Japanse oester verovert Wadden V PZC PZC iitra De vrolijke noot in het verzorgingshuis Alleen betalen voor lang parkeren op drukke plekken Sluis 11 Terneuzen zoekt oplossing voor kinderboerderij Schelpdier vormt grote bedreiging voor mosselteelt en de natuur Beste vissers in de prijzen Hongerstaker gaat naar Den Haag Dikke kinderen joggen op strand Rob Hennessen wint dartstoernooi Vogelgriep heeft weerslag op beurs agenda maandag 9 januari 2006 «RNEUZEN - De gemeente Itrneuzen zoekt naar mogelijk heden om dc kinderboerderij jan de Evertsenlaan in Terneu- m een helpende hand toe te ste- ken Wethouder S. de Mol-Mar- «se hoopt een dezer dagen dui delijk te hebben in welke vorm Xerneuzen iets voor de noodlij dende boerderij kan betekenen. De kinderboerderijen in Terneu zen en Clinge worden door de Stichting Tragel gebruikt als dagbesteding voor verstandelijk gehandicapte mensen. De exploi tatie van de vestigingen is ech ter ondergebracht in een aparte stichting, de Stichting Kinder boerderij. Die stichting komt jaarlijks zo'n dertigduizend eu ro tekort, vooral door gedaalde sponsorinkomsten. Met een actieplan wil het stich tingsbestuur de belabberde fi nanciële situatie te lijf gaan. Daarbij is met name de hoop ge vestigd op giften van bedrijven en de gemeente Terneuzen. Een verhoging van het huidige subsi diebedrag van de gemeente Ter neuzen vinden voorzitter F. van Driessche en secretaris J. van Hooij donk reëel, vooral omdat Terneuzen voormalig eigenaar van de kinderboerderij is. Sinds de overdracht aan de Stichting Kinderboerderij keert Terneuzen jaarlijks een subsidie bedrag uit. In 2004 en 2005 ging het om 35.000 euro, daarvoor was het bedrag hoger. Terneu zen stelde het bedrag naar bene den bij toen de laatste gemeente lijk medewerker op de kinder boerderij met pensioen ging. Wethouder S. de Mol-Marcusse streeft naar een snelle oplos sing. „Terneuzen is gediend bij een goede dagbesteding voor cliënten van de stichting Tragel. Bovendien is het een voorzie ning, die voor veel inwoners van de gemeente Terneuzen een be langrijke sociale en maatschap pelijke functie heeft. Persoon lijk vind ik het fantastisch hoe alles op de kinderboerderij reilt en zeilt, maar als gemeente moe ten we eerst goed bekijken wat Tragel zelf kan doen om de Stichting Kinderboerderij te hel pen. We moeten de zaken goed naast elkaar leggen. Daarna kunnen we bepalen wat de ge meente voor de boerderij kan be tekenen." De Mol wil ook haar collega's in Hulst benaderen om een oplos sing te zoeken voor de kinder boerderij in Clinge. Maar voor zitter Van Driessche van de Stichting Kinderboerderij weet vanuit zijn rol als wethouder in Hulst dat van die gemeente niet al te veel kan worden verwacht. jnnr Rinus Antonisse ZIERIKZEE - Na het veroveren van de deltawateren is de wilde Japanse oester bezig aan een op mars in het Waddengebied. Ook daar dreigt het schelpdier mos sels en kokkels te verdringen. Dat vormt een groot gevaar de Zeeuwse mosseltelers, die het meeste mosselzaad waar mee ze verder kweken, uit de Waddenzee opvissen. De Produ centenorganisatie Mosselcul tuur heeft al alarm geslagen. Wij proberen onder de aan dacht te brengen dat er wat moet gebeuren, omdat je anders Zeeuwse toestanden krijgt", laat secretaris H. van Geesber- Fanfare (Advertentie) kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES "Fel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl Email: web@pzc.nl tawateren. Langzaam maar ze ker nam