Sarren uit haat en woede PZC WINNAARS COLLECTIE postkantoor 15 toppers uit de Nederlandse literatuur Ander werk Willem Brakman vrijdag 13 januari 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660.. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich. kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Sinds in deze krant het een en ander is veranderd aan het weer bericht heeft een enkele lezer zijn instemming betuigd maar veel talrijker waren de blijken van afkeuring. Het weder houdt dit volk dag in dag uit bezig, dat is duidelijk. Er vielen termen als 'betreurenswaardig' en 'kar dinale fout' Ontstemming gold het ontbre ken van wat werd aangeduid als het 'weerpraatje', de grootte van de tekst en het verdwijnen van de drukverdeling. Een oud-zee- varende maakte bezwaar tegen het feit dat het windvaantje con stant ZZW wijst en vrij alge meen werd het verlangen naar een meer regionaal toegesneden bericht kenbaar gemaakt. De re dactie inventariseert de kantte keningen en beziet of aanpassin gen alsnog zinvol zijn. Begrippen 'Een Goese lezer heeft zich de laatste tijd geërgerd aan het feit dat in de PZC de werkwoorden 'rooien' en 'kappen' door elkaar gesmeten worden. Er wordt nog al wat gerooid en gekapt, dus de vermaning is welkom. Ook gebruiken wij het werk woord 'opvriezen' niet goed, meent hij. Dat is, dunkt mij, een beetje te streng. Opvriezen bete kent volgens Van Dale onder meer: 'weer gaan vriezen'. Dat deed het de afgelopen tijd wel degelijk. D@(§(d] Het vertrek van Meindert Inderwisch als cplumnist bij deze kraE heeft tot wat reacties geleid van lezers, Daarbij werd duidelijk^ wat door de een als Goed Nieuws wordt ervaren, door een andei; een Kwade Boodschap wordt gezien. Dat heeft alles te maken m persoonlijke smaak. De ene lezer kenschetst het werk van Inder wisch als stilistische diarree, de andere spreekt over fijnzinnig,p tisch proza. Zo werd de redactie bevestigd in de wetenschap datj wisseling van de wacht vrijwel altijd arbitrair is. Zoals voetbaltr !9 ners bij de vervanging van spelers tijdens een wedstrijd commen taar krijgen van talrijke deskundigen, zo ontvangt de redactievi U de krant bij het doorvoeren van veranderingen altijd gratis adh; el Gejuich is opgegaan in huize Van Kampen in Heinkenszand toe derwisch enkele weken geleden melding maakte van zijn afschep als columnist. Jennie Van Kampen: „Dat was nou eens echtgoeó nieuws: de heer Meindert Inderwisch stopt ermee! Ik las de kop' scheid' en mijn hart sprong op. Zou het waar zijn? Zou hier sprak zijn van een echt afscheid van die vermaledijde kunstmatigheid':; ja hoor, het is waar. Ik ben zo opgelucht dat we verlost zijn vant artificiële, pseudo-wetenschappelijke columns. U zultzegget lees ze dan niet. Maar uit een soort masochisme wou ik toch vaal weten wat er nu weer uit zijn namaakbrein uitgebraakt werd Lichtpunt Geheel anders was de toonzetting van een brief van Marlies van; keren-Staal uit Noordwelle. „Tot mijn ontsteltenis deelde uw in; dels voormalig columnist, de heer M.Inderwisch, de lezers meet zijn contract met de PZC door u niet is verlengd. Voor mij wast column mijn lichtpunt van de week, het eerste wat ik las in de dj derdagkrant. Wat een schrijftalent, wat mij betreft verreweg dei» te van uw columnisten. Ik genoot elke week. Zoveel diepgang,^ veel wijsheid, zoveel herkenning." In het spoor van Van Pij keren liet Helga van Baaren uit Burgh-Haamstede weten: „De sfeer bleef vaak door mijn g spelen en zette me aan tot het langs andere wegen beschouwenn allerlei onderwerpen." Fout Van S. Lelie, arts, die in vroeger jaren belast was met het staatst zicht op de volksgezondheid in Zeeland ontving ik een in hoffeli'. en milde bewoordingen gestelde brief over bekopping in de krar Hij zag onlangs boven een artikel staan: 'Gynaecoloog gaat vake de fout'. Lelie: „De strekking van het artikel was weliswaar ieto genuanceerder - maar goed kunnen lezen wat er staat, is óók een aparte kunst - nietwaar. Inderdaad, in het bericht stond niet dai| naecologen er massaal een potje van maken, maar dat tegen hen meer klachten worden ingediend dan tegen andere medici. Lelie voegde bij zijn brief een artikel uit Medisch Contact waarin werd uiteengezet dat het aantal klachten tegen gynaecologen juist op« lend gering is. Goed Nieuws dus. Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezen om door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbaar is, staatii het colofon linksboven in de rubriek Redactie Reactie. Citaat: Spelen is een bezigheid die men niet ernstig genoeg kan nemen. Jacques Yves Cousteau door A.J. Snel Het heeft de biljarter Jean Paul de Bruijn geraakt, toen vorig jaar in deze krant werd gemeld dat hij op nieuw Europees kampioen bandstoten was geworden, maar dat hij een niet ge wenste winnaar was. Hij zou zich lastig hebben gedragen tijdens het toernooi, en het publiek zou op de hand van Dick Jaspers, zijn grote tegenstrever, zijn ge weest. Die berichtgeving stak hem. En het be paalde hem er nog eens bij dat de ver standhouding tussen sportlieden en vei"- tegenwoordigers van de media soms moeizame trekjes kent. De Bruijn is ooit als een ijskonijn beschreven, maar ook werd hij wel als een te emotionele speler afgeschilderd. Tegenstrijdige kwalificaties die zijns in ziens geen van beide bij hem passen. En waarmee naar zijn gevoel een beeld van hem geschapen wordt dat afwijkt van wat mensen die hem kennen van hem denken. Sociaal „Wie vaker met mij te maken heeft ge had, weet dat ik heel makkelijk te bena deren ben en dat ik er altijd naar streef me sociaal op te stellen. Als een journa list dan interpreterend tot de conclusie komt dat ik lichtgei'aakt ben tijdens een partij, hindert me dat. Ik wil niet dat er zo'n beeld van me ontstaat, gewoon om dat ik zo niet in elkaar zit. Net als heel veel andere mensen vind ik het natuur lijk leuk als ze me aardig vinden. Niet dat ik speel om aardig gevonden te wor den. Tijdens een partij wil ik winnen. In de sport kan ik een hai'de zijn; ga ik tot de toelaatbare sportieve grenzen. Maar dat maakt me als mens nog niet onaar dig, denk ik." Van 23 tot en met 29 januari wordt in Sluiskil het eerste van de toernooien om de wereldbeker driebanden gespeeld. De Bruijn hoort tot de deelnemers. Hij zal, omdat hij andere verplichtingen heeft, niet figureren in een demonstra tie die de Provinciale Zeeuwse Courant op 19 januari organiseert als opmaat tot de World Cup. Vorig jaar trad hij tij dens een soortgelijk PZC-evenement wel op. Bij die gelegenheid ontmoette ik hem voor het eerst en hij vertelde me iets over de naar zijn mening onterechte manier waai'op de pers soms met sport mensen omgaat. In een nader gesprek, een klein jaar la Jean Paul de Bruijn: 'Soms wordt een verkeerd beeld van mij gegeven' ter, toont hij zich zeker niet bitter. Niet temin, hij voelt zich af en toe onjuist be jegend. „Weet je, op een bepaald mo ment staat er iets in de ki'ant over kri tiek die ik zou hebben gehad over iets met de tijdklok. Dat komt dan uit de wandelgangen. Ik word geciteerd, ter wijl een journalist mij nooit heeft ge sproken. Hij geeft iets door wat een an der denkt van mij te hebben gehoord. Zoiets gaat een eigen leven leiden en be paalt mee hoe buitenstaanders over mij denken. Zelf ben ik tijdens een wed strijd natuuiiijk niet bereikbaar. Mijn mobiele telefoon laat ik in de auto. Ik begrijp wel dat een verslaggever ge haast kan zijn, maar dan nog kan ik het niet waarderen dat mij via via woorden in de mond gelegd worden die ik niet ge sproken heb. En als ik Eui-opees kam pioen word in een wedstrijd waarbij ik ook nog eens een record breek, dan is het zuur om te lezen dat de organisatie en het publiek liever Jaspers als kam pioen had gehad. Dat frustreert. Wat voor uitwerking het heeft? Ik ga nog meer gefocust de volgende wedstrijd in. Om te laten zien wat ik in mijn sport waard ben. En daarop wil ik ook graag beoordeeld worden: op mijn sportieve prestaties." Show Jean Paul de Bruijn kan overigens wel relativeren. Hij begrijpt dat een sport man op zijn niveau deel uitmaakt van een show