstalige liedjes. Het Nederlands wordt dan al gauw afgedaan als oubollig. Maar ik ben nergens bang voor, want ik ben niet voor niets de audities doorgekomen." Devries doet mee aan de derde van vier vooiTondes met in totaal 28 deelnemers. Per voorronde gaan de nummers één tot en met drie verder naar de halve finale. Er zijn ook twee wildcards. De winnaar van grote finale verdedigt de eer van België tijdens Eurosong in Athene. Devries en Den Hartog hebben nu al ra zend druk, maar naarmate Eurosong met rasse schreden nadert, wordt het al lemaal nog hectischer. In Sluiskil en Sas van Gent is inmiddels een promotiefilmpje gemaakt. Daar naast kost het repeteren veel tijd. Dat gebeurt vooral in de avonduren en het weekeinde. „We moeten het naast ons werk doen. Het kost heel veel snipperdagen, maar tot nu toe loopt het gesmeerd. Helaas zit er een kink in de kabel, want ik ben hei'stellende van een griep. Daarom doe ik het nu even rustig aan. Zenuwachtig word ik daar trouwens niet van. In ge dachten heb ik het optreden al honderd keer gedaan. Het kan eigenlijk niet meer misgaan." Axel Devries en Sabina den Hartog zijn zondag 22 januari te zien op de VRT. De uitzending begint om 20.20 uur in de studio's van Studio 100 in Schelle, on der meer bekend van K3, Samson en Gert, Kabouter Plop en Piet Piraat. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Of ze zich veilig voelt op het zebrapad halverwe ge de Scheldestraat in Vlissin gen? „Nee, absoluut niet. Het is een onoverzichtelijke oversteek plaats. Ik laat mijn kinderen (5 en 7 jaar) hier nooit alleen over steken", zegt Renate Jansen uit Vlissingen. Ze staat niet alleen in die me ning. Voetgangers in de Schelde- straat spreken van schijnveilig heid. „Misschien zou het zelfs beter zijn als er hier helemaal geen oversteekplaats zou zijn. Want nu denk je dat je veilig bent", zegt ze. „Fietsei's en bedrijfsauto's zijn het ergst. Ze trekken zich wei nig van de zebra's aan", merkt Renate op. Het is drie uur: basisschool de Branding aan de Bouwen Ewout- straat is uit. Kinderen hollen naar de oversteekplaats in de Scheldestraat. Ze zijn ongedul dig, willen naar huis. „Het is een eng gezicht", zegt Renate. „Eigenlijk moet je met een been op de straat gaan staan om opgemerkt te worden door automobilisten. Dat kunnen wij doen, maar kleine kinderen na tuurlijk niet." De discussie is gaande over de onveiligheid van zebrapaden. Enkele gemeenten spelen met de gedachten om alle zebi*a's af te schaffen. Voetgangers zijn dan wel wettelijk beschermd op een zebra, maar in de praktijk blijkt dat oversteekplaatsen lang niet altijd veilig zijn. Niet onveilig De gemeenten Vlissingen en Middelburg houden vast aan de zebra's. R. Kosters van de ge meente Middelburg: „De zebra's op bijvoorbeeld de Kaaienroute zijn niet significant verkeerson- veilig. Over de kaaien rijden da gelijks 12.000 motorvoertuigen. De zebrapaden zijn bedoeld om voetgangers te helpen bij het oversteken." Niet aarzelen Henny Schaapman staat op de stoep van de Londensekaai bij een zebra. „Mijn ervaring is dat je niet moet aarzelen om over te steken. Gewoon rechtop lopen; dan stoppen de automobilisten wel." Het wei'kt. Ze bereikt vei lig de andere kant. „Deze zebrapaden mogen ze nooit weghalen. Daarvoor is het hier veel te druk." Dat vindt ook het echtpaar Ger- rits uit Middelburg. „Maar ik vind wel dat automobilisten hier te hard rijden. Ik ben altijd blij als ze stoppen. En het moet me van het hart dat het vooral vrouwen zijn die te hard rijden en voetgangers geen voorrang verlenen." Terug naar de Vlissingse Schel destraat. De directeur van de Branding, Rob Bongaards, en een paar bezorgde ouders gaan binnenkort in gesprek met onde- re anderen wethouder verkeer, P. van der Maden over de ver keerssituatie in de Schelde straat. „Ouders hebben mij er op gewezen dat het vaak net goed afloopt bij het oversteken. Het zijn onoverzichtelijke zebra paden, omdat er ook veel gela den en gelost wordt." Verrast Sommige automobilisten wor den verrast door de zebrapaden in de Scheldestraat. Ze remmen hard, omdat ze de oversteek plaats te laat zien. „Misschien zouden de zebra paden verhoogd moeten worden door Maurits Sep VLISSINGEN - Het gemeente bestuur van Ambon heeft de Mo lukse verpleegkundigen in Zee land een brief geschreven met de opdracht te voldoen aan hun verplichtingen over het betalen van een eigen bijdrage voor hun opleiding. Dat zegt wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissin gen. „Wij hebben een brief gekregen van de burgemeester en de ge meentesecretaris van Ambon en hebben die vandaag doorgege ven aan de Molukse verpleeg kundigen", verklaart Poppe-de Looff. Zij had het Ambonese gemeente bestuur zelf een brief geschre ven over de problemen die zijn ontstaan tussen de verpleegkun digen en het Ziekenhuis Walche ren over de betaling van een ei gen vergoeding. Dat staat vol gens de verpleegkundigen niet in hun contract. „Het conflict gaat over de inter pretatie van die eigen bijdrage. Ze moeten die betalen voor hun studiekosten", stelt Poppe-de Looff. Het gemeentebestuur van Am- bon bevestigt dat in de brief aan de verpleegkundigen, aldus de wethouder. „Het antwoord luidt dat dit erbij hoort." Poppe-de Looff heeft al een ge sprek gehad met zes verpleeg kundigen en met B. Latuheru van de Stichting Vlissingen-Am- bon. Zij zal waarschijnlijk aan staande maandag opnieuw met Latuheru spreken. De stichting zal morgen ook de Molukse ge meenschap informeren over de ontstane