Van den Herik haalt uit Schandaalspringer flikt 't weer PZC Jelle Klaasen mag volgend jaar terugkomen Krajicek treft trainingsmaatje in finale Hobart 2| Henk Vos mag nog niet spelen Feyenoord-voorzitter richt zijn pijlen op NOCNSF Shirtsponsor voor Sokolov PSV huurt Thompson Stacey blijft winnen in Dakar Ra| Villafuerte maanden uitgeschakeld Bode Miller maakt excuses Veldkamp houdt hoop op Turijn Schaatsers hebben lol om doorschijnend pak vrijdag 13 januari 2006 ROOSENDAAL - RBC hoeft voorlopig niet op 'jongste' aanwinst Henk Vos te rekenen. Vos (37), die gisteren voor het eerst meetrainde, blijkt in België namelijk twee duels te zijn geschorst. De straf werd gistermid dag door de KNVB beves tigd en direct overgeno men. Woordvoerder Frank Huizinga: „Dat hoort vol gens internationale over schrijvingsbepalingen ook zo. Anders kan de speler niet vrijgegeven worden." Vos, die tot nu toe dit sei zoen voor de Belgische der deklasser Racing Mechelen speelde, zou na een duel met Bornem op 10 decem ber obscene gebaren heb ben gemaakt. Hij tastte, volgens de rapportage, 'met de handen in het kruis richting de scheidsrechter'. Gisteren, na de training van RBC, zei Henk Vos pas afgelopen dinsdag van de schorsing te hebben ge hoord. Bovendien kwam hij met een andere lezing van het incident. „De scheidsrechter had vlak voor tijd een vrije trap te gen gegeven. Daar was ik het niet mee eens. Dat heb ik hem verteld. 'Ach, ieder een maakt wel eens een fout' heb ik hem gezegd. Daarna ging de discussie nog even door. Ik zeg 'als het zo moet zijn, kan je be ter affluiten'. Daarna floot hij inderdaad af. Maar ik heb nooit rood of geel of een berisping gezien. Als ik nu echt geschorst word, ga ik onmiddellijk in beroep." Volgens Thibault de Gendt, secretaris van het Sportcomité Disciplinaire Zaken van de Belgische bond heeft het totaal geen zin om in beroep te gaan. De Gendt: „Dat kan niet eens. Simpelweg omdat me neer Vos die termijn heeft laten verlopen." GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - NOCNSF speelde als 'ad viseur' een rol bij de negatieve beoorde ling van de zaak-Kalou door minister Verdonk van vreemdelingenzaken. De zelfde sportkoepel houdt 6 miljoen euro achter die het voetbal toebehoort en bo vendien houdt NOCNSF voetballers bui ten de prijzen tijdens de jaarlijkse verkie zing van sportploeg van het jaar. Deze aantijgingen deed Feyenoord-voor zitter Jorien van den Herik gisteren op de nieuwjaarsreceptie van zijn club. „De grote onbekende adviseur van minister Verdonk zal wel uit die hoek (van NOCNSF) komen", zei Van den Herik. Volgens hem had Feyenoord-speler Salo mon Kalou, als hij een minder populaire sport had bedreven, allang het door hem gewenste Nederlanderschap gehad. „De voorbeelden in de Nederlandse topsport wereld liggen voor het oprapen. Maar Sa lomon Kalou is plotseling rolmodel voor het strengere toelatingsbeleid van Ver donk." Van den Herik zei te hopen dat het recht zegeviert. En dat niet alleen in de zaak-Kalou, maar ook in een fiscale zaak die door justitie tegen hem is aangespan nen. Na twee vrijspraken gaat het open baar ministerie in een zaak over belas tingontduiking in cassatie bij de Hoge Raad. en dat is zeer tegen het zere been van Van den Herik die er in zijn nieuw jaarstoespraak enkele keren op terug kwam. „Het is een prestigezaak. Wordt het geen tijd dat de minister van justitie als eindverantwoordelijke ingrijpt?" Maar vooral NOCNSF moest het ontgel den. „NOCNSF eigent zich geld toe dat het betaalde voetbal toekomt." Volgens Van den Herik kan na het vertrek van Holland Casino als sponsor van de eredi visie, 6 miljoen euro van de toto- en lotto- gelden weer terug naar het voetbal. „Maar NOCNSF weet zogenaamd van niets. Onacceptbabel." Bedroefd NOCNSF-voorzitter Tersptra is be droefd over de aantijgingen: „Het is zo absurd. In de zaak Kalou hebben we posi tief geadviseerd richting Verdonk, die