en dat de berichtgeving mede daardoor wordt bepaald. „Het zal ook wel waar zijn dat er beter negatief over je geschreven wordt dan helemaal niet. Maar soms wordt een onderdeel van die show vei'keerd geïnterpreteerd. Ik speel een partij in een zaal waar dat 'Heb je even voor mij' van Frans Bauer woi'dt gedraaid en na een beurt doe ik op die muziek, die inderdaad hindexiijk was, foto Ruben Oreel een paar danspasjes. Daarmee ben ik het kwijt. Maar in de krant wordt de uit leg gegeven dat ik niks kon hebben. Dat is dan jammer. Het zal er wel bijhoren." Klinkt in die constatering een zekere be rusting dooi1? „Nee, nee", verzekert De Bruijn. „Publiciteit hoort bij de sport en kan dienen tot meerdere glorie van het biljarten. Ik ben gepassioneerd in die sport en ik weet hoe groot de beteke nis van publiciteit is. Als niemand er via de media iets over zou horen, wat zou de sport dan helemaal waard zijn. Vanaf mijn elfde jaar tot nu ik veertig ben, heb ik geregeld in de schijnwer pers gestaan en goed beschouwd heb ik haast altijd een goede pers gehad. Ik heb wel graag dat het blijft gaan over mijn prestaties. En och, journalisten hebben het ook niet altijd even makke lijk. Het lijkt mij niet zo simpel in een tekst de sfeer terug te geven van een wedstrijd. Of van een gesprek." WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concern, sinds kort ook literaire boeken uit. De afgelopen vijftien weken verscheen el ke week een klassiek te noemen boek uit de Neder landstalige literatuur. De boeken zijn uitgekomen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een be langrijke literaire prijs hebben gewonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen en Free Record Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Vanaf morgen is het vijftiende en laatste deel in de reeks verkrijgbaar: 'Werther Nieland' van - toen nog - Gerard Kornelis van het Reve. Zie ook www.winnaarscollectie.nl door Hans Gulpen De schrijver, onervaren als hij was, wist aanvan kelijk niet dat hij goud in handen had. Gerard Reve, er gens in de jaren zeventig: „Van Werther Nieland herin ner ik mij nog heel goed dat ik, toen ik de novelle had vol tooid, er zelf een zeer geringe dunk van had en dat ik, bij de inzending ex*van aan de re- daksie van De Vrije Bladen in 1949, niet verwachtte dat het opgenomen zou worden. Sedei'tdien is het verhaal mij echter steeds dierbaarder ge worden, en ik beschouw het thans als een hoogtepunt in mijn werk." En inderdaad, Werther Nie land geldt als een van de meesterwerkeê van Gerard Reve. Die toen overigens nog Gerai'd Kornelis van het Reve heette. Werther Nieland is een van de weinige boeken van de Volksschrijver waarin een kind de hoofdrol speelt. Dat is in dit ge val niet Werther, maar Elmer, een elfjarige jongen door wiens genadeloze ogen we de we reld waarnemen. Elmer woont in een Amsterdamse buitenwijk vol lelijke mensen in sombere huizen met vochtige tuinen. Ze lijken zich daar vooral te vervelen. Dat geldt ook voor hun kinderen. Elmer beziet zijn omgeving met een menge ling van afgrijzen en achterdocht. Ter verdrij ving van zijn eenzaamheid verricht hij zinlo ze bezigheden als het losrukken van een re genpijp of het martelen van kleine dieren. Zo leert Elmer ook Werther Nieland kennen, een nieuwe jongen in de buurt. „Hij was ma ger en slungelachtig van gestalte en iets lan ger dan ik. Zijn gezicht stond onverschillig en verveeld; hij hield zijn dikke, vochtige lippen te ver naar voren. Hij had diepliggende, don kere ogen en zwart krulhaar. Zijn voorhoofd was laag. De huid van zijn gezicht vertoonde oneffenheden en schilfertjes. Ik kreeg het ver langen hem op een of ander wijze te kwellen of geniepig te bezeren." Dat is Elmer ten voeten uit: meedogenloos re gistrerend en sadistisch. Ook uit zijn beschrij vingen van andere personages in het verhaal, onder wie Werthers gekke moeder, spreekt een mengeling van haat, wreedheid, medelij den en uit eenzaamheid voortkomende woede Gerard Reve werd op 13 december 1923 in Amsterdam geboren als Gerard