PZC Trucks taboe in Scharendijke Inzetten op voorkomen van armoede Flappentap lijkt er toch nog te komen in Brouwershaven Schapen op drift Renesse was in 2005 sterkste groeier Ons voornemen? Nog voordeliger zijn! J HnnrMelita Lanting Gemeente en dorpsraad menen oplossing overlast te hebben gevonden Monument voor slachtoffers OD-1 Behandeling veelpleger geëist Winkeldievegge betrapt zeeuwse almanak Ruitenwissers bin Alarmsirenes i in Hulst loeien I zonder reden (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl (j Redactie: 0113-315649 u vwvw.pzc.nl -j E.mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; I 7eeuVvs-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 januari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland n,i ZIERIKZEE - Renesse is het af- ;t5 gelopen jaar het meest gegroeid. Dat blijkt uit de definitieve be- fe volkingscijfers over 2005. Het n dorp kreeg er 68 inwoners bij. Zierikzee heeft in het afgelopen sö- jaar de meeste inwoners verlo ren: 57 personen. Uit de definitieve cijfers blijkt dat de totale populatie van de gemeente Schouwen-Duiveland het afgelopen jaar is gedaald met 53 personen tot 34.438 inwo ners. Vorig jaar nog steeg het aantal inwoners nog met ruim 80 inwoners. De daling is verdeeld over tien kernen. Opvallende dalers zijn Kei'kwerve (-22), Scharendijke (-25) en Oosterland (-34). Maar ook Dreischor zit dit jaar in de min (-15), evenals Burgh-Haam- stede, Ellemeet, Nieuwerkerk, Noordgouwe en Noordwelle. De daling van het inwonertal heeft in sommige kernen te maken met de opening van het nieuwe woonzorgcentrum in Renesse. Dat verklaart ook dat Renesse sterk is gegroeid in het afgelo pen jaar. De andere opvallende groeikern is Zonnemaire (+30). Die kern telt nu 785 inwoners. Overige groeiers zijn Brouwers haven, Bruinisse, Ouwerkerk, en Sirjansland. Het kleinste dorp is nog steeds Serooskerke, ondanks de groei met vijftien zielen. Het dorp heeft nu 314 in woners en zit Noordwelle (321) inmiddels op de hielen. Grootste plaats blijft uiteraard Zierikzee, met 10.658 inwoners. Burgh- Haamstede staat op de tweede plaats (4690), gevolgd door Brui nisse (3973). Waardoor sommige kernen groeien terwijl andere kernen krimpen, is niet bekend. De exacte gegevens over het aantal sterfgevallen, geboorten en ver huizingen zijn niet bekend. Glo baal kan worden gezegd dat er meer mensen gestorven zijn dan dat er kinderen geboren zijn. Daar staat wel tegenover dat meer mensen zich op het eiland hebben gevestigd (1223) dan dat er vertrokken zijn (1210). STELLENDAM - De drie slachtoffers van het vissers schip OD-1 uit Stellendam, onder wie een inwoner van Arnemuiden, krijgen een herdenkingsmonument. In nauw overleg met de families wordt bekeken in welke vorm het gedenkteken het beste kan worden gegoten en op welke plek het moet komen. Volgens burgemeester G. van de Velde-de Wilde verkeren de plannen nog in een zeer pril stadium en is er verder inhoudelijk nog niets be kend. Het streven is het monument uiterlijk op 6 april te onthullen. Dan is het precies een jaar geleden dat op het dek van de kotter een bom ontplofte, honderd kilometer uit de kust van IJmuiden, die eerder was opgevist. Door de explosie sloegen twee slachtoffers overboord. Hun li chamen werden door andere schepen uit zee gehaald. Het derde slachtoffer overleed op de kotter. Het ongeluk was de meest ingrijpende gebeurtenis in de gemeente Goede reede het afgelopen jaar, aldus de burgemeester. Dat werd nog eens duidelijk met de plaatsing van een handge schreven bordje met de namen van de drie slachtoffers bij het oorlogsmonument, tijdens de nationale dodenherden king op 4 mei. Dat gebaar vormt de directe aanleiding voor de oprichting van een gedenkteken voor de omgeko men vissers. MIDDELBURG - De beste straf voor een 33-jarige veel pleger uit Vlissingen is volgens officier van justitie N. de Coninck een tweejarige behandeling