Conflict tuinkijkhuis loopt op PZC SAROUIp%SSTft winter mnuj® voordeel tvnw® Burger loopt niet warm voor regels Opmars van de beverrat lijkt gestopt Rekenkamer vraagt burgers om ideeën voor onderzoeken Eigenaar overweegt juridische stappen tegen gemeente Cursus oud schrift voor gevorderden -ma* je \a9et maar dan wel origineel en echtll^J^- .13 Subsidie voor zorgwoningen Toch limiet sekszaken Terneuzen Sloottalud voor half geld HnnrMelita Lanting RENESSE - Directeur T. Nieu wenhuizen van tuinkijkhuis In- spiratiun in Renesse overweegt naar de rechter te stappen. Het bedrijf heeft van de gemeente een dwangsom opgelegd gekre- aen omdat het in strijd met het I Z1ERIKZEE - In samenwerking met het Schouwen-Duivelands gemeentearchief biedt de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) een cursus 'oud schrift voor gevorderden' aan. Voor be langstellenden wordt maandag in het gemeentearchief in Zierik- zee een kennismakingsavond ge houden. Tijdens de cursus komen hand schriften uit de veertiende tot de achttiende eeuw aan de orde. Doel is de cursisten vertrouwd temaken met oud schrift, zodat zij stukken kunnen lezen en daar een transcriptie van kun nen maken. Ook wordt aan dacht besteed aan vorm en in- - houd van te behandelen stukken en hun belang voor het histo risch onderzoek. Naast de me thodiek van het archiefonder zoek komen ook aanverwante za ken als chronologie aan de orde. De cursus bestaat uit tien lessen van elk anderhalf uur en wordt !i gegeven in het Gemeentear- chief. De kennismakingsavond j begint om 19.30 uur. De cursus ij begint maandag 16 januari. agenda 1STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Feestcafé De Zoom, vanaf J114.00 uur: politiek jeugdcafé VVD ISchouwen-Duiveland; ['Transferium, 19.00 uur: Kerstboomver- I branding; SIRJANSLAIMD - Dorpshuis, 20.00 uur:Nieuwjaarsbijeenkomst dorpsraad. (Advertentie) haS mat af"****** bestemmingsplan zou handelen. Volgens Nieuwenhuizen heeft de gemeente altijd geweten wat de bedoeling was. „We hebben alle vergunningen, alles is goedgekeurd", zegt Nieu wenhuizen. Wat hem bijzonder irriteert, is dat hij onvoldoende duidelijk krijgt wat nu exact de problemen zijn. De gemeente reageert volgens hem niet op brieven en raakt onderliggende stukken kwijt. „We hebben tweemaal met de wethouder ge sproken over wat nu wél de mo gelijkheden zijn voor ons bedrijf en daar hebben we geen ant- door Inge Heuff ZIERIKZEE - De gerichte be strijding van beverratten op Schouwen-Duiveland lijkt suc cesvol te zijn. Werden er in 2004 nog circa 55 exemplaren gevan gen, afgelopen jaar waren dat er maar zestien. Deze dieren, die oorspronkelijk uit Zuid-Amerika komen, ver oorzaken aanzienlijke schade aan rivieroevers, taluds, cultuur gewassen en natuurgebieden. In 2003 werden er op Schou wen-Duiveland ook zestien be verratten gevangen. De 55 die ren uit 2004 geven aan hoe snel de beverrat zich voortplant en verspreidt. Het dier wordt lande lijk structureel bestreden, voor al met vangkooien, omdat uit on derzoek is gebleken dat de be verrat schadelijker voor gewas sen en waterkeringen is dan eerst gedacht werd. Het dier is door de bontindustrie uit Zuid-Amerika geïmporteerd om zijn pels. maar ook wel voor con sumptie. Ontsnapte exemplaren zijn vanuit Duitsland Neder land ingetrokken en inmiddels zijn er populaties tot in het Bies- boschgebied aangetroffen. De eerste exemplaren (gevangen in 2001) zijn vanuit Goeree- woord op gekregen. Ook op het voornemen om een dwangsom op te leggen hebben we gerea geerd, daarop is door de gemeen te niet gereageerd. We hebben in november tijdens de raadsver gadering gehoord dat de gemeen te van plan was om met ons te praten. Maar daar hoorden we niets op, dus hebben we zelf op 20 december een brief gestuurd met een verzoek om een gesprek en ook daarop heeft de gemeen te niet gereageerd." Deze laatste brief is inderdaad bij de gemeente binnengeko men, bevestigt wethouder A. Croné. „Die brief is bij ons Overflakkee via de Grevelingen Zeeland binnengekomen. „We hebben ze ook in het natuurge bied bij de Krammersluizen ge signaleerd, evenals op Tholen binnengekomen op 28 