VN bezorgd over vogelgriep Noorwegen bouwt bunker met wereldvoorraad zaden Breuk Israël en rechtse christenen VS Morales lapt protocol aan zijn laars Levenslang na aanslag op Bush Imam had tiendelige handleiding terreur Dodelijk virus kan buurlanden Turkije bedreigen Sopraan Nilsson (87) overleden Slechtste lucht is te vinden in taxi's Aston Martin van 007 onder hamer Doden bij opstand Pakistan Gestolen Rembrandt blijkt vals Slaapmatheid kan gevaarlijk zijn Zwarte krijgsgevangenen door nazi's geëxecuteerd Belg Brammertz leidt onderzoek moord Hariri Stop direct waar je mee bezig bent... ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3-aanbod donderdag 12 januari 2006 MOSKOU - De man die vorig jaar een moordaanslag pleegde - op de Amerikaanse president George Bush is gisteravond ver- ai; oordeeld tot levenslange gevan- geuissU-af. Een rechtbank m Tbi- jisj heeft hem schuldig bevon- I* den aan de aanval op de Ameri- s: kaanse president en zijn Georgi- sche ambtgenoot Michail Saakasjvili. Bush sprak op 10 mei in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië, een menigte van tienduizenden men sen toe toen een handgranaat Inaar het podium werd gegooid, [pe president merkte niets van het incident omdat de bom niet 'tot ontploffing kwam. De gra naat landde dertig meter van het podium. Niemand raakte ge wond. lDe plaatselijke politie, die werd geassisteerd door de Amerikaan se veiligheidsdienst FBI, identi ficeerde later Vladimir Aroetjoenjan als dader. Zijn ar restatie liep in juli vorig jaar uit een vuurgevecht waarbij een ent om het leven kwam. GPD door Esther Gotink LONDEN - De radicale moslim geestelijke Abu Hamza - in Groot-Brittannië beter bekend als 'de man met de haak' - had een tiendelige encyclopedie voor terrorisme. Dit bleek op de eerste dag van het proces tegen de 47-jarige Hamza. Hij wordt beschuldigd van het aanzetten tot haat en geweld en riskeert een levenslange gevangenis straf. Het werk heet De Encyclopedie voor de Afghaanse Jihad en gaat uitvoerig in op het maken van explosieven, het beramen van moorden, het plegen van aansla gen, de activiteiten van terreur cellen en toepassen van geheim taal, aldus aanklager David Per ry. De boeken werden in mei 2004 gevonden in het huis van de voormalige imam. Volgens Perry wilde Hamza een Islamiti sche wereldstaat stichten waar van de leider in het Witte Huis zou zitten. Perry hield de jury voor dat Hamza Hitier be schouwde als iemand die spe ciaal was gezonden om af te re kenen met de joden vanwege hun 'vuiligheid, blasfemie en verraad'. Hamza predikte een heilige oorlog (jihad) en noemde dat 'geen kwestie van kiezen maar een religieuze plicht'. De van extremisme verdachte gees telijke ontkent alles. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De vogelgriepva- riant H5N1, die dodelijk is voor mensen, dreigt 'endemisch' te worden in Turkije. Dat betekent dat de ziekte langdurig aanwe zig kan blijven in het land. Daar mee vormt zij ook een serieus ge vaar voor buurlanden als Arme nië, Iran, Irak, Azerbeidzjan, Ge orgië en Syrië. Die waarschuwing is afkomstig van de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de VN (FAO). „De kans is groot dat het virus zich verder verspreidt, ondanks de vele maatregelen die reeds zijn genomen", aldus FAO-func- tionaris Juan Lubroth. Volgens hem neemt het aantal ziektege vallen onder mensen en dieren fors toe als niet alle geïnfecteer de gebieden hermetisch van de buitenwereld