in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD). Eerdere veroordelingen voor vermogensdelicten hebben op de veelpleger blijk baar geen indruk gemaakt. Gisteren stond hij in Middel burg voor de zoveelste keer terecht. Hij werd ervan beschuldigd twee woninginbraken te heb ben gepleegd. De eerste, op 26 maai't in Vlissingen, ont kende hij, hoewel een ander had verklaard samen met hem te hebben ingebroken. De buit bestond uit een dvd-speler, een videorecorder, een adapter en een porte monnee. Bij de tweede inbraak, op 11 juli in Vlissingen, bleef het bij een poging. De achtergelaten bloedsporen kwamen overeen met het DNA van de verdachte, die ook toegaf bij de woning te zijn geweest. De Vlissinger verzekerde niet van plan te zijn om nog in aanraking te komen met justitie. Het afkicken is tot nu toe telkens mislukt. De verdachte voelde niets voor cle ISD-maatregel. Uitspraak is op 18 januari. HEINKENSZAND - Een 66-jarige vrouw uit Heinkens- zand is gisteren om half twaalf wegens winkeldiefstal aan gehouden in een winkel aan de Stenevate in Heinken- zand. Ze had zalm, vleeswaar, panty's en zuivelproducten met een totale waarde van 17,62 euro gestolen. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De om streden flappentap aan de Ha ven Noordzijde in Brouwersha ven lijkt er eindelijk te komen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland wil plaat sing ervan mogelijk maken door vrijstelling te verlenen. Over de pinautomaat in het cen trum van Brouwershaven wordt al sinds 2003 gesteggeld. In dat jaar sloot de Rabobank-vesti- ging in de smalstad haar deuren en is gezocht naar een passende plek voor een geldautomaat. In eerste instantie gingen de ge dachten daarbij uit naar een pinbox op de Brouwse Markt, maar dat stuitte op bezwaren van de gemeente, die de geld- machine liever bij de nieuwe jachthaven dan middenin het historische centrum wilde heb ben. De eilandelijke WD ont popte zich vervolgens als voor vechter van plaatsing van een pinbox op de Markt en kreeg het aan de stok met de Brouwse stadsraad, die zich tegen de pin box uitsprak. De gemoederen raakten danig verhit en het voor lopige slot van het liedje was dat er geen pinbox op de Markt kwam, maar ook niet bij de Jachthaven. Toiletgebouw De Rabobank gaf de moed niet op en kwam met het plan een toi letgebouw naast gemeenschaps centrum Tonnenmagazijn om te vormen tot pinautomaat. Dat was echter weer tegen het zere been van de Watersportvereni ging Brouwershaven, die vreest dat als genoemd toiletgebouw wegvalt dit aan boord van ple zierjachten zal leiden tot toene mend gebruik van toiletten die onder water lozen. Desalniettemin zette de Ra bobank haar plan door en kreeg van de gemeente ook een bouw vergunning. Daartegen tekende een Brouwenaar bezwaar aan omdat het neerzetten van een flappentap in het toiletgebouw strijdig zou zijn met de regels van het bestemmingsplan Brouwershaven Kom. De ge meente acht het echter be langrijk dat het voorzieningen niveau in Brouwershaven op peil blijft en wil daarom vrijstel ling verlenen voor de geldauto maat. Moet kunnen, want, zo wordt geredeneerd, de bebouw de oppervlakte wordt niet uitge breid. Verkeersveilig Kort parkeren bij de pinauto maat kan zonder dat daardoor gevaarlijke situaties ontstaan. „De locatie is vanuit verkeers technisch opzicht veilig en is dan ook zeer geschikt voor de geldautomaat." Het voorstel om vrijstelling te verlenen en daarmee plaatsing van de geldautomaat mogelijk te maken prijkt op de agenda van de gemeenteraadsverga dering van donderdag 26 ja nuari. De vergadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Ze had pas een nieuwe auto, die mevrouw uit Goes. Nu ze een beetje op leeftijd begon te raken, had ze aan zaken ge dacht zoals een hoge instap, veel rijcomfort en veel bedie ningsgemak. Met trots voerde ze dan ook haar buurvrouw mee voor een eerste rit. Glunderend zat ze achter het stuur. „Ik kan alleen de ruitenwis sers nog