'Eén toerismeorganisatie bepleit JfZC Niemand meer bang in het verkeer Onverwacht sterke stijging huizenprijs in Zeeland W "1' Tot vier jaar cel geëist voor smokkel van sigaretten 15 Statenfractie GroenLinks: versnippering slecht voor belangenbehartiging de v Politie Zeeland lost diefstallen van metalen op 1°aS' Proefkonijnen alarmering gezocht Armoedeactie Klaverblad is succes Goes tegen winkels buiten centrum Ijsbaan met veel gevonden spullen vrijdag 13 januari 2006 fry ipffrev Kutterink GOES - Te veel organisaties in Zeeland houden zich bezig met toerisme en recreatie. Daardoor js er sprake van versnippering en worden belangen onvoldoen de behartigd. Het is daarom tijd jal er één organisatie komt, 2 waarin onder het andere het Bu- f reau Toerisme Zeeland op gaat. ■-füat vindt de Statenfractie van lc; GroenLinks. In de volgende ver gadering van de Statencommis- sie economie en mobiliteit ■l brengt ze dat voorstel ter spra ke. 0e nieuwe organisatie neemt de taken over van de provincie, be halve die op het gebied van wet- reving. vergunningverlening, subsidiëring en handhaving. Dat zijn taken die bij de over heid thuishoren, aldus Groen links. Goederen Bij een van de mannen is een he- teluchtkachel aangetroffen die weggenomen bleek te zijn in Halsteren. Ook werd, bij een van de mannen, een bromfiets aangetroffen die in Antwerpen gestolen bleek te zijn. Tevens is ar een fiets aangetroffen die is weggenomen in Tholen. De aangetroffen goederen zijn inmiddels terug naar de eigena ren. He twee mannen uit de gemeen te Tholen zijn na verhoor vrijge laten. De man uit Bergen op Zoom zit nog vast (hij zat nog in «n proeftijd). (Advertentie) ,a<3eï ze uitgewerkt de wijze waarop de provincie Antwerpen het toe risme promoot en stimuleert. Re latief gezien geeft Antwerpen 1,40 euro per inwoner uit aan toerisme en recreatie, Zeeland 5,00 euro. Maar Antwerpen be reikt er volgens GroenLinks veel meer resultaten mee. Het fietsknooppuntennetwerk, dat in Zeeland nog niet is inge voerd, heeft in Antwerpen bij voorbeeld 175 banen opgele verd, aldus GroenLinks. Het dagelijks provinciebestuur zet in op een ontwikkelingsmaat schappij voor alle sectoren van de economie, behalve de aqua en agri business en de havens. GroenLinks wil aparte ontwik kelingsmaatschappijen voor: re creatie en toerisme, agri/aquabusiness en voor het midden- en kleinbedrijf. Ha venschap Zeeland Seaports blijft wat GroenLinks betreft de scepter zwaaien over de haven ontwikkeling. De provincie moet zorg dragen voor de com municatie. Drie taken 0e nieuwe toeristische ontwik kelingsmaatschappij krijgt in de ogen van de partij drie taken: promotie en marketing, product ontwikkeling en kenniscentrum, belangenbehartiging. Het Bureau Toerisme Zeeland (BTZ) en de stichting Promotie ■- en Marketing Delta (die onder fe andere verantwoordelijk is voor dewebsitewvzeeland.nl) moe ten opgaan in de nieuwe Zeeuw se organisatie, vindt Groen Links. - Zeheeft becijferd dat de ontwik kelingsmaatschappij voor toeris- me jaarlijks drie miljoen euro - nodig heeft. De provincie draagt jaarlijks twee miljoen euro bij (huidig saldo begroting). Een half miljoen haalt GroenLinks weg bij het budget voor een ima gocampagne en een half miljoen uit het potje ontwikkelingsmaat- schappij. De opbrengsten van het BTZ en publicaties en pro jecten komen daar nog bij. Antwerpen 1 Om te zien of een dergelijke or ganisatie kan werken, heeft GroenLinks onderzoek gedaan naar de werking van vergelijkba re organisaties. Concreet heeft MIDDELBURG - De politie Zee land heeft deze en afgelopen