m N57 wel sneller voor vrachtauto r Nog geen groen licht voor overname onderdeel Lété Nieuwe sociale dienst Walcheren verhuist Geen extra vergoeding na stroomstoring PvdA Middelburg wenst minder geld voor grote projecten latform wijst Rijkswaterstaat op fout in berekening over Dammenroute I WË™*: an vast voor ichten brand in Hansweert LEOLUXBANG&O LUFSEN CASAMILANOBAXSTERSAHCO ROYALBOTANIALEOLUX TRIBUVERSUSLUXAFORM van de reepe 2006 een mooi iaar? Bij ons wel! ZLM Wandtapijt bij mooiste ter wereld Pluk Ze-eisen tegen wiettelers Oude Bolwerkschool verkocht zeeuwse almanak Vogeltjes Lotte: 0113-315649 yfS'ctie®pzc.nl Suo 31,4460 AA Goes nrd^n M^dden-Zeelarid: 0113-315520; li Vlaanderen: 0114-372770; Saai: 020-4562500. ijdag 13 januari 2006 editie Walcheren Sheila van Doorsselaer I^ST - Nutsbedrijf Delta is van zins alle schade te ver jon die Oost-Zeeuws-Vlaam- ondernemers geleden hebben „de stroomstoring van afge- en november. Slechts in lijnende gevallen wil Delta icxtra bedrag uitkeren. is de uitkomst van een ge ek tussen de Delta-directie, ncheorganisatie MKB en de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad. Zij overlegden gis teren in Middelburg over de af handeling van de schadeclaims. Zo'n 220 ondernemers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen hebben bij Delta een schadeformulier inge diend na dè stroomstoring op za terdag 26 november. Het precie ze schadebedrag is nog niet be kend. Niet alleen claimen de on dernemers omzetverlies, maar vooral ook schade aan machines door de stroompieken die optra den als gevolg van de nood- stroomvoorziening met aggrega ten. Kassa's, alarmsystemen, pinautomaten, faxen en tele fooncentrales gingen hierdoor kapot. Volgens de wettelijke compensa tieregeling ontvangen particulie ren 35 euro en grootverbruikers 910 euro bij een langdurige stroomstoring. „De ondernemers nemen hier geen genoegen mee", zegt C. de Kraker, woordvoerder van MKB Hulst. Kort na de stroomstoring gaf Delta aan geen extra bedragen te zullen uitkeren. Hoewel Delta geen harde toezeggingen heeft gedaan is De Kraker tevreden over het gesprek. „Delta heeft toegezegd dat juri dische experts alle schadeformu lieren nogmaals zullen bekijken en met de ondernemers persoon lijk gaan bezien hoe de claims af- inrSelma Osman Ju SROOSKERKE (W) - Rijkswa- Blaat baseert zich op verkeer- gegcvens om aan te tonen dat snelwegen rond Zeeland snel- zijn voor het vrachtverkeer m de nieuwe N57. Dat zegt J. ju rgroesen van het Platform t bureau Goudappel Coffeng in opdracht van Rijks wa- itaat onderzocht welke rou- de voorkeur hebben van het chtverkeer tussen Rotterdam lent: de nieuwe Dammenrou- de Midden-Zeelandroute (via Zeelandbrug, Goes en de Wes- icheldetunnel) of de hoef ij- ■constructie rond Zeeland 16enA4). laiuit blijkt dat het vrachtver- kiezen voor de snelwe- ii rond Zeeland. Die route is iliswaar 39 kilometer langer inde Dammenroute, maar wel minuten sneller. Het reau baseert zich daarvoor op routeplanner Easy tra vel. Igroesen meent een fout te bben ontdekt in de berekenin- H. Hij zegt dat die neerkomen lp een gemiddelde snelheid van iNSWEERT - Een 45-jarige li uit Hansweert is gisteren Middelburg voorgeleid aan Jrechter-commissaris omdat ff ervan wordt verdacht op 4 jember vorig jaar brand te jèbben gesticht in een woning pnsweert. IBwoning aan de Oudepolder- pat, waarin de verdachte zelf loonde, brandde helemaal uit. [brand in het huis van de iendin van de verdachte in de avonduren van 4 no- iber gesignaleerd, een klein nadat de verdachte de wo lrad verlaten. Hij mocht tij- 'ïjk in het huis blijven wonen, flat hij vervangende woon- imtehad gevonden, e brandweer onderzocht on- uddelijk na de melding of er chtoffers in het huis waren, iar dat was leeg. De buren flesten worden geëvacueerd en in woningen liepen ernstige et en waterschade op. eteen na de brand gonsde het Hansweert van de geruchten it de brand zou zijn aangesto- en De technische recherche be- ook meteen aan een onder- iek. Aanvankelijk zag het er- Bar uit dat de brand was ont man door kortsluiting in de toputer, maar nader onder- fck heeft uitgewezen dat de fand toch is aangestoken. Bverdachte blijft in voorlopi- fhechtenis. 