Ambon mengt zich in ruzie PZC Schijnveiligheid bij een zebrapad Omgevingsplan provincie oogst kritiek GroenLinks en D66 samen verder in Vlissingen .13 Rechter wil klaarheid over afgemaakte hond orsele ziet ooral kansen Nationaal andschap inderactie voor ospitaalschip i angladesh Gemeentebestuur wijst verpleegkundigen op verplichtingen Gewonden bij kopstaartbotsing Arbeidsongeval Burgh-Haamstede Voetganger aangereden in Goes SGP stoort zich aan billboards Gospelkoor geeft optreden in Goes Demonstraties acupunctuur in Middelburg agenda vrijdag 13 januari 2006 Ifocr auctor Dooms MIDDELBURG - Een 24-jari- I Middelburger wist het ze ker: de hond was geen pitbull. Het Openbaar Ministerie (OM) - ta(j echler eerder ai beslist dat "".de hond moest worden afge maakt- Zo geschiedde het vorig jaar. man werd venveten de (pit- bull-achtige) hond, die hij had gefokt en als puppy had ver kocht, in strijd met de wettelij ke regeling agressieve dieren te hebben gehouden. De strafzaak diende gisteren in Middelburg, maar werd door de economische politierechter G. van Unnik aangehouden voor het horen van een getuige- deskundige van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Die had eerder zijn twijfels over het type hond in een rap port vastgelegd. Er werd niet uitgesloten dat de hond kenmer ken heeft van een Amerikaanse buldog. Dat zou betekenen dat het OM voorbarige conclusies heeft ge trokken. De aanleiding tot het afmaken van de hond was volgens de of ficier van justitie ingegeven door een deskundige bij de poli tie, die de hond voldoende ken merken van het type van een pitbullterrier had meegegeven. De politierechter achtte het van belang dat de AID-deskun- dige wellicht meer helderheid kan verschaffen. De Middelbur ger voelt zich des te meer gedu peerd, omdat zijn eigen hond (een reu) vanwege de kenmer ken van een pitbull eveneens is afgemaakt. Ook de hond van zijn ex is om dezelfde reden af gemaakt. Eind deze maand en in februari zijn er strafzittingen over de honden, of ze al of niet de ken merken van de pitbull hebben. Daarover zal de politierechter een beslissing moeten nemen. Al is het mosterd na de maal tijd, want de honden krijgen de baasjes er niet mee terug. EINKENSZAND - De aanwij- ng van een groot gedeelte van gemeente Borsele tot Natio- al Landschap biedt vooral nsen. Een meerderheid van de seise gemeenteraadt trok gis- ivond die conclusie na een sentatie over de nieuwe be- lennde status voor onder Sr name de Zak van Zuid-Be- and. ^status die aan een belangrijk 1 van Borsele is toegekend Nationaal Landschap, is min meer een vervolg op een predi- at dat de Zak van Zuid- veland al eerder had, dat van ardevol Cultuur Landschap X). Het WCL heeft Borsele n windeieren gelegd en dat denken de voorstanders van nieuwe aanwijzing, ook het ial zijn met het Nationaal ndschap. De natuurlijke ken- rken van het Borselse land- i, zoals de kreken, kunnen loor worden versterkt en ook recreatieve functie kan wor- uitgebouwd, zonder dat be iactiviteiten - vooral van de lbouw - daaronder hoeven ijden. |t alle raadsleden waren van laatste overtuigd. Fruitteler Mol (SGP/ChristenUnie) en ;erbouwer N. Werri (Lokale VSfartij B rssele) spraken de ver achting uit dat het Nationaal andschap voor de landbouw- ctor een grote bedreiging zal an vormen. P. van den Dries DA) en P. Vollaard (PvdA) einden die angst ongegrond, niets blijkt volgens hen dat idbouwactiviteiten zullen rden belemmerd. IERIKZEE - Kinderen uit de poepen zeven en acht van de L. de Jongeschool in Zierikzee bben een verkoop gehouden speelgoed, pannenkoeken a milkshakes. te opbrengst van de acties, in taal 330 euro, werd gisteren rerhandigd aan een vertegen- oordiger van de hulporganisa- eTene des Hommes in Middel- jrg. let bijeengebrachte geld gaat laar het Shaplaproject, een hos- itaalschip in Bangladesh dat erste hulp biedt aan de mensen de honderden eilanden van ït arme land. •p het schip worden bovendien ledische opleidingen gegeven. Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl |Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl ïE-fnail: web@pzc.nl door Maurits Sep VLISSINGEN - Het gemeente bestuur van Ambon heeft de Mo lukse verpleegkundigen in Zee land een brief geschreven met de opdracht te voldoen aan hun verplichtingen tot het betalen van een eigen bijdrage voor hun opleiding, dat zegt wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissin- gen. „Wij hebben een brief gekregen van de burgemeester en de ge meentesecretaris van Ambon en hebben die vandaag doorgege ven aan de Molukse verpleeg kundigen", verklaart Poppe-de Looff. Zij had het Ambonese ge meentebestuur zelf een brief ge schreven over de problemen die zijn ontstaat tussen de verpleeg kundigen en het Ziekenhuis Wal cheren over de betaling van een eigen vergoeding. Dat staat vol gens de verpleegkundigen niet in hun contract. „Het conflict gaat over de inter pretatie van die eigen bijdrage. Ze moeten die betalen voor hun studiekosten", stelt Poppe-de Looff. Het gemeentebestuur van Am- bon bevestigt dat in de brief aan de verpleegkundigen, aldus de wethouder. „Het antwoord luidt dat dit erbij hoort." Poppe-de Looff heeft al een gesprek ge had met zes verpleegkundigen en met B. Latuheru van de Stich ting Vlissingen-Ambon. Zij zal waarschijnlijk aanstaande maandag opnieuw met Latuhe ru spreken. De stichting zal mor gen ook de Molukse gemeen schap informeren over de ontsta ne problemen. „We moeten dit gewoon oplos sen", benadrukt Poppe-de Looff. Het project is volgens haar te belangrijk. Twintig Mo lukse verpleegkundigen krijgen een opleiding in Nederland: vijf tien in Vlissingen en vijf in de gemeente Vught. De kosten wor den gedeeld door de gemeenten Vlissingen, Veere en Vught en de provincie Zeeland. De provin cie betaalt 100.000 euro mee, op initiatief van de PvdA-Staten- fractie. Vanuit die rol als subsidiegever heeft ook gedeputeerde G. van Heukelom (ontwikkelingssamen werking) zich bereid getoond te bemiddelen in het conflict. „Ik ben gevraagd door de Stich ting Vlissingen-Ambon of ik een bemiddelend gesprek wil voeren met de verpleegkundigen om de kou uit de lucht te krijgen. Daar ben ik toe bereid. Als ik er iets aan kan doen, doe ik dat." Een afspraak voor een gesprek is vol gens hem nog niet gemaakt. Van Heukelom vindt het jam mer dat gemaakte afspraken aanleiding hebben gegeven tot dit conflict en dat daardoor het hele project in een negatief dag licht is komen te staan. „Maar ik zie nog geen enkele re den om het project te beëindi gen. Problemen tussen werkge vers en werknemers zijn er wel vaker en op meer plekken. Daar om hoef je nog niet te stoppen. Ik blijf achter dit project staan. Het is een goed project." Voetgangers steken over tussen het verkeer op de Londense Kaai in Middelburg, door Edith Ramakers VLISSINGEN - Of ze zich veilig voelt op het zebrapad halverwege de Schelde straat in Vlissingen? „Nee, absoluut niet. Het is een onoverzichtelijke over steekplaats. Ik laat mijn kinderen (5 en 7 jaar) hier nooit alleen oversteken", zegt Renate Jansen uit Vlissingen. Ze staat niet alleen in die mening. Voet gangers in de Scheldestraat spreken van schijnveiligheid. „Misschien zou het zelfs beter zijn als er hier helemaal geen oversteekplaats zou zijn. Want nu denk je dat je veilig bent", zegt ze. „Fiet sers en bedrijfsauto's