Groti op Pure vormen als basis kunst Jonge Zeeuwen oefenen mee met Roemeens ballet i Confrontatie dader en slachtoffer loutert Humares stelt koop aandelen SHB uit 15 Actie voor bouw van theater aan Zuidsingel J Onderzoek ko Jj op 136 in klein Samenzang in Nieuwe Kerk Valse aangifte verkrachting Zeeuw hoogleraar biochemie Hulst loopt 143.000 euro mis Goes legaliseert paardenstal Scheldezonen zet perswagen in vrijdag 6 januari 2006 ^„/irNariia Berkelder MIDDELBURG - Een groepje rt theaterbezoekers is een actie be ft! gonnen voor het afbouwen van he( theater aan de Zitidsingcl in ,.J Middelburg. Il!|i< De initiatiefnemers hebben per (J e-mail een brief rondgestuurd 5.ZS f-J Her' J 1 HnnrRinus Antonisse tri~ BORSSELE - In de duintjes van Kurj de Kaloot groeit een bovenge- /lyg middeld aantal planten. Bij nieuw onderzoek zijn 136 soor- j ten gevonden, in een gebied van nog geen tien hectare. Het 162 Zeeuwse gemiddelde ligt tussen fol5| 15 en 20 soorten. Dit blijkt uit gegevens van on- 1H1 derzoeker H. Raad. Al eerder, in -17.® 2001, maakte hij de balans op in Jn'$ de door de voorgenomen aanleg van de Westerschelde Container eeur; Terminal (WCT) bedreigde Ka- n H loot. Die inventarisatie was glo- ,l091 baal. Nu heeft Raad uitvoeriger ij onderzoek verricht. 3er-- Hij noemt de totale score 'een Fe,l; fraai aantal'. Van de 136 soor- irhu'i ten staan er zes op de lijsten van bedreigde en wettelijk be- •3ks schermde planten: zeevenkel, i iv grote kaardebol, blauwe zeedis- nü tel, glad biggekruid, zeeweeg- bree en zeealsem. Raad erkent vers dat het om een vrij klein aantal ïbftj gaat, 'maar de soorten zijn wel 17ï: kenmerkend voor het milieu van nde Kaloot.' ma De inventarisatie richtte zich vooral op de aanwezige planten j bovenop de duintjes en aan de landzijde (grasland van de deels overstoven dijk). Aan de flora iZJ op het strand (vloedmerk) en de voorzijde van de duinen (vooral helm) is minder aandacht be- d J steed. Het onderzochte gebied ligt tus- 'fe sen de uitlaat van de kerncentra- mle van EPZ en de oostelijke pier mgi van de Sloehaven. Dat is ook de plek waartussen havenschap ar,fe' Zeeland Seaports de WCT wil bouwen. sbftf. De aanwezige planten geven vol- 1 tiï" gens Raad aan dat er sprake is l ka! 43/ ,ie ictij it dl jft irde i.O irgl JA Te- m ra gs liet hia '05 al? IM tri) ige> -i m elé reii tè ïi rnrj si» zul! ide aan mensen die voorkomen in het adressenbestand van Thea ter Exploitatie Zeeland (TEZ). In de brief wordt een oproep ge daan aan het gemeentebestuur om het besluit om te stoppen met de bouw van het theater te De Kaloot grenst aan het industr van 'een goed ontwikkeld duin gebied van het type zeereep-bui- tenduin'. Bijzonder is dat het hierbij gaat om duintjes in een riviermonding ofwel estuarium. Elders langs de Westerschelde is herzien. Aan de onzekerheden voor alle betrokkenen moet een einde komen, vinden de opstel lers. Het theater moet volgens plan worden afgebouwd en ge dupeerde omwonenden van de bouwput moeten 'optimaal scha- - en havengebied Vlissingen-Oost. dit natuurtype geheel verdwe nen (Braakman) of is het samen spel van wind en water niet krachtig genoeg voor nieuwe duinontwikkeling, constateert Raad. „Het blijft hooguit bij een deloos' gesteld worden. Ontvangers van de brief wordt verzocht om hem te onderteke nen en op te sturen naar het col lege van B en W. Een paar uur na het begin van de actie waren er driehonderd reacties binnen, zandhoekje in een knik van de dijk." Hoewel de strandzijde van de Kaloot oppervlakkiger is beke ken, deed Raad er toch enkele aardige ontdekkingen. Over de meldt contactpersoon C. Me- ijers, die van elke mail een ko pie krijgt. „Het is de bedoeling dat er straks enkele duizenden bij het college liggen. We heb ben 5500 brieven verstuurd." Schouwburgdirecteur G. Peijs foto Lex de Meester hele lengte van het gebied is de blauwe zeedistel aangetroffen. Op de overgang van strand en