het schelpdier er bezit van. Ook in het Duitse Wadden gebied is bewust met de kweek van de Japanners aan de slag ge gaan. Grootste probleem is dat de oes ter als een fikse voedselconcur- rent van inheemse schelpdieren als mossel en kokkel optreedt. Het beest kaapt algen weg en de ontwikkeling van mossels en kokkels wordt hierdoor ernstig belemmerd. Die situatie is nu ook in de Waddenzee, kweekka- mer voor mossellarven, aan de orde. Van Geesbergen heeft de indruk dat de ernst van de toe stand in het noorden des lands nog onvoldoende wordt inge zien. „Maar wij weten dat het kan uitgroeien tot een ernstige bedreiging." Volgens de secretaris lijkt de eni ge afdoende oplossing voors hands het weghalen van de schelpdieren. Hij wijst erop dat binnenkort in de Oosterschelde een proef wordt gedaan met het weghalen van de Japanse oes ters. Die moet uitwijzen of dat helpt en of er geen schade op treedt aan de natuur van de be schermde Oosterschelde. Het kan ook voor de, eveneens be schermde, Waddenzee uitkomst bieden. Van Geesbergen verze kert dat sprake is van een wezen lijk probleem. „Voor de mossel kwekers is het een crime, zeker als het om de kweekpercelen en mosselbanken gaat. Maar een te veel aan Japanse oesters is ook voor de natuur een bedreigende situatie." De uitheemse Japanse oester dringt van twee kanten de Wad den binnen. Vanuit de Zeeuwse wateren drijven door de natuur lijke stroming langs de Noord zeekust larven van de oesters noordwaarts. In het Duitse deel de Wadden breken gekweek te oesters (daar Pacific oester ge- ij uit. Het schelpdier is in 1964 naar ad gehaald, nadat de in- ;e platte Zeeuwse oester vrijwel uitgestorven was in de strenge winter van 1962/63. Aan genomen werd dat de Japanse oester zich niet zou voortplan ten Maai" doordat de Ooster schelde door aanleg van de stormvloedkering openbleef en door warme zomers en klimaat verandering, bleek de Japanse oester prima te gedijen in de del- SINT - JANSTEEN - Fanfare SI. Jan uit Sint Jansteen houdt zondag 22 januari om 10.30 uur een koffieconcert in Den Bom bardon aan de Tragel. de fanfare treden de per cussiegroep Steenslag en het ïgenorkest Weldoen door Vermaak uit Clinge op. blikvangers voor etalages De Zingende Timmerman krijgt in Rozenoord de handjes in de lucht met de meezinger Daar aan de waterkant. door Raymond de Frel SLUIS - Soms moet je de mensen een beetje helpen, nietwaar? Dus roept Piet van Puyvelde, oftewel de Zingende Tim merman uit Sluiskil, zijn toeschouwers in verzorgingscentrum Rozenoord in Sluis op de handjes in de lucht te ste ken. Bewoonster mevrouw Dekker kijkt eens verbaasd achterom. Is zij dan al die tijd de enige geweest die meezong? Ach, nou en, wat dan nog? Waar mevrouw Dekker al die liedjes van kent? Van Radio Delta natuurlijk! De West-Zeeuws-Vlaamse huisomroep trapte zaterdag haar jubileumjaar af met een feestje. Al 25 jaar maken onge veer veertig vrijwilligers radioprogram ma's voor zieken, ouderen en gehandi capten in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op 31 oktober, als de zender precies 25 jaar plaatjes draait, wordt dat gevierd met een groot festijn in het Oostburgse Ledeltheater, maar zaterdag is er al een voorproefje. Piet van Puyvelde laat de toeschouwers uit de verzorgingshuizen Ter Schelde (Breskens), Huize Emmaus (IJzendijke) en Rozenoord meedeinen op lofliedjes over de Westerschelde. En straks volgt nog het absolute klapstuk: het jonge zangtalent Thomas Berge (15) uit