brief maken we morgen (vandaag) open baar. Met datum en al. Ik heb zelf ook nog geïntervenieerd, ook positief voor Kalou. En over dat toto en lottogeld: dat is lang geleden. Debatten, wetswijzigin gen... mijnheer Van den Herik heeft het zo druk dat hij het niet heeft kunnen bij benen. Laat hij mij maar bellen, dat doe je, vind ik, als je een echte kerel bent." „Maar ik wil geen escalatie. Ik ben be droefd. De verkiezing gaan we tegen het licht houden. Nu nomineren de journalis ten en kiezen de A-sporters van NOCNSF, misschien moeten we de voet ballers van een genomineerde ploeg mee laten kiezen. Daar kijken we naar nadat Guus Hiddink er kritiek op had. Die was nuttig en correct, die van mijnheer Van den Herik is niet fraai. Hij had kennelijk de behoefte aandacht te trekken. Meer wil ik er niet over zeggen." GPD LELYSTAD - Wat voor sporters in andere disciplines al jaren als gemeengoed geldt, dringt nu ook door tot het schaken. Ivan Sokolov, beste Nederlandse schaker met de 24e plaats op de wereldranglijst, heeft de pri meur: Een privésponsor. Telecomprovider Scarlet sloot een contract tot het einde van 2006 met de grootmeester uit Le lystad. Sokolov is op het Cor- us-schaaktoernooi in Wijk aan Zee, dat morgen van start gaat, te zien in kledij waarop logo en naam van de sponsor zijn te zien. Daar waar andere sporters dik wijls van onder tot boven zijn behangen met sponsomamen, speelden de schakers tot nu toe in een maagdelijk overhemd en kostuum. De 37-jarige Sokolov, tweevoudig Nederlands kam pioen, en Scarlet evalueren aan het einde van het jaar hun erva ringen. ANP EINDHOVEN - PSV heeft de Austraüsche aanvaller Archie Thompson voor de rest van het seizoen gehuurd van Melbourne Victory. In het contract van de 27-jarige spits is ook een optie tot koop opgenomen. De Eindhovense club verwacht Thompson maandag of dinsdag in Nederland te verwelkomen. Het is voor Thompson, die als enige international van Austra lië nog in de nationale competi tie speelde, niet de eerste keer dat hij in Europa voetbalt. Eer der kwam hij uit voor het Bel gische Lierse SK. Bij PSV wordt de spits herenigd met Guus Hid dink. AZ heeft gisteren Rogier Molhoek gekocht van RKC. De middenvelder speelde vijf jaar voor de Waalwijkse club. AZ en RKC werden het ook eens over de verhuur voor een half seizoen van de 22-jarige Danny Mathijs- sen. Deze middenvelder, vorige zomer van Willem II gekomen, had in Alkmaar geen basis plaats. NEC huurt tot het einde van het voetbalseizoen David Jones van Manchester United. De midden velder is 21 jaar. Hij was een week op proef in Nijmegen. FC Twente heeft zich voor de rest van het seizoen versterkt met de Braziliaan Jeronimo Daneluz Soares. ANP Jelle Klaasen wacht op zijn beurt in zijn kwartfinalepartij tegen Paul Hogan. Klaasen won en werd daarmee de jongste halvefinalist ooit in Frimley Green. foto Ad van Hasselt/ANP door Arnout Verzijl FRIMLEY GREEN - Jelle Klaasen heeft zich in een zinde rende partij geplaatst voor de halve finale van de Lakeside. Hij versloeg de Engelsman Paul Hogan met 5-4. Bijna vloog Klaasen eruit. Pas in de laatste set bracht de 21-jarige Braban der een vroeg verkregen voor sprong veilig naar huis. De Country Club huldigde de jong ste halvefinalist ooit met een mi nutenlange staande ovatie. Terwijl zijn vriendin Yvancka haar tranen de vrije loop liet, was de held van de avond direct na zijn zege alweer de rust zel ve: „Dit is schitterend. Ik voel me gewoon op mijn gemak op dit podium. Heel even heb ik er over nagedacht dat ik bij winst automatisch geplaatst zou zijn voor volgend jaar. Maar toen be gon Hogan aan zijn inhaalrace en heb ik dat uit mijn hoofd ge zet." Gisteren kreeg Klaasen einde lijk de rust die hij zo broodno dig had. Een dag na de sensatio nele zege op 's werelds nummer één Mervyn King werd hij ture luurs van alle aandacht. Inter views, tv-optredens, radio. Ie dereen wilde wat van hem. Klaasen: „Op een gegeven mo ment was ik er helemaal klaar mee. Heb ik mijn telefoon uitge zet en ben ik lekker gaan zwem men. 