zijn het ergst. Ze trekken zich weinig van de zebra's aan", merkt Renate op. Het is drie uur: basisschool de Branding aan de Bouwen Ewoutstraat is uit. Kin deren hollen naar de oversteekplaats in de Scheldestraat. Ze zijn ongeduldig, willen naar huis. „Het is een eng gezicht", zegt Renate. „Eigenlijk moet je met een been op de straat gaan staan om opgemerkt te wor den door automobilisten. Dat kunnen wi] doen, maar kleine kinderen natuur lijk niet." De discussie is gaande over de onveilig heid van zebrapaden. Enkele gemeen ten spelen met de gedachten om alle ze bra's af te schaffen. Voetgangers zijn dan wel wettelijk beschermd op een ze bra, maar in de praktijk blijkt dat over steekplaatsen lang niet altijd veilig zijn. De gemeenten Vlissingen en Middel burg houden vast aan de zebra's. R. Kosters van de gemeente Middelburg: „De zebra's op bijvoorbeeld de Kaaien- route zijn niet significant verkëersonvei lig. Over de kaaien rijden dagelijks 12.000 motorvoertuigen. De zebrapa den zijn bedoeld om voetgangers te hel pen bij het oversteken." Henny Schaapman staat op de stoep van de Londensekaai bij een zebra. „Mijn ervaring is dat je niet moet aarze len om over te steken. Gewoon rechtop lopen; dan stoppen de automobilisten wel." Het werkt. Ze bereikt veilig de an dere kant. „Deze zebrapaden mogen ze nooit weghalen. Daarvoor is het hier veel te druk." Dat vindt ook het echtpaar Gerrits uit Middelburg. „Maar ik vind wel dat auto mobilisten hier te hard rijden. Ik ben al tijd blij als ze stoppen. En het moet me van het hart dat het vooral vrouwen zijn die te hard rijden en voetgangers geen voorrang verlenen." Lichtbakken Terug naar de Vlissingse Scheldestraat. De directeur van de Branding, Rob Bon- gaards, en een paar bezorgde ouders gaan binnenkort in gesprek met ondere anderen wethouder verkeer, P. van dei- Maden over de verkeerssituatie in de Scheldestraat. „Ouders hebben mij er op gewezen dat het vaak net goed af loopt bij het oversteken. Het zijn on- foto Lex de Meester overzichtelijke zebrapaden, omdat er ook veel geladen en gelost wordt." Sommige automobilisten worden ver rast door de zebrapaden in de Schelde straat. Ze remmen hard, omdat ze de oversteekplaats te laat zien. „Misschien zouden de zebrapaden verhoogd moe ten worden of zouden er lichtbakken of knipperlichten geplaatst moeten wor den", oppert Renate. In het rapport Duurzaam Veilig waarin het ministerie van verkeer toekomst plannen voor veilig verkeer heeft gere geld, wordt een aantal aanbevelingen gedaan. Kleine vluchtheuvels in het midden van de weg zouden de veilig heid vergroten. De witte strepen van de zebra moeten ook doorgetrokken wor den op de fietsstroken en er zouden rib beltegels vlak bij de zebrapaden gelegd kunnen worden. Een woordvoerder van de gemeente Vlissingen haalt het gedrag van de auto mobilisten nog aan. „Dat kan veel be ter. Nederlanders rijden gehaast en slor dig in vergelijking met bijvoorbeeld Duitse automobilisten. Die stoppen al als je op weg bent naar een zebrapad." door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Doordat nieu we huizen vooral in de vier ste den en enkele grotere kernen worden gebouwd, blijft er voor de kleine dorpen bitter weinig ruimte over. Daar kan te weinig worden gedaan aan behoud en verbetering van de leefbaar heid. Deze klacht brachten diverse Zeeuws-Vlaamse raadsleden gis teren in Terneuzen naar voren op een informatiebijeenkomst over het nieuwe omgevingsplan van de provincie. Hoewel die verkondigt dat de gemeenten meer vrijheid krijgen bij bou wen van woningen, blijven de mogelijkheden toch te beperkt, luidde het verwijt. „De regeling van de provincie is bevoogdend. In feite moeten de mensen zelf kunnen uitmaken waar ze wil len wonen", werd opgemerkt. Dat geldt zeker ook voor de kleinste dorpen en buurtschap pen, waar afgelopen jaren nau welijks iets kon gebeuren op wo ningbouwgebied. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, omgevingsbeleid) zei dat de gemeenten straks zelf mogen bepalen hoeveel huizen ze wil len bouwen en waar die komen. Hij wees er fijntjes op dat de ge meenten er tot nu toe niet in slaagden de planning van nieu we huizen te halen. Kwaliteitsteam Provinciaal medewerker H. Nijs- sen onderstreepte dat het bou wen in kleine dorpen en buurt schappen makkelijker wordt. De keus is aan de gemeenten. Wel geldt als richtlijn dat in Zeeuws-Vlaanderen vijftig pro cent van de nieuwe huizen in Terneuzen moet komen, twintig procent in Hulst en Oostburg en dertig procent is voor de andere kernen. „Er mag in elke kern ge bouwd worden", aldus Nijssen. Voor de andere regio's gelden vergelijkbare afspraken. Bezwa ren klonken er tegen komst van een zogenaamd 'kwaliteitsteam' dat moet adviseren over grote (bouw)projecten. De gemeenten kunnen best zelf een oordeel vel len. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) verzekerde dat dit deskundigenploegje niet het rode potlood gaat hanteren op bouwtekeningen. „We moeten op belangrijke kwaliteiten van de provincie zuinig zijn en het is goed dat deskundigen daarom naar grote plannen kijken. Hun advies is overigens niet bin dend." Het Hulster raadslid R van Domburg (PvdA) brak een lans voor parkeerplaatsen ten behoe ve van campers. Hij stelde dat deze vorm van toerisme veel geld in het laatje brengt. „Het enige wat we nu doen is vette bonnen uitdelen als ze niet op de camping staan." Gedeputeerde Poppelaars voel de niets voor een vrijere rege ling. „Wij willen campers alleen op kampeerterreinen. Geef je ze meer ruimte, dan wordt het een grote rotzooi." MIDDELBURG - Bij een kopstaartbotsing op de Lange- vieleweg in Middelburg zijn gisteren twee automobilisten gewond geraakt. Een 33-jarige vrouw uit Arnemuiden stopte met haar au to om iemand te laten instappen. Achter haar reden twee auto's. De bestuurster van de achterste wagen, een 58-jari- ge vrouw uit de gemeente Veere, remde te laat en botste op de middelste wagen. Die werd bestuurd door een 69-jarige vrouw uit Middel burg. Zij schoof met haar auto door en botste op de voor ste wagen. De vrouwen uit Middelburg en Veere klaagden beide over pijn aan de nek. Zij zijn met ziekenwagens naar het ziekenhuis gebracht. De auto's moesten worden weggesleept. BURGH-HAAMSTEDE - Aan de Strandweg in Burgh- Haamstede vond gisterochtend een arbeidsongeval plaats. Drie mannen uit Sommelsdijk waren aan de Strandweg op een steiger aan het dak van een woning aan het wer ken. Als gevolg van gladheid gleed de steiger weg waar door de drie mannen ten val kwamen. Een 35-jarige man kon zich vastgrijpen aan de dakgoot en zich daarna laten vallen. Hij raakte niet gewond. Een 50-jarige man en een 47-jarige man vielen wel en zijn met rugletsel per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. GOES - Een 59-jarige vrouw uit Goes is gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding met een snorfiets in de Kloetingseweg in haar woonplaats. De vrouw had even voor half elf haar auto in de Kloeting seweg geparkeerd en wilde tussen enkele auto's doorlo pen naar het voetpad. Hierbij moest zij het fietspad over steken. De 27-jarige Goese bestuurster van de snorfiets, die van uit de richting van de 's-Gravenpolderseweg kwam aanrij den, kon niet meer op tijd tot stilstand komen. De 27-jari- ge vrouw is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Goes; de 