Nieuwe natuur krijgt vorm De cavia' s hebben extra vitamines nodig 23 Dromen van Sirenen dinsdag 10januari 2006 De sirenen van Helgoland In de vooravond staat hij aan dek: Gemanicuurde handen op de reling, om zijn polsen de smetteloze ketens van zijn rang. Snauwen kan hij nog, vooral vervaarlijk zwijgen; zijn ene oog gericht op plafond of absolute hemel, het andere bars en panisch langs je heen. Eens hoorde ik hem bevelen in de telefoon: 'Start the film now,' - het was windkracht acht tot negen - 'nobody is coming.' Op het koude promenadedek speurt hij vruchteloos naar haar verre banken, haar lokroepen en zwakke feestgedruis. Tweehonderd Filippino's onder zijn bevel; maar hij is allang te Westwaarts immers, doof voor elk joyeus rumoer, zelfs in een dode taal. Jan B. Kuipers ontgaat aan zijn barse blik die paniek brengt onder zijn beman ning. De dichter die kennelijk de tocht met het cruiseschip heeft meegemaakt, heeft zijn barse stem gehoord: een medede ling over het starten van een film voor de passagiers en de boodschap dat 'nobody is coming'. Het is windkracht acht tot negen, maar er zijn geen schepen in de buurt. De kapi tein kent zijn plicht. Hij is het niet die rustig gehouden moet worden, maar het zijn de passa giers en de bemanning die hun kalmte moeten bewaren. Zij moeten doof blijven zoals de mannen van Odysseus voor de lokroepen en het feestgedruis dat misschien vanuit Helgoland tot hen zou kunnen doordrin gen. De Helgolandse Sirenen moeten verborgen blijven in de verre nevels. Het schip is te ver naar het westen gekoerst zoals ook het schip van Odysseus. Zo wel Odysseus als de kapitein van het moderne cruiseschip zijn de verraderlijke zandban ken die voor de eilanden van de Sirenen liggen, gepasseerd. Het speuren naar hun lokroepen en zwakke feestgedruis is vruchte loos. De harde realiteit is dat hij het bevel moet voeren over een bemanning van tweehonderd Fi lippino's. De moderne slaven van de cruiseboten. Dat laatste staat niet in de tekst, maar ik denk het erbij omdat deze kapi tein doof blijft voor elk joyeus rumoer. Zelfs voor de verlokken de stemmen van de Sirenen die Odysseus hoorde en de dichter Homerus beschreef in zijn Griek se taal, intussen een dode taal, is deze moderne kapitein doof. Zonder de mythische achter grond van het Odysseusverhaal is het gedicht een aardige anek dote, maar ook niet meer. De overeenkomsten met het lot van Odysseus accentueren juist de grote tegenstellingen tussen bei de kapiteins. Odysseus de avon turier en tevens bezorgde vader voor zijn bemanning. De moder ne kapitein is slechts de gezag voerder van tweehonderd sla ven. Zijn taak is deze in het ga reel te houden, zijn passagiers te entertainen en kalm te hou den als er gevaar dreigt. Het speuren naar de Sirenen van Helgoland is een vruchtelo ze bezigheid. Alsof de dichter zeggen wil: een cruisereis is een gevaarloze tocht zonder opwin ding, met tweehonderd moderne slaven om de luxepassagier te bedienen en te entertainen. De titel gaf me aanleiding tot deze interpretatie. Of is het gecücht toch niet meer dan een anekdote met vrijblijvende verwijzingen naar het Odysseusverhaal? Lou Vleugelhof Het beeld van een kapitein aan dek, starend in de raadselige nevels van de zee, is een oud motief dat al bij Home rus in de literatuur opduikt. Odysseus na het tienjarige beleg van Troje op thuisreis naar zijn koninkrijkje Ithaca in de Egeïsche Zee, is er het prototy pe van. Na zijn liefdesaffaire met de go din en tovenares Circe en zijn zware tocht door de Onderwe reld staat hij weer aan dek sta rend over de mediterrane zee spiegel. Hij is in zijn zucht naar avontuur en