december en die kreeg ik afgelopen dins dagmiddag (3 januari, red.) op mijn bureau." Volgens Croné kan het niet zo zijn dat andere brieven niet beantwoord zijn. „Ik weet zeker dat we in deze zaak uiterst zorgvuldig te werk zijn gegaan." Verzamelgebouw Het conflict tussen het bedrijf en de gemeente draait in grote lijnen om de vraag of het bedrijf een bedrijfsverzamelgebouw is of niet. Volgens de gemeente wel, want verschillende bedrij ven zouden vanuit het pand wa- bij het Schelde-Rijnkanaal", zegt M. Geuze, hoofd van de af deling Muskusrat- en Beverrat- bestrijding. De bestrijding is in Zeeland in handen van de beide ren te koop aanbieden zoals stacaravans, zonwering en zwembaden en dat is, zo stelt de gemeente, dus een bedrijfsverza melgebouw. De eigenaar betwist dit. Die stelt dat de huidige situatie past binnen de definitie 'tuinkijk huis', een bedrijf waar de klant 'een totaalpakket kan zien en aanschaffen'. Extra complicatie hierbij is dat er geen officiële omschrijving is van het begrip tuinkijkhuis. De gemeente beschikt wel over enkele citaten die uit een ge- spreksnotitie zouden komen, maar een officiële omschrijving waterschappen en wordt vanuit het hoofdkantoor van Water schap Zeeuwse Eilanden in Mid delburg gecoördineerd. „In sa menwerking met de provincie is niet gemaakt. „Dat klopt, maar deze gespreksnotities zijn juridisch voldoende", zegt Croné. Nieuwenhuizen gaat binnenkort overleggen met zijn advocaat en zal daarna besluiten wat hij ver der gaat doen. Alles aan de kant zetten, zoals de gemeente vraagt, is volgens hem geen op tie. „Dan blijft er niets over." Bij het bedrijf werken 35 perso nen. Wethouder Croné hoopt dat beide partijen er alsnog uit komen. Hij geeft aan zeker in te willen gaan op het verzoek van Nieuwenhuizen om opnieuw om tafel te gaan zitten. Zuid-Holland, die de bestrij ding op Goeree-Overflakkee coördineert, willen we voorko men dat zich hier populaties ves tigen. De zestien exemplaren uit 2005 waren dieren die op zoek waren naar een eigen territo rium." Vraatzucht De volwassen beverrat kan, in clusief de lange staart, ruim een meter lang worden en wel tien kilo wegen. In beginsel kiest de beverrat voor moerasachtige na tuurgebieden om te leven. Daar zal hij niet per definitie gangen stelsels graven; hij maakt bij voorbeeld ook nesten in het riet. Maar zijn vraatzucht en zijn ver mogen om zeker twee keer per jaar nesten van vijf tot twaalf jongen te werpen, zorgen ervoor dat in de natuurgebieden bepaal de plantensoorten geheel ver dwijnen, waarmee de beverrat zijn eigen leefgebied kapot maakt. Hij moet zich dan wel te- rugriekken in holen en gangen in de oevers. Hiervoor verzet hij, vanwege zijn omvang, veel meer grond dan de muskusrat. Vervolgens gaat hij zich tegoed doen aan cultuurgewassen als suikerbieten en maïs. Voor de mens levert de beverrat geen ge vaar op. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gezamenlijke rekenkamercommissie van de ge meenten Schouwen-Duiveland en Tholen is op zoek naar werk. De commissie doet een beroep op inwoners en organisaties on derwerpen aan te dragen die het waard zijn te worden onder zocht. Op last van de rijksoverheid moeten alle gemeenten per 1 ja nuari een rekenkamer of reken kamercommissie hebben. De ge dachte daarachter is zo de con trolerende rol van de gemeente raad te versterken. Volgens voorzitter A. van 't Laar gaat het in hoofdzaak om onderzoek naar (maatschappe lijke) effecten, doelmatigheid en efficiëntie van het gemeentelijk beleid. Omgekeerd kan ook het rendement van gesubsidieerde instellingen worden door gelicht. Hij kan in dit stadium nog geen voorbeeld geven van onderwerpen die in aanmerkin gen kunnen komen voor zo'n on derzoek. „Dat is juist iets wat de praktijk moet gaan uitwij zen. Vandaar ook die oproep aan de bevolking", zegt de com missievoorzitter in zijn toelich ting op een mededeling op de internetsite van beide gemeen ten. Ambtenaren De omstreden omvang van het ambtenarenapparaat op Schou wen-Duiveland zou in dat plaat je kunnen passen, denkt Van 't Laar. De kerntakendiscussie die de gemeente dit jaar gaat voeren, ligt weer een stuk