59-jarige vrouw is daar met diverse breuken naar toe gebracht. TERNEUZEN - Voor de SGP-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen is de grens bereikt en eigenlijk al over schreden. De raadsleden ergeren zich groen en geel aan 'schokkende teksten' en 'weinig verhullende afbeeldin gen' op reclameposters bij bushaltes en op billboards. Ze vinden dat het college van B en W er paal en perk aan moet stellen. Fractievoorzitter C. van Burg stelt vast dat de posters op prominente plaatsen te zien zijn en vaak voorzien zijn van'aansprekende teksten en afbeeldingen'. Op zich heeft de SGP daar geen moeite mee, maar er zijn grenzen. „Meerdere malen is er sprake van weinig verhul lende afbeeldingen van vrouwelijk schoon. Momenteel is er in onze gemeente een reclamecampagne te zien met tek sten als 'wie wordt de vader van ons kind' en 'eerst sex en dan zien we wel'." En dat gaat de Terneuzense fractie te door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van D66 en GroenLinks zijn een lijstverbinding aange gaan voor de verkiezingen in maart. Beide partijen maken zich sterk voor een nieuwe bestuurscul tuur in Vlissingen. „We willen geen vier, maar drie wethou ders, die bovendien allemaal moeten solliciteren", zegt N. Pe ters, lijsttrekker van D66. De partijen zweren de politieke en jaren van tevoren bedachte benoemingen van bestuurders af. „Daardoor raken de burgers nooit meer betrokken bij de poli tiek. We hebben de burgers no dig en veel meer dan nu gebeurt, kunnen we gebruik maken van hun kennis", zegt T. Caljouw van GroenLinks. D66 en GroenLinks zitten in GOES - Gospelkoor Testimony treedt zondag op in de Marana- thakerk aan de Bergweg 43a in Goes. Het optreden maakt deel uit van een welkomstdienst die wordt geleid door F. van der Rhee. Hij spreekt over het thema 'Bent u verzekerd van goede zorg?' De dienst begint om tien uur 's mor- MIDDELBURG - Arts-acupunc turist Marianne Bezem houdt in haar praktijk in Middelburg een open dag op zaterdag 28 janua- Aan de Lange Noordstraat 64 kunnen mensen rondkijken in de behandelkamer, uitleg krij gen over de therapie, materialen en apparatuur en Bezem geeft demonstraties. Bezem, nu tien jaar arts-acupuncturist, ont vangt mensen tussen 10.00 en 16.00 uur. Vlissingen op dezelfde lijn. „Bij sommige onderwerpen is Groen Links linkser dan wij zijn, maar we vinden elkaar toch telkens in het midden", verklaart Peters. GroenLinks vindt dat de finan ciële problematiek in Vlissingen waagt om intensieve samenwer king tussen partijen. „We heb ben ook de PvdA en de SP ge polst. Maar die zien ervan af. Het bestuur van de PvdA was positief, maar de ledenvergade ring heeft de lijstverbinding ver worpen", merkt lijsttrekker P. Kruizinga van GroenLinks op. „Ons idee is dat we zoveel moge lijk krachten moeten bundelen om weer gezond te worden." De gemeenteraad heeft onlangs besloten dat er stevig bezuinigd moet worden op het ambtelijk apparaat. De organisatie moet circa elf ambtenaren inleveren. Peters: „Dan mag van het colle ge van B en W ook een inkrim ping gevraagd worden. Nummer twee op de lijst van D66 is B. Baake. Kruizinga: „We verwachten met twee par tijen toch minstens vier zetels binnen te halen." STREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE - 't Westende, 20.00 uur: Nieuwjaarsconcert EMM; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga, 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker; Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij lijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundsenweg 15 Tel. 0113-233365 www.vandendongenparkct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13