Antwerpen heeft WCT hard nodig PZC Beperking immigratie zorgt voor groei van criminaliteit PZC 1 - I BI Afghanistan brengt D66 in lastig parket Gascrisis wordt politieke strijd om macht in Oekraïne Alleen verdieping van Westerschelde helpt haven onvoldoende te gast 9 januari 1956 _r maandag 9 januari 2006 door Han de Bruin Het zal de leek mogelijk ont gaan waarom zowel het ha venbedrijf (Zeeland Seaports) als de beoogde exploitant (Hes- senatie-Noordnatie, ofwel Port of Singapore Authority) zo hard nekkig vasthoudt aan de Wester schelde Container Terminal. Toch is het antwoord vrij een voudig. Wil Antwerpen ook in de - reeds nabije - toekomst aantrek kelijk blijven voor de grote re ders, dan is een alternatief voor de eigen haven onontkoombaar. Op dit moment zijn er drie sche pen onderweg naar, c.q. reeds gearriveerd in Europa van het type VLCS (very large contai ner ship), met een capaciteit van ongeveer 8.400 TEU. Deze schepen hebben een lengte van ruim driehonderd meter en een diepgang van circa dertien me ter. Daarmee is het nieuwe Deur- gangkdok van de Antwerpse ha ven vrijwel onbereikbaar voor dit formaat schepen: Ten eerste moeten deze schepen precies op de tijgolf van Hoog Water Breskens - Antwerpen 'meeliften', hetgeen in ongunsti ge gevallen een extra wachttijd van elf uur, zowel op de rede van Vlissingen als in de haven van Antwerpen kan opleveren. Ten tweede moeten zij daarbij op de Westerschelde een snel heid van twaalf knoop (ruim 22 km per urn-) varen en dan zijn de haakse bochten in de Over loop van Hansweert en het Nauw van Bath met hun smalle vaargeul voor een schip van de ze lengte gelijk aan Russisch roulette spelen. Ten opzichte van de bodem wordt de snel heid, dankzij de vloed- of eb- stroom verhoogd tot ongeveer dertig km per uur. De vaartijd vanaf Rede Vlissingen tot Ant werpen, en vice versa, bedraagt daarbij minimaal tweeenhalf liÉÉBt «H csafi?\ all imii.iii (<agg*i - •j-. -J '.KJ'A3 y Containervervoer op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen. uur. Vanaf de Noordzee de con tainers tot in de haven van Ant werpen varen betekent voor de ze schepen een tijdverlies van minimaal zes uur, oplopend tot wel twintig uur, ten opzichte van afmeren in de Maasvlakte... of aan de WCT. Dit is ook in geld uit te druk ken: schepen van dit formaat kosten minimaal duizend dollar per uur, nog afgezien van loods kosten en sleperassistentie. Om geslagen naar de hoeveelheid te lossen of te laden containers is dit al gauw twee dollar per con tainer. Geen reder die dit ver lies wil nemen, noch een verla der die dit extra wil betalen. Maar, zult u zeggen, ais de Schelde is uitgebaggerd tot 13,10 meter (onder de water stand van Laag Laag Water Spring, LLWS), dan kunnen die schepen toch op minstens veer tien meter of meer diepte reke nen en met hun dertien meter diepgang zonder wachttijd door varen? Overcapaciteit Was het maar waar! Tegen de tijd dat de uitdieping is vol tooid varen er wereldwijd al zo'n vijftig schepen van dit for maat. Hoewel de container- markt nog steeds groeit, wordt er vanaf eind 2007 gevreesd voor overcapaciteit in de vloot. Het onvermijdelijke resultaat is een tariefoorlog en dan kan geen reder zich het geschetste tijdverlies meer veroorloven. Vervolgens is er de komst van nog veel grotere (en dieper ste kende) containerschepen, de IJLCS (ultra large container ships). De Koreaanse werf Hyundai heeft al de plannen getoond voor een schip van 13.000 TEU. De realiteit wordt onderstreept door de goedkeuring van het Classificatiebureau Germani- sche Lloyd. De afmetingen van deze mastodont? Lengte over al les 382 meter, breedte 54,20 en diepgang 15 meter. Zo'n schip weegt, inclusief lading onge veer 220.000 ton. Het gaat hier niet om een proefballon van Hyundai, want ook de Deense werf in Odense (op het eiland Fyn) van de