Overbevissing bedreigt kreeften kick-off voor STARTERS! PZC Onderzoek naar uitblijven ingrijpen voogdij I 1 Papfles heet baby welkom Identieke meting naar veiligheid in Rijnmondregio Eerste ouderen naar l wijkcentra voor gezondheidstoets Probleem ingang theater onoplosbaar mm, Te veel commerciële vergunningen op Oosterschelde Trefpunt CVA-patiënten Snertwandelen in Middelburg Studie naar energiezuinige kassen gevraag! PZC I O JobTrack.nl zaterdag 7 januari 2006 door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - De Zeeuwse kreeft wordt bedreigd door over bevissing. Met name in de Oos terschelde is sprake van een flin ke afname van het aantal die ren. In 2004 zakte de stand tot beneden die van 1993, toen het schaaldier uit een dal begon op te krabbelen. Volgens secretaris H. van Gees- bergen van de pas opgerichte stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft is er een té grote visserij - druk op de Oosterschelde. „Er zijn te veel commerciële vergun ningen en vistuigen. Het is toch wel erg druk op de Oosterschel de." Sportduikers signaleerden al eerder afname van het aantal waargenomen kreeften in de zeearm. Volgens voorzitter A. Gmelig Meyling van stichting Anemoon gaf de ontwikkeling van de kreeftenstand sinds 1993 een gunstig beeld te zien. Ech ter, de waarnemingen over 2004 duidden op een afname van ruim 25 procent. Of zich dat vo rig jaar doorzette is niet be kend; de gegevens zijn nog in be werking. De ontwikkeling doet zich voor op het moment dat de kreeft als Oosterscheldekreeft probeert culinair product steeds meer het eten van de schaaldieren aandacht krijgt. De in 2000 krachtig te bevorderen. Nog opgerichte stichting Promotie geen maand geleden is de door Melita Lanting ZIERIKZEE - Gemeenten in de Rijnmondregio gaan het veilig heidsgevoel van de inwoners op een nieuwe, identieke manier meten. Of het nu om Goede reede, Middelhamis of Vlaardin- gen gaat, inwoners krijgen over al dezelfde vragen voorgelegd. Op die manier is het verschil tus sen gemeenten beter te meten. „Alle 21 gemeenten in het Rijn mondgebied doen mee", legt T. Bruinsma, burgemeester van Vlaardingen uit. Bruinsma is voorzitter van de werkgroep die de samenwerking heeft voorbe reid. „Daarmee zijn wij de eer ste regio in Nederland die één in dex heeft." De meetmethode in de Rijnmondkomt in de plaats van de politiemonitor, een lande lijk onderzoek naar veiligheids gevoel onder de bevolking. „Die politiemonitor wordt geschrapt. Wij moesten er dus wel wat voor in de plaats hebben." De meetmethode die de Rijn mond-gemeenten gaan hante ren, wordt nu al enkele jaren ge bruikt in Rotterdam. Het is een combinatie van objectieve en subjectieve gegevens. Aan de ene kant de cijfers van gemeen te en politie en aan de andere kant de mening van de burger. Hoe veilig voelt deze zich, ligt er bijvoorbeeld te veel troep op straat en hoe staat het met de straatverlichting. Uiteindelijk zal dit resulteren in een soort rapportcijfer. Om te voorkomen dat het te veel appels en peren vergelijken wordt, zijn de ge meenten in de regio in vier cate gorieën opgedeeld: van klein naar groot. Daardoor wordt een onderling vergelijk makkelijker. Met de uitkomsten in de hand kunnen gemeenten aan de slag om het veiligheidsgevoel te ver beteren, want uit eerder onder zoek is gebleken dat daar nog wel wat aan schort. „Het zorgt er in de praktijk voor dat je op elkaar gaat letten. Als ik bijvoor beeld zie dat Schiedam het be ter doet dan Vlaardingen zal ik dat willen verbeteren." Het onderzoek vindt in de eerste helft van dit jaar plaats. „En daarna wordt het afwachten: gaan de raden en colleges hier mee daadwerkelijk