98,5 kilometer per uur. „Dat kan helemaal niet. In Nederland mag geen enkele vrachtwagen harder rijden dan 80." Hij vindt dat de overheid zich baseert op gekleurde informatie. „Er wordt bewust naar een oplos sing toe gewerkt. „Als je uitgaat van een gemid delde snelheid van de maximale tachtig kilometer per uur, zijn de routes via Goes en Middel burg nu al sneller", zegt Ver- groesen. Als de nieuwe weg op Walcheren er ligt, wordt de reis tijd minstens een kwartier kor ter, denkt hij. „Dan ga je bij Nieuw- en Sint Joosland zo een vierbaansweg op." Hij voorspelt dat straks per et maal tweeduizend vrachtwa gens meer over Walcheren zul len rijden. „Onder het mom van een weg om verschillende eilan den met elkaar te verbinden, wordt gewoon een doorgaande vrachtroute gecreëerd." Transportondernemer J. Volmer uit Middelburg bevestigt dat de route Gent-Maasvlakte via de Al6 niet in twee uur kan wor den afgelegd. „Dat is erg posi tief gedacht. Kunnen die onder zoekers zelf niet rekenen?" Vol mer denkt dat een vrachtwagen er al gauw drie uur over doet. Een flinke file bij de Moerdijk heeft hij dan nog niet meegere kend. Zelf rijdt hij over de Zeeuwse eilanden. „Dat is een stuk korter. Ik denk dat ik er een goeie twee uur over doe: in een half uur naar de Wester- scheldetunnel en vanaf de tun nel in anderhalf uur naar de Maasvlakte." De bezwaren van het platform tegen de aanleg van de N57 worden in februari Een medewerkster van de sociale dienst in Vlissingen werkt stug door, terwijl de verhuisdozen zich om haar heen opstapelen. door Maurits Sep VLISSINGEN - De drie sociale diensten van Middelburg, Veere en Vlissingen zijn gisteren be gonnen met hun verhuizing. Sinds 1 januari vormen ze één Sociale Dienst Walcheren. Van af 23 januari zijn de loketten in Middelburg en de kantoren in Vlissingen. Vooral in het kantoor aan de Dr. Galandatstraat in Vlissingen was het gisteren een gesleep met kasten en dossiers om de zoge noemde back office in orde te brengen. Daar worden de gege vens van de uitkeringsgerechtig den bewaard en behandeld. Maandag worden er de nieuwe computers geïnstalleerd. „We gaan over naar één nieuw com putersysteem", verklaart M. Wielemaker van de Sociale Dienst Walcheren (SDW). Dinsdag moet de kantooromge ving klaar zijn, zegt Wielema ker. In Vlissingen komen zeven tig mensen te werken, die samen vijftig volledige arbeidsplaatsen bezetten. De gemeente Vlissin gen wilde graag de kantoorfunc ties behouden in het belang van de werkgelegenheid in de stad. In Middelburg komen 76 men sen te werken, op 58 volledige arbeidsplaatsen. Aanvragen De SDW krijgt in het stadskan toor de loketten - de zogenoem de front office - waar mensen zich moeten melden met vragen, aanvragen en problemen met hun uitkering. De loketten en werkplekken in Middelburg moeten volgende week verder worden afgewerkt. De SDW gaat op 23 januari open. Het nieuwe telefoonnummer van de sociale dienst wordt 0118-432700. Dat is, als alles goed gaat, vanaf 18 januari be reikbaar. Tot die tijd kan wor den gebeld met het algemene nummer van de gemeente Mid delburg: 0118-675000. Volgens Wielemaker blijft de sociale dienst ondanks de chaotische pe riode rond de verhuizing bereik- foto Ruben Oreel baar voor mensen met vragen. Alle archieven van de oude dien sten van de drie gemeenten moe ten worden overgedragen aan de SDW. De gegevens van de uit keringsgerechtigden zijn nog vervat in papieren dossiers. Die zullen te zijner tijd worden gedi gitaliseerd, zegt Wielemaker. Tot alles in computerbestanden is opgeslagen, worden dossiers vervoerd tussen Vlissingen en Middelburg. Tijdens het vervoer zijn ze verzegeld. (Advertentie) Geniet van onze uitverkoop INTERSTARLOEWEJORI R0LFBENZDUTCHORIGINALS PARKETPILATPILAT GRANDEARREDOVANROSSUM DEDONCOROGLOSTER SUNFURNITURETOPFORM '«t/iti 40% korting BinnenUit Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De onderhan delingen over de overname van het integratiebedrijf Lété door Maecon Groep BV uit Heerlen zijn nog niet afgerond. Het be drijf wil een omzetgarantie van de drie Walcherse gemeenten. Afgelopen naj aai- tekende het be