lasti ger. „Het is oppassen dat de commis sie geen verlengstuk wordt van de gemeentelijke organisatie. We hebben te maken met be perkte financiële middelen en een geringe capaciteit. Het is ook niet de bedoeling dat wij ons op het gemeentehuis gaan begraven in dikke dossiers. De rekenkamercommissie verricht onderzoek op basis van concrete feiten, dat leidt tot bepaalde rap portages en vervolgens is het aan de politiek daar al dan niet iets mee te doen." In dat geval komt de commissie pas in beeld zodra de raad be sluit bepaalde taken af te stoten en wordt nagaan of dat inder daad verstandig is, legt de voor zitter uit. Aansturen De commissie doet de onderzoe ken niet zelf. Daarvóór wordt een gespecialiseerd bureau inge schakeld. De drie leden beper ken zich tot het aansturen en be geleiden van onderwerpen (aan gedragen of op eigen initiatief) en bepalen de gewenste aanpak. De inzet van de rekenkamercom missie kost Schouwen-Duive land en Tholen gezamenlijk zo'n 70.000 euro per jaar. Daarbij wordt gerekend met een bijdra ge van 1,20 euro per inwoner. De commissieleden zijn onafhan kelijk. Van 't Laar (1945) is be stuursrechter in Rotterdam en woont in Halsteren. Tot eind 2002 was hij achttien jaar burge meester van Nederlek. De voor zitter wordt bijgestaan door S. Hoven (1967) uit Zoutelande, informaticus bij Rijkswater staat Zeeland, en bedrijfskundi ge en wijnhandelaar K. Mens (1966) uit Tholen. Mogelijke on derzoeksonderwerpen voor Schouwen-Duiveland én Tholen kunnen, vergezeld van een moti vering, voor 15 februari worden ingediend op het gemeentehuis in Zierikzee. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 Ê-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) MARCONISTRAAT 30. WOONBOULEVARD EOESTÉL 0113-227101 vrijdag 6 januari 2006 Burgers willen op verjaardagen nog wel eens afgeven op alle regeltjes die in het gemeentehuis bedacht worden. Daar is men dan ook verbaasd dat een initiatief om diezelfde burgers nu eens mee te laten praten, volledig in het water dreigt te vallen. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting ZIERIKZEE - Inwoners van Schou wen-Duiveland lopen niet warm voor een discussie over regels. Het idee om de burger mee te laten bepalen welke regels overbodig zijn, dreigt daarmee een mislukking te worden. Tot nu toe zijn slechts vijf schriftelijke reacties bin nengekomen bij het gemeentebestuur. Ook de bezoekers van de weekmarkt in Zierikzee hebben bar weinig belangstel ling voor het onderwerp. „Tja, daar vraagt u me wat. Welke re gels ik zou willen afschaffen? Ik zou het niet weten. Ja, ze hadden dat onzinnige plan om de Vroonweg dicht te gooien nooit moeten uitvoeren en die bomen voor mijn deur, die mogen ook wel eens gekapt. Daar hebben we veel last van en ze staan ook nog eens scheef ook." De bezoekers van de weekmarkt heb ben er eigenlijk geen idee van wat ze aan moeten met de waag welke regels afgeschaft kunnen worden. „Ik heb niks met regels te maken. Mijn huis is al verbouwd. Alleen is het wel zo dat het stiklang duurt voor dat er iets geregeld is op het gemeentehuis." Rijksoverheid Iemand anders weet wel wat op te noe men: „Kapvergunning, vergunning voor een dakkapel en zo, maar ja, dat zijn nu juist regels die al afgeschaft zijn. Wat er verder nog moet?" Als er na lang na denken nog een idee komt, betreft dat vrijwel altijd een regel van de rijksover heid. Over de nieuwe zorgverzekering of over de inburgeringscursussen. Echt gemeentelijke regels weten maar weinig inwoners op te hoesten. „Hondenbelas ting", zegt een man met een klein wit hondje aan een rood riempje. „Sommi ge gemeenten hebben geen hondenbelas ting. Niet dat ik te veel moet betalen, hoor", klinkt het direct vergoeilijkend. „Ik betaal iets van veertig euro. In ande re gemeenten is dat soms veel meer." Op de website van de gemeente kunnen inwoners een speciaal formulier down loaden om suggesties te doen. Ook hier is de belangstelling bedroevend laag. „We hebben tot nu toe nog maar vijf reacties binnen gehad. Dat valt een beet je tegen", zegt plaatsvervangend raads- griffier P. Verkaart. „Het zou heel jammer zijn als het mis lukt", zegt