aan de slag?" Het onderzoek is nog een proef. GOES - De Bevelanden krijgt een CVA-trefpunt. Dat is een ontmoetingsplaats voor mensen die informatie wensen en erva ringen willen uitwisselen over het leven na een beroerte of een herseninfarct. Het eerste CVA-trefpunt vindt zaterdag 21 januari plaats in zorgcentrum Ter Valcke aan de Valckeslotlaan in Goes. CVA-pa tiënten kunnen daar lotgenoten ontmoeten en informatie krij gen. Het is ook de bedoeling the ma's aan te snijden die raakvlak ken hebben met CVA. Op Walcheren is al een dergelijk trefpunt. De Zeeuwse afdeling van de CVA-Patiëntenvereniging Sa men Verder, de Stroke Service Oosterschelderegio en zorgcen trum Ter Valcke hebben het ini tiatief voor een Bevelandse va riant genomen. Het is de bedoe ling per jaar vier bijeenkomsten te houden. door Paul Begijn TERNEUZEN - Hoera, een baby geboren. Waar je vroeger nog een opgeplakte ooievaar tegen het raam zag, zie je nu steeds vaker grote houten ooie vaars, een opblaasbare papfles of een reuzenbe- schuit. Zo ook bij de familie McCarthy in Terneu- zen, waar sinds zondag een zo'n drie meter hoge opblaasbare melkfles de oprit in beslag neemt. Susan beviel zondag van dochter Joyce en was blij verrast toen ze woensdag het ziekenhuis ver liet en thuis de papfles bij de voordeur zag staan. „Een cadeautje van mijn schoonzusje en schoon moeder." Organisatiebureau Kaspers uit Terneu- zen verhuurt onder meer babyflessen en ooie vaars. De opblaasbare producten zijn enorm in op komst, meldt C. Kaspers. „Wekelijks verhuren we onze hele voorraad. De mensen zoeken meer en meer naar iets uitbundigs." Kaspers verwacht dat de trend naar steeds groter, die eind vorig jaar be gon, alleen maar doorzet in de nabije toekomst. foto Camile Schelstraete Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft opgericht, die streeft naar een internationaal erkend keurmerk voor de Zeeuwse kreeft. Dit moet onderstrepen dat het om een aparte soort gaat. De benaming Zeeuwse kreeft is gekozen, omdat het niet alleen om schaaldieren uit de Ooster schelde gaat, maar ook uit de Grevelingen (waar zich trou wens geen daling van het be stand lijkt voor te doen) en bin nenkort ook uit het verzilte Veerse Meer. Van groot belang voor toekenning van zo'n certifi caat is een duurzaam beheer van het kreeftenbestand. Overbevissing past daarin to taal niet. Vandaar de zorgen over de visserij druk op de Oos terschelde. Secretaris Van Gees- bergen wijst erop dat 42 bedrij ven met vaste vistuigen op de Oosterschelde actief mogen zijn. „Dat zorgt, denk ik, voor een grotere druk dan de recreatieve visserij. Er ontstaan ruimtepro blemen en verdringingseffec ten." Hij vreest dat de overmaat aan vergunningen het verkrij gen van een keurmerk voor de kreeft wel eens in de weg kan staan. Boosdoener Van Geesbergen geeft aan dat het in 2003 door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit ingevoerde nieuwe vergunningenstelsel de grote boosdoener is. Vanuit Zeeland is dat ook een en andermaal aan gekaart. Het leidde nog niet tot maatrege len. Erkennen dat een nieuw be leid mislukt is, valt niet makke lijk. Zelf denkt hij aan 'een soort sanering' of het innemen van vergunningen. Dat is best lastig, omdat er vast met schade claims gedreigt wordt. „Wil je het goed houden, dan moet je naar beheer toe. De vis serij op vrije gronden verplaat sen naar vaste visvakken. De sti mulans om zaaddragende die ren en jonge kreeften terug te zetten is ook groter bij vaste vis- gebieden", aldus Van Geesber gen. MIDDELBURG - Wandelsport vereniging 't Zand uit Middel burg houdt zaterdag 14 januari voor de dertigste keer de jaar lijkse