duintjes bij de EPZ-uitlaat aan de oostkant van de Kaloot, groeit wat riet. Dat is opval- door Martijn de Koning MIDDELBURG - „Sommigen van die dansers zijn echt be roemd. Ik ken zelfs hun namen. Hartstikke gaaf." De zestienjari ge Tialda Siebinga ziet het hele maal zitten. Op zondag 15 janua ri mag de Middelburgse mee doen met repetities van het be kende Roemeense balletgezel schap van de Staatsopera van Tatarstan. De groep voert die middag het klassieke Sneeuwwitje op in de Stadsschouwburg in Middel burg. Een paar uur daarvóór heeft het gezelschap de laatste, generale repetitie. Tialda en vier andere leerlingen van het Vlissingse Theo van Doesburg centrum nemen daaraan deel. Voor Tialda is dansen meer dan een hobby. „Ik doe dat drie tot vijf keer per week. Samen met mijn zus Veerle, die er volgende week ook bij is, ben ik aangeno men op de dansacademie in Den Haag. Daar gaan we volgend jaar waarschijnlijk samen naar toe." De drie andere dansers zijn net zo enthousiast. „Ik heb er echt heel erg veel zin in", blikt de vijftienjarige Vera Huibregtse uit Domburg vooruit. „Voor dan sers is het belangrijk vóór het optreden goede oefeningen te doen en zo je spieren los te ma ken. Ik denk dat ik wat dat be treft veel kan leren." Ook Tialda denkt nogal wat te kunnen opsteken van de profes sionals. „Die dansen al hun hele leven. Ik ben benieuwd naar hun techniek, maar wil ook de sfeer proeven die rond zo'n groep hangt." Marieke de Looff (14) uit Vlissin- gen kijkt ook uit naar volgende week zondag. „Het is wel de ge nerale repetitie. Dat is niet zo maar oefenen, het gaat er dan echt om." Haar vijftienjarige plaatsgenote Nikie den Engelsman kende Ta tarstan nog niet. „Maar dat is nu veranderd. Onze juf heeft een heleboel over hen verteld." Die juf, Isabelle Zwaan, is al net zo enthousiast als haar leerlin gen. „Dit is heel apart. Ik heb iets dergelijks nog nooit meege maakt." verontschuldigt zich in het be richt voor het feit dat hij het adressenbestand beschikbaar heeft gesteld. „Hoewel ik weet dat dit niet zonder meer mag, heb ik gemeend een uitzonde ring te moeten maken. Het voort bestaan van ons theater is er mee gemoeid. Ik hoop dat u be grip heeft voor mijn handelen." lend. Raad: „Voor het riet is het een bar milieu, waarbij het gege seld wordt door zand en bij springvloed kopje onder gaat." Rotsplant Opmerkelijk is ook het voorko men van een flinke groeiplaats van de schorreplant zeealsem in de dijk. „Deze schorreplant weet zich dus ook in het stenige milieu succesvol te vestigen en doet daar haast aan een rots- plant denken", stelt Raad. De meeste aandacht ging naai de hoogste delen van de duintjes en de binnen-dijkhelling erach ter. In het voorjaar bezet met 'een tamelijk rijk' aantal soor ten. De onderzoeker noemt on der meer vogelmuur, vroegeling, zandhoornbloem, ruw ver- geet-mij-nietje en zachte ooie- vaarsbek. Onder struiken ont waarde hij winterpostelein In de zomer doken er planten op als muurpeper, duinreigersbek en diverse klavers. „Wonderlijk zijn de plekken met veel keizers- kaars en gele morgenster. De de len met ingestoven zand op de binnenhelling kleuren geel van het biggekruid, jacobskruis- kruid en bezemkruiskruid", meldt Raad. „Bijzondere waar nemingen waren die van glad biggekruid en muurzandkool." Het voor duinen zo kenmerken de struweel is op de Kaloot nau welijks ontwikkeld. Wat er staat is deels aangeplant. De struiken hebben moeite met het zout en de wind. Het kan ermee te maken hebben dat het op de Kaloot om een smalle duin strook gaat: de zeereep heeft er geen natuurlijk achterland. In andere Zeeuwse duinen is dat juist de strook waar duinstru weel wel beter groeit. Ze kan nog niet precies aange ven wat de meiden mogen doen. „In ieder geval beginnen ze met barreoefeningen. Dat is een war- ming-up aan een balk. Ook zul len ze wel wat stretchen. Het leukste komt het laatst: dan danst de groep een paar scènes