familie Moller, eige naren van de rederij Maersk-Sealand, heeft plannen in die richting. Dat dit soort schepen ook daadwerkelijk ge bouwd zullen worden, wordt door niemand in de scheepvaart wereld meer betwijfeld. Voor Antwerpen betekent dit 'einde verhaal'. De uitdieping van de Schelde is niet alleen on voldoende. de bochten in de nauwe vaargeul verhinderen een schip van deze lengte om nog op eigen kracht, zonder hulp van slepers, te blijven va ren. Daarmee worden de kosten domweg te hoog. Een haven die een soortgelijk lot wacht, is Hamburg. Die ha ven ligt ongeveer even ver van zee als Antwerpen en kent in bijna dezelfde mate een diep gangsprobleem. Daarmee blij ven er in Noordwest-Europa slechts twee havens geschikt om deze schepen te ontvangen: Rotterdam-Maasvlakte en Wil helmshaven. Tenzij er op de Ka- loot een WCT komt. Dat Ant werpen (lees: PSA) dit graag wil, is duidelijk: men wil geen museale Hanzestad worden. Bo vendien is de infrastructuur in en rond de stad aan het einde van zijn capaciteit om verdere aan- en afvoer op te vangen. Be- foto Ronald den Dekker wijs voor deze stelling wordt ge leverd door het staken van de af bouw van het Deurgangkdok: van de beschikbare (dubbele) kadelengte van 2.600 meter is 1.500 meter uitgebaggerd. De overige 1.100 meter blijven voorlopig (tot minstens eind 2007) aan de wind overgele verd. Mogelijk een nieuwe kans voor duinvorming, ter compen satie van de duintjes op de Ka- loot? Om deze redding van Antwer pen te realiseren, is echter de vernietiging van een flink stuk Zeeland nodig. Dat weet Zee land Seaports net zo goed als ik. Met hun compensatievoor- stellen is echter in de verste ver te het verlies niet goed te ma ken. Han de Bruin is vervoersdeskundi- door Peet Vogels De kwestie over het al dan niet zenden van Neder landse militairen naar de ge vaarlijke provincie Uruzgan in Afghanistan wordt steeds neteliger voor D66. De frac tie in de Tweede Kamer is te gen de uitzending, de minis ters in het kabinet twijfelen nog. Deze week zullen de D 6 6 -bewindslieden Brink horst en Pechtold echter kla re wijn moeten schenken. Het kabinet wil deze week een definitief besluit nemen over een nieuwe missie naar Afghanistan. De bewindslie den van CDA en WD oefe nen druk uit op de D66-minis- ters om daarmee in te stem men. Het is een verkeerd sig naal als het kabinet over zo'n belangrijke missie verdeeld is, vinden de WD- en CD A-ministers. En daar be gint het probleem al, want Pechtold heeft gisteren laten weten dat hij het wil laten bij een 'voorbereidingsbesluit' van het kabinet: het uitspre ken van louter het voorne men om tot de troepenzen ding te besluiten. Pechtold wil dat er nu eerst een alge meen politiek debat op gang komt. De kans is dus groot dat er deze week binnen het kabinet al een flink robbertje zal worden gevochten over de procedurele opvattingen van Pechtold. Mocht dat alsnog met een sis ser aflopen, dan is het politie ke probleem niet van tafel. Want Brinkhorst en Pechtold hebben ook te maken met hun partij. D66-fractievoor- zitter Dittrich liet al eerder weten niets in deze Afghanis- tan-missie te zien. Daarmee zette Dittrich de D66-minis- ters voor het blok. Instem men met de troepenzending betekent politieke heibel in de eigen partij en tegenstem men politieke heibel met de coalitiepartijen. Het lijkt er echter op dat de ministers bij een 'ja' niet de Ta grootste problemen zullen y krijgen. „Als onze bewindslie- ;!jj den instgmmen met de missie betekent dat niet dat ze van ons moeten opstappen", ver- T zekert D66-Kamerlid Betf:/] Bakker. Dat is prettig nieuws voor Brinkhorst en Pechtold, Maar het betekent ook dat del druk op de D66-fractie toe neemt. Als de partij indejl Tweede Kamer tegen de mis- sie stemt is er gegarandeerd ruzie met coalitiepartners L0 CDA en WD. Zelfs als eer!' grote meerderheid van