niet vinden", mopper de ze. „Dat is toch niet zo moeilijk", antwoordde de buurvrouw. „Die zitten buiten tegen de voorruit. Geniet van onze uitverkoop LEOLUXBANG&OLUFSEN CASAMILANOBAXSTERSAHCO ROYALBOÏANIALEOLUX TRIBU LUXAFORM INTERSTARLOEWEJORI ROLFBENZDUTCHORIGINALS PAR.KETPILATPILAT GRANDEARREDOVANROSSUM DEDONCOROGLOSTER SUNFURNITURETOPFORM 10% t/m 40% korting fl 9 fl Binnenuit Schouwersweg -- - - Heinkenszand verscbijnt in alle wets '/an NRp Dagtraden (oplage ruim 2 min. ex.). H^TOnna'.'eo''.e: adverteren n deze rubriek, e-mail naar infosnrp.nl o.v.v;NGVU! SEROOSKERKE (S) - Een 'kudde' van naar schatting vijftien schapen besloot gis- Serooskerke en blikten nieuwsgierig naar het langsrazend verkeer. Het door pas termiddag te gaan onderzoeken of - zoals vaak beweerd wordt - het gras elders in- santen ingeseinde waterschap Zeeuwse Eilanden, beheerder van de weg in kwes- derdaad groener is. De dieren, geholpen door een in het ongerede geraakt hek, ver- tie, waarschuwde de pachter, die spoorslags op pad ging om de op drift geraakte lieten hun vaste stek aan de dijk ter hoogte van het Schelphoek-strandje bij schapen weer op hun vertrouwde, veilige plaats te krijgen, foto Marijke Folkertsma ff HULST - Een aantal sirenes in de gemeente Hulst is gisteroch- y tend omstreeks tien uur afge gaan door een storing. Bij de ge meente kwamen een paar veront ruste telefoontjes binnen. Er was echter geen sprake van een alarmsituatie. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Vrachtwa gens mogen in Scharendijke voortaan alleen nog maar op het parkeerterrein aan de Boutlaan en een terrein aan de Elkerzeese- weg parkeren. Dat heeft de ge meente Schouwen-Duiveland i'eej besloten. e o:| Geparkeerde vrachtwagens zor- Ws gen voor veel overlast in met na- me de kleine kernen op Schou- yra wen-Duiveland. De smalle aMstraatjes raken erdoor verstopt en veel inwoners van Schouwse en? dorpen klagen daar over. Zo ook in Scharendijke, waar her me| en der in het centrum geparkeer- de vrachtwagens al jarenlang de m ergernis van de dorpelingen ed wekken. De dorpsraad kaartte v; het probleem aan bij de gemeen- $4 te. Samen zochten de partijen n v naar oplossingen. De gemeente era denkt nu het antwoord gevon- den te hebben met het instellen arb van een parkeerverbod voor do? vrachtwagens in de dorpskern, Tracks mogen vanaf 1 maart dit aks jaar alleen nog op een deel van pal! het parkeerterrein aan de Bout laan gestald worden, of - tegen betaling - op een afsluitbaar ter rein aan de Elkerzeeseweg. Een goede oplossing, meent de ge meente. „Voorgenomen maatre gel zal naar onze mening en die van de dorpsraad Scharendijke het verblijfs- en woonklimaat in de kern Scharendijke ten goede komen." Daar is ook voorzitter van de dorpsraad Scharendijke J. Prins van overtuigd. „Ik denk met het gemeentebestuur dat dit een goede oplossing is." Het heeft wel aardig wat tijd in beslag genomen eer men zo ver was, voegt Prins daar meteen aan toe. „Ik denk dat we alles bij elkaar toch een kleine twee jaar zijn bezig geweest." De betrokken chauffeurs zijn door de dorpsraad tijdig op de hoogte gebracht van de maatre gelen van de gemeente en heb ben er geen problemen mee. Prins: „Zij zijn ook blij dat er een goede oplossing is gevon den." Ook in Zonnemaire speelt het vrachtwagenparkeerprobleem, maar daar is nog geen oplossing gevonden. In Bruinisse is het vrachtwagen- parkeerprobleem opgelost door de trucks te verplaatsen van het havenplateau naar het bedrij venterrein. De gemeente heeft er enkele maanden ervaring mee opgedaan en tot dusverre lijkt daarmee in Bruinisse een af doende oplossing gevonden te zijn. Rond tien uur was op ver- fpullende plaatsen in de gemeente een raar loeiend ge luid te horen. Bij de gemeente ihad men in eerste instantie geen idee wat er aan de hand kon zijn. De sirenemasten worden vanuit Middelburg bediend door de regionale brandweer. Uit de gegevens daar bleek niet