's Avonds, toen Bamey moest gooien, begon het weer van voren af aan." Ook in Engeland is er een hype rondom de jonge Nederlander ontstaan. Sensatiekrant The Sun verzon een halve pagina door Windy Kester HELSINKI - 'Matti is uitver kocht' meldt de kaartenverko- per van de grote bioscoop Kino- palatsi in hartje Helsinki. De man die ooit 's werelds beste skischansspringer was, is al meer dan twintig jaar voorpagi nanieuws in Finland. En Matti Nykanen flikt het weer, nu met uitverkochte filmzalen. Vandaag gaat de tragi-comedy 'Matti - elama on ihmisen para- sta aikaa', vrij vertaald 'Matti - Het leven is de beste tijd van je leven', in première in Fin land. De film is gebasseerd op het wel en wee van meervoudig olympisch en wereldkampioen schansspringen Matti Nykanen. De man is 's lands bekendste antiheld. De verwachte filmhit van het jaar is al weken het ge sprek van de dag. Het première- weekeinde is in alle zeventig bioscopen waar de film draait, uitverkocht. De filmmaat schappij zet in op 600.000 be zoekers, een gigantisch aantal in een land met iets meer dan vijf miljoen inwoners. „Omdat hij nog steeds een van de beste wintersporters ooit is, is Matti een interessant persoon. Dat hij ook veel tragisch heeft mee gemaakt, maakt hem alleen maar nog interessanter", ver klaart acteur Jasper Paakkonen, die de hoofdfiguur Matti vertolkt in de film. Nykanen won in 1984 op acht tienjarige leeftijd olympisch goud op de 90-meterschans. Vier jaar later in Calgary ging hij de geschiedenisboeken in als de eerste schansspringer ooit die tijdens de Olympische Spelen goud won op zowel de 90- als de 70-meterschans. Nykanen sprong toen boven dien ook het Finse landenteam naar de eerste plaats. De springer was inmiddels be rucht wegens zijn alcoholge bruik. Op verschillende toer nooien was hij stomdronken en werd hij geschorst. Maar Nykanen kwam altijd terug: geen coach kon de druk van de jubelende Finse supporters weerstaan en de 'schandaal- De filmposter van de tragi-comedy 'Matti - Het leven is de beste tijd van je leven'. De film is gebaseerd op het wel en wee van meervoudig olympisch en wereldkampioen schansspringen Matti Nykanen. foto SolarFilms/GPD springer' werd steeds weer op genomen in de selectie. Nykanen was bovendien popu lair bij de media vanwege zijn gave de taal, als een Finse ver sie van Johan Cruijff, te verrij ken met filosofische oneliners. De titel van de film is daar dan ook een knipoog naar. „Als een film als film wordt gemaakt, is het een film", was Nykanens commentaar toen hij hoorde van het project. Bergafwaarts Na zijn actieve carrière ging het alleen maar verder bergaf waarts met de volksheld. Hij verkocht zijn medailles, trouw de voor de vierde en later vijf de keer, begon een carrière als stripper, kruimeldief en zan ger. Zijn dieptepunt bereikte hij toen hij in 2004 voor bijna twee jaar de bak indraaide we gens een steekpartij in een ca fé. Voor de rechtbank verklaar de Nykanen zich niks te kun nen herinneren. Hij had een promillage van 3,4 in zijn bloed. Het komt allemaal terug in de film die stralende recensies krijgt in Finland. Kritiek is er echter ook. 'Matti' richt zich volgens sommige sportliefheb bers te veel op de schandalen en te weinig op zijn sportieve prestaties. „We hebben het le vensverhaal eerder een paar keer moeten aanpassen om het geloofwaardig te maken", is echter het verweer van de regis seur. Nykanen krijgt zijn deel van de opbrengst. En de oud-sport man zingt zelf een deel van de soundtrack. GPD over vrouwelijke adoratie. Slip jes en bh's zouden Klaasen zijn toegeworpen. Iets waar hij verle gen op gereageerd zou hebben, kopte het roddelblad schreeu wend. „Ik heb niemand hierover gesproken. Het is echt absolute onzin", lachte Klaasen alle ver zinsels weg. Ook de vergelijking