achtervolgd door stormen en vijandige goden, te ver afgedwaald naar het westen. Hij nadert de Straat van Messi na tussen Italië en Sicilië. Hij weet dat de verleiding groot is om zich te laten betoveren door het verlokkende gezang van de Sirenen. Circe heeft hem ge waarschuwd voor dit fatale ge vaar waardoor hij nooit meer vrouw en kinderen terug zal zien. Hij zal tussen twee gevaar lijke monsters door moeten va ren, Skylla en Carybdis, een stei le rots en een draaikolk. Hij kent zijn zwakheid voor vrou wen. Circe gaf hem goede raad en nu lijkt het hem goed haar ad vies op te volgen. Hij neemt zijn verantwoordelijkheid als kapi tein en geeft zijn orders. Hij stopt de oren van zijn beman ning vol was en beveelt zijn man nen hem met dikke touwen staande aan de mast vast te bin den. De mannen zouden de Sire nen niet horen en zijn bevelen om op ze af te koersen niet ver staan. Hij zou de dikke touwen niet los kunnen maken. .Er moeten ongetwijfeld overeen komsten zijn tussen dit oude Griekse verhaal en het gedicht van Jan J.B. Kuipers, 'De Sire nen van Helgoland'. Jan Kui pers is archeoloog en historicus, en stadsdichter van Middel burg. Veel van zijn gedichten zijn door de historie geïnspi reerd of ze zitten vol historische reminicensies. De kapitein uit dit gedicht oogt als een kapitein van deze tijd. Hij is niet het type van een ruige zeebonk, hij lijkt meer op een ge zagvoerder van een cruiseschip. Met zijn gemanicuurde handen op de railing en zijn smetteloze uniform heeft hij meer weg van de volmaakte gastheer. Ik denk dat de ketens van zijn rang om zijn polsen een directe verwijzing zijn naar Odysseus die vastgeketend aan de mast boom zichzelf geketend had aan zijn plichten als gezagvoerder. Ook deze kapitein is geen sa lon-kapitein, maar een autoritai re figuur; hij snauwt zijn beman ning af, zijn zwijgen is veront rustend en vol dreiging en niets De Versche Polder bij Retranchement. foto's Peter Nicolai In West-Zeeuws-Vlaande- ren gaat de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) dit jaar op verschillende plaatsen aan de slag met aanleg van nieuwe natuur. Het Zeeuw se netwerk van natuurgebie den - de zogenoemde ecolo gische hoofdstructuur - krijgt zo verder gestalte. Landelijk gezien is Zeeland hiermee koploper. Voordat nieuwe natuurgebie den in westelijk Zeeuws-Vlaanderen worden aangepakt, zet de Dienst Lande lijk Gebied nog bij enkele lopen de plannen de puntjes op de i, vertelt medewerker Joera de Mo- ree. „We zijn nog volop bezig in de Verdronken Zwarte en de Herdijkte Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad en met afron ding van het werk in de Versche Polder bij Retranchement." In de Verdronken Zwarte Pol der wordt de verzande geul 'ge dotterd'. Van het zand dat vrij komt, worden in de naastgele gen Herdijkte Zwarte Polder te gen de dijk aan duintjes ge maakt. De zeewering krijgt daar een duinachtig karakter. Het werk is begin april klaar, zodat de toeristen er geen last van on dervinden. Nieuw aangepakt worden, van af de zomer en in het najaar, de oeverlanden bij het Groote Gat van Oostburg, de Strijdersgat- polder (Hedenesse-Cadzand), de Austerlitzpolder (onder Zuid- zande) en Heirweg (oostelijk van Aardenburg), verdere na tuurontwikkeling in de Zwinpol der (benoorden Sluis) en de Plate en Linie-West (zuidelijk tussen Oostburg en Waterland kerkje) en uitbreiding van na tuurgebied Sophiapolder (onder Oostburg). Het lijkt een beetje op een lap heeft te maken met de afzet van zand dat vrijkomt bij het kreek herstel. De Moree verwacht dat er wel 250.000 kubieke meter grond uitkomt, waarvan de helft zand dat te gebruiken is