snertwandeltocht. Deelnemers kunnen vijf of tien kilometer lopen. De start is tus sen 13.30 en 14.00 uur bij wijk- gebouw De Vergulde Baars in de Baarsjessti'aat. Na afloop krijgt iedereen een kom erwten soep. Kind pas na tussenkomst politici teruggebracht bij pleegouders door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Inspectie voor de jeugdzorg onderzoekt de handelswijze van Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ) en stichting AZZ rond een pleeg kind in Terneuzen. Het negenja rige meisje keerde na een be zoek aan haar ouders niet terug naar haar pleeggezin. Toen de pleegouders BJZ en AZZ alar meerden, bleef actie uit. Pas na ingrijpen door staatssecretaris C. Ross en Zeeuws gedeputeerde G. van Heukelom (SGP) is het meisje door de politie op nieuw jaarsdag naar het pleeggezin ge bracht. Interimdirecteur P. Doodkorte van BJZ beaamt dat er ten on rechte geen actie ondernomen is. Het meisje is zes dagen lan ger bij haar ouders geweest dan afgesproken was. Ze verblijft sinds april vorig jaar in het pleeggezin, na een crisisplaat sing omdat ze bedreigd werd door mishandeling en verwaarlo zing. De pleegouders, het echtpaar Perotti uit Terneuzen, zijn boos dat de voogd bij Bureau Jeugdzorg en de pleegzorgbege- leiding bij AZZ pas na interven tie vanuit de politiek in actie kwam. Temeer, stelt Leona Perotti, om dat zij voor het bezoek aan de ouders voor de twee kerstdagen al hun zorgen hadden uitgespro ken over de veiligheid van hun pleegdochter bij haar ouders. De afspraak was dat Jennifer de dag na kerst, 27 december, door haar ouders bij het pleeggezin gebracht zou worden. Maar Jen nifer verscheen niet. „We hadden er al onze bedenkin gen over," zegt Leona Perotti. „Het was het tweede onbegeleid verlof. Ze was eens eerder voor een nachtje naar haar ouders ge gaan. Toen kwam ze wel op tijd terug, maar ze was erg van streek." Volgens Leona Perotti was Jen nifer erg aangedaan door de wij ze waarop ze door de politie op zondagavond 1 januari bij haar ouders uit huis is gehaald. In middels vind ze volgens haar pleegouders langzaam haar draai weer in het gezin. Klachtenbrief Ondanks herhaald aandringen door de pleegouders, toen Jenni fer wegbleef, kregen ze onvol doende gehoor bij AZZ en BJZ, verwijt Leona Perotti. Vooral dat BJZ er nog steeds vanuit ging dat Jennifer door haar ouders zelf zou worden terugge bracht, stoort haar zeer. „De va der heeft altijd duidelijk ge maakt dat hij het niet met de uit huisplaatsing eens was. Jenni fer's eigen voogd was in de kerst periode met vakantie. De waar nemend voogd zei op een gege ven moment dat we maar een klachtenbrief moesten schrij ven," vertelt de pleegmoeder ver ontwaardigd. BJZ stuurde de ouders brieven, belde met de ouders en bezocht het huis een paar keer, maar zonder resultaat. „Ze heb ben een briefje in de bus ge daan. Da's alles!", zegt Leona Perotti. Er werd een opsporingsverzoek bij de politie neergelegd, maar die ging nog niet tot actie over. Na overleg met andere pleegouders stuurde het echtpaar de morgen van nieuw jaarsdag een brandbrief per e-mail naar de Tweede Kamer. D66-Kamerlid Bert Bakker pik te de noodkreet op en lichtte staatssecretaris Ross in. Die bel de om twee uur 's middags gede puteerde Van Heukelom (jeugd zorg). „Ik was erg bezorgd over de veiligheid van het meisje," zegt hij. „Ik heb de inspectie inge licht en contact gezocht met BJZ en AZZ. Vervolgens is er een bevel naar de politie gegaan en is Jennifer om acht uur 's avonds bij haar pleegouders gebracht." Toen de staatssecretaris kort daarop weer belde, kon hij mel den dat Jennifer veilig was. De gedeputeerde prijst zich geluk kig dat