met Cristia- no Ronaldo, de voetballer van Manchester United, toverde een glimlach op zijn gezicht. „Dat beschouw ik als een compli ment. Wat hij op jonge leeftijd allemaal heeft gepresteerd." Vanwege alle indrukken sliep de Brabander een gat in de dag. Pas tegen enen kwam hij zijn bed uit. Niet veel later meldde Klaasen zich aan het oefenbord. Samen met ploeggenoot Mervyn King: „Hij vroeg of ik hem no dig had. Ja, want zo kon ik in het ritme komen wat nodig is op het podium." Het begin van de partij was goed, al had Klaasen toch lang nodig zijn ritme te vinden. Zijn pijlen vlogen overal in het bord. Een teken van onervarenheid. Hij wisselde goede, snelle legs af met heel matige. „Joh, wat kunnen ze nou", sprak Ray mond van Barneveld hem be moedigend toe tijdens de vijf mi nuten durende pauze. Klaasen leidde op dat moment met 3-1. „Ik heb wel wat tips, maar nu is niet het moment. Dat komt straks wel. Maar ik weet zeker dat Jelle gaat winnen", aldus de viervoudig kampioen op Lakesi de. Na de onderbreking ging het bijna fout. Klaasen kwam met 4-1 voor, maar zag zijn ontketen de opponent tot 4-4 terugko men. „Ik kwam gewoon niet meer in mijn spel. Toen de beslis sende set aanbrak, schroefde ik het tempo op. 'Kom op, speel je eigen spel' nam ik me voor." Finale Het is bewonderenswaardig dat de debutant in Frimley Green daarin slaagde. Met twee twaalf- darters maakte hij op volwassen manier een einde aan de span nende partij. „Een finale tegen Raymond zou geweldig zijn", blikte Klaasen vooruit. „Maar eerst de halve eindstrijd. Ik be kijk het van ronde tot ronde." Eén ding staat vast. Volgend jaar keert Jelle Klaasen terug naar Frimley Green. Dat is de prijs voor het bereiken van de laatste vier. GPD LABE - Trucker Hans Stacey heeft de smaak te pakken de Dakar Rally. De oliehandelaar uit Best bereikte ren voor de derde opeenvolgende dag als eerste vracht^ genracer de streep in de woenstijnrally. Stacey vers!» de concurrenten op het traject tussen Bamako en Ly (Guinea). Het was al zijn vierde etappewinst in de ear van dit jaar. In het algemeen klassement leverde he Nederlander weinig op. Stacey bleef tweede op drie van de Russische leider Tsjagin, die gisteren in detwaj de rit als derde over de finish kwam. Stacey nam w meer afstand van de nummer drie in het klassement i Rus Kabirov. Die moest ruim twaalf minuten op de ik winnaar toegeven en zag het verschil in het 1 op de nummer twee groeien tot bijna 35 minuten. AA'P ZOETERMEER - Trampolinespringer Alan Villafuen? de komende maanden uitgeschakeld. De 28-jarige spon wordt dinsdag in Utrecht geopereerd aan zijn recht? schouder. Die raakt steeds uit de kom, zelfs tijdens heli pen. Villafuerte heeft te horen gekregen dat met zijn he stel vier tot zes maanden gemoeid is. „Ik hoop iets sneller te herstellen", gaf Villafuerte gift ren aan. De olympiaganger mist in elk geval de eerste^ reldbekerwedstrijden. Die staan vanaf maart op het pr gramma. Ook zijn deelname aan de Europese titelstnji ongewis. Het EK wordt in mei in het Franse Metzget: den. „Ik hoop dat ik tegen die tijd weer aan wedstnjj kan deelnemen. Ik wil graag naar het EK." ANP WENGEN - Bode Miller heeft gisteren publiekelijk zij excuses gemaakt voor zijn opmerkingen over alcohol® bruik rond skiwedstrijden. De Amerikaanse vedettes eerder in een interview aan CBS's '60 Minutes' ven nogal eens met een kater zijn wedstrijden al draaien. Die opmerking kwam hem op een lading kritj te staan. „Ik maak mijn excuses aan mijn familie en vrjg den en aan alle mensen die me de afgelopen jaren heb's gesteund. Ik heb voor veel verwarring en een hoop els de gezorgd met mijn uitspraken", zei de Amerikaan,j in de skiwereld bekend staat om zijn keiharde uitlali: gen. ANP HAMAR - Een maand geleden vond Bart Veldkampc hij simpelweg niets te zoeken had in Turijn. De 38-jai schaatsbelg presteerde zo ver onder zijn niveau dathiji Olympische Winterspelen