stuur van Lété een intentieover eenkomst met Maecon over de overname. Maecon zou het on derdeel arbeidsintegratie per 1 april van dit jaar willen overne men. En dat is nog steeds het uit gangspunt, zegt bestuursvoorzit ter E. Walrave-Troost, die ook wethouder is in Vlissingen. Maecon krijgt het bedrijfsonder deel zonder overnamesom. Bo vendien wil het bedrijf een om zetgarantie van de gemeenten. Volgens Walrave wordt nog on derzocht of de lopende contrac ten kunnen worden overgeno men door Maecon. Er wordt ook (Advertentie) SCHOEN MODE I DRASTISCH AFGEPRIJSD onderzocht of dat wel volgens de (Europese) regels is en of de sociale dienst, die reïntegratie- trajecten uitzet bij bedrijven, dat wil. Tijdens de commissie maat schappelijke zaken in Middel burg was er woensdagavond nogal wat kritiek op de eis van het bedrijf. Een omzetgarantie kan meehelpen om een gezond bedrijf te creëren, zei een ambte naar toen. „En dat is ook in het belang van de mensen van Lété." Het bestuur van Lété wil af van het onderdeel arbeidsintergratie omdat het geen taak van de ge meente is, zegt Walrave. Mae con werkt al langer samen met Lété, het Limburgse bedrijf heeft eerder al een reïntegratie- bedrijf in Limburg overgeno (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl verzekeringen gehandeld kunnen worden. Ik vind dat in elk geval erg klant vriendelijk." Delta-woordvoerder J. Nele mans houdt een slag om de arm. „We gaan kijken of het wel reëel is een ondernemers een extra be drag uit te keren. Soms is er sprake van een ondernemersrisi co of wordt de schade door de verzekering gedekt. Enkel in schrijnende gevallen zullen we bekijken of we een extra bedrag zullen uitkeren." door de Raad van State behan deld. Daarom wil projectleider H. Koevoets van Rijkswater staat nu niet op de zaak ingaan. Wel geeft hij aan dat op het rap port van Goudappel Coffeng in het verleden een second opinion is uitgevoerd door TNO. „Die heeft het rapport goedgekeurd. Ik kan me niet voorstellen dat ook deze specialisten een foutje hebben gemaakt." MIDDELBURG - Het wandtapijt 'Zierikzee' van het Zeeuws Museum in Middelburg is geselecteerd voor een project van het Metropolitan Museum of Art in New York. Het befaamde Amerikaanse museum bereidt een grote overzichtstentoonstelling voor over de voornaamste wandtapijten wereldwijd, uit de periode tussen 1590 en 1810. De expositie wordt waarschijnlijk in het najaar van 2007 gehouden. Er verschijnt ook een catalogus waarin de vijftig belang rijkste wandtapijten ter wereld worden opgenomen. 'Zie rikzee' is daar in elk geval voor geselecteerd. Of het Zeeuwse wandtapijt ook deel gaat uitmaken van de expo sitie in New York, is nog niet bekend. Volgende week woensdag komt een fotograaf uit New York naar Middel burg om het wandtapijt te fotograferen voor de catalogus. Dat gebeurt in het atelier van de beeldend kunstenaars Paul en Menno de Nooijer. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg wil zes Zeeuwen plukken voor bedragen van 7000 tot 154.582 euro. De mannen zouden de illegale winst heb ben verdiend met de exploitatie van zestien hennepkweke rijen in Zuid-Beveland en Walcheren. Het hoogste bedrag wordt gevorderd van een 36-jarige inwoner van Heinkens zand. Als het aan de officier van justitie ligt betalen een 58-jarige inwoner van Kruiningen en zijn 33-jarige zoon uit Yerseke elk 82.733 euro aan de Staat, terwijl van twee broers (27 en 33 jaar) uit Oost-Souburg ruim 27.000 en 33.000 euro wordt gevorderd. Een 42-jarige man uit Oost-Souburg wil de officier een kleine 7000 euro ontne men. De mannen zijn voor hun betrokkenheid bij de hennep kwekerijen en voor deelname aan een criminele organisa tie veroordeeld tot celstraffen van drie maanden tot twee jaar. Over de ontnemingsvorderingen tegen het zestal volgt eerst een schriftelijke procedure tussen de officier en de verdediging, waarna te zijner tijd door de recht bank een uitspraak wordt gedaan. MIDDELBURG - De gemeente heeft de voormalige Bol werkschool in de Verwerijstraat verkocht. Het gebouw wordt gesplitst verkocht. Een derde deel gaat naar de Oostkerk, die het pand wil gebruiken om activiteiten te houden