hij sinds enige tijd een crisisteam ingesteld heeft waar mee hij snel alle benodigde dien sten in de jeugdzorg kan oproe pen. „Daardoor konden we snel handelen." Over hetgeen is voorgevallen wil Van Heukelom zich nog niet uitspreken. „Ik wil eerst alle rapportages afwachten. Ik heb wel meteen de gegevens per 27 december opgevraagd, maar daar kan ik nog niet genoeg uit afleiden. Ook wil ik weten hoe de procedures zijn voor ge vallen als deze en waarom de po litie steeds heeft afgewacht." Van Heukelom heeft komende week overleg met jeugdzorg en AZZ. Ook de pleegouders hebben don derdag 12 januari een gesprek met Bureau Jeugdzorg. Ze zijn tevreden over de interventie en het contact met de gedeputeer de, maar boos dat ze de politiek moesten inschakelen. „We heb ben nog geen excuusbrief ge had." ouders op 27 december de waar nemend gezinsvoogd heeft inge licht. Die zegde vervolgens toe dat hij de andere dag, 28 decem ber, ermee aan de slag kon gaan omdat volgens zijn inschatting de veiligheid van Jennifer niet in het geding was. Dat bena drukt Doodkorte met stellig heid. Daarom aarzeldde de me dewerker storende maatregelen, zoals inschakelen van de politie, te nemen. Doodkorte: „Er is te veel geke ken naar het belang van het kind, daarbij zijn de afspraken te veel uit het oog verloren. Daar is met de medewerkers over gesproken." door Claudia Sondervan GOES - Het blijkt een project van de lange adem, het preven tief gezondheidsonderzoek voor ouderen. Acht jaar nadat de Zeeuwse ouderenorganisaties pleitten voor een consultatiebu reau voor ouderen om de gezond heid in de gaten te houden krij gen deze week de eerste 60- tot 75-jarigen een uitnodiging voor zo'n onderzoek. Duizend mensen uit de gemeen ten Reimerswaal, Kapelle, Goes en Schouwen-Duiveland wor den uitgenodigd voor een licha melijke controle op gezondheids risico's. De eerste onderzoeken beginnen maandag 16 januari in vijf wijkcentra van thuiszorgorg- nisatie Allévo. GGD Zeeland, die het project leidt, hoopt dat 525 mensen gehoor geven aan de uitnodiging. Daarnaast krij gen 555 ouderen uit de proef ge meenten enkel de vragenlijst over hun gezondheid voorge legd. Naar gelang de uitkomsten krijgen de deelnemers een ge zondheidsadvies. De eerste onderzoeksronde loopt tot en met april. Volgend jaar wordt tussen januari en april gekeken hoe de gezond heid van de deelnemers dan is en wat zij met de verstrekte ad viezen hebben gedaan. Valrisico De deelnemers worden nageke ken op risico's op hart- en vaat ziekten, onder meer door het cholesterolgehalte, bloedwaar den en glucosegehalte te meten. Ook wordt gelet op overge wicht, bewegings- en voedings patroon, valrisico en gesteld heid van de botten. Ook wordt gekeken naar tekenen van de pressie. Terzijde meet de GGD of reisafstand de bereidheid be paalt om naar de wijkcentra te komen. De huisartsen en Emergis zijn bij het project betrokken. „Diag noses geven we niet," licht C. Dingemanse van GGD Zeeland toe. „Als het nodig is geven wij enkel dringend advies om naai de de arts of therapeut te gaan;[l laatste jaren leek het er dj\J gj keren op dat het preventief3 ]jj zondheidsonderzoek voor oJ q, ren van start zou gaan. Het id zj( had genoeg medestanders J je uit de gezondheidszorg, ouders m bonden en overheid. Ook ou-J tvv ren zelf leken de opzet te vic. (CI deren: bij een peiling vanjen GGD zei driekwart van de ;J ze dervraagde ouderen toe v zo'n onderzoek te verschijn: Steeds echter struikelde heli: tiatief op geldproblemen. Del. nodigde 300.000 euro zijn nu^ vonden bij de vier Oosterschi degemeenten, Zorgkantoor Zs land, provincie Zeeland en Centraal Fonds RVVZ. Dat is beheerder