maand een achttienjarige man uit de gemeente Tholen, een ne gentienjarige man uit de ge meente Tholen en een 26-jarige man uit Bergen op Zoom aange houden in verband met diefstal len van metalen. De politie kwam twee van de mannen op het spoor na een dief stal op een bedrijf terrein in Sint-Maartensdijk waarbij me talen wei-den weggenomen. Tijden het onderzoek zijn veer tien diefstallen die gepleegd zijn in de gemeente Tholen en een diefstal die gepleegd is in de ge meente Bergen op Zoom, opge lost. De weggenomen goederen be troffen metaalafval, roestvrijsta len constructies, lampen, een tumbeeld en metalen van onder meer een boot en een vrachtwa gen. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De huizenprijs in Zeeland is het afgelopen jaar onverwacht sterk geste gen. Boven de Westerschelde zijn de prij zen van een koopwoning gemiddeld 7,1 procent omhoog gegaan, in Zeeuws- Vlaanderen 8,5 procent. Dat betekent dat de huizenprijzen in Zeeland nog iets forser zijn gestegen dan in heel Nederland. De Nederlandse koopwoning kost gemiddeld 230.000 eu ro, 5,4 procent meer clan vorig jaar. In Zeeland is de prijs van een koopwoning boven de Westerschelde gemiddeld 211.000 euro en in Zeeuws-Vlaanderen 153.000 euro. „De prijsstijging is onverwacht", zegt B. Bimmel. Hij is voorzitter van de Zeeuw se afdeling van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM), die de cij fers gisteren bekendmaakte. In Zeeland wordt volgens Bimmel tweederde van al le transacties verricht door NVM-make- laars. De NVM-cijfers geven daarom een betrouwbare indicatie, vindt hij. „In het laatste kwartaal van het vorig jaar zagen we een dalende tendens in de prijs van vrijstaande woningen. Op ba sis daarvan verwachtten wij een veel mindere stijging dan zich nu heeft voor gedaan." De NVM-makelaars hebben in Zeeland het afgelopen jaar 14 procent meer wo ningen verkocht dan in 2004, terwijl het woningaanbod is gestegen met 6 pro cent. Bimmel zoekt de oorzaak in eerr" toegenomen vertrouwen in de economie het afgelopen half jaar, gecombineerd met een lage rentestand en onzekerheid over de handhaving van de hypotheekren- teafrek na de Kamerver kiezingen in 2007. „Menserrdie aan een andere woning toe zijn, denken: laten we nu maar meteen doorpakken." De Zeeuwse huizenprijzen stijgen rela tief gezien nog steeds sterker dan de lan delijke, maar Bimmel wijst erop dat het verschil niet meer zo spectaculair is als in het recente verleden. „De prijs van de gemiddelde Zeeuwse koopwoning is toe gegroeid naar het landelijke gemiddel de. Boven de Westerschelde ligt de hui zenprijs nog zeker 5 procent lager dan in heel Nederland. Een aantal jaren gele den was dat dik 20 procent. Zeeland is kennelijk een steeds aantrekkelijker woongebied geworden. In de dagelijkse praktijk merk ik dat er veel kopers van uit Midden-Brabant en het zuiden van de Randstad naar Zeeland komen. De Westerschelde blijft volgens Bimmel een barrière. De prijsstijging in Zeeuws-Vlaanderen schrijft hij vooral toe aan woningen in en rond Terneuzen. In West-Zeeuws-Vlaanderen staat de huizenprijs volgens hem eerder onder druk. lil I8ÏTÏÏÏÏÏ1 TTPUWimii IBTliTT De huizenprijzen in Zeeland zijn afgelopen jaar nog iets forser gestegen dan in de rest foto Lex de Meester Scheidend 3VO-voorzitter Van der Doef wil veiliger straten voor jong en oud door Emile Calon VLISSINGEN - Kinderen moe ten op straat kunnen spelen en ouderen moeten de ruimte en de rust krijgen om daar ook rustig te lopen en te winkelen. Dus le- vensloopbestendige straten en buurten, aldus scheidend voor zitter