de jy Tweede Kamer voor is zal het Lve nee van een regeringspartij Lg hard aankomen bij het kabi- Le net. Onvermijdelijk komtL dan de vraag om de hoek of ju D66 nog geloofwaardig kan Lj meedoen aan de regering. nj( Bakker vindt het nog terne vroeg om over die vraag tel rij speculeren. „Laten we nude eerst maar eens over het be- ter sluit om troepen uit te zen-, den gaan discussiëren." Hij beseft dat de druk op D66 om in te stemmen groot zal wor den. „Maar wij staan nog kil steeds achter ons besluit omp tegen te zijn." De vraag is echter of D66 met de gemeen- i0n teraadsverkiezingen voor de deur het kabinet zal laten val len. In Den Haag geldt de wet dat de partij die het kabinet laat vallen daarvoor de prijs betaalt bij de verkiezingen. Gelet op de opiniepeilingen zou D66 zo goed als wegge vaagd worden. En Dittrich lijkt niet het type politieke zelfmoordenaar. Stiekem hopen ze bij D66 op een nee van de CDA-fractie, Als de PvdA ook tegen wordt de missie op zijn best nog maar door een kleine Ka mermeerderheid gesteund Misschien dat het CDA oe die reden zal zeggen dat het maar beter is de hele missie af te blazen. Maar de kans is groter dat CDA, WD en Pv dA eerst van D66 willen we ten wat ze zullen stemmen. Dittrich zal dan moeten kie zen tussen geloofwaardig heid en overleven. GPD b. door Carel Goseling Ze werd ooit als 'gasprinses' aangeduid: Julia Timosjen- ko (45), heldin van de revolutie van eind 2004, in september 2005 ontslagen als premier door haar kompaan Viktor Joesjtsjen- ko, president van Oekraïne. Vorige week riep zij de bevol king op een nieuwe opstand te beginnen, en via de rechter het contract aan te vechten dat het nationale gasbedrijf Naftogaz met steun van Joesjtsjenko af sloot voor de levering van gas uit Rusland. De deal is in strijd met de nationale belangen, vindt Timosjenko. Volgens het akkoord van Nafto gaz en het Russische Gazprom verdubbelt de gasprijs die Oek raïne moet betalen. Dat scheelt het land ongeveer 1 procent eco nomische groei. Timosjenko lijkt dus een punt te hebben. En dat wil ze scoren met de parlementsverkiezingen van maart voor de deur - waar ze met een eigen partij aan deel neemt. Bij Timosjenko's optreden zijn echter ook de nodige vraagte kens te zetten. Tussen 1995 en 1997 was zij directeur bij Yesu, een bedrijf dat een dominante positie had op de energiemarkt van Oekraïne. Tussen 1999 en 2001 was zij vice-premier en mi nister van Energie. Ze moest op stappen na beschuldigingen van corruptie. In 2001 werd zij aangeklaagd wegens duistere Yesu-activiteiten. De onderne ming zou gas hebben gesmok keld en gestolen. Er was met de boeken geknoeid en er zou be lasting zijn ontdoken. Vanuit Rusland werd Timosjen ko ervan beticht ambtenaren te hebben omgekocht in ruil voor orders uit Rusland, waarbij de prijs bewust werd opgehoogd. Dit alles sluit naadloos aan bij het akkoord tussen Naftogaz en Gazprom. Daar zit namelijk een ander bedrijf tussen: RosUkr- Energo (RUE), een Zwitserse on derneming die sinds juli 2004 bestaat en zich tot nu toe bezig hield met de levering en trans port van Turkmeens gas aan Oekraïne. RUE is eigendom van twee andere bedrijven: ARosgas holding AG (eigenaar: Ga zprom) en Centrogas holding AG (eigenaar: Raiffaisen invest ments AG, afgekort Riag). RUE regelt de toevoer van gas naar Oekraïne, inclusief prijs en transport. Gazprom verkoopt dus als het ware aan zichzelf. Riag adverteert als internationa le investeringsbank en finan cieel dienstverlener. Het steekt geld in onder meer de energie sector. Riag moet er nu op toe zien dat RUE volgens westerse normen werkt en dat het finan cieel management op orde is. Medio juni - toen Timosjenko nog premier was - zei het hoofd van de Oekraiense geheime dienst dat een strafrechtelijk on derzoek was begonnen naar RUE. De onderneming zou Oek raïne voor meer dan