uit zijn hoofd had gezet, S een oorzaak voor zijn falen is gevonden, is Veldkamp^ gedachten veranderd. Hans Veldkamp, coach en vaó? vertelde gisteren dat de schaatser - naar nu blijkt - wek lang werd gekweld door een virus. „Pas na de werekfe kerwedstrijd in Turijn is hij daar bovenop sprak pa Veldkamp. „Daarna is Bart naar Davos g ken en sindsdien gaat het steeds beter." Veldkampi zich niet direct te kwalificeren voor de Spelen vanTur) Indien twee rijders zich afmelden voor de 5000 mea mag Veldkamp alsnog naar Noord-Italië. En daar zietï naar uit, omdat de Fin Valtonen en de Fransman 1 (nog) niet aan de eis van hun nationaal olympisch comi hebben voldaan. ANP door Hans Koenekoop HOBART - Michaëlla Krajicek blijft winnen in Australië. De 17-jarige bereikte gisteren de fi nale van het tennistoernooi in Hobart op Tasmanië. De Neder landse versloeg vrij eenvoudig de Kroatische Jelena Kostanic in twee sets: 6-4 6-2. Ze staat vandaag in de finale tegenover de als vijfde geplaatste Tsjechi sche Iveta Benesova. De Almeerse halfzus van oud-Wimbledonkampioen Ri chard Krajicek tennist het toer nooi in Hobart als voorberei ding op de Australian Open, het eerste grand slam van dit jaar waarvoor ze rechtstreeks is ge plaatst. Haar uitstekende vorm toonde ze begin dit jaar al in de Hopman Cup, het wereldkampi oenschap voor gemengde kop pels. Aan de zijde van Peter Wes- sels bereikte ze de finale. Daar in verloor het Nederlandse duo van de Verenigde Staten. In Hobart is ze op dreef. Ze won achtereenvolgens van de Estse Ani, de Franse Foretz, woe dag in de kwartfinale van Bo darenko uit Oekraïne en gi ren dus van Kostamc. Haara was in alle partijen degel met een sterke opslag als aam lend wapen. „In het begint het toernooi voelde ik me a wat moe, maar nu niet meer.'i speel goed en voel me fit. I hoop deze vorm vast te hoi tot in de Australian Open hoop vooral dat ik geen bless res oploop", zei de tennisster. Gewaagd Krajicek kent haar Tsjechisc opponente in de finale goed., heb vaak met Benesova getrair in Praag. Ik kom daar nogg© geld, omdat mijn ouders uit la chië komen. Ik denk dat we4 elkaar gewaagd zijn. Mijn sett ce is iets beter dan de hare;i heeft een betere return. Heta moeilijk worden, maar hope? ook leuk." Hobart is niet haar eerste in een toernooi uit de profcyd. WTA. Eind vorig jaar won: het toernooi van TasjkentAtf doorJohan Stobbe HAMAR - De Nederlandse schaatsers die zich in het Noor se Hamar voorbereiden op het Europees kampioenschap all round mochten zich gisteroch tend voor het eerst hullen in de nieuwe olympische schaatspak ken. Dat zorgde voor de nodige hilariteit, want de pakken zijn op sommige plaatsen enigszins doorschijnend. „Je kunt mijn tattoo zien zitten", verklapte Moniek Kleinsman. Ook was duidelijk te zien voor welk merk ondergoed Jochem Uytdehaage had gekozen. „Maar het zit wel heerlijk. Het zijn mooie pakken", zei de rege rend Europees kampioen. Op een paar kleinigheden na kon den de nieuwe pakken op steun van de schaatsers rekenen. Carl Verheijen merkte op dat over de - op de structuur van een golfbal lijkende - putjes op de dijbenen, die cle lucht beter moeten afvoeren, een sti£ met het logo van zijn s zat geplakt. De gaatjes verliet daardoor hun effect. „Daai ker niet over nagedacht." Verheijens pak was ook ietst klein, waardoor zijn cap niet»' ker zat. „Die moet tijd' vijf kilometer niet ineens al gen", zei Verheijen, dievanè met maatje XL de baan htf op te kunnen gaan. Afgeknipt Ook Ireen Wüst had problem met de cap. „Ik heb een sW van de rand afgeknipt; 1$ daardoor paste de cap meer." 1 Gianni Romme was het meest» vreden. „Heerlijk pak, stretchy." De klachten vanar> ren aanhorende, haalde Horr een kreet aan, die zijn vroeg® coach Peter Mueller hem in s oor had gefluisterd. „Je wel klagen dat het niet zit, maar als het sneller is,"!ce je het gewoon doen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20