problemen. Belangrijk „We moeten dit gewoon oplos sen", benadrukt Poppe-de Looff. Het project is volgens haar te belangrijk. Twintig Mo lukse verpleegkundigen krijgen een opleiding in Nederland: vijf tien in Vlissingen en vijf in de gemeente Vught. De kosten worden gedeeld door de gemeenten Vlissingen, !1» en Vught en de provincie land. De provincie beta 100.000 euro. mee, op injfc- van de PvdA-Statenfractie. Vanuit die rol als subs heeft ook gedeputeerde G°v Heukelom (ontwikkelingssam werking) zich bereid getoond bemiddelen in het conflict, ben gevraagd door de Sticht- Vlissingen-Ambon of ik een^ middelend gesprek wil vee met de verpleegkundigen oir:! kou uit de lucht te krijgen, D- ben ik toe bereid. Als ik eri - aan kan doen, doe ik dat." I afspraak voor een gesprei nog niet gemaakt. GOES - Gospelkoor Testi® u treedt zondag op in de Mara: thakerk aan de Bergweg 13s Goes. Het optreden maakt deel uitv een welkomstdienst die m geleid door F. van der Rheej spreekt over het thema 'Bets verzekerd van goede zorg? dienst begint om tien uur'si gens. 1 STREEKACTIVITEim GOES - Het Snooker Cer. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouj? buurtwerk Goese Polder; HAIMSWEERT - Kaj Munk, 13.05, Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos Da 20.00 uur: Geopend voor de jeugd. 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molar.: 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarr KRUININGEN Ons Dorps 13.00-17.00 uur: Biljartclub sar; 14.00 uur: Alzheimer(ïnloop)café! merswaal; LEWEDORP - Café De Goede Veras ting, 18.30 uur: ruilbeurs; WEMELDINGE - De Wemel, 13.CC 13.00 uur: Soos; biljarten enkaart;- YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00' uur: Biljarten. door Wout Bareman TERNEUZEN - De brugwach ters op de bruggen over het Ka naal Gent-Terneuzen bij Sluis kil en Sas van Gent zijn voor taan bereikbaar via de mari foon. Daarmee gaat een langge koesterde wens van de binnen schippers in vervulling. In geval van nood kunnen de schippers en brugwachters rechtstreeks met elkaar communiceren. De schippersvereniging Konink lijke Schuttevaer pleitte jaren lang voor marifoonverkeer tus sen de bruggen en de scheep vaart. Pas na een aantal zware aanvaringen met gewonden ging Rijkswaterstaat overstag. Sinds vorig jaar wordt iedere draai van de bruggen vooraf aangekondigd en nu komt daar dus de mogelijkheid tot mari foonverkeer bij. Hoofd W. Vinke van het Waterdistrict Wester- schelde van waterstaat in Ter- neuzen: „Maar inderdaad alia in situaties waarvan de br. wachter vindt dat er moet den ingegrepen. Want de veie woordelijkheid voor de afwfc ling van het scheepvaartveiil bij de bruggen blijft in hani van de verkeerscentrale in li neuzen." En daarmee is: voor de volle honderd procet gemoet gekomen aan het 1 zoek van de schippers op elks lekeurig moment te kunnen cc municeren met de brugwa ters. Waterstaat wil daar: aan omdat het zou kunnen! den tot chaotische situaties. Na twee zware aanvaringen 2002 en 2003) besloot fï staat tot een onderzoek iï extra veiligheidsmaatregé Vorig voorjaar werd ovae stemming bereikt overmaats len. Naast het gebruik vat marifoon en het aankondig van het draaien van de brug wordt ook gewerkt aan een te re lichtsignalering. of zouden er lichtbakken of knipperlichten geplaatst moe ten worden", oppert Renate. In het rapport Duurzaam Veilig waarin het ministerie van ver keer toekomstplannen voor vei lig verkeer heeft geregeld, wordt een aantal aanbevelingen gedaan. Kleine vluchtheuvels in het midden van de weg zouden de veiligheid vergroten. De wit te strepen van de zebra moeten ook doorgetrokken worden op de fietsstroken en er zouden rib beltegels vlak bij de zebrapaden gelegd kunnen worden. Een woordvoerder van de ge meente Vlissingen haalt het ge drag van de automobilisten nog aan. „Dat kan veel beter. Nederlan- ders rijden gehaast en slordig in vergelijking met bijvoorbeeld Duitse automobilisten. Die stop pen al als je op weg bent naar een zebrapad." zaterdag 14 en zondag 15 januari 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisairtsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr, van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogel straat 86, Heinkenszand. tel.:0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland F.K. Wiersum, Prunusstraat 42, 's-Gra- venpolder, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Beirgen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mossels Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113)342488? (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse.tf Dijk, Stokman, van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolders®) 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdier;' Huiskes-Cornelisse en M. Berrev«= Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113 572756. Spreekuur zat. 9.30-10iw Dierenkliniek Goes, kliniek voor- zelschapsdieren, C.W. Dreesmen? M.A.R. van den Boomgaard,'sG^ polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst).Sp« uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. We^ spreekuur Poortvliet, Kalfsdamswj zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen.*-- markt 10, zat.van 11.00-12.00uur. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederlano tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanoa tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap G"'1 vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcenU«le Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30