Jaap van der Doef van de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. „Ook kinderen en ouderen hebben recht op mobiliteit." Dat recht op mobiliteit voor allen ziet hij als de toekomstige uitdaging voor bestuurders. „Zorgen dat iedereen zich op straat kan begeven en bewe gen." Hij kent ouderen die nau welijks nog hun huis uitkomen omdat ze te bang zijn voor het verkeer. En tal van kinderen mo gen niet op straat spelen omdat het daar te gevaarlijk is. De oud-burgemeester van Vlissin- gen vindt dat zeer zorgelijk en stelt dat de overheid het weer leefbaar maken van de straat met voortvarendheid moet op pakken. Hij vindt niet dat de au to uit de binnensteden moet ver dwijnen. Wel pleit hij voor het instellen van eemrichtingsver keer voor talloze straten om zo extra ruimte te creëren voor de zwakke verkeersdeelnemers. „Maak straten weer toeganke lijk voor zowel driewielers als rollators." Opvolging Na zes jaar voorzitterschap wordt Van der Doef volgende week vrijdag opgevolgd door de Haagse wethouder Bruno Bruins. Iemand die volgens Van der Doef ook pal staat voor ver keersveiligheid. Als vakbondsman, Tweede Ka merlid, staatssecretaris en bur gemeester heeft Van der Doef steeds te maken gehad met ver keersveiligheid. Om die reden twijfelde hij zes jaar geleden geen moment toen hem ge vraagd werd voorzitter te wor den van 3VO. Terugblikkend zegt hij het opvallend te vinden dat ondernemers maar zo wei nig aandacht hebben voor ver keersveilig gedrag van hun werknemers. Terwijl het ar- beidsverlet als gevolg van de be trokkenheid bij ongevallen toch aanzienlijk is. Verkeersgedrag wordt volgens hem nog veel te veel als privégedrag gezien. Hij is wel blij dat een aantal grote transportbedrijven inziet dat verkeersveiligheid beïnvloed baar is en samen met 3VO wer ken aan een betere rijvaardig heid. Verkeersongevallen zijn volgens hem ook vaak vermijdbaar. Technisch gezien is het geen pro bleem om vandaag al zeer veili ge auto's te produceren. Van der Doef vindt dat de techniek niet allesbepalend mag zijn. Hij is voorstander van hulpmiddelen in auto's clie waarschuwen. Die de bestuurder attenderen op bij voorbeeld het passeren van een doorgetrokken streep of het ne geren van de maximaal toegesta ne snelheid. Maar volgens hem moet niet alle heil verwacht wor den van sensoren en andere tech nische apparatuur. De menselij ke factor speelt namelijk een grote rol als gekeken wordt naar ongevallen. En dat is een onvoorspelbare factor, aldus Van der Doef. Menig vergadering bij 3VO is ge gaan over de vraag hoe het men selijk gedrag is te veranderen. „Hoe bereik je dat mensen vei lig rijden? Hoe bereik je dat ze hun gedrag aanpassen aan de verkeersomstandigheden?" Dat is volgens hem uitermate moei lijk. Hij citeert landelijk ver- WOENSDRECHT - Het ministerie van Binnenlandse Za ken verspreidt deze week een brief onder vierduizend in woners van Woensdrecht en Zeeland. Het onderwerp is alarmering via mobiele telefoons. Voordat het systeem van zogenoemde cell-broadcasting echt in werking treedt, moet het eerst getest worden. Dat begint eind ja nuari en het ministerie zoekt daarvoor driehonderd men sen die verspreid wonen over het gebied. De inwoners die een brief van het ministerie krijgen, hebben tot 23 januari de tijd om zich aan te melden om de proef-sms'jes te ont vangen. Bij cell-broadcasting worden mensen via hun mo biele telefoon gewaarschuwd. Dat gebeurt bijvoorbeeld als zij zich op een stuk weg bevinden dat leidt naar een ge bied waar zij gevaar lopen, bijvoorbeeld na een ongeluk. MIDDELBURG - Het Klaverblad