worden afgeslo ten. In Turkije zijn tot dusver vijftien gevallen van vogelgriep bij mensen bevestigd. Drie kin deren zijn er aan overleden. De Wereldgezondheidsorganisa tie van de VN toonde zich tevre den over de maatregelen die Tur kije tot dusver genomen heeft. Volgens een woordvoerder is er geen reden tot paniek en is het vooral van belang de bevolking goed voor te lichten en te betrek ken bij de bestrijdingscampag- nes. De FAO roept de buurlanden van Turkije op om zeer alert te zijn, extra controlemaatregelen te nemen. Een team van deskun digen is in Turkije om de autori teiten te helpen de vogelgriep onder controle te brengen. Een van de maatregelen waar de FAO op aandringt, is een ver bod op het vervoer van pluim vee in de getroffen gebieden. In Oost-Europese landen, niet direct grenzend aan Turkije, groeit intussen de vrees voor uit braken van de griep. Roemenië heeft een aantal nieuwe verdach te plaatsen gevonden. Vooral in de Donaudelta, waar veel trek vogels verblijven, bestaat vol gens het Roemeense ministerie van Landbouw het risico op een uitbraak. „De voorlopige resul taten van onderzoeken van loka le vogels in 26 dorpen in het ge bied duiden op de aanwezigheid van het H5-virus", aldus een zegsman van het ministerie. Nog onderzocht moet worden of het om de beruchte H5Nl-va- riant gaat. Bulgarije heeft de verkoop van levende gevogelte verboden. De Bulgaren voorzien binnen een maand een uitbraak van vogelgriep in het zuiden (bij de Zwarte Zee) of het oosten (bij de Donaudelta). In het noord-oosten zijn twintig dode vogels ontdekt. Krim Op de Oekraïnse Krim is ook een nieuwe virushaard ontdekt. Meer dan 100.000 vogels zijn ge ruimd. In Rusland zijn aan de grenzen in het zuiden strikte controlemaatregelen getroffen om besmetting vanuit Turkije te voorkomen. Georgië heeft extra geld vrijgemaakt voor preventie ve maatregelen. GPD Evo Morales, de nieuwe president van Bolivia, op kennismakingsbezoek bij (v.l.n.r.) de Spaanse koning Juan Carlos, de Chinese president Hu Jintao en secretaris generaal van het ANC Kgamela Motlanthe foto EPA door Akijn Visser LA PAZ - Evo Morales, de nieuwe pre sident van Bolivia die een eerste rond reis langs verscheidene landen maakt, baart niet alleen opzien door zijn vaak pittige uitspraken, maar ook door zijn kleedgewoonten. Morales lijkt zich niets aan te trekken van het protocol en draagt al ruim een week een veelkleurige en gestreepte trui. De linkse Morales, de eerste indi aanse president van Bolivia, noemde zichzelf in zijn verkiezingscampagne 'een nachtmerrie voor de Verenigde Staten'. De afgelopen week deed Mora les onder meer Frankrijk en Spanje aan. Zelfs voor een bezoek aan de Spaanse koning Juan Carlos wilde hij geen pak aantrekken. Morales, een voormalige cocaboer en van zeer een voudige komaf, lijkt met zijn kleedge drag zijn imago van man van het volk te willen versterken. Afgelopen don derdag had Morales een werkdiner met minister Bot van Buitenlandse Za ken in Den Haag. De Boliviaanse presi dent bezoekt morgen Brazilië. ANP STOCKHOLM - De beroemde Zweedse sopraan Birgit Nilsson is dood. Ze is anderhalve week geleden op 87-jarige leeftijd overleden. De familie van Nilsson heeft het nieuws pas na de begrafenis, gis teren, naar buiten gebracht. Nilsson, die in 1986 haar actieve muzikale carrière beëindigde, fas veertig jaar actief als dra matisch sopraan. Ze trad in die periode in alle gro te operahuizen op, zoals Covent Garden in Londen en de Scala in Milaan. in was vooral vermaard als Wagnervertolker in het Fest- spielhaus in het Duitse Bay- teuth. De zangeres leidde de laatste ja ren een teruggetrokken bestaan. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De warme verhou ding tussen Israël en fundamen talistische christenen in de Vere nigde Staten is voorbij. Aanleiding vormen uitspraken van evangelist Pat Robertson, die heeft verkondigd dat Ariel Sharon zijn verdiende loon heeft gekregen. De hersenbloe ding die de Israëlische premier heeft getroffen is volgens Ro bertson een teken van Gods toorn over de Israëlische terug trekking uit de Gazastrook. De woede van Israël over die uit spraak heeft geleid tot het schrappen van een miljoenen deal met Robertson. De Israëli sche minister van Toerisme, Avraham Hirchson, wil geen za ken meer doen met de groep evangelische christenen die Ro bertson vertegenwoordigt. Hirchson is een bondgenoot van Sharon. Hij was één van de eer ste Likoed-ministers die zich aansloot bij diens nieuwe Kadi- ma-partij. De transactie behelsde de over dracht van een veertien hectare grond aan de oever van het Meer van Galilea aan Robertson en zijn organisatie. Het was de bedoeling dat de evangelischen daar voor 50 mil joen dollar een 'Centrum voor Christelijk Erfgoed' zouden op zetten: een soort bijbels thema park waar jaarlijks een miljoen toeristen op af moesten komen. Het stuk land ligt in het gebied waar de in de bijbel genoemde plaatsen Kapernaum en Tabga liggen alsmede de heuvel waar op Jezus de Bergrede zou heb ben uitgesproken. Robertson zou het land gratis krijgen. Pat Robertson, voormalige Repu blikeins presidentskandidaat, deed zijn gewraakte uitlatingen in zijn televisieshow 700-club. Hij zei dat God straft wie zijn land wil verdelen. In stukken Robertson: „Tegen iedere minis ter-president van Israël die be sluit het in stukken te snijden en weg te geven zegt God: 'Nee, dit is van mij'. Ik zeg: wee de premier van Israël die zoiets doet om de Europese Unie, de Verenigde Naties of de Verenig de Staten mild te stemmen." In de Amerikaanse evangelische gemeenschap hebben Roberts ons uitspraken tot een felle dis cussie geleid waarmee ook presi dent Bush zich bemoeide. Hij tikte Robertson op de vingers. Israël zou bereid zijn de relatie met Robertson te herstellen als deze zijn excuses aanbiedt. Op zijn website zegt Robertson Sharon 'een aardige man' te vin den maar dat 'dit nu eenmaal is wat de bijbel zegt over pogingen het land Israël te verdelen'. Het Centrum voor Christelijk Erfgoed zou nu door anderen ge realiseerd gaan worden. GPD LONDEN - De achterbank van een taxi is wat betreft luchtkwaliteit de ongezondste plek in het stedelijk ver keer. Passagiers worden daar het meest blootgesteld aan fijne deeltjes vervuiling. De bus en de fiets staan op de tweede en derde plaats. Dat blijkt uit onderzoek van het Imperial College in Londen. Gemiddeld bleken taxipassagiers aan de meeste vervui ling bloot te staan, 108.000 deeltjes per kubieke centime ter lucht. In de bus was dat 95.000 deeltjes en op de fiets 84.000. Voetgangers krijgen weinig vervuiling binnen, ge middeld 46.000 deeltjes per kubieke centimeter. ANP SAN FRANCISCO - De Aston Martin DB5 uit de James Bond-films 'Goldfinger' en 'Thunderball' wordt verkocht. Dat maakte het veilinghuis RM Auctions gisteren bekend. De zilvergrijze sportwagen uit 1965 wordt geleverd met extra's zoals machinegeweren, kogelvrij glas en een sys teem om