uit het stuk." Belevenis Zwaan heeft bewust voor deze rijf leerlingen gekozen. „Ze heb ben er de goede leeftijd voor. Ik had wel volwassenen kunnen vragen, maar voor deze meisjes is het een veel grotere beleve nis." Volgens de docente neemt Tatar stan de opvallende stap om pu- bliciteitsredenen. „Ze hebben me zelf benaderd. Ik denk dat ze op deze manier extra reclame willen maken om zo nog wat meer kaarten te verkopen." De repetitie is niet openbaar. Wel neemt Zwaan haar leerlin gen van tien jaar en ouder mee om toe te kijken en zo van de profs het één en ander te leren. Spannend wordt het wel, den ken de vijf meiden. Maar last van zenuwen verwachten ze niet te hebben. „Gelukkig zijn we met onze vas te groep", weet Nikie. „Dat scheelt een heleboel." Sneemoioitje van de Staatsopera van Tatarstan, 15 januari om 14 uur in de Stadsschouwburg in Mid delburg. ZIERIKZEE - Organist Peter Wildeman en dirigent Dinant Struik houden maandag 16 janu- nari een samenzangavond in de Nieuwe kerk in Zierikzee. De avond staat in het teken van paas- en passieliederen. Aan de avond werken het Duivelands Mannenkoor, het Korendijks mannenkoor, het Christelijk Ge mengd Eilandenkoor en het jon gerenkoor Matthanja mee. Tij dens de avond worden opnames gemaakt voor een cd. De avond begint om 19.30 uur en er staan zestien liederen op het programma. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Herstelbemid deling, dat jonge daders en hun slachtoffers na een misdrijf bij elkaar brengt, is een succes. De Zeeuwse jeugdreclassering ge bruikte de confrontatiemethode de afgelopen twee jaar 105 keer effectief. Een slagingspercentage van 36 procent, meldt Bureau Jeugd zorg Zeeland in de evaluatie van een tweejarige proef van het ministerie van Justitie in ze ven testregio's. Herstelbemiddeling betekent dat slachtoffer en dader elkaar onder begeleiding ontmoeten of schrijven. Het slachtoffer ver telt wat het misdrijf hem aange daan heeft en hoe dat in zijn le ven ingreep. De dader leert zijn ooit anonie me slachtoffer kennen, moet uit leggen waarom hij het delict pleegde en krijgt besef van de reikwijdte van zijn daad. De wens van het slachtoffer be paalt in hoge mate op welke ma nier de confronmatie verloopt. Doelgroep zijn plegers tussen twaalf en achttien jaar. In de door Ben Jansen VLISSINGEN - De overname van de Rotterdamse havenpool SHB door de in Vlissingen geves tigde uitzend- en detacherings organisatie voor technisch en maritiem personeel Humares Groep gaat voorlopig niet door. Humares heeft laten weten haal bod op een kwart van de aande len van SHB vooralsnog niet ge stand te doen. Aanleiding: de te genvallende financiële positie van de toch al jarenlang noodlij dende havenpool. Na getouwtrek tussen Humares en de Rotterdamse Matrans Groep stemde de ondernemings raad van SHB er in augustus vo rig jaar mee in dat de aandelen van het personeel aan Humares zouden worden verkocht. Dat pakket (een kwart van de SHB-aandelen) zou Humares aan een meerderheidsbelang hei praktijk blijkt het merendeel tussen de veertien en zeventien jaar en en acht van de tien keer mannelijk. Van de 324 zaken die de Zeeuw se Raad voor de Kinderbescher ming voor bemiddeling aan droeg, lopen er nog 29. Elf slachtoffers weigerden. Van de daders hielden 79 de boot af. In 42 zaken wilden de betrokkenen het oordeel van de kinderrech ter afwachten. Het contact tus sen slachtoffer en dader mond de 69 keer uit in een ontmoe ting, in dertig gevallen in een ex cuusbrief en er zijn zes keer vi deoboodschappen gebi-uikt. Nieuw is dat in Zeeland steeds vaker ook de familie van slacht offer en dader bij het gesprek is. als dat zinnig lijkt. Dat werkt goed, merkt jeugdreclassering. Er is onderzoek nodig naar de psychische gevolgen van de con frontatie bij zowel slachtoffer als dader, vindt hoofd Jeugdre classering bij BJZ, L. Smit. Het moet zeker zijn dat de con frontatie met de dader het slachtoffer