bij wegaanleg. Die hoeveelheid kan niet ineens op de markt wor den gebracht, zodat gekozen is voor een stapsgewijze uitvoe ring. Na protesten van omwo nenden is besloten twee wegen in het gebied te handhaven, ook al betekent dat een hinderlijke doorsnijding van het nieuwe na tuurgebied. De aanleg van oeverlanden hoort bij het herstel van kreek- resten. Die gebieden zijn van groot belang voor veel vogelsoor ten: hoogwatervluchtplaats voor steltlopers, voedselgebied voor overwinterende ganzen en zwanen, broed-, rust- en voed selgebied voor kust- en trekvo gels. Ze worden gekenmerkt door graslanden, rietland, stru weel, knotbomen, drinkpoelen en waterlopen. Tenslotte nog het noordelijke deel van de Zwinpolder, nabij buurtschap Terhofstede. Er is door stichting Het Zeeuwse Landschap al een stukje natuur ingericht en daar komt in het na jaar, na het roven van de oogst, weer een stukje bij. „Het is echt een postzegeltje", lacht De Mo ree. „Er zit nog één landbouwer in het gebied. We overleggen over aankoop van zijn grond. Pas dan kunnen we het hele ge bied herinrichten, ook met een aangepaste waterhuishouding." Hij vergelijkt de aanleg van het ecologische netwerk met een lan ge trein. „We zetten die trein met een hoop wagonnetjes erach ter in beweging. Het gaat in to taal om tientallen percelen agra rische grond, verspreid over het hele gebied. Daarvan hopen we toch dit jaar zo'n 75 procent in te richten voor de natuur", al dus De Moree. Rinus Antonisse irontwikkeling in de Verdronken Zwarte Polder. pendeken, erkent De Moree. Maar de meeste projecten slui ten aan op al aanwezige groene gebieden, of zorgen ervoor dat natuurgebieden met elkaar ver bonden worden. Dat is gunstig voor de verplaatsing van plan ten en dieren en dat is wat de ecologische hoofdstructuur ook beoogt. Bijvoorbeeld de Plate is een soort kruispunt in het groene netwerk, legt De Moree uit. Het is een onderdeel van de voorma lige getijdekreek Passageule, die via het Zwin in verbinding stond met de zee. De kreek werd in 1788 afgedamd met de Bak- kersdam. De Plate gaat na herin richting samen met de Linie- West deel uitmaken van de na tuurverbinding Zwin-Passageu- le-Braakman. De Moree wijst erop dat hier niet alleen door DLG natuur wordt gemaakt (graslanden, open water en moeras). Vrij cen traal in het gebied zit een parti culiere eigenaar. Die gaat zijn grond in het kader van agra risch natuurbeheer zelf omvor men. „Dat sluit straks naadloos op elkaar aan", stelt de DLG-medewerker. Als het even kan, worden oude dijken die tijdens de Tachtigjari ge Oorlog dienst deden als verde digingslinie weer hersteld. Dat past prima in de plannen voor herstel van deze historische Staats-Spaanse Linies, die dwars door heel Zeeuws-Vlaan deren lopen. Het betreft niet al leen liniedijken, maar ook res tanten van forten en schansen. Zo gaan natuur en cultuurhisto rie hand in hand, waarbij ook de recreatie mee profiteert. In de Sophiapolder wordt al ja ren gewerkt aan natuurontwik keling. Het westelijk deel is vrij wel klaar. De Moree vertelt dat ook het zanddepot in een hoekje langs de weg van Oostburg naar Draaibrug (N58) is opgeruimd. Het zand is gebruikt bij wegen aanleg. Op die plek wordt ko mend voorjaar een recreatie- punt ingericht: struiken, schel penpad, parkeerplaatsen, fiet senrekken en een paviljoentje (met vogelkijker). Indijker gene raal Van Damme bouwde daar begin 19e eeuw al eerder een houten zomerverblijf. Zand In vijf jaar wordt een gebied van circa 30 hectare op de schop genomen, dat loopt richting Bak- kersdam (die weer aansluit op de Plate). Het meest oostelijke deel is nog niet door DLG in ei