één miljard euro hebben benadeeld bij gas- deals met Turkmenistan. In het onderzoek werd ook Naftogaz betrokken. RUE werd opgezet onder Joesjtjensko's voorganger Leonid Koetsjma. Die en zijn aanhang worden ervan beschul digd de rijkdommen van het land onder elkaar te hebben ver deeld. Zij werden er schatrijk van, het land straatarm. Zakenman RUE kwam in de plaats van Eu- ral Trans Gas (ETG), dat was ge vestigd in Hongarije. De eigena ren zouden onbekende Roeme nen zijn. Later bleek dat ETG toebehoorde aan een zakenman uit Oekraïne. Toen die in finan ciële problemen kwam, ver kocht hij ETG aan Britse en Deense investeerders. Medio 2004 werd ETG omgevormd tot RUE. De directie bleef zitten. Een woordvoerder van Riag zegt dat zakenlieden uit Oekraï ne met een verleden 'in het gas' achter de onderneming zitten. Het gerucht gaat dat het om re laties van Koetsjma gaat. Joesjtsjenko is, na het ontslag van Timosjenko, in politieke zin teruggekeerd bij zijn vroegere tegenstanders. De nieuwe rege ring steunt op de aanhangers van Koetsjma en diens premier Viktor Janoekovitsj. Alle door Timosjenko in gang gezette on derzoeken naar hun verleden zijn gestopt. Met het gasak- koord is Oekraïne niet alleen verzekerd van energie, maar ook van een nieuwe politieke machtsstrijd waarbij kennelijk niemand brandschoon is. GPD Het strenge Europese immigra tiebeleid heeft een averechts ef fect, vindt politicoloog Rens van Munster, oud-inwoner van Veghel, nu woonachtig in Dene marken. Het weren van immi granten leidt volgens hem eer der tot minder dan tot meer vei ligheid. doorTwan van Lierop Rens van Munster kent het volkslied van Denemarken misschien wel beter dan het Wilhelmus. Die kennis is het resultaat van een intensieve cursus integratie, die hij als nieuwkomer in het land heeft gevolgd. Behalve onderricht in de taal, kreeg hij ook les in de Deense cultuur en de Deense historie. „Denemarken is een vredelie vend land dat sinds de Viking tijd niet meer heeft gevoch ten," citeert hij uit de lesstof. Hij is skeptisch over het nut van een cursus die immigran ten vooral bijbrengt hoe be voorrecht ze zijn om in hun nieuwe land te mogen wonen. „Je leert om Deenser te zijn dan de Denen, maar je zult al tijd een immigrant blijven. Je kunt zelfs worden terugge stuurd naar je land van her komst als je een ernstig mis drijf begaat. Het is een illusie dat de samenleving daardoor veiliger zou worden. Boven dien geeft het de valse indruk dat Denen ideale burgers zijn, die geen ernstige misdrijven plegen." Vijf jaar geleden vertrok Van Munster uit Nederland om zijn toenmalige Deense geliefde te volgen. Hij mocht dan wel als bestuurskundige zijn afgestu deerd aan de universiteit van Twente, in Denemarken begon zijn carrière met nachtelijk schoonmaakwerk in een zieken huis; en al hield de verkering niet stand, de immigrant bleef. Onlangs promoveerde Rens van Munster aan de universi teit van Odense op zijn proef schrift over het Europese immi gratiebeleid. Hij beschrijft in zijn onderzoek hoe dat beleid steeds meer in het teken van veiligheid is komen te staan. „Jarenlang zijn immigranten Rens van Munster: „Jarenlang zijn immigranten vooral gezien als goedkope arbeidskrachten die bij droegen aan onze economische ontwikkeling. Tegenwoordig worden zij in verband gebracht met cri minaliteit, mensensmokkel en terrorisme." foto GPD vooral gezien als goedkope ar beidskrachten die bijdroegen aan onze economische ontwik keling. Tegenwoordig worden ze in verband gebracht met cri minaliteit, mensensmokkel en terrorisme." Goedwillend De visie op immigratie is vol gens Van Munster vooral veran derd in de aanloop naar het wegvallen van de Europese bin nengrenzen. „Er was vrees dat niet alleen goedwillende bur gers maar ook criminelen zich vrijer zouden gaan bewegen. Er werd gewezen op de drei ging van de