Kor nelis van het Reve. Na een niet voltooi de gymnasiumopleiding en verschillen de baantjes - bij onder meer het Parool - legde Reve zich toe op het schrijven. Zijn romandebuut 'De avonden' zorgde in 1947 voor een schok in de Nederland se letteren en werd een klassieker. Reve schreef nadien niet alleen een groot aan tal romans, maar ook talloze brieven, die in gebundelde vorm hoogtepunten in zijn oeuvre zijn geworden. Hij wordt, met Harry Mulisch en W. F. Hermans, gerekend tot de Grote Drie van de na oorlogse Nederlandse literatuur. Heel wat prijzen vielen de schrijver ten deel, waaronder de P.C. Hooftprijs en de Prijs der Nederlandse Letteren. en verdriet. Gevoelens die zich ontladen in sarrende opmerkingen. Werther Nieland is een wurgend boek, temeer ook doordat de somberheid en het fatalisme niet worden gecompenseerd door de relative rende grappen die Reves latere werk kenmer ken. Het is ook een poëtisch boek. Het staat vol met prachtige zinnen in een kraakheldere taal. „Op de lege slaapkamer bleef ik lang voor het raam staan. Uit de dennetakken re genden schaars enige naalden. 'De stilte zeilt als een schip', dacht ik." foto ANP De avonden (1947), roman Op weg naar het einde (1963), reisbrieven Nader tot U{ 1966) reisbrieven De taal der liefde (1972) roman Lieve jongens (1973), roman Een circusjongen (1975), roman Oud en eenzaam (1978), roman Moeder en zoon (1980), roman De vierde man (1981), novelle Brieven aan geschoolde arbei ders (1985), brieven Verzamelde gedichten (1987), gedichten Het boek van violet en dood (1996), roman 15 gelauwerde Nederlandse schrijvers. Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen. Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van o;a. de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel. U vindt uw voórdeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in bij één van de filialen van Bruna. Free Record Shop of op het Postkantoor. U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7.50). Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars' boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt). U kunt de collectie ook per post ontvangen 2,50 verzendkosten per boek). Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis. Een winterreis Aan Willem Brakman ('s-Gravenhage, 1922) werd de P.C. i Hooftprijs 1980 toegekend. Waar bij andere winnaars deze I ultieme bekroning vaak kwam aan het eind van hun werkbare leven, was de prijs voor Brakman eerder aanleiding om het eens flink op een schrijven te zetten. Inmiddels heeft hij meer dan vijftig boeken gepubliceerd, waarvan 35 na de toekenning van de P.C. Hooftprijs. Brakmans debuut 'Een winterreis' verscheen in 1961Het is een roman met autobiografische trekjes. Vooral is het een ode aan Brakmans vader. De schrijver: 'Ik vind dat je een mens geen groter eerbetoon kunt geven dan dat je hem beschrijft zoals-ie is. Hij vond het hoogste niveau dat je kon bereiken onderwijzer. Toen ik arts werd, begreep-ie het niet meer. Ik kan met de hand op het hart beweren: ik heb verschrikkelijk veel van die man gehouden. Zo veel, dat ik het het leven nooit vergeven heb dat hij aftakelde, zoals ik dat in 'Een winterreis' beschreven heb.' Winnaar nr. 15: Gerard Reve vanaf zaterdag 14 januari verkrijgbaar o,a. verkrijgbaar bij samengesteld door de boekenredactie van uw krant Rem CO Campert Het leven is vurrukkullufc Thomas Rosenboöm i De mensen thuis Jan Wolkers I De doodshoofdvlinder Tessa; de Loo I Deimeisjes,van de sulkenvérkfabjmJ Geert Mak,I Het stadspaleis Gees Nooteboom i De verliefde gevangene Simon Vestdijk I op afbetaling Jan Cremer 11| Jan Cremer Gerrit Kouwenaar i Ik was geen soldaat F. Bordewijk l Noorderlicht Hugo Claus I De geruchten A.F.Th, van der Heijden I Advocaat van de hanen: K. Schippers I Eerste indrukken Willem Brakman I; Een winterreis Gerard Reve I Werther Nieland het alfabet van Zeelan www-winnaarscollectie, r 5ltfl.l llt> Normale winkelprijs 7,50 pst. (zolang de voorraad strekt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 10