uit kabinet te stappen Antillen worden paradijs of archipel voor piraten ekst op poster over /erdonk is volgens echter geen smaad X- ministerie van Financiën fractie wil missie Afghanistan niet voor haar rekening nemen Angst voor dominomus-effect beheerst RAI Hoogervorst is machtigste man medisch Nederland Voorlopig geen onderzoek op Curasao in zaak babylijkjes Aantal overspannen artsen stijgt KNV heeft kritiek op milieubeleid Texel dreigt met status aparte Jacobsprijs voor Riek Bakker Nooteboom krijgt eredoctoraat loof Guus Mater S EN HAAG - Minister Hans loogervorst (Volksgezondheid elzijn en Sport) is de machtig- |e man van medisch Neder- ind, Dat blijkt uit een gisteren irschenen top-100 van de medi- che website MedNet. wordt gevolgd oor topambtenaar Martin van zijn directeur-generaal op et departement. De derde laats wordt bezet door Iris van ennekom, directeur van het pa- ëntenplatform NPCF. lok vorig jaar werd Hooger- orst als machtigste man verko en. Hij maakte zich sterk voor et nieuwe zorgstelsel, waarbij erschil tussen ziekenfonds en iculiere verzekering is ver- iimerkelijk daler in de top is Herre Kingma. De inspec teur-generaal van de Inspectie voor de Gezondheidszorg zakte van de derde naar de zestiende plaats. De top-10 ziet er als volgt uit (tussen haakjes de positie vorig jaar): 1. Hans Hoogervorst (1), 2. Martin van Rijn (2), 3. Iris van Bennekom (12); 4. Ab Osterhaus (4), hoogleraar virologie Eras mus Medisch Centrum; 5. Pieter Vierhout (9), voorzitter Orde van Medisch Specialisten; 6. Frank de Grave (16) voorzitter CTG/Zorgautoriteit in oprich ting; 7. Gerrit Zalm (8), minister van Financiën; 8. Henk Smid (5), directeur ZonMw (ZorgOn- derzoek Nederland en NWO-Me- dische Wetenschappen); 9. Ag nes Kant (10), Tweede Kamerlid SP; 10. Hans Wiegel (7), voorzit ter Zorgverzekeraars Neder land. ANP DEN HAAG - D66 stapt uit de regering als het kabinet besluit militairen te sturen naar de Af ghaanse provincie Uruzgan. Dat ei, dreigement uit de vice-fractie- voorzitter van D66, Bert Bak- ker, in een interview met Else vier. Het is voor het eerst dat 066, dat tegen de missie is, met een politieke crisis dreigt. w kabinet heeft het voorne- |n uitgesproken om 1400 mili- Ijren bij te dragen aan de Na- o-operatie in Uruzgan. D66 wil „at de Tweede Kamer daarover {inhoudelijk debatteert. „In dat ini: geval zijn er verschillende op- t,es". verduidelijkte Bakker gis teren. „Of een kleine meerder- jnv j,ejd in de Kamer is daar voor. ijk:; Dan vinden wij het ondenkbaar dat de regering besluit militai- M|ljf ren te sturen. Maar zelfs als er l)vc een grote meerderheid voor is, doordat de PvdA om machtspoli- jefce redenen de missie steunt, en de regering de militairen wil uitzenden, dan is het vrij on denkbaar dat D66 in zo'n kabi net blijft." Dat betekent volgens Bakker, dat of de D66-ministers eruit stappen, of dat het hele ka binet valt. Bakker gaat er in zijn redenering vanuit dat de PvdA de missie niet om inhoudelijke redenen zal steunen. PvdA-woordvoerder Koenders is woedend over de uitspraken van Bakker. „De hele discussie ontaardt nu in een woordenspel waar de burger geen touw meer aan vast kan knopen." Onverstandig WD-Kamerlid Van Baaien be perkt zich tot de opmerking dat hij de opstelling van de kleinste coalitiepartij 'ongelooflijk on verstandig' vindt. „Wie het landsbelang voor ogen heeft, praat niet over een crisis." Vice-premier Brinkhorst riep al le partijen, waaronder zijn ei gen D66, op het hoofd koel te houden. „Ik doe een klemmend beroep op alle partijen eerst het gesprek aan te gaan over de mis sie. We moeten niet met crisis dreigen voor er een inhoudelijk debat is." Overigens wil een gro te meerderheid van de Tweede Kamer pas over de missie debat teren als het kabinet een besluit neemt over de uitzending van de troepen. Verschillende fracties hebben er bij het kabinet op aan gedrongen morgen dat besluit te nemen. Premier Balkenende probeert nu de D66-ministers op één lijn te krijgen met de rest van het ka binet. Hij zoekt naar een bezwe ringsformule waarmee Pechtold en Brinkhorst in kunnen stem men met de missie, zodat de Tweede Kamer zich daarover kan uitspreken. Pechtold heeft al gezegd dat dat er niet in zit. Bakker wilde niet speculeren wat er gebeurt als het kabinet alsnog een besluit neemt en de D66-minister daarbij laten aan tekenen dat zij tegen zijn. „Ik wil niet op allerlei varianten vooruitlopen." GPD De 35.990 glazen vormen een toren van zeven meter. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De bouw van een toren van bijna 36.000 champagneglazen tijdens de vakbeurs Horecava in de RAI in Amster dam, werd gisteren bedreigd door twee dui ven in het beurscomplex. De stapelaars sloegen alarm toen de duiven de Parkhal van de RAI binnenvlogen. De vrees bestond dat ze tegen de negen meter hoge toren van champagneglazen zouden vliegen. Organisator Gert-Jan Stok hield er ernstig rekening mee dat er actie moest wor den ondernomen. In eerste instantie werd gezocht naar een diervriendelijke oplossing. „Want we wilden niet dezelfde toestand als met de domino-mus." Maar de laatste uren voor de vestiging van het record van de grootste champagnetoren foto Joop Boek/GPD ter wereld, werden de duiven niet gesigna leerd. Televisiepresentator Robert ten Brink zette gistermiddag het 35.990e en laatste glas op de zeven meter hoge toren. De organisato ren hopen daarmee een plekje te krijgen in het Guinness Book of Records. Het oude re cord, in 1999 gevestigd in het Kurhaus Ho tel in Scheveningen, staat op 30.856 cham pagneglazen. GPD door Trix van Bennekom WILLEMSTAD - De aula van de Universiteit van de Neder landse Antillen is afgeladen vol. Het publiek bestaat vooral uit Europese Nederlanders. Er zijn weinig politici. De mensen zijn gekomen om te luisteren naar minister Donner (Justitie), die Curasao bezoekt in het kader van periodieke overleg met de collega's van Aruba en de Antil len. Onderwerpen cüe hoog scoren zijn het uitvoeren van het Plan Veiligheid Nederlandse Antillen en het bestrijden van drugscri minaliteit en terrorisme. Donner en zijn Antilliaanse ambtgenoot Dick stellen dat de vorig jaar gestarte samenwer king op gebied van politiewerk tussen Nederland en de Antillen vruchten afwerpt. Werden er in 2004 op Curasao nog 47 moor den gepleegd, in 2005 lag dat aantal op 22. Het aantal geweld dadige overvallen daalde met vijftien procent. Eind november is de eerste Ron de Tafelconferentie gehouden over de staatkundige vernieu wing op Curasao. Onder leiding van premier Balkenende is daar onder ander afgesproken dat Cu rasao en Sint Maarten op 1 juli 2007 de status van 'land' krijgen binnen het Koninkrijk. Bonaire, Saba en Sint Eustatius blijven Koninkrijkeiland onder Neder lands gezag. De discussies draaien tot dusver echter vooral over geld. Wie draait er op voor de Antilliaanse schuld van twee miljard euro? Donner schetste zijn gehoor in Willemstad enkele ideeën over de toekomstige rechtshandha ving in de regio. In een wereld waarin landsgrenzen vervagen, zijn de Antilliaanse eilanden te klein om zelfstandig de rechts handhaving te organiseren, al dus Donner. Dat is nu al zo maar die situatie zal alleen maar moeilijker worden. Het opheffen van de Antillen mag niet leiden tot verdere ver- HAARLEM - Het Openbaar Mi nisterie ziet vooralsnog geen aanleiding om op Curasao on derzoek te doen in de zaak van de babylijkjes die in Haarlem en Beverwijk zijn gevonden. Dat zei persofficier E. Hartjes giste ren. Het echtpaar dat wordt ver dacht van het doden van hun ba by's, woonde enkele jaren op het Antilliaanse eiland. „We sluiten niets uit voor de toe komst, maar op dit moment be staat er geen enkele aanleiding om daar te gaan zoeken", aldus de persofficier. De ouders van de gedode baby's woonden een paar jaar op Cura sao, voordat ze in 2000 in Bever wijk een huis kochten. In en om de woning van het echt paar in Beverwijk vond de poli tie eind december de lichamen van drie baby's. In een woning in Haarlem werd op 21 