Chinese maffia, de Russische maffia, smokkel van atoomwapens vanuit de voor malige Sovjetunie, terrorisme, illegale immigratie, men sensmokkel." „Uiteindelijk is alles op één hoop gegooid. Het ging daarna vooral nog over immigratie. Er is besloten de controle aan de buitengrenzen te verscherpen en allerlei restricties aan immi gratie te stellen." Bij dat be leid kunnen nogal wat kantte keningen worden geplaatst, stelt Van Munster vast. „Het aantal asielzoekers is welis waar gedaald, maar dat komt vooral doordat er minder inter nationale conflicten en daar door ook minder vluchtelingen zijn, zoals uit het voonnalige Joegoslavië. Strengere contro les hebben nauwelijks invloed op het aantal immigranten." Van Munster: „Als mensen echt hierheen willen komen, kun je ze onmogelijk tegenhou den. Dat werd me ook beves tigd in interviews met mensen die de grenzen bewaken. Een goed voorbeeld is de Spaanse enclave in Marokko. Vroeger konden immigranten daar ge woon binnenkomen, nu staan er hoge hekken omheen maar ze slagen er nog steeds in om binnen te komen." „Het immigratiebeleid heeft vooral een averechts effect ge had omdat we het zicht verlo ren hebben op de mensen die il legaal binnenkomen. Als ze al worden aangehouden, weten we er geen raad mee. Ze wor den een tijdje gevangen gezet en vervolgens weer de straat op gestuurd. Zo kweek je een groep mensen zonder rechten en plichten, die zijn overgele verd aan de goede of slechte wil van anderen. Dat kan bij voorbeeld voor illegale vrou wen betekenen dat ze in de prostitutie belanden." Toezicht Maatregelen zoals scherper toe zicht aan de grenzen en stren ger optreden van de politie dra gen allerminst bij aan de veilig heid, vindt Van Munster. Ster ker nog, ze hebben zelfs eerder het tegengestelde effect. „Als we de mogelijkheden van lega le immigratie beperken, bevor deren we daarmee tegelijk de il legale mensensmokkel en de criminaliteit. Bovendien zijn ook de legale immigranten de dupe van strengere controles en worden de mensen aan de rand van de samenleving ver der in de hoek gedrukt. Als zij voortdurend moeten bewijzen dat ze niet illegaal en crimi neel zijn, is dat niet bevorder lijk voor de integratie." GPD WATERSTOFBOM - De Vere nigde Staten willen, volgens Amerikaanse kringen rond het Congres, dit jaar twee kern proeven houden in het gebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. De Amerikanen zou den twee waterstofbommen tot ontploffing willen brengen; één van de twee zal waarschijn lijk de grootste explosie veroor zaken die tot nu toe door men sen is ontketend. BRITANNIA - Burgemeester en wethouers van Vlissingen overwegen serieus restaurant Britannia met een hotel uit te breiden. Door het verloren ge- gane hotel op dezelfde plaats I te herbouwen, zou Vlissingea weer over een eersteklas hoid kunnen beschikken. Boven dien krijgt Vlissingen, als hei tot herbouw besluit, meer ge® uitgekeerd als vergoeding voo: Ti van materiële oorlogsschade. be ;to MIJN - Het onder Panamese 'zij vlag varende motorschip Alm he is zondag in de Noordzee ge-] kr zonken nadat het ter hoogte van Esbjerg op een mijn ms|Di gelopen. De Zweedse schepen Beluna en Britannia hebbe: de opvarenden van de Alvy, die in sloepen ronddreven, op gepikt. !kr Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 té Business to Business/Onroerend gow i. Tel-(076)5312277 Fax: (076)5312274 gf Of Internet: v Ar.pzc.nl/adverteren til concern Dedoo'J qebruikt voor j-..„n fft Irtr Auteursrechten vi Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnemonton)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevar ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ese'?!', st de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PA zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes. K Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4