en Splinter zijn aange naam verrast door de respons op de kaartenactie tegen ar moede. Tot nu toe hebben 321 mensen gereageerd. Op een enkeling na onderschrijven zij de stelling dat een alleen staande minimaal 250 euro per maand moet overhouden om van te leven en een gezin nog iets meer. De koepel van patiëntenorganisaties Het Klaverblad en het platform voor bestrijding van armoede Splinter wil len met de kaartenactie Zeeuwse gemeenteraadsleden en maatschappelijke instanties aansporen de handen ineen te slaan en een actieplan op te stellen. In drie weken tijd reageerden ruim driehonderd mensen uit de hele provincie. De actie is nog niet afgelopen. Tot eind januari kunnen steunbetuigingen worden ingevuld via de website www.klaverblaclzeeland.nl. Verder staan de Voedselbank Walcheren en Het Klaverblad vanmiddag met kaartjes op de nieuwjaarsreceptie van de Provincie Zeeland. Deze wordt vanaf 16 uur gehouden in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. GOES - Het is onaanvaardbaar dat de provincie in het omgevingsplan Zeeland de deur openzet voor de vestiging van recreatieve winkelfuncties van 3000 vierkante meter of meer buiten de binnensteden. Het college van B en W van Goes heeft dit deze week aan de provincie laten we ten. Zulke grootschalige ontwikkelingen zullen ten koste gaan van de binnensteden, vrezen B en W, terwijl juist Goes veel geld heeft geïnvesteerd om het eigen centrum op te knappen en bij de tijd te brengen. Goes richt de kritiek concreet op een megawinkelproject aan de rand van Mid delburg van 6000 vierkante meter. Dat kan niet, stelt het dagelijks bestuur van Goes onomwonden. De provincie moet daarom het omgevingsplan aanpassen. TERNEUZEN - De stichting Terneuzen On Ice zit met tientallen gevonden voorwerpen die nog niet zijn opge haald. Het gaat om zo'n veertig paar handschoenen, sjaals en kinder jassen. Wie zijn spullen terugwil, kan een formulier invullen op www.terneuzenonice.nl. De gevonden voorwerpen wor den enkele weken bewaard. Wat dan niet is opgehaald, gaat naar een goed doel. Scheidend 3VO-voorzitter Jaap van der I als rollators." i straten weer toegankelijk voor zowel driewielers foto Ruben Oreel keersofficier van justitie Koos Spee al hij zegt dat 85 procent van de automobilisten zich rede lijk voorbeeldig gedraagt in het verkeer. „Die groep moet je al leen bij de les houden. Zorgen dat ze de regels onthouden en blijven toepassen." Crimineel Hij merkt vervolgens op dat uit recent onderzoek blijkt dat een relatief kleine groep verkeers deelnemers verantwoordelijk is voor een relatief groot aantal on gevallen. „Die gedragen zich crimineel in het verkeer." Het gaat om auto mobilisten, zo formuleert hij be hoedzaam, die ook op andere ter reinen regelmatig over de schreef gaan. „Hun gedrag in het verkeer staat niet op zich zelf." Hij benadrukt dat hij het ver keersonveiligheid niet wil crimi naliseren. „Want elke wegge bruiker is verantwoordelijk voor veiligheid op de weg." En over het algemeen doet hij dat ook goed, zo vervolgt hij. Bij zijn aantreden liet Van der Doef reeds weten dat hij niet langer dan zo'n vijf jaar voorzit ter wilde zijn van 3VO. Dat is iets langer geworden omdat vo rig jaar nog volop werd onder handeld met het Rijk over de subsidie voor de komende jaren. Tevens werd intern een fikse re organisatie doorgevoerd. Die on derhandelingen en die operatie zijn nu afgerond. In verband met het vertrek van Van der Doef als voorzitter houdt 3VO vrijdag 20 januari vanaf 15.00 uur in het Museum voor Communicatie in Den Haag het minisymposium 'Le- vensloopbestendige straten en buurten'. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 55-jari- ge inwoner van Heikant hoor de gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zijn aan deel in een grootscheepse siga rettensmokkel anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk te gen zich eisen. Landelijk officier van justitie R. Huisman eiste tegen de 45-jarige hoofdverdachte uit Woudrichem vier jaar cel en 500.000 euro boete. Hij was eerder al voor handel in illega le sigaretten veroordeeld. Voor een 37-jarige vrouw uit Woudrichem, levenspartner van de 45-jarige man, had de officier twee jaar gevangenis staf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en 250.000 eu ro boete in petto en tegen een 21-jarige inwoner van Alm- kerk eiste ze vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. In de loods van de Heikante naar werd op 21 februari 2004 na een tip bij de politie in een Duitse vrachtwagen 2,2 miljoen ongebanderoleer- de sigaretten en duizend kilo shag waarover geen accijns was geheven, aangetroffen. Door de vondst in Heikant kwam Justitie op het spoor van een criminele organisatie die zich sinds 2002 bezig hield met illegale sigaretten- handel, het witwassen van Britse ponden en valsheid in geschrifte. De sigaretten wa ren doorgaans bestemd voor Engeland. Ook gingen er zee containers met sigaretten ver borgen tussen lompen vanuit Antwerpen naar Helsinki, met eindbestemming Moskou. Er zou volgens Justitie tien miljoen euro te weinig aan ac cijns zijn afgedragen. Loopjongen De Zeeuws-Vlaamse onderne mer zei dat zijn betrokken heid niet verder ging dan het verhuren van de loods voor 5000 Engelse ponden. „Ik was een loopjongen." Hij wist wel van het overladen van de siga retten. De officier dichtte de man een grotere rol toe. Ze verwees naar de aantekenin gen over sigaretten en sms-be- richten van de hoofdverdach te op zijn mobieltje, die tij dens het onderzoek werden aangetroffen. „U regelde ook de contacten." Acht dagen had hij in voorar rest gezeten. De officier nam het de verdachte kwalijk dat hij na de vrijlating was door gegaan met de handel in siga retten. „Het was spielerei", reageerde de Heikantenaar. Bij het doorzoeken van zijn woning werd ook een pistool gevonden. Er volgden tele foontaps en observaties. De si garetten werden aangekocht bij buitenlandse leveranciers en in containers naar een loods in Antwerpen vervoerd. Daar vonden omwisselingen van containers plaats. De zee container was bestemd voor Helsinki. Andere containers gingen naar kleinere opslag plaatsen in Melsele (B) en Hei kant. Nieuwe woning Zo legde de Belgische politie in april 2004 beslag op twee containers met ruim acht mil joen sigaretten. Daarmee had volgens de officier de 45-jari- ge man uit Woudrichem tem aken. De officier achtte zijn betrokkenheid bij negen transporten bewezen. Samen met zijn partner bezat hij 1,3 miljoen euro afkomstig uit de illegale sigarettenhandel. Het geld werd aangewend voor de bouw van een nieuwe woning (680.000 euro) en voor zes ton werd bouwgrond in Bras- schaat (B) gekocht. De rest van het geld was op banken in Luxemburg gestald. De Almkerker had in België Britse ponden ingewisseld voor 250.000 euro. De verdedi ging bepleitte voor de meeste feiten vrijspraak. Raadsman J. Wilgers meende dat zijn Zeeuws-Vlaamse cliënt alleen de tijdelijke opslag van de si garetten kon worden verwe ten. Hij pleitte voor een werk straf en een voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank doet 25 januari uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15