Hardleerse zwartrijder de cel in PZC Kerncentrale wordt na 2033 gesloopt Bonden willen plezier in werk terugbrengen min 1 ui mil i:l 1 op de 3 mensen heeft pech 1 op de 2 mensen heeft geluk Hongerstaker aangehouden tijdens protest in Den Haag Aanhoudingen diamantroof op Schiphol ChristenUnie wil scheidende •paren dwingen tot therapie [HrDUBBÊLGLASi "J'"VinimrnriTMÉ Laatste week Uit verkoop VS' en justitie kiezen voor harde aanpak reizen zonder kaartje Bomenkap van start in Schinveld Provincie zet te veel in op milieu Feyenoord op volle sterkte Veroordeelde zwartrijders die daarna weer in de fout gaan, ris keren zelfs twee weken cel. De Nederlandse Spoorwegen heb ben die afspraken gemaakt met SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft gisteravond met hulp van een arrestatieteam in Amsterdam drie verdachten aangehouden in verband met de diamantroof vorig jaar op de luchthaven. Een van hen wordt verdacht betrokkenheid bij de roof de twee anderen zijn door het onderzoeksteam aangehou den voor witwassen. Dat heeft een woordvoerder van de mare chaussee gemeld. In november werd de eerste vermoedelijke lervaller opgepakt. Op 5 de cember volgde de arrestatie van een tweede verdachte. ANP VEEN'DAM - Echtelieden die - willen scheiden, moeten ver- plicht een cursus volgen om te proberen hun huwelijk te red- den. Dat heeft de fractie van de ChristenUnie in de gemeente raadvan Veendam voorgesteld. Het afgelopen jaar werden in Nederland 33.000 huwelijken beëindigd. Volgens fractievoor zitter A. Janssen kosten de ge volgen van die scheidingen de Samenleving jaarlijks miljarden euro's. Bovendien hebben echt- cheidingen altijd grote emotio nele gevolgen voor de kinderen. „Het huwelijk draait om even wicht en respect", stelt Janssen. «Het is niet iets waar je rück- ichtslos een punt achter zet. We zijn doorgeschoten in die vrijheid-blijheid-mentaliteit van de jaren zestig." De fractie leider wijst onder meer op de jeugdcriminaliteit die deels zijn oorzaak vindt in ontwrichte ge zinnen. Voor echtelieden in cri sis bestaat er al de mogelijkheid een huwelijkscursus te volgen. Als het aan de ChristenUnie in Veendam ligt, stelt de gemeente ©voortaan verplicht voor rela ties die op barsten staan. „Het zou me mets verbazen als meer gemeentelijke fracties in het land dit gaan voorstellen." ANP (Advertentie) Super isolerend! Glashandel I MELIESTE i i Vakkundige montage LNstoneweq 20. GOES. Tel. 10113) 227854 j (Advertentie) Grote Markt I I-I3 4461 AH Goes Tel.; 01 13 227607 www.delscher.nl Hnnr Dylan de Gruijl DEN HAAG - Onverbeterlij- ke zwartrijders in de trein mogen een stuk harder wor den aangepakt. Wie keer op keer zonder kaartje in de i trein zit. kan voortaan een boete krijgen van ten min- ste 260 euro. Dat is vier keer zoveel als voorheen. het Openbaar Ministerie (OM) om de notoire zwartrijder uit te bannen. Het bedrijf hoopt dat van de strengere aanpak een 'afschrik wekkende werking' uitgaat. „Het gaat om mensen die tiental len processen-verbaal op hun naam hebben staan", aldus een woordvoerder van NS. De NS zeggen jaarlijks 'miljoenen eu ro's' te verliezen aan een paar honderd onverbeterlijke zwart rijders. De kosten zitten niet al leen in gederfde inkomsten, maar ook in het administratieve werk om alle uitstellingen van betalingen en boetes te verwer ken. Ook is de groep verantwoor delijk voor zo'n 60 procent van de agressie in de trein. De afspraken met het OM vol gen op een succesvolle proef in Friesland. Daarbij werkten de NS nauw sa men met vervoerder NoordNed en justitie en politie om een vas te groep zwartrijders aan te pak ken. De overtreders kregen on der meer trein- en stationsverbo den opgelegd. Niet landelijk Die aanpak werkte, maar de maatregelen worden vooralsnog niet landelijk ingezet. In de strijd tegen het zwartrij den, voeren de NS sinds oktober ook al een strenger boetebeleid in de trein. Een kaartje kopen bij de conducteur is niet meer mogelijk. Wie zonder kaartje in de trein zit, kijgt een boete van 35 euro en moet de ritprijs betalen. Vol gens de NS heeft die maatregel effect. Het aantal zwartrijders dat in de trein wordt betrapt zou sinds dien met veertig procent zijn af genomen. Treinreizigers die buiten hun schuld geen kaartje konden ko pen, bijvoorbeeld door een sto ring aan de automaat, kunnen de boete eenmaal per jaar terug krijgen. Hetzelfde geldt voor abonneehouders die hun jaar- of trajectkaart zijn vergeten. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Werknemers moeten onder het juk van hun chef vandaan. Volgens de FNV moet personeel meer vrijheid krijgen om eigen ideeën uit te voeren. Het CNV stelt dat slech te leidinggevenden een natio naal probleem zijn. Dat hebben de twee vakcentra les gisteren gezegd. „Goede en slechte bazen krijgen van ons het komende jaar de aandacht die ze verdienen", stelt voorzit ter R. Paas van het CNV. Vol gens hem wordt 2006 het jaar waarin 'plezier in het werk' cen traal staat. Dat kan alleen als werkgevers investeren in werk nemers en de inbreng van hun personeel weten te waarderen. Hoe deze goede chefs worden be loond en hoe de slechte chefs op de korrel worden genomen, is het CNV nog aan het onderzoe ken. FNV-voorzitter A. Jongerius spreekt van een 'oranjegevoel' op de werkvloer, zodat werkne mers gaan 'kicken op werk'. „Mensen hebben vaak ideeën over hoe ze hun werk beter kun nen doen. Ze moeten de ruimte krijgen deze vormen van innova tie door te voeren." Volgens Jon gerius zijn leidinggevenden te veel gericht op het in bedwang houden van hun personeel. ANP (Advertentie) naam. vootletters m v i straal: nummer: postcode: i plaats: telefoon- i (post)bankrekeningnummer: Handtekening: j PZCbv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. i In de colofon leest u er meer over. i Kijk op wwwpzc nl/abonneten, bel gratis 1 0800 0231231 of stuur deze bon naar i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713.4460 W8 Goes O Noteert u mij vooreen proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen pioelabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso l€ 20.55)" O per kwartaal mei automatische incasso 59.75)* D per jaai mei automatische incasso 229,20)". mei gratis PZC-paraplu 8 ^711688II55553O1' het alfabet van Zeeland Kabinet kiest voor snelle ontmanteling na afloop verlengde levensduur door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zo snel mogelijk na de sluiting van de kerncentra le Borssele - uiterlijk op 31 de cember 2033 - zal worden begon nen met de ontmanteling. Die kan na tien jaar zijn voltooid. Dat betekent dat de kerncentra le in Borssele eerder zal zijn ont manteld dan de in 1997 buiten bedrijf gestelde kerncentrale in Dodewaard. Dat blijkt uit een brief die het kabinet vandaag naar de Twee de Kamer stuurt. Daarin wordt voorgesteld dat de kerncentrale in Borssele uiterlijk op 31 de cember 2033 dichtgaat, twintig jaar later dan de regeringspar tijen CDA, VVD en D66 zijn overeengekomen in het huidige regeerakkoord. Bij de brief is het convenant ge voegd dat staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) is overeenge komen met de aandeelhouders Delta en Essent en exploitant EPZ. Zij beloven daarin af te zien van schadevergoeding bij sluiting van de kerncentrale in 2033. Tot nu toe vreesde het kabinet dat gedwongen sluiting van de kerncentrale - in 2013 - een schadeclaim zou opleveren van enkele honderden miljoenen tot ruim één miljard euro. Het Rijk en de energiebedrijven hebben ook afgesproken ieder 250 miljoen euro in duurzame energie te investeren. Daarmee wordt het klimaatvoordeel van het langer openhouden van de kerncentrale (een vermindering van 1,4 megaton CO,-uitstoot per jaar) verdubbeld. Anders dan bij de kerncentrale in Dodewaard wil het Rijk dat in Borssele zo snel mogelijk na de sluiting wordt begonnen met de ontmanteling. Eerst wordt overgegaan tot een 'veilige in sluiting' van de centrale (dat duurt ongeveer vijf jaar). Met een daarna volgt de ontmante ling, die ook vijf jaar in beslag neemt. Wachttijd In Dodewaard wordt voor de ontmanteling een wachttijd van veertig jaar in acht genomen. Die is afgelopen zomer inge gaan. Dat zou goedkoper zijn, omdat