gendom verworven. Dat er zo veel jaar over gedaan wordt, De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temeuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Temeuzense kinderboerde rij. De ophokplicht voor pluim vee is sinds 1 januari opge heven, maar op de kinderboerde rij blijven de kippen gewoon in de volière. Voor je het weet moe ten ze vanwege dreigende vogel griep immers weer naar binnen. En nog een nadeel van loslopen de kippen: poep, heel veel poep op de stoep. Het liefst zou beheerder Jan een kippenren op het terrein zien verrijzen, maar dat lijkt voorals nog een utopie. De kinderboer derijen in Clinge en Temeuzen kampen met geldgebrek en dus is het wachten tot meer bedrij ven en wellicht de gemeente Ter- neuzen zich van hun beste kant laten zien. „Loslopende kippen zorgen ervoor dat het erf hele maal onder de poep komt te zit ten. Da's natuurlijk niet fris. We willen ook voorkomen dat kinde ren met de kippenstront in aan raking komen. Situaties waarbij kinderen eerst met hun hand in de poep belanden en vervolgens een lik van hun ijsje nemen zijn uit hygiënisch oogpunt natuur lijk niet wenselijk", zegt Jan. De beheerders van de kinder boerderij zijn sinds vorig jaar extra alert op dit soort tafere len. „Vorig jaar heeft de Algeme ne Inspectie Dienst een onder zoek naar geitenbesmetting op onze boerderij uitgevoerd. Een kindje uit Temeuzen, dat op on ze boerderij was geweest, was namelijk met een e-colli-bacte- rie besmet geraakt. Daardoor werd hij erg ziek. In alle weides zijn daarom mestmonsters geno men. Godzijdank waren alle uit slagen negatief. Zo'n bacterie kun je niet tegengaan, je kunt het ook niet zien aankomen. Die situatie heeft ons flink aan het denken gezet. Aan de ene kant is het natuurlijk zaak om dit De cavia's krijgen een onverwachte tractatie. foto Peter Nicolai soort dingen te voorkomen, maar je kunt je ook afvragen hoe ver je moet gaan. Een kin derboerderij moet namelijk ook blijven 'leven'. Het moet hier mogelijk blijven om met dieren in contact te komen", zegt Jan. Het op hok houden van de kip pen heeft nog een ander voor deel. Waar mensen in tijden van vogelgriepdreiging meer dan eens kippen over het hek van de boerderij droppen - in de hoop dat hun tokkers niet opvallen -, is de kippendump de laatste tijd een stuk verminderd. Er lopen immers geen kippen meer op het terrein rond en dus vallen alle nieuwe eiproducenten extra op. Alleen in de hertenwei lopen nog twee eigen kippen, die zich maar niet door de beheerders la ten vangen. De cavia's laten zich een stuk makkelijker in de kraag vatten. En da's maar goed ook, want de knagers zijn deze koude dagen meer dan afhankelijk van hun verzorgers. Jan: „Zij krijgen nu extra vitamine C toegediend met speciaal caviavoer. In de wintermaanden maken deze diertjes namelijk zelf weinig vi tamine C aan. In het voorjaar zijn hier meer bezoekers en dus krijgen ze dan ook meer groen voer. Dan kunnen we weer stop pen met het caviavoer. Trou wens, vorige week kregen we nog een flinke doos appels van een buurtbewoner. Zijn vrouw had appels geplukt, maar kwam met onbruikbare exemplaren thuis. Dus leverde hij het zwik- kie hier af. En daar zijn de ca via's natuurlijk hartstikke blij mee. Cliënt Jacques steekt ook vaak een handje toe door wat wortels uit zijn moestuintje te halen. Hij had trouwens ook pe terselie voor de cavia's in zijn tuin staan. Maar toen hij fana tiek aardappels aan het rooien was, trok hij onbewust ook alle peterselie uit de tuin." Waarna de cavia's twee dagen lang als heuse 'vitaminebonnnen' door het leven gingen. Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23