niet schaadt. Dat is temeer belangrijk omdat het bij steeds zwaardere misdrijven tot herstelbemiddeling komt. pen. De Vlissingse uitzendorga nisatie was eerder al voor 35 pro cent eigenaar van de havenpool in Rotterdam. Het boekenonderzoek bij SHB door Humares heeft aan het licht gebracht dat de financiële zaken er nog slechter voorstaan dan was aangenomen. Dat is vol gens een woordvoerster van SHB reden voor Humares om de aandelentransactie voorlopig nog niet te effectueren. Ze verze kert dat Humares geïnteres seerd blijft in de verwerving van de havenpool. Er wordt nu gezocht naar een tussenoplos sing. Naar het oordeel van de woordvoerster ligt die voor de hand omdat voor 2006 geen ver der verlies wordt verwacht. Dat komt omdat dit jaar een fors aantal oudere werknemers uit treedt. Directeur W. van Gessel van Hu mares wilde gisteren geen toe lichting geven. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft zich de afgelo pen dagen voor niets beziggehouden met een onderzoek naar een verkrachting in Middelburg. De verkrachting blijkt te zijn verzonnen. Een 18-jarige vrouw uit Ouden bosch deed op nieuwjaarsdag aangifte en beweerde op 29 december 2005 in een woning van een kennis in Middel burg te zijn verkracht door haar 31-jarige ex-vriend uit Vlissingen. De man is op de dag van aangifte aangehou den en vastgezet. Uit onderzoek en uit verhoren bleek het verhaal van de vrouw niet te kloppen. Haar ex-vriend is na twee dagen vrijgelaten. Tegen de vrouw wordt aangif te gedaan van het doen van een valse aangifte. De politie gaat de kosten van het onderzoek op haar verhalen. GRONINGEN - De uit Heinkenszand afkomstige A. Min- naard (37) is benoemd tot hoogleraar bio-organische che mie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Minnaard, oud-leerling van het Goese Lyceum, werkte na zijn studie en promotie aan de Unversiteit van Wageningen enkele ja ren bij het chemieconcern DSM (hoofdkantoor in Heer len). Vervolgens trok hij naar Groningen, om er aan de slag te gaan als universitair docent. HULST - De gemeente Hulst loopt over de periode 1997 tot en met 2003 en over het jaar 2005 in totaal ruim 143.000 euro mis aan oninbare belastingen en privaatrech telijke vorderingen. Het bedrag komt voort uit het opscho nen van de dossiers. Gezien de periode is het bedrag vol gens een woordvoerster van de gemeente niet opvallend te noemen. Daarnaast zitter er ook nota's tussen van de voormalige gemeente Hontenisse. De nota's over de jaren 2002 tot en met 2004 geeft de gemeente uit handen aan een incassobureau om zo te trachten de openstaande be dragen alsnog te innen. Ook buitenlandse debiteuren van de gemeente Hulst krijgen te maken met een incassobu- GOES - Goes legaliseert de verbouwing van een paarden stal aan de Kapelseweg in Kloetinge. De eigenaar had de voormalige schouwkeet, die op een weiland staat, omge bouwd tot paardenstal door de zijkant dicht te maken. Dat was in strijd met het bestemmingsplan. Goes staat de verbouwing alsnog toe, mits de eigenaar de schaftkeet naast de paardenstal weghaalt. NIEUW-NAMEN - Fanfare De Scheldezonen uit Nieuw-Namen zet vanaf 14 januari een efficiënter en snel ler systeem in voor de inzameling van het oud papier. Dankzij de medewerking van de gemeente Hulst zullen zij voortaan hun ronde doen met een perswagen. Door de perswagen is het ophalen van het papier minder arbeids intensief voor de vrijwilligers van de fanfare. Voorheen waren er minimaal vijf vrijwilligers nodig en duurde de ronde ruim drie uur. Met de perswagen zijn drie vrijwilli gers in twee uur klaar. Elke tweede zaterdag van de maand start de inzameling om 9.00 uur. kunst Marine, zeezicht van Axel Ghyssaert. reproductie Peter Nicolai door Anita Tournois AARDENBURG - Axel Ghyssaert, Belgisch architect en stedenbouwkundige van be roep, blijkt actief op velerlei fronten en werkzaam in tal van disciplines, als het maar met kunst te