dat er masten in de gemeente Hulst in werking waren ge weest. Het geluid kwam ook niet overeen met het reguliere H alarmsignaal. Even werd gedacht dat het ge luid afkomstig was van de alarmmasten in België, maar de- 1 ze mogelijkheid werd later uitge- sloten. Uit onderzoek bleek dat het vreemde geluid toch geprodu ceerd is door een aantal sirenes in en om Hulst. De oorzaak van vals alarm wordt nu nader onderzocht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Armoede onder de inwoners van Schouwen-Dui- SLANKIf Slankie Slankie Slankie het j Het is weer januari. Het is weer tijd voor Slankie. Speel het spel op slankie.nl en maak kans op mooie prijzen zoals een verwenarrangement. En kijk gelijk of je alles weet over gewichtscontrole. Verder staat op de site veel informatie over het brede Slankie assortiment en manieren waarop Slankie helpt jouw ideale gewicht op peil te houden. Wat er niet aankomt, hoeft er ook niet af. veland zou zoveel mogelijk voor komen moeten worden. Wethou der G. Houtekamer van Sociale Zaken wil daar met nieuw be leid op inzetten. Hij kreeg daar voor gisteravond in de commis sie Samenleving en Bestuur bij val van alle fracties. De wethouder hoopt binnen af zienbare tijd met concrete voor stellen te komen, maar lanceer de nu voor de vuist weg al enke le ideeën. Zo denkt hij aan het rechtstreeks benaderen van men sen met een minimuminkomen die in aanmerkingen komen voor bijzonder regelingen, maar daar nu geen gebruik van ma ken. Houtekamer wil bezien of daarvoor een beroep kan wor den gedaan op de Seniorenraad. Verder overweegt hij de ontwik keling van een speciale website met medewerking van stagiaires van de Hogeschool Zeeland. Aanleiding voor een discussie over het armoedebeleid waren wagen van de CDA-fractie over het feit dat er in verhouding maar weinig mensen een beroep doen op de diverse regelingen voor bijzondere bijstand. Het vermoeden leefde in deze fractie dat de gemeente er te weinig ruchtbaarheid aan had gegeven en veel mensen uit de doelgroep daardoor niet op de hoogte wa ren. Wethouder Houtekamer weer legde dat met een overzicht van alle publicaties en mededelin gen die de afgelopen maanden zijn gewijd aan de bijzondere bijstand. Alle pogingen ten spijt doet slechts circa een vierde deel van de doelgroep een be roep op de diverse regelingen. Zo vragen wel 481 gezinnen op Schouwen-Duiveland om kwijt schelding van de gemeentelijke belastingen, maar zijn er slechts 170 aanwagen voor minimarege lingen toegekend. Wethouder Houtekamer kan daaruit niet anders constateren dan dat de doelgroep niet vol doende wordt bereikt. Hij wil daarom het tot nu toe gevolgde beleid actualiseren en zonodig met persoonlijke gesprekken de minima benaderen. Een andere optie van hem is structureel geld in te zetten ter voorkoming dat mensen in een schuldensitua tie terecht komen. Voedselbank Recente cijfers van de kort gele den opgerichte Voedselbank op Schouwen-Duiveland leken de fracties extra te doordringen van de noodzaak een vernieuwd armoedebeleid te ontwikkelen. Houtekamer liet weten dat voor de tweede uitgave van voedsel pakketten vandaag dertig aan wagen zijn binnengekomen. De initiatiefnemers verwachten bo vendien dat dit aantal de komen- de weken nog met twintig a der tig zal toenemen. Inmiddels heb ben zij het gemeentebestuur ge waagd de mogelijkheden te be zien van een verzekering voor de wijwilligers van de Voedsel bank, evenals de huur van een bestelbusje. De vraag naar voed selpakketten te groot om ze nog met een eigen personenauto te vervoeren. Het college van B en W buigt zich komende week over deze wagen van de Voedsel bank. De raadsfracties verschillen op details hier en daar van mening over de mogelijkheden van een breder opgezet armoedebeleid. Ze tonen zich echter overtuigd van de noodzaak het huidige be leid te actualiseren en nieuwe hulpmiddelen in te zetten. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75