Kritiek op dure parkeerkaarten PZC PZC Gepriegel op de vierkante millimeter SAROUK2%s Groen bladerdak ergernis voor de een, genot voor de ander Wethouders delen handtekening uit om gezond eten te promoten Waterschap dubt over lagere snelheid in gehuchten Hulst ®|o WINTER VOORDEEL 13 Winkelpersoneel zonder vergunning p" j-*r* Molen Hoek wordt pas na dit jaar gerestaureerd bij nader inzien Van Geel gedoogt Cobelfret-trein Verwijzing naar vissteiger onnodig Opmars beverrat lijkt gestopt Hennes Mauritz in Middelburg agenda maar dan wel origineel en echtl^Jii- vrijdag 6 januari 2006 HnorRené van Stee TERNEUZEN - Bedrijven en J winkelketens met meerdere per- soneelsleden in de Terneuzense a binnenstad zijn ontevreden over het nieuwe vergunningensys teem voor een parkeerplaats in het centrum. Gratis parkeren in de woonwij ken kan sinds deze week niet meer. Er zijn vijf terreinen rond het centrum aangewezen waar personeel met een vergunning mag staan. Veel bedrijven en winkels zijn echter niet bereid een werknemersvergunning te kopen. Afhankelijk van het aan tal werkdagen per week bedra gen de kosten hiervoor jaarlijks maximaal 250 euro. „Dat is veel te fors. De doorbere kening naar het winkelperso neel zoals nu gebeurt, is onte recht. Zeker als je weet dat de tarieven pas na vaststelling van het nieuwe beleid bekend zijn gemaakt", stelt bedrijfsleider B. Amys van Dixons. Wethouder van verkeer J. van Schaik verklaart dat de gemeen teraad een kostendekkend par keerbeleid als uitgangspunt han teert. „Als je dan alles op een rij tje zet, rolt dit tarief uit de bus." Districtsmanager M. Oggel van Vedior heeft vooral problemen met de afstand die sommige werknemers nu van hun auto naar hun werkplek moeten afleg gen. „Velen van hen zijn regel matig op pad. Ons is gebleken dat vergunningplaatsen vlakbij onze vestigingen al zijn verge ven. Als je je auto dus niet dicht bij hebt, kost dat veel tijd", legt zij uit. Verder heeft Oggel, net als directeur W. Rouw van de Hema, moeite met de regeling voor mensen die niet wekelijks op vaste dagen werken. Daar door moeten zij in het slechtste ,geval een vergunning voor zes dagen aanschaffen. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pHc.nl E-mail: web@pzc.nl Volgens Van Schaik verandert er in deze situatie niks ten op zichte van vorig jaar. „Toen moesten zij dezelfde vergunning kopen. Een vergunning verstrek ken op basis van losse dagen is onmogelijk, omdat dit niet valt te controleren en dus de kans be staat dat er oneigenlijk gebruik van wordt gemaakt", aldus Van Schaik. De wethouder bevestigt dat au tobestuurders hun voertuig nu op onbetaalde parkeerplekken buiten het centrum zetten. Hij heeft hier geen problemen mee, zolang er geen overlast ontstaat. „Bovendien worden onbetaalde plekken in de woonwijken van het centrum niet meer bezet door langparkeerders. En dat is nu juist de bedoeling van het nieuwe beleid, omdat bewoners voorrang hebben." Van Schaik vindt ook dat een parkeervergunning voor werk nemers in een gebied waar parkeren problematisch is, tot de secundaire arbeidsvoorwaar den behoort. Hij bestrijdt de kri tiek dat de gemeente zelf niets betaalt voor parkeerplekken van ambtenaren bij het stad huis. „Dit is een eigen terrein. In dit opzicht wijken wij dus niet af van bedrijven die ook een eigen parkeerterrein heb ben." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Bewoners in de Terneuzense woonwijk Oude- landse Hoeve zijn verdeeld over het behoud van de vele bomen. PvdA-raadslid M. van Oyen vraagt burgemeester en wethou ders om samen met de bewoners een oplossing te zoeken. In de wijk, met name in het Ed- vard Grieghof en de Diepen- brockstraat, zijn veel bomen met een dik bladerdak dicht op elkaar geplant. Dit heeft onder meer als gevolg dat de buurt rij kelijk is voorzien van groen en dat wordt door veel bewoners gewaardeerd. „Echter, een groot aantal bewoners ervaart hinder", weet Van Oyen. „Behal ve in de bladerloze maanden komt er weinig tot zeer weinig daglicht in de woonkamer. Het is binnen de hele dag schemerig, of men maakt continu gebruik van kunstlicht." Andere bewo ners, zoals de flatbewoners op de bovenste verdiepingen, erva ren geen overlast. „Kortom", zo signaleert Van Oyen, „er zijn zowel bewoners die last hebben als bewoners die geen hinder ervaren, bewoners die de bomen weg willen als be woners die zich sterk maken voor behoud ervan." Verfraaid De PvdA-fractie denkt dat er best een oplossing gevonden kan worden. „Er