die niet in de kerk zelf plaats kunnen vinden. Tweederde deel van het pand gaat naar de stichting Pad- ma, die zich bezig houdt met oosterse filosofie en medita tie. Kunstenaar W. Verstraeten wilde eigenlijk een kunsten centrum in de school beginnen. De onderhandelingen met de gemeente liepen echter vast. in de kwaliteitsatlas wordt be schreven. Middelburg zou vol gens die atlas in 2030 56.000 in woners moeten hebben. „Dat aantal is geen doel, maar een middel om een aantal voorzie ningen tot stand te brengen", zegt Szarafinski. „Het is niet zo dat we afstand nemen van de uit gangspunten van de kwaliteits atlas." De partij vindt echter niet dat bevolkingsgroei gefor ceerd moet worden nagestreefd. Theater De nieuwe wijk direct achter de Veerseweg kan worden ge schrapt, zegt Szarafinski. Daar voor in de plaats kunnen langs het Kanaal door Walcheren meer woningen worden ge bouwd. Op de Havendijk, bij de Punt, zou een 'markant' gebouw moeten komen. Maar geen thea ter, zoals de PvdA eigenlijk wil de. „Als je de enige bent die dat een mooie plek vindt, houdt het op." Het Molenwater wordt in het programma als locatie voor het nieuwe theater genoemd. Aan nieuwe parkeergarages is geen behoefte, stelt de partij. Ook een garage aan de Zuidsin gel hoeft niet voor de PvdA. „De bezettingsgraad van de garages in de stad is niet geweldig. Er moet geld bij. Ik denk dat het niet verstandig is om nog extra parkeergarages te bouwen. Het is beter om te investeren in een nieuw parkeerverwijssysteem." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De komende jaren moet in verhouding meer geld worden uitgetrokken voor welzijn, zorg en veiligheid en minder voor grootschalige pro jecten. Dat schrijft de PvdA- Middelburg in het verkiezings programma. De bouw van kantoren naast het station kan wat de PvdA be treft bijvoorbeeld worden ge schrapt. En dat heeft niet alleen met financiën te maken, zegt lijsttrekker S. Szarafinski. „Het Stationsgebied, dat doorsneden wordt door het kanaal, de weg en het spoor, zou een verbinden de schakel tussen de twee delen van de stad moeten zijn. Als je in smalle stroken blijft bouwen, zoals ook met het stadskantoor is gebeurd, doorsnijd je het ge bied alleen maar meer." Lopende projecten mogen al leen worden afgemaakt als dat binnen de begroting kan, vindt de PvdA. Over projecten waar over nog geen beslissing is geno men, moet nog een keer discus sie plaatsvinden. De partij wil meer geld steken in de uitvoe ring van de zogenoemde sociale kwaliteitsatlas, de sociale tegen hanger van de Kwaliteitsatlas 2030, waarin een aantal grote projecten wordt beschreven. De PvdA houdt niet langer vast aan de bevolkingsgroei zoals die men. „Het is gewoon een goed bedrijf. Ze willen een markt op Walcheren en misschien zelfs wel in Zeeland", aldus Walrave. „Wij stellen als voorwaarde dat de tracjecten dicht bij de men sen aangeboden blijven wor den." Reorganisatie Als de overname doorgaat, blijft bij Lété de sociale werkvoorzie ning over. Op dit moment loopt bij dat bedrijf een reorganisatie. Lété krijgt deze zomer een nieu we directeur. Tot de reorganisa tie is besloten nadat de tekorten bij het bedrijf omliepen door een dalende omzet. Maecon Groep BV wilde giste ren niet reageren. Ook het mana gement van Lété wilde niet op de zaak ingaan. Het is wat kouder geworden, er is al sneeuw gevallen dus, dacht dat Goese gezin, is het tijd om de vogeltjes wat extra aandacht te geven. Bij een bouwmarkt werd een plastic flesje gekocht propvol zonne bloempitten. Want daar hou den ze zo van. Het was wel een ingewikkeld apparaat. Eerst moest een alu minium afdekplaatje verwij derd worden. Daarna moest een meegeleverd stokje dwars door de fles worden geperst en vervolgens moest het ge heel op zijn kop buiten wor den gehangen, want daar sor teert zoiets meer effect dan binnen. De heer des huizes had er na een kwartier prutsen een hard hoofd in dat de vogels zouden begrijpen dat ze op het stokje moeten gaan zitten om de pitten uit het flesje te kunnen halen. Zijn vrouw zag geen probleem: „De gebruiks aanwijzing zit er toch nog op geplakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11