decem ber al een dode baby van het echtpaar gevonden.ANP snippering. Zo zullen Curacao en Sint Maarten er niet op hoe ven rekenen dat zij straks zelf wetten mogen maken. „De eilan den zijn kwetsbaar: voor crimi naliteit, voor politieke instabili teit, voor infiltratie, wa pensmokkel en toestroom van politieke vluchtelingen. Het risi co bestaat dat de eilanden op den duur verworden tot 'piraten- eilanden'. „Onveiligheid, of de veiligheid verzekerd door de maffia, zijn het gevolg", voor spelde de minister. Eenheid in de rechtshandhaving kan volgens Donner bereikt wor den door de procureur-generaal voor de Antillen lid te maken van het Nederlandse College van procureurs-generaal. Dit college wordt dan verantwoorde lijk voor de vervolging van straf bare feiten op de eilanden Minister Dick kan zich vinden in de visie van Donner. „Maar we moeten niet alleen inzetten op repressie. Preventie is ook be langrijk. De werkloosheid onder jongeren op Curasao is in 2005 gestegen van 36 naar 44 pro cent. We moeten ons dan ook richten op scholing en bestrij ding van armoede." GPD nnr.lllHith ICatctra Tiioti+io mr,rl riot ar „fal ci oor Judith Katstra iMarqit Spaak 20,25 205: {RNHEM - De postertekst 'Reis- 2Ö3: ureau Rita, arrestatie deporta- ie crematie adequaat tot het bit- ireeind' is geen smaad. De poli- erechter in Arnhem heeft een J-jarige Nijmegenaar hiervan bieren vrijgesproken, al noem de rechter de tekst wel 'op et randje'. ijenten hielden de Nijmege- 'jar in november vorig jaar toen hij een poster met de iakte tekst tegen het beleid in minister Verdonk van imdelingenzaken en Integra te op straat uitrolde voor de ca- jera van Omroep Gelderland, eerder was de politie ïengevallen in kraakpanden Nijmegen om vergelijkbare posters weg te halen. Datzelfde gebeurde in Amsterdam, omdat Justitie vond dat er wel sprake was van smaad. Actievoerders hingen de posters op na de brand in het uitzetcen trum op Schiphol. De Arnhemse politierechter zei gisteren dat de teksten pasten in het felle pu blieke debat dat ontstond na de brand. Hij achtte daarom smaad niet bewezen. De gemeenteraad in Amsterdam vergaderde giste ren over de spandoeken. De vraag was of de politie niet te hard heeft opgetreden tegen de actievoerders. Enkele partijen hadden hierover hun twijfels, omdat het verhaal van de kra kers nogal afweek van het feiten relaas van de gemeente. Volgens burgemeester Cohen heeft de po litie goed opgetreden, ofschoon ze niet op eigen houtje spandoe ken had mogen weghalen. Een ME'er had bovendien geen klap mogen uitdelen aan een actie voerder. ANP TÜCU N(£T Z-ON TUE^TANI2 W'AA J \NB- tfl-UVENJ A/V^vi- EVEN donderdag 12 januari 2006 UTRECHT - Het afgelopen jaar is het aantal artsen met een bum-out sterk gestegen. Uit gegevens van de artsenor ganisatie KNMG blijkt dat het aantal overspannen artsen in 2005 is gestegen van 11 naar 14 procent, zo bevestigde de KNMG een bericht in het dagblad Trouw. In de jaren negentig kwam burn-out onder artsen nog veel meer voor. Ongeveer 20 procent had er toen last van. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisarsten Vereniging dateren de percentages in Trouw uit het begin van 2005, en kunnen er geen stellige conclusies worden ge trokken. ANP DEN HAAG - Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) wil dat de koppeling tussen plannen voor nieuwe wegen, be drijven en woningen en de normen voor luchtkwaliteit moet worden losgelaten. Dit maakt het volgens de brancheorganisatie weer mogelijk om te bouwen. Dat zei voorzitter R. de Boer gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak. Het stilleggen van infrastructurele projecten om de lucht kwaliteit te verbeteren, levert volgens De Boer geen mi lieuwinst op. „Het zorgt ervoor dat Nederland op slot gaat, waarbij de sleutel is weggegooid." Nederland is het enige Europese land dat een dergelijke koppeling heeft, al dus de voorzitter. ANP TEXEL - De gemeente Texel opteert mogelijk voor de sta tus aparte of voor aansluiting bij de provincie