voor zorgen dat de buurt verfraaid blijft met bomen zonder dat dit ten koste gaat van het woongenot van be woners. Er is ons inziens vol doende deskundigheid in de ge meente Terneuzen aanwezig om tot een oplossing te komen." Van Oyen geeft alvast een paar voorzetjes: „Rijkelijk bij- snoeien, afdoende uitdunnen, zo nodig rooien en minder dicht herplanten met minder volumi neuze boomsoorten." Zover hoeft het volgens wethou der P. Hamelink misschien niet te komen. „Bij het bezoek van het college van B en W aan de wijk is het snoeien ook aan de orde geweest. In de winter ver richten we overal het nodige snoeiwerk en dat gaan we ook in de Oudelandse Hoeve doen. Misschien dat dan de problemen voor een groot deel zijn opge lost." Hamelink wijst op de situatie in de Van Steenbergenlaan, waar monumentale platanen ook zonlicht wegnemen. „We heb ben daar ook het nodige ge snoeid en daar zijn de bewoners zeer tevreden over. Dus mis schien kan dit ook voor de Oude landse Hoeve een oplossing zijn. Blijven er problemen, dan ben ik natuurlijk altijd bereid met de bewoners en de wijkraad te praten." "<r M ••-4# I Wekelijks werken Ko Paulusse (rechts) en Daan de Jager de maquette van Terneuzen bij. door René van Stee TERNEUZEN - Ko Paulusse uit Terneu zen en Daan de Jager uit Axel zijn fana tieke scheepsmodelbouwers. Zo'n twaalf jaar geleden hoefden zij dan ook niet lang na te denken over het verzoek van toenmalig gemeentevoorlichter Ot to Vosveld om mee te helpen aan het bij werken van de maquette van Terneu zen. „Wij zagen die uitdaging meteen zitten. En er moest veel gebeuren, want de tijd staat niet stil. Er zijn dingen afgebro ken of bijgebouwd. Dat gebeurt nu na tuurlijk ook nog. We zijn dus nooit klaar met ons werk", vertelt Paulusse (83). In de informatiekelder van het stadhuis in Terneuzen zijn beide modelbouwers wekelijks zo'n vier uur aan het werk. Ook thuis steken zij menig uurtje in het nabouwen van huizen, flats of andere bouwwerken. De miniatuurstad - uitgedijd tot zo'n zes bij zes meter - is ondertussen te groot voor de kelder. De wijk Nieuw Othene past niet meer op de plaat. „Die betonnen pilaar staat hier in de weg. Ik heb al gevraagd of ze hem wil den weghalen, maar dat kon natuurlijk niet", aldus De Jager (76) op schertsen de toon. Niet alleen Nieuw-Othene werd de laat ste jaren uit de grond gestampt. Het Zui dersportpark werd opnieuw ingericht, er kwamen wijken op andere plekken bij en ook bedrijventerreinen breidden uit. Recente aanwinsten zoals sportcen trum Vliegende Vaart en de nieuwbouw van verpleeghuis Ter Schorre staan ook al in hun volle glorie te pronken. Waterfront De Jager: „In Nieuw-Othene moeten er nog 1250 woningen op. We hebben dus nog een forse achterstand in te halen, maar soms lopen we ook voor de mu ziek uit. Zoals bij de flat van Water front. Die stond er al op toen de waterto ren op die plek nog moest worden ge sloopt." In de jaren dertig van de vorige eeuw werd aan de maquette begonnen. Toen ging het alleen nog om de binnenstad. Paulusse en De Jager maken alles zelf. Zij gebruiken de originele bouwtekenin gen en brengen alles terug naar het for maat één op duizend. Paulusse: „Een enorm gepriegel dus. Niet alleen omdat het om werk op de millimeter gaat, maar ook omdat je door bouwtekeningen in zwart-wit niets wijzer wordt van kleuren van ge bouwen. Daarom gaan we er altijd even kijken." Alle gebouwtjes zijn van hout en in de juiste kleuren geverfd. Boompjes zijn gemaakt van spijkers met kraaltjes. Daarvan moeten er nog zo'n duizend van worden 'geplant'. Het openbaar groen is uitgevoerd in strooisel dat mo delspoorbouwers ook gebruiken. Ook het sluizencomplex heeft een plek je op de maquette. En in de Put van Ter neuzen op de Westerschelde lichten kra- foto Peter Nicolai nen van Ovet een schip met kolen. „Die kraantjes zijn van messing. Daar zit meer dan zestig uur werk in. Niet alleen het in elkaar zetten duurde lang, maar ook het maken van onderdelen", legt Paulusse uit. Lampjes Twee jaar geleden zijn langs de onder kant van de bouwplaat ook lampjes aan gebracht op markante plekken zoals de Zevenaarhaven, de Markt, het stadhuis en het busstation bij de sluizen. Na een druk op de knop gaat er een lichtje bran den. In totaal gaat het om twintig her kenningspunten. Onder de bouwplaat is het een wirwar van elektriciteitssnoe- ren. De Jager kruipt er niet meer onder. „Want ik ben niet zo soepel meer. De laatste keer moesten ze me er vanonder trekken." De bijgewerkte maquette van Terneu zen is volgende week van maandag tot en met vrijdag te zien voor het publiek. De openingstijden zijn maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrij dag van 9.00 tot 20.00 uur in het stad huis van Terneuzen. door Euqène Verstraeten HOEK - De restauratie van mo len Windlust in Hoek kan op zijn vroegst volgend jaar wor den uitgevoerd. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Terneuzen op vragen van CDA-raadslid G. Korver. Die wilde weten of er een restauratieplan ligt voor de molen en wanneer dat wordt aangepakt. Het college meldt dat het restauratieplan in maart klaar is. Het dagelijks bestuur dient vervolgens een subsidie verzoek in bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Dat verzoek wordt kansrijk geacht. Als duidelijk is of en hoeveel subsidie de gemeente krijgt, wor den de financiële consequenties inzichtelijk. Vervolgens komt er dit najaar een advies aan het ge meentebestuur. „Indien dat leidt tot een besluit om de mo len op te knappen, kan de restau ratie in 2007 plaatsvinden", schrijven B en W. Voor de vacature van molenaar hebben zich inmiddels twee kan didaten gemeld. De lawaaioptocht ter gelegenheid van de kerstboomverbranding in Biervliet begint vanavond om half zeven niet bij het dorpshuis in Hoofdplaat, maar bij het dorpshuis in Biervliet. De kerstboomverbranding begint om ze ven uur op het terrein van de familie De Ruijsscher aan de Achterweg. door Euqène Verstraeten OOSTBURG - De wethouders C. Liefting van de gemeente Ter neuzen, P. Weemaes van Hulst en L. Kamphuis van de gemeen te Sluis gaan handtekeningen uitdelen. Door middel van een zelfge schreven boodschap op ansicht kaarten brengen de wethouders leerlingen in het voortgezet on derwijs op de hoogte van hun zorgen over overgewicht bij de jeugd. De actie, die maandag vanaf 14.00 uur wordt gehouden, is een vervolg op die van 24 okto ber. Toen deelden de wethou ders appels uit aan alle leerlin gen. De signeersessie vindt plaats op het Zwincollege in Oostburg. Op alle scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws -Vlaanderen worden ook weer appels uitgedeeld. Met de actie willen de gemeen ten aandacht van de leerlingen vangen voor het belang van ge zonde tussendoortjes, met name in de strijd tegen overgewicht. De actie wordt gecoördineerd en mede uitgevoerd door de GGD Zeeland. Om het eten van fruit aantrekke lijker te maken voor leerlingen in het voortgezet onderwijs is de website www.fruitdate.nl opge zet. Op de appels die maandag worden uitgedeeld zit een stickertje met een toegangscode voor die website. Daarmee kun nen leerlingen een 'date' maken: een afspraakje op het gebied van sport, vriendschap, of een echte liefdesdate. „Zo wordt het eten van fruit spannend en kun nen leerlingen per keer dat ze op school een appel eten vrien den maken", aldus de organisa tie van 'fruitdate'. Bij de GGD Zeeland worden de signalen over overgewicht bij kinderen serieus opgepakt. GGD-medewerkers die actief zijn in de gezondheidsonderzoe ken op scholen, wijzen te zware kinderen en hun ouders op de ge zondheidsrisico's. GOES - De autotreinen van Cobelfret mogen voorlopig blijven rijden op de Zeeuwse lijn. Staatssecretaris Van Geel (Milieu) wil dat bij nader inzien toch gedogen. Hij heeft spoorwegbeheerder Prorail dat gisteren laten we ten. Voorwaarde is wel dat Prorail duidelijk maakt waar om het niet mogelijk is terstond te voldoen aan het Be sluit geluidshinder spoorwegen. Op dit besluit baseerde Van Geel in oktober zijn aanzegging aan Prorail dat er een eind moet komen aan het heen en weer gerij van de au totreinen naar en van Vlissingen-Oost. Maar na een ge sprek met Prorail is de staatssecretaris teruggekomen op zijn standpunt. Afgesproken is dat Prorail vóór 1 februari moet aangeven wat de onoverkomelijke financiële en/of andere beletselen van tijdelijke aard zijn om de voor schriften na te leven. Een eventueel gedoogbesluit, zo merkt Van Geel op, betekent niet dat het goederenvervoer onbelemmerd door mag gaan op de Zeeuwse lijn. TERNEUZEN - Verwijsborden naar de vissteiger voor in validen bij de Molenkreek in Westdorpe zijn overbodig. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). Die had de gemeente gevraagd niet moeilijk te doen en zelf verwij zingsborden te plaatsen. Daaraan was een hele correspon dentie vooraf gegaan tussen de gemeente en de visclub. De gemeente stelde zich daarbij op het standpunt dat de visclub dat zelf moet doen. De vragen van Freeke hebben dat standpunt niet kunnen wijzigen. B en W wijzen erop dat de visvereniging zelf vergunningen verstrekt, ook aan invalide vissers. „Wij vinden het dan ook een taak van de visvereniging om de invalide aanvrager te informeren over de locatie van de vissteiger voor invaliden." ZIERIKZEE - De gerichte bestrijding van beverratten op Schouwen-Duiveland lijkt succesvol. Werden er in 2004 nog circa 55 exemplaren gevangen, afgelopen jaar waren dat er maar zestien. Deze dieren veroorzaken aanzienlij ke schade aan rivieroevers, taluds, cultuurgewassen en na tuurgebieden. In 2003 werden er op Schouwen-Duiveland ook zestien beverratten gevangen. Het dier is door de bontindustrie uit Zuid-Amerika geïmporteerd om zijn pels, maar ook wel voor consumptie. Ontsnapte exempla ren zijn vanuit Duitsland Nederland ingetrokken en in middels zijn er populaties tot in de Biesbosch aangetrof fen. De eerste exemplaren (gevangen in 2001) zijn via de Grevelingen Zeeland binnengekomen. MIDDELBURG - Modeketen Hennes Mauritz opent in april een nieuwe winkel in Middelburg. De zaak gaat de basiscollectie dames- en kinderkleding, lingerie en acces soires verkopen. Herenkleding zal niet tot de collectie be horen. H&M komt in het oude pand van de Hema aan de Lange Delft. Dat is al deels verbouwd voor de Blokker, die al is geopend. De verbouwing voor H&M moet begin april klaar zijn. De winkeloppervlakte bedraagt negen honderd vierkante meter. Dat is de helft meer dan de hui dige winkel van H&M in Vlissingen. Hennes Mauritz gaat in de regio personeel werven. Hoeveel mensen nodig zijn, kan woordvoerster E. Kieft niet zeggen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen werkt aan een plan voor het instellen van 'pseu- do-bebouwde kommen' in het buitengebied van de gemeente Hulst. Op plaatsen waar groe pen woningen staan, wordt voor gesteld de snelheid te verlagen. Pseudo-bebouwde kommen zijn geen echte bebouwde kommen, maar zijn slechts bedoeld om plaatselijk het verlagen van de snelheid mogelijk te maken. In de gemeente Hulst gaat het om veertien gehuchten in het buitengebied, zoals bijvoor beeld Schuddebeurs. Daar staat een aantal woningen bijeen en volgens M. van Bunder, woord voerster van de gemeente Hulst, is het wellicht wenselijk dat de snelheid daar wordt aangepast. Woordvoerster M. van de Pas van Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren stelt nadrukkelijk dat het een conceptplan betreft. „Zowel het bestuur van het waterschap als de burgemeester en wethou ders van Hulst moeten nog defi nitief een besluit nemen." Het waterschap heeft al gespro ken met diverse maatschappelij ke organisaties in het gebied om hun mening over de plannen te horen. Van de Pas: „Bij bijvoor beeld het invoeren van een zes tig-kilometer-regime, is ons in sommige gevallen verzocht dat na te laten. Deze inbreng is mee genomen en nu wordt bekeken hoe we dat kunnen inpassen in het conceptplan." Van de Pas kan nog niet zeggen waar volgens het conceptplan welke nieuwe snelheid zal gel den en wat de precieze snelheid zal zijn. „Half januari praten het waterschap en de gemeente hierover en we hopen eind ja nuari of begin februari de bewo ners van het buitengebied het conceptplan te kunnen voorleg gen." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Bingo; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 15.30 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; BIERVLIET - Achterweg, 18,30 uur: Kerstboomverbranding; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; Zaal Maton, 19.30 uur: The Free Country Dancers; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur; Vrij biljar ten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Bridge, internetcafé; Marijkeplein, 18.30 uur: Driekoningen optocht Dullaertwijk; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St, Albert, 13.00 uur: Regionale biljartcompetitie; De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljar ten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: KBO volksdansen; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur; Open huis en nieuwjaarsreceptie; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur; Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Brandweerkazerne, 18.00 uur: Lampionnenoptocht met kerst boomverbranding; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. (Advertentie) Perzische Tapijten - MARCONISTRAAT 30. WOONBOUIfVARD GOESTÉl. 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 85