mede-initiatiefnemer C. Boo- gerd van het CDA. „Er wordt altijd heel veel over gepraat tijdens verjaardagen en telkens als ik iemand tegenkom, wordt ik hier ook op aangesproken. Dit is nu de kans om je ei kwijt te kunnen." Boogerd zegt verbaasd te zijn dat er zo weinig reacties binnenkomen en dat zelfs geen enkele vereniging nog de moeite heeft genomen om te reageren. „De meeste reacties zouden juist moeten komen van verenigingen, on dernemers en horeca", zegt Boogerd. „Dat hadden wij toch echt wel ver wacht." Ontregelavond Boogerd hoopt dat mensen alsnog de moeite nemen om te reageren. „We zet ten nog een advertentie en er komt ook een 'ontregelavond' op 16 januari." En als de reacties dan nog steeds uitblij ven, weet Boogerd zelf nog wel een paar regels die afgeschaft kunnen worden. „Ik heb nog wel wat dingen achter de hand. Als niemand die indient, zal ik dat zelf doen." MIDDELBURG - De gemeente Middelburg en woningcor poratie Woongoed beginnen met een eigen vorm van huur subsidie. Daardoor moet het ook voor mensen met lage in komens mogelijk blijven om in zorgwoningen te wonen. Ouderen blijven in de toekomst steeds langer zelfstandig wonen, ook als ze zorg nodig hebben. In een verzorgings huis betalen mensen één bedrag voor woonlasten en zorg. In de nieuwe situatie betalen ze de zorg en de huur apart, met een stijging van de lasten als gevolg. Middelburg bouwt de komende jaren ruim 1500 woningen in zoge noemde woonservicezones, plekken in de stad waar zorg geconcentreerd wordt. Om te voorkomen dat die woningen onbetaalbaar wor den, krijgen ouderen die in zo'n nieuwe zorgwoning gaan wonen een bijdrage van de gemeente. Mensen die recht hebben op huurtoeslag krijgen iedere maand vijftig euro per huishouden, mensen met een inkomen rond het mini mum krijgen honderd euro per huishouden. Die bedragen komen bovenop de huurtoeslag. De regeling, die officieel het participatiefonds heet, kost jaarlijks tussen de 168.000 en 336.000 euro. Middelburg is de eerste gemeente in Nederland die met een dergelijke re geling komt. De gemeente gaat ervan uit dat het Rijk de komende jaren zelf een dergelijke regeling ontwerpt om de stijgende kosten te compenseren. TERNEUZEN - Het aantal seksinrichtingen in de ge meente Terneuzen wordt toch begrensd. Dat blijkt uit de definitieve versie van het concept-prostitutiebeleid dat burgemeester en wethouders hebben vastgesteld. De ge meente had deze week per ongeluk een verkeerde versie van de samenvatting van het rapport in de openbaarheid gebracht. Daarin werd er van uitgegaan dat er geen maxi mum zou worden gesteld aan het aantal seksinrichtingen (bordelen of seksbioscopen of -theaters). Inmiddels hebben ook de raadsleden de goede versie ge kregen. Die gaat uit van voortzetting van het bestaande beleid in de voormalige drie gemeenten. In Terneuzen was toestemming voor twee seksinrichtingen, in Sas van Gent ook en in Axel werd één inrichting toegestaan. Dat maximumaantal van vijf willen B en W voor de nieuwe ge meente Terneuzen handhaven, omdat de bestaande inrich tingen nooit overlast veroorzaakten. Op dit moment zijn er drie sekszaken in de gemeente gevestigd, twee in het centrum van Sas van Gent en één in de binnenstad van Terneuzen. SINT-ANNALAND - Het Thoolse college van burgemees ter en wethouders past de grondprijs van sloottaluds in het bestemmingsplan Vroonstede aan. Kopers betalen daardoor de helft van de grondprijs voor de taluds. De kopers waren aanvankelijk verplicht om de taluds voor de volle grondprijs te kopen. Ze protesteerden tegen de gang van zaken, omdat de sloottaluds beperkte ge bruiksmogelijkheden hebben. Bovendien moeten de ko pers, in het voordeel van de gemeente, de taluds zelf on derhouden. Door de maatregel levert het totale bestemmingsplan on geveer 225.000 euro minder op. Volgens de gemeente Thol- sen is er voldoende ruimte om deze financiële tegenvaller op te vangen. De kopers van de kavels zijn tevreden met het besluit van het college. M. Geuze, hoofd van de beverratbestrijding van het waterschap, naast een opgezet volwassen vrouwtje. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 77