achtervolgers af te schudden met olie en rook. Naar verwachting zal de Aston Martin tussen 1,5 en 2,2 miljoen dollar opbrengen, wanneer hij op 20 januari in Phoenix onder de hamer gaat. ANP/DPA QUETTA - Pakistaanse militairen hebben tijdens gevech ten in de opstandige zuidwestelijke provincie Baluchistan twaalf stamleiders gedood. Eerder waren drie militairen omgekomen en drie anderen gewond geraakt door een bomaanslag. Dat hebben rege ringsfunctionarissen gemeld. De incidenten hadden plaats bij een aardgasveld. In Baluchistan strijden opstan delingen al jaren voor meer zeggenschap over de natuurlij ke hulpbronnen in het gebied. Sinds december is het geweld opgelaaid. ANP/AFP/RTR BELGRADO - Een zondag in Servië gestolen schilderij waarvan werd gedacht dat het een waardevolle Rem brandt was, lijkt niet het origineel te zijn. Dat blijkt uit onderzoek van kunstexperts, meldden Servische media gisteren. De vermeende Rembrandt, 'Portret van de Va der', werd door gewapende mannen uit het museum van Novi Sad gehaald. Het origineel, met de titel 'Oude Man met Bontmuts', hangt echter in het Tiroler Landesmuseum in Innsbruck. De waarde van de originele Rembrandt uit 1630 wordt ge schat op 3,6 miljoen euro. De kopie zou hoogstens 40.000 euro opbrengen. ANP/DPA WASHINGTON - In de eerste minuten na het wakker worden werken sommige hersenfuncties slechter dan bij dronken mensen of bij mensen die lang niet hebben gesla pen. Dit blijkt uit wetenschappelijk onderzoek dat giste ren in de VS is gepubliceerd. Slaapmatheid gaat meestal na tien minuten over, maar duurt soms twee uur. Dit kan volgens de onderzoekers weer gevolgen hebben voor brandweerlieden en medisch personeel, die vaak vlak na het ontwaken handelingen moeten verrichten waar levens van afhangen. ANP/AFP van onze redactie buitenland HAMBURG - Tijdens de snelle Duitse inval in Frankrijk aan het begin van de Tweede Wereld oorlog zijn gevangengenomen zwarte soldaten veelal zonder proces geëxecuteerd. Duizenden soldaten van het Franse koloniale leger zijn bij de verovering van Frankrijk in juni 1940 vanwege hun huids kleur gedood. Dat meldde de Duitse historicus Raffael Scheck gisteren in de krant Die Zeit. Het doodschie ten van zwarte Franse soldaten vormde volgens Scheck een 'moorddadige inleiding op de la tere Duitse vernietigingsoorlog in het Oosten'. Bij de Duitse in val in Rusland in 1941 kwamen tientallen miljoenen soldaten en burgers om het leven. Het oor logsrecht waaraan ook de Duit sers zich zeiden te houden be paalt dat krijgsgevangenen niet mogen worden gedood. De wetenschapper heeft voor zijn artikel Franse oorlogsar chieven onderzocht. ANP/DPA NEW YORK - VN-baas Kofi An nan heeft gisteren de Belgische aanklager Serge Brammertz aan gesteld als hoofd van de commis sie die de moord op de Libanese oud-premier Hariri onderzoekt. Dat heeft een VN-woord voerder bekendgemaakt. Brammertz is plaatsvervangend hoofdaankla ger van het Internationaal Straf- hof in Den Haag. ANP/AFP Advertentie PGENINGEN - Noorwegen gaat op het eiland Spitsbergen, °P duizend kilometer van de Noordpool, een opslagbunker omven met zaden van twee mil- |oen so°rten gewassen. Wanneer natuurrampen of atoombom en het leven op aarde zouden vernietigen, kan de landbouw j eer opgezet worden met de za- {«Jm de bunker. Dat meldt het J?wet<mschappelijke tijd- c nft New Scientist zaterdag. <^e roiljoen euro kostende ■Muwwerk wordt niet voortdu_ bemand. Alleen na rampen mag de opslag