Haaksbergen, die afgelopen week nog de Zilveren Harp won, een aanmoe digingsprijs voor jonge kunstenaars. „Thomas is al geliefd bij de ouderen, al kwam zijn populariteit langzaam op gang. Bij een oudere gaat een artiest er meestal pas echt makkelijk in als-ie een paar hitjes heeft gehad. Maar na dit op treden zal het vast en zeker stormlopen met verzoekjes voor zijn liedjes", zegt voorzitter Arnold Scheele van de Stich ting Radio Delta. En dus kunnen de gastvrouwen van Ra dio Delta, die regelmatig bij de luiste raars in de woonzorgcentra langsgaan om hun favoriete plaatjes te noteren, hun borst nat maken voor een Ber- ge-bombardement. Andere favorieten? Frans Bauer, Jan Smit en Vader Abra ham. „En koormuziek. Dat roept bij veel mensen herkenning op, omdat ze zelf ook in een koor hebben gezongen. Daarnaast merken we dat de lichtklas- sieke muziek aan populariteit wint. Ra dio Delta wil de vrolijke noot in het ver zorgingshuis zijn. Zodat mensen, die meer dan eens eenzaam zijn, even alle ellende vergeten en vrolijk met de mu ziek meedoen", zegt Scheele. Communicatiesysteem Als het aan hem ligt, breidt het aantal luisteraars zich in het jubileumjaar flink uit. In de verzorgingscentra en in het Antoniusziekenhuis in Oostburg kan Radio Delta al jaren rekenen op foto Peter Nicolai een trouwe aanhang, maar de huisom roep wil meer. „Wij zenden niet uit via de ether. Dat heeft een voordeel, want je kan daardoor nooit uit de lucht zijn. Maar het is tegelijkertijd ook ons na deel: we kunnen niet iedereen bereiken. Daarom willen we de verbindingen naar de tehuizen vervangen door een di gitaal communicatiesysteem. Met be hulp van een internetaansluiting kun nen we vervolgens ook mensen bereiken die thuis zorg nodig hebben. Vroeger verhuisden zorgbehoevenden redelijk snel naar een verzorgingshuis, maar dat is niet meer zo. Mensen proberen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wo nen. Wij willen op die ontwikkeling in spelen", zegt Scheele. De studio, een voormalige kraamkamer in het Antoniusziekenhuis in Oostburg, wordt dit jaar grondig gerenoveerd. Na de renovatie hoopt Radio Delta ook te beschikken over een nieuw mengpa neel. De huidige installatie is vijftien jaar oud en derhalve aan vervanging toe. CLINGE - Visclub de Clingse Hengelaars reikte zaterdaga vond tijdens een feestavond in zaal Malpertuus de prijzen van het afgelopen jaar uit. Secretaris C. Peeters van de vis club toonde zich verheugd met het groeiend aantal leden. „Blijkbaar vinden veel mensen rust door aan de waterkant een hengeltje uit te gooien. We tel len meer dan vierhonderd senior leden. Verder staan er ruim tweehonderd jeugdige vissers op de ledenlijst. De club be schikt inmiddels over zes visput- ten. Met daarbij de vijver op de Sterre, speciaal voor de jeugd, zijn er mogelijkheden genoeg om de hobby uit te oefenen." De wedstrijdcommissie reikte de prijzen uit aan de beste drie vissers in elke categorie. Club kampioen seniors A werd André de Caluwe. Marcels Kegels en Kurt de Witte plaatsten zich als tweede en derde. De zomercom petitie in deze afdeling werd ge wonnen door Marcel Kegels voor Tom Hoogstrate en Wim de Lee. Bij de seniors B ging het clubkampioenschap naar Frans Lampers. Als tweede eindigde René Janssens. Derde werd Francois de Lee. Luciën Uytden- houwen won de zomercompeti tie. Ronny de Koek en René Jans sens eindigden respectievelijk als tweede en derde. Bij de vijftigplussers haalde Ronny de Koek de