van de Reserves Vo; malige Vrijwillige Ziekenfond J verzekeringen, die worden int zet voor zorgvernieuwing. In Nederland lopen nu vijfü vergelijkbare gezondheidspa jecten voor ouderen, waan; vijf een vaste zorgvoorziec "fi zijn geworden. TERNEUZEN De gemeen Terneuzen moet onderzoeken ontwikkelingsprojecten energiebesparende kassen Terneuzen gehaald kunnen mi den. Raadslid Peter Clijsen (Groa Links) schrijft dat in vragen s burgemeester en wethouds Hij wijst er op dat elder infc land initiatieven worden ontwi keld op het gebied van energ zuinige kassen. GroenLü denkt dat er op dat gebied kansen liggen voor het Zeen; nutsbedrijf Delta. Nu Deltas niet op de markt van afvabi te branding begeeft ligt een ki voor dit bedrijf 'om koploper worden in de toepassing n eêi energiezuinige technieken ent hoeve van bijvoorbeeld de gk tuinbouwsector'. bl< op sic oor Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De bouw van een andere ingang voor de par keergarage Scheldetheater bij de nieuwbouw van Checkpoint is niet mogelijk. De aanleg van een rotonde met vijf 'poten' ter hoogte van West kant is verkeerstechnisch niet gewenst. Burgemeester en wet houder van Terneuzen antwoor den dat op vragen van raadslid Jo Baart (TOP/ Gemeentebelan gen). Die vroeg om maatregelen, omdat de huidige inrit van de parkeergarage voor veel mensen een 'onoverkomelijke, gevaarlij ke en niet te nemen barrière' is. Een andere inrit zoals voorge steld door Baart zal volgens B en W rakelings langs de nieuw bouw van Checkpoint komen te liggen en over de nieuwe par king voor Checkpoint. „Vanwe ge de kleine afstand tot het op zand gefundeerde Checkpoint, zal bij de realisatie van de inrit gevaar bestaan voor nog meer verzakking door ontgraving en bemaling", betoogt het college. Verder wordt er op gewezen dat het laden en lossen bij de koffie shop zal worden bemoeilijkt en dat bezoekers van Checkpoint meer gebruik zullen maken van de parkeergarage. In dat geval Ve lat moeten er weer extra maatree len worden genomen om te va komen dat theaterbezoekers! koffieshopbezoekers zich mei kaar vermengen. Want dal destijds beloofd aan de expk tant van het theater. Nog gang aanleggen betekent tens!: te ook minder parkeerplaatse Erfontsluiting Een rotonde op de aansluit Scheldeboulevard-Nieuwstfö for zien B en W niet zitten. „Dita beide wegen als gelijkwaari kwalificeren, terwijl de Schelt- 13 boulevard een doorgaande vormt en de Nieuwstraat als et ontsluiting functioneert, dien is aanleg van een roton: op basis van intensiteit, capac teit en ongevallenbeeld i noodzakelijk"betoogt het co- ge. Als straks bij de bouw van bioscoop de Burgemeester Gé straat wordt afgesloten korct uit die richting bijna geenfl keer meer. Dat betekent volg;: B en W dat het uitrijden yam parkeergarage eenvoucs wordt en dus ook de doorstr ming verbetert. Naast het feit dat de door Ba: geschetste problemen onople baar' zijn hangt er ook een aai zienlijk prijskaartje aan extra inrit. (Advertentie) Inschatting In een reactie stelt woordvoer ster B. Cleutjens van AZZ dat de bereikbaarheidsdienst van AZZ op de melding van de pleeg- t6?EJ\LLlARM rjutuea*ho6peegt£ii/&i!0<m?2afr1 km/wzn&ï.'jurnzm &n wcz'jn^ 't&zezrhiier1.tjetfrje COR DE JONGE tafpev 77 2jjm ctfttloft. van p/er -2i& nieuuë //d\vanetz$> vwzeeovipp? nees&< muze meesetmt aan ce- ^h>momlenieiju/yaesmh 0fz')h jdlueteirom ctue eeopnukictnit [egmcehbitmiculatrt'oet&lkt&x:'?' van vacatures in jouw n zoek snel en gericht naar een vacaturesite voor leuke (vaste) baan op JobTrack.nl. De grootste functies op mbo- en hbo-niveau. 't Betere werk!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 72