worden gebruikt. In de jaren '80 zijn de eerste plannen gemaakt voor een za- denbank, maar na het einde van de Koude Oorlog zakte het idee weg. In oktober gaf de Wereld Ge zondheids Organisatie toestem ming voor de bouw van de bun ker met drie meter dikke beton nen muren en speciale drukbe- stendige deuren. Volgens bioloog dr. C. Kik, hoofdcurator van het Centrum voor Genetische Bronnen (CGN) van de Wageningen Universi teit, zal het bewaarcentrum op Spitsbergen de grootste gene- bank ter wereld worden. In to taal zijn er volgens hem zo'n 1500 genenbanken. Het CGN in Wageningen behoort met 25.000 unieke plantenbronnen tot de vijftig grootste banken ter we reld. Uitwisseling „In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw verzamelen wetenschappers op grote schaal genetisch materiaal van planten en dieren om definitief verlies te voorkomen. Toen zijn de genen- banken ontstaan. Die uit Wage ningen dateert uit 1985 en is ge specialiseerd in tuinbouwgewas- sen. Wereldwijd zijn er nu op plantengebied ongeveer acht miljoen unieke bronnen ofwel accessies beschikbaar. Maar het verzamelen houdt nooit op", al dus Kik. De genenbanken wisselen onder ling materiaal uit en geven el kaar ook duplicaten in bewa ring. Volgens Kik gebeurt dat om te voorkomen dat een soort definitief verdwijnt als het gene tisch materiaal ergens kwijt raakt. „De collectie wordt ook steeds gebruikt voor onderzoek en veredeling. Bijvoorbeeld naar het bestrijden van ziektes en plagen, maar ook naar zoiets als het gezondheidsbevorderen de effect van uien", aldus de Wa- geningse bioloog. ANP/DPA Opel. Fresh thinking - bt kMcBgmSÏÏH ktücHdH.'fifll bij een Corsa vanaf 10.995,- bij een Tigra Twintop vanaf €21.925,- 3 JAAR LANG 0% RENTE 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD 3 JAAR GRATIS GARANTIE Maximale financiële zekerheid? Dat kan! De Opel dealer biedt u nu 3 jaar lang een gratis financiering, 3 jaar garantie én 3 jaar gratis onderhoud bij aanschaf van een nieuwe Opel. Een uniek aanbod dat u bijvoorbeeld bij aankoop van een nieuwe Astra Edition al snel zo'n 2600,- bespaart. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl Model Contante verkoopprijs Kredlet- bedrag Aanbetaling/ Looptijd in maanden Krediet- verg oedinq Effectieve rente op jaarbasis Maand- Prijs bij verkoop op afbetaling Agila Essentia 1 0-12V 10.150.- 7.105,- 3.045,- 36 0,- 0% 197,36 10150,- Meriva Essentia 1 4-16V 17425,- 12.197.50 5.227.50 36 0,- 0% 338,82 17.425.- Astra GTC En)oy 1.4-16V 20 745,- 14.521,50 6 223,50 36 0.- 0% 403,38 20.745,- Het 3x3 aanbod Is van toepassing op nieuwe orders met een uiterste (geeij kentekenregistratie van 31 maart 2006 en geldt niet voor de Opel Vivaro en Opel Movano Moximaol 1 financiering per klont Minimale aonbetol- ing van 30% en maximaal te financieren bedrag 15.000,-. Looptijd 36 moanden. Financiering via GMAC Financial Services te Breda en toetsing bij het BKR in Tïel. Gegarandeerde besparing is berekend op basis van een vergelijkbare effectieve rente von 8,7%. Vraog de Opel dealer naar de exocte voorwaarden. Prijzen incl. BTW en BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gem. brandstofverbruik en CO,-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/llter van 9.4 tot 20,8 Liters/100 km- van 10.7 tot 4,8. CO, gr/km; van 257 tot 115. Dieselmotoren kms/litcn van 13,0 tot 20,7. Liters/100 km: 7,7 tot 4,4. CO, gr/km. 208 tot 118.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5