meeste vis binnen. Frans Lampers pakte de tweede plaats. Piet Coppieters plaatste zich als derde. Van de leden die geregeld de hengel op de Westerschelde uit gooiden, scoorde Marcel van Duyse de eerste plaats. Rene Bertram en Christien van Duyse pakten de tweede en derde plaats. De grootste vis op de Schelde, een bot van 31 centi- mer, werd aan de haak geslagen door René Bertram, Luc Verten- ten en Danny Bertram. VLISSINGEN - De hongerstakende asielzoeker uit Vlis- singen, Mehdi Hooshyar, gaat toch naar Den Haag. Deze ochtend vertrekt hij naar het kantoor van de Immigratie- en Naturalisatiedienst om zijn dossier te overhandigen. Hij hoopt nog op een status. Ook al wordt het door ieder een om hem heen afgeraden, Mehdi Hooshyar is niet op andere gedachten te brengen. „Hoe maakt hem niet uit, als hij maar naar Den Haag kan", zegt Mahmoud Karam- zadeh. De woordvoerder van het platform Red Mehdi zal zijn vriend daarom vervoeren. „We hebben een rolstoel ge vonden, waar hij in kan. Maar hoe we hem daarin krijgen, is voor mij een raadsel." Onder een dik pak dekens komt Mehdi op de achterbank te liggen. Karamzadeh denkt niet dat het medisch verantwoord is. Hooshyar is nu 44 dagen in hongerstaking. Dat is de risicofase. Hij kan elk moment in coma raken. Nu al begint hij weg te zakken. DISHOEK - Plet is een heel eind van Westkapelle naar Dishoek. Zeker als je kisten draagt, een zware rugzak en ook nog eens met zeven anderen vastzit aan een touw. En al helemaal als je meer dan honderd kilo weegt. De kinde ren die meedoen aan het Avro-programma Vet! is het toch maar mooi gelukt. Twaalf kilometer strandklossen en dan nog eens drie kilometer joggen naar Koudekerke. Dan willen die kilo's er wel afvliegen. Zaterdag maakte de Avro opnames in Dishoek. Voor het programma moe ten de jongeren die willen afvallen vijf maanden grensver leggende dingen doen, een eetdagboek bijhouden en een videodagboek. De aflevering van Vet! die aan de Zeeuwse kust is opgenomen, wordt morgen om 16.55 uur op Neder- land 2 uitgezonden. KLOOSTERZANDE - Niet de gedoodverfde favoriet Jean-Paul van Acker maar Rob Hennessen heeft zaterdag het open Klaroen-dartstoernooi op zijn naam geschreven. In de gelijknamige bar in Kloosterzande werkten vijftien liefhebbers, onder wie twee dames, kwalitief hoogstaande partijen af. Na spannende poulewedstrijden drongen Rob Hennessen en Mark de Kesel uiteindelijk door tot de fina le. In deze best of seven versloeg Hennessen de Kesel met 4-1. Hij gooide met 119 tevens de hoogste uitworp van het toernooi. De Zeeuwse crack Jean-Paul van Acker, die dit jaar net niet in aanmerking kwam voor deelname aan het prestigieuze dartstournooi in Frimley Green, moest het in de strijd om de derde en vierde plaats opnemen te gen zijn zus Nancy van Acker. Jean-Paul won met 3-0. SLUISKIL - Gezellig was het wel, met vogelliefhebbers onder elkaar, maar de verkoop tijdens de eerste vogel- beurs van 2006 verliep wat stroef. Zo'n honderd bezoe kers kwamen naar de nieuwjaarsbeurs van De Sluiskilse Vogelvrienden in 't Meulengat in Sluiskil. „Je merkt dat de vogelgriep een beetje zijn weerslag heeft op de ver koop. Het is niet altijd even makkelijk meer om vogels kwijt te raken, ook niet voor de aanwezige opkopers die ook van export moeten leven. Maar de gezelligheid blijft gelukkig overeind", aldus H. van der Linden van de Vogel vrienden. Dit seizoen volgen er nog twee beurzen in 't Meulengat: op de eerste zondagen van februari en maart. In iedere categorie kregen de drie beste vissers een trofee. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel SLUIS - De Sluise partij Dorps belangen en Toerisme (D&T) wil dat de gemeente Sluis 'blauwe parkeerzones' invoert in de cen tra van de drukste plaatsen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Kortparkeerders kunnen een parkeerschijf gebruiken en hoe ven niet meer te betalen voor een parkeerplaats, betoogt D&T. Aan langparkeerders in het centrum van de grotere plaatsen en langs de kust mag wel een vergoeding worden ge vraagd, behalve van oktober tot en met maart. Inwoners van de gemeente Sluis moeten hun auto altijd gratis voor hun deur kun nen blijven stallen. Met deze visie op de parkeer- kwestie in de gemeente Sluis hoopt D&T te scoren tijdens de gemeenteraadsvergaderingen in maart. Voormalig wethouder en huidig fractievoorzitter Carien Bolijn mag, zoals verwacht, op nieuw de kar trekken. Raadslid Liber Baarends staat als tweede genoteerd, Marianne Carels (ook al eens raadslid in de ge meente Oostburg) neemt de der de stek in. Achter Bram Vreeke (plaats vier) staat de opvallendste naam van de lijst genoteerd, die van Arnold Scheppers uit Sint Kruis. Scheppers was acht jaar raadslid voor de Lijst Stan daard en WD in de gemeente Aardenburg. In de latere ge meente Sluis-Aardenburg was Scheppers acht jaar actief als raadslid voor de inmiddels opge heven Lijst Rammelaere. Sluis aan Zee Bovenaan het speerpuntenlijstje staat, weinig verrassend, dat D&T nog altijd tegen uitvoering van het Zwingeulproject Sluis aan Zee is. „De uitbouw van de kern Sluis is een enorme aan slag op het landschap, evenals de verregaande consequenties van indringend zout water en verkeersstructuur rondom Re- tranchement", aldus D&T. Overigens vindt de partij dat er sowieso niet te veel nieuwe hui zen in de streek moeten worden gebouwd. Alleen naar wens van de eigen inwoners, en niet te veel in één keer. Anders dalen de huizenprijzen en zullen be paalde straten of wijken verkrot ten, stelt D&T. De partij ziet ook geen meer waarde in het projectbureau dat Sluis onlangs begon om de voort gang van grote projecten te stroomlijnen. „Een groot opge tuigde projectorganisatie kost veel geld en kan lastenverzwa- rend werken voor de inwoners", schrijft de partij. Kandidatenlijst Dorpsbelangen Toerisme: 1. C. Bolijn-Hertz- berger (Nieuwvliet) 2. L. Baar ends (Groede) 3. M. Ca rels-Steenbergen (Breskens) 4. B. Vreeke Aardenburg5. A. Scheppers (Sint Kruis) 6. P. Jongman-Provoost (Cadzand) 7. S. de Putter (Cadzand) 8. H. Groosman (IJzendijke) 9. R. Kor- nelis (Schoondijke 10. W. Tho- maes (Hoofdplaat). STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Kaarten; De Halve Maan, 19.30 uur: Nieuwjaars receptie KVG Hulst; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00. uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; OOSTBURG - De Schotse Hoek, 19.30 uur: Werken met kleur; SAS VAN GENT - Sint Albert. 14.00 uur: Kaarten en biljarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur: Anbo koers bal; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.00 uur: SWO ouderen- soos; 9.30 uur: KVO volksdansen; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Voor bereiding vormsel; 19.30 uur: toneel, bij eenkomst Lotus; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; Ter Schorre Palazzolihuis, 14.00 uur: Ontmoeting nabestaanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39