maken heeft. In de Rabo bank in Aardenburg kan men kennismaken met zijn uitingen op het gebied van de beel dende kunst. Een tweetal schilderijen van een spiegelsculptuur, een foto en een aantal marines zijn te bezichtigen in hal en exposi tieruimte. Van jongs af aan toont Ghyssaert, geboren inKortrijk in 1933, affiniteit met de kunst en legt zich toe op tekenen, schilderen en pianospelen. Zijn zaterdagen brengt hij door bij kunstenaars of in de musea. Deze °P jonge leeftijd opgedane ervaringen dra gen bij aan een sterke meningsvorming. Ar chitectuur lijkt hem het summum als kunst vorm, hij gaat architectuur studeren. Na ajn studies en studiebeurzen in Denemar ken (1960) en Spanje (1961) realiseert hij tal loze projecten en bouwwerken, krijgt diver se nationale prijzen toegekend, onder ande re eerste laureaat van de Europese wed strijd 1989, voor de realisatie van het In Or- rit Service Building, een gebouw voor het Europees Ruimtevaartagentschap (E.S.A.) Noordwijk in Nederland. Naast architec tuur en urbanisatie beweegt hij zich onder meer op het gebied van natuur- en tuinaan leg, design, spiegelsculpturen en beeldende kunst. Hij vestigt de aandacht op zich door het scheppen van een specifieke eigen leef ruimte op een vuilnisbelt, in eigen minima listisch ontwerp, gebouwd vanuit de visie dat de woning volledig moet opgaan en een vanzelfsprekende eenheid moet vormen met de omringende natuur. Ramen, spiegelwan den en het open te schuiven dak van zijn woonstee vormen doorkijken en brengen de omringende natuur naar binnen. In een rondom zelf aangelegd park zijn ranke gla zen spiegelstructuren - piramidale construc ties - geplaatst als optische beeldvangers, die de natuur ter plekke en bijbehorend rit me of seizoenen, constant reflecteren. Bij de ingang hangt een nachtfoto van een dergelij ke reflectie van een enorme spiegelsculp tuur van zeven meter in de rijver van de tuin van de architect. De schilderijen in wit-zwart nuances, Chisseled Meteorite en Diapason tonen afbeeldingen van kleinere ruimtelijke spiegelstructuren (modellen voor monumentale werken in opdracht, die ook in de directe omgeving van de woning geplaatst zijn). Werken met een strakke be lijning, waarin licht, schaduw en transpa rantie een hoofdrol vervullen. Uitgangspunt Ghyssaert: „Zuivere, pure vormen, die niet afwijken van de klassieke basisvormen, vor men voor mij een onbetwistbaar uitgangs punt voor al mijn werk. Geen gezochte ge- kunsteldheid, noch overdaad aan franje, maar tijdloosheid. Vormen die nooit verve len, men nooit moe is te bekijken, maar die door hun hoedanigheid of samenstelling juist steeds meer schoonheid oproepen." Zijn geëxposeerde marines vormen liefde volle odes aan de zee en bijbehorende luch ten en licht. Zijn enorme bewondering voor de natuur uit hij in energetische impressies van zeezichten, geschilderd in een uitge breid kleurenpalet acryl. Waarbij hij werkt in lagen, waarin tal van kleurschakeringen doorsijpelen. Een stevig aangezette horizon doorbreekt de werken, waarbij tinten zowel boven als onder, door dezelfde toonaard - uitgezonderd nuances of contrasten - elkaar nog versterken. Een spel van licht en don ker, verwoord in titels als Gold sky on the sea, Light in the eveningRain and sun on the sea of Sun splash on the sea. Dagelijkse en onophoudelijke observaties, ervaringen en indrukken, waarin Ghyssaert de verwor ven kennis op dit gebied etaleert maar te vens verweeft met de dieptes van zijn kun stenaarsziel; reflecties van droom en werke lijkheid. „Ik daag mensen uit te kijken, wil ze ook de ruimte geven en laten voelen, die ik dagelijks beleef, maar die men soms moet ontberen. Mijn schilderijen vormen als het ware vensters naar de natuur." Tentoonstelling t/m 28 februari in de expositie ruimte van de Rabobank in Aardenburg. Ope ningstijden: ma. t/m vr. 9.00 - 12.00 uur en 13.00- 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 87