Friesland. Dat heeft burgemeester J. Geldorp gisteren gezegd. Zij reageerde hiermee op uitspraken van de commissaris van de koningin van de provincie Noord-Holland, H. Borg- houts. Die stelde vorige week dat kleine gemeenten moe ten fuseren. De ideale gemeente heeft volgens Borghouts minimaal 30.000 inwoners. Texel voldoet met 13.000 ingezetenen niet aan die norm. Aan fuseren met bijvoorbeeld Den Hel der heeft het waddeneiland volgens Geldorp geen behoef te. ANP GRONINGEN - Riek Bakker ontvangt de Aletta Ja cobsprijs 2006. De stedenbouwkundige wordt onderschei den voor haar innovatieve werk in een 'mannenwereldje, waarin ze zich op bewonderenswaardige manier staande houdt'. Bakker heeft ook aan de Toekomstatlas van Mid delburg gewerkt. De Rijksuniversiteit Groningen kent de prijs toe aan een vrouw met een universitaire binding die een voortrekkers rol vervult op het gebied van emancipatie. ANP NIJMEGEN - Schrijver Cees Nooteboom krijgt een ere doctoraat in de Letteren aan de Radboud Universiteit Nij megen. Nooteboom krijgt de onderscheiding voor zijn 'grote, rij ke en veelzijdige literaire oeuvre, diep geworteld in de Eu ropese cultuur en geschiedenis', aldus een verklaring van de Nijmeegse universiteit gisteren. ANP (Advertentie) Crootboekinschrijvingen verliezen waarde per 1 april 2006 Wat is een grootboekinschrijving? Van 1815 tot 1948 heeft de Nederlandse Staat van tijd tot tijd eeuwigdurende staatsschuld uitgegeven. Er zijn drie eeuwigdurende staatsleningen meteen rentepercentage van respectievelijk 21/z%,3% en 3l/z%. De vorm waarin deze eeuwigdurende staatsleningen zijn uitgegeven, is verschillende keren gewijzigd. De oudste vorm is een grootboekinschrijving. Houders van deze schuld werden, zoals de naam doet vermoeden, ingeschreven in een grootboek en ontvingen een bewijs van inschrijving. Daarna moesten zij ieder halfjaar de rente opvragen. Waarom nu aanmelden? Na bijna twee eeuwen waren veel grootboekinschrijvingen in de vergetelheid geraakt. Het opsporen van rechthebbenden is in een flink aantal gevallen ondoenlijk gebleken. Daarom is op 1 april 1996 de Wet administratie grootboekschuld (Wag) van kracht geworden. Deze wet bepaalt dat grootboekinschrijvingen vóór 1 april 2006 moeten zijn aangemeld bij het Agentschap van het ministerie van Financiën. Grootboekinschrijvingen die niet vóór 1 april 2006 zijn aangemeld, verliezen hun waarde. Als u over eeuwigdurende schuld beschikt in de vorm van effecten aan toonder (zogenaamde K-stukken met coupons) of als u effecten aanhoudt in uw effectendepot bij uw bank of commissionair of ingeschreven staat in het schuldregister van het Agentschap hoeft u niets te doen. Eeuwigdurende schuld aangehouden in deze vorm behoudt ook na 1 april 2006 zijn waarde. Wat gebeurt er met aangemelde grootboekinschrijvingen? Nauw aanmelding vindt controle plaats en bij een goedgekeurde aanmelding worden uw grootboekinschrijvingen bijgeschreven in uw effectendepot bij uw bank of commissionair, die tevens zorgt dat u voortaan de rente op uw bank- of girorekening ontvangt. U kunt ook kiezen voor een rekening in riet schuldregister van het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Ook dan ontvangt u in de toekomst de rente minus kosten automatisch op uw bank- of girorekening. Hoe komt u erachter of u een grootboekinschrijving heeft? Er is een website www.grootboeken.nl waar u kunt zoeken in de inschrijvingen die nog niet zijn aangemeld. U kunt ook schrijven of bellen naar het in deze advertentie genoemde adres. Hoe kunt u zich aanmelden? Op uw verzoek ontvangt u een aanmeldingsformulier en een toelichting. Deze documenten zijn ook beschikbaar op de website. De aanmelding kunt u indienen bij het Agentschap van het ministerie van Financiën. Nadere informatie Agentschap van het ministerie van Financiën Postbus 345 1000 AH Amsterdam telefoon (020)5810716 of (020)5810766 fax (020)5810701 website www.grootboeken.nl e-mail bbs@minfin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3