rente wordt geïnd op het ontmantelingsfonds. Inmiddels twijfelt het kabinet daaraan. Bo vendien, schrijft Van Geel aan de Kamer, 'wordt wereldwijd vanwege de onzekerheden door die lange wachttijd steeds vaker een voorkeur uitgesproken voor directe ontmanteling'. De locatie van de kerncentrale in Borssele komt hierdoor op zijn vroegst in 2044 beschikbaar voor een nieuwe bestemming, die in Dodewaard in 2050. Verder wil Van Geel dat elke vijf jaar een vergelijkingsonder- zoek wordt uitgevoerd om zeker te zijn dat de kerncentrale in Borssele tot het einde toe blijft behoren tot de veiligste kerncen trales in de Westerse wereld. Kernenergiewet De sluiting eind 2033 wordt ook vastgelegd in de nieuwe Kerne nergiewet die 'een dezer dagen' naar de Kamer gaat. Die wet laat de bouw van nieuwe kern centrales in Nederland toe, maar het kabinetsstandpunt hierover is niet veranderd, zegt Van Geel, ook niet na de gas- crisis tussen Rusland en de Oek raïne en recente uitspraken van oud-premier Lubbers en direc teur Wellink van de Nederland se Bank vóór meer kernenergie. „We zijn niet tegen nieuwe kern centrales", aldus Van Geel, „maar we achten de kans dat het er in Nederland van komt niet groot." pagina 15 dit is een verantwoorde deal (Advertentie) Eén op de drie automobilisten krijgt pech. Gelukkig is één op de twee automobilisten lid van de ANWB met Wegenwacht-service. Word nu óók lid, al voor 49,75. Dat is nog geen 1,- per week. Kijk op anwb.nl of bel 0800 0503. Goede reis Ondanks het verzet van ac tievoerders, die zich aan bo men hadden vastgeketend, is gisteren begonnen met de kap van het Schinveldse bos. De ontruiming verliep geweldloos, al werden 45 mensen aangehouden. Het bos moet gekapt om Na- vo-vliegtuigen veilig te laten landen. De provincie Zeeland zet in haar Omgevingsplan te veel in op het milieu en te weinig op stimulering van economi sche ontwikkeling. Dat zei de nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel, L. Ezinga, giste- *6 ren tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst. Feyenoord staat vanavond in het oefenduel met Hoek met nagenoeg het complete basisteam aan de aftrap. Het treffen met de Zeeuws-Vlaamse ploeg is na de korte winterstop het eerste en enige oefenduel als voorbereiding op de wedstrijd van zondag tegen <4| Vitesse. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 Mehdi Hooshyar bracht gisteren zijn dossier naar het ministerie van Justitie in Den Haag, maar werd korte tijd later als illegale vreemdeling opgepakt, foto Robert Vos/ANP door Wendy van den Hurk DEN HAAG - Tijdens zijn stille protest voor het ministerie van Justitie is Mehdi Hooshyar opge pakt door de Vreemdelingenpoli tie. Die nam hem mee omdat hij illegaal in Nederland verblijft. De Iraanse hongerstaker liet zich gisteren door vrienden van Vlissingen naar Den Haag bren gen, om daar zijn dossier aan het ministerie van Justitie te ge ven. Maar die haalden heel wat an ders uit de map. Niet dat het voor hem levensgevaarlijk is om terug te gaan, dat hij grote kans maakt op de doodstraf, maar dat hij alle procedures heeft doorlopen. En dat Mehdi Hoos hyar dus illegaal in Nederland verblijft. Daarom is hij gister middag opgepakt. Hooshyar is nu in Vreemdelingenbewaring. Hij zit niet zomaar in een cel. Ziekenhuis „Hij ligt in een ziekenhuis met voldoende voorzieningen", zegt A. Strijbis, persvoorlichter van het ministerie. „Er wordt goed voor hem gezorgd. Zijn situatie is onveranderd." Maar dan moet hij toch echt het land verlaten. „In principe wel. Ik zeg in prin cipe, omdat hij natuurlijk altijd nog opnieuw asiel kan aanvra gen. Maar een hoger beroep zit er niet in. De rechter en de Immi gratie- en Naturalisatiedienst hebben al geoordeeld: meneer is uitgeprocedeerd. Voorlopig mag Hooshyar in Ne derland blijven om aan te ster ken. „Bij uitgeprocedeerden kijken artsen altijd of ze gezond ge noeg zijn om te reizen. Zeker bij hongerstakers. Pas daarna wor den ze op het vliegtuig gezet." pagina 13 alleen aan zijn adem zie je dat hij leeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1